Gratis. Maar niet zo maar 'n weggevertje. streeknieuws Meerderheid raad Zierikzee akkoord met steun aan Brogum We zien u graag terug. Wijs Raad akkoord met benoeming ambtenaar bur gerlijke stand D'66 wil financieel plaatje van VOW Voorlichting sociale zekerheid FNV ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE h ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 februari 1987 Nr. 24085 Het is een goede zaak, dat het Brouwse college alsnog wil deelne men aan het onderzoek naar de effec ten van de weg over de Stormvloed kering. Dat het niet van harte gaat maakt eigenlijk niet zoveel uit. Waarom zijn de vier gemeenten Brouwershaven, Duiveland, Brui- nisse en Middenschouwen eigenlijk over de brug gekomen (of komen ze dat naar verwachting)? Het onder zoeksbureau RBOI gaat in eerste in stantie de gevolgen voor de infra structuur wegen etc) aan een nadere blik onderwerpen en neemt de eco nomische aspecten in een tweede prioriteit mee. Gezien de bijdrage van het bedrijfsleven (10 in de vorm van een bijdrage van de Kamer van Koophandel) is het een goede zaak, dat die economische aspecten op een tweede plaats komen. Ge meentebesturen zijn nu éénmaal niet direct geïnteresseerd in de omzet van een plaatselijke ondernemer, al is het wel van belang voor het totale beeld van een gemeente. Als het RBOI inderdaad aan haar toezegging tegemoet gaat komen en de infra structuur op de eerste plaats komt, den zouden de ondernemers zich eens moeten beraden op een eigen onder zoek. Het is nog maar zeer de vraag of het RBOI-onderzoek (dat overi gens nog van opzet gewijzigd moet worden om van de infrastructuur een prioriteit te maken) de ondernemers voldoende duidelijkheid verschaft over de koopkrachtontwikkelingen. Goede wegen en dergelijke zijn ook voor de ondernemers van belang, maar daar ligt voor hen niet de prio riteit. Het lijkt hoogst onwaarschijn lijk overigens, dat de Kamer van Koophandel het over zich heen laat komen, dat de economische aspecten op een tweede plaats komen in het onderzoek. Misschien zou het een goede zaak zijn, dat de ondernemers alsnog met een flinke bijdrage in het onderzoek op de proppen komen. In ruil daarvoor mogen de ondernemers meer eigen belangen verwoord zijn in het onderzoekeen uitgebreider onderzoek dus. Het voert te ver om eventuele bijdragen van het bedrijfs leven alsnog af te trekken van de ge meentelijke en provinciale bijdra gen. Zo werkt het niet al is het alleen maar omdat de ondernemers zich naar alle waarschijnlijkheid niet ge roepen voelen om in de eigen buidel te tasten voor verlaging van de kos ten voor de lokale en provinciale overheid. Met het alsnog willen deel nemen aan het onderzoek laten de vier voornoemde gemeenten duide lijk weten de prioriteit te willen leg gen bij de infrastructuur en daaraan heeft het RBOI zich dan ook te hou den. AvdW ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Zierikzee is tijdens haar maan delijkse .seance" zonder slag of stoot akkoord gegaan met het benoe men van mevrouw O. I. Coolbergen- Geelhoed tot ambtenaar van de bur gerlijke stand. Mevrouw Coolbergen maakt sinds 10 mei 1982 deel uit van het Zierik- zeese ambtenarenkorps. Zij is werk zaam op de afdeling burgerzaken en is de enige op die afdeling die voor de vacante funtcie van ambtenaar bur gerlijke stand in aanmerking kwam. De raadsleden konden zich dan ook allen vinden in het voorstel van het college van b en w om haar met de functie van ambtenaar burgerlijke stand te belasten. A's beloning" voor de inspanningen van het nieuwe bestuur van Brogum krijgt deze van de gemeente Zierikzee een eenmalige subsidie. ZIERIKZEE - Een erfenis uit het verleden, zo karakte riseerde wethouder P. de Rijke het exploitatietekort waar het bestuur van Brogum momenteel tegenaan hikt. Ten einde het nieuwe bestuur van die „historische schul denlast" te ontdoen kwam het college dan ook