Nieuwe Corneliastichting wordt in april bouwkundig opgeleverd Nieuwe kwijtschelding belastingen 06-0543(SS WATERSTANDEN PvdA-fractie Westerschouwen niet blij met waarborgsom Beter Wonen '2 Directeur A. Schouw: Het komt er schitterend uit te zien ZIERIKZEE - „We laten hier natuurlijk een geschiedenis van jaren achter. Aan dit gebouw in de binnenstad is een stuk nostalgie verbonden. Maar ook al het ongerief dat nu eenmaal aan oude huizen vastzit. Hoewel mijn gevoelens ten opzichte van de ver huizing, evenals die van heel veel mensen hier, 'dubbel' zijn, heb ik minder moeite met de verhuizing omdat ik weet dat de uitbreiding van de Corneliastichting ontzettend nodig is". Aan het woord is A. Schouw, de directeur van het enige verpleeghuis op Schouwen-Duiveland: de Corneliastichting. AI sinds 110 jaar worden in het historische pand aan het Havenpark te Zierikzee ouderen met meer langdurige lichamelijke ziek ten verpleegd. Maar ook het comfort en de omstandigheden waarin dat gebeurt zijn langzamerhand 'antiek' geworden. Daarin komt binnenkort drastisch verandering. Aan de Emil Sandströmweg te Zierikzee, naast het Rode Kruis ziekenhuis verrijst de nieuwe Corneliastichting. Een modern, licht gebouw met een speelse vormgeving waarvan de inrichting tot in details zorgvuldig is doordacht. Van alle moderne moge lijkheden is gebruik gemaakt om een zo prettig mogelijk verblijf voor de bewoners te verzekeren. Naar verwachting zal op 15 april de bouwkundige oplevering plaatsvin den en anderhalve maand later op 2 juni hoopt men met de 65 huidige bewoners van de Cornelia te verhuizen. Medio september wordt het gebouw officieel geopend. diste". De fysiotherapie-afdeling zal worden bemand door twee full-time fysiotherapeuten, een part-time ergo therapeute en hulppersoneel van de Cornelia zelf. De ruimten van de bewoners zelf zijn onderverdeeld in vier afdelingen voor dertig mensen. Twee voor men sen met geestelijke stoornissen en twee voor mensen met uitsluitend li chamelijke ziekten. Elk van de vier afdelingen is zeer ruim opgezet en weer onderverdeeld in accommoda ties voor drie 'woongroepen' van tien personen. De mensen worden ver pleegd en slapen in kamers met een, twee of vier. Elke groep van tien heeft een gezamelijke huiskamer en sanitaire voorzieningen. Per twee ziekenafdelingen is er een centrale ruimte voor bezigheidstherapie die is gekoppeld aan een binnentuin waar belangstellenden zelf hun groenten of bloemen kunnen planten en onderhouden. „Bij een verpleeg huis ligt het accent net andersom ten opzichte van een ziekenhuis waar permanent aan zieke mensen wordt gesleuteld. Hier woont een aantal mensen die een zo intensief mogelij ke behandeling krijgen. Het komt verder wel degelijk voor dat mensen na een verpleging hier weer terug naar huis kunnen". Schitterend „Het gebouw komt er schitterend uit te zien. We hebben zoveel moge lijk aandacht besteed aan veel eigen kastruimte ten behoeve van de per soonlijke bezittingen van de bewo ners", vertelt Schouw vol enthousias me. Hij tekent daarbij wel aan dat men gebonden was aan de regelge ving bij het bouwen in de gezond heidszorg zodat de bewoners nooit heel veel spullen kunnen meenemen. De binnenruimtes zijn zo geplaatst dat de bewoners ruime gelegenheid hebben om te wandelen zonder dat zij daarbij belemmeringen tegenkomen. Overal wordt het licht en ruim en op elke afdeling zijn patio's, siertuinen die door een kunstenaar worden inge richt met fonteinen en verschillende kleuren granietstenen. De wanden en vloeren van het interieur zijn uitge voerd in verschillende kleurennuan- ces, groen en zalm gecombineerd met witte deuren