Liefde en boerentrots dit biedt de beeldbuis kerkberichten Tissenr Muziekagenda Wonderkind in Bruinisse Landbouw- overleg begonnen Jachtfonds honoreert schadeclaims Visser beboet wegens ver storen van zeehonden Snoekbaarzen verstrikt in aalfuiken Kolossale schol ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 februari 1987 Nr. 24081 HARDERWIJK - Harderwijk zit sinds zeven uur maandagavond zon der telefoon. Een grote telefoonkabel heeft het begeven. Oorzaak is volgens een woordvoerder van PTT- Tfelecommunicatie een oude beschadi ging door blikseminslag waar nu wa ter bij is gekomen. Met de reparatie zal naar verwachting minstens zes uur gemoeid zijn. Voor de bereik baarheid van politie, brandweer, zie kenhuis en dergelijke instellingen zijn noodvoorzieningen getroffen via mobilofoons en autotelefoons. In Bru is een wonderkind geboren. Dit bericht zal ongetwijfeld in het overig deel van ons eiland ongelovi ge gezichten veroorzaken. ,,Is het mogelijk dat er in Bru een wonder kind geboren wordt?" vraagt men zich af. „We komme van Bru en ive wete van niks" en nu opeens een wonderkind? Toch zullen deze lezers na het lezen van dit artikel in schaamrood hun hoofd buigen want ik kan u verzekeren dat deze snotaap wel degelijk een wonderkind is. Doch laat ik u eerst het nieuwe we reldwonder mogen voorstellen. Mag ik even trompetgeschal „Tatatata- taüDank u. Burgers van Schouwen- Duiveland. het is Johannes Christi- aan Adriaan Hirdes en voor latere geschiedschrijvers is het nuttig om te weten dat deze Hirdes het le venslicht aanschouwde in de Van Hertsbekestraat 42 te Bruinisse. In dit historische artikel zal ik u bewij zen dat we echt te maken hebben met een bijzondere inwoner van ons ei land. Ik raad u dan ook aan dit stuk je uit te knippen en te bewaren bij uw verzekeringspapieren zodat u la ter altijd kunt aantonen dat de Nieuwsbode de primeur had en niet die jongens van TROS-Aktua die er straks natuurlijk als de kippen bij zijn om een smeuïge sfeerreportage vanuit het mosseldorp Bru te ma ken. In de eerste plaats bleek de kleine duvel reeds voor het afknippen van de navelstreng de gave des woords te bezitten. We maken dit op uit een ge- boortebericht in de krant van dins dag 3 februari waarmee de jongeman zich persoonlijk tot de bevolking richt: Na een klap op mijn blote billen begon ik als jongen hard te gillen. Groot was onze verbazing toen we deze woorden lazen. Duidelijk bleek dat aan dit kleine lichaampje ook een dichterlijke ader was meegege ven, getuige ook het vervolg: zodat ik u kan laten weten dat ik Johannes Christiaan Adriaan zal heten. Wat moet er uit zo'n jongen groei en? In Renesse schijnt eens een baby geweest te zijn wiens eerste woorden volgens het geboortekaartje waren ,,Hiep-hiep-hoerahier ben ik Pa!" Hoewel dit zeker voor een vrouwelij ke baby niet slecht is moeten we dit toch als rijmelarij verwerpen gezien tegen het licht van de poëzie van de jongeheer J. C. A. Hirdes. Wat mij persoonlijk deugd doet is dat deze jongen ook een muzikaal ge nie is. Dit valt op te maken uit de re gels ,,Na een klap op mijn blote bil len begon ik als jongen hard te gillen". Let erop dat gillen op zich zelf al oorverdovend is; deze Johan kan zelfs hard gillen, wat natuurlijk voor de omwonenden geen pleziertje is, maar na vandaag zullen zij zich troosten met de gedachte dat het wo nen naast een wereldwonder heel plezierig en daarom ook weer ,,om te gillen" is. Naast een enorm stemvo lume wijs ik ook op zijn maatgevoel. Johan weet wat operazangeressen soms nog moeten leren, namelijk dat je pas na de slag van de dirigent mag gaan gillen: „Na een klap op mijn blote billen begon ik als jongen hard te gillen". ,,Als jóngenzegt de dich ter. Ook dat is bijzonder. Persoonlijk heb ik de eer om, in opdracht van mi nister Deetman, dagelijks met meis jes en jongens van ongeveer vijftien jaar op muzikale wijze de stemmen te verheffen. De dames hoor je in de klas nog wel kwelen