Inlagenreservaat Zuidkust Schouwen is hoge noodzaak Ecosysteem Krammer-Volkerak na sluiting van dam verloren streeknieuws agenda WATERSTANDEN Borssele niet opstarten Miljoen gulden voor Zeeland Stopzetting winning van drinkwater Goeree- Overflakkee 2 GOES - De Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF) vindt dat de kerncentrale Borssele, die nu sinds half januari buiten bedrijf is, niet meer in ge bruik moet worden genomen. De ZMF concludeert dit aan de hand van het rapport dat een OSART-team van het IAEA (Internationaal Atoom Energie Agentschap) uit Wenen heeft opgesteld na een onderzoek van dit team van 6 tot 25 oktober in de kern centrale Borssele. Daarbij zijn diverse tekortkomin gen op het gebied van veiligheid en controle aan het licht gekomen. De PZEM heeft een extra lange splijtstofwisselingsperiode afgekon digd om, naast de gewone werkzaam heden, een aantal aanbevelingen van de atoomdeskundigen van het IAEA door te voeren. Volgens de ZMF is het onmogelijk om alle aanbevelingen ter verhoging van de veiligheid van de kerncentrale zelf en de omgeving op zo korte termijn uit te voeren. Al leen al om die reden zou de kerncen trale Borssele volgens de ZMF niet meer opgestart moeten worden. ZIERIKZEE - Het ministerie van economische zaken heeft voor dit jaar 13,8 miljoen gul den uitgetrokken voor de ne gen toeristische speerpuntge- bieden in Nederland. Zeeland krijgt 1 miljoen gulden toebe deeld, dat ten goede komt aan de herinrichting van de Boule vard en het De Ruyterplein te Vlissingen. Staatssecretaris A. Evenhuis heeft dit samen met zijn colle ge van landbouw en visserij, G. Braks, vastgesteld. Het gaat bij de projecten om subsidië ring van investeringen in pu blieke infrastructuur (verbin dingen te land en te water en dergelijke). Het meeste geld gaat naar Gelderland en Noord-Holland, die elk 2,9 mil joen gulden krijgen. BRUINISSE - Het bestaande ecosysteem in en rond het Krannner-Volkerak gaat vrijwel geheel verloren als gevolg van de sluiting van de Philips- dam in april van dit jaar, waardoor het Krammer- Volkerak niet meer in open verbinding staat met de Oosterschelde en zoet wordt. Hierdoor zal de bete kenis van het Krammer-Volkerak als doortrek- en overwinteringsgebied voor vogels sterk afnemen. Maar de nieuwe situatie na slui ting van de Philipsdam levert daarentegen naar verwachting gunstige leefomstandigheden op voor een aantal bedreigde en ten dele uit Nederland verdwenen soorten vogels als lepelaar, ganzen-, reiger- en eendensoorten. Dit staat in een voorlopig be leidsplan van het bestuurlijk overleg Krammer-Volkerak. Hier in zijn drie ministeries (verkeer en waterstaat, landbouw en visserij, financiën), de provincies Zuid- Holland, Zeeland en Noord- Brabant, en de omliggende ge meenten vertegenwoordigd. Scheepvaart (met name beroeps vaart) en natuur zijn de hoofd functies waarvan moet worden uitgegaan bij de inrichting van het gebied rond het Krammer- Volkerak, aldus dit beleidsplan, dat onlangs in het kader van een inspraakprocedure is gepubli ceerd. Dit betekent dat aan andere functies beperkingen worden ge steld. Zo worden recreatieprojec ten met een bovenlokaal karakter verwezen naar locaties buiten het eigenlijke Krammer-Volkerak- gebied en ligt uitbreiding van het aantal plaatsen in jachthavens niet voor de hand, aldus het be leidsplan. Wat de beroepsvisserij betreft wordt ervan uitgegaan dat er in een zoet Krammer-Volkerak vijf aalvisserijbedrijven emplooi kunnen vinden. Met het oog op eventuele aanvragen voor com merciële zandwinning is het nood zakelijk dat het gebied onder de werking komt van de ontgron- dingwet, zodat een evenwichtige afweging van belangen kan wor den gemaakt. Verder dient voor het gebied een speciebergingsplan te worden opgesteld, aldus