Zierikzeese raad voteert krediet voor onderzoek gevolgen van Dammenweg lU Met verdwijnen oorlogsmuseum verliest Bru een stuk cultuur Westerschouwse PvdA niet blij met waarborgsom van Beter Wonen Diefstal geld uit woning Eindbestemming vervuilde grond blijft onduidelijk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Optocht in Bruinisse Diefstal fiets ■■tf' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bouwkundige oplevering Brogum Herstructurering De nieuwe Corneliastichting in Zierikzee wordt De meerderheid van de gemeenteraad van Een voorstel tot herstructurering van de dorps in april bouwkundig opgeleverd. In een ge sprek met directeur Schouw wordt hierop voor- uitgeblikt. (Pag. 2). Snooker De snookersport groeit in Nederland snel in Zierikzee gaat akkoord met een financiële huizen in Westerschouwen staat er snel aan te populariteit. Van 24 tot en met 26 februari steun aan de plaatselijke jeugdsoos Brogum. komen. Dit werd tijdens de gemeenteraadsver- wordt in Renesse het eerste gesloten Zeeuws (Pag. 3). gadering duidelijk. (Pag. 4). kampioenschap gehouden. (Pag. 11). DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 143ste jaargang Nr. 24085 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De cultuur is een voortreffelijk iets, doch voortreffe lijk ojde zelfde wijze als een hoge ladder. Men kan er door tot een hoger standpunt en tot schoon uit zicht geraken, doch ook zijn nek breken. P. Wikner ZIERIKZEE - De raadsleden van de gemeente Zierik zee hebben zich unaniem geschaard achter het voorstel van b en w om een krediet ad 10925,- te voteren voor het onderzoek naar de gevolgen van het gereed komen van de weg over de Stormvloedkering eind '87. Dit bleek tijdens de maandelijkse bijeenkomst van de raad, waarbij be kend werd dat ook de gemeente Sint-Philipsland deel neemt aan dit onderzoek, dat door de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Middelburg is opgezet. MMèi Het museum staat er nogmaar de letters zijn van de muur gehaald. Henk Kok: Zwaar teleurgesteld in gemeente BRUINISSE - „Visserij/oorlogsmuseum en biblio theek", uitnodigende letters op de voormalige kleuter school aan de Dreef waarin nu de Culturele Stichting Bruinisse gevestigd is. Een stukje cultuurgoed waar de vissersplaats terecht trots op kon zijn. Een stukje erf goed op cultuur-historisch gebied doorspelen aan de kin deren. Het oorlogsmuseum met een flinke brok geschie denis over de Tweede Wereldoorlog, het Visserijmuseum onderstreept de eeuwenlange vissersgeschiedenis van Bru. Maar de cultuur én de trots zijn aan het afkavelen. Alleen de onderzeeboot hield het hoofd boven water.... het oorlogsmuseum is niet meer. „De samenwerking met het ge meentebestuur is me zwaar tegenge vallen", aldus een teleurgestelde Henk Kok, eigenaar van de inrich ting van het Oorlogsmuseum. „Inder daad was het min of meer een besluit van mezelf om er mee te stoppen maar je voelde het op je klompen aan dat het precies paste in het straatje van de gemeente. De bibliotheek moest uitgebreid worden en ook de VVV komt in het gebouw". De bezielde hobbyist van alles wat met de Tweede Wereldoorlog te ma ken heeft gehad besloot tot terug trekking van z'n spullen nadat er voor de derde keer uit z'n collectie was gestolen. De diefstal van een helm en een kussen met in de Tweede Wereldoorlog verboden speldjes deed voor hem definitief de deur dicht. Voor dat laatste werd zelfs een vitri ne opengebroken. „Het bestuur van de Culturele Stichting kon ook geen betere bewaking garanderen en daar om heb ik alle stukken teruggeno men. Hoezeer ze de ruimte nodig had den voor de uitbreiding van de BRUINISSE - Als de plannen van de Stichting Festiviteiten Bruinisse doorgaan zal op Koninginnedag in het vissersdorp een optocht worden gehouden. Het bestuur van de stich ting heeft hiertoe het idee geopperd vanwege het extra accent dat de 30 aprilviering dit jaar zal krijgen door de viering