PvdA wil nieuw overleg verontreinigde grond Nieuwe regeling kwijtschelding belastingen 060543 Negatief advies commissie verzoek krediet ZDASG Kandidaten voor staten verkiezingen Natuurbehoud Diefstal van autoradio's Diefstal uit een caravan Krammersluizen in gebruik gesteld door ir H. Engel Concert Louis van Dijk Vandalisme-nee project duurt een maand lang ELKE WERKDAG VAN 8 TOT5 EN GRATIS Publikatie van de Belastingdienst ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 februari 1987 Nr. 24077 3 Leden voor, fractie tegen sluitingsuur ZIERIKZEE - De afdeling' Zierikzee van de PvdA is voorstander van het hervatten van de besprekingen over de uiteindelijke bestemming van de verontreinigde grond, waarmee de gemeente Zierikzee momenteel in haar maag zit. Aan dit overleg zou een provinciale des kundige en een gedeputeerde moeten deelnemen. Dit staat te lezen in de onlangs verschenen PvdA-informatie- krant. ZIERIKZE - Jan van Ours uit Dreischor is de enige kandi daat van Schouwen-Duiveland die op de PvdA-lijst voor de provinciale statenverkiezin gen voorkomt. De ontwerp-lijst wordt aan gevoerd door Greet de Vries- Hommes uit Oostburg. Gede puteerde Wim Don uit Middel burg neemt de tweede plaats in, terwijl Piet de Nooyer (Mid delburg) als derde staat geno teerd. De eerste en enige Schouwen-Duivelander is Jan van Ours (Dreischor). Deze staat als 21e genoteerd. Politici hebben de eigenschap om tegen verkiezingstijd zoveel moge lijk kiezers binnen hun gelederen te krijgen. De partij van de witten doet haar uiterste best ook nog ivat zwar ten voor zich te winnen en andersom proberen de zwarten enkele witte stemmen te winnen. De verkiezing voor de provinciale staten staat voor de deur en daar kan niemand om heen. In de verkiezingsprogramma's druipt die drang tot maximale stem menwinst er altijd af. 'De natuur vinden we van enorm belang, maar de recreatie is natuurlijk de pijler van de Zeeuwse economie' en 'De provincie is gebaat bij een goed wel zijnsbeleid, maar we moeten de hand op de knip houden'. Vandaag maakt deze krant melding van het SGP- program en morgen waarschijnlijk weer van een andere fractie. Klein- rechts is klein-links niet, de PvdA- leden zijn geen liberalen en de christen-democraten geen sociaal democraten. Maar als de verkie zingstrompet schalt, dan lijkt Neder land wel gekenmerkt door een één- partij-systeem. Een beetje van dit en een beetje van dat. Extreem gesteld weliswaar, want natuurlijk ken merkt de SGP zich ook in grote lij nen als een totaal andere partij dan de PSP. Maar de drang naar tevre denheid onder zoveel mogelijk stem mers is geen van de partijen vreemd. Dat is jammer. Nederland kan trots zijn op haar democratie, waarin plaats is voor vele politieke richtin gen; zo niet alle. Het zou een goede zaak zijn, wanneer de partijen eens van de macht van het getal zouden afstappen. Het is onjuist te denken, dat de invloed van een kleine fractie zoveel minder is dan van een grote. Er zijn voorbeelden te over. Niet al leen provinciaal, maar zeker ook op gemeentelijk niveau. Alle gemeen ten op Schouwen-Duiveland bijvoor beeld respecteren de zondagsrust, die zo bepleit wordt door klein- rechts. Het is maar een voorbeeld. Er is in de provincie, maar ook gemeen telijk, plaats voor alle nu bestaande partijen in Zeeland; van SGP tot PvdA en van VVD. tot PSP. Door ver vaging van de principiële verschillen in de verkiezingsprogramma's wordt het voor de stemgerechtigde moei lijk kiezen. Het moet voor de politie ke vertegenwoordigers van een be paalde partij toch een morele steun zijn te weten, dat zijn of haar stem mers weten welke waarden, normen en standpunten die partij vertegen woordigt? En dat die vertegenwoor digers met een duidelijk programma dan enkele kiezers of een enkele ze tel inleveren, maakt op de keper be schouwd echt niet zoveel uit. Voor de kiezers is er dan tenminste duide lijkheid, waardoor de politiek weer wat geloofwaardiger overkomt. Want het moet de politici