Wereldwinkel doet mee aan Solidaridad-actie Bespreking 10%-regeling eerst naar de commissie financiën 1 Mosselhandel past zich aan vorst aan PvdA kritisch over principes van wethouder h4 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vrouw uit Serooskerke omgekomen in verkeer Bewaakte autostalling Renesse „Wereldhandel geen zuivere koffie" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gementewoningen Emancipatie Havenkwartier Olympisch De gemeente Westerschouwen onderzoekt de Jenny Schneider draaide gedurende de vijf In onze maandelijkse dorpenpagina belichten De gemeente Zierikzee is kandidaat voor de kwaliteit van de gemeentewoningen. Van de jaar, die zij in Brouwershaven woont, mee in we vandaag het Havenkwartier in Bruinisse. organisatie van de provinciale Jeugd Olympi- 2800 zijn er 1900 aan de beurt geweest. Medio groepen die zich bezighouden met emancipa- maart is het onderzoek klaar. (Pag. 2). tie, feminisme en vredesvragen. (Pag. 3). Ook hier bleken tal van aspecten voorhanden sche Dagen in 1988. De faciliteiten zijn ruim- voor een smeuïg verhaal. (Pag. 11). schoots aanwezig. (Pag. 11). VRIJDAG 30 JANUARI 1987 143ste jaargang Nr. 24075 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ik heb mijn geld voornamelijk verdiend, door aan schitterende, maar slecht geleide denkbeelden van andere commerciële waarde te geven. Edison Voorstel van orde door SGP-fractie BRUINISSE - De raadsleden van Bruinisse hebben het voorstel van b en w betreffende een heroverweging van de zogeheten 10%-regeling teruggegeven aan het college. „Het is toch gebruikelijk dat een dergelijk onderwerp eerst in de commissie financiën wordt besproken"? wees G. E. Houtekamer (SGP) het dagelijks bestuur terecht en hij kreeg daarbij de volledige raad achter zich. Ook bur gemeester T. C. Hekman moest hem gelijk geven zodat de verenigingen in de gemeente Bruinisse nog even ge duld zullen moeten hebben voor zij duidelijkheid krij gen over het feit of zij voortaan al dan niet tien procent uit eigen middelen zullen moeteh bijdragen aan het geld dat ten behoeve van nieuwe voorzieningen wordt uitge geven. enigingen de inventaris van de te bouwen sportzaal voor hun rekening nemen. Het college lanceerde dit voorstel nadat zij de sportadviescom- missie hierover had gehoord. Armen over elkaar „Een onverteerbaar voorstel", ver woordde J- Huizer de mening van de CDA-fractie. „Wij vonden de voor waarden die aan de Bruse sportwe reld werden gesteld reëel. En dat von den de. sportverenigingen in de adviescommissie enkele jaren gele den ook. Men zou het bedrag met spe ciale acties bijeenbrengen. Maar die acties zijn er nooit gekomen. Men blijft rustig met de armen over el kaar zitten wachten terwijl de ge meente (dat wil zeggen de Bruse ge meenschap die voor het overgrote deel niet zit te wachten op een sport zaal) al een jaar of zes aan het sparen F! r a '.t 1\- i i een brief van het Anti Bont Comité verzekerde raadsvoorzitter Hekman aan A. J. Bal (Lijst van de Velde) dat de zaak van de nertsfokkerij door de gemeente nu definitief is beslist. „Er is nu alleen nog beroep bij de kroon mogelijk". Ten aanzien van het on derzoek naar geluidsoverlast bij drie wegen in de gemeente vroegen Hui zer en Bal zich af of dat voor de toe komstige weg over de Philipsdam enige zin heeft omdat daar geen en kel huis staat. Hekman beaamde dat maar benadrukte dat het onderzoek een wettelijke verplichting is. De raad stelde een krediet ter beschik king voor het onderzoek dat naar verwachting 5000 gulden zal kosten. Eventuele aanpassingen die via het vervolg pagina 3 Jaap Huizer (CDA) ,,De gemeen schapszin in de sportwereld is ver te zoeken". is. De gemeenschapszin in de sport wereld is ver te zoeken", aldus het CDA-raadslid. De overige raadsleden