Bruse kinderkoor blijft... Uit op Schouwen-Duiveland afhankelijk van goedgunstigheid gemeentebesturen streeknieuws Z1ERIKZEE - Uit goed voor u. Het feit dat inen in een minder dicht bevolkte streek van Nederland woont doet voor de bewoners van Schouwen-Duiveland niets af aan de waarheid van deze reclametekst. Aan de behoefte om af en toe eens uit de dagelijkse sleur te breken door het bijwonen van een theatervoorstelling. Want het 'aan den lijve' meemaken van een concert, toneel, cabaret of dansoptreden blijft een belevenis waar het meest interessante televisieprogramma toch niet tegenop kan concurreren. Het aanbod van culturele en ontspannende theatervoorstellingen in de eigen regio is mede bepalend voor de leefbaarheid van een streek. De heren J. C. Erbrink en P. Mom van de Stichting Uit op Schouwen- Duiveland weten dat. Al bijna twintig jaar zetten zij zich op vrijwillige basis in om elk seizoen een zo breed mogelijk theaterprogramma samen te stellen dat gericht is op alle inwoners van Schouwen-Duiveland. Tot 1981 droegen de zes gemeenten op het eiland hieraan hun financiële steentje bij via een bijdrage van 1,80 per inwoner aan de Stichting Cultuurspreiding Zeeland die het theatergebeuren in de provincie indertijd leidde en coördineerde. De directe keuze en organisatie van de plaatselijke voorstellingen was in handen van een aantal werkgroepen dat draaide op vrijwilligers. Mom en Erbrink kijken nu met weemoed op die tijd terug, want sinds de liquidatie van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland is het aanbod van theatervoorstellingen op Schouwen- Duiveland in toenemende mate afhankelijk geworden van de goedgunstigheid van de verschillende gemeenteraden. De Stichting Cultuurspreiding Zeeland en de Culturele Raad van het provinciaal bestuur kwamen in de zeventiger jaren met een ambitieus plan dat de titel 'Podium of schavot' droeg. Men wilde het aantal theaterevenementen opvoeren, ervan uitgaande dat Zeeland met zijn 300.000 inwoners was te vergelijken met een middelgrote stad in Nederland en dus in verhouding evenveel theateraanbod moest krijgen. Daarbij zag men over het hoofd dat een stad hoogstens twee theaters heeft, terwijl er in Zeeland zeven' a acht zijn", aldus Erbrink. Verder bleek de bijbehorende verhoging van de subsidie op te gaan aan salarissen voor personeel in plaats van aan meer evenementen omdat men de organisatie uit de vrijwilligersfeer haalde. Het werd dus 'schavot' in plaats van podium. De liquidatie van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland had een gigantische versnippering van de culturele activiteiten tot gevolg, omdat de coördinatie via het bureau in Middelburg wegviel. Vier gemeenten, Vlissingen, Middelburg, Goes en Zierikzee vonden dat dat niet kon en zochten naar een alternatief. Dat betekende de geboorte van de Stichting theaterbureau Uit in Zeeland die de overkoepelende functie overnam voor Noord- en Midden Zeeland. Verschillen Van de gemeenten op Schouwen- Duiveland hadden inmiddels Bruinisse en Middenschouwen afgehaakt wat de subsidieverstrekking betreft. De andere vier gemeenten hielden zich niet meer aan de gezamenlijke bijdrage per inwoner die tot dan toe gebruikelijk was maar stelden hun eigen bedrag vast, afhankelijk van wat ze konden en wilden missen. ,,Daar zitten grote onderlinge verschillen in die variëren van 1,34 tot f 2,30 per inwoner. En we hebben geen enkele zekerheid over hoe de gemeenteraadsleden volgend jaar de prioriteiten leggen. We