Moeilijk vervulbare vacatures remmen de economische groei Expositie Theo Voorzaat 'welbeschouwd' Cultuur Deetman in Zierikzee Drie weken cel voor Bruenaar Controle deel III Leerlingen RSG liepen 6400,- bij elkaar voor aangepast zwembad Vinden juiste man/vrouw gaat niet een twee drie I 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag: 6 februari 1987 Nr. 24079 3 Middelgrote en kleine bedrijven hebben het moeilijker.." ZIERIKZEE - „Moeilijk vervulbare vacatures zijn een rem op de economische groei. Je kunt zonder meer zeg gen dat voor ons de arbeidsmarkt een grotere bottleneck is dan de afzetmarkt. Als we meer ervaren mensen zou den kunnen krijgen, zouden we in Nederland meer presteren op het gebied van automatisering, systeemont wikkeling en toepassingsonderzoek". Ir. J. Thierry, hoofddirecteur van Siemens Nederland B.V., bevestigt met deze uitspraak dat het Nederlandse bedrijfsleven moeite heeft vooral de vacatures voor gekwalificeerd personeel snel en toereikend te vervullen. Voor Siemens, actief in informatica' en elektronica, betekent de op het eerste gezicht onlogische krapte op de arbeidsmarkt hoofdzakelijk een langere periode voor de vervulling van vacatures en de noodzaak tot bijscholing. Ervaren MTS'ers, HTS'ers en academici zijn nauwelijks te vin den. „Ik denk dat de middelgrote en kleine bedrijven het moeilijker hebben dan wij. Door onze naamsbekendheid en reputatie lukt het nog steeds om voldoende mensen te krijgen", aldus Thierry. Ook op Schouwen-Duiveland is het niet altijd even gemakkelijk om goed op geleid en ervaren technisch personeel te vinden. De Zierikzeese afdeling van de Partij van de Arbeid heeft de draad weer opgepakt met een discussie over de ontbrekende onderbouwing van het gemeentelijk cultuurbeleid.' Die discussie lijkt meer dati gerecht vaardigd, want uitgaande van de toegekende bedragen per cultuuron derdeel (sport, musea, jeugd en der gelijke) moet geconcludeerd worden, dat de verdeling op het eerste oog niet juist lijkt. Met de nadruk op lijkt, want welke criteria moeten ge hanteerd worden om wel tot een juis te verdeling van de ruim 3,6 miljoen gulden te komen? De PvdA-afdeling wil eerst eens zien hoeveel mensen betrokketi zijn bij de verschillende cultuuronderdelen, waarna omgere kend kan worden ivelk bedrag per deelnemer wordt uitgegeven aan bij voorbeeld die sport. Dat is immers (buiten de groenvoorziening) de grootste post. Dat de afdeling deze cijfers graag op tafel heeft zegt niet, dat zij het criteriumbedrag per deel nemer wil gaan hanteren. Nee, de af deling wil onbevooroordeeld aan de slag om tot een onderbouwd cultuur beleid te komen met een evenwichti ge verdeling van de gelden. Maar hoe onbevooroordeeld is die afdeling ei genlijk? Al geruime tijd stelt de poli tieke partij zich op het standpunt, dat de sport voldoende geld heeft ge had. Dat hiervoor geen politieke meerderheid behaald kon worden is een direct gevolg van de democratie. Het is maar zeer de vraag of het cul tuurbeleid zich laat structureren. Het cultuurbeleid laat zich niet structureren in de letterlijke zin van het woord. Als met zoveel zaken is de gemeentelijke bijdrage in culturele activiteiten afhankelijk van de op het moment geldende politieke (lees subjectieve) voorkeur binnen de ge meenteraad. Ook als de PvdA met een naar haar zeggen gestructureerd idee naar voren komt, dan is dat de visie van de PvdA. En die wordt tij dens de raadsvergaderingen gewo gen tegen de visie van de andere par tijen. Desondanks is het een goede zaak, dat de socialisten in Zierikzee het cultuurbeleid voor zichzelf op een rijtje willen zetten. Naar de af vaardiging in de raad toe betekent dit duidelijkheid. Maar dat de PvdA met een kant-en-klare verdeelsleutel komt voor het cultuurbeleid is