Gedeputeerde staten dwingen reinigingsdienst om vervuilde Zierikzeese grond op te slaan Promotiebus Schouwse Kust gaat begin maart de weg „Rechtspraak is geen wiskunde maar het moet wel kloppen" Citroen AX Auto Louis Goedbloed DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stuurgroep vraagt meer geld CITROEN \%l[ ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Jongerenkrant Medisch artikel Pelsdierenfokkerij Weegbrug De Stichting Natuur en Milieu wil een verbod Na 22 jaar dag en nacht beschikbaar te zijn ge- Er is een provinciale jongerenkrant van SJIEK- NSF-arts Peter Vergouwen is in het gelijk ge- op de uitbreiding van pelsdierenfokkerijen. weest is de Oosterlandse weger J. A. Beije met Zeeland op komst. De Zierikzeese Linda Lems steld door een arbitrage-commissie naar aan- Sinds kort staat ook Schouwen-Duiveland op pensioen gegaan. De Weegbrugvereniging draagt vol enthousiasme haar steentje bij. de kaad. (Pag. 2). Even Buiten nam afscheid. (Pag. 3). (Pag- 5). leiding van een van zijn hand verschenen arti kel over turntraining. (Pag. 9). VRIJDAG 13 FEBRUARI 1987 143ste jaargang Nr. 24083 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Dan eerst is de vriendschap echt, wanneer beiden, zonder een woord te spreken, toch vreugde hebben aan elkanders gezelschap. Valentijnsdag, 14 februari. KERKWERVE - Het dagelijks bestuur van de provin cie Zeeland heeft de Reinigingsdienst Schouwen-Duive land bericht, dat deze alsnog de vervuilde grond uit Zie rikzee moet accepteren. Vanaf 11 maart zou de vervuilde grond alsnog op de Hoosjesweg gestort moeten worden. Het bestuur van deze gemeenschappelijke dienst gaat hoogstwaarschijnlijk bij de Kroon in beroep tegen deze beslissing. heeft nog grotere consequenties. Deze wet verbiedt namelijk om zonder iso latie te storten. Landman acht het dan ook niet uitgesloten dat de stort plaats aan de Hoosjesweg na 1991 af geschreven moet worden, omdat deze niet langer voldoet aan de in deze wet gestelde eisen. Het aanbrengen van een laag plastic op het bestaande ter rein, waar momenteel een stortlaag van een meter of vier ligt, acht hij niet reëel. De promotiebus heeft al een nieuwe verflaag gekregeneind februari moet ie startklaar zijn. Sponsors van het hele eiland gevraagd BURGH-HAAMSTEDE - Het is nog een kwestie van dagen tellen en het eerste tastbare resultaat van formaat van de samenwerking tussen de VVV's van Scharendij- ke, Renesse en Burgh-Haamstede kan de weg op. Een aantal vrijwilligers is in de vrije uren druk bezig met het opschilderen en inrichten van de dubbeldeksbus, die de Schouwse Kust straks moet gaat promoten in den lande. Voorzitter van de commissie Schouwse Kust, P. J. Lande- gent uit Burgh-Haamstede, is er nog steeds erg enthou siast over; en met hem velen. Als alles naar wens verloopt, dan kan de bus begin maart worden inge zet en als eerste 'project' wacht de va kantiebeurs in Utrecht. Het gaat alle maal in een sneltreinvaart. Kort geleden nog maar stemden de VVV- besturen in met de uitgave van 20.000 gulden voor de oude bus. Een enkel sceptisch geluid vanuit de ledenver gaderingen kon de pret niet drukken. Enkele weken geleden kwam de bus naar het eiland. Wie dat tafereel ver gelijkt met het huidige aanzicht van de bus, kan nu al tevreden zijn. Kleur Aan de buitenzijde heeft de bus een frisse witte kleur gekregen met een golvenpatroon. Daarop komt de tekst De zonzijde van Zeeland en de Schouwse Kust. ,,Die tekst komt ook in de folder terug. Het is zaak, dat de toerist het begrip Schouwse Kust leert kennen", legt Landegent uit. Straks als de bus rijklaar is, hoopt het VW-team de landelijke pers warm te krijgen voor een publicatie en de voorbereidingen