streeknieuws The Color Purple in Concertzaal DE GROTE ONBEKENDE Jaap Huigens zoekt stamboom van Schouwse families uit Staande ovatie voor Lanting en de zijnen Het heeft me van jongsaf aan gefascineerd'1'' A A 8 ZIERIKZEE - Met een staande ova tie gaf het publiek blijk van zijn waardering voor de artistieke presta ties voor de acteurs en actrices van het Theater van de Lach, die met hun 'Een trouwring mag niet knellen', dat in de Zierikzeese Concertzaal werd opgevoerd, het nodige gelach opwek ten. Een voorstelling van dit gezel schap, dat zich gespecialiseerd heeft in het opvoeren van een klucht, biedt een avondje ongecompliceerde lol. Soms wat overtrokken, maar in elk geval amusant voor diegene die zich niet in zwaarwichtige verhandelin gen wil verdiepen. Het stuk 'Een trouwring mag niet knellen' is gebaseerd op het toneel werk 'Blaise' van Claude Magnier en is door John Lanting vertaald en be werkt. Diezelfde Lanting heeft ook de regie in handen. 'Een trouwring mag niet knellen' is typisch zo'm to neelspel waarin de onrealistische in triges voor dfc nodige hilariteit zor gen. Stoelen die omvallen wanneer iemand wil gaan zitten, pantalons met gaten en ingewikkelde liefdesre laties, vormden voor het publiek een bron van pretentieloos vermaak. Met name de rol van de naïeve spring-in-t-veld Marie, een meisje dat zich via een uitzendbureau als manusje-van-alles meldt, werd door Tfeuntje de Klerk op voortreffelijke wijze vertolkt, John Lanting, die de rol van de adellijke, maar doodarme kunstschilder met lucratieve amou reuze bedoelingen speelde, toonde het publiek een wat chaotische, maar goedwillende man, die door geldzor gen gekweld, de ene rare bok- kesprong na de andere maakt en daardoor zichzelf uit de meest bizar re en gecompliceerde situaties moet redden. De kwade genius achter het plan om de dochter van een rijke za kenman te huwen is Mathilde, de vriendin van de kunstschilder, een mannequin die het met de huwelijkse voorwaarden niet al te nauw neemt. Een bikkelharde, uitgekookte tante, treffend uitgebeeld door Margreet van Heemskerk. Een acteerprestatie van klasse werd geleverd door Flip Heeneman. Als geslaagd zakenman met veel poen, die zijn onhebbelijke dochter (Yvonne Valkenburg) aan de man pro beert te brengen, presenteerde hij zich als een voor het oog degelijk mens, echter een die een amoureuze escapade niet uit de weg gaat. Minder overtuigend was het optre den van Joanna van Kaam, die de rol van Suze moest uitbeelden. Door de nadrukkelijke en soms ook schreeu werige presentatie ging de spontani teit af en toe verloren. Guus je Wester- mann die de rol van Stine, de pinnige en enigszins gefrusteerde zuster van Klapwijk uitbeeldde, slaagde er daarentegen wel in om de juiste har monie tussen acteren en spontaniteit te vinden. Het totaalbeeld van deze produktie, die na honderddertig voorstellingen nog eens met honderd uitvoeringen is uitgebreid, gaf een professioneel opgevoerd stuk zonder al te veel diepgang te zien, waarin de kolder er af en toe wat te dik bovenop lag. RK ZONNEMAIRE Soos De algemene soos voor ouderen in Zonnemaire houdt zaterdag 7 februa ri haar jaarlijkse feestmiddag in het plaatselijke dorpshuis. Alle bejaar den van Brouwershaven zijn vanaf 14.00 uur welkom. NOORDGOUWE Toneel De toneelclub Noordgouwe brengt zaterdag 7 februari haar eerste zelf standige stuk in het plaatselijke dorpshuis. Vanaf 20.00 uur krijgen de bezoekers het stuk 'Het hing in de lucht' voorgeschoteld. Tevens is er een verloting met enkele