uiterst onwaarschijnlijk. Gelukkig worden subsidieverzoeken ook nog getoetst aan politieke wenselijkheid en principes en dat gegeven sluit een zakelijke beredenering op uitslui tend koele cijfers uit. De PvdA-afde ling leverde hiervan deze week zelf het bewijs tijdens haar vergadering, waarbij menig persoonlijk oordeel over de verschillende Zierikzeese cultuurvormen over de tafel qinq. AvdW BERGEN OP ZOOM - Het bestuur van het ziekenhuis de Lievensberg (360 bedden) in Bergen op Zoom heeft de radioloog J. ter Laak met onmid dellijke ingang ontslagen. Het be stuur volgt hiermee een advies van een speciale onderzoekscommissie. Die commissie werd vorig jaar in het leven geroepen om een eind te maken aan een onhoudbare conflictsituatie op de afdeling radiologie. ZIERIKZEE - Minister drs VV. J. Deetman van onderwijs en weten schappen komt dinsdag 17 februari naar Zierikzee. In de bovenzaal van de Gereformeerde kerk houdt het CDA-regioverband Schouwen-Duive- land dan een verkiezingsbijeen komst. die om 20.00 uur begint. Naast een inleiding van de be windsman geven ook gedeputeerde J. B. Ventevogel, statenlid A. M. Dek en kandidaat-statenlid Lukkie Neder- hoed-Zijlstra acte de presence. Directeur J. van Ruiten van Nagron Mechanical Handling in Woudenberg (120 werknemers) kan daarover mee praten. Het twintig werknemers tel lende ingenieursbureau van Nagron, dat zich onder meer bezighoudt met het ontwerpen van hoogwaardige transport- en overslagapparatuur, krijgt zoveel orders dat er twee keer zoveel mensen aan het werk zouden kunnen. Noodgedwongen leidt Na gron zelf mensen op, die pas na een flinke scholingsperiode volledig in zetbaar zijn. Evenals andere werkge vers steekt Van Ruiten (die onder meer heeft deelgenomen aan de twee de Commissie-Wagner) de hand in ei gen boezem om het probleem van moeilijk vervulbare vacatures - al thans gedeeltelijk - te verklaren: ..Middelgrote en kleine bedrijven hebben nooit veel aan scholing ge daan. Tijdens de recessie is de scho ling en soms zelfs de kwaliteitszorg tot het minimum teruggebracht. Wat op dit moment nodig is, is een menta- Volgens K. Verhage van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Goes is het voor bedrijven en instellin gen moeilijk om aan metselaars, all-round timmerlui, schilders, straatmakers, hydraulische kraan-machinisten, electromon- teurs en vakbekwame lassers te komen. Ook de ervaren plantsoen arbeiders en het goed gekwalifi ceerde horecapersoneel ligt be paald niet voor het oprapen. Hetzelfde kan ook worden gezegd van administratief personeel met een HAVO-achtergrond of in het bezit van MBA-diploma. Ook bij de Nemag komt het een enkele keer voor dat een vacature liteitsverandering en meer vaktrots. We hebben als werkgevers de morele verplichting iedereen te stimuleren om te doen wat in zijn macht ligt. We moeten investeren in mensen". Niet te rijmen Een werkloosheid van zo'n 700.000 mensen lijkt niet te rijmen met het fenomeen van moeilijk vervulbare vacatures. In werkgeverskring valt te beluisteren dat het merendeel van de werklozen bij het vervullen van vaca tures buiten de prijzen valt vanwege onvoldoende of ongeschikte oplei ding. Ook de duur van de werkloos heid (400.000 mensen zijn langer dan twee jaar werkloos) speelt deze men sen pai-ten. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek kwam vorig jaar op grond van steekproef onderzoek tot een getal van ruim 30.000 moeilijk vervulbare langer dan gewenst open blijft staan. Met name het vinden van technisch leidinggevend personeel wil weieens even aanlopen. Daar kan weieens een maand of drie overheen gaan stelt de heer Groe- neveld van de Nemag, die hierbij aantekent dat deze machinefa briek relatief weinig te maken heeft met deze problematiek, doordat er momenteel weinig va catures zijn. Als een mogelijke re den voert hij hierbij aan dat het in zo'n geval schort aan de vereiste opleiding. ,,Bij mijn weten zitten goed geschoolde arbeidskrachten niet zonder werk", aldus de Nemag-man. vacatures. Het hoogst scoren de metaal- en bouwnijverheid (respec tievelijk 58 en 55 procent van de vaca tures gelden als moeilijk vervulbaar) en de commerciële dienstverlening (bank- en verzekeringsbedrijf, 50 procent). Een eenduidige begripsom schrijving ontbreekt echter, waar door de CBS-cijfers sterk aan be trouwbaarheid inboeten. VNO-be- leidsmedewerker drs. H. Klooster er kent dat de werkgever in feite be paalt wat een moeilijk vervulbare vacature is. ,,Een vacature voor een secretaresse die een maand openstaat, is als moeilijk vervulbaar te omschrijven. Binnen twee maan den iemand vinden voor een manage mentfunctie betekent voor zo'n vaca ture een korte termijn". FN V-beleidsmedewerker H. Wegge- laar voegt daaraan toe dat werkge vers vanwege de schijnbaar ruime ar beidsmarkt geneigd zijn te overvra gen. „Werkgevers stellen veel te hoge eisen. Als ze een MTS'er nodig heb ben, vragen ze een HTS-ingenieur, om vervolgens moord en brand te schreeuwen da!t ze die niet kunnen vinden". Volgens Klooster (VNO) pro beren werkgevers die hun vacatures niet of moeilijk vervuld krijgen, de werkzaamheden anders in, te delen. Als de rek in een bedrijf er absoluut uit is, zal hij na verloop van tijd noodgedwongen de functie-eisen ver lagen. Werkgevers- en werknemersor ganisaties tonen zich eensgezind in hun pleidooi om het volgen van oplei dingen financieel aantrekkelijker te maken. Daarnaast is het volgens de sociale partners van groot belang dat de beroepsopleidingen worden aan gepast aan de veranderde eisen. Weg- gelaar (FNV) vindt dat de overheid daaraan veel meer moet bijdragen. „Werkgevers en werknemers - die de laatste jaren uit de prijscompensatie drie mljard gulden voor scholing heb ben laten zitten - leveren een aanzien lijke inspanning, terwijl de overheid voor het beroepsonderwijs volstaat met een schamele 650 miljoen. De in frastructuur vanJiet onderwijs moet intact blijven. Als je ziet dat in het beroepsonderwijs 40 procent van de leerlingen in het tweede jaar uitvalt; daarmee worden de langdurig werk lozen van over tien jaar gemaakt". Leerlingen De bouwnijverheid (250.000 werk nemers) ervaart de te geringe in stroom vanuit het beroepsonderwijs aan den lijve. De bouw heeft dit jaar minimaal 3.500 leerlingen nodig, maar nog geen 3.000 jongeren hebben zich aangemeld. Volgens hoofd bestuurder J. van der Glas van de Bouw- en Houtbond FNV zal de be drijfstak meer aan voorlichting en daarmee imagoverbetering moeten doen om de aanwas te versterken. Werkgevers en bonden zijn het er over eens dat de bouw vaklieden („senioren") tekort komt maar boe- veel is niet bekend. Om meer duide lijkheid in vraag en aanbod te krij gen, gaat binnenkort in Friesland en Zuid-Holland een uniek experiment van start, waarin werkgevers, bon den, arbeidsvoorziening en het mi nisterie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieubeheer samenwerken. De bedoeling van dat experiment is om de arbeidsmarkt beter beheersbaar te maken. Eerst bekijken de nieuwe commissies bij de arbeidsbureaus liet huidige be stand (voldoen alle ingeschreven bouwvakkers wel aan de minimum eisen). waarna mensen scholing kun nen krijgen die hun kansen op een baan zal vergroten. Werkgevers zijn verplicht vacatures aan en af te mel den. Bouwbond-bestuurder Van der Glas spreekt van „een historische ontwikkeling". De bouw is een or thodoxe bedrijfstak, waar jarenlang weinig is gebeurd. Met dit experi ment lopen we in zekere zin voorop", aldus yan der Glas. In 1988 zal de gehele arbeidsvoor ziening