zijn nu elk jaar opnieuw overgeleverd aan de goedgunstigheid van de gemeenten", aldus Erbrink. De afgelopen vijf jaar bleven de subsidies zuinigjes op hetzelfde niveau terwijl de kosten voor theaterevenementen stegen. Uit op Schouwen-Duiveland Het financiële beheer van de theaterevenementen is in handen van het theaterbureau Uit in Zeeland dat ongeveer vijf mensen ip vaste dienst heeft, terwijl dat er op het moment van de liquidatie van dc Stichting Cultuurspreiding Zeeland nog twaalf waren. De keuze en organisatie van de theaterevenementen in de regio is in handen van een groep' van acht vrijwilligers, plus enkele -'vertegenwoordigers van de subsïdiërèndé'gehïèenten.' Samen vormen zij een werkgroep van Uit in Zeeland die de naam Uit op Schouwen-Duiveland meekreeg. Al het aanbod van landelijke theatergezelschappen komt in eerste instantie bij Uit in Zeeland terecht. Ze worden dan doorgespeeld naar Uit op Schouwen-Duiveland die het programma-aanbod hieruit bepaalt. Mom en Erbrink hebben beide zitting in deze werkgroep en volgens hen wordt de keuze van theaterprogramma's steeds moeilijker. Men is hierbij namelijk gebonden aan de financiële bijdrage van de gemeenten op Schouwen- Duiveland. Het budget dat de vier subsidiërende gemeenten momenteel bijeenbrengen bedraagt ongeveer 46.000 gulden, terwijl dat in de jaren van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland, toen alle zes gemeenten een vast bedrag bijdroegen, nog ongeveer 60.000 gulden was. Aan de inkomstenkant van het huishoudboekje van de stichting staat verder de opbrengst van de recettes, de kaartverkoop waarbij men vooraf uitgaat van een schatting. ,,De gemiddelde kosten per vooretelling met zaalhuur, auteurerechten, propagandakosten en personeel voor decoropbouw en verlichting meegerekend bedragen 11.000 gulden per voorstelling. Met het totale bedrag aan inkomsten kunnen we dus per seizoen zeven a acht voorstellingen organiseren", aldus Mom en Erbrink. Zij zijn ervan overtuigd dat dat volstrekt onvoldoende is om een breed aanbod samen te stellen. Afhankelijk ,,We proberen zoveel mogelijk keuzemogelijkheden te bieden. Bij acht voorstellingen is dat bijna niet mogelijk. Toch willen we erop blijven hameren dat in dit gedeelte van het land ook cultuurvooretellingen nodig zijn. Het is een verantwoordelijkheid van de gemeenten naar de inwoners toe om hun streek leefbaar te houden". De voorstellingen die Uit op Schouwen-Diiivéland zelf uit kan kiezen worden verder aangevuld met gezelschappen die op basis van eigen risico naar JZierikzee komen. „Daar hebben we geeri kosten aan maar ook geen inkomsten uit recettes. Maar het belangrijkste nadeel is dat we geen greep meer hebben op het aanbod. We zijn verplicht om mee te doen". Als ander nadeel noemen Mom en Erbrink dat Uit op Schouwen- Duiveland in die gevallen de toegangsprijzen van de voorstellingen niet meer in de hand heeft. „Het impressariaat van de theatergroepen stelt de toegangsprijzen vast". Zij prijzen zich gelukkig met de directeur van Uit in Zeeland Jan de la Mar die goed bekend is in de theaterwereld en tevens een goed !koopman',,is. ,,Een man die woekert met de' mogelijkheden en de subsidie aan alle kanten waarmaakt". Experimenten Het logische gevolg van de financiële beknotting is volgens Mom en Erbrink dat Uit op Schouwen-Duiveland zoekt naar voorstellingen die geld opbrengen. „Wij kunnen heel goed inschatten hoe de belangstelling voor een bepaald stuk zal zijn. Wat men niet kont bezoekt men