lieten hun mening over de inhoud van het collegevoorstel nog niet horen. Maar wel over de onduidelijkheid er van. „We willen graag alles op een rij tje hebben voor we erover beslissen", was de algemene motivatie om het voorstel terug te geven aan het colle ge. Bij de behandeling van de ingeko men stukken bleek dat de gemeerfto Bruinisse 250 gulden zal bijdragen aan het huwelijkscadeau voor het ko ninklijk paar. Naar aanleiding van GOES-SEROOSKERKE - De 20-jarige Anne-Marie van der Wielen uit Serooskerke is don derdag door een verkeersonge val op de Deltaweg tussen Noord- en Zuid-Beveland (on der de gemeente Goes) om het leven gekomen. Het meisje zat als passagiere in een personen auto die na een fatale inhaal manoeuvre volgens de politie frontaal in botsing kwam met een bestelbus. Ze overleed kort na aankomst in het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam. De bestuurster van de personen auto werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Goes overge bracht. Het verkeer op deze drukke verkeersweg tussen Noord- en Zuid-Beveland on dervond ruim een uur lang ver traging door de ontstane rava- ge. G. E. Houtekamer (SGP)Volgens re glement van orde moet 10%-regeling eerst in de commissie financiën wor den besproken". In een toelichting op het agenda stuk dat door vele raadsleden als on duidelijk werd ervaren liet wethou der C. J. van Liere (Algemeen Belang) weten dat de betreffende 10%-rege ling niets heeft te maken met de sub sidieregeling ten behoeve van de sportvereniging. „Die is niet aan de orde en blijft gehandhaafd". Het agendapunt betrof een regeling waar mee de gemeenteraad in 1980 bepaal de dat belanghebbende (sportvereni gingen tien procent voor hun reke-, ning dienden te nemen van de kosten die ten behoeve van nieuwe voorzie ningen voor hun zouden worden ge maakt. In de heroverweging stelde het college voor de 10%-regeling af te schaffen ten gunste van een alterna tief waarbij de gezamelijke sportver- RENESSE - Als de Wcster- schouwse gemeenteraad het advies van de commissie open bare werken overneemt, dan komt er aan de Oude Moolweg te Renesse een bewaakte auto parkeerplaats. De vorig jaar ingerichte beveiligde fietsen stalling heeft haar (financiële) vruchten niet afgeworpen, waardoor de beheerder te ken- neh heeft gegeven hiermee te willen stoppen. Die fietsenstalling is vorig jaar gecreëerd met geld van het ministerie van binnenlandse zaken in het kader van de cri minaliteitsbestrijding. Met het beperkte aanbod van de fietsen was geen geld te verdienen. Daar er aan een bewaakte au tostalling (waar eventueel ook fietsen en motoren geplaatst kunnen worden) wel behoefte is. wil de gemeente haar idee doorzetten. Kosten De kosten lijken mee te val len. De nieuwe stalling moet ruim 31.000 gulden gaan kos ten, maar de oude bewaar plaats biedt ongeveer voor 20.000 gulden aan bruikbare materialen (hekwerk bijvoor beeld), zodat een bedrag van 10.000 gulden resteert. De voor zitter van de commissie open bare werken, A. J. Padmos, zei de leden, dat het de bedoeling is dit geld ook aan binnenland se zaken te vragen. ZIERIKZEE - De koffie wordt duur betaald. Da's een feit waarmee de consument re gelmatig wordt geconfronteerd. Wat diezelfde consument ,die hartgrondig moppert wanneer het pak rood- zilver- of goudmerk weer meer kost, zelden weet is dat de klei ne koffieboer en de plantage-arbeiders in de ontwikkelingslanden van die prijsstijgin gen geen haar beter worden. Om die reden heeft de interkerkelijke organisatie Solida- ridad een actie rond de koffieproblematiek opgezet. Deze actie wordt op Schouwen-Duiveland sinds half januari gevoerd door de Wereldwinkel, die sinds een aantal jaren solidariteitskoffie verkoopt. Niet iedereen zal beseffen dat hij met het drinken