Voorstel herstructurering' Westerschouwse dorpshuizen staat er snel aan te komen EHisSS Bruinisse wil aanpassing pppotp ariikpl KQmnpprwpi Pleidooi voor herwaardering eigen verantwoordelijkheid Brouwse jachthaven weer drukker Eindbestemming vervuilde grond onduidelijk Verdwijnen O orlogsmuseum verlies Bru 4 Toezegging wethouder Deist: OOSTERLAND Bijeenkomst De afdeling Goeree-Overflakkee/ Schouwen-Duiveland van de Vereni ging Gehandicaptenzorg van de Gere formeerde Gemeenten houdt zater dag 21 februari een contactbijeen komst in het kerkgebouw van de Ge reformeerde Gemeente in Ooster- land. Deze begint om 14.30 uur. Tij dens deze contactmiddag spreekt T. Vogelaar, maatschappelijk werker in Middelhamis over het thema handi cap en zingeving. Vervolg van pagina 1. wordt de oude stortplaats bij Le vensstrijd gebruikt als tussenstati- Geen moeite hadden de raadsleden met het voteren van een krediet voor hot afdekken van de PAK-verontrci- niging op deze lokatie. In verband met de uitbreidingsplannen van dit bedrijf dat op dit terrein is gehuis vest, hebben gedeputeerde staten hun goedkeuring gegeven om nog in de eerste helft van dit jaar een begin te maken met een gedeeltelijke sane ring van de grond. Ook het college is mede gelet op de werkgelegenheids situatie voor een snelle afwikkeling van de zaak. Onduidelijk Verondersteld werd dat de vervuil de grond afgevoerd zou worden naar de voormalige stortplaats bij Le vensstrijd, waar een tijdelijke op slagplaats aangelegd zou worden. Om dit te bewerkstelligen zou een artikel-17 procedure worden gestart, waardoor de mogelijkheid om binnen BRUINISSE - De gemeente Bruinisse heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten en de Nederlandse Kampeerraad verzocht om zo mogelijk artikel één van de Kam- peerwet te wijzigen. Hierin is namelijk bepaald dat elke exploitant die zomerhuizen verhuurt apart een kampeervergunning zou moeten aanvragen omdat de verhuuracti- viteiten daaronder vallen. openblijft6 tiid kum,en storton Eigenaren zomerhuizen moeten individueel vergunning vragen Een onlangs in dit blad gepubli- O O OTl alsnog tc accepteren op de stortplaats aan het adres van wethouder P. de V wJÜjLVxJL -ML 11 L# V/ V/ X W V/ w Rijke, die namens de gemeente Zie- JL rikzee zitting heeft in het dagelijks bestuur van de reinigingsdienst. De Rijke verklaarde desgevraagd niet op de hoogte te zijn van deze be slissing van gs. Hij verwees hierbij naar de vergadering van het dage lijks bestuur die vrijdag 20 februari wordt gehouden. Tijdens deze verga dering zal ter sprake komen of en zo ja in welke vorm een procedure kan worden gestart. VVD-er Geleijnse, die namens de gemeente Zierikzee zitting heeft in de raad van bestuur van deze eilandelijko reinigings dienst vroeg zich af of de beslissing om al dan niet in beroep te gaan toch op z'n minst ook moot worden voor gelegd aan de raad. Hij vroeg zich dan ook af om op grond van artikel 15 van de gemeenschappelijke regeling Reinigingsdienst Schouwen-Duive land alsnog een vergadering van de raad van bestuur te beleggen. Wet houder De Rijke deed daarop de toe zegging dat hij in het dagelijks be stuur druk zou uitoefenen om de affaire ook met de raad van bestuur te bespreken. D. van der Wekken (PvdA) had wat moeite met de onduidelijke situatie. Aan de ene kant is het onbekend of het bestuur van de reinigingsdienst gevolg geeft aan de beslissing van gs om de smeergrond alsnog te accepte ren. Anderzijds voteren we nu een krediet voor het snel uitvoeren van een deelsanering. We weten op dit moment niet eens waar we met die grond naar toe moeten. Om die reden vroeg hij het collego dan ook om ruim