maar om het ge brom en gemurmel van de heren te vernemen heb je soms een stevig boo rapparaat nodig. „Zijn dit dezelfde jongens die bij hun geboorte zo hard gilden" denk je dan. Blijkbaar heb ben zij ook vandaag nog een flinke mep op hun achterste nodig om enig geluid van formaat te produceren. Maar dat mag niet. Leraren mogen hun leerlingen niet slaan" zegt de wet en een knappe professor beweer de pas in de Nieuwsbode dat ouders hun kinderen ook niet mogen slaan. Maar kijk nu eens naar Johan. Met zijn woorden bewijst hij dat hij mid denin de Bruse traditie staat. Een Bruenaar zegt alles open en eerlijk, zonder omwegen, zo ook Johan: „Na een klap op mijn blote billen..." Zie je wel, hij windt er geen doekjes om. Open en bloot zegt hij dat toen hij nog nauwelijks op de wereld was ge lijk al een tik op z'n achterste kreeg. Na zoveel wreedheid neemt hij geen kindertelefoon, ook geen babyfoon, hij zet het diezelfde dag nog in de krant. U ziet dat deze nieuwe aard bewoner goed bij de tijd is. Neem nou het begin van zijn aankondiging: dinsdag 3 februari, tijd 04.55. Ook het computer-idioom is hem niet on bekend. Johan meldt zich vroeg in de morgen Hij is vroeg bij de pinken, voor het aanbreken van de dag be gint zijn concert, om vijf voor vijf. Hij is dus van zessen klaar. Ook de datum is niet toevallig. Want werd op 3 februari ook niet een ander mu zikaal wonderkind geborenHet was Felix Mendelssohn-Bartholdy. componist, musicus, tekenaar, diri gent, paardrijder, schaatser, zwem mer, hij kon alles goed. Vol spanning wachten wij af of uit deze Hirdes een Mendelssohn zal groeien, ftamens alle inwoners van ons eiland wens ik de ouders geluk met deze bijzondere telg. En tot alle ouders die zich knarsetandend afvra gen waarom aan hun kind geen co lumn gewijd is zeg ik dat ook hun oogappel een wonderkind is. Im mers, heeft niet elk kind iets van een wonder in zich? MARZAS 10 februari: De Burght, Burgh-Haamstede. Louis van Dijk, piano. 14 februari (1): Tbnnenmagazijn, Brouwershaven. Smalstads Koor, Kinderkoor 'De Smalstadter- tjes' en Mandolinevereniging Excelsior. (2): Dorpshuis, Renesse. Muziekuitvoering voor donateurs, Luctor et Emergo (19.30 uur). 21 februari (1): Lutherse Kerk, Zierikzee. Gitaar anders - Hans van Gogh (Ars Musica). (2): Dorpshuis, Renesse. Openbare uitvoering - muziekvereniging Luctor et Emergo (19.30 uur). 28 februari (1): Exoduskerk, Sommelsdijk. Psaumus de David - Camerata Trajectina. (2): Lutherse Kerk, Zierikzee. Vocale en instrumentale muziek m.m.v. Zierik- zees Kamerkoor. 7 maart: Ned. Hervormde kerk, Renesse, Een lied van oord tot oord. 27 maart: Ned. Hervormde kerk, Scharendijke. Zangavond Sursum Corda m.m.v. Smalstads Mannenkoor en het Prins Mauritskoor (Middel- harnis). 28 maart (1): Lutherse kerk, Zierikzee. Veluwse Cantorij (Ars Musica). (2): Concertzaal, Zierikzee. Concert Kon. Harmonievereniging 'Kunst en Eer'. (3): Dorpshuis De Schutse, Haamstede. De Nachtegalen van Poznam (Polen). 11 april: Ned. Herv. kerk, Middelharnis. Johannes Passion, J. S. Bach. 16 april: Ned. Hervormde kerk, Renesse. Mattheüspassion, Kühnhausen. 9 mei: Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Jubileum eilandelijke koren. (14.00-21.30). 15 mei: Rooms Katholieke kerk, Zierikzee Mendelssohn Concert (o.a. Psalm 42), Zierikzees Kamerkoor, Gereformeerd Kerkkoor, orkest en solisten. 20 mei: Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Zangavond 'Vervolgd Christendom'. 20 juni: Ned. Hervormde kerk, Bruinisse. Zangavond 'Laus Deo', dubbelmannenkwartet 'Vocaal ensemble St. Laurens' en Titia Dijkstra, mezzo-sopraan. 28 juni; Ned. Hervormde kex'k, Brouwershaven. Zangavond Groot I.J.E.-koor. Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen: M. van der Veer, 01110-4585. BRUSSEL - De ministers van land bouw van de EG-landen zijn maan dagavond in Brussel begonnen met een discussie over de sociaal-structu rele maatregelen voor de Europese landbouw. Door een VUT-regeling voor boeren, het uit de produktie ne men van landbouwgronden, en het omschakelen naar produkten waar voor geen overschotten bestaan, hoopt men de landbouwproduktie te rug te dringen. De ministers zouden dinsdagmid dag hun overleg onderbreken om landbouwcommissaris Frans An- driessen de gelegenheid te geven in de Europese Commissie het overleg over de landbouwprijzen voor het ko mend seizoen af te ronden. De voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, zal waar schijnlijk 17 februari het overleg in de commssie afronden over voorstel len om de financiële problemen van de gemeenschap op te lossen en de ge meenschappelijke landbouw-politiek te herzien. Hij zal deze voorstellen op 18 februari toelichten in het Europese parlement in Straatsburg. EMMELOORD - Het Jachtfonds keert elk jaar meer uit voor de scha de die ganzen aan weilanden en ak kerbouwgewassen aanbrengen. Zo kreeg Zeeland in 1986 een bedrag van zes ton vergoed. Een aanzienlijke toename in vergelijking met de 140.000,- van het voorgaande jaar. Hoewel het bedrag dat door dit fonds wordt uitgekeerd van 1,23 miljoen tot 2,72 miljoen in 1986 is opgelopen is een aantal schadeclaims op dit mo ment nog niet gehonoreerd. DEN HAAG - Staatssecretaris Dees van volksgezondheid vindt dat de huisartsen in de regio Leiden niet tuchtrechtelijk vervolgd moeten wor den voor hun actie om geen patiënten meer te verwijzen naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL). Dees zegt dit in antwoord op kamervragen van mevrouw Muller-van Ast (PvdA). Moordrecht, 9-2 rede Singapore Nedlloyd Amersfoort, 9-2 350 nno Midway naar Manzanillo Nedlloyd Hollandia, 9-2 400 wnw Fi- nisterre naar Liverpool Gereformeerde Gemeente HAAMSTEDE - Woensdag II fe bruari 19.30 uur ds. J. de Pater. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Ommen: G. J. van As- selt te Twello; te Rijssen: J. H. Gijs- bertsen te Soest. Aangenomen naar Zaandam: L. F. Krispijn te Hillegom. Bedankt voor Woerden: S. van den Oever te Dordrecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Stad aan 't Haring vliet: drs. P. Rozeboom, kand. te Sleeuwijk, die dit beroep hééft aan genomen. Beroepbaar: drs. P. Rozenboom, Abeelhof 29, ,4254 BX Sleeuwijk, 01833-3683. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Dalfsen: H. J. Messe- link te IJmuiden. Bedankt voor Brunssum-Treebeek én voor Langerak in combinatie met Gorinchem: G. Zomer Jzn. te Heeren veen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Veenendaal (Bethel- kerk): J. Plantinga te Leeuwarden. Bedankt voor Dordrecht-C.: J. P. Boiten te Schiedam; voor Zaamslag: G. Bouw te Scheveningen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Fort Macleod (Cana da): L. Blok te Nunspeet, die bedank te voor Middelburg-C. Bedankt voor Leerdam: A. Bac te Bodegraven. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Vlaardingen: W. Ver- hoeks te Arnemuiden, die bedankte voor Terneuzen. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Barneveld: A. D. Muilwijk te Dordrecht. GRONINGEN - De kantonrechter in Groningen heeft een garnalenvis- ser uit Usquert wegens overtreding van de natuurbeschermingswet ver oordeeld tot een boete van 200 gul den, waarvan 150 gulden voorwaar delijk. De visser voer vorig jaar juli op de Waddenzee met zijn schip zo dicht langs een zandplaat in het Sparregat (ten zuiden van Rottumer- oog) dat twee groepen zeehonden die op de plaat lagen, in paniek het wa ter invluchtten. De advocaat van de visser, mr. G. J. Dommerholt, voerde aan dat de zee honden gewend zijn aan schepen, en dat ze meteen weer terugkruipen op de plaat als die zijn langsgevaren. Volgens de raadsman moeten de vis sers met hun netten wel vlak langs de plaat varen, omdat daar juist veel garnalen zitten. Met bekeuringen zou de lol er voor de vissers wel eens gauw af kunnen zijn om zich ooit nog om een jonge of zieke zeehond te be kommeren, zo waarschuwde hij. Officier van justitie mr. W. Weer- kamp noemde die laatste opmerking „chantage" en wees erop dat meteen na deze verstoring van de zeehonden door de garnalenvisser er vijf zeehon denbaby's rondzwommen die hun moeder kwijt waren. Een paar dagen later werden in het Sparregat nog twee moederloze jonge zeehonden en een dode zeehondenbaby aangetrof fen. De officier eiste een boete van 185 gulden. Woensdag 11 februari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur Taaltuin, afl. 2. 