van een kop geurige koffie bijdraagt aan de tegenstelling tussen arm en rijk. Overdreven? Voor sommigen misschien wel, maar voor diegene die enigszins op de hoogte is met de structuur van de wereldhan del en de kloof tussen rijk en arm binnen de ontwikkelingslanden zelf zo klaar als een klontje. Het dagelijks bakkie troost, dat voor menigeen hier tot de eerste le vensbehoefte behoort, levert de klei ne koffieboertjes en plantagearbei ders niet voldoende op voor het kopen van de eerste levensbehoeften. De koffie die in het rijke westen in grote hoeveelheden wordt geconsu meerd- per dag meer dan 2 miljard kopjes koffie- komt voor het overgro te deel van grote koffieplantages in Latijns-Amerika en in mindere mate uit Afrika. Die uitgestrekte planta ges zijn meestal het eigendom van grootgrondbezitters die voor het bin nenhalen van de oogst gebruik ma ken van het leger seizoenarbeiders. Deze seizoenarbeiders hebben geen enkele zekerheid en verdienen nau welijks genoeg om in hun dagelijkse behoeften te voorzien. Datzelfde geldt ook voor de kleine boertjes, die voor de verkoop van hun koffie af hankelijk zijn van opkopers en tus senhandelaren. Tegen de prijs van de koffie van de grote plantages kunnen deze niet of nauwelijks concurreren. Daarnaast werkt ook de wereld handel in het nadeel van de koffie producenten. De prijs van koffie, na olie het belangrijkste handelsartikel van de Derde Wereld, komt tot stand op de termijnmarkt. Hier wordt naar hartelust gespeculeerd met de koffie prijzen. De prijsschommelingen, die de laatste paar jaar opgetreden zijn en die toegeschreven werden aan vorst of droogte in de koffieproduce- rende landen zijn in feite het gevolg van speculaties. Die aanzienlijke Vervolg pagina 5 De koffie in de wereldwinkel te Zierikzee. NIEUWERKERK - „Wie een wethouderspost be kleedt dient zich terdege te realiseren dat hij daar na mens de gehele bevolking zit en derhalve niet aan partijpolitiek kan doen" Dit zei PvdA-raadslid C. Hillebrand tijdens de maandelijkse vergadering van de gemeenteraad Dui- veland in Nieuwerkerk Hillebrand zei deze woorden naar aanleiding een verzoek van W. C. F. uit Nieuwerkerk om ontheven te wor den van de verplichting om een overlijdensrisico-verzekering af te sluiten. F. was verplicht deze verze kering af te sluiten ten einde in aan merking te komen voor een gemeen tegarantie die hij aangevraagd had in verband met zijn plan om een nieuwe woning te laten bouwen. F. motiveert zijn weigering door te wijzen op zijn geloofsovertuiging. Betrokkene verwijst hierbij naar een gelijksoortig geval in Vriezenveen, waarbij de aanvrager niet wilde vol doen aan de voorwaarde inzake de overlijdensrisico-verzekering. Een meerderheid binnen het college acht dat het toekennen van ontheffing van deze verplichting op grond van reli gieuze motieven niet gewenst is. Bo vendien kent Duiveland geen uitzon deringen op de verzekeringsplicht, terwijl ontheffing wellicht ook een precedent schept. Loco-burgemeester J. Op 't Hof vond dat er een lijn getrokken moest worden. De discussie waarbij de SGP zich onomwonden uitsprak voor het minderheidsstandpunt van wethou der A. van Klinken om gehoor te ge ven aan het verzoek van F. oin ont heffing op grond van principiële bezwaren was voor Hillebrand aan leiding om enige kritiek aan het adres van de SGP te richten. „Verbazingwekkend dat de SGP nu een ander standpunt inneemt terwijl bij andere verzoeken om ontheffing vaak door dezelfde partij wordt aan gevoerd dat men zich moet richten naar de normen en wetten die de overheid bepaalt". De stellingname van wethouder Van Klinken ontlokte de sociaaldemocraat de opmerking dat het een goede zaak zou zijn men bij het aanvaarden van een bestuurs functie zich terdege moet realiseren dat belang