Alleen nog resten over van Elkerzees klooster Milieu, natuur en landschap voorop bij provinciale SGP Dorkas-presentatie geslaagd Ét' streeknieuws De provinciale SGP hecht veel waarde aan het behoud van het landschap, dat om een evenwichtig beleid vraagt. Indien nodigbillijke vergoeding voor agrariërs ZIERIKZEE - In haar verkiezingsprogram heeft de Staatkundig Gereformeerde Partij van Zeeland veel ruimte vrijgemaakt voor de items milieu, landschap en natuur. De omringende natuur is een gave van de Schep per en dat gegeven vraagt om een evenwichtig beleid. Er dient meer geld te worden besteed aan beheer en minder aan verkoop van grond. Dit beheer dient niet uitsluitend aan specialistische diensten en stichtingen te worden overgedragen, maar eveneens aan diverse overheden en particulieren. Uitgangspunt voor de SGP is ver der, dat voor agrarisch gebruik ge schikte gronden ook als zodanig wor den gebruikt. Het verantwoord beheer van de natuur en en het be houd van'wat er nog over is kost geld. Dat mag niet éénzijdig afgewenteld worden óp de landbouwbevolking. Deze beroepsgroep krijgt veel aan dacht van do klein-z-echtse fractie. De overwegend kleinschalige'landbouw moet door de provincie mogelijk ge maakt worden. De uit te voeren landinrich tingsprojecten hebben primair een agrarische doelstelling. Voorts moet er met kracht gewerkt worden aan een doeltreffende en ook voor de kleinschalige bedrijven, economisch aanvaardbare zoetwatervoorziening. Als het aan de SGP jigt wordt de landbouw meer betrokken bij het be heer van het landschap en daartegen over mag best een passende tege moetkoming" staan. Het zal de agrariërs goed doen, dat de SGP bij de afweging landbouw-landschap de factor economische belangen voor de boeren een belangrijke plaats toe deelt. Verliest de landbouwer het van de landschappelijke waarden, dan dient hem een billijke vergoeding in het vooruitzicht gesteld te worden. Ook veel aandacht voor het milieu dus. Om een idee te krijgen van de uitvoerige lijst van SGP-verlangens een indruk: 1) bodemsanering moet voortgang vinden, uitgaande van het belang van de volksgezondheid en op de technisch en financieel meest haalbare wijze 2) als de boer er be hoefte aan heeft, dan kan een be heerste import van mest worden toe gestaan 3) stimuleer de gescheiden inzameling van afval en 4) benut alle mogelijkheden om grensoverschrij dende vervuilingen aan te pakken. Voor alles is het van belang, dat het milieubeleid in overleg met én de agrariërs én het bedrijfsleven wordt gevoerd. De bijbelse opdracht aan de mens tot 'het bouwen en bewaren' is voL gens de SGP ook op het terrein van de energievoorziening van primair belang. In dat kader blijft er in prin cipe ruimte voor de kernenergie, al laat de Zeeuwse statenfractie van de SGP de voortgang en eventuele uit breiding van de kernenergie in Bors- sele afhangen van het rijksbeleid. ,,Na evaluatie op nationaal niveau met betrekking tot de veiligheid van kernenergie dient de provincie terza ke eveneens over handhaving en uit breiding een standpunt te bepalen", aldus de partij. Toerisme Aan het hoofdstuk recreatie en toe risme wijdt de fractie niet veel tekst. Een belangrijk uitgangspunt hierbij is de samenhang tussen recreatie/toe risme en het geestelijk leefmilieu. Dat laatste dient voorop te staan, waarmee de SGP zegt voorzichtig te zijn met uitbreidingen en wat de plaatsen betreft waar in haar visie reeds 'overdruk' is, dient deze afge leid te worden naar minden kwetsba re gebieden. - i i. Hoek. Voor het informatieve gedeelte is dr. ir. A. Darwinkel uitgenodigd. Deze medewerker van het PAGV in Lelystad houdt een lezing over de teelt van kwaliteitstarwe. Na afloop van deze voordracht bestcfat de moge lijkheid om met elkaar in discussie te treden. BURGH-H AAMSTEDE Big S Jeugdsoos Big S roept haar leden op om vrijdag 6 februari de ledenver gadering bij te wonen. Alle bij de le den levende grieven over bestuur, be leid of de soos krijgen aandacht van het bestuur. Iedere bestuursvergade ring (eens per maand) is buiten deze algemene ledenvergadering een mo gelijkheid om zaken aan de orde te brengen. De vergadering van vrijdag begint om 20.00 uur, waarna het 'nor maal' soos is. De gulden snede In het Christelijk Cultureel Cen trum De Burght wordt op woensdag 18 februari een voordracht met dia presentatie gehouden over de gulden snede, de verhouding die al van ouds her in de natuur voorkomt. De voor dracht wordt verzorgd door de schil der/tekenaar Co de Voogd uit Burgh-Haamstede. Hij zal in gaan op de vraag wat de uiteenlopende natuur- en cultuurvormen die alle de verhouding