Delta Sport-atleten presteren naar tevredenheid op nationale kampioenschappen in Den Haag Nagenoeg maximale buit kleine Delta Sport-afvaardiging op kringkampioenschappen Zebra Wijnand Aan de Wiel verovert titel vijfde klas bandstoten NIEUmBODE Midwinter marathon in Apeldoorn Competitie dc Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 februari 1987 Nr. 24081 7 Over het algemeen lukt het best wel om een blik sperciebonen, een boek of zelfs een auto aan de man te brengen. Anders wordt het wanneer het om de verkoop van iets abstracts als een sportmedische keuring gaat. Het gaat er in dat geval om hoe sportmensen ervan te overtuigen hoe belangrijk het is, dat hij of zij zich met een frequente regelmaat laat keuren. Het is opmerkelijk hoe wei nig sportmensen zich ervan bewust zijn hoe noodzakelijk het is, dat die sportmedische keuring bestaat en dat hij ook bestaat om gebruikt te worden. Sinds enige tijd is er een sportkeuring 'nieuwe stijl'. Het Pre ventief Sportmedisch Onderzoek kwam ruim anderhalf jaar geleden in de plaats van de traditionele sportkeuring. Op zich leek de veran dering een verbetering, maar inmid dels mag duidelijk zijn, dat de om schakeling niet verloopt, zoals het eigenlijk zou moeten. Toch moet de oorzaak van het niet optimaal functioneren van de nieu we opzet (gelukkig) niet gezocht wor den bij het Preventief Sportmedisch Onderzoek. Het grote manco schuilt voor een zeer belangrijk deel bij de sporters zelfZij hebben niet meer de plicht zich aan een sportkeuring te onderwerpen en meteen wordt dan verondersteld, dat de keuring ook niet meer nodig is. De cijfers wijzen evenwel duidelijk andere feiten uit. Het aantal sportletsels loopt zien derogen op. Indirect wordt het be drijfsleven voor een niet onbelang rijk deel de dupe van de laksheid van een groot aantal sporters. Veel blessures betekenen meteen ook veel verzuimdagen. Op jaarbasis is er in middels al sprake van een aantal verzuimdagen, dat de anderhalf mil joen overschrijdt. Wanneer dat wordt omgerekend in centjes, dan zitten we aan een bedrag, dat al een immense grootte aanneemt: 150.000.000 gulden. Dat zou niet mo gen kunnen. Dat mag de sportwereld het bedrijfsleven niet aandoen, zeker niet wanneer we ons bedenken, dat het bedrijfsleven in eerste instantie de sport voor een niet gering deel in stand houdt via sponsoring. Als je het als sportman of -vrouw allemaal een beetje realistisch be kijkt dan moet je toch constateren, dat de sporters in feite indirect bezig zijn de eigen ondergang te realiseren. Een gulle gever blijft ongetwijfeld gul, wanneer de ontvanger van de gift op de een of andere manier zijn of haar dank toont. Dat hoeft stellig niet in de vorm van een duizendvou dig dankjewelmaar er mag toch op z'n minst geprobeerd worden om door blessurevrij te blijven de gulle gever nog niet eens een extra poot uit te draaien. Dat stukje verantwoorde lijkheidsgevoel mag toch op z'n minst gevraagd worden. Vanuit dat verantwoordelijkheidsgevoel is een regelmatig bezoek aan een sportme dische keuring wel het minste dat ge daan mag - nee, moet - worden. Met name de sporten, waarin sponsoring hoogtij viert, zoals de voetballerij en de tennissport, lijkt dat verantwoor delijkheidsgevoel zeer ver zoek. Ge bleken is, dat met name in Zeeland, vanuit deze sporttakken geen of nau welijks belangstelling is voor de sportmedische keuring. De oorzaak hiervan ligt bij de bonden zelf. Ver ondersteld werd waarschijnlijk, dat de leden zich van demoodzaak van een sportmedische keuring bewust zouden zijn, toen de plicht tot keu ring werd afgeschaft. Een staaltje