Sint Willibrorduskerk blijkt toch monument Geslaagde oliebollenactie Brouws college uit saamhorigheid akkoord met deelname onderzoek DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vogelsoorten Ligplaatsen Tenniscompetitie Biljartkampioen Het Oosterscheldegebied is een tankstation Het college van b en w Middenschouwen wil De nog puntloze ploeg van Hostellerie Schud- Richard de Bruin werd een voortrelfelijk kam- voor vele vogelsoorten, die vaak een reis van meer ligplaatsen in de jachthaven van Scha- debeurs zorgde bijna voor een verrassing in de pioen in de districtsfinale in de eerste klas li- meer dan 4000 kilometer achter de rug heb- rendijke. Het gaat in overleg met de watersport- ontmoeting met koploper Zeelandia (Pag. 5). bre. Hij dwong zelfs promotie naar de hoofd- MAANDAG 16 FEBRUARI 1987 143ste jaargang Nr. 24084 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wat iedereen voor uitgemaakte zaak houdt, verdient het allermeest onderzocht te voorden. ben. (Pag. 2). vereniging(Pag. 3). klasse af. (Pag. 6). Lichtenberg ZIERIKZEE - De tijd dat de parochianen van de Sint Willibrorduskerk aan de Hoge Molenstraat in Zierikzee de toekomst van hun kerkgebouw somber inzagen is voorbij, nu onlangs bekend is geworden, dat het gebouw sinds 1963 voorkomt op de lijst van de Rijksinonumen- tendienst. Deze „openbaring" heeft tot gevolg dat de fi nanciële lasten van de restauratie niet langer volledig op de parochianen worden afgewenteld. Tot dusverre werd op grond van mondeling verstrekte gegevens aan genomen dat dit katholieke kerkje in het centrum van Zierikzee niet door Monumentenzorg als monument werd erkend, verklaren mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal en de heer C. van Wanrooij namens het kerk bestuur desgevraagd. Als reden hier voor werd de restauratie van 1937 ge noemd, waarbij de originele status van het gebouw ingrijpend werd ge wijzigd. Zo werden gewelven ge sloopt en werd er een priesterkoor aangebracht. De gelovigen die regelmatig in de Sint Willibrorduskerk kerken zijn de laatste jaren regelmatig geconfron teerd met de gevolgen van de beruch te tand des tijds. Het pleisterwerk van het plafond kwam stukje bij beetje naar beneden. Dit verval nam na de laatste vorstperiode dermate grote vormen aan dat besloten werd om de zoldering van het priesterkoor te ontdoen van zijn stuclaag, ten ein de de risico's van een verblijf in dit deel van het gebouw te beperken. Wilden de parochianen ook in de toekomst gebruik blijven maken van dit kerkgebouw dan was een grondi ge opknapbeurt een absolute nood zaak. Het kardinale punt bleek ech ter de financiële afwikkeling van deze restauratie te zijn. Op grond van de gegevens die het huidige kerk bestuur ter beschikking stonden kwam deze tot de conclusie dat de Sint Willibrorduskerk door de Rijksmonumentenzorg niet als mo nument werd erkend en dus niet op een cent van deze instelling behoefde te rekenen. Ook de mogelijkheid om bij de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken aan te kloppen voor een geldelij ke tegemoetkoming viel af, omdat in het kerkgebouw nog wekelijks wordt gekerkt. Eigen bijdrage Ten langen leste werd besloten om de allernoodzakelijkste reparatie werkzaamheden aan het dak uit te voeren met geld, dat de parochianen zelf hadden ingebracht. Voor deze re paratiewerkzaamheden was volgens de berekeningen een bedrag van circa 4,5 ton nodig. Alleen de reparatie van het dak, dat de bron van alle ellende is, zou al 2,5 ton kosten. Dit bedrag zou via allerlei acties bijeengebracht moeten worden, redeneerde