van de gulden snede in zich dragen met elkaar gemeen heb ben. Aanvang 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Oud papier De ASV Brouwershaven haalt za terdag 7 februari weer oud papier op. Het ik ook mogelijk om oud ijzer en vodden mee te geven. Hiervoor wordt verzocht om de spullen 's morgens op de stoep te zetten. OUWERKERK Van Oord tot oord Het eerste muzikale kerkepad van het jaar wordt zaterdag 7 februari ge houden in de Hervormde kerk te Ouwerkerk. Traditiegetrouw worden tijdens dit samenzijn enkele minder bekende liederen uit het liedboek ZIERIKZEE Vergadering De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting „Schouwen-Duiveland" houdt dinsdag 10 februari haar jaar lijkse vergadering in het Huis van Nassau in Zierikzee. Deze bijeen komst begint om 19.30 uur. Aan de or de komen onder meer de bespreking van het financiële verslag en een mo gelijke contributieverhoging. Voorge steld wordt om de basisbijdrage met een tientje te verhogen. Daarnaast wordt er ook een aantal nieuwe be stuursleden gekozen en krijgen de le den gelegenheid om afscheid te ne men van voorzitter A. R. I. van den BURGH-H AAMSTEDE - De groep Dorkas-hülp de Westhoek heeft met succes een video-presentatie gehouden in de Spiegel te Hurgh-Haamstede. Met deer presentatie, waarmee de Dorkas-groep voorde eerste keer op een dergelijke wij te naar buiten trad. wilde de groep de belangstellenden meer achtergrondinformatie geven over het werk van de organisatie. Materieel en immaterieel wil Dorkas de vervolgde Christenen en joden steunen, die in tal van landen n iet de vrijheid hebben, zoals in Nederland De Dorkas-groep op Schouwen-Duiveland is actief met het inzamelen van ondermeer goederen ..Met deze video-filrr •Mllen we de mensen laten zien, ivat er met hun ingezamelde spullen gebeurt. Op die manier worden zij mogelijk nog gemotiveerder deel te nemen aan de aetiesvertelt Wil ma Slanger van de Dorkas-groep. Zij toonde zich na afloop niet ontevreden over de opkomst voor de presentatie, die zich op vier verschillende tijdstippen herhaalde. toegelicht en gezongen. Tevens wordt informatie gegeven over het orgel en de kerk zelf. De bijeenkomst in Ouwerkerk is van 19.00-20.00 uur. NIEUWERKERK Kerkdienst De kerkdienst die in eerste instan tie op donderdag 5 februari in het ge bouw van de Gereformeerde Gemeen te zou worden gehouden, gaat wegens omstandigheden niet door. BRUINISSE Tanker Dwars van de Bruse polder is in het Zijpe een Duitse tanker vastgelopen op de slikken en muurvast blijven zitten. Ondanks het zakkende water weigerde de schipper van het met 1100 ton benzine geladen schip elke hulp. De tanker, onderweg naar Duitsland, kwam ongeveer 100 meter beneden de veerhaven van Sint Phi- lipsland op de slikken vast te zitten, op een vlak gedeelte. Omstreeks tien uur liep de Weserland 11 buiten het vaarwater aan de grond, terwijl er nog volop eb liep. Pas om tien over drie 's middags kwam de tanker weer op eigen kracht vrij. De RP 5 stelde een onderzoek in naar de oorzaak van het vastlopen. In Memoriam W. A. Jumelet Op de leeftijd van 54 jaar is overle den de heer W. A. Jumelet uit Grijps- kerke. Wolfer Jumelet was gods dienstonderwijzer in Middelburg en als gastprediker bekend in de meeste Zeeuwse plaatsen, waaronder de Her vormde kerk van Bruinisse, waar hij vele malen predikte. Bruinisse was ook z'n geboorteplaats, doorliep daar de lagere school en ging varen op een mosselkotter. Ook zat hij korte tijd bij de Visserijpolitie en had een vis winkel op Bru. Hij was in die tijd zondagsschoolleider en meer en meer voelde hij de roeping zich ten dienste van Gods werk te stellen. Hij behaal de het diploma Catecheet en hulp prediker en werd godsdienstonder wijzer in Middelburg. Van de preek- bevoegdheid maakte hij veelvuldig gebruik in vele Zeeuwse plaatsen tot een slopende ziekte hem velde. DIRKSLAND Grevelingen Het ontslag van de secretaris, de benoeming van een nieuwe secretaris en de benoeming van een directeur voor de raad van bestuur voor de Gre velingen zijn de onderwerpen die ter sprake komen tijdens een extra ver gadering van de Raad. De zal plaats vinden in het gemeentehuis van Dirksiand op woensdag 25 februari om 19.30 uur. De extra vergadering gaat vooraf aan de jaarlijkse bijeen komst voor belanghebbenden en ge bruikers van het Grevelingenmeer die plaats vindt in de zaal Onder de Wiek aan de Ring 57 te Dirksiand. Omdat de onderwerpen in de eerste vergadering personen betreft bestaat de mogelijkheid dat staande de ver gadering wordt besloten de bijeen komst achter gesloten deuren voort te zetten. GOES Samenkomst De