met het voorstel om een eenmalige subsidie ad 3443,70 beschik baar te stellen. Dit voorstel werd tijdens de maandelijk se raadsvergadering met grote meerderheid aangeno men. De Rijke hield een warm pleidooi, voor deze jongerensociëteit. Hij her innerde nog eens aan de tijd dat er in het verleden nogal eens sprake was van of materiële, financiële of bestuurlijke problemen. Nu het nieu we bestuur er alles aan doet om deze erfenis weg te werken achtte De Rij ke het juist om een eenmalige subsi die beschikbaar te stellen. Alle inspanningen ten spijt kampt Brogum momenteel met een exploita tietekort over 1985 van 18.144,-. Door hiervoor de aanwezige reserves aan te spreken resteert uiteindelijk een exploitatietekort van 6.887,40. Hiervan wil het Brogumbestuur de helft voor zijn rekening nemen. Voor het bedrag ad 3443,7.0 dat resteert heeft Brogum. een beroep gedaan op de gemeente. Dit beroep om een een malige subsidie vond gehoor bij een brede meerderheid van de raad. Al leen W. F. Sprengelmeijer van de RU kon zich om principiële redenen niet vinden in deze beslissing. Huurcontract Alle raadsleden konden zich boven dien vinden in het voorstel van het college om de huurovereenkomst voor de Concertzaal met vijf jaar te verlengen. Dit contract me£ exploi tant N. J. W. van der Zwan, die mo menteel de Concertzaal onder de naam bv Exploitatie Maatschappij Mondragon beheert, dateert van 1983 en is op 31 december van het vorige jaar verlopen. De beheerder heeft zich tijdens de laatste vergadering van de commissie Concertzaal bereid verklaard om het contract voor vijf jaar te verlengen mits er ruimte zou zijn voor verbete ringen aan deze cultuurtempel. Het nieuwe huurcontract dat niet alleen voor vijf in plaats van de gebruikelij ke drie jaar geldt plus het feit dat de koffiekamer niet langer afzonderlijk verhuurd wordt aan de exploitant zijn de meest in het oog lopende ver schillen met de oude overeenkomst. Volgens het standpunt van de com missie zou het nieuwe contract ook een inventarislijst en een beschrij ving van de onderhoudstoestand moeten bevatten. In weerwil van dit advies van de commissie liet het col lege de raad weten het nut van een omschrijving van de onderhoudstoe stand te betwijfelen. Vanuit de raad, die zich zonder meer kon vinden in het voorstel om de huurovereenkomst voor een periode van vijf jaar te ver lengen, werd dan ook voorgesteld om de omschrijving van de onderhouds toestand van de Concertzaal alsnog in de commissie Concertzaal "te bespreken. WD-raadslid J. J. Ge lei jnse kon niet nalaten om erop te wijzen dat het wel wat aan de late kant was om in de maand februari een uitspraak te moeten doen over een overeenkomst die met ingang van 1 januari van kracht is. Akkoord De aanschaf van nieuwe leermidde len in de vorm van video Tekenmate riaal voor enkele openbare basisscho len kreeg zij het na enige discussie eveneens de goedkeuring van de raad. In de gemeentebegroting 1986 en 1987 is voor het vervangen van de ze leermiddelen bij de openbare ba sisscholen een bedrag van 85,- per leerling gereserveerd. Dit bedrag blijkt in de praktijk verre van toerei kend te zijn. Temeer daar de scholen zijn geconfronteerd met een verho ging van het btw-tarief tot 20%. Een en ander heeft het college doen be sluiten om voor te stellen het bedrag per leerling dat bestemd is voor het vervangen van leermiddelen met 10% te verhogen. In concreto houdt dit in dat het totaalbedrag voor 1986 met 2249,- en voor komend jaar met 4012,- moet worden. De raad kon zich in deze verhoging wel vinden, te meer daar het PvdA-raadslid Van der Wekken nog eens naar voren bracht dat zelfs met die stijging van 10% nog zo weinig aan leermiddelen wordt uitgegeven, dat zelfs dan nog niet aan de Londo-normen wordt voldaan. Mocht het zo zijn dat er minder uitge geven wordt dan begroot is, dan kan met die overschotten een reserve