Natuur en Milieu wil verbod op uitbreiding peisdierfokkerijen installatiebedrijf WATERSTANDEN 5 DËURLOO B,V Korte gijzeling in Sluiskil Kantonrechter Van Solinge geeft vrijspraak Reinigingsdienst moet vervuilde grond opslaan Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 6255 SLUISKIL - De Italiaanse beman ning van de onder Panamese vlag va rende vrachtvaarder Azura heeft in Sluiskil de kapitein van het schip en een vertegenwoordiger van de Inter nationale Transport Federatie (ITF) enige tijd in gijzeling gehouden om dat ze nog gage tegoed had van de re der. Het incident werd opgelost toen deze in de loop van de middag na be middeling van de rijkspolitie liet we ten het geld alsnog uit te zullen beta len. Hierop konden de twee mannen van boord. De Azura was eerder in de ochtend op de kade van de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) waar het een lading kunstmest aan boord zou nemen aan de ketting gelegd-door de scheepvaartinspectie, omdat het schip niet aan alle veiligheidseisen voldeed. Bovendien waren de ruimen van de Panamees zo vervuild dat de NSM het schip afkeurde. heeft verplicht is in de ogen van di recteur-Landman echter een allesbe halve milieuvriendelijke oplossing. De stortplaats, zo blijkt uit zijn woorden, voldoet niet aan de normen die met ingang van januari 199-1 van kracht worden. Het risico dat het per- colaat van de stortplaats verontrei nigd wordt valtniet te ontkennen. Met als mogelijk gevolg dat Schou- wen-Duiveland na 1991 weer wordt geconfronteerd met een kostbare sa nering. Een alternatief zou gevonden kunnen worden in het overbrengen naar de reeds geïsoleerde stortplaats in Terneuzen of wellicht naar die in Midden-Zeeland, die dit jaar een iso latielaag krijgt". Het zuiveren van het percolaat door het waterschap, waarnaar op dit mo ment onderzoek wordt gedaan blijkt echter ook geen panacé te zijn. „Het waterschap kan in bepaalde situaties de lozing van percolaat tegenhouden. Daarnaast is het ook een kostbare on derneming. Dit zou weieens in de buurt van de ton kunnen liggen. Met de opslag Van die massa smeergrond is het niet uitgesloten dat dit tot twee ton op zal lopen, gezien de toestand van het percolaat". Deze extr^. kosten komen-, zö 'stelt Landman kritisch vast, voor rekening van de eilandbe volking, die toch reeds een redelijk bedrag voor de reinigingsrechten op tafel legt, doordat de reinigings dienst veel werk maakt van het apart inzamelen van chemisch afval. Vervolg van pagina 1 Botsing C. J. L. uit Oudenbosch hoorde een boete van 225 gulden (of vijf dagen vervangende hechtenis) tegen zich vonnissen. In augustus 1986 sloeg hij met zijn vrachtauto plus aanhangwa gen rechtsaf vanaf Rijksweg 18 de pa rallelweg op en zag daarbij een auto over het hoofd die over de parallel weg (vanaf rechts) kwam aanrijden. De aanrijding die daarop volgde was niet zachtzinnig. „Die man reed kei hard want hij ging drie keer over de kop", aldus de verdachte. Daar kon de rechter wel inkomen maar zelfs té hard rijdend verkeer heeft voorrang als het van rechts komt zo maakte hij duidelijk. Op grond daarvan von niste hij conform de eis van de offi cier. Achtervolging Twee en een halve kilometer lang werd J. Y. uit Serooskerke op 17 april 1986 op de provinciale weg Zierikzee- Haamstede achtervolgd door een po litieauto. De agenten stelden daarbij vast dat hij 120 kilometer in plaats van de voorgeschreven 80 kilometer per uur reed. De boete van 160 gulden die hij daarop kreeg thuisgestuurd had Y. niet betaald. „Ik reed inder daad te hard maar geen 120", voerde