prijzen en bal na, waaraan het Delta combo zijn muzikale bijdrage levert. NIEUWERKERK Oud papier De Zendingsgroep van de Gerefor meerde Gemeente te Nieuwerkerk haalt zaterdag 31 januari vanaf 09.30 uur weer oud papier op. De organisa tie verzoekt het papier gebundeld buiten te zetten. OOSTERLAND Opbrengst Leerlingen van de openbare basis school de Oosterburcht hebben een bedrag van 437,50 bij elkaar ge haald ten behoeve van de NOVIB. De scholieren verkochten zelfgemaakte kaarten. De opbrengst komt ten goe de aan het ontwikkelingsproject Uta- gi, dat zeven kleinschalige waterpro jecten omhelst. GOES Activiteiten in 't Beest In jongerencentrum 't Beest vinden begin februari de volgende activitei ten plaats. Op vrijdag de 6e wordt de film Death of a salesman vertoond die om 21.00 begint. Een dag later op zaterdag de 7e treden in 't Beest twee sixties bands op. Het zijn Just Co lours en Faranoiacs. Zij zijn te horen vanaf 22.00 uur. KERKWERVE - „Hoe heet je en waar kom je van daan?" Als je deze vragen van Jaap Huigens uit Kerk- werve beantwoordt en je hebt een Schouwse naam dan kun je er van verzekerd zijn dat er een hele reeks gege vens uit zijn mond rolt. Met het aanknopingspunt van één bekende achternaam kan hij tientallen familieleden met naam en toenaam opnoemen. Een spraakwaterval in de trant van „Dan heet je vader zus en je moeder zo en zij is een nicht van die. En die is weer getrouwd met die man". Jaap Huigens heeft als hobby genealogie ofwel stam boomonder zoek. -&1 ruim 25 jaar snuffelt hij tijdens zijn vrije tijd in de archieven van verschillende gemeen ten naar de herkomst van achternamen die voorkomen op het Schouwse platteland. In 1984 werd als resultaat van zijn werk een boekje uitgegeven van de volledige stamboom van alle Hanse's op het eiland en binnenkort zal dat het geval zijn met met de stamboom van de fami lies Van der Wekken. Jaap Huigens: ,,Het stamboomonderzoek vergt zoveel tijd dat ik er wel een dagtaak aan zou kunnen hebben". „Ik weet niet waarom het me zo fascineerde maar ik wilde al van jongsaf aan weten wie iedereen was en waar iedereen woonde". Een be langrijke rol daarbij speelde Jan Fondse, de ongetrouwde buurman van Huigens zijn ouders die in 1944 door de evacuatie bij hen kwam wo nen en sindsdien altijd is gebleven. ,,Toen was ik vier maanden oud. Hij was in 1878 geboren en kende ieder een in Kerkwerve. Toen ik opgroeide gingen we vaak samen het land wie den met de korte schrepel. Dan vroeg ik en hij vertelde. Ik was altijd nieuwsgierig naar namen en heb er ook een heel goed geheugen voor. Via Fondse weet ik nu nog heel veel van de mensen die rond 1920 in Kerkwer ve woonden, terwijl ik dat jaar nog niet eens geboren was". Huigens is momenteel 43 jaar. Op 18-jarige leef tijd begon hij daadwerkelijk met stamboomonderzoek via de archie ven van Zierikzee en Middenschou- wen. ,,Ik ben bij het begin begonnen. Met mijn eigen familie. Mijn kinde ren, mijn vrouw en ik, onze ouders, onze grootouders. Aan mijn ouders vroeg ik wie hun voorouders waren en zo heb ik het verder uitgezocht via de archieven. Dat was gemakkelijk te vinden, de mensen die de archieven beheerden waren erg hulpvaardig want toentertijd was er nog weinig belangstelling voor. Dat is veranderd want tegenwoordig lopen ze de deur plat", aldus Huigens die dat laatste als een gevolg ziet van de toenemende vrije tijd. Bij de hiervoor beschreven manier van namen verzamelen gaat Huigens dus uit van één persoon. Van daaruit wordt de lijn via enkele hoofden van