afdeling van de Women's Aglow Fellowship houdt woensdag 11 fe bruari een bijeenkomst in hotel Ter minus (naast het NS station) in Goes. Tijdens deze bijeenkomst, die om 9.45 uur begint spreekt ds. Corrie Zoutman uit Dordrecht over innerlij ke genezing. Vanaf 9.15 uur is er gele genheid om koffie te drinken. DEN HAAG - Een vrouwelijke re chercheur van de Haagse politie heeft bij de officier van justitie in de Hof stad een aanklacht wegens smaad in gediend tegen de advocaat mr. G. Spong. Zij neemt het de raadsman bijzonder kwalijk dat hij tijdens het proces tegen de van ontucht verdach te vrouwenarts N. B. heeft gezegd dat zij bij het verhoren van zijn cliënt een doorschijnende blouse droeg, kenne lijk in de hoop dat dit de arts van zijn plan om te zwijgen zou afbrengen. AMSTERDAM - Stafairecteur S. M. Korteweg (48) vertrekt 7 februari bij de Perscombinatie (uitgeefster van onder meer de Volkskrant, Trouw en Het Parool) en wordt algemeen direc teur van de (Belgische) NV De Nieu we Morgen, zo heeft de hoofddirectie van de Perscombinatie in Amsterdam maandag bekendgemaakt. De Nieu we Morgen geeft het in nood verke rende dagblad De Morgen uit. Bethlehem Het klooster (foto M. K. Buth). ELKERZEE - De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland heeft in haar jongste mededelingenblad een verhaaltje opgenomen van het klooster Bethlehem te Eikerzee. Bijgaande foto dateert van 1982 en toont het wagenhuis van de hofstede Klooster Bethlehem ten noord-oosten van Eikerzee aan de Kloosterweg. Het is gemetseld van Middeleeuwse zogenaamde kloostermop pen. Een originele gotische spitsboog is nog duidelijk te zien. Dc Zeeuwse encyclopedie noemt het klooster als eerste van de mo numenten van Eikerzee (voor de oude in 1958 afgebroken Neder lands Hervormde kerk de Vlied berg en de molens 't Hert uit 1748 en de Lelie uit 1866). Het klooster is in 1572 door de Watergeuzen ver woest. Een één meter dikke muur van dc landbouwschuur de hofste de was waarschijnlijk van de muur van het klooster. Kapel Het wagenhuis kan de kapel er van zijn geweest. Het klooster is al voor 1156 gesticht door benedic tijner monniken uit Echternach, maar ging in 1232 over op de cisterciënzers en werd later een nonnenklooster. Aldus de encyclo pedie. Een interessante beschrij ving van Dresselhuis in de Zeeuw- sche Volksalmanak, jaargang 1840, waaraan ook de plaat op de omslag van het mededelingenblad is ontleend, geeft nog meer bijzon derheden over het klooster. Deze theoloog/archivaris acht het zeer mogelijk dat de eerste nonnen van elders naar het afgele gen Bethlehem zijn overgebracht. om wat voor redenen dan ook. Hij schrijft uitvoerig over de bezittin gen van het klooster en de vrijstel ling van geschot en belasting. Het werd ook vrijgesteld van 'heer vaart'. Als de graaf ten strijde trok betekende dit dat het geen 'man-kracht' behoefde te leveren cq voor plaatsvervangers hoefde te zorgen. Tweede helft I3e eeuw was de bloeitijd van het klooster, toen ook het naburige oude Bridorpe van veel betekenis was. Dat was de hoofdplaats van één van de zes de delen van Schouwen, waartoe ondermeer Ellemeet en Brou wershaven behoorden. Door in poldering respectievelijk afdam ming van waterlopen was veel nieuwe grond verkregen. Inmiddels kreeg het zijn deel mee van de Hollands-Vlaamsc vij andelijkheden (de zeeslag op de Gouwe was in 1304). In 1327 werd bepaald, dat het klooster niet meer dan 30 personen mocht be vatten. Een eeuw na zijn stichting takelde het dus al af. In de 15e eeuw ging het verder achteruit door de slag bij Brouwershaven in 1426 tussen Philips van Bourgon- dië en de Hollandse Jacoba van Beieren met Engelse hulp. Het kreeg bovendien concurrentie van een nieuw klooster Leliëndaal bij Burgh, gevestigd in 1459. Hofstede Het klooster Bethlehem werd een boeren hofstede. Alleen de naam herinnert nu nog aan het volgens Van der Schatte in het boek de Tegenwoordige Staat van Zeeland anno 1753: 'vermaarde' klooster Bethlehem 'of Bellem, 'van 't welke nog een groot stuk muurs, benevens de overblijfsels van een uitgestrekte graft of vij ver overig zijn'. Door het ontbreken van eniger lei beschermende of andere bepa ling, was het niet mogelijk sloop van het wagenhuis te verhinderen. Hier zou voor het vervolg toch ver andering in dienen te komen. De afkomende kloostermoppen zijn als puinverharding verwerkt in enkele toegangsdammen. In het mededelingenblad van Stad en Lande staan met grote re gelmaat soortgelijke delen van re gionale geschiedschrijving, die zeker dc moeite waard zijn gele zen te worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4