van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid worden „getripartiseerd". Overheid, werkge vers en werknemers vormen dan ge zamenlijk het bestuur van de ar beidsvoorziening. De hoopvol ge stemde sociale partners zien in de tri- partisering een gericht instrument om vraag en aanbod op de ar beidsmarkt beter op elkaar af te stemmen. Om-, her- en bijscholing via de arbeidsbureaus moet werklo zen kansrijker maken. Het idee van de FNV-bond om regionale ar beidspools op te richten heeft minder kans van slagen dan het experiment in Friesland en Zuid-Holland. De bond wil langdurig werklozen door plaatsing in arbeidspools minimaal twee jaar lang scholing en werk bie den. Het plan is gekoppeld aan de wetgeving vernieend-moor, die voor ziet in een loonkostensubsidie van 20 procent voor het in dienst nemen van langdurig werklozen. Het werkge versverbond AVBB is tegenstander van de arbeidspools, vooral omdat „vermeend-moor" is bedoeld „voor een bijna verloren groep werkozen en dat mag je niet koppelen aan een ge brek aan vakmanschap in de bouw", aldus AVBB-secretaris mr. P. van Rooij. Ook de centrale organisaties VNO en FNV zien geen heil in loon kostensubsidies: „Subsidies verhul len het probleem van een te hoge prijs voor arbeid" (VNO) en „een rot te peer met subsidie blijft een rotte peer" (FNV). Inzicht Ook in de metaal- en elektrotechni sche industrie (200.000 werknemers) ontbreekt vooralsnog het inzicht in het aantal moeilijk vervulbare vaca tures en dus ook in de scholingsbe hoefte. De Vereniging FME (werkge vers) en de industriebonden zijn deze maand overeengekomen om een on derzoek in te stellen naar vraag en aanbod en het daarop af te stemmen scholings- en werkgelegenheidsbe leid. Op instigatie van de Industriebond FNV is in 1982 een deel van de prijs compensatie beschikbaar gesteld voor opleidingen in dc bedrijfstak. Dank zij deze financiering is dc doel stelling om het leerlingenwezen te verdubbelen tot 3.000 ruimschoots gehaald. Deze verdubbeling is echter niet voldoende om dc behoefte te dekken. Op het gebied van de om-, her- en bijscholing zijn werkgevers en bonden overeengekomen tot augustus volgend jaar vier miljoen gulden uit te trekken om in totaal 40.000 werknemers meer kennis bij te brengen. Deze maatregelen kunnen de vraag naar ervaren en gekwalificeerd per soneel niet wegnemen. Siemens- directeur Thierry: „Als we voor de computerverkoop mensen nodig heb ben. wachten we niet altjjd meer tol we iemand met ervaring kunnen krij gen maar gaan zelf mensen opleiden. Dc tijd totdat er iets nuttigs uitkomt is natuurlijk veel langer dan bij ie mand met ervaring maar het is vaak de uitweg die we kiezen om op den duur het team weer compleet te heb ben". ..Head Hunting" - het tegen for se salarissen wegkopen van hoogge kwalificeerd personeel - biedt volgens zijn collega van Nagron Me chanical Handling geen uitkomst. „Behalve dat het oncollegiaal is, zul len bedrijven die nu zeer agressief opereren en vijftig procent meer sala ris bieden om vak lui weg te kopen, zichzelf in moeilij ker tijden wel tegenkomen. De loon kosten zijn dan een loden last. Groei en is prachtig, maar dan wel op een fatsoenlijke manier". BRUINISSE/MIDDELBURG - De 21-jarige J. van den B. uit Bruinisse heeft drie weken cel tegen zich horen vonnissen door politierechter mr G. H. Nomes te Middelburg. Van den B. kreeg deze straf vanwege de hem ten laste gelegde bedreiging en geweld pleging op 25 april in jeugdsoos de Pul in Bruinisse. Van den B. had die bewuste avond ruzie gekregen met enkele bestuurs leden van de Pul, die de Bruenaar een flesje bier in plaats van een 'tapje' wilden geven. Dat schoot bij Van den B. in het verkeerde keelgat, waarna hij de bestuursleden tal van bedrei gingen naar het hoofd slingerde. Offi