Zierikzee; Braai, Grevelingenstraat 1-3, Tel. 01110-2529. Hoogwaardige kwaliteit absolute voorrang geven' I/u DE NIEUWE RENAULT 9 EN 11 berichten stukken kerkberichten Verergering problemen in visserij verwacht Proces tegen Nederlandse Algemene Keuringsdienst Groot verlies eierhandel Verkeerssituatie Poortambacht VII ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 januari 1987 Nr. 24074 9 Produktschap Visprodukten ZIERIKZEE - Uitblijven van een sluitend beleid tot beheersing van de vangstcapaciteit leidt tot ver ergering van de problemen in de visserij. Dit stelde de voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, drs. D. J. Langstraat, in zijn vanmid dag, donderdag, uitgesproken jaarrede. Volgens hem worden door het uitblijven van een sluitend be leid, waarbij sprake is van een maximering van de capaciteit van de boomkorvloot (platvisvloot) nog steeds nieuwe kotters met zwaardere motoren besteld, waardoor de totale capaciteit van onze vis- serijvloot, welke toch al te groot is, nog verder toe neemt. De bestelling van nieuwe grote re schepen wordt nog eens extra in de hand gewerkt door de zeer wil lige Britse markt voor onze van uitstekende kwaliteit zijnde twee dehans kotters. De huidige ontwikkelingen lei den daardoor tot het meewerken aan de opbouw van de Britse plat visvloot en daardoor aan het op bouwen van de buitenlandse con currentie. Langstraat kwam tot deze stelling in het licht van zijn beschouwingen over het quota- beleid, waarbij hij inging op de wens van de Nederlandse visserij om door andere landen onderbe nutte quota op te vissen. Zolang dat niet wordt toegestaan en het ene land (Nederland) heeft een te kort aan quotum, terwijl het an dere land (Engeland) het toegewe zen quotum niet kan opvissen, wordt een situatie van herverde ling van economische activiteit door het huidige EG-beleid bevor derd. Langstraat pleitte in zijn jaarre de tevens voor wettelijke bescher ming van het aandeel van de rond- visvissers in het totale rondvis- quotum. Deze bescherming is no dig, wil deze groep ondernemin gen met overwegend kleinere vaartuigen zich kunnen handha ven tegenover de toenemende druk van de op de platvis gespeci aliseerde boomkorvisserij op de rondvis. Teneinde ook voor de boomkorvissers een aanvaardbare situatie te bereiken pleitte hij voor een stelsel waarbij de rond- visvissers een bepaalde hoeveel heid tongcontingent, waarop zij op historische gronden recht heb ben, ter compensatie aanbieden aan de boomkorvloot. Een derge lijke regeling zou bovendien deels een alternatief vormen voor quo- taruil met het buitenland. Kritiek Kritiek uitte hij op de trage af handeling van het ministerie van financiën van het verzoek van de bedrijfsorganisaties om geen BTW •te heffen over premies welke voor het belangrijkste deel uit EG- fondsen afkomstig zijn. Het be treft onder meer de saneringspre mie, welke in tegenstelling tot alle andere lidstaten in de EG met BTW belast wordt, zodat van het aandeel dat de Nederlandse over heid eraan meebetaalt weer een belangrijk gedeelte via de BTW te rugvloeit in de staatskas. Langstraat maakte zich zorgen over het negatieve imago dat de visserij op grond van de recente publiciteit dreigt te krijgen. Hij waarschuwde ervoor dat een der gelijk imago ook zijn weerslag kan hebben op het imago van het produkt. Hij beschouwt het als een taak van het Produktschap om onder meer via meer voorlich ting verbetering daarin aan te brengen. Als positief punt meldde Langstraat de duidelijk gegroei de populariteit van de Hollandse Nieuwe, welke tot uitdrukking kwam in de sterk gestegen omzet in juni 1986. Varekamp in Tholen over1 land- en tuinbouw: THOLEN - De Nederlandse land- en tuinbouw moet absolute voorrang gaan geven aan het leveren van uit gangsmateriaal en produkten met een hoogwaardige kwaliteit. Wellicht niet meer, maar in elk geval beter moet van nu af aan de spreuk van agrarisch Nederland zijn. Het voortbrengen van kwaliteitsprodukten vraagt, zo heeft voorzitter M. Varekamp van het Landbouw schap gezegd tijdens een bijeenkomst in