liavQnsg Het leven van een schipper N otitie-presentatie over plaats vrijwilligerswerk „Beije en de weegbrug werden een onverbrekelijke eenheid" SAMAN BV Verkoop Reparatie Promotiebus Schouwse Kust begin maart de weg op Commissie grond-en pachtzaken Auto in brand Diefstal van fiets Diefstal bromfiets Aanhouding van dief Vrijwillig Middenschouws geld voor onderzoek weg t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 februari 1987 Nr. 24083 3 TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HIFI - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 „De omvang en de noodzaak van het vrijwilligerswerk in Zierikzee rechtvaardigt meer aandacht", schrij ven de opstellers van het rapport. Uit het onderzoek kwam het beeld te voorschijn van tevreden vrijwilligers en leerkrachten. De scholen zien de inzet van vrijwilligers als een plezie rige, maar ook noodzakelijke activi teit. Opvallend is daarbij, dat vrij willigers geen verantwoordelijkheid voor onderwijskundige aspecten bij hun werkzaamheden willen dragen en dat de leerkrachten ook niet ge neigd zijn hen enige verantwoorde lijkheid toe te kennen. Vervolg van pagina 1 kan waarschijnlijk een advertentie plaats in de bus krijgen. Dat is afhan kelijk van de belangstelling. Maar onze gedachte is, dat alle onderne mers gebaat zijn bij de reizen van de bus. Dat een bepaald bedrijf mis schien niet zoveel ruimte in de bus heeft, is van minder belang. Het draait om de regio-promotie", aldus Landegent. In dat opzicht ziet hij (en 'met hem de overige leden van de werkgroep) graag ondernemers, die spontaan een bedrag betalen voor de bus, zodat die kan blijven rijden. „Dat hoeven na tuurlijk niet alleen ondernemers uit de Westhoek de zijn. Ik denk, dat een winkelier in Zierikzee ook zijn vruchten kan plukken van de activi teiten met de bus. We hébben bij voorbeeld al een ondernemer uit Brouwershaven, die spontaan een bijdrage heeft geleverd. Ik vind dat een hele goede zaak. We zijn per slot van rekening allemaal met onze bo terham bezig". De hoeveelheid verrichte werk zaamheden door vrijwilligere is vol gens de opstellers omvangrijk geble ken. Zo zijn er twee vrijwilligers per drie leerlingen werkzaam. Er blijkt bij de vrijwilligere enige behoefte te bestaan aan (geringe) bijscholing. Het uitgevoerde literatuuronderzoek wijst erop, dat de benadering van het vrijwilligerswerk in de huidige si tuatie nauwelijks afwijkt van de si tuatie in het begin van de jaren '70. Aanbeveling- De opstellers doen een aantal aan bevelingen in de notitie. De scholen en de vrijwilligere dienen meer in zicht te krijgen in de verzekeringen voor vrijwilligers. Een attentiefonds op de begroting van de scholen mag niet ontbreken. Tevens is gebleken, dat er een behoefte bestaat aan een meer directe omgang tussen leer krachten en vrijwilligers. Niet gebleken is dat de mr zich dui delijk bezig houdt met het vrijwilli gerswerk en „dat dit wel het geval zou kunnen zijn". Verder moet wor den nagegaan of het schoolwerkplan en de onderwijsmethoden meer be trokken moeten worden in de in- werkinstructie en dagelijkse begelei ding van de vrijwilligers. Maandag 23 februari dus spreken de leden over deze notitie, waarbij H. Goedbloed van het Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland een inlei ding verzorgt. Een en ander begint om 20.00 uur. Advertentie BROUWERSHAVEN - Toneelgroep de Roode Lelie in Brouwershaven heeft een toneelvoorstelling op het programma staan van de groep Project '80. Donderdag 19 februari in het Tonnenmagazijn wordt het stuk Lading opgevoerd. De voorstelling begint om 20.00 uur en handelt over het pad van schipper Romeijn, dat niet over rozen gaat; minder vrachten, een dalend inkomen en groeiende schulden. Het is knokken om het hoofd boven water te houden. Om de toekomst van zijn gezin en zijn schip veilig te stellen, begint