14.30 uur Seabert, tekenfilmserie. 14.45 uur Kuifje, tekenfilmserie. 14.55 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogramma. 15.20 uur The Jetsons, tekenfilmse rie. 15.40 uur New wilderness, natuurse rie. 16.05 uur De tik van Gasten: de spelers van PSV. 16.15 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. 17.00 uur International Week Magazi ne, actualiteitenmagazine. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Veronica sport 18.08 uur Family Ties, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: Dagboek van een jong meisje. 18.30 uur Cursus tekenen en schilde ren. Afl. 8. 19.00 uur Countdown, popprogram ma met Adam Curry. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Gast aan tafel: een dak bo ven je hoofd. Programma van de NO VIB. 20.33 uur Tineke, praatprogramma. 21.32 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. 22.17 uur Newhart. Afl. Zullen we el kaar ontmoeten bij de rivier? 22.40 uur Nieuwslijn, actualiteiten magazine. 23.15 uur Hitchiker. Afl. een video afspraak. 23.40 uur Erotische verhalen, een be werking van een verhaal van Margue rite de Navarre. 00.10 uur Journaal 00.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Kijk mij nou, les 5. 9.30 uur Tel en taalverhaal, les 3. 10.00 uur Engels basisonderwijs, les 4-6. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Punky Brewster, Ameri kaanse jeugdserie. 15.55 uur Lange Jaap, kinderpro gramma. 16.20 uur Nieuwe maatjes, buiten landse kinderen vertellen over Ne derland. 16.30 uur Laurel Hardy, slapstick uit 1933. 16.50 uur Achterwerk in de kast, kin deren zeggen wat ze denken vanuit een reizend meubelstuk. 17.00 uur De mus met de lange poten, kinderserie. 17.20 uur Moeroen Boechstansan- goer, kinderserie. 17.40 uur Ideeënbank, serie gewijd aan maatschappelijke activiteiten. Afl. 9: De Achterhoek. 18.10 uur Eerste trekking van de Staatsloterij. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Uitzending van de Politieke Partijen: CDA. 19.22 uur Van Gewest tot Gewest, re gionaal magazine. 20.00 uur Wie, wat, waar en hoe laat? Rubriek over evenementen op het ge bied van kunst, cultuur, recreatie en toerisme. 20.20 uur Avondvoorstelling: Schu berts laatste jaren, 3-dclige tv-film over de componist Franz Schubert. 21.50 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nederland C, actualiteiten en achtergronden op het gebied van kunst en cultuur. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.15 uur Speel op sport. Een bepaal de sporttak wordt op speelse wijze toegelicht. Afl. 3. Zwemmen. 16.05 uur Niels Holgersson, Duitse animatieserie naar het boek van Sel- ma Lagerlöff. 16.30 uur Vrouwtje Theelepel, teken filmserie. 16.45 uur Schatteneiland, tekenfilm. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, tekenfilmserie 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur Zeppelin, informatief kin derprogramma. 18.35 uur Dirk van Haveskerke, Vlaams jeugdfeuilleton. 19.00 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke TV- en Radio Omroep. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Mijn grote liefde heet mu ziek. 20.55 uur Allemaal beestjes. Het is niet makkelijk om een pinquin te zijn. 21.25 uur Eiland, kunstmagazine. 22.25 uur Nationale Loterij 22.30 uur Journaal. Aansi. Coda: Ik zal bij je terugkomen, van Hans Lo- deizen. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Met: Rowena Wallace, Pat McDonald, Peter Phelps, e.a. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. (herh.). 