cier van Justitie mr. C. Nijmeijer eiste acht weken gevangenis, waar van vijf voorwaardelijk. De raadsman van Van den B. mr H. van Pijkeren kon niet voorkomen, dat de politierechter conform de eis van de officier vonniste. ZIERIKZEE - Een aantal au tomobilisten blijkt het niet zo nauw genomen te hebben met de datum, 1 februari, waarop deel III van het kentekenbe wijs voor 1987 in het bezit moest zijn. Tot deze conclusie kwam de rijkspolitie na het uitvoeren van een preventieve controle binnen de gemeente Zierikzee. In anderhalf uur tijd kregen 53 automobilisten een waarschuwing voor het ontbreken van dit nieuwe deel III. ZIERIKZEE - Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Konink lijke Nederlandse Bond voor Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding (KNVLO) werd besloten een nationale sponsorloop ten bate van chronisch zieke kinderen te hou den. Net als honderden andere scho len in Nederland heeft de RSG Prof. Zeeman in november een sponsor loop gehouden. Tweehonderd.leerlingen.hadden.de voorafgaande weken moeite gedaan om zoveel mogelijk sponsors te vin den. Zelfs leerlingen ondersteunden financieel sommige lopers. Het par koers was uitgezet in het Hatfield- park. Elke keer als de lopers en loop sters het schoolplein opstormden stonden de stempelaars klaar om de sponsorkaart van een nieuw stempel te voorzien. Door het enthousiasme en het mooie weer werd de loop een finan cieel succes, 'al hadden sommigen met het ophalen van het geld meer moeite dan met het lopen zelf. Dat lukte evenwel uiteindelijk ook. Er werd een bedrag van 6400,- bij ekaar gelo pen. Landelijk namen 550 scholen met in totaal 90.000 leerlingen deel en er werd een bedrag van ruim een mil joen gulden bij elkaar gelopen. Voor dit bedrag wil men een zwem bad laten bouwen bij het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht. Op za terdag 7 februari, de dag van het jubi leum, wordt het bedrag aangeboden aan de Stichting 'Het Zieke Kind in Beweging'. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 en 01110-2449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41,00: per jaar 1 156,50; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. ZIERIKZEE - Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs verricht maandag 23 februari de officiële opening van de exposi tie van Theo Voorzaat. Van dinsdag 24 tot en met zaterdag 28 februari zijn de werken van deze kunstenaar uit Drei- schor in galerie De Eenhoorn aan het Havenpark in Zierikzee te zien. Voorzaat heeft met zijn schilderijen inmiddels een internationale reputatie opgebouwd. Zo oogstte zijn Sint Nicolaaskerk veel succes tijdens een groepstentoonstel ling van Nederlandse realisten in Athene en ook in New York vielen zijn werkstukken in de smaak. Bij het schilderen maakt Voorzaat gebruik van symbolen. Daarbij is de kunstenaar geboeid door het proces van natuurlijk verval en weet hij het landschap op geheel eigen wijze in te passen. In het bijzonder de uitgestrekte vlakten rond Drcischor bieden de kunstenaar de mogelijkheid om zijn ideeën op het witte doek gestalte te geven. Gebouwen haalt Voorzaat uit de geijkte omgeving en schildert deze dan tegen een eindeloze vlakte, waar aan de einder een karakteristiek Zeeuws dorpje opdoemt. Dit veroorzaakt een vervreemdingseffect. De tentoonstelling in De Eenhoorn is dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur voor het publiek geopend. ,1 Situatie Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Het vinden van de juiste man of vrouw levert ook op Schouwen-Duiveland soms de nodige moeilijkheden op. Met name in de bouw, de metaalsector en de electrotechnische richting blijkt het opvullen van een vacature soms een hele klus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3