Romeijn opdrachten aan te nemen, die anderen liever laten liggen. Dat het hier zaken betreft, die de toekomst van de wereld mogelijk bedreigen, gaat aan de schipper voor bij. Het verhaal Lading is uit het leven gegrepen en wordt op boeiende en humoristische wijze getoond. Project '80 speelt het met de achterliggende gedachte, dat de verantwoordelijkheid van ieder mens verder gaat, dan die voor zijn gezin of bedrijf. De persrecensies van het stuk beloven een goede voorstelling. VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 BURGH-HAAMSTEDE - Het af meren en de ligplaatsen van boten in de haven van Burghsluis. Dat is een van de onderwerpen die ter sprake komen tijdens de vergadering van de commissie grond- en pachtzaken die woensdag 18 februari wordt gehou den in het gemeentehuis van Burgh- Haamstede. Op de agenda staat verder de aan koop van een stuk grond van de heer M. Boot te Burgh. Voor belangstellen den liggen de stukken die betrekking hebben op deze vergadering ter inza ge tussen 19.00 en 19.30 uur op de dag van de vergadering. De openbare bij eenkomst begint om 19.30 uur. Het publiek heeft voor aanvang van elk agendapunt het recht om zijn mening naar voren te brengen. BENNEKOM - Onder zeer grote be langstelling is donderdag in zijn woonplaats Bennekom Hendrik Koe koek begraven, de oprichter van de Boerenpartij en in de jaren 1963 tot 1981 voor die partij lid van de Tweede Kamer. BRUINISSE - In de auto van W. B. uit de Molenstraat in Bruinisse brak gistermiddag (donderdag) rond half een brand uit. Hij had het Volkswa genbusje slechts twee dagen in eigen dom nadat het op gas was omge bouwd. Gisteren weigerde de auto te starten en werd hij aangétrokken door een ander. In de Molenstraat te genover de scholen sloegen de vlam men echter uit de motorkap. Door omstanders en de vrijwillige brand weer werd het vuur met poederblus- sere geblust terwijl de brandweer uit voorzorg de gastank enige tijd koel de. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht. Oosterlandse weger met pensioen OOSTERLAND - „Een ding is zeker bewezen. Een goede weger is de meest voorname pijler waarop een weegbrug en een weegbrugvereniging steunt". Deze conclusie bracht de voorzitter van de coöperatieve weegbrugvereniging Even Buiten, W. P. Bij de Vaate, naar voren naar aanleiding van het afscheid van weger J. A. Beije uit Oosterland die de pensioengerechtigde leeftijd bereikte. Ruim 22 jaar waren hij en zijn vrouw A. A. Beije-Barel zonodig dag en nacht beschikbaar om de vrachten die bij het Oosterlandse weegbrugstation werden voorgereden te wegen en te noteren. Gedurende die jaren werd de weger een begrip in Oosterland. „Beije en de weegbrug zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden", aldus Bij de Vaate. Het mag dan ook geen verwondering wek ken dat de 65-jarige Oosterlander ondanks zijn pensioengerechtigde leeftijd eerste hulpweger blijft. Maar zijn vaste taak werd vanaf één januari overgenomen door J. Verstraaten uit Oosterland. Het echtpaar Beije in de weegbrug te Oosterland waar zij 22 jaar hun beste krachten gaven. Tijdens de jaarvergadering van de weegbrugvereniging werd in café de Pleisterplaats officieel afscheid ge nomen van het echtpaar Beije. „Zo wel de weegtaken als het verzorgen van de administratie hebt u, en deels ook u samen, op voortreffelijke wijze ter hand genomen en uitgevoerd. Me de daardoor is de weegbrug Even Buiten geworden tot wat ze nu is", al dus Bij de Vaate die namens de 60 aandeelhouders die de weegbrugver eniging vormen zijn waardering niet onder stoelen of banken stak. Hij on derstreepte dat verder door het aan bieden van cadeaus in de vorm van een stoel, een workmade en een be drag in couvert. Bietenvervoer De coöperatieve weegbrugvereni ging Even Buiten werd in 1901 opge richt ten beh'oeve van het bietenver voer via de tram. Het was dan