Snooker is bezig aan verovering Nederland NIEUWSBODE Mevo '80 herenploeg met overmacht voorbij tegenvallend Vlaardingen Eerste provinciale titelstrijd snooker in Renesse Ruud Gullit voetballer van het jaar Leon van der Wielen in gewestelijk marathon kampioenschap Scaldina jeugdteam naar ruime zege op ongeslagen opponent Damaehttal Zierikzee besluit met gelijkspel Zierikzeese Avond vierdaagse ZIERIKZEESCHK NIEUWSBODE Dinsdag 17 februari 1987 Nr. 24085 11 André Koot, een van de voornaamste gegadigden voorde eerste Zeeuwse snookertitel, laat zien dat een snookerspeler voornamelijk achter de keu speelt in tegenstelling tot bij het carambolebiljarten waar de speler zich naast de keu posteert. RENESSE - Voor ingewijden was de televisiekijkende liefhebber van snooker anderhalve week geleden duide lijk te herkennen. Door de half dichte ogen was de rode gloed, opgelopen door het lang naar de beeldbuis kijken, te zien. Het waren uitermate lange, bijna slopende da gen. Van het begin van de avond tot vroeg in de morgen. Of je nu wilde of niet, de uitknop op de televisie werd pas ingedrukt als de BBC de uitzendingen afsloot. Het bekijken van de world series snooker werd bijna een ver slaving. Een bijna heilig moeten, dat pas werd besloten, toen Dennis Taylor de zeventiende frame tegen Alex Hig- gins op zijn naam bracht. Niet iedereen kan op de kabel de BBC-uitzendingen ontvangen. Voor lopig betreft het Brabant, Zeeland en de Randstad. De rest van het land moet het voorlopig zien te stellen met verhalen over en van het snooker. De met glinsteringen in de inmiddels waarschijnlijk weer herstelde ogen geuite ervaringen, zeggen eigenlijk genoeg. Het spel op het voor 'vaste landers' ruime biljart, is, na de vero vering van België aan die van Neder land begonnen. Daarin hebben de urenlange uitzendingen van de En gelse televisie een enorme bijdrage gehad. Want de namen Dennis 'bril' Taylor, Steve Davies, Alex Higgins en Alex White, de coryfeeën in het voor namelijk Britse spel, beginnen ook op het Europese continent bekend te geraken. De duidelijkste bewijzen zijn de kijkdichtheid, de ongeveer 1300 leden van de inmiddels opge richte snookerbond en de uitbreiding van het aantal snookerbiljarts in Ne derland. Ruim honderd tafels van 1,95 bij 3,90 meter met zes gaten en 22 gekleurde ballen, zijn in vooral Bra bant en de Randstad opgesteld. Dat aantal zal dit jaar hoogstwaarschijn lijk worden verdubbeld. Aantrekkelijk Waar komt die aantrekkelijkheid van het snooker vandaan? Paul van Oosterhout, niet alleen bouwer van de tafels, maar ook sinds jaar en dag liefhebber van het spelletje, meent de afkomst te hebben gevonden. ,,Ik denk, dat heel sterk meespeelt, dat je al snel het idee krijgt iets van het spel te kunnen. Iedereen, ook een begin ner, krijgt wel een paar ballen, mis schien bij toeval, in de zakken. Dat geeft een veel prettiger gevoel dan het urenlang proberen een carambole te maken". De aantrekkelijkheid een punt te maken, is tevens voedsel voor dege nen, die vinden dat snooker een infe rieur soort biljart is. Zij zijn de me ning toegedaan, dat een topper in het snooker slechts een middelmatige speler in het caranibolcbiljart is. Van Oosterhout trekt die conclusie sterk in twijfel. ,,Er is sprake van een an der soort techniek, niet van beter en slechter. Bij snooker staat de speler veel meer achter zijn keu, dan er naast zoals bij carambolebiljarten. Hij hangt daarbij zo'n beetje met zijn kin op de keu. Er zijn evenwel nog meer verschillen. Een snookerbiljar ten