Volwasseneneducatie in in portefeuille onderwijs c eitr Gladheid zorgt voor vele aanrijdingen Scheepvaartverkeer van Volkerak naar Zijpe voortaan door Krammersluizen PvdA wil meer structuur cultuur beleid DE ZIERIKZEESCHE COURANT ■:Au ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Veilig Verkeer Hervatten Rust Roest Schaatsseizoen Veilig Verkeer Nederland is ook regionaal druk De afdeling Zierikzee van de PvdA is voorslan- De Zierikzeese Showband Rusl Roest verzorg- De achltienjarige Zierikzeese schaalser Leon in de weer om de doelstelling 'een veilig ver- der van het hervatten van de besprekingen de in de Concertzaal een uitgebalanceerde uit- van der Wielen is bezig aan een seizoen, waar- keer voor alle weggebruikers" te verwezenlij- over de uiteindelijke bestemming van de Zierik- voering, waarbij een mini-musical als absoluut in hij zeer nadrukkelijk doorbreekt. Een vraag- ken. (Pag. 2). zeese verontreinigde grond. (Pag. 3). klapstuk fungeerde. (Pag. 5). gesprek met hem. (Pag. 9). DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 143ste jaargang Nr. 24077 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In moeilijke en hachelijke omstandigheden is het stoutste beleid het veiligst. Livius Unaniem standpunt commissie onderwijs Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> WH" P£ ZIERIKZEE - De leden van de commissie onderwijs van de gemeente Zierikzee hebben zich unaniem uitge sproken om de volwasseneneducatie onder te brengen bij de portefeuille onderwijs. Dit ondanks de organisatori sche problemen die een dergelijke verschuiving met zich meebrengt. De drie commissieleden bleken er een andere visie op na te houden dan de betrokken ambtenaren die ervoor pleiten om de volwasseneneducatie binnen de portefeuille welzijn te hou den. Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA) vond het een juiste zaak dat deze nieuwe loot aan de on- derwijsstam ondergebracht wordt bij onderwijs, omdat de financiering en budgettering van de volwassenen educatie volledig via het ministerie van onderwijs en wetenschappen ver loopt. Commissielid D. van der Wek ken (PvdA) voegde hieraan toe dat het uitgangspunt van de rijksover heid is om de volwasseneneducatie zoveel mogelijk onder te brengen bij reguliere onderwijsinstellingen. De argumenten die de ambtenaren aan voeren om deze vorm van tweede kans onderwijs bij welzijn te houden vond Van der Wekken niet bijzonder overtuigend. De unanieme voorkeur van de com missieleden voor onderwijs noopte wethouder J. Groen tot het plaatsen van enkele kanttekeningen in ver band met de organisatorische situa tie op de secretarie. ,,De afdeling wel zijn is een eenmanspost. Wanneer die eenmansafdeling nog eens wordt op gezadeld met de uitvoer van de vol wasseneneducatie wordt dat voor die ene onderwijs-ambtenaar een te zwa re belasting. Een mogelijkheid zou zijn dat volwasseneneducatie onder gebracht wordt bij de commissie on derwijs, maar dat de welzijnsambte- Vervolg pagina 5 ZIERIKZEE - De Zierik zeese afdeling van de PvdA vindt het hoog tijd om het huidige cultuur- en recrea- tiebeleid binnen de ge meente aan een kritisch onderzoek te onderwerpen. Tijdens de ledenvergade ring in het ANBO-gebouw bleek al snel, dat er in de ogen van de socialisten nogal het een en ander ha pert. Maar zoals voorzitter J. de Jong na een uitvoerige discussie zelf conclu deerde ,,valt het niet mee om in de discussie over het cultuurbeleid tot concrete zaken te komen". Besloten werd een cijfermatig overzicht te pro duceren, waaruit op te maken valt hoeveel mensen betrokken zijn bij de verschillende cultuur-onderdelen. Spendeert Momenteel spendeert de gemeente 3.600.000 gulden aan cultuur en re creatie, waarvan 1.163.800 gulden ten goede komt aan de openluchtrecrea tie (groenvoorzieningen). Daaraan wil de afdeling in eerste instantie niet tornen, zoals er overigens niet één uitgavepost tijdens de vergade ring per definitie als 'te hoog' of 'overbodig' werd bestempeld. Maar wel werden vraagtekens geplaatst bij het feit, dat bijvoorbeeld de sport 25% van het totale budget opslokt. Wat de afdeling graag wil weten al vorens een fundamentele discussie over het gemeentelijk cultuurbeleid te starten, is hoeveel mensen in Zie rikzee bijvoorbeeld bij de sport be trokken zijn. Tijdens de vergadering viel het aantal 6000 (actieve beoefe naars, leden en donateurs van ge meentelijke sportverenigingen). Zoals vaker hield de exploitatie van de Concertzaal de gemoederen van de afdeling ook bezig. Jaarlijks gaat er een groot bedrag naar de Con certzaal, terwijl de gemeente direct geen vinger in de pap heeft. Hoewel de socialisten vrede konden hebben met het feit, dat de exploitant geen inzage in de cijfers wenst te geven, ziet de afdeling toch graag, dat de ge meente - of de hiervoor bedoelde commissie Concertzaal - invloed heeft op zaken als de huurprijs en de activiteiten. In welke vorm een en ander gegoten dient te worden werd niet duidelijk. De Jong probeerde die discussie ook enigszins af te houden, daar het hem voornamelijk om de grote lijnen van het cultuurbeleid ging. Vanwege de geringe opkomst werd besloten de discussie de volgende vergadering voort te zetten, wanneer ook aan de hand van meer cijfers gesproken kan worden. Twee auto's rijden Nieuwe Haven in ZiER'iKZEE - De invallende dooi die gepaard gaat mei ijzel heeft maandagnacht en dinsdagmorgen voor een 'puinhoop' op de wegen gezorgd, aldus een woordvoerder van de verkeerscentrale van de politie in Driebergen. „De gladheid was voorspeld maar leverde desondanks vele problemen op". Dat was ook het geval in Zierikzee waar vanmorgen (dinsdag) twee auto's over de spiegelg ladde kinderkopjes van de Engelse Kade nabij de Zuid havenpoort de Nieuwe Haven ingleden. Om 7.15 uur kwamen daar als eer ste een bedrijfswagen en een perso nenwagen van een Zierikzees tim merbedrijf aanrijden naar hun loods op de Engelse Kade. De bestuurder van de bedrijfsauto W. M. uit Zierik zee reed tegen een aan de Engelse Ka de geparkeerd staande auto en zijn collega C. O. uit Oosterland die de personenauto (stapvoets) bestuurde reed de Nieuwe Haven in. Hij kon via een portierraampje van de auto op ei gen kracht uit het ijskoude water ko men. Nog geen uur later was het op nieuw prijs. De eigenaar van een timmerbedrijf uit Noordgouwe M. v. L. gleed om 8.05 uur met zijn bestel busje het hellende, niet gestrooide wegdek van de Engelse Kade af en be landde naast de auto van O. in het on geveer drie meter diepe water dat met een laag ijs van 8 a 9 centimeter dik was bedekt. Uiteraard was dat niet toereikend om de klap op te van gen en de auto ging totaal onder wa ter. Via een ladder die hem door om wonenden werd toegestoken wist V. L. op de kant te komen. Bij zijn me depassagier K. C. d. B. uit Bruinisse lukte dat niet direct omdat hij aan vankelijk klem zat. D. B. is met ver wondingen naar het Rode Kruis Zie kenhuis overgebracht. Beide andere bestuurders die te water raakten kwamen er met een nat pak en de schrik vanaf. Beide auto's werden door een takelbedrijf met behulp van duikers weer op het droge gehaald. Aanrijdingen De gladheid door de ijzel veroor zaakte door het gehele land honder den aanrijdingen. Ondanks dit hoge aantal hebben volgens de politie rela tief weinig personen letsel opgelo pen. Op het Havenplein te Zierikzee raakte een vrachtauto bestuurd door D. G. d. J. uit Alphen aan de Rijn in de nacht van maandag op dinsdag in een slip. Het gevaarte kwam hierbij tegen een geparkeerd staande auto van een nog onbekende eigenaar te recht en gleed daarna