ook logisch dat de weegbrug vlakbij het vroegere tramstation werd gebouwd. Een gelukkige plaats, zoals ook in la tere jaren bleek. Want dankzij de lig ging aan de Rijksweg 18 en de ont sluiting van het eiland vervijfvoudig de de omzet en is de Oosterlandse weegbrug momenteel als enige op het eiland nog in eigendom van een coö peratieve vereniging. Toen Beije in 1965 als eerste weger in vaste dienst kwam bij de vereniging was het ver mogen van de brug 50 ton. Dat groei de in 1974 tot 60 ton. Het gehele jaar door komen per dag zo'n 100 a 200 auto's met hun vracht vanuit de IJsselmeerpoldcrs of Zeeland naar de weegbrug. Uiter aard met een topdrukte in de oogst tijd. Al vele jaren kon Beije de aard appelen en uien als meest gewogen produkten noteren. Niet minder dan 86 miljoen, respectievelijk 58 mil joen kilo in 1986. Maar hij zag ook huisraad, olienoten, rijst, slakken en zelfs bijna een miljoen kilo vervuil de grond (uit Haamstede) zijn brug oprijden in 1986. „Het is heel veelzij dig werk. Ik heb het altijd met ple zier gedaan", aldus de 65-jarige. „En met honderd procent inzet. Zelfs met de buitenlanders wist hij goede con tacten te onderhouden", vult voorzit ter Bij de Vaate aan. Onder het regi me van Beije werd de weegbrug een informatiebureau voor chauffeurs, een centrum voor het vrachtvervoer. „Hij organiseerde alles. De chauf feurs wisten soms niet eens waar ze hun vracht moesten brengen maar hij hem konden ze het adres te horen krijgen". Die serviceverlening kwam mede tot stand door de inzet van me vrouw Beije die haar man vele jaren mee hielp wegen in de drukke tijd en de administratie bijhield. Tijdens zijn toespraak wees Bij de Vaate erop dat het echtpaar in de af gelopen 22 jaar 2 miljard, 683 mil joen. 558 duizend en 323 kilo heeft ge wogen met een totaal weegloon van ruim een miljoen gulden. „Een res pectabel verloop dat dank zij jullie mogelijk is geweest". ZIERIKZEE - Uit een schuurtje van een woning aan het H. J. Doeleman- plein te Zierikzee werd in de nacht van donderdag op vrijdag een bruine damesfiets gestolen. Het rijwiel is ei gendom van A. d. B. uit Zierikzee en stond niet op slot. Ook het schuurtje was niet afgesloten. ZIERIKZEE - De witte Peugeot da mes bromfiets van V. K. uit Zierikzee werd donderdagavond ontvreemd uit de De Jongestraat te Zierikzee. Het vervoermiddel stond afgesloten op het trottoir. BURGH-HAAMSTEDE - Naar aan leiding van een inbraak in een wo ning aan de Hogezoom te Renesse die werd gepleegd in de nacht van 6 op 7 februari heeft de rijkspolitie Schou- wen-Duiveland een minderjarige in woner uit Haamstede aangehouden. Tijdens het onderzoek kwam naar vo ren dat deze jongen ook was betrok ken bij een inbraak in een vakantie woning aan de Kraayesteinweg te Haamstede. De gestolen goederen waaronder postzegels. munten, drank en antieke voorwerpen zijn door de aanhouding grotendeels te recht. Zij werden gedeeltelijk aange troffen bij een minderjarige inwoner uit Zierikzee en bij de 43-jarige J. B. eveneens uit Zierikzee. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman OchV- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee. postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 en 01110-2449 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar l 156.