Tholen, om in zicht in de vraag wat de consument daar precies onder verstaat. Een sluitend systeem van kwali teitswaarborgen moet de consument volgens Varekamp de absolute zeker heid geven dat hij met een goed pro dukt naar huis gaat. ,,Dat vereist in tensieve samenwerking tussen de agrarische producent en alle voorlig gende en opvolgende toeleverings- en verwerkingsschakels." Varekamp waarschuwde dat die vergaande ver strengeling en integratie ook gevaren in zich bergt voor de onafhankelijke positie van de agrarische producent. ZIERIKZEE - De Westbrabantse landbouwer J. S. heeft een proces aangespannen tegen de Nederlandse Algemene Keuringsdienst en een (poot)aardappelhandelaar wegens het leveren van ondeugdelijk zaai goed. In april 1986 kocht de agrariër een partij pootgoed dat voorzien was van het keuringscertificaat van de Neder landse Algemene Keuringsdienst. Deze partij bleek van inferieure kwa liteit te zijn: een deel van de uitgepo- te Bintjes kwam niet op, terwijl de landbouwer ook nog eens geconfron teerd werd met verschillende ziekten. Dit resulteerde in een opbrengstder ving van 40%. De gedupeerde land bouwer heeft nu een schadeclaim geëist tegen de Keuringsdienst en de handelaar. Deze schuiven de schade claim door naar degene die deze par tij geteeld heeft. De advocaat J. S. uit Bergen op Zoom die namens de land bouwer optreedt beschuldigt de han delwijze van de NAK als grove nala tigheid, te meer daar de goede naam van Nederland op het gebied van landbouwprodukten valt of staat met het leveren van kwaliteitsprodukten. Moöen we u uitnodigen voor n krachtmeting? Doe het Tfest. ze tegen elkaar. Of test ze tegen )een concurrent. Ervaar zelf dat de Renault 9 en 11 onbetwiste winnaars in hun'klasse zijn. Van de economische dieselversie tot. de razendsnelle GTE. Ongelooflijk zuinig. Breedgebouwd voor een com fortabele binnenruimte. Verpakt in een nieuwe styling, even solide als elegant.. Uitgerust voor zwaar werk, met hun vier-torsie- stangen-aehterbrug (vanaf GTX), onverwoestbaar me chaniek en 5 jaar plaatwerkgarantie. Meer kwaliteit, meer ruimte, meer comfort, meer zekerheid. Dat is de winst van geavanceerde techniek zoals Renault, die op de weg brengt Klaar voor de krachtmeting? Maak een proefrit in de Renault 9 en 11. Laat. u vooral ook informeren over het maatwerk-principe in uitvoeringen en opties, van automaat tot sehuifdak, van centrale portiervergren deling tot lichtmetalen wielen. Kom langs en ontdek dat méér plezier in autorijden geen cent meer hoeft te kosten. De sportieve Renault 11 is er al voor f. 20.360,- (inclusicf BTW). De Renault 9, de stijlvolle sedan met de riante kofferruimte, vanaf f 19.720,- (inclusief BTW Aileveringskosten f. 420, Prijswijzigingen voorbehouden. Renault adviseert elf oliën. DEN HAAG - Het is aan de Tweede Kamer zelf om te oordelen over de wenselijkheid of onwenselijkheid van het beëindigen van een Kamer lidmaatschap wegens benoeming in een niet-politieke functie. De rege ring behoort niet in die vraagstelling te treden. Fossarina, 28-1 t.h.v. Sabang naar Kandia. Nedlloyd Dejima, 28-1 120 n.w. Gi braltar naar Port Kelang. Nedlloyd Hollandia, 28-1 450 w. Oues- sant naar Felixstowe. Boeren en tuinders moeten naar zijn mening baas in eigen bedrijf blijven. Dat laatste zou onder meer kunnen door als agrariërs een volgende scha kel in de produktieketen in eigen handen te nemen. ,,Zo zouden eigen verwerkende industrieën opgezet kunnen worden, al dan niet in coöpe ratief verband. Wii zouden als het wa re een deel van de verwerking van het produkt dat we ooit uit handen heb ben gegeven, weer naar ons toe kun nen trekken". Visie In zijn visie op de land- en tuin bouw in het jaar 2000 ziet Varekamp op termijn ongeveer dertig procent van de huidige 135.000 ondernemers zijn bedrijf beëindigen omdat er geen opvolger is om het bedrijf voort te zetten. Die beëindigingen kunnen volgens hem worden vergemakke lijkt door regelingen voor vervroegd uittreden (VUT) en opkoopregelin gen, zoals thans al voor de melkvee houderij gelden. Het Landbouw schap vindt dat