cmt- RIVO-onderzoek wijst op meer slib-afzetting in Oostersehelde Studiedag: Vrouwen en beleid/carrière Brouwse VVV-bestuur houdt vertrouwen in de toekomst Citroen AX Auto Louis Goedbloed DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeeuwse Hogeschool een feit Wijjperhuizen Uw «rfl AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer pa giar 01110-3163 Zierikzee Kreeftstraat 36 1 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vacatures Sponsorloop Verzekeren Bijna kampioen Moeilijk vervulbare vacatures remmen de eco- De leerlingen van de Rijksscholengemeen- Vee) mensen zijn onvoldoende of helemaal niet Country Club is bijna weer zaalvoetbalkam- nomische groei. De arbeidsmarkt is een grote- schap Prof. Zeeman liepen f 6400,- bij elkaar verzekerd wanneerizij op wintersportvakantie pioen van Schouwen-Duiveland. Bij winst in de re bottleneck dan de afzetmarkt, stelt een voor een aangepast zwembad in het kader van gaan. Dat is een constatering van een SOS- volgende ronde kunnen de bloemen en de be- Siemens-directeur. (Pag. 3). een landelijke actie. (Pag. 3). International-woordvoerder. (Pag. 5). ker worden uitgereikt. (Pag. 9). VRIJDAG 6 FEBRUARI 1987 143ste jaargang Nr. 24079 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niets zo moeilijk, of door onderzoek kan het tot klaarheid worden gebracht. Terentius Jaarvergadering Helpt Elkander ZIERIKZEE - Volgens een onderzoek dat het RIVO (Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek) instelt naar de mogelijke gevolgen die de afsluiting van de Oostersehel de heeft voor schelpdiercultures, zal de afzetting van slib in de Oostersehelde als geheel toenemen. „Vooral een ge bied met weinig stroming zoals de kom van de Ooster sehelde kan veranderen in een 'val van slib', die het ge vaar inhoudt van extra tarra in partijen aangevoerde, mosselen". Deze sombere verwachting werd uitgespro ken door R. Dijkema van het RIVO te Yerseke tijdens de jaarvergadering van de vissersvereniging Helpt Elkan der in het Huis van Nassau te Zierikzee. Maar Dijkema was tijdens zijn le zing over Mosselonderzoek in de Oos tersehelde zeker niet alleen negatief. ,,Er kunnen zich ook gunstiger ont wikkelingen voordoen. Wanneer we de gebieden in de monding van de Oostersehelde bekijken waar een ge middelde stroomsnelheid zal gaan heersen van minder dan 50 75 centi meter per seconde dan zien we een toename van het areaal dat, bekeken op grond van deze stroomsnelheden, VLISSINGEN - Alle Zeeuw se dagopleidingen voor HBO (Hogere Beroeps Opleiding) zijn gefuseerd tot een Hoge school voor Zeeland, zo is in Vlissingen bekendgemaakt door fusievoorzitter ir. J. de Beyl. De Hogeschool krijgt zes secties, die bestuurlijk ieder een sectieraad kennen met on derwijskundig vrij brede be voegdheden. De Beyl zei dat de Hogeschool Zeeland vergaan de plannen heeft om een posta- cademiale leergang (werken in ontwikkelingslanden) te star ten. Zeeland is de eerste provin cie waar niet alleen een bestuurlijke fusie heeft plaats gevonden, maar waarbij ook alle bestaande HBO-instituten zijn samengevoegd. De Hoge school Zeeland telt momenteel rond de 2600 leerlingen. Er wordt een onderzoek begonnen naar het studentenpotentieel in Zeeland want de deelname van de Zeeuwse studenten aan het HBO en het wetenschappe lijk onderwijs ligt aanzienlijk lager dan het landelijk gemid delde, zo werd gezegd. Door de fusie van de HBO- opleidingen zullen na 1990 50 arbeidsplaatsen verdwijnen. Getracht wordt door middel van afvloeiingsregelingen en overplaatsingen binnen de in stituten de pijn zoveel moge lijk te beperken. De nu over eengekomen fusie in Zeeland wordt met terugwerkende kracht per 1 januari 1987 inge voerd. geschikt zou kunnen zijn voor de mosselcultuur. Uiteraard moet de praktijk uitwijzen of dat inderdaad zo zal zijn", aldus Dijkema. Het RIVO doet het onderzoek op de Ooster sehelde in samenwerking met de Del tadienst van Rijkswaterstaat. Men legt zich hierbij vooral toe op de in vloed van stroomsnelheden en golf slag op de mosselcultuur voor en na de afsluiting van de Oostersehelde. En de effecten van de getij reductie op de voedselvoorziening en uiteinde lijk op de groei en kwaliteitsontwik keling van de mosselen in de Ooster sehelde. Ten aanzien van dat laatste aspect kwam in de lezing naar voren dat de groei en het visgewicht van de mosselen vooral in het middendeel van de Oostersehelde