hij ter verdediging daarvan aan. Ver der had hij bedenkingen over de wij ze waarop de politie dat had vastge steld. Van Solinge had echter geen zin in een discussie daarover. „Het is be wezen dat het in elk geval te hard was", zei hij en Y. kon kièzen uit een boete van 190 gulden of vier dagen vervangende hechtenis. Alcohol „Het is een straf je van niks. Eige- lijk zou het veel meer moeten zijn. Wanneer je door een alcoholdelict je rijbewijs kwijtraakt en dan toch gaat rijden reken ik dat zwaar aan". Deze reprimande kreeg de advokaat van J. W. uit Kortgene te horen. Hij kwam zijn cliënt verdedigen nadat deze op Rijksweg 18 werd betrapt op autorij den terwijl zijn rijbewijs was inge vorderd door een alcoholdelict. De of ficier eiste 275 gulden boete en Van Solinge vonniste conform. Verzekering Het rijden zonder autoverzekering kwam L. C. N. uit Zierikzee op een boete van 500 gulden plus het ver beurd verklaren van zijn auto te staan. Dat kwam omdat het reeds de tweede maal was dat hij voor deze na latigheid werd betrapt. „Dan ben ik onverbiddelijk", aldus Van Solinge. En dat bleek want zelfs het pleidooi waarin de advokaat van N. de per soonlijke financiële omstandigheden van zijn cliënt uit de doeken deed haalde geen cent van de boete af. Wel zag de rechter af van een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegd heid in verband met het werk van N. Ook Schouwen-Duiveland sinds kort op de kaart Luxe ARNHEM - De Stichting Natuur en Milieu wil zo snel mogelijk een verbod op uitbreidingen en nieuwe vesti gingen van peisdierfokkerijen in ons land. Steeds meer boeren, vooral op de zandgronden in Gelderland en Bra bant, vinden alternatieve bedrijfsvormen in het fokken van pelsdieren als nertsen. Deze ontwikkeling is extra bezwaarlijk omdat deze gebieden voor wat bij voorbeeld mestproduktie betreft toch al overbelast zijn. Dat zei dr. Lucas Reijnders van Na tuur en Milieu op een persconferentie van het Anti Bont Comité. Volgens Reijnders is het zeer te betreuren dat de recente mestregelgeving de pels- dierfokkerij geheel ongemoeid laat, terwijl de 1,6 miljoen nertsen in ons land jaarlijks ongeveer 28.500 ton mest produceren. Het fosfaatgehalte in die mest is vier keer zo hoog als in kippemest en zeven keer zo hoog als in varkensmest. Het Anti Bont Comité presenteerde de „Pelsdierfokkerijkaart van Ne derland". Daarop staan, met adres sen, de ruim 300 fokkerijen aangege ven die ons land volgens het comité thans telt. Ook Schouwen-Duiveland staat er nu op. Veel van die fokkerijen leveren volgens een woordvoerder ernstige overlast op voor het milieu en voor de omwonenden (stank). Het comité spoorde in de afgelopen jaren ook vijftien illegale fokkerijen op. Kaart De kaart is bestemd voor lokale en regionale overheden, die volgens het comité vaak niet op de hoogte blijken van de verspreiding van legale en vooral illegale peisdierfokkerijen in .iun omgeving en van de mogelijkhe den om daar wat aan te doen. Boven dien wil het comité de „ethisch onver antwoorde en overbodige aspecten" van de bedrijfstak nog eens onder de aandacht brengen. Het in 1982 opgerichte Anti Bont Comité heeft volgens de woordvoer der in de afgelopen jaren met gerich te acties bereikt dat de binnenlandse omzet van de Nederlandse bonthan del met minstens 80 procent is ge daald. Volgens hem blijft de produk- tie van pelzen echter toenemen door een toenemende vraag vanuit het bui tenland. Meer dan 95 procent van in Nederland geproduceerde pelzen is volgens hem voor de export bestemd. „Het aantal bedrijven, waar die ren vaak