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60 Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W De Vereniging voor Openbaar On derwijs in Zierikzee heeft een notitie opgesteld over het vrijwilligers werk. Een goede zaak, want - zoals de instantie zelf aangeeft - is er van uit de officiële hoeken nog maar wei nig aandacht geweest voor deze vaak niet erkende groep van 'helpers'. Het is een gedegen notitie, waarmee de vereniging zeker uit de voeten kan. De consequenties van het vrijwilli gerswerk voor zaken als kwaliteit en continuering komen ter sprake. Toch ontbreekt in de aanbevelingen en conclusies een facet van het vrijwil ligerswerk. De vraag of vrijwilli gerswerk naast een hoge werkloos heid onder leerkrachten gerecht vaardigd is ontbreekt; vanzelfspre kend ook het antwoord hierop. Waar om eigenlijk? Had het juist geen goe de gedachte geweest om deze cruciale vraag mee te nemen in de discussie? De onderwijsbonden zijn altijd al huiverig geweest voor de vrijwilli gers in het onderwijs. Het is wel be grijpelijk, dat deze vraagstelling achterwege is gebleven. Vrijwilli gers binnen het onderwijs is de laat ste jaren steeds vaker een gegeven geworden, waar niemand omheen kan. Ook de onderwijswereld zelf weet dat en een kritische beschou wing over de morele juistheid hier van is door de gegeven situatie on mogelijk. Immers, stel dat de notitie tot de conclusie had moeten komen, dat vrijwilligers inderdaad een be dreiging vormen voor de opgeleide leekrachten. Wat dan? Wie conclusies trekt moet de consequenties dragen en dat is vandaag de dag niet meer mogelijk. Dan stort het onderwijs in, want twee vrijwilligers op drie leer lingen (notitie- avdw) is niet niks. Nederland is een verzorgingsstaat en de burgers zelf mogen best (nee moe ten zelfs) een deel van die verzorging op zich nemen, zonder dat hier direct een vergoeding tegenover staat. Maar het gaat een beetje te ver voor wat het onderwijs betreft. Steeds minder staat de kwaliteit van het on derwijs voorop bij de beleidsbepa lers. En dat onderwijs is - zoals wel iedereen verkondigt - één van de voornaamste pijlers van de economi sche positie van een land. Goed on derwijs is onontbeerlijk. Nu hoeft de VOO niet meteen aan landelijke po litiek te doen in haar notitie, maar enige aandacht voor deze kant van de zaak bij het formuleren van de aanbevelingen had geen slechte zaak geweest. AvdW SCHARENDIJKE - Na de colleges van Wester- schouwen en Zierikzee, ko men nu ook burgemeester en wethouders van Mid- denschouwen met een voorstel naar de raad, waarin geld gevraagd wordt voor het onderzoek naar de effecten van de weg over de Stormvloedke ring. Het gaat om 1250 gul den. Middenschouwen heeft enige tijd geaarzeld alvorens te kunnen instem men met het onderzoek. De effecten voor deze gemeente waren niet duide lijk. Hier is het college enige tijd op teruggekomen door eventueel met in stemming van de raad een kwartje per inwoner te betalen. Wel was een voorwaarde, dat de Kamer van Koop handel (de initiatiefnemer) meer zou bijdragen, dan de voorgestelde 10 Die Kamer van Koophandel is nu bereid gevonden 7500 gulden te wil len ophoesten, terwijl de provincie gevraagd wordt 40 van de studie te willen bekostigen. Dan resteert de helft van het benodigde bedrag a 58.200 gulden - ruim 29.000 gulden - voor de gemeenten. Westerechouwen en Zierikzee zouden als de grootste belanghebbenden elk maximaal 10.925 gulden moeten betalen, en de overige gemeenten 50 cent per inwo ner. B en w van Middenschouwen kun nen zich in deze verdeelsleutel wel vinden en stellen conform het plan voor aan de gemeenteraad. Die komt woensdag 25 februari bijeen in een openbare zitting in het gemeentehuis te Scharendijke. De vergadering be gint om 19.30 uur. Advertentie Maandag 23 februari in de Beatrixschool ZIERIKZEE - Vrijwilligerswerk, luxe of noodzaak? Dat vraagt de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, af deling Zierikzee, zich af in haar notitie, die tijdens de jaarvergadering op maandag 23 februari in de Beatrix school te Zierikzee besproken wordt. Voorname conclu sie uit de notitie is, dat er tot nu toe weinig aandacht be steed is aan het vrijwilligerswerk op de openbare basis scholen. Die aandacht ontbrak van de kant van de ge meente, het ministerie, de schoolbegeleidende instanties en belangenorganisatie. Geen overbodig onderwerp dus. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3