van 'een beslissing nemen tegen be ter weten in'. Immers, wanneer de plicht ontbreekt, is het zo gemakke lijk om ook maar meteen de nood zaak over het hoofd te zien. O ja, nog even dit. Het Sport Me disch Adviescentrum in Vlissingen wil aan promotie gaan doen vanwege de terugloop in belangstelling voor de sportkeuring. Een folder daar voor ligt drukkens gereed, maar er is geen geld om de uitvoering te finan cieren. Er moet toch een zakenman zijn, die dat financieel voor zijn re kening wil nemen. Sponsoring met een positief gevolg, zou ik zo denken. PW APELDOORN - De Midwinter-ma rathon in Apeldoorn werd dit jaar gewonnen door Martie de Maat uit Vlaardingen in een matige tijd van 2.26,30 uur. De tweede plaats was voor Piet van Overbeek. Hij had drie minuten achterstand op de winnaar. Tijdens de traditionele Midwinter marathon werd er ook een halve ma rathon georganiseerd. Hierbij kwa men 3500 deelnemers aan de start. Deze loop over 19,6 kilometer werd gewonnen door John Vermeule van het Middelburgse Dynamo '70. Hij fi nishte na 59.5 min. Tweede werd René Stam in 61.00 min. en de derde plaats was voor Jan van Rijthoven in 61.30 min. De 53- jarige Delta Sporter Krijn de Oude legde de 19,6 kilometer af in een uur en zestien minuten. ZIERIKZEE - Voor de onderlinge competitie van damclub Zierikzee werden zes partijen afgewerkt. Sjaak Douw was het meest succes vol. Eerst won hij van dc blunderen de Cor Boot en in de volgende ronde remiseerde hij met Rinus de Wild, die nog leider is in de competitie. Dc onderlinge verschillen zijn echter ge ring. Er zijn nog zes gegadigden voor het kampioenschap. Chris van de Wielen doet ook volop mee Hij won in een bizarre partij van Jan-Peter van dej Veer, maar in de ontmoeting tegen A. J. Flikweert NOORDGOUWE - Wijnand Aan de Wiel van biljartvereniging DOS uit Nieuwerkerk is in hotel-café-restaurant Van der Weijde in Noord- gouwe districtskampioen in de vijfde klas bandstoten geworden. Aan de Wiel was reeds voor de finale kampioen en dat bleek bij nader inzien maar gelukkig. In de slotronde moest de nieuwe kampioen het opne men tegen Leen Verhage van bv Witte van Haemstede en hij kreeg een sportief pak op de biljartbroek. Verhage won na twintig beurten met 30-9. Ondanks de fikse nederlaag in de slotronde kwam de nieuwe kampioen toch nog uit op een al gemeen toernooigemiddelde, dat hem het recht verschaft te promo veren naar de vierde klas. Aan de Wiel was de enige, die in de finale een gemiddelde speelde, dat pro motie betekende. De Nieuwerker- ker eindigde op 1,02. In de voor wedstrijden bleven L. Fonteine, A. de Bie en C. Vermeulen boven de grens van 0,99, die promotie bete kent. Over het hele finaletoernooi genomen werd'er niet sterk ge speeld met een algeheel toernooi gemiddelde van 0,82. Kampioen Wijnand Aan de Wiel, die na zijn verlies in de slotronde nog een punt voorsprong behield op Leen Verhage, ontving de kampioensbe ker en -medaille uit handen van districtsbestuurslid Jaap Goud zwaard. Hij vertegenwoordigt het district Schouwen-Duiveland op de gewestelijke finale, die wordt verspeeld van 13 tot en met 15 maart in café Flora in Goes. de 60 meter sprint. Hier speelde hij geen rol van betekenis. Met een tijd van 7,83 sec. kwam hij als zesde in zijn serie over de meet. De tijd bete kende wel een persoonlijk record. Mark van de Riet kwam als eerste jaars A-junior uit op drie onderde len. Hij debuteerde in Den Haag zelfs in deze categorie. De door Coen Honig Optiek individueel gespon sorde atleet moet zeker in dit eerste jaar als A-junior op bijzonder veel oppositie rekenen. De