het be leidsplan. Gezamenlijke vogel beschermers in slot Moermond te Renesse: RENESSE - Het Oosterscheldegebied is een tankstation voor vele vogelsoorten, die vaak een reis van meer dan 4000 kilometer achter de rug hebben. Dat station is een cru ciaal punt voor de vogels en dient derhalve geschikt te zijn. Het is zaak, dat er gewerkt gaat worden aan een inlagenreservaat voor de Zuidkust van Schouwen. Dat biedt niet alleen de vogels de mogelijkheid om 'bij te tanken', maar stelt de mens tevens in de gelegenheid om de 302 soorten vogels op Schouwen-Duiveland van nabij te bekijken. MIDDELHARNIS - Boeren op het Zuidhollandse eiland Goeree-Over- flakkee eisen van de NV Watermaat schappij Zuid-West-Nederland (WMZ) stopzetting van de waterwin ning op het eiland en een schadever goeding van een miljoen gulden. De advocaat van de grondwaterbelan genvereniging ,,De Kleistee" in Oud dorp heeft daartoe gerechtelijke stappen ondernomen. De boeren stellen schade te onder vinden aan de onttrekking van het grondwater ten behoeve van de drinkwatervoorziening door WMZ. De belangenorganisatie denkt sterk te staan omdat de waterleiding maatschappij volgens haar sinds 31 augustus 1983 geen vergunning meer heeft om grondwater aan de bodem te onttrekken. De WMZ zegt echter over een soort doorlopende vergunning te beschikken. De laatste vergunning liep weliswaar in 1983 af, maar in 1982 werd een aanvraag voor voort zetting van de waterwinning inge diend en zolang deze niet is afgewe zen mag de onderneming haar activiteiten voortzetten, zo stelt zij. Ontsteld De waterwinmaatschappij is ont steld over de eis tot stopzetting van de winning, omdat het water van De Kleistee zowel kwantitatief als kwa litatief noodzakelijk is om aan Goe- ree-Overflakkee drinkwater te kun nen leveren dat aan de wettelijk gestelde eisen voldoet. De WMZ die haar aandeelhouders, de inspecteur van Zuid-Holland, de provincie zelf en de minister van VROM, van de situatie op de hoogte heeft gesteld, heeft inmiddels de raad van commissarissen op woensdag 18 februari bijeengeroepen. Die gaat zich over nader te nemen stappen be raden. UTRECHT - Een politieman van de Spoorwegen heeft in Lage Zwaluwe geschoten op de auto van drie man nen die hadden geprobeerd uit een wagon rollen koperdraad te stelen. De NS-er betrapte twee van de dieven toen ze met de rollen uit de wagon kwamen. Omdat de rijkspolitie, die hij om assistentie had gevraagd, nog niet was gearriveerd, greep hij zelf Nico de Haan (links) krijgt van Vogelwacht-voorzitter F. Jansen het eerste exemplaar. Dat is de strekking van de toe spraak, die radio- en televisieman Ni co de Haan (adjunct-directeur Vogel bescherming) hield in slot Moermond te Renesse, waar hij het eerste exem plaar van de Vogels van Schouwen- Duiveland in ontvangst nam. Het is een resultaat van vele uren werk van de Werkgroep Avifauna van de Na tuur- en Vogelwacht Schouwen-Dui veland. Wens Diezelfde wens - een inlagenreser vaat - komt ook tot uiting in het boek. De stelling, dat het Waterschap Schouwen-Duiveland nog voor de fu sie tot een Oosterscheldeschap een goede daad kan stellen, blijkt inmid dels achterhaald nu de fusie van de baan is. Maar de oproep aan de ge meenten om meer rekening te houden met de vogels blijft staan. Natuur hoort tot een elk-weer-voorziening, zo menen de auteurs. Dc voorzitter van de Natuur- en Vo gelwacht, F. Jansen, ging na een uit voerig dankwoord aan alle betrokke nen, dieper in op de huidige situatie voor de vogels in het Oosterschelde- Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wcmeldinge Doodtij: 23 februari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 17 februari 06.10 143 00.05 -117 18.35 146 12.30 -149 17 februari 04.10 160 10.20 -150 16.25 171 22.30 -120 17 februari 