speelt veel minder snel aan. Bij het carambolebiljarten is de kunst van het kunnen plaatsen veel minder van belang. Ook is de stoot zelf heel anders. Bij het snooker is het raak vlak van de bal vrij klein. Eigenlijk een rechte lijn van boven naar bene den in het centrum van de bal. Slechts bij uitzondering wordt er met effect gespeeld. Dat is bij wat hier normaal biljart heet, heel an ders. Daar speelt het geven van effect aan een bal een aanzienlijke rol in het al dan niet maken van een caram bole". .Misschien zou je het wel kunnen stellen dat een allround biljarter wat meer basistechniek in huis heeft dan een goede snookerspeler. De overstap van laten we zeggen Europees naar Engels biljart zou dus technisch wel kunnen, maar dan komt er nog een wezenlijk onderscheid naar voren. Tactisch is het snooker veel meer ont wikkeld. Bij elke bal moet eigenlijk zowel aangevallen als verdedigd wor den. Raymond Ceulemans speelt zo nu en dan een partijtje snooker. Dat gaat hem als alleskunner redelijk af. Als het aankomt op tactiek, is hij ver kocht. Om die kennis te ontwikkelen, heb je jaren nodig". De snookerspeci alisten hebben ook op een ander dan het gebied van tactiek ja*en voor sprong. Financieel gezien is het En gelse biljart een volwassen sport, iets wat van het carambolebiljart nauwe lijks kan worden gezegd. Sponsors De sponsors staan in de rij een eve nement van hun naam te mogen voor zien. Een belangrijke rol daarbij speelt, dat in Groot-Brittannië op te levisie geen rechtstreekse reclame mag worden gemaakt voor tabaksar tikelen en drank. Juist die kapitaal krachtige bedrijfstakken hebben zich op het snooker geworpen. Die uren t.elevisie-uitzendingen zijn een meer dan redelijk alternatief. De spelers profiteren daarvan. Tay lor kon als winnaar van de world se ries een cheque in ontvangst nemen ter waarde van 51.000 pond, zo'n 165.000 gulden. Maar de spelers staan niet alleen vooraan in de rij als er geld kan worden ontvangen. Al vroeg in de ontwikkeling, in de jaren zeventig, werd een organisatie opge richt, die de belangen van de specia listen moest behartigen. Maar het was niet alleen een kwestie van ne men. Er werden ook strenge gedrags regels opgesteld. Een smoking bij een wedstrijd, een keurig pak de rest van de dag. Het verplicht uitdelen van handtekeningen. Het hoort er al lemaal bij. Die regels worden goed nageleefd. Logisch, want een schor sing tast de letterlijke zakkenvullers direct in hun buidel. In het Europese biljart is de professionele organisa tie BWA feitelijk de eerste stap op weg naar een behoorlijke vergoeding van spelers, al gaat het dan om een beperkte groep driebanders. De an dere spelsoorten kennen nog geen su per prijzen. Vandaar, dat de Britse biljarters er'niet rouwig om zijn, dat zij door de traditionele vastelanders als inferieure spelers worden be schouwd. RENESSE - Op de twee BCE- snookertafels van The Country Club in Renesse wordt op dins dag 24, woensdag 25 en donder dag 26 februari het eerste Zeeuws kampioenschap snoo ker afgewerkt. Het betreft hier een besloten kampioenschap, waarin louter Zeeuwen aan de tafels komen. Het Zeeuws kampioenschap snooker staat voor iedereen, woonachtig in de provincie Zeeland, open. Inschrijvingen zijn mogelijk tot en met vrij dag 20 februari. Telefonische aanmeldingen kunnen worden gedaan op nummer 01116-1939 van The Country Club in Re- nesse. Het speelschema wordt op zondag 22 februari kenbaar gemaakt. In alle ronden tot de halve finales wordt gestreden over best of three. In de