van het gouden huwelijk van prinses Juliana en prins Bern- hard. In samenwerking met de gemeente Bruinisse heeft de stichting een cen traal bankrekeningnummer geopend speciaal voor de inwoners van Brui nisse die een (financieel) steentje wil len bijdragen aan het nationaal ge schenk. Om de feestelijkheden in Bruinisse op de dag zelf ook in het te ken van het gouden huwelijk te plaat sen wil de stichting een optocht en wellicht een oranjemarkt organise ren. „Deze initiatieven kunnen alleen slagen wanneer onze stichting kan re kenen op de medewerking van een brede laag van de bevolking", aldus het stichtingsbestuur dat in dit ver band contact zal zoeken met het ver enigingsleven. Begin maart zal een vergadering worden belegd waarin een en ander met de geïnteresseerden zal worden besproken. Bruenaars die zich hiervoor willen aanmelden kun nen dat doen via het secretariaat van de stichting. Korte Ring 16. Telefoon 01113-1395. bibliotheek bleek wel uit het feit dat mijn spullen nog geen dag weg waren of ze begonnen al met het uitbreken van de ruimte". Henk Kok vertelt dat de motivatie in z'n hobby en het publieke vertonen daarvan een flinke knak hebben ge kregen. De permanente expositie in het Oorlogsmuseum bevatte unifor men, helmen en vlaggen via allerlei nazi-propagandamateriaal en voed selbonnen tot een compleet op af stand bestuurbaar rupsvoertuigje dat explosieven bevatte. Ongeveer 80 procent van het Oorlogsmuseum was eigendom van Kok, de rest was van andere particulieren en het Natio naal Oorlogsmuseum Overloon. In een reactie op het sluiten van het Oorlogsmuseum zei de voorzitter van de Culturele Stichting, burge meester T. C. Hekman, het een gevoe lig verlies te vinden en voor Kok een pijnlijke zaak: „Diefstal is een ge vaar voor alle musea en voor betaal de suppoosten ontbreekt het de ge- vervolg pagina 4 Hoewel de fracties unaniem ak koord gingen met het beschikbaar stellen van een krediet van ruim 10 mille werden er hier en daar toch wat kritische kanttekeningen gemaakt. CDA-er C. Legemaate, die zijn betoog begon met het onderstrepen van het belang van dit onderzoek, vroeg het college of inmiddels bekend is of de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) ook een bijdrage wil leveren in de kosten. Raadslid J. J. Geleijnse (VVD) erkende eveneens, het belang van dit onderzoek maar tekende tege lijkertijd aan dat het allemaal maar kantje boord is. „Met het oog op het gereedkomen van de weg over de Stormvloedkering, dat volgens de li berale woordvoerder niet voor no vember van dit jaar te verwachten is, vond hij het voorstel van het college en de uitvoer van het onderzoek wat aan de late kant. Bovendien vond hij de bijdrage van de Kamer van Koop handel (deze betaalt samen met de provincie de helft van' het totale be drag van 29.100,-) wat aan de mage re kant. Daarbij vroeg hij zich af of het verbreden van het aandachtsveld - de Sint Philipsdam blijkt nu ook bij het onderzoek te worden betrokken - nu wel als een voordeel te beschou wen is. Een ruimer studieveld, leidt dat niet automatisch tot hogere kos ten?, vroeg Geleijnse zich af. Morrend De meeste terughoudendheid viel te bespeuren binnen de PvdA-fractie. Volgens D. van der Wekken heeft de fractie nog steeds moeite met het wel of niet deelnemen aan het onderzoek, omdat het nut ervan door de fractie wordt betwijfeld. Daarbij zei Van dei- Wekken de bijdrage, die het bedrijfs leven aan dit onderzoek, dat in totaal 58.200 kost, levert, in geen verhou ding staat met het belang die deze branche bij deze studie heeft. De soci aaldemocraten gingen zij het wat morrend akkoord met het voorstel om een krediet voor dit onderzoek beschikbaar te stellen. Waar zij zich beslist niet in konden vinden was de dekking van dit krediet. Het college had te kennen gegeven om dit ver schuldigde bedrag ten laste te leggen van de post stimulering werkgele genheid. Van der Wekken zag liever dat dit