06.40 162 00.25 -132 19.00 166 12.50 -164 17 februari 06.05 160 00.05 -127 18.25 163 12.35 -157 gebied. Deze winter al zijn de veran deringen binnen de vogelwereld te zien geweest met als oorzaak het ma nipuleren van de Stormvloedkering. „Nadelige gevolgen uiteraard. Cyni ci merken zelfs al op dat er nog schol eksters schijnen te zijn, die deze win ter zullen overleven", merkte Jansen op. Enige weken geleden werd in deze krant al melding gemaakt van de massale sterfte onder de scholek sters. Ted Sluijter (mede-auteur van het boek) sprak toen ook al voorzich tig over de nadelige invloeden van de manipulatie. Hij illustreerde het met een triest beeld van enkele honder den gestorven scholeksters. Maar het is volgens Jansen iets overdreven om te stellen, dat er mogelijk nog scho leksters zijn, die de winter overleven, „maar het staat wel vast, dat heel veel scholeksters deze winter het loodje hebben gelegd. En dat kwam niet door de extreme winter. Over aanpassing gesproken". Intergetijde Al is een deel van het intergetijde- gebied behouden gebleven, toch is het voedsel-areaal, vooral voor de steltlo pers, beduidend minder geworden. Jansen: „Een zeer grote winst ten op zichte van een dichte dam is het wel iswaar, maar een verlies ten opzichte van een open Oosterschelde met dijk verhoging en een beperkte afdam ming, die toch onze voorkeur had en belangrijk voordeliger geweest zou zijn", aldus zijn reactie op het com promis van de Oosterscheldedam. „Deze hoge prijs voor het natuurbe houd is alleen verantwoord indien zorgvuldig met het beheer van die Oosterschelde wordt omgegaan. Zo niet. dan hebben wij voor dat hoge bedrag echt een kat in de zak ge kocht". Nadat Jansen het boek aan Nico de Haan had overhandigd en De Haan zijn toespraak ook had gehouden, kwam er een aangename verrassing voor Jansen. Dc auteurs van het boek vonden het een juiste zaak het boek op te dragen aan hun voorzitter en vandaar dat de eerste pagina dc tekst 'Voor Frans Jansen' te zien geeft. Jansen toonde zich daarover bijzon der verheugd. Ook verheugd was 'nestor onder de Schouwen-Duivelandse vogelaars' F. P. J. Kooymans, die van Jansen ook een eerste exemplaar kreeg overhan digd. F. Beekman van de vogelwacht leidde de bijeenkomst en overhandig de drukker J. de Vries een foto van een uil. „Het boek is misschien niet volmaakt. Dat zijn alleen de vogels. Maar let U dan eerst op de goede din gen in plaats van de eventuele schoonheidsfoutjes", aldus Beekman. Karei Leeftink van de werkgroep Avifauna wist de lachers op zijn hand te krijgen met zijn wel heel bijzonde re speech. Tbr vervolmaking van de sfeer zette hij een cassettebandje op met vogelgeluiden, waar doorheen hij lyrisch de totstandkoming van het boek beschreef. Het boek is tot stand kunnen komen met steun van de ge meenten Middenschouwen, Brou wershaven, Duiveland, Westerschou- wen en Zierikzee, de Nutsspaarbank Zierikzee, de Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman bv, het Wereld Natuur Fonds, de Stichting Natuur- en Re creatie informatie en het Anjerfonds. Van deze organisaties waren tal van afgevaardigde aanwezig. ZIERIKZEE Vrouwenbond De afdeling Zierikzee van dc Ne derlandse Christen Vrouwenbond houdt woensdag 18 februari haar jaarvergadering in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk in de Sint Do- musstraat. Een en ander begint om 19.30 uur. Koor Het Zierikzeese Kamerkoor komt op zaterdag 28 februari weer bijeen voor zijn jaarlijkse uitvoering. Het concert wordt gehouden in de plaat selijke Lutherse kerk, om 20.00 uur. Dienst De interkerkelijke werkgroep Zie rikzee heeft voor zondag 22 februari een interkerkelijke dienst georgani seerd in de Gasthuiskerk. De bijeen komst begint om 17.00 uur en het the ma is 'lijden, waarom?' De medewer king