hiervoor wor den al getroffen. Zoals bekend zijn de VVV-leden al lemaal aangeschreven in een brief, waarin de werkgroep haar bus aan de man brengt. Landegent vertelt Advertentie dat het zeker niet de bedoeling is om de bus vol te stoppen met reclamefol ders. Voor hem is het een visitekaart je van de drie VVV's met hun onder nemers en ,,dat moet er goed uitzien". Hoewel een en ander afhankelijk is van de reacties vanuit de onderne- mershoek, denkt Landegent zelf, dat de bus in eerste instantie de Schouw se kust gaat aanbieden. ,,Ik persoon lijk zie het zo, dat mensen een keuze voor een vakantie maken. Als ze de zee kiezen zijn er mogelijkheden als bijvoorbeeld Texel en Schouwen-Dui veland. Die laatste regio moeten ze natuurlijk kiezen, maar dat vraagt een goede promotionele aanpak". Tent Volgens hem denken de geïnteres seerden in eerste instantie aan een goede slaapgelegenheid, of hier nu aan een tent of een bungalow gedacht moet worden. Vandaar dat het hem een goed idee lijkt om daar het eerste accent op te leggen bij de inrichting van de bus. Het spreekt voor zich, dat er ook plaats ingeruimd gaat worden voor attractieve zaken als luchtfoto's enzovoort. Maar daarnaast hoopt het promo tieteam op sponsors. ,,Niet iedereen vervolg pagina 3 „Een onbegrijpelijk en betreurens waardig besluit, dat haaks staat op een verantwoord milieubeleid", oor deelt directeur J. Landman van de reinigingsdienst. „Een kortzichtig beleid dat het milieu niet dient. Wie op zo'n manier het leefmilieu ter dienste wil zijn komt zichzelf tegen. Een schoon milieu kun je nu eenmaal niet dienen met de hand op de knip", stelt Landman onomwonden vast. Dat de weigering van het bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland in brede kring afgedaan is met koppigheid is, zo zegt Landman, erg simplistisch en gaat derhalve een voudig voorbij aan een stukje reali teit. Toen de reinigingsdienst in 1973 de 14 ha grote stortplaats aan de Hoos jesweg bij Serooskerke in gebruik nam, werd bepaald dat hier tot het jaar 2000 gestort zou kunnen worden. Qua hoeveelheden vuil die jaarlijks worden gestort zal dit volgens Land man ook wel lukken. Wat moeilijker ligt het met de milieuwetgeving, die in 1973 nog in de kinderschoenen stond. Isolatie In de afgelopen jaren is de regelge ving op milieugebied aanmerkelijk aangescherpt. Zo heeft de reinigings dienst, waarin sinds 1974 alle eilan- delijke gemeenten participeren, te maken met de wet op de afvalstoffen, de wet op de chemische afvalstoffen en met ingang van 1991 komt daarbij nog eens de wet op de bodemsane ring. Met name de eerst- en laatstge noemde wet kunnen verstrekkende gevolgen voor de stortplaats aan de Hoosjesweg hebben. De afvalstoffenwet, die in 1985 in werking is getreden geeft richtlijnen voor het storten,van afvalstoffen. De ze schrijft voor dat de gestorte af valstoffen te isoleren, controleren en te beheersen zijn. Dit houdt in, dat de stortplaats duidelijk geïsoleerd moet worden van de omgeving door de bo dem met plastic af te dichten. Boven dien dient er een controlesysteem voor het uittredend water aanwezig te zijn. De wet op de bodemsanering die per 1 januari 1991 in werking treedt Om die reden is het volgens Land man een bizarre zaak om 7 miljoen kilo vervuilde grond te storten op ZIERIKZEE - De regionale Stuurgroep Werkloosheid Schouwen-Duiveland kan niet rond komen met de huidige bijdragen van de eilandelijke gemeenten. Vandaar dat de or ganisatie aan de bel trekt en de gemeenten een hogere bij drage voor 1987 vraagt. De werkloosheidsproblematiek op Schouwen-Duiveland recht vaardigt dit verzoek volgens de stuurgroep. De financiële ontwikkelin gen met betrekking tot en van het regionale