de tijd te nemen alvorens over te gaan tot het besteden van het krediet, zo dat in die tussentijd wellicht een oplossing is gevonden voor dit pro- bleem dat bestuurlijk Zierikzee Vele van de huizen in het reereaticproject Aquadelta worden door de eigenaars verhuurd. In het kader van de nieuwe reeds geruime tijd bezig houdt. Kampeerwet zouden zij hiervoor allen individueel vergunning moeten vragen. Het gemeentebestuur van Bruinis se verwacht dat dit met name bij dc buitenlandse eigenaren op veel onbe grip zal stuiten. In de gemeente Brui nisse bevindt zich een grootschalig recreatieproject, Aquadelta, waarin in hoofdzaak sprake is van individue le eigenaren. Per cluster zomerhuizen wordt door dc vereniging van eigena ren een aantal zaken gemeenschappe lijk geregeld Het gebruik van de wo ningen binnen de cluster is niet gelijk. In een aantal gevallen is spra ke van een uitsluitend gebruik door de eigenaar. Dit valt niet onder de Kampeerwet. Anderen verhuren de zomerhuizen. In een aantal gevallen gebeurt dit rechtstreeks terwijl ande re eigenaren dc huizen verhuren via een vcrhuurbcmiddelaar. Binnen het recreatieproject is een groot aantal vc rh u u rbo m i d d c 1 a a i-s werk za a m Individuele aanvragen In veel gevallen is het voor de ge meente niet duidelijk wie de wonin gen exploiteert. Omdat dit meestal de eigenaar zal zijn houdt dat in dat een groot aantal individuele eigena ren ccn kampeervergunning blijkens dc Kampeerwet en -verordening zal moeten aanvragen. Naast het voorge noemde onbegrip dat de gemeente verwacht, denkt men dat dit een hele papierwinkel tot gevolg zal hebben. ..Wij vragen ons af of dit de bedoe ling van de Kampeerwet is", aldus het dagelijks bestuur van Bruinisse dat de mening uitspreekt dat een en ander haaks staat op dc voornemens tot deregulering en vereenvoudiging van dc regelgeving. Dc gemeente is dan ook van plan op dit punt een pas sief beleid te voeren. Zij verzoeken de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en de Nederlandse Kam peerraad om bij dc Rijksoverheid on der de aandacht tc brengen dat ccn aanpassing van dc Kampeerwet op dat punt wenselijk is. Verder wil het dagelijks bestuur van de gemeente Bruinisse graag weten of dit pro bleem door meerdere gemeenten is gesignaleerd en welke initiatieven zullen worden genomen. SCHARENDIJKE - Tijdens de jaarvergadering van de kiesvereniging' van de afdeling Middenschouwen van de SGP is voorzitter J. L. F. Bolleman nader ingegaan op het nut dat bezuinigingen voor de maatschappij kunnen hebben. Deze uiteenzetting volgde na het huishoudelijk gedeelte. Bolleman constateerde in zijn be toog, dat degene die een goed woord doet voor de bezuinigingen aan kri tiek bloot staat. Dat bezuinigingen niet aangenaam zijn gaf Bolleman grif toe. Maar tegelijkertijd hield hij zijn gehoor voor dat burgei's en on derdanen niet eindeloos kunnen voortgaan met te leven op de kosten van de maatschappij". Volgens Bolle man is het een normale zaak wanneer iedereen zoveel mogelijk zelf zijn ei gen boontjes dopt. ,,De individuele mens weet niet meer dat er particu liere verantwoordelijkheden zijn op het gebied van ziekte, gezin, opvoe ding, woningbouw en voedselvoor ziening". Nu het economisch wat minder gaat is het in de visie van Bolleman niet meer dan redelijk dat degene die van allerlei, voorzieningen gebruik maakt, daar ook voor betaalt. Ander zijds zijn de kosten voor primaire le vensbehoeften zo hoog opgelopen, dat deze voor de doorsnee burger niet meer op te brengen zijn. In dit ver band deed Bolleman dan ook een be roep op hulpverlening door particu lieren. ,,Het af willen wentelen van alle mogelijke