Rolemmer blijft vooralsnog de nodige aandacht vragen Herbestrating deel Hogezoom kost gemeente ruim twee ton Vergadering landbouwverenigingen Dorpshuizen Hoog bezoek Nederland D'66 brengt werkbezoek aan eiland Jaarverga dering KMTP Commissie gaat akkoord met krediet deelsanering Proeftuin risicovolle bedrijven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 februari 1987 Nr. 24081 3 De traditie herhaalt zich ieder jaar iveer. De gemeentelijke dorpshuizen dienen hun jaarrekenitig in, die slechts zelden sluit met een batig sal do. Vaak blijkt het tekort enkele tienduizenden guldens te bedragen. De gemeenteraden kunnen vaak niet anders dan met lede ogen toezien, dat het tekort er is. Dat moet telken male worden aangevuld. Veel discus sie kan hierover eigenlijk niet ge voerd worden. Kan dat nu niet anders? Er zijn verschillende moge lijkheden. De weg van de minste weerstand is het in particuliere han den geven van het dorpshuis. De ge meente zorgt voor het pand en een eigenaarrunt de zaak, waarbij zo wel de verliezen als de winst voor zijn of haar rekening komen. Geen fi nanciële tegenvallers meer voor de gemeente, maar...en dat is een min stens zo belangrijke coiistatering, geen zeggenschap meer in de exploi tatievorm. Het zou de eigenaar - bin nen de grenzen van het zowel com mercieel als moreel haalbare - de mogelijkheid geven consumptie- en entreeprijzen te vragen, die menig vereniging een terughoudendheid bezorgt. En dat is een knauw voor het dorpsleven, dat op menig plaats bloeit. Er is een middenweg, die al leszins haalbaar lijkt. De dorpshui zen worden bestuurlijk gerund door een stichting, die verantwoording af legt aan het gemeentebestuur. Die stichting zet in het dorpshuis een be heerder neer, die - meer dan momen teel vaak het geval is - commercieel moet werken. Wel heeft die exploi tant verantwoording af te leggen aan het bestuur. Geen abnormale prijzen en vereniging-vriendelijk. De exploi tant strijkt de eventuele winst op, maar incasseert ook zelf de verlie zen. Dat is een normale gang van za ken in de horeca. Het spreekt voor zich, dat die exploitant wel meer vrijheid krijgt dan momenteel veelal het geval is. Wat zou daar op tegen zijn? Laat die exploitant desnoods een kwartje meer vragen voor een glas bier; Laat de zaalhuur enkele guldens (maar niet meer!) naar boven gaan. Het voordeel van deze benade ring is ondermeer, dat het juist de ge bruikers van de dorpshuizen zijn, die een extra centje betalen. Blijft de ge meente in een automatisme opdraai en voor de verliezen, dan betaalt de gehele gemeenschap aan het dorps huis. Natuurlijk is solidariteit met de gemeentelijke voorzieningen een groot goed. Maar die raakt niet ver loren met voornoemde werkwijze. De gemeente heeft eerder al het ge bouw neergezet en zou daarnaast de onderhoudswerkzaamheden op zich kunnen blijven nemen. Dat laatste geeft de exploitant een gerechtvaar dige voorsprong op de commerciële zaalverhuurders. Want een verschil moet er blijven. De omzet van een dorpshuis is nooit gelijk aan die van een café. En dat is maar goed ook. -Het is een sociale ontmoetingsplaats en biedt verenigingen de ruimte hun activiteiteji te ontplooien. In dat op zicht zou het de exploitant niet misstaan een variabele prijslijst te hanteren. Een kleine bejaardensoos heeft nu éénmaal minder middelen, dan een groot muziekgezelschap. Wellicht is dit één van de dingen, die de betrokken stichting met de ex ploitant nieuwe stijl' zou kunnen overéén komen. AvdW DEN HAAG - De minister president van Thailand, generaal B. D. Prem Tinsulanonda, brengt van 10 tot 12 maart een officieel bezoek aan Nederland op uitnodiging van minister-president Lubbers en mi nister Van den Broek (buitenlandse zaken). De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dit vanmorgen, dinsdag, mee gedeeld. Prem Tinsulanonda zal tijdens het