wor den opgebpuwd. Wethouder J. Groen meldde in dit verband dat de direc teuren van de basisscholen zich tij dens het zogeheten hoofdenoverleg duidelijk hadden uitgesproken om per school een reservepotje op te bou wen. Dit is een advies en geen colle gestandpunt voegde hij hier ter ver duidelijking aan toe. Wat betreft de raadsleden kunnen de leerlingen van de openbare basis school 't Kofschip binnenkort video- kijken. Een meerderheid binnen de raad gaf haar fiat voor de aanschaf van video-apparatuur, waarvoor de directie van de school een beroep wil de doen op de gemeentekas. Om deze aanschaf mogelijk te maken moest de raad een krediet van 1498,- voteren. Alleen de VVD liet bij monde van me vrouw J. Syswerda-Bos weten zich noodgedwongen neer te leggen bij het meerderheidsbesluit om dit bedrag beschikbaar te stellen. Zij vond het geen faire zaak dat de ene school dit bedrag zo maar ineens in het handje krijgt, terwijl andere scholen de ene na de andere activiteit hebben opge zet om maar gelden bijéén te brengen voor de video. Om die reden stelde zij dan ook voor om de andere basisscho len dan ook maar een financieel dou ceurtje toe te schuiven. Een idee dat bij de andere raadsleden geen weer klank vond en door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs als niet hele maal in overeenstemming met het agendapunt werd beoordeeld. Wat be treft het rekenmateriaal speciaal voor kinderen met rekenproblemen werd zonder daarover te discussiëren besloten om het verzoek van de direc tie van de Theo Thijssenschool om dergelijke leermiddelen te mogen aanschaffen te honoreren. Hiervoor werd een bedrag van ruim tweedui zend gulden ter beschikking gesteld. YERSEKE - Het mag niet zo zijn dat projectontwikkelaars louter op financiële gronden mogen besluiten over de aanleg van grote infrastruc turele werken, zoals de bouw van een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Die waarschuwing gaf D'66-fractievoorzitter H. van Mierlo op een toernee in het kader van de provinciale statenverkiezin gen in Zeeland. Hij voorspelt dat de oeververbin ding een hoofdthema van de campag ne in Zeeland wordt. ,,Wij staan niet onwelwillend, maar wel kritisch te genover een geprivatiseerde overver- binding", aldus Van Mierlo. De provinciale lijsttrekker van D'66, A. Dijkwel, is evenmin als Van Mierlo op voorhand tegen een parti culier project, maar verbindt daar- aar. de voorwaarde dat spijkerhard moet vaststaan dat de provincie niet voor eventuele tegenvallers op finan cieel gebied hoeft op te draaien. Zijn verwijt aan het college van ge deputeerde staten in Zeeland, van CDA, VVD en PvdA, is dat een open discussie waarbij alle financiële con sequenties op tafel komen, tot dusver stuit op een politiek meerderheidsve to. Wat gebeurt er als de particuliere exploitatiemaatschappij van de oe ververbinding failliet gaat. En kan Zeeland de onderhoudskosten van de daarmee samenhangende wegverbe- teringen wel dragen? Dat moet boven tafel komen voordat de politieke be slissing in de loop van 1988 valt, al dus Dijkwel. ZIERIKZEE Oliebollen De CJV Samen Verder heeft zater dag 21 februari uitgekozen voor de jaarlijkse oliebollenactie. De op brengsten van deze actie zijn bestemd voor het Zierikzeese jeugdwerk. Lezing De afdeling Schouwen van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen heeft maandag 23 en donderdag 26 februari een tweetal informatieve bijeenkomsten gepland. De eerste bijeenkomst wordt gehouden in het Dorpshuis in Dreischor en begint om 13.30 uur. Op het programma staat een bespreking van het boek Max Ha- velaar van Multatuli door mevrouw I. van Buuren, docente Nederlands. De tweede bijeenkomst wordt gehou den in het Huis van Nassau in Zierik zee. Tijdens deze bijeenkomst, die om 19.30 uur begint gaat F. Beekman, le raar aardrijkskunde, in op het thema Schouwen-Duiveland, landschappe lijk bekeken. De