het kerk bestuur, dat samen met de financiële commissie en de bouwcommissie een draaiboek voor de restauratie van de Sint Willibrorduskerk opstelde. De actie voor de opknapbeurt van het gebouw ging in november '86 van start. De leden van het kerkbestuur en de financiële commissie trokken de pij van een bedelmonnik aan. Zo'n 146 brieven met een uiteenzetting van de benarde situatie, gekoppeld uiter aard aan een verzoek om een finan ciële tegemoetkoming, gingen de deur uit. Ook veranderde het paro chiecentrum in november één dag in een grote boekenbeurs, waar de krap bij kas zittende bibliofiel voor een habbekrats zijn slag kon slaan. Ver der werd met de kerstdagen nog een beroep gedaan op de gulheid van kerkgangers. Dit alles resulteerde in een totaalopbrengst van 95.000,-. Een niet gering bedrag voor voor gif ten van parochianen, eilandbewoners en congregaties, die een schriftelijke noodkreet van het Zierikzeese kerk bestuur ontvingen. Maar desondanks bij lange na niet toereikend. Wending- Wilden de restauratieplannen vorm krijgen, dan moesten ook andere fi nanciële bronnen worden aange boord. ,,Het onderzoeken van andere financieringsmogelijkheden gaf ech ter een geheel andere wending aan het restauratieverhaal" vertelt me vrouw Bij de Vaate. Door het inten sieve speurwerk en een nauwkeurige bestudering van het bestemmings plan voor het centrum bleek dat de Sint Willibrorduskerk wel degelijk tot het mounumentenbestand van Zierikzee behoort. Sinds 1963 komt deze achttiende eeuwse kerk, die ooit onderdak bood aan katholieken die in het geheim hun geloof wilden be lijden, voor op de monumentenlijst van de Rijksdienst Monumentenzorg. Deze ontdekking werd 11 december '86 nog eens door deze rijksdienst be vestigd. Het feit dat de kerk toch als monu ment te boek staat heeft een aantal consequenties voor het restauratie plan. Er moet een volledig uitge werkt plan inclusief een begroting op tafel worden gelegd. Met het oog op de nadere invulling van het bouw technische gedeelte van het plan wordt de technische dienst van het bisdom Breda, waaronder Zierikzee ressorteert, ingeschakeld. Deze dienst zal in de persoon van architect J. Joorman nauw betrokken worden bij de restauratie. Ook de gemeente wordt betrokken bij de restauratie van de Sint Willibrordus, daar deze namens de rijksoverheid zorg draagt voor de subsdiëring van de monu mentale face-lift. Het werkplan voor de restauratie moet worden voorgelegd aan Monu mentenzorg en staat een ingrijpender opknapbeurt voor dan aanvankelijk was gepland. Aan dit breder opgezet te plan hangt derhalve ook een prijs kaartje met een hoger bedrag. Hoe hoog dat bedrag uiteindelijk zal wor den is niet exact bekend, maar het is niet uitgesloten dat het uiteindelijke bedrag weieens om en nabij de acht, negen ton kan liggen. Van dit totaal bedrag wordt 80% door Monumenten zorg vergoed. De resterende 20% komt voor rekening van de parochie. Van die 20% heeft het kerkbestuur nu inmiddels een kleine ton bijeen ver gaard. Het streefbedrag is 1,5 ton. Van dit bedrag moeten verbeteringen aan het interieur worden bekostigd. Te denken valt hierbij aan het verbe teren van de verlichting en verwar ming. Ook een opknapbeurt van het orgel valt hieronder. Dergelijke inno vaties vallen immers niet onder de subsidieregeling van Monumenten zorg. Verder zal het kerkbestuur zeker een en ander moeten voorfinancie ren, wil deze nog dit jaar een begin kunnen maken met de restauratie van het dak. Deze voorfinanciering lijkt onvermijdelijk daar anders niet eerder dan 1991 begonnen kan wor den