bezoek vergezeld zijn door de minis ter van buitenlandse zaken, luchtmacht-generaal B. D. Siddhi Sa- vetsila en enkele andere bewindslie den. In het kielzog van de bewindslie den komt tevens een handelsdelega tie mee. Het programma is nog niet definitief vastgesteld maar handels- bevorderende activiteiten zullen daar zeker deel van uitmaken. Jaarverslag Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland KERKWERVE - De Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland heeft op enkele uitzonde ringen na de invoering van de rolemmer nog in 1986 kunnen realiseren. Gezien de pro blematiek in het centrum van Zierikzee, werd voor dat gedeelte een andere methode gekozen dan was gepland. Hieraan zijn de nodige uren gestoken in de vorm van voor bereiding en huisbezoek. Directeur J. Landman is niet ontevreden over het verloop van de invoering, al zal het resterende deel ,,nog de nodige aandacht vragen". Dat blijkt uit het voorlopige jaar verslag van de reinigingsdienst. .Te rugkijkend op de gehele operatie 'in voering rolemmers' kan worden geconcludeerd dat het allemaal nogal is meegevallen. De kritiek, die in de beginfase te horen was, ebde weg en reeds spoedig werden positieve reac ties vernomen. Het zou interessant zijn te vernemen hoe het publiek zou reageren op een besluit tot teruggaan op plastic zakken", aldus de direc teur. Bezwaren Wel erkent Landman, dat de rolem mer in bepaalde situaties terechte be zwaren oplevert. Dit neemt volgens hem niet weg, dat de beslissing tot in voering van de rolemmer achteraf als juist wordt ervaren. ,,Een systeem dat nog steeds terrein wint en betere arbeidsomstandigheden mogelijk maakt", schrijft de directeur. In 1986 werd voorts een aanvang gemaakt met het afzonderlijk inza melen van plastic bij landbouwers enzovoort. De afzonderlijke inzame ling van glas door middel van de gro te glasbakken is al jaren een bekend systeem op Schouwen-Duiveland. Ei- landelijk is dat in 1986 uitgebreid met een rolemmer-systeem voor on dermeer de campings. ,,Dat dit suc ces heeft bewijzen de meer dan hon derd geplaatste gele-glas-rolem- mers". ,,Een geweldig resultaat" is in 1986 behaald met de afzonderlijke inza meling van probleemstoffen; ruim 66.000 kilo ,,is niet mis", stelt Land man in zijn verslag. Het systeem met de plastic draagtassen geniet nog steeds een landelijke belangstelling en hiervoor heeft de dienst de nodige medewerking verleend aan informa tie-avonden in den lande. Gezien de betrokkenheid van het personeel bij de inzameling is te overwegen meer dere personen de cursus depot houder KCA te laten volgen". Ongedierte De ongediertebestrijding is al jaren een onderdeel van het takenpakket van de reinigingsdienst. Een onder deel, dat in een grote behoefte voor ziet. ,,In gelukkige omstandigheid is de naar mijn mening, juiste mening van het bestuur om in het algemeen geen extra kosten in rekening te bren gen. Alle inwoners kunnen dan ook in voorkomende gevallen daarvan ge bruik maken". Landman heeft weinig goede woorden over voor de particu liere ongediertebestrïjders. „Schijn baar is nog niet voldoende bekend, dat onze dienst over een goed uitge ruste en opgeleide ongediertebestrij- der beschikt". ZIERIKZEE - Een delegatie van D'66 brengt 9 maart een werkbezoek aan Schouwen- Duiveland. Dit werkbezoek begint om 10.00 uur. Dit be zoek wordt afgesloten met een openbare discussie in De Ge kroonde Suikerbiet aan de Nieuwe Haven in Zierikzee. De delegatie waarvan Twee de Kamerlid Jacob Kohn- stamm deel uitmaakt komt naar Schouwen-Duiveland om zich te oriënteren op de toe ristische ontwikkelingen in de regio en de gevolgen van het ge reed komen van de Dammen- weg. Ook de ontwikkelingen binnen de landbouw en het middenstandsgebeuren krij gen tijdens dit eendaagse be zoek de nodige aandacht. Op het programma staan ge sprekken met het college van b