halve finales en de grote finale wordt best of five gespeeld. Op dins dag en woensdag wordt 's mid dags om twaalf uur begonnen, op de donderdag is het aan- vangstijdstip afhankelijk van do stand van zaken. De finale begint in ieder geval om negen uur 's avonds. Er wordt ge speeld via een knock-out- systeem plus na de eerste ron de een herkansing, aan do hand waarvan wordt teruggewerkt naar een aantal van zestien spelers in de tweede ronde. De KNVB is weer eens op een schit terend idee gekomen. De grootste na tionale sportbond heeft een ei ge legd, dat weer uiterst lucratief lijkt te zijn, terwijl het structureel eigen lijk totaal geen bal om het lijf heeft. Met onmiddellijke ingang is een aan zienlijke verandering ingetreden ten aanzien van de wijze waarop de trai nerslicentie dient te worden aange vraagd. Althans zo stelt de bond de wijziging. Het initiatief tot de aan vraag gaat niet langer uit van de ver eniging, waar de trainer werkzaam is, maar van de oefenmeester zelfDe licentie wordt ook niet jaarlijks meer aangevraagd, maar krijgt een geldigheidsduur van vijf jaar. Het verstrekken van de trainerslicentie geschiedt voortaan op basis van een geheel geautomatiseerde aanpak. Persoonlijke gegevens van iedere trainer worden voortaan in Zeist ge registreerd, hetgeen gepaard gaat met een aantal aayizienlijke voorde len. Althans zo zien de bondsbonzen dat. Zo kan binnen afzienbare tijd in één oogopslag worden bekeken wel ke oefenmeesters actief zijn en welke niet. Ook kaïi snel worden vastge steld welke bevoegdheden iedere oe- fenmeester heeft. Met betrek king tot de opleiding van trainers kan d la minute worden vastgesteld in welke regio een tekort bestaat aan hoog of lager gekwalificeerde trainers. De licentie geldt dus in de toe komst voor vijf jagr. Na het verstrij ken van deze termijn dient de be trokken oefenmeester een nieuwe licentie aan te vragen bij de KNVB. Een trainer, die vijf jaar of langer heeft stilgezeten kan niet zomaar een nieuwe licentie aanvragen. Dan zal gebruik gemaakt moeten worden vu7i nog in te stellen applicatiecur- sussen. Een trainer, die langere tijd op de lauweren heeft gerust, zal dus niet zonder bijscholing kunnen her beginnen. Met ingang van nu dienen ALLE in Nederland werkzame trai ners een formulier in te vullen. Dat geldt voor zowel trainers, die thans werkzaam zijn bij een vereniging als voor oefenmeesters, die momenteel niets om handen hebben en weer aan de slag willen. Enfin, tot zover lijkt er geen vuiltje aan de lucht, maar na tuurlijk zit er wel degelijk een ad dertje onder het gras. want de KNVB zou de KNVB niet zijn, zou er niet een financieel voordeel voor de bond schuil gaan. Iedere oefenmeester moet een formulier invullen en dat vergezeld van twee pasfoto's opstu ren naar Zeist. Per kerende post krijgt hij dan een acceptgirokaart, waarmee hij het luttele bedrag van honderd gulden MAG overmaken. Natuurlijk gebeurt ook dit automa tisch. En dan maar zeggen, dat die KNVB niet weet hoe aan financiële middelen te komen. Ten overvloede zij nog vermeld, dat de Zeister programmatuur vanaf nu startklaar is. Het ligt in de bedoe- ling de licentie aanvragen van alle JSfederïandsé 'i'f diners met ingang van vandaag in Zeist te behandelen, al thans hiermee een begin te maken. In een schrijven verzoekt de bond de betrokken oefenmeesters met klem vooral niet te lang te wachten tenein de straks filevorming te voorkomen. Blijkbaar liggen de acceptgirokaar ten te springen op de Zeister bu reaus. Ter camouflage onderkent