toch 'ste ken, dat iedereen wat lacherig praat over de mooie beloftes in verkie zingstijd? i AvdW BRUINISSE - Op de parkeerplaats van Aquadelta te Bruinisse werden in de nacht van maandag op dinsdag drie auto's Opengebroken waarna de autoradio's en cassetterecorders wer den ontvreemd. De slachtoffers wa ren twee Duitsers en een Nederlan der. Een van hen R. S. uit Diernstadt (Duitsland) deed aangifte. Hij had een schade van, 3000 DM aan vernie lingen aan zijn auto en 2500 DM door de gestolen apparatuur. BURGH-HAAMSTEDE - Uit de ca ravan van A. v. R. uit Vlaardingen die in Haamstede staat werd voor een waarde van ongeveer 2100 gulden aan voorwerpen gestolen. De inbreker(s) kwam(en) binnen via het forceren van een deur. Zij namen onder meer visspullen, kleding, parasollen en een ijskast mee. De inbraak vond plaats tussen 23 januari en 1 februari. Er werd aangifte gedaan op 2 februa ri. De problemen rond de opslag van de ..smeergrond" uit de Graven- en Rozemarijnstraat worden in het arti kel ,,De TOP van de verontreinigde grond" nog eens op een rijtje gezet. De PvdA toont zich, zo wordt in het artikel benadrukt, een tegenstander van tijdelijke opslag. Wanneer er ech ter niet aan te ontkomen valt geven de sociaal-democraten de voorkeur aan een TOP (tijdelijke opslagplaats) op de officiële stortplaats van de rei nigingsdienst. De stellingname van Westerschou- wen, dat Zierikzee zijn eigen troep moet opruimen leidt tot vertraging van de saneringsoperatie en strookt niet met het gemeenschappelijke mi lieubeleid waarvoor de gemeenten zich in het verleden hebben uitge sproken. Overleg' De PvdA spreekt zich in dit ver band uit voor het opnieuw openen van overleg, waarbij ook een gedepu teerde en een provinciale deskundige betrokken moeten worden. Dat het heropenen van de besprekingen tijd kost nemen de socialisten op de koop toe. Liever iets duurder en beter", luidt de slotconclusie van het artikel. Een onderwerp van geheel andere aard dat in de info-krant wordt be licht is de discussie rond de herinvoe- Advertentie ring van een sluitingsuur. Tijdens de in het najaar gehouden ledenvergade ring bleek dat een meerderheid voor een verplicht sluitingsuur was. On danks deze uitslag schaarde de frac tie zich niet achter het voorstel van CDA en RU om het sluitingsuur op nieuw in te voeren. De fractie beargu menteert in de info-krant deze hou ding door erop te wijzen dat het tot de eigen verantwoordelijkheid van de burgers behoort om te bepalen tot welk tijdstip zij uit willen gaan. Dit uiteraard met inachtneming van de nachtrust van medeburgers. Gezien de bereidheid van de horeca om zelf maatregelen te nemen en de onderbe zetting van het politiekorps op zater dagavond, waardoor slechts een be mand busje surveilleert, is een nieuw sluitingsuur ongewenst, aldus de me ning van de fractie. Dit standpunt wordt door de schrijver van het arti kel bekritiseerd. Met het beteugelen van de uitspattingen is de overlast niet ineens verdwenen. Ook bij het argument dat de politie aanvoert te gen een verplicht sluitingsuur, waar door het gevaar van nachtelijke spits tijden opdoemt plaatst de schrijver een kritische kanttekening: ,,de sla pende burger in Zierikzee heeft daar weinig boodschap aan". Vervolg van pagina 1 Na het gereedkomen van de zandsluiting in de Krammer zal het maximale niveauverschil van de wa terhoogten tussen Zijpe en Volkerak anderhalve meter bedragen. Na die sluiting zal de Volkerak geleidelijk verzoeten en begint men met het proefdraaien van de zout- en zoetwa terscheiding die de Krammersluis on derscheidt van de meeste andere slui zen. Medio juli/augustus van dit jaar hoopt men zover te zijn dat de sluis volledig in gebruik is. Politiepost De Rijkspolitie te water zal naast de bestaande politiepost te Bruinisse een gedeelte van de dienstengebou wen op de Krammersluis in gebruik nemen als kantoor. De bijbehorende aanlegsteiger heeft men al enige tijd in gebruik en men hoopt deze in de loop van