wordingsgeschiede nis wordt aan de hand van dia's be licht, terwijl ook de veranderingen, die door de herverkavelingen zijn op getreden aan de orde komen. Voor de leden, die daarvoor belangstelling hebben, bestaat de mogelijkheid om in de periode van 18 tot 22 mei een be zoek te brengen aan Lechbruck bij Munchen. Voor deze reis dient men zich voor 9 mei schriftelijk op te ge ven. Telefonische reservering is uit sluitend op 9 mei mogelijk bij P. A. Boogert-Felius, Hoofdstraat 18, 4416 AP Kruiningen. Telefoon 01130-1321. WO 2 De afdeling Zeeland van de werk groep Herkenning heeft een landelij ke bijeenkomst op zaterdag 28 en zon dag 29 maart in Kerk en Wereld te Driebergen. De groep is er voor men sen, waarvan de ouders in de Tweede Wereldoorlog aan de kant van de be zetter stonden en daar nu nog moei lijkheden van ondervinden. Het is een groep, die geen politieke of le vensbeschouwelijke achtergrond kent. De werkgroep zet zich duidelijk af tegen iedere vorm van sympathie voor (neo)fascisme en (neo)nazisme. Voor informatie: 01180-26693 of 01184- 71484. Reis naar Australië en Indonesië Onder de titel 'Naar de andere kant van de wereld' zal Frans Beekman uit Zierikzee op vrijdag 20 februari in de Driehoek te Zierikzee aan de hand van dia's een lezing houden over as pecten van Australië en Indonesië. Beekman maakte in de zomer van 1986 met zijn vrouw Ank een reis naar deze gebieden. Zes weken lang verkenden ze de oostkust van het 'on bekende Zuidland' en daarna West en Midden Java. Frans Beekman zal ver tellen over land en volk van die twee totaal verschillende gebieden westers-geindustraliseerd en oosters- agrarisch. Ook de natuur met vogels en planten krijgt de aandacht. Beek man is bestuurslid van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Tijdens de bijeenkomst bestaat te vens de gelegenheid om het nieuwe boek van de Vogelwacht De vogels van Schouwen-Duiveland af te halen (voor intekenaars) dan wel te kopen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Schilderijen Theo Voorzaat In de Eenhoorn aan het Havenpark te Zierikzee is gedurende vijf dagen een expositie van de schilderijen van de kunstenaar Theo Voorzaat uit Dreischor. Van dinsdag 24 tot en met zaterdag 28 februari kunnen belang stellenden dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur kennis nemen van het werk van Voorzaat met zijn geheel eigen stijl waarin symbolen een belang rijke rol spelen. De expositie wordt maandag 23 februari officieel ge opend door de burgemeester van Zie rikzee mr J. J. P. M. Asselbergs. Succesvolle kledinginzameiing Volgens de stichting KICI (Kleding Inzameling Charitatieve Instellin gen) is de kledinginzameiing die werd gehouden een succes geworden dankzij de spontane medewerking van de bewoners. De opbrengst van de actie wordt voor de helft aange wend om 1370 hulpbehoevende gezin nen van Nederlandse afkomst in In donesië met een maandelijkse financiële ondersteuning te helpen. De andere helft is bestemd voor pro jecten in het Afrikaanse Lesotho, een van de armste landen ter wereld. Blues Dat de blues vele uitingen kent en een breed publiek bestrijkt is geble ken tijdens de blues-night in jeugd soos Brogum. Even leek de Zeeuwse Delta op de Missippi Delta (Jazz in Middelburg, blues in Zierikzee en Tbrneuzen). In Brogum opende de Ka toenbaai met een aanstekelijke bluesshow, waarin de authentieke nummers afgewisseld met witte blu es werden gebracht. De oude blues nummers ondersteund door Jeroen van 't Leven op trompet en Merel en Simone als backing vocals, brachten de zaal 'In de mood'. De tweede band, The Juke Joints, speelden als van ouds strakke en stevige bluesnum mers. Brogum had meer weg van een Juke Joint dan van een poppodium. De stemming was prima. De derde en laatste groep was eveneens in staat de optimale stemming vast te houden en de zaal te laten swingen tot de laatste