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kwidam, videospelletje. 20.20 uur Het geheim van dokter Cor delier, Franse speelfilm uit 1959 van Jean Renoir. 21.50 uur Jeugd Galaconcert vanuit het theater van het Slot Schönbrunn. Donderdag 12 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Vrouw zijn, praatprogram ma. 16.10 uur Daktari, Amerikaanse se rie. Afl. Het vermiste welpje. 17.00 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein buitenland, actua- liteiten., „v. 18.15 uur Islam en onderwijs,'les 2 18.30 uur Cursus Statistiek. Les 9. 19.00 uur Nathalie, tekenfilmserie. 19.24 uur Flap uit 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Mama, niet slaan, Ameri kaanse produktie van Gwan Arner uit 1981 over kindermishandeling binnen het gezin. 21.15 uur Tijdsein, actualiteiten 22.02 uur Ronduit toernee, discussie programma. Vandaag: discriminatie. 22.52 uur Robots als handige hulpjes, Britse documentaire uit de serie Q.E.D. met als vraag: In hoeverre kan de computer op de mens gaan lijken? 23.27 uur Journaal 23.32 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Pak je prentenboek, les 3. 10.00 uur Weer en klimaat, les 2. 10.30 uur Telebord: Cursus Fries. Les 17. 11.00 uur De Middeleeuwen, les 2. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.45 uur Paspoort voor Turken. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur KRO'-s tekenfilmfestival. 19.20 uur Waar de aarde ophoudt en de zee begint, folkloristische reisim pressie van Portugal. 19.50 uur Lotto-trekking. 20.00 uur Zo is 't genoeg, Sam!, Ame rikaanse speelfilm uit 1978 van Ro bert Moore. 21.30 uur Er is meer tussen hemel en aarde, gespreksprogramma 22.15 uur Een wildpark in de winter. Beelden uit het wildpark van Saar- brücken. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.05 uur Medelanders Nederlan ders: leerproblemen, programma voor Chinese vrouwen. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur De zeven van Blake, Britse science-fictionserie. 19.00 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Spiering op Kempense wijze. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van Televisie en Onder neming. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger Lager, spelprogram- ma met speelkaarten en twee kop pels. Presentatie: Walter Capiau. 21.00 uur Panorama. 21.50 uur Dallas, Amerikaanse serie. 22.40 uur Journaal en Coda: Avond lied, van Schumann, uitgevoerd door Jozef de Beenhouwer, piano. BRT 2 18:45 uur Luister met je ogen. Les 20. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht 19.45 uur Journaal 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Het noorden lokt, Ameri kaanse speelfilm uit 1984 van Grego ry Na va. ELBURG - Zeker de helft van het aantal jonge snoekbaarzen vindt een vroegtijdig in de aalfuiken op het IJsselmeer. Dit resulteert in een da lende opbrengst van snoekbaars. Om hieraan paal en perk te stellen wordt reeds drie jaar, zonder veel succes overigens, getracht om de aalfuiken te verbeteren. Het probleem van de aalfuiken be tekent een aanzienlijk rendements- verlies voor de vissers op het IJssel meer. Op ditmoment levert elke visbare ha van het meer jaarlijks 1 a 2 kg snoekbaars op, terwijl dit zon der zonder probleem 8 a 10 kg zou kunnen zijn. Een slechte tendens ge zien de grote vraag in het buitenland naar baars en snoekbaars. Het verbeteren van de stand van de snoekbaars brengt ook een ander voordeel met zich mee. De verbrase- ming van het IJsselmeer, een plaag voor het IJsselmeer, zou hiermee een halt toegeroepen kunnen worden. De snoekbaarzen zouden zich kunnen voeden met brasem, waardoor deze in omvang beperkt kan worden. Ook de sportvisserij is gebaat bij het uitbrei den van de snoek- en baarsstand op het IJsselmeer. STELLENDAM - Een flink uit de kluit gewassen schol met een lengte van 80 cm en een gewicht van ruim vijf kilogram heeft schipper A. 