tegen een licht mast. De geparkeerde auto liep lichte schade op, de lichtmast werd geheel vernield. De vrachtwagen die zelf geen schade opliep kwam vanaf de Appelmarkt nadat in de Poststraat een winkel was bevoorraad. Op de Hogczoom te Renesse ge raakte in dezelfde nacht S. J. K. uit Oosterland met zijn personenauto in een slib door de gladheid. Hij kwam vanuit de Jan van Renesseweg en gleed tegen het hekwerk van de erfaf- scheiding van J. M. uit Renesse. De poort wera geneel ontzet. De linker voorkant van de auto van K. werd ge deukt. Volgens de politie gingen door het hele land ook fietsers en voetgangers met tientallen tegelijk onderuit. Op de eerste hulpafdelingen werden vooral oudere mensen met polsbreu ken binnengebracht. Een ernstig on geluk deed zich voor bij een overweg in Utrecht waar een meisje door de gladheid onder de spoorbomen door gleed en door een passerende trein werd aangereden. Ze liep ernstig let sel op aan hoofd en been. Bij fort Blauwkapel glibberde een schoolbus met kinderen een dijkje af het water in. Iedereen kwam met de schrik vrij. De schepen van Rijkswaterstaat Argus en Lodyke maakten als eerste de tocht door de Krammersluis. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Doorzettende dooi Aanhoudende dooi. Bewolkt, op veel plaatsen mist. Plaatselijk dichte mist. Middagtemperatuur 4 graden en een zwakke tot matige zuidwesten wind. Minimumtemperatuur komen de nacht 3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 7 febr.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.; 7 graden Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 febr. Zon op 08.17, onder 17.32 Maan op 10.27, onder 00.11 5 febr. Zon op 08.16, onder 17.33 Maan op 10.41 onder 01.29 Volle Maan: 13 febr. (21.59) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Met regen en ijze^heeft vandaag de warmere zeelucht in na genoeg het gehele land de koude con tinentale lucht verdrongen. Daar dit gebeurde met weinig wind gingen de temperaturen niet spectaculair om hoog. In de komende nacht zal met wat opklaringen de temperatuur nog rond het vriespunt liggen. Dan zal ook mist ontstaan die zich morgen mogelijk lang kan handhaven. De temperatuur overdag loopt op tot 2 a 5 graden. De wind blijft zwak. In de komende dagen zet de dooi door. Aan het einde van de week kun nen we middagtemperaturen rond 7 graden verwachten. Na woensdag is er dan veel bewol king. Naast droge perioden komen ook perioden met regen voor. ROTTERDAM - De literprijzen van benzine gaan met ingang van mor gen, woensdag, met een cent omhoog, die van LPG met vier cent. Voor su per geldt dan aan de zelftankpomp als meest voorkomende prijs per liter 157 cent en voor normale benzine 153 cent. LPG komt op 53,9 cent per liter. Officiële opening sluizen in Philipsdam door ir HEngel BRUINISSE - Met een druk op de knop door de hoofd-ingenieur directeur van de Di rectie Zeeland van Rijkswaterstaat, ir H. Engel, en een luid getoeter van de drie vaar tuigen die als eerste de doorgang maakten via de sluis is maandagmorgen een einde gekomen aan de open vaarweg Volkerak/Krammer en Zijpe. Voortaan zal het scheep vaartverkeer op die route door de hypermoderne Krammersluizen moeten varen. De sluis werd in bedrijf genomen om de zandsluiting van de Krammer, het laatste gedeel te van de Philipsdam, mogelijk te maken. Aanvankelijk begon men vorige week met deze werkzaamheden, maar door het vele drijfijs moest men zondag weer ophouden. Het hoofd van het bouwbureau Rijkswaterstaat, T. Boon, verwacht dat de werkzaam heden voor de zandsluiting, waarmee acht miljoen kub zand gemoeid zijn, afhankelijk van het weer in de loop van deze week opnieuw zullen worden opgepakt. In het Dienstengebouw van de Krammersluizen begroette hij de burgemeesters T. A. Vogel van