krediet gedekt zou worden uit de post onvoorzien ten einde de post stimulering zoveel mogelijk te reser veren voor zaken die direct verband houden met werkgelegenheid. Wethouder L. J. van Gastel stelde in zijn antwoord vast dat het be drijfsleven door de Kamer van Koop handel benaderd is. Wat de resulta ten van deze contacten zijn bleek op dit moment nog een vraagteken te zijn. De wethouder beaamde verder dat een en ander inderdaad wat aan de late kant is. Van Gastel noemde het rapport, waarin de bevindingen van het onderzoek staan vermeld, een goede handreiking voor de be stuurders om een beleid op te zetten om de bestaansstructuur op het ei land niet uit te hollen. Ook het feit dat door het betrekken van de Sint Philipsdam bij het onderzoek Brui nisse deel wil nemen aan dit stukje regionale research werd door Van Gastel nog eens onder de aandacht gebracht. LELYSTAD - VVD-fractievoorzit- ter Voorhoeve meent dat beleg gingsmaatschappijen (bij voorbeeld pensioenfondsen) in staat moeten worden gesteld tot financiering van investeringen in moderne infrastruc tuur. „Dat is goed voor de toekomsti ge welvaart van ons land en schept werkgelegenheid", aldus de liberale fractievoorzitter op een spreekbeurt voor zijn partij in Lelystad. ZIERIKZEE - In de nacht van zater dag op zondag werd de fiets van P. C. F. uit Zierikzee gestolen. Het rijwiel stond niet afgesloten voor de woning van F. aan de Lange Sint Janstraat. Het betreft een bruine Sparta dames fiets. NOORDGOUWE - Uit het huis van de familie D. aan de Dokter Wort- manstraat te Noordgouwe werd tus sen zaterdag en maandag een aan zienlijk bedrag aan contant geld gestolen. De woning toonde geen be schadigingen door braak, daarom vermoedt de politie dat de dieven het huis binnenkwamen via insluiping. Omdat dat zeer goed zondag overdag gebeurd kan zijn terwijl de bewonei-s naar de kerk waren verzoekt de poli tie omwonenden die wat hebben ge zien contact met hen op te nemen. Te lefoon 01110-4055. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verlaging en/of gespreide betaling BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse wethou der voor de woning:verdeling-, A. J. Padmos (CDA), gaat op verzoek van de PvdA-fractie de woningbouwvereni ging Beter Wonen de hoogte van de waarborgsom voor de huurwoningen voorleggen. Bij monde van fractievoorzit ter G. J. W. van der Salm hebben de socialisten hun be zorgdheid geuit over de in verhouding tot de overige Zeeuwse woningbouwvereniging „te hoge" waarborg som van 410 gulden en de te betalen 75 gulden aan toewij- zingskosten. Volgens Van der Salm brengt dit sommige mensen in financiële problemen. Momenteel is het zo, dat nieuwe huurders aan Beter Wonen een waar borgsom van 410 gulden betalen." Daarnaast moet 75 gulden op tafel worden gelegd voor de toewijzings- kosten en nogoens 20 gulden in schrijfgeld. „Meestal betekent dit een uitgave van meer dan 1000 gulden op een moment, dat verhuizing en (her)inrichting ook al belangrijke kostenposten vormen", aldus Van der Salm tijdens de rondvraag van de ge meenteraadsvergadering. Verzoek Vandaar zijn verzoek om in overleg te treden met Beter Wonen en te gaan spreken over a) oen drastische verla ging van de waarborgsom en b) en/of een voor iedereen toegepaste gesprei de betaling van die waarborgsom. „Telefonische informatie bij vier an dere Zeeuwse woningbouwverenigin gen heeft ons geleerd, dat zij wat be treft de waarborgsom plus inschrijf geld ongeveer 50 tot 400 gulden goed koper zijn dan Beter Wonen. Een ken de zelfs helemaal geen waarborg som", aldus de socialist. Padmos zegde hem meteen toe dit punt aan Beter Wonen te willen voor leggen tijdens het periodiek overleg. Maar direct enthousiast was hij niet in zijn uitlatingen. Zo stelde hij, dat de waarborgsom geen sleutelgeld is en derhalve wordt terugbetaald bij het verlaten van de woning. Dit ge beurt met toevoeging van een jaar lijkse rente a drie