A-juniorentop is in Nederland immers bijzonder breed. Op de 60 meter vlak maakte hij direct na de start een mispas, het geen hem direct een achterstand be zorgde op de rest van het veld. Door zijn enorme vechtlust kwam hij uit eindelijk toch nog als vijfde over de meet na 7,77 sec. De tijd was niet goed genoeg om verder door te stoten in het toernooi. Op de 60 meter horden zorgde Van de Riet voor een uitstekende race. Hij finishte in 8,96 sec., hetgeen wel een persoonlijk record betekende, maar hem geen finaleplaats opleverde. Hij miste de eindstrijd op een haar, maar is nu wel de negende beste 60 meter hördenloper van Nederland. Bij het verspringen bereikte Mark van de Riet de finale wel. Met een sprong van 6.25 meter mocht hij met de beste acht verspringers meespringen. Hij verbeterde zijn afstand niet meer en eindigde zo als achtste. Robert Bege- mann kwam bij de heren uit op de 60 meter. In de serie.s noteerde hij 7,26 sec., hetgeen slechts tweehonderdste seconde verwijderd was van zijn ei gen clubrecord. Wijnand Aan de Wiel werd in Noordgouwe kampioen in de vijfde klas bandstoten, ondanks het feit dat hij in de finale afgetekend werd ge klopt door Leen Verhage. j Wedstrijdleider Rini den Engelsman maakte na afloop van de slot ronde de navolgende eindstand op (achtereenvolgens het aantal ge scoorde caramboles, het daarvoor benodigde aantal beurten, het hoog ste partijgemiddelde, de hoogste serie, het algemeen gemiddelde en het aantal punten): W. Aan de Wiel. bv DOS189 185 1,36 8 1,02 12 L. Verhage, bv WvH205 225 1,50 6 0,91 11 Th. Goudzwaard, bv OKK189 207 1,42 10 0,91 8 H. Roks, bv D'Eule193,261 0,85 6 0,73 8 L. Fonteine, bv Windenburg175 210 1,20 5 0,83 6 M. van Langeraad, bv Windenburg172 240 1,50 8 0,70 6 J. Oosse, bv Bommenede172 177 1,42 9 0,97 5 J. Leydens, bv DOS111 209 0,78 8 0,53 0 Wereldrecord In Den Haag was naar een ander hoogtepunt uitgekeken: de poging van Rob Druppers om Sebastian Coe zijn wereldrecord op de 1000 meter te ontfutselen. De uitpuilende tribunes^ de organisatoren hadden de kaartver koop moeten stoppen, steunden de Utrechter zo luid, dat Druppers de tussentijden niet meer kon horen. Druppers faalde daardoor net. Met 2.18,73 kwam de 24-jariger Utrechte naar slechts 0,15 seconde, gelijk aan een paar passen, te kort. De Delta Sport-atleten gingen in Den Haag niet op jacht naar wereld records, maar zij leverden deson danks goede prestaties af. B-junior Serge Verschuur startte op de 800 me ter. De Scharendijkse atleet leverde een uitstekende race af en kwam uit op een nieuw clubrecord van 2.10,02 min. electronische tijd. Hiermee ver beterde de eerste jaars B-junior al vroeg in het seizoen het oude handge- klokte record van 2.10,1 min., dat sinds 3 februari 1979 op naam stond van Cor de Jonge. Serge Verschuur kwam met deze tijd niet in de finale, maar had desondanks alle reden tot tevredenheid. De progressie op het koningsnummer, dat de 800 meter is, zal hem in de toekomst stellig nog re gelmatig in het middelpunt van de belangstelling brengen. Raymond van Mourik startte op de 60 meter horden. Na een goede start en een technisch uitstekend uitge voerde loop over de vijf horden kwam Van Mourik uit op 9,20 sec. electronisch gemeten. Hij vestigde hiermee een nieuw clubrecord, dat op naam stond van Chris Hoek. Op 21 maart 1982 noteerde Hoek 9,23 sec. Chris Hoek was in het recente verle- ,den de beste hordenloper van atle tiekvereniging Delta Sport. Ray- moest hij tevreden zijn met een nipte remise. Rinus van de Wielen boekte een positionele zege op Jan-Peter van der Veer. In de laatste wedstrijd boekte