dit jaar voor acht a tien maanden per jaar te betrekken. „Ons werk speelt zich in samenwerking met de post Wemeldinge hoofdzake lijk af op de Krammer, het Mastgat en het Zijpe. Maar in de vakantieperi ode ligt het accent op Bruinisse", al dus postcommandant B. van Lange van de post Bruinisse. De rijkspolitie is op die post met in totaal zeven men sen werkzaam. BURGH-HAAMSTEDE - In het ka der van de culturele evenementen- reeks die De Burght in Burgh-Haam- stede op 1 januari heeft ingezet, is Louis van Dijk uitgenodigd om op 10 februari in de Grote Zaal in De Burght een muzikale avond te komen verzorgen. Louis van Dijk (45), „noem mij maar pianist", zal hier een staaltje geven van zijn onnavolg bare klavierspel; vanaf 20.15 uur. Zijn grootste kracht ligt in het im proviseren en er is dan ook voor deze avond geen programma vastgesteld. Dat wordt ingevuld aan de hand van de stemming in de zaal en de voor keur van het publiek. Hij kiest een klassiek of jazz thema en laat zich dan graag inspireren door de omge ving. Zijn stijl is gevormd door een klassieke conservatoriumopleiding, aangevuld met een natuurlijke gave om muziek anders - en in zijn geval: op geheel eigen wijze - te interprete ren. Hij komt daarbij „spelender wijs" tot hoogst interessante, verras sende effecten. Een concert van Van Dijk is voor de toehoorder een muzi kaal avontuur, waarbij men zich tege lijk aangesproken en betrokken voelt. Ook op het orgel is Louis van Dijk goed thuis. Daarin heeft hij in zijn jonge jaren o.m. les gehad van Piet van Egmond. Voordat hij in 1968 het (piano)solistendiploma aan het Am sterdamse Conservatorium ontving, waren hem al erkenningen als een eerste prijs op het Loosdrechts Jazz- concours (1961) en een Edison (1965) toegevallen. Naast solo improvisatie- concerten treedt hij ook vaak met an deren op: Thijs van Leer, Elly Ame- ling, Rogier van Otterloo, Daniël Wayenberg, Pim Jacobs, Jules de Cor- te, Ranses Shaffy en Liesbeth List, Rita Reys, Chris Hinze, de stoet is lang en ook het applaus, de waarde ring. Er zijn inmiddels 35 platen van hem uitgekomen, waarvan tevens en kele met vooraanstaande Nederland se orkesten. Het gebouw, waarin de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap, het baanlozenproject en een depen dance van de Rijksscholengemeen schap zijn ondergebracht is momen teel eigendom van de Rijksgebou wendienst. Op het moment dat de Rijksscholengemeenschap het ge bouw verlaat zal de gemeente het ge bouw overnemen. Waarschijnlijk is dit over enkele jaren het geval. De rijksoverheid is dan ook niet erg happig om op dit moment aanzienlij ke investeringen te doen. Deze zijn in verband met de hoge energiekosten hard nodig. Ten einde een aantal energiebeperkende maatregelen te treffen heeft het college de commissie om advies gevraagd inzake het be schikbaar stellen van een krediet van 63.463,-. Deze som zou besteed moe ten worden aan het isoleren van ge vels en plafonds en het verbeteren van de c.v-regeling. De dekking van deze investering zou gevonden moe ten worden in een bijdrage van de rijksoverheid en de ZDASG en het baanlozenproject van respectievelijk 2830,- en 1415,-. Wethouder J. Groen noemde du voorgestelde investering er een die er bepaald niet om liegt. Hij vroeg zich af of een aanzienlijke investering er wel uit zou komen. „Gezien alles dat er al is gebeurd is lijkt dit een gebed zonder einde te worden", aldus Groen. Hij benadrukte echter dat hij zich ondanks alles toch kon vinden in de positieve benadering die het colle ge voorstaat. Commissielid D. van der Wekken (PvdA) stelde nadrukke lijk vast zich niet te kunnen vinden in het standpunt van b en w. „Alle in vesteringen die je in het gebouw steekt ben je, gezien de onzekere toe komst van het pand kwijt, beargu menteerde hij zijn afwijzende hou ding. CDA-commissielid M. A. Bij de Vaate sloot aan bij Groen 's gebed zonder einde en stelde daarbij dat men maar bleef bidden omdat het einde maar niet in zicht komt. Ook