toon verstomde- Een tevreden en moegeswingd publiek trok huis waarts om de katoenbalen te ruilen voor een katoenen nachthemd. Zo'n 350 popliefhebbers bezochten de bluesnight, die zeker voor herhaling vatbaar is. Amnesty Er zijn ook deze maand weer schrijfavonden gepland van de eilan- delijke afdeling van Amnesty Inter national. Maandag 23 februari in de recreatiezaal van de Gereformeerde kerk te Burgh-Haamstede, de Gere formeerde kerk te Brouwershaven en de Prinses Julianaschool te Zierik zee; dinsdag 24 februari in de Gere formeerde kerk te Scharendijke en woensdag 25 februari in de leeszaal van de bibliotheek te Bruinisse. Alle avonden zijn van 19.00-21.00 uur. Be langstellenden schrijven over Pane Rassavong uit Laos, die momenteel al vijftien jaar gevangenis uitzit is 63 jaar en wordt beschuldigd van anti- Sowjetprogaganda en agitatie. Ook schrijft Amnesty voor Jorge Enrique Hernandez Aquilar uit Mexico, die sinds mei 1986 gevangen zit wegens zijn steun aan landarbeidersorgani saties. RENESSE Strao viering Zaterdag 21 februari opent Renesse volgens traditie de reeks straovierin- gen, die jaarlijks in de Westhoek van Schouwen wordt gehouden. Enkele jaren geleden dreigde deze traditie in Renesse verloren te gaan ten gevolge van het gebrek aan belangstelling. De straocommissie stopte ermee en het zag er naar uit dat het folklo ristisch gebeuren voor Renesse verlo ren was. Een groep enthousiaste rui ters nam echter de draad weer op en probeert nu al weer een paar jaar de traditie overeind te houden. Het feest begint zaterdag om half elf met het verzamelen van de paarden op mané ge Grol. Vandaar gaat men naar strand, waar rond elf uur het spoelen der paardenvoeten in het zilte zeewa ter zal plaatsvinden. Daarna volgt een strandrit. Rond half drie zullen de ruiters ter hoogte van camping Bo nafide door de Renesser fanfare wor den opgehaald, om gezamenlijk een rondgang door het dorp te maken. De feestelijkheden zullen om kwart over drie worden afgesloten met de pre sentatie van ruiters, amazones en mu zikanten voor het college van b en w bij het voormalige gemeentehuis aan de Kromme Reke. Verkoop Welfare-artikelen Tijdens de straoviering te Renesse op 21 februari wordt in de bovenzaal van het dorpshuis een verkoping ge houden van Welfare-artikelen door het Rode Kruis afdeling Westhoek. Deze verkoping duurt van half twee tot half vijf. Naast de te verkopen ar tikelen zijn er ook diverse attracties en een verloting. ZIERIKZEE - Omdat er nog steeds grote onduidelijkheid lijkt te be staan over de nieuwe sociale wetge ving, houdt de FNV Schouwen-Dui veland dinsdag 24 februari een tweede voorlichtingsbijeenkomst in het Huis van Nassau te Zierikzee. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De voorlichting wordt met licht beelden verduidelijkt, waarnaast ook een vertegenwoordiger van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid uit Amsterdam en een districtsbestuur der van de Bouw- en Houtbond FNV Zeeland aanwezig zijn. Daarnaast meldt de FNV, dat de belastingservi ce ook dit jaar weer van start gaat. Leden kunnen hun biljet gratis laten invullen door een hiervoor speciaal getraind team. Voor informatie: 01117-1499 en na half zes 01119-1297. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven, Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 en 01110-2449. Fptograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor 10 spaarkaarten met BP Premie- punten deze autoparaplu gratis. Winkelwaarde f 37,—. Een prachtige paraplu, .tekend van kwaliteit en rerking. Met handige :houderband. U krijgt er ook sen hoes bij. Daarmee kunt u de paraplu een vaste plaats geven: altijd voor het grijpen en nooit meer een losliggende paraplu in uw auto. Ga dus tanken bij BP en pak de premie- punten mee. BP Premie-pompen herkent u aan het spandoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3