de KNVB dat de structurele wijziging niet in de laatste plaats in het belang .van de trainers is. Nederlanders staan erom bekend dat ze met tegen zin formulieren invullen. Vandaar dat de KNVB-bonzen de zaak zo sim pel mogelijk hebben gehouden. Ja toch, honderd gulden. Simpeler kan het niet. Het moet echter wel even gebeuren. PW UTRECHT - Met een overweldigen de meerderheid hebben de betaald voetballers Ruud Gullit gekozen tot ere-divisie-speler van het jaar 1986. De aanvoerder van het Nederlands elftal en van PSV kreeg bij de verkie zing honderd punten uit een hoogst mogelijk aantal van 108. De winnaar van het vorig jaar, Marco van Basten van Ajax, werd tweede met 68 pun ten, diens clubgenoot Frank Rij kaard derde met 48 punten. De ver kiezing door vertegenwoordigers van 36 clubs, Emmen was afwezig, was voor het eerst openbaar. Het derde prof-voetbalgala kende meer onderscheidingen. Gebroken werd echter met de traditie van de aanwijzing van de beste scheidsrech ter. De BBSV, de belangenvereniging van de enkele tientallen scheidsrech ters (en grensrechters) uit het betaald voetbal, was geen voorstander van de selectie die per traditie een wezenlijk ander beeld geeft dan de scheidsrech- terscommissie voor ogen staat over de kwaliteit van de arbiters. Ajacied Aron Winter werd gekozen tot het talent van het jaar. Frank Berghuis van VVV en Rob Witschge van Ajax hadden eveneens een nomi natie. Tbt beste speler uit de eerste di visie werd Peter van Velzen benoemd. Zijn laatste overgebleven concurren ten waren Wilfried BrookhuiS van NEC en Tom Krommendijk van Wa- geningen. De persprijs voor de persoon of or ganisatie, die de meest positieve bij drage aan het betaald voetbal heeft geleverd in 1986, werd gegeven aan Piet de Visser, coach van het Tilburg- se Willem II. Ondanks 25 jaar betaald voetbal-ervaring is deze trainer ver schoond gebleven van wezenlijke aanvaringen met clubs, spelers en journalisten. De lezers van VI be dachten Ajax met de titel 'club van het jaar'. PSV en Willem II scoorden ook hoog in die categorie. Vice- voorzittcr André Kraan, die de met vakantie zijnde praese Tbn Harmsen verving, nam de daarbij behorende prijs in ontvangst. VLAARDINGEN - Na een aantal matige partijen werd het voor de heren- ploeg van volleybalvereniging Mevo '80 weer eens tijd, dat er wat aan het ni veau gebeurde. Vlaardingen was een goede opponent om die niveauverbete ring gestalte te geven. De thuisploeg gold tot het begin van de wedstrijd nog steeds als een van de concurrenten voor de toppositie in de eerste klas, maar daar is na de 0-3 nederlaag terdege verandering in gekomen. De Vlaardingers hebben nu een dusdanig grote achterstand op de echte toppers, dat de kans op een eventuele promotie tot nul is gereduceerd. Mevo '80 schoot in de eerste set di rect goed uit de startblokken. Er werd door de ploeg van coach Wim van der Zande direct vanaf het eerste fluitsignaal geconcentreerd gespeeld. Bovendien was de motivatie om er het beste van te maken ook nu weer volop aanwezig. De goede start van de Zierikzeese ploeg wierp onmiddel lijk vruchten af. Mevo '80 kwam met 1-8 aan de leiding. Meest opmerkelijk ke aspect aan Zierikzeese zijde was zonder twijfel, dat er in vergelijking tot de voorgaande twee wedstrijden een heel goed evenwicht in het spel was. Alle facetten bleken goed op el kaar te zijn afgestemd. Ieder blok, dat Mevo '80 op een Vlaardingen- aanval zette, werd een te groot hin- derblok voor de thuisploeg. Aanvalstempo Juist door dit feit lag ook het aan