werkloosheids project vervult de organisatie met zorg. Wetswijzigingen en het rijksbeleid tot het vermin deren van de uitgaven, leiden tot hogere bijdragen ten laste van de deelnemende gemeen ten. Een beperking van de uit gaven is weliswaar mogelijk, maar moet volgens de stuur groep niet als gewenste oplos sing worden beschouwd. De Stuurgroep spreekt er woensdag 25 februari over in de grote fractiekamer van het stadhuis te Zierikzee. De ver gadering begint om 15.30 uur. Nu In onze showroom (en als demo) v.a. f 14.990,- Zierikzee, tel. 4951 Kantonrechter Km Solinge geeft vrijspraak ZIERIKZEE - Was de heer J. B. uit Brouwershaven wel of niet de bestuurder van de auto waarmee in april 1985 een auto die geparkeerd stond aan de Kromwal te Brou wershaven total loss werd gereden? Dat was de cruciale vraag waarover mr W. F. van Solinge tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee via het horen van vijf getuigen klaarheid trachtte te krijgen. Dat lukte niet want na het verhoor dat ruim een uur in beslag nam besloot Van Solinge tot vrijspraak omdat slechts één van de vijf getuigen onder ede kon verklaren dat hij de ver dachte van achter het stuur van de auto had gezien, ter wijl J. B. bij monde van zijn advokaat mr H. van Pijke- ren bleef ontkennen. verdediging over aan zijn advokaat die vrijspraak eiste en dus ook kreeg. Planken „Ik heb niets gemerkt van een aan rijding", aldus I. A. C. uit Dreischor die voor de tweede maal moest voor komen omdat hij op 12 juni 1986 met een tractor met aanhangwagen onver zekerd op de weg zou hebben gereden en daarbij tevens de veiligheid op de weg in gevaar zou hebben gebracht. Dat bleek uit het proces-verbaal en de verklaringen van drie getuigen die voor deze tweede behandeling van de zaak waren opgeroepen. C. reed op die bewuste dag vanaf de Kaptijnc- weg rechtsaf de Langeweg in. Daarbij zou hij met de uitstekende planken Uit het proces-verbaal van de rijks politie en de getuigen bleek dat op de bewuste nacht een auto met grote snelheid vanaf Den Osse naar Brou wershaven was gereden en daarbij op de Kromwal met een enorme klap op de geparkeerd staande auto van A. E. M. uit Brouwershaven terecht kwam. Dat voertuig belandde daardoor in de groenstrook aan de overkant van de weg en was total loss. J. B. werd to taal versuft en met verwondingen door toegesnelde buurtbewoners bij zijn voertuig aangetroffen en gehol pen. Iedereen ging er als vanzelfspre kend van uit dat B. de bestuurder was maar alleen A. E. M. die als eerste ter plaatse was, zag hem ook werke lijk uit zijn auto stappen. Dat bleek uit de verklaringen van drie agenten van de rijkspolitie en twee omwonen den die als getuigen waren opgeroe pen nadat de kantonrechter er tijdens een eerdere zitting in maart 1986 niet uitkwam. „Ik heb geen enkele reden om te twijfelen aan de juistheid van de getuigenverklaringen, maar als ik alles afweeg is er onvoldoende be wijs. Rechtspraak is geen wiskunde maar het moet wel kloppen", aldus Van Solinge bij de motivatie van zijn uitspraak. Hij week hierbij af van de eis van de officier van justitie mr M. van Walraven die het feit op grond van de getuigenverklaringen wel be wezen achtte en 400 gulden of zes'da gen vervangende hechtenis eiste. J. B. zelf deed er het zwijgen toe on liet de Advertentie Auto Louis Goedbloed Zierikzee - 4951 een stortplaats, die mogelijkerwijs over een paar jaar niet meer voldoet. Een andere, meer essentiële reden betreft het beleid van de reinigings dienst om het storten van verontrei nigde grond zoveel mogelijk te voor komen dan wel te beperken. Hieraan werd in 1984 grote prioriteit toege kend om reden dat het percolaat (het water van de stortplaats) in kwaliteit