en sanitair. Het park buitenom de Corneliastichting omvat 2800 vierkante meter. Bezetting De Corneliastichting is in principe alleen bedoeld voor mensen die van Schouwen-Duiveland komen of daar mee een binding hebben. Bij de ver huizing op 2 juni wordt behalve de 64 huidige bewoners een instroom van nieuwe patiënten verwacht. Deze wordt veroorzaakt door de wachtlijst van de Cornelia die ongeveer 10 men sen (met lichamelijke ziekten) per jaar omvat. Daarnaast is er de wacht lijst van dertien mensen met geeste lijke stoornissen uit verpleeghuizen elders in Zeeland die te kennen heb ben gegeven naar Zierikzee te willen komen. Schouw verwacht daa2-na in september opnieuw een extra in stroom van ongeveer 25 mensen door de wachtlijst die dan inmiddels weer zal zijn ontstaan. „Eind september hopen we ongeveer 110 bewoners te hebben. Dan spreken we van een nor male bezetting". Al die mensen zullen worden verpleegd door ongeveer één verpleeghulp op anderhalve bewoner. Daarnaast is er het personeel dat werkzaam is op andere afdelingen van de Cornelia. Een grote groep mensen met een enthousiaste direc teur aan het hoofd dip zich volledig willen inzetten voor de opvang van de meer langdurig zieken op het eiland. Directeur Schouw van verpleeghuis Corneliastichting: Heélblij dat nu op Schouwen-Duiveland de gelegenheid kómt om ook mensen te verplegen met geestelijke stoornissen, die worden veroorzaakt door de leeftijd. Voor de anderhalve maand tussen de oplevering en de 'grote dag', 2 juni, wordt momenteel een gedetailleerd draaibbek opgesteld. Daarin worden de inrichtings- en voorberei'dings- werkzaamheden die het. personeel op de verschillende afdelingen moet ver richten precies gepland. Want het overbrengen van 64 mensen mét hun spullen zonder dat zij daarvan hinder ondervinden is, zoals Schouw het uit drukt, „een gigantische klus". Maai de verhuizing is zonder twijfel de moeite waard vindt hij. „De leef baarheid 'in het nieuwe gebouw is stukken beter dan hier. We gaan er in veel opzichten erg op vooruit. De be woners kunnen zich veel beter binnen het gebouw bewegen. Gangen, toilet ten, deuren, alles is aangepast aan mensen die zich het liefst met een steuntje voortbewegen of in een rolstoel rijden". Geestelijke stoornissen Directeur Schouw is verder heel blij met de yerdubbeling van.de capa- citeit die de Cornelia via dé verhui zing krijgt, van 64 naar 120 bedden. De helft daarvan zal worden benut ten behoeve van mensen met geeste lijke stoornissen door de leeftijd. „Tot nu toe waren wij nooit in de ge legenheid om die groep bejaarden te verplegen op Schouwen-Duiveland. Wij hadden alleen de erkenning voor langdurig lichamelijke zieken. Daar door moesten dementerende mensen noodgedwongen worden onderge bracht in verpleeghuizen buiten het eiland. Dat had belangrijke nadelen zoals bijvoorbeeld de scheiding van echtparen waarvan er een dement werd. Ik ben heel blij dat we dié bei den nu hier op het eigen eiland kun nen opvangen". De Cornelia wordt een verpleegte huis dat de achterban vormt voor de vier bejaardencentra op Schouwen- Duiveland, wanneer daar te weinig mogelijkheden zijn voor de verzor ging van mensen die meer langdurig ziek worden. Sinds 1978 heeft het verpleeghuis een algemeen christe lijke signatuur. Het bestuur van de stichting wordt gevormd door verte genwoordigers van de Katholieke, Hervormde, Gereformeerde en Christelijk Gereformeerde Kerk plus een adviseur van de provincie Zeeland. Dat laatste vanwege het feit dat het provinciaal bestuur garant staat voor de lening die de Cornelia stichting heeft afgesloten om het bij na 21 miljoen kostende nieuwe on derkomen