't Mannetje van de kotter Wouter Seni or. G. O 41 uit Goedereede de wenk brauwen doen fronsen, toen deze de kolos bij het ophalen van de netten tussen het kleinere schollengrut zag zitten. Een aardige bijkomstigheid bij de toch al voorspoedige schol vangsten die de kotters van de Zuid- vloot (Goeree, Ouddorp, Stellendam, Arnemuiden, Breskens, Vlissingen en Colijnsplaat) de laatste dagen had den. door J. VISSER-ROOSENDAAL Het geklik der biljartballen hield op en dc grammofoon werd tot zwij gen gebracht. Eon best vat! Zij dachten aan verhalen van ou ders en grootouders over die heerlijke feesten uit hun jeugd. Maar de bleke kastelein schudde afwijzend het hoofd en keek hulpzoe kend naar zijn kwieke, blozende vrouw. „Dat is uit de tijd. jongelui," zei die, met in haar heldere stem een lich te klank van spijt. „Vroeger kon een kastelein dat wel doen. toen ving 'ie het dubbel en dwars terug, maar dat is nu voorbij, dat weet jullie ok wel. Maar toch as wc hier niet zo zwaar zate en niet zoveul an alles en nog wat betale moste eer we an ons zelf toe benne dan waagde ik het er op. We hewwe 'r vroeger ok een paar meemaakt, wat jou Jaap," en ze zag glunderend naar haar man. nog nage nietend van die verre herinnering. „Dus het is enkel een kwestie van geld?" vroeg Brand. „Ja. Aars is er niks op teugen," zei de kastelein gul. „Maar as wc het nou zélf betalen. Ieder paar zoveul, net as op een brui loft?" „As we dat rooie kenne, den geef ik graag een bestvat!" „Nou jööns. het woord is an jullie. We hewwe dc kans," riep Brand door het lage zaaltje en dat werd nu direct gevuld met dc klank van opgewon den, jonge stemmen. Er werd gere kend. er werden cijfers genoemd. Want ja. Brand Ploeger kon wel wat zeggen, die had een rijke vader en een dikke knip met gold. maar iedereen was niet zo gelukkig. „Meteen koop make, dan wete wc het," drongen een paar jongeren aan Dit vond bijval. En de zaak was gauw beslecht. Alleen stelde de kastelein één voorwaarde. „We houwe ons an de ouwe regel 'oor jongelui. Wie vaste verkering heb mag zijn eigen meid mcenemc. maar de anrc jööns mocte er één hier uit het dorp vrage. Dat hoort zo." Ook dit werd goedgevonden. Als er maar bestvat kwam. Misschien werd dit wel het allerlaatste in heel deze omtrek, want het was al meer dan tien jaar uit de tijd. „Allé jööns wie is er an stoot?" Driftig tikte Jan Kuiper met zijn voet op dc planken vloer, het was zó melk tijd. Haastig schoot Gerrit Stóm naar voren en maakte achter elkaar de partij uit. De grammofoon zong weer verder van 'Ik heb geen bananen van daag'. De rook van.talloze sigaretten steeg tot de lage zolder en kringelde zachtjes langs en tussen de balken om dan. heel geleidelijk, door de luch troosters heen zich over de zolder te verspreiden. Over het bestvat werd niet meer gesproken. Maar des te meer gedacht Nog geen twee weken later hadden alle jongens en meisjes gevraagd. Al lemaal op één na. En die ene was Brand Ploeger. Koba, zijn zusje, was vanzelf weer met Jan Kuiper. Geld zoekt geld, dacht elk die 't wist. Het was met Brand weer net als al tijd. Hij was te kieskeurig. Van zijn eigen soort, hij was al vijfentwintig, waren de moesten al getrouwd of ver loofd. daar had 'ie weinig meer te zod- ken en onder de jongeren waren er ook al met vaste verkering. Eer hij zijn keus goed en wel bepaald had, waren alle meisjes al gevraagd. Het was ook zo lam dat het er juist één van het eigen dorp wezen moest, als dat niet hoefde was 't al lang voor me kaar wecst. Er waren te veel jongens op het dorp, vond Brand, véél te veel. En wat het ergste was. ze begonnen hem stiekem te plagen Ze wisten na tuurlijk best dat er voor hem zo goed als niks meer overschoot. Zo goed als Want er was cr nog één die hij wel wou. Maar dat lieve kind zag je zowat nooit. En om 'r te schrijven Ande re brieven stelde hij piekfijn op pa pier, al was 't naar de minister; maar een meid vragen dat was 'm te ge leerd. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5