terugliep. Vanaf dat moment heeft de reinigingsdienst kosten noch moeite gespaard om door het apart inzame len en naar elders afvoeren van che mische afvalstoffen van zowel huis houdens als bedrijven de verontreini ging van de stortplaats zoveel moge lijk te beperken. Dat apart inzamelen kost enorm veel tijd en geld. Een indicatie: afge lopen jaar zijn er 66.000 kg pro- bleemstoffen opgehaald op een to taal van 4.250.000 kg. Dit gescheiden inzamelen, waarbij de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland een van de pioniers in den lande was, kost de dienst overigens meer dan een ton per jaar. Het uitgangspunt om zo min moge lijk verontreinigde grond op een stortplaats te storten, die niet aan de nieuwe normen voldoet, heeft ertoe geleid dat de reinigingsdienst in 1985 nee verkocht aan de gemeente Wester- schouwen, die geconfronteerd werd met door olie verontreinigde grond. Deze grond is uiteindelijk naar el ders vervoerd om daar verschoond te worden. Van grotere omvang is de „smeer- grond" waarmee Zierikzee momen teel opgescheept zit. Het gaat hier om vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vffjt 1£6> P£ 8itr Mr Van Solinge: ,,Ik twijfel niet ami de getuigenverklaringen maar als ik alles afweeg heb ik onvoldoende be wijs". die op zijn aanhangwagen lagen de auto van mevrouw J. B. uit Hengelo die vanuit de Langeweg kwam gere den hebben beschadigd om daarna door te rijden. „Het is zo helder als glas", aldus Van Solinge nadat hij de bestuurster en twee inzittenden van de auto die achter haar reed als getui gen onder ede had verhoord. Hij acht te de insinuatie van C. dat het 'een ge fingeerde reconstructie' zou betreffen grof. En vonniste conform de eis van de officier van justitie een boete van 100 gulden voor de aanrijding en 300 gulden plus vier maanden voorwaar delijke ontzegging van het rijbewijs met een proeftijd van twee jaar voor het rijden zonder verzekering. Dat laatste feit gaf de verdachte zonder meer toe. vervolg pagina 2 Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Regen Veel bewolking en perioden met re gen. Middagtemperatuur 4 graden. De wind draait langzaam van oost naar noordoost en neemt toe naar 4 tot 5 of 5 tot 6 Beaufort. Minimum temperatuur komende nacht 2 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 17 febr.: Zondag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: -2 graden Middagtcmp.: 2 graden Windkracht: noord 4 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: noordwest 3 Dinsdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 14 febr. Zon op 07.59, onder 17.50 Maan op 18.31, onder 08.36 15 febr. Zon op 07.57, onder 17.52 Maan op 19.47, onder 08.48 16 febr. Zon op 07.55, onder 17.54 Maan op 21.03, onder 08.58 Laatste Kwartier: 21 febr. (09.57) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een nieuwe Occaande- pressie ligt de komende nacht boven het Engelse Kanaal en trekt in onze richting. De kern daarvan trekt waar schijnlijk via het zuiden van ons land naar Duitsland. De met deze depres sie samenhangende bewolking zal bij ons een sombere zaterdag tot gevolg» hebben. Uit deze bewolking valt van tijd tot tijd regen. Vooral in het noor den van het land kan de neerslag ook in de vorm van sneeuw vallen. Na een nacht met een minimum van dichtbij 0 graden loopt de tempera tuur op zaterdagmiddag in het zuiden tot 7 graden op. In het noorden blijft het kwik bij een graad of 2 steken. De wind waait in de nacht uit het zuid oosten en op zaterdag overdag uit uit eenlopende richtingen. Voor zondag wordt tamelijk koud weer verwacht. Vooral in de kuststre ken valt dan mogelijk een sneeuwbui. 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1