met de werkzaamheden. Voor de ze nieuwe subsidiepost moet immers nog een gaatje in de meerjarenplan ning van de gemeente worden gevon den. „We hopen erop dat de restaura tie van de Sint Willibrorduskerk, gezien de misverstanden in het verle den, snel ingepast kan worden in de meerjarenplanning" aldus mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal en de heer C. van Wanrooij.. namens het kerkbestuur. HAAMSTEDE - De Nederlands Hervormde Gemeente in Haamstede heeft een geslaagde oliebollenactie achter de rug. Met de nodige ingrediënten (waaronder 130 kilo meel!!) hebben de bakkers in de nacht van vrijdag op zaterdag het nodige werk verzet in een schuur aan de Zandweg. Het beslag was eerder al voorbereid in de Burght door twee vakmensen. Die inzet heeft zo'n 5000 oliebollen opgeleverd, die zaterdagmorgen aan de man/vrouw werden gebracht. Enkelen hadden de kerk al laten weten de oliebollen te willen bestellen, maar het gros van de oliebollenliefhebbers voegde zaterdag pas de daad bij heUwoord. De netto-opbrengst bedraagt f 2540,- en.komt ten goede aan het interieur fonds van de kerk. De gordijnen bijvoorbeeld hebben hun beste l'fjd gehad en zijn aan vernieuwing toe. Geen al te hoge verwachtingen wekken Dit nummer bestaat uit BROUWERSHAVEN - Burgemeester én wethouders van de gemeente Brouwershaven zijn bereid om 1780 gul den bij te dragen aan het onderzoek naar de effecten van de weg over de Stormvloedkering. Dat is 50 cent per in woner en hiermee voldoet de gemeente aan de (gewijzig de) verdeelsleutel van de Kamer van Koophandel en Fa brieken Noord- en Midden-Zeeland. De gemeenteraad spreekt zich maandag 23 februari om 19.30 uur uit over het collegevoorstel. Het is nagenoegzaam bekend, dat de Kamer van Koophandel het initia tief heeft genomen om een onderzoek te verrichten naar de gevolgen voor de regio als de weg over de kering klaar is. Verwacht wordt, dat er een verandering gaat optreden in bijvoor beeld het koopgedrag van de consu ment. Vragen als wat doen de Schouwen-Duivelanders met hun in- Door intensief speurwerk kwam aan het licht dat de Sint Willibrorduskerk toch tot het monumentenbestand van Zie rikzee behoort. kopen, nu Middelburg binnen hand bereik ligt? bijvoorbeeld kunnen worden gesteld. Maar momenteel zijn het speculaties en de gemeenten zien graag een gedegen onderzoek. Verzoek Dat gaat 58.200 gulden kosten, waarvan de Kamer van Koophandel en de provincie 50% op zich willen ne men. Het verzoek is inmiddels naar de provincie gegaan. Dan resteert dus een bedrag van 29.100 gulden, waar van Westerschouwen en Zierikzee als grootste belanghebbenden elk maxi maal 10.925 gulden opbrengen. Voor de overige vier gemeenten komt de bijdrage op 1780 gulden voor Brouwershaven, 1570 gulden voor Bruinisse, 2650 gulden voor Duive- land en 1250 gulden voor Midden- schouwen. Het betreft maximumbe dragen, want die kunnen eventueel verlaagd worden door bijdragen van het bedrijfsleven en het ministerie van economische zaken. Het Brouw- se college stelt in haar voorstel, dat ze mee wil doen, mits de provincie mee betaalt en ook de andere ge meenten. Het college blijft op het standpunt staan, dat het onderzoek voor Brou wershaven van gering bèlang is. „Aan het onderzoek mogen danook niet al te hoge verwachtingen worden gewekt. Echter uit het oogpunt van saamhorigheid willen wij ons niet aan het onderzoek onttrekken, te meer nu dit onderzoek meer gericht zal zijn op de wegenproblematiek, waarbij de knelpunten in onze ge meente betrokken kunnen worden; met daarnaast de koopkrachteffecten voor het