en w van Westerschouwen, ver tegenwoordigers van het water schap en de landbouwlobby. Ook wordt tijdens dit spoedbe- zoek ruimte vrijgemaakt voor een gesprek met vertegenwoor digers van Kamer van Koop handel en ondernemerscentra le. Na afloop van dit bezoek be gint er om 17.30 uur een open bare discussie in De Gekroon de Suikerbiet aan de Nieuwe Haven. Maandag 16 februari in Westerschouwse raad BURGH-HAAMSTEDE - Het college van burgemees ter en wethouders van Westerschouwen acht een totale herbestrating van de Hogezoom tussen de Kabbelaars- weg en de Roelandsweg op korte termijn noodzakelijk. De omwonenden hebben over de verzakkingen en de plaatselijk volledig uit zijn verband gereden weg her haaldelijk geklaagd. Maandag 16 februari buigt de ge meenteraad zich over het collegevoorstel. De openbare vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. Het is een behoorlijk project, waar mee een bedrag van naar raming 205.000 gulden is gemoeid. Zowel de commissie financiën als de commis sie openbare werken hebben zich ach ter het plan geschaard. Het benodig de geld kan uit de reserve 'overige wegen binnen de bebouwde kom' worden gehaald. Rijbaan In het plan wordt de rijbaan ver breed van 4,5 meter naar 4,75 meter, met daarin aan de Noordzijde een zo genaamde rabatstrook van 0,75 me ter. Deze strook is noodzakelijk om fietsers veilig aan het verkeer te laten deelnemen. De stenen uit de aanwezi ge rijbaan worden opnieuw gebruikt. Aan de zuidzijde van de rijbaan is een trottoir gesitueerd van 1,50 meter breed. Dit om ook de voetgangers in staat te stellen veilig van de weg ge bruik te laten maken, „zeker tijdens de vakantiedrukte", zo schrijft het college. In het trottoir zullen, waar de breedte het toelaat, bomen worden geplaatst om het parkeren ter plekke zoveel mogelijk tegen te gaan. De raadsleden krijgen nog een voorstel tot wijziging van de ver keerssituatie voor zich gelegd. Het betreft het vaststellen van een par keerverbod voor een gedeelte van de Weststraat te Burgh-Haamstede. Op voornoemd gedeelte nabij de wonin gen Weststraat-20 tot en met 30 wor den veel auto's geparkeerd. Het ver keer ondervindt hiervan ernstige hinder, temeer omdat het weggedeel te een gebogen tracé heeft en het weggedeelte vrij intensief wordt be reden. Het maakt namelijk deel uit van de doorgaande verbinding tussen de woongebieden Burgh en Haamstede. In het belang van de veiligheid van het verkeer acht het college het wen selijk, dat parkeerverbodsborden ge plaatst worden. Hierdoor wordt het parkeren aan de noordzijde van de Weststraat over een lengte van 25 me ter in de zuidwestelijke richting on mogelijk. Het betreft het stuk vanaf de aansluiting met het voetpad naar de slotgracht. Ter verhoging van het reizigerscom- fort in het openbaar vervoer is bezien welke bestaande bushaltes voor plaatsing van een abri (wachtruimte) in aanmerking komen. Het college heeft hier het aantal opstappers als criterium gehanteerd. Het betreft in dit geval drie bushaltes; namelijk de Hogeweg ter hoogte van camping Duinrand, de Hogeweg ter hoogte van 't Zeepe en de Weststraat, hoek Bern- hardstraat. Met de plaatsing van de drie abri's is een bedrag gemoeid van 16.000 gul den, die de gemeente uit de post on voorzien kan halen. Eerdere discussie over gratis te verkrijgen abri's heb ben de commissieleden afgewezen, daar hier een reclamezuil bijhoort. De leden voelen hier niets voor. ZIERIKZEE - De afdeling Schou wen-Duiveland van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plant kunde (KMTP) houdt dinsdag 17 fe bruari in restaurant Mondragon te Zierikzee haar jaarvergadering, die om 20.00 uur begint. Een ieder, die in het bezit is van een grote of kleine tuin, van kamerplan ten houdt, bloemschikken ziet zitten of graag groente kweekt, is welkom. Mevrouw Beije uit Zierikzee houdt een lezing over Peking, de