risico's op de maat schappij werkt luiheid en onverschil ligheid in de hand", aldus* de spreker. Controle Een effectief bezuinigingsbeleid houdt een controle op zowel subsidies als op prestaties in. Verder maakt ook. een herstructurering van de orga nisatievormen in de ambtenarenwe relden in het bedrijfsleven deel uit van dit beleid. De vraag i-ijst of er wellicht langer en meer gewerkt moet worden. Op die manier worden de lasten door zowel weideenden als niet-werkenden verdeeld; diegenen die nog werk hebben zouden dan im- mérs extra moeten werken voor het zelfde loon. Als verklaring voor deze redenering geeft Bolleman dat tot voor kort langer werd gewerkt. Bo vendien, zo zei de voorzitter, is wer ken gezond voor de mens en is het volgens de scheppingsordonantie Gods. Er dient een duidelijke controle op de frauduleuze handelingen te zijn, zeker wanneer er miljoenen mee ge moeid zijn. Bolleman hield in zijn in leiding een pleidooi voor het schrap pen van een aantal subsidies op het terrein van cultuur en kunst en sport. Wie recreëren wil moet daar dan maar zelf voor betalen. Privatisering en persoonlijke verantwoordelijk heid kwamen in het betoog van Bolle man dan ook meerdere keren naar vo ren. Matigheid Een positief gevolg van het bezuini gingsbeleid is dat het de mensen aan zet tot matigheid. Daarnaast stelde Bolleman ook het stelsel van de twee werkers en tweeverdieners aan de kaak. Deze verschijnselen achtte hij de hoofdschuldigen in de verstoorde arbeidsverhoudingen. Met de aanbeveling om meer de aandacht te vestigen op een geestelij ke mentaliteitsverandering, zodat de beginselen van Gods Woord door meer mensen ter harte genomen zou den worden besloot Bolleman zijn be toog over de noodzaak en het nut van bezuinigen. Vervolg van pagina 1. meente aan middelen. Maar als je er vanuit zo'n sterke gevoelsmatigheid bij betrokken bent en er zoveel tijd en energie in hebt gestoken kan ik de gevoelens van hem goed begrijpen". Vooral omdat de collectie zo vor mend voor de jeugd was noemde de burgemeester het een verlies: ,,Er zat een goede scriptie bij voor de jeugd. De geschiedenis kennen is belangrijk voor een voik. Wat het betekent om vrij te zijn weet je alleen als je weet wat het betekent om geknecht te zijn geweest". Bij de ingang van de culturele in stelling staat nog steeds onverstoor baar de éénmans-duikboot met z'n torpedo als grimmige getuige van de Tweede Wereldoorlog. Maar de let ters Oorlogsmuseum zijn van het ge bouw verdwenen. zo snel mogelijk met voorstellen bij u terug", zegde hij de raadsleden toe. Onderzoek De raad stemde voorts - zoals ver wacht - in met het maximumkrediet van ruim 10.000 gulden voor het on derzoek naar de gevolgen van de weg over de Stormvloedkering. Terwijl Van Zuylen zijn opmerking beperkte tot het stellen, dat het ,,de hoogste tijd wordt", ging PvdA-fractievoorzit- ter G. J. W. van der Salm iets verder. Hij vond de bijdrage van het be drijfsleven in de vorm van 10% van de Kamer van Koophandel te gering. ,,De kamer zegt wel alsnog de bedrij ven te willen benaderen, maar daar heb ik geen al te hoge verwachtingen van. Als provincie en gemeenten geld toezeggen, verwacht ik niet, dat het bedrijfsleven alsnog over de brug komt. Ik hoop dat ze het tegendeel bewijzen", aldus Van der Salm. Zijn opmerking, dat dc aandacht in het onderzoek in dc eerste plaats bij de infrastructuur dient te liggen, kreeg de instemming van de burge meester. De raadsleden stemden allen in met de exploitatiesubsidie over 1985 voor de Stichting Westerschouwen Kultureel en de hiervoor benodigde bevoorschotting voor 1987. Verton: ,,Onze fractie meent dat de stichting