hierover sociaal aanvaardbare afspraken moeten wor den gemaakt. De overproduktie in sommige de len van de landbouw en de daarmee gepaard gaande toenemende regelge ving mag, aldus Varekamp, niet lei den tot overstappen naar wel goed draaiende sectoren zoals de glastuin bouw. De sectoren moeten zelf hun problemen oplossen in plaats van ze door te schuiven naar andere, aldus de voorzitter van het Landbouw schap. De afnemende prijssteun binnen de Europese Gemeenschap vraagt naar het oordeel van Varekamp om blij vende, hoge voorrang voor de verbe tering van de infrastructuur op het platteland. Met de recente bezuini gingen op de landinrichting is vol gens Varekamp de grens van wat nog verantwoord is bereikt. Hij waar schuwde dat bij eventuele nieuwe po gingen om het budget aan te tasten de georganiseerde landbouw ..danig dwars gaat liggen". Beursbericht Markt Goes dinsdag 27 januari 1987 Aardappelen Op auto geleverd en exclusief BTW: Bintje, veldgewas, directe levering, 17-22V2 cent per kg. Voeraardappelen 5-6 cent per kg. Notering Rotterdamse Beurs d:d. 26-1-1987: Bintje 35-50 mm 16'/2-17 cent per kg; Bintje 50 mm opwaarts 30-31 cent per kg. Uien Op auto geleverd en exclusief BTW: 40 mm opwaarts, 10-12% tarra 12-18 cent per kg. Vlas Op auto geleverd en exclusief BTW: ongerepeld 41-60 cent per kg; afwij kende partijen 30-40 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief BTW: Thrwe, basis 16% 45,00- 47,50; tarwe, basis 16%, bakwaardig tot 48,75; brouwgerst, basis 16%. 52,50; voergerst (uitmaal) 43,50; haver 42,50-/ 48,00; erwten, kleine groene 77,00 - 80,00; capucijners tot 79,00; bruine bonen, vrij van grond en halve basis 18% 107,50; karwij. boerenschoon 140,00- 160,00; karwij, prima doorsneekwa liteit 175,00; blauwmaanzaad, boe renschoon 200,00; blauwmaanzaad, prima doorsneekwaliteit 220,00. Hooi en stro Prijzen per 1.000 kg, op auto gele verd en exclusief BTW: Weidehooi. Ie snede 300,325,—; weidehooi. 2e snede 250,— - 275,—; dijkhooi 275,300,—; lucernehooi 375, - 425,—; Veldbeemd 190,- 220,—; Roodzwenk 140,— - 175,-; Raaigrassen 140,175,— gerste stro 130,— - 150,— tarwestro 100,125,—; erwtenstro 150, 175,—; bruine bonenstro 130,— - 150,—; haverstro 120,-130,—. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 28-1. Aanvoer 1.954.800 stuks. Stemming: flauw. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 52-53 gram 11,85; van 56-57 gram 12,59-/ 13,03; 60-61 gram 13,82; en van 65-66 gram 13,70-/ 13,90. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 28-1. Prijzen per ki logram geslacht gewicht en ontvet: slachtrunderen. Aanvoer 1963, waar van 253 stieren; stieren: le kw. 7,75- 8,55, 2e kw. 6,25-/ 7,75; vaarzen: le kw. 6,50-/ 7,40, 2e kw. 5,45-/ 6,50; koeien: le kw. 6,35-/ 7,15, 2e kw. 5,30-/ 6,35, 3e kw. 4,35-/ 5,30; worstkoeien 4,30-/ 5,25. Handel stieren: traag, en prijzen lager; koei en handel: slecht, en prijzen lager. Prijzen per stuk: Gebruiksrunde- ren: Aanvoer 1343, waarvan 202 gras kalveren. Melk- en kalfkoeien le soort 1625-/ 2475, 2e soort 1250- 1625; melk- en kalfvaarzen: le soort 1625-/ 2450, 2e soort 1200-/ 1625; guste koeien le soort 1650-/ 1850, 2e soort 1200-/ 1650; enterstieren 1350-/ 1950; pinken 900-/ 1500; graskalveren 500-/ 950. Handel en prijzen; koeien traag, lager; kalveren en pinken: rustig, gelijk; enterstie ren: traag, iets lager. Prijzen per kg levend gewicht: vleeskalveren. Aanvoer 29. le soort 6,90 7.20. 2e soort 6,50-/ 6,90, 3e soort 5,50-ƒ 6,50, Prijzen per stuk: nuchtere kalve ren. Aanvoer roodbont 1168. Stierkalf 350-/ 620, stierkalf extra kw. 670- 720; vaarskalf 280 440. Aanvoer zwartbont 983. Stierkalf 240-/ 430, stierkalf extra kw. 420- 495; vaarskalf 170-/ 290. Handel roodbont en zwartbont; vlot, en prij zen hoger. Prijzen per kg levend gewicht: var kens. Aanvoer 1139. Zeugen lc kw. 2,08-/ 2,18, 2e kw. 1,98-/ 2,08. Han del willig, prijzen hoger. Prijzen per kg geslacht gewicht: slachtschapen- en lammeren. Aan voer: 998. Schapen 4,40 6,75, lam meren (rammen) 8,00-/ 10,00, lam meren (ooien) 7,80-/ 9,00 Prijzen per stuk: slachtschapen- en