procent. „Het geld is bedoeld voor eventuele te maken kosten na bewoning. Vaak blijkt, dat Beter Wonen tekort heeft aan dit be drag", aldus Padmos. En ook over de mogelijkheid tot gespreide betaling zei hij zijn twijfels te hebben. „Beter Wonen kent maan delijks gemiddeld 35 tot 40 mutaties. Het lijkt me haast ondoenlijk om dit administratief te verwerken". Maar Van der Salm wees Padmos hierbij op de automatiscringsmogolijkhodcn. Hardop Het bleek voor Padmos moer een principiële zaak, toen hij zich hardop afvroeg of een gemeente zich moet mengen in de beleidsvrijheid van een woningbouwvereniging. „Ik zie ei genlijk een volgende stap naar de wo ninginrichters. Moet je daar als ge meente aan vragen om een gespreide betaling te accepteren?". Dat ontlokte Van der Salm de op merking. dat het in de gemeente Wes terschouwen voorkomt, dat huurders lange tijd op de gemeentelijke bijdra ge in de herinrichtingskosten moeten wachten na bijvoorbeeld een renova tie. „Dan moeten die mensen zelf de inrichter vragen even op het geld te wachten, omdat de gemeente nog niet over de brug is gekomen. Ook komt het voor, dat 4000 gulden wordt toege zegd en er dan maar 3000 gulden wordt overgemaakt", aldus Van der Salm. De discussie werd niet verder gevoerd, daar Padmos al had toege zegd het Beter Wonen te zullen voor leggen. Een geheel ander punt was de op merking van de VVD-er dr. H. J. van Zuylen, die naar aanleiding van een schrijven van de Regionale Raad vervolg pagina 2 WA> Wi pe. litr Het Westerschouwse lid van de PvdA, G. J. W. van der Salm maakte duidelijk, dat zijn fractie moeite heeft met de hoogte van de Beter Wonen-waarborgsom a 410 gulden. Onzekerheid raad Zierikzee over procedure ZIERIKZEE - De uiteindelijke bestemming van de ver vuilde grond (Levensstrijd of Hoosjesweg) blijft de bestuurlijke gemoederen in Zierikzee bezig houden. Dit bleek eens te meer tijdens de raadsvergadering die in het stadhuis van Zierikzee werd gehouden. Ook het al dan niet instellen van een procedure door het dagelijks be stuur van de reinigingsdienst bleek in nevelen gehuld te zijn. Hoewel de raadsleden instemden met het beschikbaar stellen van een krediet van 13.300,- voor een gedeel telijke sanering van het terrein van de oude gasfabriek bleven de meeste raadsleden toch nog met de nodige vragen zitten over de uiteindelijke eindbestemming van de „smeer- grond". Wordt dit gezien de beslissing van gs nu definitief de Hoosjesweg of vervolg pagina 4 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Lichte vorst Vannacht lichte vorst. Morgen over dag zonnige perioden. Een matige noordoostenwind. Tbmperatuur mor genmiddag weer 2 graden. Goed zicht. Minimumtemperatuur komen de nacht -2, aan zee -1. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 21 febr.: Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: noordoost 4 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: - 4 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: noordoost 4 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.': -4 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 18 febr. Zon op 07.51, onder 17.58 Maan op 23.41, onder 09.19 19 febr. Zon op 07.49, onder 18.00 Maan op onder 09.31 Laatste Kwartier: 21 febr. (09.57) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Tussen een hogedrukge- bied ten noordoosten van Ierland en een lagedrukzonc van de Middelland se Zee tot de Oostzee, wordt met een noorden tot noordoosten wind koude lucht naar ons land gevoerd. In deze lucht kan nog een enkele sneeuwbui voorkomen. In de nacht daalt de tem peratuur bij opklaringen in het bin nenland tot 2 a 5 graden beneden nul. daar waar sneeuw ligt nog enkele graden lager. Overdag loopt de ther mometer op tot even boven het vries punt. In dit weertype komt tot zondag weinig Verandering. Het blijft koud met lichte tot matige vorst in de nacht en ochtend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1