verboden stad. China is een land met een rijk verleden en een rijke cultuur en dat verzekert een boeiende lezing in woord en beeld. In Dorpshuis Ouwerkerk OUWERKERK - De landbouwverenigingen Aller Be lang te Ouwerkerk en Eendracht Bindt te Nieuwerkerk hielden in het Dorpshuis te Ouwerkerk een gezamenlij ke vergadering. Als spreker was uitgenodigd de heer H. C. van der Maas, voorzitter van de ZLM. Hij behandelde de actualiteiten in de landbouw en constateerde ingrij pende besluiten van de EG in het landbouwbeleid. Zo is er het zuivelbesluit, waarbij men rekening moet houden met 20 procent inkrimping. Verder zijn er de rundvee- en de komende akkerbouwbesluiten met rigoureuze prijs verlagingen. Aanzetten tot structurele aanpassing bie den geen soelaas. Ingrijpende besluitvorming wordt ingegeven door het begrip „overpro- duktie", afstraffing hiervan is de doelstelling. Structurele aanpassin gen zijn noodzakelijk („de broekriem aantrekken"). Wij staan op een tweesprong van wegen. In 20 jaar is het aantal bedrijven verminderd van 250.000 tot 130.000, waarvan 30.000 parttime, dat is 2 procent per jaar. Voor de volgende 10 jaar zou wel eens 4 procent voorspeld kunnen worden, melkveehouderij misschien 5 6 pro cent. In 20 jaar is de gulden maar on geveer 2 kwartjes meer waard. Ter il lustratie gaf spreker nog vele cijfers. Voortouw Amerikaanse toestanden hebben wij hier gelukkig niet (gunstig). De akkerbouw is de kleinste sector ge worden. ook de tuinbouw is drastisch verminderd. De veehouderij heeft het voortouw genomen. Men moet zich afvragen: „Waar moeten wij naar toe na die 20 jaar?" Overproduktie is een realiteit en een wereldomvattend probleem: zie de l'/2 miljoen ton bo ter, de miljoen ton rundvlees, de melkpoeder en het graan. De han delsoorlog is op een haartje na net ge keerd kunnen worden, elkaar kapot concurreren is zeer dom, maar spre ker is daar niet gerust op. De politiek bepaalt het beleid en bemoeit zich er mee, maar de boeren (5%) worden nergens in gekend. „Wij zullen over het beleid moeten meedenken, maar de marges zijn erg klein. Wij moeten blijven streven en niet fatalistisch denken. Terugdrin gen van de overproduktie is de doel stelling. Wij zijn tegen quotering, omdat direct een verdringingseffect gaat optreden plus verstarring en be vriezing, want wij moeten immers concurreren. In sommige gevallen heeft quotering echter niet slecht ge werkt. Prijsverlaging is eveneens een slechte zaak, want de doelstel ling wordt er niet mee bereikt. Grond uit de produktie is het meest doelmatig, het kan tijdelijk zijn, in afwachting van andere mogelijkhe den. De politieke wil is echter niet zichtbaar. Blijven knokken en con curreren!". ZLM-voorzitter H. C. van der Maas. Uit do vergadering kwamen nog en kele vragen naar voren. Onder ande re over het verbieden van kunstmest. Dit is een kunstgreep en zal Europees wel nooit gebeuren. Men kan niet zonder. De wereldomvattende proble matiek van de ontwikkelingshulp kan niet opgelost worden. Ook in Afrika zijn thans signalen, dat de groei begint. „Is het nog verdedig baar, de Markerwaard in te polde ren?". Dit is inderdaad nodig, om te verkavelen, maar politiek niet ver- Vervolg van pagina 1 het beschikbaar stellen van een kre diet van 13.300,- voor het uitvoeren van een gedeeltelijke sanering van verontreinigde grond op het terrein van de voormalige gasfabriek. „Haast is geboden bij deze deelsane- ring omdat het bedrijf, dat op dit ter rein is gevestigd uitbreidingsplannen heeft. Om die reden hebben ook gede puteerde staten toestemming gegeven om in de eerste helft van 1987 de met polycyclische aromatische koolwa terstoffen verontreinigde grond te sa neren". Totale kosten van deze sane ringsoperatie: 133.000,- waarvan 10% voor rekening van de gemeente komt. Commissievoorzitter De Rijke be klemtoonde dat het zaak is om zo snel mogelijk