Cor Boot remise tegen Jos de Wild, die in tijdnood de winst miste. De stand ziet er na deze partijen als volgt uit: M. de Wild M. vd Wielen J. dc Wild C. vd Wielen S. Douw C. L. Boot A. J. Flikweert J. L. Smalheer C. M. vd Velde J. P. vd Veer 9 5 2 2 12 10 5 2 3 12 9 4 3 2 11 8 4 2 2 10 7 3 3 1 9 7 3 2 2 8 10 2 3 5 7 4 3 0 l 6 9 1 3 5 5 9 0 2 7 2 Serge Verschuur ontpopte zich op de tijdelijke baan in de Houtrusthallen in Den Haag als een tulerit op de 800 me ter. Hij bracht het clubrecord in zijn leeftijdsgroep op 2.10.2 min. Zeeuws-VlaamSe land manifesteerde blijkt uit de buit, die de Delta Sportsters mee naar huis brachten. In de leeftijdsgroep tot en met twaalf jaar kwamen drie Delta Sportsters in actie. Zij pakten de eerste, tweede en vierde plaats. In de twee andere groepen was in beide gevallen de titel voor een Delta Sportster, zodat de Zierikzeese ploeg bijna het maximum aan te behalen prijzen pakte. Robert van der Vegt verbeterde in Den Haag het B- juniorenrecord kogelstoten, dat gedurende bijna vijf jaar op naam van Wicher Harmsen stond. DEN HAAG - In de Haagse Houtrusthallen werden het afgelopen weekeinde de Nederlandse indoorkampioen schappen atletiek afgewerkt. Hierbij was ook een aantal vertegenwoordigers van de Zierikzeese atletiekvereni ging Delta Sport van de partij. Samen zorgden zij voor een drietal clubrecords. In alle gevallen waren het verbe teringen van records, die al jaren in de boeken stonden. De nationale indoorkampioenschappen leverden opmer kelijke prestaties op voor de Zeeuwse atletes Els Vader en Marjan Olijslager en ook Goesenaar Gert van de Wee- Ie presteerde uitstekend op de 800 en 1500 meter. Nelli Cooman was in de Houtrust hallen niet zo gerust op de confronta tie met Els Vader, die een week eerder bij indoorwedstrijden in Stuttgart grote indruk maakte. De twee sterkste sprintsters kwamen drie k^er in actie. Uiteraard kwam het tweetal elkaar in de series en de hal ve finales niet tegen. Vader kwam uit de voorwedstrijden met de beste pa pieren naar voren. Zij was -tweemaal sneller dan Cooman, die op haar ge bruikelijke manier het publiek bespeelde. In de finale bleek Cooman niet voor Vader te houden. Els Vader ging traag weg terwijl Cooman, die zich mentaal geweldig kan opladen, haar gebruikelijke bliksemstart had. Ondanks die slechte start kwam Els Vader toch nog «uit op 7,28 sec. Coo man noteerde 7,14 sec. en waande zich de snelste van het seizoen. Ongeveer tegelijkertijd liep in het Oostduitse Senftenberg Marlies Göhr de korte sprint in 7,11 sec. mond van Mourik bewijst des te meer, dat hij op de goede weg zit om op de hordennummers tot uitsteken de prestaties te komen. Van Mourik werd in zijn serie derde, waardoor hij de halve finales niet bereikte. Op de 60 meter vlak kwam hij eveneens aan de start. In 7,66 sec. eindigde hij in zijn serie als vijfde. Kogelstoten Eerste jaars B-junior Robert van der Vegt zorgde bij het kogelstoten voor het derde club record door de vijf kilo wegende kogel naar een uitste kende afstand van 12.24 meter te sto ten. Hiermee verbeterde hij het re cord van Wicher Harmsen, dat sinds 21 maart 1982 op 11.75 meter staat. In het totaalklassement eindigde Ro bert van der Vegt als elfde. j Robert van der Vegt kwam uit op SAS VAN GENT - De Zierikzeese gymnastiekvereni- Cindy Buys kwam drietiende punt i -ei i lager uit en Manuela van de Mast ging Delta Sport verscheen in Sas van Gent slechts met bleef 0,45 punt lager steken dan de vijf turnsters voor de kampioenschappen van de Zeeuws- de,™Sda™ks tetfeit.' dat??