wordt verleend door pastoor A. Verdaasdonk (verkondiging), It. T. Kruisinga (liturgie), M. van der Veer (orgel) en de zangbrigade van het Le ger des Heils onder leiding van lte. B. Y. Kruisinga-Remigius. De dienst is ook te beluisteren via de kerktele foon. De collecte tijdens de dienst is bestemd voor de Wilde Ganzen. BURGH-HAAMSTEDE Expositie De in Burgh-Haamstede woonach tige kunstenaar Herman Sey expo seert tot 12 maart in het VARA- gebouw te Hilversum. Het werk van Sey, dat 'expressief abstract' ge noemd kan worden heeft al menig prominente plaats bezocht. Zo heeft Sey geëxposeerd in het Stedelijk Mu seum te Schiedam. Tévens heeft hij zijn werk getoond aan het Rotter dams Nieuwsblad en - haast vanzelf sprekend - voor de Kulturele kring Westerschouwen. DREISCHOR Nutsavond Nut en Genoegen te Dreischor heeft de derde en tevens laatste nutsavond op de agenda staan voor vrijdag 27 fe bruari. Vanaf 20.00 uur krijgen de be zoekers in het plaatselijke dorpshuis het blijspel Operatie nachtegaal voorgeschoteld. Dat stuk wordt opge voerd door de Bruse toneelgroep. NOORDGOUWE Muziek Muziekvereniging Con Amore geeft zaterdag 7 maart een jaarlijkse uit voering in het dorpshuis te Noord- gouwe. Op het programma staan mu ziekstukken met een gevarieerd karakter, die worden uitgevoerd on der leiding van dirigent C. van der Maas. De slagwerkers worden' gediri geerd door C. van Laten, terwijl de leerlingen onder hoede staan van A. Clarisse. Het tweede gedeelte van het programma wordt verzorgd door de leden van het zusterkorps Apollo, dat een éénacter op de planken brengt, dat Oei oei wat een geknoei heet. Na afloop van de uitvoering, die om 19.30 uur begint, is het bal na met het Schelde Trio. OUWERKERK PJZ De leden van de Plattelands Jonge ren Zeeland, afdeling Schouwen-Dui veland, komen vrijdag 20 februari bijeen in cafe petit-restaurant Steil- ööre te Ouwerkerk. Tijdens de verga dering, die om 19.30 uur begint, is er een huishoudelijk gedeelte met een bestuursverkiezing en een agenda punt, dat de nieuwe activiteiten be licht. Tijdens de bestuursverkiezing zijn aftredend en herkiesbaar Ellen van der Velde en Daan van den Hoek en aftredend, maar niet herkiesbaar Niek Deist en Lutina van der Bijl. Na afloop van de vergadering is het geza menlijke gourmetten. OOSTERLAND Vandalisme Tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Bond voor Plattelands vrouwen, afdeling Duiveland, krij gen de leden van de rijkspolitieman nen Rutgers en Silvius een lezing over vandalisme en inbraakpreven tie. De vergadering is in de voorkerk van de Nederlands Hervormde kerk te Oosterland en niet zoals in.de uit nodiging staat vermeld in dorpshuis Oosterhof. Vanaf 19.30 uur begint het bestuur met het huishoudelijk ge deelte, waarbij afscheid wordt geno men van de bestuursters M. J. van Bommel-den Hartog en C. A. Zwart- Broodman, die aftredend, maar niet herkiesbaar zijn. Economie De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Schouwen-Duive land houdt vrijdag 20 februari in de consistoriekamer van de Gerefor meerde Gemeente een ledenvergade ring, die om 19.45 uur begint. Na en kele huishoudelijke agendapunten spreekt T. Bakker uit 's Gravenpol der over het thema Economie tussen ideaal en werkelijkheid. Bakker is student economie aan de Erasmus- universiteit te Rotterdam. De studie vereniging heeft voorts een bezoek aan het ds Kerstenhuis en de Tweede Kamer op het programma staan. De leden kunnen op die woensdag 25 maart kennis maken met de SGP-ka- merleden en hen vragen stellen. Té- vens komt het functioneren van de Tweede Kamer aan de orde. Belang stellenden wenden zich tot bestuurs lid A. H. Goudzwaard (01114-3076). Maandag 16 maart houdt de Staten- kring Schouwen-Duiveland een ver kiezingsbijeenkomst in gebouw Sa lem te Nieuwerkerk, aanvang 19.30 uur. De statenleden W. P. Rentier en M. Dijke geven acte de presence. DIRKSLAND Grevelingen De Raad van bestuur van het Natuur- en Recreatieschap de Greve lingen komt woensdag 25 februari om 19.30 uur bijeen in het gemeentehuis te Dirksland. Ook de meeste Schouwen-Duivelandse gemeenten participeren in het schap. Voornaam ste agendapunt is het benoemen van een directeur. Maandag 16 februari Zierikzee Raadzaal van het stadhuis. Raadsver gadering. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraad Wes terschouwen. 19.30 uur. Dinsdag 17 februari Zierikzee Huis van Nassau. Peulvruchtenavond van Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Gereformeerde kerk. Informatiebij eenkomst CSHG. 19.45 uur. De Driehoek. Bijeenkomst CPB Schouwen-Duiveland i.v.m. jaarfeest. 19.45 uur. Gereformeerde kerk. Verkiezingsbij eenkomst CDA met Deetman. 20.00 uur. Mondragon. Jaarvergadering Kon. Maatschappij Tuinbouw en Plant kunde. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. NVv-H-lezing met diase rie over SOS-kinderdorpen. 14.00 uur. Zaal bij Gereformeerde kerk. Bijeen komst Nederlandse Christen Vrou wenbond. 19.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Vergadering van de plaatselijke Plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Oosterland De Oosterhof. Vergadering Door een dracht sterk. 19.30 uur. Kapelle De Vroone. Vouwavond Japanse vouwkunst. 20.00 uur. Woensdag 18 februari Zierikzee Christelijk Gereformeerde kerk. NCVB-bejaardenmiddag. 14.30 uur. Bovenzaal Gereformeerde kerk. NCVB-Zierikzee. 19.30 uur. Kerkwerve Zaal Chr. Geref. kerk. Jubileumvie ring NCVB-afdeling. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring commissie grond- en pachtza ken. 19.30 uur. De Burght. Diapresentatie schilder/ tekenaar Co de Voogd. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Collage maken NBvP. 20.00 uur. Goes Prins van Oranje. Bijeenkomst pro vinciale RPF/GPV met Eerste Ka merlid Schuurman. 20.00 uur. Donderdag 19 februari Zierikzee Raadzaal van stadhuis. Commissie vergadering. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring commissie ruimtelijke ordening. 19.30 uur. Ellemeet Dorpshuis. Algemene vergadering VEKABO Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Tbneelgroep Pro ject '80 speelt toneelstuk Lading. 20.00 uur. Oosterland Nederlands Hervormde kerk. Jaar vergadering NBvP Duiveland. 19.30 uur. Vrijdag 20 februari Zierikzee Huis van Nassau. Jaarvergadering vogelvereniging Zang en Kleur. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel Bom. Inschrijven Straofeest. 12.00 uur. Ouwerkerk Café Steilööre. Vergadering PJZ Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Oosterland Consistoriekamer Gereformeerde Gemeente. Staatkundig Gerefor meerde Studievereniging. 19.45 uur. Middelburg De Hoeksteen. Studiedag Glimla chen kan altijd nog. 10.00 uur. Zaterdag 21 februari Zierikzee Brogum. VAR A's verrukkelijke 15 show. 21.00 uur. Brogum. Polle Eduard band. Renesse Dorpshuis. Jaaruitvoering Luctor et Emcrgo. 19.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Tbneeluitvoering voor ou deren. 14.00 uur. Middelburg Zeeuws Service Bureau voor Jeugd- en Jongerenwerk. Kinderfilmdag. 10.00 tot 15.30 uur. Zondag 22 februari Zierikzee Gasthuiskerk. Interkerkelijke dienst door IWZ. 17.00 uur. Maandag 23 februari Zierikzee Beatrixschool. Bijeenkomst Vereni ging voor Openbaar Onderwijs. 20.00 uur. Noordwcllc Dorpshuis Noordwelle. Receptie van de Westcrschouwse commandant J. van Sluyters. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Openbare raadsvergade ring. 19.30 uur. Dreischor Het Dorpshuis. Bijeenkomst culture le commissie van de Bond van Platte landsvrouwen. 13.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2