met deze sanering te begin nen ten einde de uitbreiding van dit bedrijf niet in de weg te staan. Met het oog op de werkgelegenheid is die deelsanering hard nodig. De Rijke zei verder dat de gemeente Zierikzee hierbij alle mogelijke medewerking van de provincie krijgt. Mevrouw M. A. Bij de Vaate vroeg zich af of het voorstel voor een deelsa nering ook gedaan zou zijn wanneer er geen sprake van uitbreidingsplan nen zou zijn. De Rijke antwoordde hierop dat dan wellicht een ander project eerder op de nominatie had gestaan. Met het oog op de werkgele genheid achtte hij het noodzakelijk om alles op alles te zétten om de be staande werkgelegenheid te handha ven. Deze mening werd door de ande re commissieleden gedeeld. TOP De Rijke ging in dit verband nog even in op de weigering van de reini gingsdienst om de vervuilde grond van de gemeente Zierikzee op te slaan. De provincie verleent alle mo gelijke medewerking om te realise ren dat nog in de eerste helft van dit jaar de „smeergrond" op een plastic onderlaag en in folie verpakt wordt gestort op de oude stortplaats Le vensstrijd om in een later stadium naar de stortplaats aan de Hoosjes- weg te „verhuizen". Hoe snel een en ander echter gerealiseerd kan worden is afhankelijk van eventuele bezwa ren tegen dit voornemen. De Rijke deed aan het einde van de zitting dan nog een beroep op het redelijke ver stand van de burgers. „Ik hoop dat ie dere burger begrip op kan brengen dat deze zaak voor de gemeente ur gent is met het oog op de werkgele genheid". UTRECHT - Via overheidsaan- schaffingen kan de overheid een proeftuin zijn voor projecten van het Nederlandse bedrijfsleven waar veel risico's aan zijn verbonden. De over heid kan ook tijdig behoeften duide lijk maken. Dan moet die over heidsmarkt wel doorzichtig zijn. De coördinerende rol die het ministerie van economische zaken op dit punt heeft wordt versterkt. Dat zei minister De Korte van eco nomische zaken in Utrecht op een congres van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond over over- heidsaanschaffingen. Tussen depar tementen moet op een betere manier informatie worden uitgewisseld, al dus De Korte die aan geautomati seerd registratiesysteem van feitelij ke aankopen wil opzetten. koopbaar. Deze zegt: „Wij zitten met de overproduktie", maar het moest allang droog geweest zijn. Spreker vond ook, dat de 700 be- drijfsvoorlichtcrs beter georgani seerd zouden moeten worden dan op het ogenblik. Niet in het zuidwesten, maar „in Nederland" neemt de bo demziekte onrustbarend toe. In dit verband wordt nog het ,,A.M."-beleid toegelicht. Dit is een groep van aard appelrassen, die minder gevoelig is voor cystenaaltjes. Voorzitter W. A. Kuyper zei tenslotte, dat de kleine boeren het hard hebben te verduren, maar het is een slechte zaak, dat zij actie voeren om een eigen organisa tie te vormen, er is al verdeeldheid genoeg. Hij dankte de heer Van der Maas voor zijn komst naar Ouwer kerk. „Al zitten wij in de hoek waar de klappen vallen hoop ik, dat onze boeren een menswaardig bestaan zullen mogen behouden". Ook hoopte hij, dat de heer Van der Maas met plezier zal mogen werken, al is het geen sinecure. Hierop aan sluitend verzekert de heer Van der Maas, dat hij graag op Ouwerkerk is geweest. „Om succes te hebben zullen wij het samen moeten doen". De Ou- werkerkse leden zullen de jaarverga dering houden op dinsdag 17 maart a.s. „Wij zullen maar hopen, dat het nieuwe seizoen zal meevallen en wij weer een boterham kunnen verdie nen", aldus beëindigt de voorzitter de geanimeerde vergadering. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 en 01110-2449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. Juist de invoering van de rolemmers in het centrum van Zierikzee heeft de nodige aandacht van de reinigingsdienst gevraagd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3