onder erbarmelijke om standigheden worden gefokt, daalt dus niet", aldus de woordvoerder, die zei dat de acties van het comité zich de komende tijd meer en meer zullen richten op vermindering van het aan tal fokkerijen en daarmee op ver mindering van dierenleed. Het comi té heeft donderdag bij de gemeente Arnhem aangedrongen op stappen tegen een illegale fokkerij in die stad, die volgens de woordvoerder al meer dan 10 jaar opereert zonder hinderwet- en andere vergunningen. Gaat Arnhem niet binnen een maand tot sluiting over, dan zal het comité naar de rechter stappen. Eenzelfde weg zal worden bewandeld ten aan zien van de overige bekende illegale fokkerijen in ons land. De Nederlandse Vereniging van Fokkers van Edelpelsdiei'en, die zegt blij te zijn met de kaart van het ABC, is het niet eens met de beschuldigin gen van het comité. Volgens algemeen secretaris ing. W. P. A. M. Verhagen blijken er over het fokken van nert sen en vossen „een aantal hardnekki ge misverstanden te bestaan". Pelzen worden ook op Schouwen-Duiveland vervaardigd. In bepaalde delen van de wereld geldt het dragen van bont als luxe maar in andere delen is Het bittere noodzaak, aldus de fokkers. Het weg vallen van de produktie in ons land geeft in het gunstigste geval extra produktie op buitenlandse fokkerij en maar de kans is groter dat in het wild levende diersoorten worden be dreigd, zo menen zij. De fokkers noe men hun bedrijf een normale agrari sche bezigheid die is te vergelijken met bij voorbeeld het houden van varkens of kippen. Zij ontkennen dat het fokken van nertsen en vossen schadelijk is voor het milieu. „Wette lijke normen worden niet overschre den". 1 lAf si <0*. tf** H Verhagenover de kaart van het ABC: „Wij ontvangen graag belang stellenden op de fokbedrijven. Ieder een kan zien hoe goed de dieren wor den verzorgd. De gegevens op deze kaart zijn bij ons al sinds jaar en dag verkrijgbaar". Aluminium spalk H. G. uit Bruinisse liet zich niet zien toen zijn zaak voor de tweede maal voorkwam. Op 4 oktober 1985 gaf hij aan de politie een valse naam op toen hij werd betrapt bij het spit ten in gronden bij de Oosterschelde. Onmogelijk, volgens G. die tijdens de eerste maal dat de zaak vooi'kwam verklaarde in die tijd met zijn hand in een aluminium spalk te hebben ge zeten. Dat mocht hij nu komen bewij zen maar G. liet het afweten (wat Van Solinge uiteraard zeer betreurde). Wel aanwezig was C. J. M. v. R. de op perwachtmeester die de bekeuring had verricht. De rechter ging bij hem na of de datum van de bekeuring klopte en vonniste conform de eis van de officier 110 gulden boete voor het spitten en 75 gulden voor het opgeven van een valse naam. Ruilbriefje Namens zijn echtgenote kwam A. v. B. uit Brouwershaven uitleggen waarom zij op 3 maart 1986 met de auto reed zonder kentekenbewijs deel III op de voorruit. „Dat hadden we uitgeleend aan onze zoon die pas een nieuwe auto had en het deel III nog niet binnen had", voerde hij als excuus aan waarom de boete van 65 gulden die met de post kwam niet werd betaald. „Het is geen ruilbrief je", aldus Van Solinge en hij vonniste een boete van 75 gulden. Oud papier De zaak van G. P. v. B. uit Burgh- Haamstede werd aangehouden om getuigen te kunnen oproepen. Hij zou op 31 mei 1986 zijn aangehouden op de Rijksweg 18 met een vrachtwagen zonder geldig keuringsteken. „De auto met dat kenteken staat op naam van de zaak maar ik reed er niet in. Hij werd uitgeleend aan een vereni ging die er oud papier mee ophaalt voor de zending", aldus v. B. „Dan wil ik wel eens weten wie u voor uw