niet. Wanneer wij de gevestigde paden volgen is er voldoende publiek". Toch willen Mom en Erbrink onder geen beding zuiver commercieel gaan kiezen. „We blijven idealistisch ondanks de beperkingen. We zijn aan het publiek verplicht om een zo breed mogelijk programma te brengen en dat proberen we ook. Maar het is toch heel jammer dat er weinig ruimte overblijft voor de experimentele voorstellingen en nog onbekende artiesten zoals dat begin jaren zeventig wel het geval was. We willen graag ook de ruimte geven aan voorstellingen die wat verder gaan dan het gewone. Maar momenteel zijn er geen mogelijkheden om het publiek iets nieuws aan te bieden", Mom en Erbrink zien de toekom stige situatie als merkwaardig in. „Zal de provincie bereid zijn om in 1991 opnieuw voor tien jaar het centrale bureau van Uit in Zeeland te subsidiëren met 3.000 gulden per jaar zoals dat tot nu toe het geval was", vragen ze zich af. Wellicht wordt in het kader van de bezuinigingen ook hiervoor een grotere bijdrage van de gemeenten verwacht dan tot nu het geval was. Een andere zorg is de accommodatie van de Concertzaal zelf. „Er moét hoognodig wat aan het toneel gebeuren. Het podium is voor veel gezelschappen te klein en het Iichtorgel is verouderd. Ook het balkon moet worden gerepareerd". Dat alles is een zaak van de gemeente Zierikzee die daarvoor 200.000 gulden heeft gereserveerd. Het is de bedoeling dat dit jaar wordt begonnen met <^e aanpassing van de lichtinstallatie. „We hopen maar dat wanneer de accommodatie eindelijk helemaal is gerenoveerd er nog steeds geld zal zijn voor evenementen". De belangstelling van het publiek voor de voorstellingen in de Concertzaal rechtvaardigt dit alles. Het aantal abonnementhouders groeide dit seizoen opnieuw en ook waren er weer meer losse bezoekers dan vorig jaar. In het seizoen '85-86 was er met veertien voorstellingen een bezetting van 66 procent, terwijl dat dit seizoen met dertien voorstellingen niet minder dan 86 procent was. „Een logisch gevolg van het feit dat wij zochten naar vooretellingen die zoveel mogelijk geld opbrengen", aldus Mom. Ook de kindervoorstellingen die sinds twee jaar in het programma zijn opgenomen trekken veel belangstel lenden. „Zolang het ons mogelijk wordt gemaakt gaan we door", verzekert Erbrink. Hij wijst daarbij met nadruk op het belang van een centraal geregelde cultuurvoorziening. „Bij een kleinschalige aanpak is de kans op verzanding veel groter. Kijk maar naar de Culturele Stichting Bruinisse die nu ter ziele is". Verder wijzen beide organisatoren op het belang van een programma van culturele evenementen dat al in augustus bekend wordt gemaakt, wat alleen mogelijk is via een centrale organisatie. „Dan kunnen de mensen tevoren plannen waar ze naar toe willen. Een voorstelling die pas een week tevoren wordt aangekondigd werkt hier niet op het eiland. Daar komt geen publiek naar toe". ZIERIKZEE Verrukkelijke 15 show De schuur van jeugdsoos Brogum aan de Julianastraat te Zierikzee is op zaterdag 21 februari het decor voor de televisieopnamen van VARA's Ver rukkelijke 15 show. Deze show is een live optreden van de VARA discjoc key's geïnspireerd op het radio 3 pro gramma Verrrukkelijke 15. Dat houdt een brede muziekkeuze in die volgens de organisatoren precies aan sluit bij de muziek die in Brogum wordt gedraaid. De toegang is spe ciaal voor deze avond voor belang stellenden vanaf twaalf jaar. Aan vang 21.00 uur. De zaal is open vanaf 20.00 uur. BU RGH-H A AMSTEDE Pietje Bel Ten