Sint- Philipsland en T. C. Hekman van Bruinisse wiens beider gemeenten el kaar bij de Philipsdam raken. Verder woonden enkele tientallen werkne mers van Rijkswaterstaat, het Bouw bureau Compartimenteringswerken en de Rijkspolitie te water de officië le opening bij. Door het stilleggen van de zandsluitingswerkzaamheden zullen de schepen voorlopig toch nog een paar dagen door het open vaar water van de Krammer kunnen va ren. Boon sprak de verwachting uit dat de zandsluiting van het laatste stukje Philipsdam, afhankelijk van het weer, tussen 6 april en in elk geval voor 1 mei klaar zal zijn. ..Voor het scheepvaartverkeer is de afsluiting geen blijde gebeurtenis want daar door is de tot nu toe vrije scheep vaartroute voortaan gestremd. Maar voor de werkers aan de Philipsdam is deze mijlpaal wel een heugelijk feit", aldus Boon. De project-ingenieur van de Phi- lipsdamwerkcn ir D. den Hoed gaf ter gelegenheid van de mijlpaal van de opening een overzicht van de be langrijkste gebeurtenissen tijdens de bouw. ,,In 1978 was het de bedoe ling de Philipsdam volgens planning in 1985 gereed te hebben. De parallel- iteit met de Stormvloedkering Oos- terscheldc en de kasdrukverlaging van het Oosterschclde-artikel heb ben deze datum verplaatst naar 1987", aldus Den Hoed. Hij memo reerde dat de totale Krammersluizcn bijna 500 miljoen gulden kosten. Dat is een belangrijk onderdeel van de totaalkostcn van ongeveer 1160 mil joen (prijspeil van 1987) waarop de totale compartimenteringswerken zijn begroot. Namens de bouwers overhandigde Den Hoed op symboli sche wijze de sleutel van het bedie ningsgebouw aan ir Engel. Vanwege het vele ijs op de Krammer voegde hij daar een 'botte bijl' aan toe om dc vaarweg vrij te kunnen maken. ,,Ik hoop dat die bijl mij bespaard blijft want dat ijshakken zie ik niet zo zitten", aldus Engel. Hij herinner de eraan dat met de voltooiing van de sluizen een nieuw stuk vaarroute over de Oosterschelde zal zijn vol tooid. ,,De betonning is al aangepast en alles bijeen zal de veiligheid van de scheepvaart worden gediend met deze nieuwe voorzieningen", aldus Engel die daarbij ook de vernieu wing van de sluis in Hansweert en het verwijderen van de sluis bij We- meldinge betrok. Kinderziekten Hij wenste de beheerders van de Krammersluizen sterkte bij het be heer van het complex. ,,In de eerste periode zullen ongetwijfeld ook hier de kinderziekten naar voren komen". Engel wees erop dat nog nooit eerder een zandsluiting heeft plaatsgevon den in zo'n groot gat als de Krammer. Hij wenste de uitvoerders dan ook behalve een goede samenwerking, ge luk en een goedgunstig oog van de weergoden. De scheepvaart wenste hij goede vracht en behouden vaart. De eerste gang door de Kram mersluis werd gemaakt door de Ar gus en dc Lodijcke, twee milieu-on- derzocksvaartuigen van Rijkswater staat. Zij konden dit pas doen nadat de berging- en calamiteitcnbcstrij- dingsboot Furie als Ijsbreker had ge fungeerd. De Krammersluizen zijn ontwor pen in vier gedeelten. Twee sluizen voor het vrachtverkeer en twee voor de recreatiejachten. Een van deze laatste zal naar verwachting in juli van dit jaar in gebruik worden geno men, terwijl de andere uit zuinig heidsoverwegingen niet wordt afge bouwd. De beide sluizen voor het vrachtverkeer werden tijdens de offi ciële opening in gebruik genomen. Naar verwachting zullen per jaar on geveer 50.000 beroepsschepen en 45.000 recreatieschepen van de Kram mersluizen gebruik maken. Volgens ir Engel en ir Den Hoed zal het schut ten afhankelijk van het soort schepen 56 minuten in beslag nemen. Alle ge gevens van de schepen die de sluis passeren worden vastgelegd op com puters en doorgespeeld naar de vol gende sluizen in de scheepvaartroute. vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1