vriendelijkheid beloond", aldus Van Solinge die tijdens een volgende zit ting met getuigen op de zaak zal te rugkomen. DEN HAAG - Op 1 oktober 1986 ontvingen 610.000 mensen een bijstandsuitkering, ruim een procent minder dan op I oktober 1985. Samen ontvingen zij - in het derde kwartaal - 2,6 miljard gulden. Vervolg van pagina 1 ruim zeven miljoen kilogram licht vez-ontreinigde grond, afkomstig van terreinen van bedrijven in de Roze marijnstraat, Gravenstaat en dat van de oude gasfabriek. Deze massa, waarin n'aar wordt aangenomen zo'n 1700 kg olie, 5000 kg zink, 6160 kg lood, 950 kg koper en in mindere ma te ook arseen en cadmium zit, be hoort volgens de in de wet chemisch afval gehanteez-de normen niet tot het chemisch afval, maar tot de categorie licht verontreinigde grond. „Die be paling wordt gemaakt op basis van de massa en niet op grond van het promillage", licht Landman deze be oordeling toe. Het hanteren van deze normen van wel of geen chemisch afval heeft voor de gemeente Zierikzee zeker gevol gen. Landman: „Voor grond die tot de categorie chemisch afval behoort, is bepaald dat deze niet in Zeeland mag worden gestort. Deze kan in de toe komst wellicht naar de tijdelijke op slagplaats (TOP) in Moerdijk worden gebracht. Voor grond die volgens de gehanteerde normen niet tot het 'che misch afval behoort, geldt d^t deze volgens de provincie in de regio zelf kan worden opgeslagen." De wens van Zierikzee om voor de smeergrond een TOP te ci'eëren is volgens Land man ten enenmale onmogelijk, daar een TOP alleen bedoeld is voor che misch afval, waarvoor op dat mo ment geen methoden zijn om de ver vuiling er zoveel mogelijk uit te halen, het zogenaamde schonen van de grond. Ommezwaai Geen TOP dus voor de Zierikzeese smeergrond, maar wat dan wel? Stor ten op de huidige stortplaats, waar toe gs de reinigingsdienst inmiddels Risico's Dat het opslaan van een dergelijke hoeveelheid zelfs op een goed geïso leerde stortplaats ook niet van risi co's ontbloot is geeft Landman grif toe. Het kan zelfs aanleiding geven tot voorzuiveren hetgeen de kosten nog eens met een gulden of zeven, acht per m3 omnhoog doet schieten. De directeur van de reinigings dienst toont zich dan ook een teleui'- gesteld mens, nu bekend is geworden dat gedeputeerde staten gebruik heb ben gemaakt van de in de wet op de afvalstoffen opgenomen bevoegd heid, om in het belang van het milieu de voorwaarden om te kunnen stor ten, te wijzigen. Dat het beleid van de reinigingsdienst om niet te storten - een door het bestuur unaniem geno men besluit -.hiermee volledig .wordt doorkruist acht Landman een onbe grijpelijke zaak. Dat het bestuur van de reinigings dienst zich niet zonder meer neer zal leggen bij dit besluit lijkt een duide lijke zaak. Zoals het er nu uitziet gaat het bestuur tegen deze beslis sing in beroep bij de Kroon. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater tijd stand 14 februari 04.20 134 16.40 142 15 februari 04.55 140 17.15 146 16 februari 05.30 144 17.55 148 14 februari 02.45 143 14.55 158 15 februari 03.15 151 15.20 165 16 februari 03.35 157 15.50 170 14 februari 04.55 152 17.15 160 15 februari 05.30 159 17.50 165 16 februari 06.05 162 18.25 167 14 februari 04.25 151 16.50 16Q 15 februari 05.00 158 17.20 164 16 februari 05.30 161 17.55 165 Springtij: 16 februari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Laagwater tijd stand 10.50 -140 23.00 -113 11.20 -144 23.25 -115 11.55 -147 08.50 -140 20.55 -114 09.20 -145 21.25 -117 09.55 -148 21.55 -119 11.10 -155 23.15 -128 11.40 -159 23.45 -130 12.15 -162 10.50 -149 22.55 -123 11.25 -153 23.30 -125 12.00 -156 De stortplaats aan de Hoosjesweg door gedepxiteerde staten aangewezen als de ..laatste rustplaats" van de vervuilde Zierikzeese grond. 