zij kon zich, evenals mevrouw J. Syswer- da-Bos niet vinden in de positieve be nadering van de gemeente. Wanneer nu zeker zou zijn dat de drie genoem de instellingen die nu in de Man huisstraat ondergebracht zijn daar nog jaren zouden blijven zou dat een ander licht op de situatie werpen. Nu die zekerheid er niet is en de moge lijkheid aanwezig is. dat de Rijks scholengemeenschap binnen afzien- ZIERIKZEE - Het project ter be strijding van het vandalisme krijgt meer en meer vaste vorm. Dit bleek tijdens de openbare vergadering van de commissie onderwijs van de ge meente Zierikzee. Het als een olievlek uitbreidende verschijnsel van het vandalisme is ook binnen de raad en de commissie onderwijs reeds verschillende keren aan de orde geweest. Gezien de nood zaak ervan is tijdens die besprekin gen de wenselijkheid van een werk groep naar voren gekomen. Deze werkgroep is rond de kerstda gen voor het eerst bijeen geweest om te zien of er binnen de schoolwereld en de politie belangstelling bestond, voor een project en zo ja welk nut het uitvoeren van een dergelijk project zou hebben. Daarbij is ook het be schikbare info-materiaal beoordeeld. Uit die eerste besprekingen bleek dat alle scholen bereid waren om mee te denken over een praktijkgerichte invulling van het project. Begin dit jaar heeft de werkgroep contact -ge zocht met de Rijkspolitie, de dienst gemeentewerken en de plantsoenen dienst om ervaringen uit het veld op te nemen. Maand mei De werkgroep is inmiddels al een stapje verder gekomen. Besloten is om de actie op 11 mei te beginnen om deze precies een maand later af te ronden. Bij de uitvoer van dit pro ject, dat uit een losbladige map be staat, die al naar gelang het onder- wijstype verder ingevuld kan worden, zijn circa 1750 leerlingen uit zowel basis- als voortgezet onderwijs en bijzonder onderwijs betrokken. Ten einde de verschillende niveaus toch als een eenheid te laten zien is gekozen voor een en dezelfde voorpa gina. De commissieleden Van der Wekken, Syswerda-Bos en Bij de Vaate-Rozendaal gaven de woord voerster van de werkgroep M. Speel man een compliment voor aanpak en inzet van de werkgroep. Van der Wek ken uitte naast zijn positieve com mentaar nog een kritische noot door te stellen: „dat het van de zotte is, dat mensen met een zware dagtaak nog eens extra worden belast met het op zetten van een project als dit". Dat dit een gigantische klus is werd door alle commissieleden nog eens extra on derstreept. Het door Van der Wekken geopperde idee om voor dit gebeuren bij het ministerie van binnenlandse zaken subsidie aan te vragen zou, zo zei Groen, nader worden onderzocht. bare tijd het pand verlaat achten de commissieleden het doen van een aanzienlijke investering als deze niet verantwoord. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 en 01110-2449 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BTW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6o/o BTW. De regels om in aanmerking te komen voor kwijtschelding van rijksbelastingen en ook onroerend-goed belasting zijn veranderd. Nieuw is nu ook dat de ontvanger der rijks belastingen beslist als het gaat om onroerend goed belastingen. De directeur der rijksbelas tingen in uw regio beslist als het gaat om andere belastingen of heffingen. In de folder "kwijtschelding van belasting" wordt u dit uitgelegd. Deze folder (en het kwijtscheldingsformu lier) is te verkrijgen bij de BelastingTelefoon (06-0543, elke werkdag bereikbaar van 8 tot 5 uur, gratis!) en bij uw ontvangkantoor der rijksbelastingen. „Gebed zonder einde ZIERIKZEE - Na ampel beraad heeft de commissie on derwijs van de gemeente Zierikzee afwijzend gereageerd op een verzoek 0111 een krediet beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van energiebesparende maatrege len in het schoolgebouw in de Manhuisstraat. Met een druk op de knop stelt ir Engel de deuren van de Krammersluis in beweging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3