behoeve van alle kinderen tot en met elf jaar organiseert het be stuur van de jeugdsoos Big S op za terdag 14 februari een filmmorgen waarop de avonturen van Pietje Bel centraal staan. De Rotterdamse bel hamel haalt veel kattekwaad uit maar laat ook zien dat hij een klein hartje heeft. De filmmorgen begint om 10.00 uur. De zaal van Big S is aan het Sluispad 48-50 te Burgh-Haamste- de. RENESSE Luctor et Emergo In het dorpshuis te Renesse ver zorgt het fanfarekorps Luctor et Emergo op de zaterdagavonden 14 en 21 februari haar jaarlijkse donateurs- uitvoeing. De muzikale leiders van het Rencsser korps, Henk Blom (diri gent) en Adri Padmos (instructeur van de drumband) hebben voor deze avonden een aantrekkelijk, geva rieerd, programma samengesteld. Naast fanfare en drumband wordt solistische medewerking verleend door Alletta van Sonsbeek op piano. Het afwisselend programma, dat op beide avonden om half acht begint, wordt geopend met de mars Castell Coch van T. J. Powell in een arrange ment van Jan de Rooy. waarna voor zitter A. J. Padmos een openings woord spreekt. Verder staan naast de ouverture Harlem Shadows van Meindert Boekel o.a. de compositie Serenade van Henk Blom, Elvis Se lectie met nummers van Elvis Presley en Zuidamerikaanse klanken van Randy Beek op het programma. De tamboers zijn onder andere te be luisteren in Drumfestival van San- drie Egberts en leerling tamboers brengen Lyra-varianten op buiten modelmars van Sandrie Egberts ten gehore. Aletta van Sonsbeek is so liste in Spirital Rapsody van Harold Waltere. Op Drift speelt onder regie van Wout Lokker na de pauze „Pa is overspannen", van J. Pannekeet. Als afsluiting van de avond verzorgt de formatie Lighthouse de dansmuziek voor het bal. De eerste van de beide avonden is alleen voor donateurs toe gankelijk. De tweede avond zijn ook niet-donateure welkom. NOORDWELLE Excursie NBvP De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen (NBvP) afdeling Noordwelle en omstreken organi seert donderdag 12 februari een ex cursie naar de meubeltoonzaal van de firma Paauwe te Zonnemaire. De fa milie Paauwe zal de deelnemers door het bedrijf rondleiden. Men vertrekt om 19.00 uur vanaf het parkeerter rein aan de Oude Moolweg. DREISCHOR Collage Het maken van een collage is het onderwerp waarmee de leden van de afdeling Noordgouwe en omgeving van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen zich tijdens hun maan delijkse bijeenkomst op woensdag 18 februari zullen bezighouden. De avond vindt plaats in het Dorpshuis te Dreischor en wordt verzorgd door Coks Boom-van den Burg en Corrie van Vulpen-van Doorn uit Brouwers haven. De belangstellenden die de avond willen bijwonen wordt ver zocht een schaar mee te nemen. Voor materiaal' wordt gezorgd. Aanvang 20.00 uur. OOSTERLAND Weegbrugvereniging Het afscheid van de familie Beije is een van de agendapunten van de alge mene ledenvergadering die de coöpe ratieve Weegbrugvereniging Even Buiten op woensdag II februari orga niseert in restaurant De Pleister plaats. Verder komt het weegresul taat over het boekjaar 1986 aan de orde en vindt er een bestuursverkie zing plaats. J. van de Maas is aftre dend en niet herkiesbaar. W. P. bij de Vaate is wel herkiesbaar. De heer Joh. de Bruine treedt uit de commis sie van toezicht en is niet herkies baar. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. BRUINISSE Ruilbeurs De vogelvereniging De Nachtegaal houdt zaterdag 14 februari weer een ruil- en verkoopbeurs van vogels in het clubgebouw aan de Moolweg. De beurs is geopend van één tot drie uur en is voor iederen toegankelijk ter wijl er ook een opkoper aanwezig is. MIDDELBURG Vergadering De Zeeuwse Raad voor Ouderen heeft voor woensdag 18 februari een vergadering belegd. Deze begint om 14.15 uur in het gebouw van de Stich ting Zeeland op de Dam in Middel burg. Op de agenda staat een bespre king van de stand van zaken rondom de welzijnswet en de studiemiddag die de Zeeuwse Ouderenraad wil or ganiseren wanneer de Eerste Kamer de welzijnswet goedkeurt. Hierbij komen de gevolgen van deze welzijns wet voor het ouderenbeleid in Zee land ter sprake. Daarnaast komt ook het flankerend ouderenbeleid aan do orde. ARNHEM - PvdA-leider Kok be grijpt volstrekt niet waarom premier Lubbers grote reserve heeft over een televisiedebat met de oppositievoor man aan de vooravond van de staten verkiezingen van 18 maart. Immers, argumenten tegen een tv-debat zoals hij deze op zijn wekelijkse persconfe rentie ventileerde, kunnen Kok aller minst overtuigen, zo bleek op een PvdA-bijeenkomst in Arnhem. DEN HAAG - Een Surinaams pa trouilleschip heeft op de rivier de Marowijne, die de grens vormt tussen Suriname en Frans Guyana, patrouil lerende Franse militairen beschoten. Bij dit incident werd niemand ge wond, zo is van officiële zijde in Cay enne meegedeeld. BRUINISSE - De kinde ren van Bruinisse kunnen blijven zingen; het hoogste lied. Want het kinderkoor blijft behouden voor de vissersplaats. Nadat het als kinderkoor Hallelujah ter ziele was gegaan, heeft Rianda Brouwer-Dalebout haar schouders er onder ge zet en in een gewijzigde grondslag nieuw leven in geblazen. De nieuwe grondslag van waaruit het kinderkoor nu werkt is in een verenigingsvorm gegoten. In de oprichtingsvergadering werd tot voorzitster gekozen, mevrouw M. Hofman, tot secrëtaresse mevrouw I. Deurloo en tot kasbewaarder me vrouw B. Geertse, compleet met sta tuten. Dirigente is Rianda Brouwer- Dalebout, waar het gezegde „de ap pel valt niet ver van de boom" zeker op van toepassing is. Haar vader, M. Dalebout, is onder andere dirigent van het Hervormd Kerkkoor van Bru. Zelf is ze zeer muzikaal, geeft mu ziekles op de Christelijke Basis school Op Dreef, is lid van het Her vormd Kerkkoor en dirigente van het kinderkoor Joy. Ze heeft haar schou ders onder het Bruse jeugdkoor gezet omdat ze het zonde vond om de basis van het jeugdzingen in Bru, gelegd door de vorige dirigent J. Knop, ver loren te laten gaan omdat, zo zei ze, „De kinderen best enthousiast zijn om verder te gaan". Dat enthousiasme bleek inderdaad aanwezig, omdat het kinderkoor in middels is aangegroeid tot 30 leden. „Maar er kunnen nog kinderen bij", aldus de dirigente. Het hernieuwd op gerichte koor krijgt geen officiële naam: „Gewoon het Bruse kinder koor, zonder verdere flauwekul". Ze oefenen in het NH-verenigingsge- bouw van kwart over zes tot zeven uur en er wordt een overwegend Christelijk repertoir gezongen. Vier uitvoeringen per jaar staan vast, twee in de Gereformeerde en twee in de Hervormde kerk. Verder gaan ze niet op toernee op zondag maar op in vitatie wel in de overige dagen in de week, en zullen waarschijnlijk weer van de partij zijn op het kinderkoren festival. Al kan het niet uitgedrukt worden in bezoekersaantallen bij uit voeringen van zangkoren in Bru, het zingen heeft in de vissersplaats (weer) een toekomst. Het kinderkoor in Bruinisse op de foto gezet tijdens de repetitie in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4