lammeren. Schapen 150 215, lam meren (rammen) 150-/ 225, lamme ren (ooien) 130 200 Handel scha pen: flauw, lammeren redelijk. Prijzen schapen iets lager, lammeren iets hoger. Prijzen per stuk: gebruiksschapen-, lammeren en geiten. Aanvoer ge bruiksschapen- en lammeren 381. Weidelammercn 125-/ 200. Aanvoer geiten 125. Bokken en gei ten 40-/ 125. Handel geiten rustig, prijzen gelijk. ZIERIKZEE - De eierhandel heeft het afgelopen jaar een verlies van 228 miljoen gulden geleden. Dit heeft de voorzitter van het Productschap Pluimvee en Eieren, ing. J. T. Melle- ma, meegedeeld. Dit verlies is volgens Mellema een diepterecord. Volgens de voorzitter van het Productschap zijn ambtena ren op het ministerie van landbouw machtsbelust en kan het Landbouw schap naar zijn mening beter worden opgeheven. Dat wat nu door het Landbouwschap wordt' gedaan kan beter door het bedrijfsleven worden Nederlandse Hervormde-Kerk Beroepen te Nieuw-Stadskanaal: H. Poot te Doeveren, predikant voor buitengewone werkhaa'mheden (jeugdwerk classis Heusden); te Bo degraven: L. Terlouw te 't Woudt. Bedankt voor Zwaagwesteinde: A. M. Langhout te Putten (deelgemeente Andreaskerk). Gereformeerde Kerken Beroepen te Montfoort: drs. F. J- T. Schippers, kand. te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: drs. F. J. T. Schipper te Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Emmen: J. H. Ulehake te Zoetermeer. Bedankt voor Leusden: H. J. J. Feenstra te Berkel en Rodenrijs. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Apeldoorn: A. Moer kerken te Nieuw-Beijerland. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Scherpenzeel (Gld) (toez.). B. den Butter te Stavenisse, te Sint-Pancras C. Hakkenberg te Ber- gentheim, beroepen door de Gen. Syn. tot predikant voor buitengewo ne werkz. heden (g.v. dr. S. van Mes dagkliniek) drs. G. H. Bouwman kand. te Groningen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Groningen-noord, H. J. Messelink te IJmijden. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Tholen A. Moerkerken te Nieuw Beijerland. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Deze werd besproken tijdens de openbare commissievergadering ver keer naar aanleiding van een rapport dat werd opgemaakt door de dienst gemeentewerken in samenwerking met enkele verontruste ouders uit de ze wijk. Waarom? Verontruste ouders namen zomer 1986 het initiatief om wat aan de on veiligheid voor hun spelende jonge kinderen te gaan doen. Onveiligheid die veroorzaakt wordt door o.m. gro te snelheden van de automobilist, een groot aanbod van verkeer dat meent de stad Zierikzee via dit wijkgedeel- te te kunnen verlaten en daarbij het ontbreken van vele trottoirs. Naar aanleiding van bovengenoemde ver gadering werd er het een en ander ge publiceerd in de Zierikzeesche Nieuwsbode van donderdag 22 janua ri jl. Jammer dat de verslaggeving zo minimaal was. De indruk wordt ge wekt bij wijkbewoners, die nog niet op de hoogte zijn van het rapport, en dat zijn er vele, dat de initiatiefne mers zich alleen maar zouden hebben beziggehouden met aan te leggen speelterreintjes en verzamelplaatsen van rolemmers. Natuurlijk wel be langrijk, maar wel minder belang rijk dan b.v. het voorgestelde par keerverbod, het aanbrengen van versmallingen of verhoogd plateau. Een voorgestelde wijziging van het rapport betreffende het gedeelte Schouwenbank 39 t/m 75 ontbrak eveneens in de verslaggeving. Wij betreuren het dan ook ten zeerste dat zoveel en goed werk, ver richt door de betreffende diensten van de gemeente Zierikzee, bij de be woners van Poortambacht VII in een verkeerd daglicht wordt gesteld en zullen zich dan nogmaals afvragen waar de initiatiefnemers nu eigenlijk mee bezig zijn. Wij hopen dat er op deze wijze wat duidelijkheid is gebracht naar de wijkbewoneres van Poortambacht VII toe en wie zich er verder in wil verdiepen kan misschien het rapport eens ter hand nemen. Namens alle initiatiefnemers die streven naar een veilig Poortambacht VII. M. J. M. Duinhouwer, Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 9