het afgelopen jaar buitengewoon goed was. Volgens Dijkema is er eigenlijk geen sprake van een geleidelijke afname van de groei van mosselen van de monding naar de kom van de Oostersehelde. Ee:i verschijnsel waarvan in het ver leden vaak sprake was. De onderzoeker van het RIVO be kritiseerde het voorlopige rapport dat door het RIN werd uitgebracht naar aanleiding van een onderzoek naar de mogelijke invloed van de mosselcultuur op het ecosysteem van de Waddenzee. ,,De hoeveelheid mos selen op de kweekpercelen en op de dieper gelegen zaadbanken wordt naar onze mening behoorlijk over schat in dat rapport", aldus Dijkema. Ook de berekening van de hoeveel heid door mosselen gefiltreerd water Advertentie Nu in onze showroom (en als demo) v.a. f 14.990,- Zierikzee, tel. 4951 Advertentie ationale en internationale verhuizingen Emigratieverpakkingen Opslagboedels Overzeese verhuizingen die in het rapport wordt gehanteerd leek hem voor discussie vatbaar. ,,Wat ons verder bevreemdt is dat in het rapport wordt gesteld dat de mossel populatie in de westelijke Waddenzee eigenlijk al te groot is en dat de mos selen door filtratie hun eigen groei beperken. De groei en kwaliteitsont wikkeling van mosselen in de Wad denzee is uitstekend. Op veel zaad- en halfwas percelen heeft de kweker he lemaal niet zo'n behoefte aan maxi male groei omdat hij daar een sterke mossel wil produceren en dat is niet mogelijk wanneer de groei maximaal is". Dijkema betreurde de zijns in ziens voorbarige conclusies in het rapport omdat deze een stempel drukken op het beleid van de Wad denzee zoals dat momenteel wordt ge formuleerd. Om in de toekomst in de mosselcul tuur een zo hoog mogelijke efficiëntie te bereiken achtte Dijkema gegevens uit de praktijk onontbeerlijk. Hij vroeg dan ook aan de mosselvissers die zijn gehoor vormden, om hun me dewerking hierbij via het bijhouden van gegevens over gezaaide en ge oogste hoeveelheden visgewichten. Tijdens zijn jaarrede uitte ook de voorzitter van de vissersvereniging Helpt Elkander B. W. Schot kritiek op de houding van de gemeenten om de Waddenzee. Hij noemde het een omslachtige zaak dat men een ver gunning wil gaan eisen voor het aan leggen, verplaatsen of vergroten van mosselpercelen mede omdat het zo'n veelheid van gemeenten betreft. Zevi- bel heeft hiertegen bezwaar aangete kend. Schot gaf een overzicht van het mosselseizoen tot nu toe en stelde daarbij vast dat er enkele records sneuvelden. De aanvoer van Zeeuwse mosselen bedroeg dit seizoen gere kend tot 31 januari jongstleden 221.000 mosselton (mosselton is 100 kilo). Een dieptepunt dat sinds de vijftiger jaren niet voorkwam want het gemiddelde bedraagt 300.000 mosselton. Ook vanuit de Waddenzee werd ongeveer de helft minder dan gewoonlijk aangevoerd namelijk vervolg pagina 2 Vrijdag 20 februari ZIERIKZEE/MIDDELBURG - Steeds meer vrou wen houden zich bezig met hun loopbaan en carriè remogelijkheden; met beleid en invloeden daarvan. In hun werksituatie, commissies en besturen, in de vakbond en de politiek. Voor die vrouwen is er vrij dag 20 februari in Middelburg een studiedag met de titel 'Glimlachen kan altijd nog'. De bijeenkomst in de Hoeksteen begint 's morgens om 09.30 uur. De studiedag, waarvan de orga nisatie onder andere in handen ligt van de Schouwen-Duiveland- se emancipatiewerkster Ineke Sturm, is voor vrouwen, die be taald en onbetaald werk verrich ten en/of zoeken naar en ontwik kelingen van eigen manieren bij het omgaan met macht, beleid en carrière. Het is een initiatief van het vrouwenoverleg Luchtkasteel; een overleg van vrouwen die be roepsmatig met en voor vrouwen werken in de provincie Zeeland. Ontvangst 's Morgens om 09.30 uur is het ontvangst met koffie, waarna Thilly van der Rijst, beleidsmede werkster Zeeuwse Vrouwenraad, om 10.15 uur het woord gaat voe ren. Vervolgens verzorgt Tineke de Rijk een inleiding over het fe nomeen macht; oude en nieuwe machtsrelaties. Na deze organisa tiesociologe/deskundige is het de beurt aan Lidwi de Groot, die be leidsbeïnvloeding gaat toelichten. Lidwi de Groot is medeschrijfster van het handboek Vrouw en be leid en heeft de leiding van de ge lijkluidende kaderschool. Na het vertonen van een video film over professionalisering, am bitie en carrière is er lunchpauze en volgt het praktische deel van de studiedag. De aanwezigen splitsen zich op in vier werkgroe pen, waarbij gekozen kan worden