valstempo van Mevo '80 veel hoger. ZIERIKZEE - Naar aanleiding van zijn uitstekende prestaties tijdens de serie van zes C-marathons op de Haagse kunstijsbaan De Uithof is Leon van der Wielen uit Zierikzee uitgenodigd om deel te nemen aan het marathon-kampioenschap voor A-rijders van het gewest zuid-west- Nederland. De achttienjarige schaatser uit Zie rikzee werd met overmacht winnaar van de serie C-marathons. Na afloop van het marathon-kampioenschap voor A-rijders, dat maandag 23 fe bruari op De Uithof wordt verreden, ontvangt Van der Wielen zijn prijs. Het A-kampioenschap wordt verre den over 100 ronden van 400 meter. Behalve een groot aantal regionale A- rijders komt ook een aantal landelijk bekende marathonrijders aan het vertrek. Behalve C-rijder Leon van der Wielen mogen ook de beste vijf B- rijders uit de reeds verreden serie van zes marathons aanzetten voor de tocht over veertig kilometer. ZIERIKZEE - Het eerste jeugd team van de Zierikzeese tafeltennis vereniging Scaldina moest op bezoek bij Middelburg Zuid 4. Dit hoofdste delijke team leed tot aan het begin van de confrontatie nog niet een ne derlaag. Daar kwam nu verandering in, want het goed en geconcentreerd spelende Scaldina-team won gedeci deerd met 1-9. De ontmoeting werd vanaf het be gin een goede en leuke wedstrijd. Reitse van der Wekken opende met winst tegen Glass, waarvan hij tij dens de vorige wedstrijd nog had ver loren. Hij deed dat in drie games, zo als hij ook in de resterende twee partijen drie games nodig zou heb ben. Ralph van Dijk won een keer in drie games en samen met Paul de Graaf won hij ook het dubbelspel. De Graaf boekte zijn drie overwinnin gen steeds in twee games. Door de af getekende zege komt Scaldina nu al leen aan de leiding. Het vierde team speelde thuis te gen Zand 5 uit Middelburg. Jeremy van Dijk won als enige twee partijen, terwijl Jeroen van Popering en Arno Wanders ieder een overwinning boek ten. Omdat ook het dubbel in Zierik zeese winst werd omgezet eindigde de ontmoeting in een 5-5 puntende- ling. Het meisjesteam van Scaldina ontfutselde Zand 6 in Middelburg beide punten. Caroline Brandenbarg en Danielle Castel wonnen ieder twee keer en Saskia van Popering trok een keer aan het langste eind. Het dubbel leverde het winnende punt op. Het tweede Scaldina-team speelde door ziekte bij de tegenpartij andermaal niet. vastgesteld. Er wordt dit jaar in cn rond Zierikzee gewandeld op maan dag 15, dinsdag 16, woensdag 17 en donderdag 18 juni. Op deze laatste avond wordt de tra ditionele feestelijke slothappening gehouden op het Zierikzeese Havcn- plcin. Burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee wacht de wan delaars dan voor het eerst op. Vlaardingen moest hier het antwoord op schuldig blijven. De eerste set werd zonder problemen winnend af gesloten. De tweede set was eigenlijk nauwelijks anders dan de eerste. Mevo '80 legde nu zelfs wat meer ri sico in de opslag/om zodoende te be werkstelligen, dat het Vlaardingen- spel nog meer werd ontwricht. De tweede set leverde dezelfde eenvou dige winst op als de eerste set. In de derde set kon Mevo '80 het niveau van de eerste twee sets gemakkelijk vasthouden. Bij een 4-10 voorsprong voor de Zierikzeese ploeg, slaagde Vlaardingen erin om terug te krab belen tot 10-11. Bij die stand had Me vo '80 het geluk enigszins aan zijn zij. Een door het Mevo '80-blok duidelijk getoucheerde bal werd door de arbi ter in Zierikzees voordeel geteld. Door de irritatie aan Vlaardingen- zijde kon Mevo '80 gemakkelijk