van alle burgers het uit gangspunt bij het nemen van beslis singen is en dat partijpolitiek uit den boze is. Ook VVD en CDA vonden ontheffing van deze verplichting ten behoeve van een overlijdensrisi co-verzekering op grond van gods dienstige redenen geen goede zaak en schaarden zich samen met de PvdA achter het meerderheidsvoorstel van het college om het verzoek van F. af te wijzen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina' WAh Wh Pt BU.r Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Matige tot strenge vorst Vannacht matige en plaatselijk strenge vorst. Morgen overdag zonnig en droog. De middagtemperaturen morgen ook weer -3 graden. Mini mumtemperatuur komende nacht - 7 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 3 febr.: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: -7 graden Middagtemp.: +1 graden Windkracht: zuid 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: -5 graad Middagtemp.: +2 graden Windkracht: zuidoost 3 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -5 graden Middagtemp.: +2 graden Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 31 jan. Zon op 08.24, onder 17.24 Maan op 9.41, onder 20.05 1 febr. Zon op 08.23, onder 17:26 Maan op 09.53, onder 21.30 2 febr. Zon op 08.21, onder 17.28 Maan op 10.05, onder 22.52 Eerste Kwartier: 5 febr. (17.21) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het blijft voorlopig vrie zen. Wel zal de vorst geleidelijk wat temperen. De komende nacht zakt de temperatuur nog onder de min 10 gra den. De volgende nachten zal het mi nimum op de meeste plaatsen tussen min 5 en min 10 graden zijn. Een hoge- drukgebied, dat over Duitsland naar het zuidoosten trekt, houdt een uitlo per boven onze omgeving. Dankzij de ze uitloper van hogeluchtdruk zal het rustig weer zijn. Bovendien blijft het droog met flinke perioden met zon. Vanaf zondag kan de zon 's middags de temperatuur even boven het vries punt brengen, maar het zal dan niet echt dooien. NEW YORK - Twee Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, Conti nental en Eastern Airlines, hebben donderdag nieuwe tarieven voor bin nenlandse vluchten aangekondigd die veertig procent onder het tot nu toe laagste tarief liggen. Luchtvaart deskundigen verwachten dat andere maatschappijen ook omlaag zullen gaan, wat zou kunnen leiden tot een ware tarievenslag. Advertentie Autobedrijf A.L.G. Zierikzee - 4457 YERSEKE - Voor het eerst sinds enkele weken was het voor de wal van Yerseke weer mogelijk op de zogenaam de verwaterpercelen, die als natte pakhuizen dienst doen, mosselen te vissen. De verwaterpercelen waren en zijn nog regelmatig met ijs overdekt. Men moet van de stroom gebruik maken die na de dooi de ijsmassa in de richting van Bergen op Zoom stuwt om het zes uur later in de richting Yerseke weer op de percelen terug te bren gen. Maar juist in de enkele uren open water werd door alle handelaren drif tig gevist om zoveel mogelijk mosse len op de wal te krijgen. En er was zelfs al één kotter die donderdag aan de veiling lag, de Bru 27 van D. de Ronde en Zonen uit Bruinisse, die ui teraard een goede prijs voor zijn Zeeuwse mosselen besomde. De afgelopen weken gaven een prachtig staaltje van samenwerking tussen de handelaars onderling te zien. Maandag 12 januari was de laat ste dag geweest dat men op de verwa terpercelen kon vissen. De aanvoer kwam door de strenge vorst daarna geheel stil te liggen, maar naarmate na de vorst de orders weer binnen kwamen, werd de voorraad op 12 ja nuari aan wal gebrachte mosselen ge ruimd. Was de voorraad op, dan leende men bij een collega, deze on derlinge verdeling ging net zo lang door, tot werkelijk alle voorradige mosselen bij iedere handelaar op wa ren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1