gezinnen doorgetrok ken. Er komen dus allerlei mensen bij elkaar te staan die door het huwe lijk met elkaar zijn verbonden, maar verschillende achternamen hebben. ,,Dat is een kwartierstaat", legt de Kerkwervenaar uit terwijl hij een grote lijst toont waarin de lijn van al die voorouders via portretten is aan gegeven. Stamboom Stamboomonderzoek is iets geheel anders. Daarin worden alle leden van een familie die dezelfde achternaam dragen bij elkaar gezocht met de da tum en de plaats waar zij zijn gebo ren. ,,Daar zit ontstellend veel werk aan vast", weet Huigens na een jaren lange ervaring met zekerheid. Som mige families bestaan uit duizenden personen die zijn terug te vinden tot in de zestiende eeuw". Vooral in de winter is de landbouwer uit Kerk werve bijna dagelijks met zijn hobby bezig en dat al sinds vele jaren. ,,Ik bekijk de officiële trouw- en doopre gisters van kerken, het weeskamer boek waarin vroeger de namen van kinderen werden ingeschreven wiens ouders hun onderhoud niet konden betalen. En de gerechtelijke archie ven waarin de officiële stukken zit ten die de notarissen vroeger op maakten bij transacties van (meestal rijkere) mensen. In de afgelopen ja ren heeft Huigens honderden kopieën gemaakt van die stukken en die 82 neemt hij dan thuis door. Schout van Elkcrzee Geen simpele zaak als men als leek het onduidelijk te lezen krullerige handschrift en de oud-Nederlandse stijl beziet waarin de meeste van die stukken zijn opgesteld. Een citaat uit een gerechtelijk stuk van het Rijksar chief te Middelburg: Op huiden den 20e juli 1737 compareerde voor mij Johan Erkelens openbaar notaris bij den edelen hoove provinciaale gcad- mesteerd binnen Zierikzee, residee- rende in presentatie van de negen ge- THOLEN Radio-opname in Tholen Het koor- en samenzangprogram- ma Samen zingen met Arie Pronk is het onderwerp van een radiopro gramma dat door de EO wordt opge nomen in de Nederlands Hervormde kerk aan de Markt te Tholen. De op name is gepland op woensdagavond 4 maart en alle belangstellenden zijn welkom. De toegang is gratis. Aan het programma wordt muzikale me dewerking verleend door sopraan Femmy van der Weg en de diverse zangverenigingen Canticum, Imma- nuël, Laudate Dominum en Vooruit gang Zij ons Streven. De léiding van de koor- en samenzang is in handen van Iz. Riedijk. Arie Pronk bespeelt het orgel en Heieen van Dijk verzorgt de presentatie. De voorzitter van de stichtingsraad van de EO ds J. H. Ve- Iema zal een korte meditatie houden. LEEUWARDEN - In de Friesland hal in Leeuwarden is van vrijdag 30 januari t/m zondag I februari een grote kunst- en antiekbeurs. De beurs is te bezoeken op vrijdag van 19-22 uur, op zaterdag en zondag,van 11-18 uur. tuygen den eersaame Adriaen Jansen van der Wecken schout van Eikerzee. ,,Het is soms moeilijk lezen maar op den duur gaat het gemakkelijker, je went eraan", aldus Huigens. Dat is maar goed ook want omdat de stuk ken niet 'geklapperd' zijn, geen in houdsopgave hebben moet hij vaak heel veel doorlezen en doorzoeken. De Kerkwervenaar beschikt ook over kopieën uit archieven van gemeenten die nu niet meer bestaan. Bijvoor beeld van het weeskamerboekje van Rengerskerke, de Schouwse gemeen te die in het water verdween. Een andere moeilijkheid waarmee hij te maken heeft is het verschijnsel dat achternamen in de loop der tijd wel eens veranderden. Ook waren er mensen die'geen vaste achternaam hadden, een zogenaamd patriniem. In 1811 toen Napoleon bepaalde dat de achternamen van iedereen moes ten