te verwezenlijken. Indeling Na d,e ruim tien jaar durende voor bereidingen worden nu de laatste loodjes gelegd aan de nieuwe Corne liastichting. Werklieden zijn bezig met het plaatsen van kasten, ophan gen van klokken en aanbrengen van vloerbedekking in het gebouw dat geheel gelijkvloers is met een opper vlakte van 7000 vierkante meter. Op een wand in de entreehal brengt de kunstenaar Kees Bierman zijn colla ge van papier en teer'aan waarmee hij 'een sfeer wil. creëren'. In de direc te omgeving van de hal wordt een winkel, kapsalon, bibliotheek en gro te centrale ontmoetingsruimte met verplaatsbaar podium gemaakt. Niet ver daar vandaan ligt de afdeling fy siotherapie. „Dat wordt een unieke accommodatie voor dit eiland", ver zekert'Schouw. „Er komen facilitei ten voor hydrotherapie (onderwatér- mdssage) en ergotherapie (het trainen van lichaamsdelen die de functie van andere lichaamsdelen moeten over nemen omdat die zijn weggevallen). En er is een grote oefenzaal en aparte kamer voor de huisarts en logope- Vervolg van pagina 1. voor de Arbeidsmarkt in Zeeland het zei te betreuren, dat niet voldoende jongeren de kans waarnemen om een vakopleiding te volgen. „We weten allemaal, dat mensen met een gerin ge opleiding grote kans hebben om vast te lopen op de arbeidsmarkt. Dat er zelfs in Zeeland zo weinig be langstelling bestaat voor een behoor lijke vakopleiding is betreurens waardig". De PvdA-man J. C. Hendrikse on derschreef die opmerkingen van de liberaal en ging nog een stapje ver der. Zijn verzoek om als gemeente te wijzen op de slechte afstemming tus sen opleiding en arbeidsmarkt, vond gehoor bij de overige leden. Burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leen heer zegde hem toe de Raad voor de Arbeidsmarkt te zullen aanschrijven. Tomograaf VVD-ster C. van der Haven-Eike lenboom sprak met andere raadsle den haar teleurstelling uit over het feit, dat de huidige staatssecretaris van volksgezondheid weinig voelt om Zeeland te helpen aan de computerto- mograaf. Hiervoor is door de Zeeuw se bevolking immers de helft van het bedrag bijeen gebracht, nadat de vo rige staatssecretaris de toezegging had gedaan voor de andere helft te zorgen. „Dat is inderdaad een vorm van onbehoorlijk bestuur. Het zou de overheid sieren haar consequenties te trekken uit het feit, dat de bevol king zoveel geld bijeen gebracht heeft", aldus de burgemeester. „Sie ren!, noem het gerust schandelijk", reageerde Van Zuylen hierop. De dis cussie werd gevoerd naar aanleiding van een brief van de gemeente Goes, die hierover hetzelfde denkt als Wes terschouwen. Hieraan werd adhesie betuigd. Advertentie Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Wemcldinge Doodtij: 23 februari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 18 februari 06.40 138 00.40 -118 19.05 141 13.05 -149 19 februari 07.05 133 01.15 -118 19.35 135 13.30 -148 18 februari 04. io 159 10.55 -151 17.00 170 23.05 -121 19 februari 05.20 158 11.35 -152 17.40 164 23.45 -122 18 februari 07.10 158 00.55 -133 19.35 161 13.25 -164 19 februari 07.35 153 01.25 -133 20.05 155 13.50 -164 18 februari 06.35 156 00.40 -127 19.05 159 13.10 -158 19 februari 07.05 153 01.10 -128 t 19.35 155 13.35 -158 De regels om in aanmerking te komen voor kwijtschelding van rijksbelastingen en ook onroerend-goed belasting zijn veranderd. Nieuw is nu ook dat de ontvanger der rijks belastingen beslist als het gaat om onroerend goed belastingen. De directeur der rijksbelas tingen in uw regio beslist als het gaat om andere belastingen of heffingen. In de folder "kwijtschelding van belasting" wordt u dit uitgelegd. Deze folder (en het