doorlopen naar 11-15 setwinst en een 0-3 totaalzege. Donderdagavond- trekt de Zierik zeese herenploeg naar de Rotterdam se sporthal De Enk, waar moet wor den aangetreden tegen het lastige Rovok. Negen dagen later komt Ro- vok naar Zierikzee om de eerder uit gestelde ontmoeting alsnog te verspe len. Eerder in het seizoen was Rovok ruim drie uur te vroeg in Zierikzee, waarna de ploeg zonder te spelen te rugkeerde naar de Maasstad. Nu zal Mevo '80 in beide gevallen uiterst at tent moeten zijn om het ene kostbare punt voorsprong vast te houden, 's-GRAVENPOLDER - In de slot- ronde van de clubcompetitie in de hoofdklas van de Zeeuwse Dambond moest het achttal van damclub Zie rikzee genoegen nemen met een 8-8 gelijkspel. In de uitwedstrijd tegen de reserves van 's-Gravenpolder ont liepen de teams elkaar niet veel, zo dat de einduitslag wel de juiste is. Zierikzee is als [vierde geëindigd in de competitie. Goes werd kampioen, omdat de wedstrijd in de slotronde met 14-2 werd gewonnen van Gapin- ge en Lammerenburg in Tholen niet verder kwam dan een 8-8 gelijkspel. BDV won in Bergen op Zoom met 12- 4 van Aagtekerkc en eindigde daar door nog als derde voor Zierikzee. In de onderste regionen won Middel burg 2 met 12-4 van Souburg, dat hierdoor is gedegradeerd naar de eer ste klas. Cor Boot opende in de wedstrijd te gen het tweede team van 's-Graven polder met een voordelige remise, na dat hij schijfwinst in het middenspel had behaald. Bij analyse bleek, dat de Zierikzee-speler had moeten win nen. Een kostbaar wedstrijdpunt ging daardoor verloren. John Honig boekte een gelijkwaardige remise en vervolgens was Jos de Wild zijn oppo nent C. Korstanje op positioneel ge bied duidelijk de baas. Aan het hoog ste bord kwam Sjaak Douw op dat gebied tekort tegen nestor Jan Blom, veelvoudig Zeeuws kampioen van weleer. Hiermee was do stand op 4-4 geko men en Zierikzee kon nog hopen op een kleine overwinning, zeker toen er eerst nog twee winstpartijen volg den. Chris van de Wielen won zijn partij door overmacht en Rinus de Wild bleef aan de winnende hand, omdat zijn tegenstander teveel expe rimenteerde. Good-old A. J. Flik- wcert verloor op de vlag in een moei lijke stand, ontstaan na snel schijfverlies. In de laatste partij kwam Rinus van de Wielen in een na delig eindspel terecht en hij kon ver lies niet meer voorkomen. Zodoende kwam de eindstand op 8-8 en mede door de andere wedstrijdresultaten eindigt Zierikzee op de vierde plaats met elf punten. Zierikzee toonde al les bijeen aan goed in de hoofdklasse mee te kunnen. Dc gedetailleerde uitslagen van de wedstrijd 's-Gravenpolder 2- Zicrikzec zijn als volgt: J. Blom - S. Douw 2-0 P. Jongeneelen - C. L. Boot 1-1 A. W. Kaat - C. vd Wielen 0-2 E. Nobel - M. de Wild 0-2 C. Korstanje - J. dc Wild 0-2 A. Kousemaker - M. vd Wielen 2-0 P. Geelhoed - J. M. Honig 1-1 A. Zegers - A. Flikweert 2-0 Dc eindstand ziet er in de hoofd klasse van de Zeeuwse Dambond als volgt uit: Goes Lammerenburg BDV Zierikzee Tholen Aagtekerkc Middelburg 2 's-Gravenp. 2 Gapinge Souburg 9 7 1 1 92-52 15 9 6 2 1 89-55 14 9 6 0 3 77-67 12 9 4 3 2 76-68 11 9 3 4 2 83-61 10 9 3 3 3 77-67 9 9 3 0 6 58-86 6 9 1 3 5 68-76 5 9 2 0 7 54-90 4 9 2 0 7 46-98 4 Vanwege de enorme afmetingen van de snookerbiijarts zijn er tal van specia le hulpstukken, die de spelers ten dienste zijn. ZIERIKZEE - De organisatie van de Zierikzeese Avondvierdaagse heeft in een speciale vergadering dc datum voor de 43c editie van 1987

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 11