worden opgetekend, had toch al 90 procent van de bevolking op Schouwen-Duiveland een bestaande achternaam. Kaartenbakken Aan de hand van de gegevens die hij in de loop der jaren verzamelde, aan gevuld met informatie van particu lieren heeft Huigens een nauwgezet systeem opgezet. In twintig bakken staan duizenden kaarten op volgorde die elk de gegevens van een bepaalde persoon vermelden. In de afgelopen jaren zocht hij de volledige of bijna volledige stamboom uit van tien Schouwse families waaronder Rin- gelberg (,,Die komen oorspronkelijk uit Duitsland"), FondseDat is vroe ger een heel bekende naam geweest op het eiland"), Stoel, Quist (,,Een fa milie die uit meer dan 4000 personen bestaat") en Kloet. Tijdens die speur tochten in het verleden ging hij in een geval terug ging tot 1550. ,,Maar soms zit je in 1700 al vast". Huigens heeft de voorkeur voor de periode van 1600 tot 1900. .Daarvan zijn nog leesbare bronnen aanwezig. Dat is duurzamer, dan kun je met bewijzen staven dat het klopt. Als je verder terug gaat wordt het soms heel moeilijk. Dan gaat de twijfel een grote rol spelen en. daar houd ik niet van". Door zijn hob by kreeg hij tegelijkertijd een veel beter algemeen inzicht in die vroege re tijden. ,,De meeste mensen waren heel honkvast. Behalve de arbeiders, die trokken van hot naar her. De meeste mensen werkten vroeger in de landbouw. Ongeveer vijf procent be hoorde tot de beroepsbevolking, kleermakers, wagenmakers enzo". Het is Huigens ook opgevallen dat de meeste mensen vroeger in mei trouw den. Dagtaak Hij gaat zeer intensief in zijn hobby op. „Ik zou er best een volledige dag taak aan hebben. Als er maar iemand voor betaalde". Huigens is lid van de uit vier mensen bestaande Geneolo- gische Werkgroep Schouwen-Duive land. Al sinds zeven a acht jaar zijn zij beschikbaar om vragen op stam- boomgebied van particulieren te be handelen. ,,Maar de meeste reacties komen van andere genealogen die zijn vastgelopen". Hij schat het aan tal hobbyisten van het eiland dat zich op dit moment met stamboomonder zoek bezighoudt op zeker 25. Na het afronden van de stamboom van de Van der Wekkens heeft Huigens het plan om een van de andei-e tien fami lies die nog niet helemaal volledig zijn verder uit te zoeken. ,,Dat laatste gedeelte is altijd het moeilijkste. Dan moet ik naar de archieven in Amster dam of Rotterdam of schriftelijk ge gevens opvragen in het buitenland". Maar niettemin stort Huigens zich vol overgave op zijn specialisatie. Daar is een voorwaarde aan verbon den: ,,Er zijn ontelbare familiena men. Maar ze moeten wel een connec tie hebben met het platteland van Schouwen-Duiveland anders weet ik er niet genoeg van. Dan zeggen ze mij niets". Vrijdag 30 januari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Heb hart voor je hart. 14.30 uur Sons and daughters, Australische serie. 15.15 uur Caliniero, tekenfilm. 15.35 uur Rosco leest voor, televisie prentenboek. 15.55 uur De stop en stap show, kin derprogramma. Afl. 13: Kind ver mist. 10.20 uur Bassie en Adriaan en het geheim van de schatkaart. Afl. 5. 16.45 uur TROS Pop Formule, pop muziek vanuit discotheater Escape te Amsterdam. Presentatie: Linda de Mol en Jeroen Soer. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur TROS Sport, sportmagazi- ne. 18.10 uur Wondere Wereld, weten schappelijk programma van Chriet Titulaer. 18.30 uur Cursus Biotechnologie. Les 7. 19.00 uur Alf, serie. Afl. 5. Geldte kort. 19.25 uur Mijn geheim, afl. 3. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Moordspel, spelprogram- ma. Vandaag: Gelukkig Nieuwjaar. 22.15 uur Dc TROS TV-show, talk- show. Presentatie: Ivo Niehe. 23.15 uur TROS Aktua, aktualitei- ten. 23.45 uur TROS tcle-thriller: Onze Ouwe, Duitse politieserie. 00.50 uur Journaal 00.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Pak je prentenboek, les 1 10.00 uur Ik zoek, ik zoek een kinder boek, les 2. 10.30 uur De V.S. vandaag, les 1. 11.00 uur School tv-weekjournaal 18. 11.30 uur Brandpunt in de school, les 5. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur, Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Bound for glory, Ameri kaanse spe.elfjlm uit 1976 van Hal Ashby. '.f! 21.25 uur Omgaan met de dood, docu mentaire van Marga Kerklaan over de omgang met de dood in onze mo derne samenleving en het belang van rituelen voor goede rouwverwerking. 22.10 uur Gesprek met de minister president. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Kenmerk-special: Jihad, Afganistaanse heilige oorlog, film portret van de guerrilla-groep Muja- hedeen in Afganistan. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur Het komplot tegen Birgitt Haas, Frans/Duitse speelfilm uit 1981 van Laurent Hevnemann. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma 18.05 uur De snorkels, kinderpro gramma over wezentjes die onder wa ter leven. 18.30 uur Bingo!, Hitparadeprogram ma met o.a. de internationale top 20. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Vlaams- Natiqnale Omroepstichting. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Het einde van een imperi um, Engelse serie over de tanende Britse invloed in de overzeese gebie den. 21.15 uur Extra Time 21.50 uur Tenuto, laureatenconcert met jonge solisten. 22.40 uur Nieuws en Coda: Droom, van Langston Hughes. BRT 2 18.45 uur Babel, programma voor mi granten. Afl. 3. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht en Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.55 uur S.O.B., Amerikaanse speel film uit 1981 van Blake Edwards. 22.55 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. ZIERIKZEE - De aangrijpende levenservaringen van het zwarte meisje Celie staan centraal in de film The Co- lor Purple die zondag 1 en maandag 2 februari in de Zie rikzeese Concertzaal draait. Beide voorstellingen begin nen op 20.00 uur. Hoofdpersoon is de veertienjarige Celie (Whoopi Goldberg), die in Geor gia (VS) o'pgroeit. Reeds op jonge leeftijd heeft zij de nodige nare erva ringen opgedaan. Misbruikt door haar vader, Wóardoor. zij op zeer jon ge leeftijd twee kinderen krijgt. Bei de kinderen zijn door haar vader aan het zendelingenechtpaar Corinne en Samuel „uitbesteed". Vrij snel wordt Celie uitgehuwe lijkt aan een oudere weduwnaar, die haar bedriegt, slaat en misbruik maakt. Haar zus Nettie met wie zij een heel goed contact heeft, wordt de deur gewezen wanneer zij weigert in te gaan op de avances van Celie's man. Vanaf dat moment hoort Celie nooit meer iets van haar. Wanneer Celie bevriend raakt met Shug (Margaret Avery) ontdekt zij dat haar man brieven van Nettie, die op een zendingsschooltj'e in Afrika lesgeeft, heeft achtergehouden. Wanneer Celie haar man heeft ver laten begint zij met hulp van Shug een winkeltje voor eigengemaakte broeken. Het leven gaat er een stuk rooskleuriger uitzien wanneer zij van Nettie hoort dat de vader van haar twee kinderen niet haar echte vader is. Bovendien keren na enige jaren Nettie en Celie's kinderen uit Afrika terug. Dan pas breken er betere tij den voor