uit de verschillende - eerder besproken - onderwerpen. Belang stellenden kunnen zich voor woensdag 11 februari aanmelden bij de Stichting Vrouwenemanci patie Zeeland. Een van de organisatrices: de Schouwen-Duivelandse emanci- patiewerkster Ineke Stnrm. RIVO-medewerker Dijkema hield een spreekbeurt voor de Zierikzeese vis sers. Advertentie uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 HR b.g.g. 1585 of 1385 MfcJ Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> Actie om meer leden te werven DREISCHOR - Het bestuur van de VVV Brouwersha ven heeft volgens waarnemend voorzitter Kees van Vel- zen „wel een tik op de neus gehad maar blijft positief". Tijdens de laatste vergadering van de gemeenteraad Brouwershaven bleek een meerderheid van de raadsle den niet te willen instemmen met een verhoging van het jaarlijks terugkerende subsidiebedrag voor de VVV van 12.000 naar 24.000 gulden. Het verzoek hiertoe hield ver band met grote veranderingen die binnen de vereniging noodzakelijk werden in verband met andere huisvesting en personeel. De raad stelde het gevraagde bedrag be schikbaar voor één jaar met de toezegging een en ander in oktober opnieuw te zullen bekijken. De raadsleden vonden dat de financiële bijdrage van de VVV zelf wel wat hoger zou kunnen. Men name was er kritiek op het feit dat nogal wat ondernemers wel van het toerisme pro fiteren maar desondanks geen lid zijn van de plaatselij ke VVV. ..Voor ons een zeer teleurstellende reactie van drie van de vier raads fracties". aldus waarnemend VW- voorzitter Kees van Velzen en pen ningmeester Henk Zuiderent. ,,Het voorstel was al een compromis dat we na maandenlange onderhandelingen met de Roode Lelie en het dagelijks bestuur van de gemeente hadden be reikt. En dat werd 7.0 even wegge wimpeld". Ondanks deze domper blijken de WV-bestuursleden zich verrassend positief op te stellen. „Voorlopig gaan we gewoon door. Het moet gewoon lukken. We krijgen het echt wel voor elkaar". Waarbij ze zich realiseren dat ze de Brouwse VVV als het ware weer van onder af aan moe ten starten. Routine De VVV Brouwershaven was jaren lang ondergebracht bij assurantie- en tegenwoordig ook makelaarskantoor Hanse aan de Brouwse Markt. Het leeuwenaandeel van het werk werd verricht door Rinus Hanse. „Door die routine draaide het allemaal wel. Het verliep vlekkeloos en viel niet op. Nu wc ons moeten instellen op een nieu we situatie ontdekken we pas goed dat Hanse ontzettend veel heeft ge daan tegen een lage vergoeding". Doordat de firma Hanse het VVV- werk niet langer kon blijven combi neren met de eigen werkzaamheden van het makelaarskantoor moest naar een nieuw onderkomen en nieuw personeel worden gezocht. Het bestuur werd na vele rustige jaren 'wakker geschud'. Dat bestuur is gedurende de laat ste twee jaar totaal vernieuwd en be staat momenteel behalve Van Velzen uit D. H. Hansc-Vcrheek, H. B. Zuidc- rent en M. A. van Lecrsum. Al ruim vervolg pagina 2 Verwachting Deltagebied tot zater dagavond; Perioden met zon Een hogedrukuitloper trekt over onze omgeving. Aanvankelijk nog kans op een bui, later perioden met zon. De wind is inmiddels flink afge nomen en is overwegend zwak tot ma tig uit westelijke richtingen. Mini- mumtempei"atuur komende nacht 3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 10 febr.: Zondag: Veel bewolking Kans op nbcrslag; 60%. Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70%> Min.temp.. 4 giaden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 4 Dinsdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.; 3 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 7 febr. Zon op 08.12, onder 17.37 Maan op 11.21, onder 04.01 8 febr. Zon op 08.10, onder 17.39 Maan op 11.54, onder 05.21 9 febr. Zon op 08.09, onder 17.40 Maan op 12.37, onder 06.13 Volle Maan: 13 febr. (21.59) HET WEEROVERZ1CHT DE BILT - De verbetering van het weer morgen is te danken aan een mg van hogedruk tussen een depressie op de Atlantische Oceaan en oen boven Scandinavië. Vooral in do ochtend kan er nog een rogenbuitje vallen, maar af en toe zal de zon ook doorbre ken. Dc temperatuur loopt in de mid dag op tot omstreeks 6 graden De wind neemt af tot matig en waait uit west tot nootdwest. Zondag nadert vanuit het westen een nieuwe regenzone. In dit wissel vallige weertype komt ook na het weekend geen verandering. '1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1