niet meer is weg te denken uit onze gemeente. Een aantal actieve mensen blijkt in staat om een zo aansprake lijk resultaat te bereiken". Van Zuy len kon zich hierbij volledig aanslui ten en ook van de overige leden kwam hierop geen op- of aanmer king. De Bexvaerschole te Burgh-Haamstede. BROUWERSHAVEN - Uit een overzicht van havenmeester J. de Vos blijkt dat de Brouwse jachthaven in 1986 weer drukker werd bezocht door jachten dan het jaar tevoren. Niet minder dan 8479 motor- en zeiljachten zorgden voor een totaal van 15.656 overnachtingen in de haven. In 1985 waren deze cijfers respectievelijk 8041 passanten met in to taal 14.869 overnachtingen. Het grootste deel van de bezoekers (77 procent) werd in het afgelopen jaar gevormd door Nederlanders. De Duitse jachten namen 13 proeent van het totaal in, de Belgische jachten 7 procent en de Engelse jach ten 3 procent. Evenals in 1985 was juli de maand van de topdrukte. In totaal 2761 zeiljachten en 1029 motorjachten zorgden toen voor een recordaantal overnachtingen van 5717. Het aantal vast verhuurde ligplaatsen in de havens van Brouwershaven bedroeg 365. BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraadsleden van Westerschouwen krijgen binnen afzienbare tijd een voor stel van het college, waarin de eventueel vernieuwde op zet van de dorpshuizen verwoord wordt. Die toezegging- deed wethouder J. Deist (VVD) de raad tijdens de raads vergadering in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. Tijdens die bijeenkomst stonden de vier exploitatie rekeningen van de dorpshuizen in Serooskerke, Noord- welle, Renesse en Burgh-Haamstede ter sprake. dorpshuizen. Voor die in Renesse en Burgh-Haamstede denkt de PvdA aan een aanpassing van de beheer- sexploitatie. Verton nam hierbij het woord 'verzelfstandiging' in de mond. Voor de dorpshuizen in Se rooskerke en Noordwelle, die zich onderscheiden van de andere twee in hun beperkte capaciteit, ziet de PvdA liever een werkkapitaal. Hiermee zouden de twee dorpshui zen minder rentelasten bij de bank hebben en hierdoor een minder zware exploitatierekening. De CDA-er W. D. Scheele beperkte zich in zijn reactie tot het gegeven, dat het dorpshuis in Burgh-Haamstede zijn afrekening baseert op een concept-jaarrekening. ,,Dat bevreemt mij enigszins", aldus de christen-democraat. Inhoudelijk werd er niet gesproken over de gewenste opzet, daar het col lege al eerder had kenbaar gemaakt, dat er met de dorpshuizen gesproken gaat worden. Die toezegging deed Deïst tijdens de vergadering nogeens, waarbij hij zei het boetekleed te wil len aantrekken voor de langzame af handeling van de 'zaak'. ,,Wc komen Al enige jaren wordt door met na me de WD-fraetie aangedrongen op een vernieuwde exploitatie-opzet voor het horeca-deel van de dorpshui zen. Jaarlijks wordt de gemeente ge confronteerd met vaak flinke tekor ten van de dorpshuizen. ,,Het is zo, dat het dorpsleven buitengewoon ver rijkt is met de aanwezigheid van de dorpshuizen en als gemeente hebben we een ton tekort min of meer geac cepteerd. Toch vindt de VVD-fi-actie, dat we een andere weg moeten kie zen, dan die we nu hebben", sprak de liberaal dr. H. J. van Zuylen. Positief Zijn fractie heeft zich vaker posi tief uitgelaten over een zekere mate van vercommercialisering van de dorpshuizen. In welke vorm een en ander dient te geschieden is nog niet concreet uitgewerkt, maar Van Zuy len deed nogeens de suggestie aan de hand om bij eventuele tekorten te denken aan een acceptabele verho ging van de consumptieprijzen. Het PvdA-lid C. Verton maakte een duidelijke tweedeling binnen de vier

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4