Celie aan. OTTERLO - In het Tbgelmuseum van het Gelderse Otterlo is van 1 fe bruari t/m 30 april de tentoonstelling ,,Uit Hollandsche bodem" ingericht. ,,Is dat niet een merkwaardig voor stel, meneer?" vroeg hij tenslotte langzaam. „Laten we aannemen dat u uw hand uit de buurt van uw heupzak houdt, meneer Bil li ter," onderbrak Anthony hem. „Kijk maar eens naar mijn rechterhand! Ziet u die revolver erin? Mooi, dan raad ik u aan dc uwe rustig te laten waar hij is." Worthington-Billitor bromde iets voor zich heen. „Oké," zei hij tenslotte. „Gaat u naar beneden, dan volg ik u over een paar minuten." „Geen smoesjes," waarschuwde de Grote Onbekende hem. „Ik weet dat ik het spel verloren heb, mijne heren," antwoordde dc bankdirecteur. „Twaalf maanden lang heb ik deze zaak voorbereid en heb ik me hier voortdurend met een donkere bril laten zien om de mensen te laten geloven dat ik iets aan mijn ogen mankeer en nu Bent u soms van de politie0" Hij keek zijn tegen stander aan. „Nee, dat is onmogelijk, anders zou u mij geen gelegenheid ge ven om te ontkomen. Wie bent u dan wel?" „Een van de veertig rovers uit do Duizend en Een Nacht." antwoordde Anthony met een uitgestreken ge zicht. Ze gingen naar beneden, om op Bil- liter te wachten. Ze hadden al ruim een kwartier gewacht, toen zij plotse ling een auto hoorden wegrijden. Toen zij onverwijld naar het raam lie pen en naar buiten keken, zagen zij hun eigen sportwagen in een grote stofwolk verdwijnen. „Die heeft pech," merkte dc Grote Onbekende lakoniek op. „Ik geloof niet dat hij het verder dan'AIfriston zal brengen." „Waarom niet?" wilde Paul weten. „Omdat daar twee mannetjes van Scotland-Yard op hem staan te wach ten; dat wil zeggen, eigenlijk wach ten op mij. Ons kunnen ze echter niets aanwrijven, maar met Billiter is dat anders. Kom. laten we gaan, voordat de lucht nog ongezonder wordt." Hoofdstuk 18 Het gebeurde zelden dat de Grote Onbekende op straat over zaken sprak. Op deze mooie zondagmiddag bleef hij tijdens zijn wandeling naar Barnet echter plotseling staan en Paul, die hem begeleidde, moest zijn voorbeeld wel volgen. „Dat daar zou net iets voor ons zijn," riep Anthony verheugd uit, ter wijl hij op een gebouw uit de Victori aanse tijd wees, dat midden in een verwilderde tuin stond. Het huis stond op een hoek van de straat. Aan de tuindeur hing een bordje met de woorden "Tb huur'. door EDGAR WALLACE „Een afschuwelijke kast," luidde Pauls kritiek. „De tuin lijkt wel een wildernis. De architect moet dronken zijn geweest toen hij de tekening voor dit geval ontwierp." „Zo'n huis heb ik juist gezocht," verklaarde de Grote Onbekende en thousiast. „Voor welk doel?" wilde zijn vriend weten. „Om er een gekken huis in te openen?" Anthony glimlachte geheimzinnig. „Je hebt de spijker op de kop gesla gen, Paul," antwoordde hij. „Dat is mijn bedoeling. Hoe heet de villa ei genlijk?" Hij liep wat dichter op het huis toe en zag toen de naam 'Depe Dene' staan. „Depe Dene? Fantastisch!" Hij no teerde de naam van de verhuurder. „Anthony, doe mij een lol en laat mij ergens anders wonen, als jij van plan bent dit krankzinnige geval te huren," verzocht Paul hem. „Je weet dat ik aan reumatiek lijd en ik heb sterk de indruk dat het daar binnen zal tochten als de hel." „Van een scheiding kan geen sprake zijn, beste Paul." De beide vrienden keerden naar huis terug zonder dat de Grote Onbe kende zich verder uitliet over het doel van 'Depe Dene'. (wordt vervolgd) t r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 8