kwijtscheldingsformu lier) is te verkrijgen bij de BelastingTelefoon (06-0543, elke werkdag bereikbaar van 8 tot 5 uur, gratis!) en bij uw ontvangkantoor der rijksbelastingen. ELKE WERKDAG VAN 8 TOT 5 EN GRATIS Publikatie van de Belastingdienst Dinsdag 24 februari tot en met zaterdag 28 februari Zierikzee Galerie De Eenhoorn. Expositie Theo Voorzaat, dagelijks 11.00 tot 17.00 uur. Vrijdag 13 tot en met zaterdag 28 februari Zierikzee Bibliotheek De Stolpe. Tentoonstel ling Zeeland in foto's 1945-1955. Dage lijks geopend tijdens openingstijden bibliotheek. Dinsdag 17 februari Zierikzee Huis van Nassau. Peulvruchtenavond van Vereniging vocw Bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Gereformeerde kerk. Informatiebij eenkomst CSHG. 19.45 uur. De Driehoek Bijeenkomst CPB Schouwen-Duiveland i.v.m. jaarfeest. 19.45 uur. Gereformeerde kerk. Verkiezingsbij eenkomst CDA met Deetman. 20.00 uur. Mondragon. Jaarvergadering Kon. Maatschappij Tuinbouw en Plant kunde. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. NVv-H-lezing met diase rie over SOS-kinderdorpen. 14.00 uur. Zaal bij Gereformeerde kerk. Bijeen komst Nederlandse Christen Vrou wenbond. 19.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Vergadering van de plaatselijke Plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Oosterland De Oosterhof. Vergadering Door een dracht sterk. 19.30 uur. Kapelle De Vroone. Vouwavond Japanse vouwkunst. 20.00 uur. Woensdag 18 februari Zierikzee Christelijk Gereformeerde kerk. NCVB-bejaardenmiddag. 14.30 uur. Bovenzaal Gereformeerde kerk. NCVB-Zierikzee. 19.30 uur. Kerkwerve Zaal Chr. Geref. kerk. Jubileumvie ring NCVB-afdeling. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring commissie grond- en pachtza ken. 19.30 uur. De Burght. Diapresentatie schilder/ tekenaar Co de Voogd. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Collage maken NBvP. 20.00.uur. Goes Prins van Oranje. Bijeenkomst pro vinciale RPF/GPV met Eerste Ka merlid Schuurman. 20.00 uur. Donderdag 19 februari Zierikzee Raadzaal van stadhuis. Commissie vergadering. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring commissie ruimtelijke ordening. 19.30 uur. Ellemeet Dorpshuis. VEKABO 19.30 uur. Brou werslia ven Tonnenmagazijn. Toneelgroep Pro ject '80 speelt toneelstuk Lading. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Bejaardenmid dag van bejaardensoos Oosterland. 13.45 uur. Nederlands Hervormde kerk. Jaar vergadering NBvP Duiveland. 19.30 uur. Bruinisse NH-verenigingsgebouw. Vergadering NCVB-Bruinisse. 19.45 uur. Algemene vergadering Schouwen-Duiveland. Vrijdag 20 februari Zierikzee De Driehoek. Lezing Frans Beekman over reis naar Australië en Indonesië. 19.30 uur. Huis van Nassau. Jaarvergadering vogelvereniging Zang en Kleur. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel Bom. Inschrijven Straofeest. 12.00 uur. Ouwcrkcrk Café Steilóórc. Vergadering PJZ Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis OosterhoL Jaarlijkse uit voering Oosterlands Fanfare. 19.30 uur. Consistoriekamer Gereformeerde Gemeente. Staatkundig Gerefor meerde Studievereniging. 19.45 uur. Middelburg De Hoeksteen. Studiedag Glimla chen kan altijd nog. 10.00 uur. Zaterdag 21 februari Zierikzee Lutherse kerk. Flamenco-muzick Ars Musica. 20.00 uur. Brogum. VARA's verrukkelijke 15 show. 21.00 uur. Brogum. Pollc Eduard band. Rencsse Dorpshuis. Jaaruitvoering Luctor et Emcrgo. 19.30 uur. Noordgouwc Dorpshuis. Toneeluitvoering voor ou deren. 14.00 uur. Middelburg Zeeuws Service Bureau voor Jeugd- en Jongerenwerk. Kinderfilmdag. 10.00 tot 15.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2