bedrijfsleven". Scouting Tijdens de openbare raadsvergade ring vraagt het college de raad ook in te stemmen met een garantieverle ning aan de Stichting Scouting Brou wershaven. Deze organisatie wil een lening aangaan van 10.000 gulden ten behoeve van de groepsaccommodatie aan het Slingerbos te Brouwersha ven. De scouting heeft twee houten barakken van derden overgenomen. Dat tezamen met andere onkosten - naast de zelfwerkzaamheid - is een onkostenplaatje op tafel gekomen van ongeveer 20.000 gulden en dat is 3000 gulden meer dan verwacht. De gemeente Brouwershaven heeft de groep eerder al een bijdrage ver leend van 3750 gulden en ook het Na tionaal Jeugd Fonds heeft de groep 9000 toegezegd. Op de niet door subsi die gedekte onkosten wil de scouting een lening afsluiten, waarvoor zij de gemeente nodig heeft, die garant kan staan. Een geheel ander punt van discus- sip is de gevraagde verhoging van de bijdrage voor de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland. Deze organisatie moet het gebouw van de Federatie Maatschappelijke Dienst verlening in Zierikzee gaan verlaten en kan het pand De Huybertstraat 43 huren van Beter Wonen. Hieraan is niet alleen een bepaalde huurprijs verbonden, maar ook vallen de dien sten van de Maatschappelijke Dienstverlening weg. Dat moet Welzijn Ouderen nu zelf gaan bekostigen en de organisatie voorziet hiervoor een verhoging van de gemeentelijke bijdrage met 0,49 cent tot 3,70 per inwoner. Het college: „Door de vele doorgevoerde kortin gen en bezuinigingen van rijkswege vinden wij dat de uit de nieuwe huis vesting voortvloeiende financiële consequenties niet ten koste mogen vervolg pagina 4 Advertentie VOL OP bij „eisbobo VAN DEUREN Voor het ruimste assortiment in alle soorten rEIXEH en vakanties naar. idlobufo vonoeveten appelmarkt 21 - zierikzee telefoon 01110-5036 WAh ffih pa Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Lichte vorst Vannacht zal het licht kunnen vrie zen. Gladheid op natte weggedeelten. Morgen overdag vrij veel bewolking maar ook enkele opklaringen. Een kleine kans op een sneeuwbui blijft bestaan. De wind is matig uit noorde lijke richtingen. Goed zicht. Mini mumtemperatuur komende nacht -2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 20 febr.: Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20 Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: noord 4 Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -5 graden Middagtemp.: I graad Windkracht: noordoost 4 Vrijdag. Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -5 graden Middagtemp.: 0 graden Windkracht: noordoost 5 ZON- 17 febr. EN MAANSTANDEN Zon op 07.53, onder 17.56 Maan op 22.20, onder 09.08 Laatste Kwartier: 21 febr. (09.57) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het weer in ons land wordt bepaald door een lagedrukge bied boven Midden-Europa en een ge bied met hogedruk van de Britse ei landen tot IJsland. Tussen beide systemen staat bij ons een noordelij ke stroming die koude lucht aan voert. Langs de kust van Noorwegen na dert voor morgen een kleine sneeuwstoring. Er zulen wolkenvel den voorkomen waaruit plaatselijk een sneeuwbui valt. In de komende nacht daalt de temperatuur bij enke le opklaringen hier en daar tot 5 gra den onder nul. Morgen overdag wordt maximaal 2 graden gehaald. De wind is matig en waait uit het noorden. De komende dagen vertoont de temperatuur een neiging tot wat ver dere daling met in de nacht lichte tot matige vorst. Neerslag van betekenis wordt na morgen niet verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1