/Me keer Brabantse Turnkring. Hoe superieur het kwintet pupil- van de balk moest, een goede wed- len van hoofdtrainster Jossie van de Beemt zich in het strijd. Met name op de vrije oefening pakte zij veel voorsprong op de con currenten. Een prima oefening lever de haar 9,00 punten op. Cindy Buys kwam uit op 8,60 punten en Ernani de Boer totaliseerde 8,75 punten. Linda Slootmaker had een grotere voor sprong kunnen hebben, wanneer zij niet van de brug had gemoeten, door dat de handstand mislukte. Evenals Cindy Buys kwam zij uit op 7,10 pun ten, Ernani de Boer scoorde een kwart punt meer. Op de sprong no teerde Linda Slootmaker 7,90 pun ten, de twee overige Delta Sportsters verzamelden ongeveer drietiende punt minder. Bij de meisjes van vijftien en zes tien jaar bleek Sandra de Keijser een klasse apart. De Bruse turnster draaide desondanks geen optimale wedstrijd. Zij stapte ondermeer drie keer van de balk, hetgeen haar totaal op dit onderdeel naar 7,60 punten deed zakken. Ook de vrije oefening ging niet helemaal vlekkeloos. Aan het einde van de oefening kwam zij na een moeizame schroef ten val. Des ondanks kreeg zij toch nog 8,70 pun ten voor de oefening. Sandra de Keij ser leverde wel een prima sprong af, die werd gehonoreerd met 8,80 pun ten. Ook de brugoefening was goed, hetgeen werd gedemonstreerd via een totaal van 7,75 punten. Sandra de Keijser scoorde op haar vierkamp 32,85 punten en bleef daarmee bijna zeven volle punten voor op haar naaste belaagster Liezette Kallemcin van gymnastiekvereniging Koude- kerke. Angelique van der Vliet van Thor Sas van Gent eindigde als derde op bijna tien punten van de kampioe ne. Reuzedraai Nynke Botterweg kreeg bij de meisjes van dertien en veertien jaar- iets meer oppositie, maar echt groot was de tegenstand ook weer niet. Ni cole van de Have van het Gocse Vol harding werd tweede, maar de 30,90 punten betekenden toch, dat zij exact vier punten moest toegeven op de Zie rikzeese turnster. Danielle Keijzers van het Prinsenbeekse Veerkracht eindigde als derde op bijna vijf pun ten van Nynke Botterweg. Nynke Botterweg turnde een goede brugoefening, waarin ze voor het eerst een reuzedraai liet zien. De oe fening werd beloond met 8,40 pun ten. Het betekende tevens de enige acht, die gedurende de hele wed strijd voor een brugoefening werd gegeven. Het hoogste cijfer was voor Nynke Botterweg ook weggelegd op dc balk. De jury beloonde met name haar loopsalto's, hetgeen nadrukke lijk werd onderstreept door het pu bliek, dat de moeilijke onderdelen met applaus begeleidde. Nog hoger waren dc waarderingen voor de laat ste twee onderdelen uit de vierkamp. Een uitstekende vrije oefening met een stuk of wat prima series werd door de jury beloond met 9,10 pun ten. De sprong bestond uit een ge hoekte tsukuhara, die uitstekend werd uitgevoerd, hetgeen 8,90 punten opleverde. De vierkamp leverde Nyn ke Botterweg in totaal 34,90 punten op. In dc jongste groep van meisjes van elf en twaalf jaar kwamen 22 turn sters, waaronder drie Delta Sport sters, in actie. Het Zierikzeese drietal slaagde er net niet in om de drie podi umplaatsen te veroveren. MTV '69- turnster Manuela van de Mast wrong zich met 31,20 punten tussen Cindy Buys, die als tweede eindigde, en Er nani de Boer, die als vierde uit de bus kwam. Winnares werd Linda Sloot maker. De verschillen tussen de num mers een. twee en drie waren overi gens slechts gering. Linda Slootmaker scoorde 31,65 punten, Sandra de Keijser werd in Sas van Gent zeer overtuigend Kampioene van de Zeeuws-Brabantse Turnkring in de leeftijdsgroep van vijftien en zestien jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 7