1 Woensdag 11 tot en met vrijdag 13 februari Kerkwerve Fa. Van de Velde en zn., Heuvels weg 11. Test spuitmachines. 9.00 uur. Dinsdag 24 februari tot en met zaterdag 28 februari Zierikzee Galerie De Eenhoorn. Expositie Theo Voorzaat, dagelijks 11.00 tot 17.00 uur. Vrijdag 13 tot en met zaterdag 28 februari Zierikzee Bibliotheek De Stolpe. Tentoonstel ling Zeeland in foto's 1945-1955. Dage lijks geopend tijdens openingstijden bibliotheek. Vrijdag 13 februari Zierikzee Kledinginzameling Stichting KICI. Vanaf 9.00 uur. Goes Prins van Oranje. Studiedag ZLM „Perspectieven voor jonge boeren en boerinnen". 9.30 uur. Vlissingen De Paraplu. Optreden New Gate. 21.00 uur. Zaterdag 14 februari Zierikzee Huis van Nassau. Postzegel-ruilbeurs Philatelica. 10.00-17.00 uur. Brogum. Bluesnacht met drie bands. Burgh-Haamstede Nederlands Hervormde kerk. Olie bollenactie. Vanaf 9.30 uur. De Burght. Optreden gospelformatie Credo. 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Jaaruitvoering Luctor et Emergo. 19.30 uur. Zonnemaire Stapels weg. Wilgen knotten en poten planten door Actief Terreinbeheer- werkgroep Natuur- en Vogelwacht. 9.00 uur. Bruinisse Clubgebouw De Nachtegaal. Vogel ruilbeurs. Van 13.00 tot 15.00 uur. Maandag 16 februari Zierikzee Raadzaal van het stadhuis. Raadsver gadering. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraad Wes- terschouwen. 19.30 uur. Dinsdag 17 februari Zierikzee Huis van Nassau. Peulvruchtenavond van Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland. 19.30 uur.- - Gereformeerde kerk. Informatiebij eenkomst CSHG. 19.45 uur. De Driehoek. Bijeenkomst CPB Schouwen-Duiveland i.v.m. jaarfeest. 19.45 uur. Gereformeerde kerk. Verkiezingsbij eenkomst CDA met Deetman. 20.00 uur. Mondragon. Jaarvergadering Kon. Maatschappij Tuinbouw en Plant kunde. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. NVv-H-lezing met diase rie over SOS-kinderdorpen. 14.00 uur. Zaal bij Gereformeerde kerk. Bijeen komst Nederlandse Christen Vrou wenbond. 19.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Vergadering van de plaatselijke Plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Oosterland De Oosterhof. Vergadering Door een dracht sterk. 19.30 uur. Kapelle De Vroone. Vouwavond Japanse vouwkunst. 20.00 uur. Woensdag 18 februari Zierikzee Christelijk Gereformeerde kerk. NCVB-bejaardenmiddag. 14.30 uur. Kerkwerve Zaal Chr. Geref. kerk. Jubileumvie ring NCVB-afdeling. 19.30 uur. Burgli-Haainstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring commissie grond- en pachtza ken. 19.30 uur. De Burght. Diapresentatie schilder/ tekenaar Co de Voogd. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Collage maken NBvP. 20.00 uur. Donderdag 19 februari Zierikzee Raadzaal van stadhuis. Commissie vergadering. 19.30 uur. Elleineet Dorpshuis. Algemene vergadering VEKABO Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Vrijdag 20 februari Burgh-Haamstede Hotel Bom. Inschrijven Straofeest. 12.00 uur. Middelburg De Hoeksteen. Studiedag Glimla chen kan altijd nog. 10.00 uur. Zaterdag 21 februari Zierikzee Brogum. VARA's verrukkelijke 15 show. 21.00 uur. Brogum. Polle Eduard band. Renesse Dorpshuis. Jaaruitvoering Luctor et Emergo. 19.30 uur Middelburg Zeeuws Service Bureau voor Jeugd- en Jongerenwerk. Kinderfilmdag. 10.00 tot 15.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2