Burgemeester De Vos dringt aan op omleiding weg door Oude Tonge Commissie tevreden met ontwerpnota jeugdbeleid Commissieleden bespreken anti vandalisme-project Belangstelling van andere gemeenten voor nota 5 ZÏERIÏZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 januari 1987 Nr. 24074 Werkbezoek PvdA-Tiveede Kamerleden Op DE TONGE - „Er staan tiles op de volgende wegen.....". Al sinds de ontsluiting vai/het eiland Goeree-Overflakkee in 1964 door het gereed komen van de dammen kan mep de N59 van Zeeland tot het Hellegatsplein regelmatig horen noemen in het rijtje tips dat via het ANP op de radio wordt doorgegeven. Een van de belangrijkste knel- pmten in deze 'Zeelandroute' wordt gevormd door het vier a vijf kilometer lange stuk ■wfg dat dwars door Oude Tonge loopt. Al vanaf 1964 is in het Meerjarenplan Personen vervoer van het rijk het plan opgenomen om een omleiding aan te leggen op ongeveer efn kilometer ten noorden van het huidige traject. Tijdens het werkbezoek van enkele pvdA-Tweede Kamerleden aan Goeree-Overflakkee deed de burgemeester van Oost- flakkee C de Vos een dringende oproep om bij minister Neelie Smit-Kroes aan te drin gen op een heroverweging van het onlangs door haar ingestelde prioriteitenplan. Daarin wordt de uitvoering van de weg drie jaar opgeschoven. De tentning van de omleidingsweg zoals men die op een kilometer ten noorden van de huidige weg wil aanleggen. merleden verzocht alle mogelijke in vloed uit te oefenen om een en ander te stimuleren. Ook door de politie en hot bedrijfsleven en de verschillende gemeenten worden activiteiten on dernomen om druk uit te oefenen op de regering. Tijdens de lunch in de Grutterswei pleitte burgemeester De Vos er ver der voor om de verzoeting van de wa teren achter de Philipsdam óp een langzame manier te laten verzoeten wanneer de dam volgend jaar gereed is. „We moeten voorkomen dat het water uit het Hollands Diep te snel de Krammer en Volkerak bereikt want daarmee zouden we een neer slag in het water van dat gebied ver oorzaken". De Vos richtte zich spe ciaal tot de provinciale statenleden toen hij aandacht vroeg voor de* vestiging van bedrijven, op het ei land. „Het provinciaal bestuur heeft volgens mij de neiging om op econo misch gebied de pendel van vele mensen van hier naar het Rijnmond Het stuk Zeelandroute dat dwars door Oude Tonge loopt en jaarlijks enkele verkèersdödêft veroorzaakt Het verkbezoek aan Goeree-Over- flakkeewerd afgelegd door de Twee de Kamr PvdA-leden H. Velthoven, P. Stofflen en K. de Vries. Zij waren in gezelchap van M. Knol, J. Wolf en C. van \merongen, allen lid van de provincale staten van Züid-Holland voor d< PvdA. Het gezelschap werd verder angevuld door vele lokale be- stuurdrs. Op hun rondreis door Goe- ree-Ovrflakkee werden zij onder meer oitvangen in gemeenschapscen trum Ei Grutterswei te Oude Tonge waar b'rgemeester De Vos van de ge- legenhéd gebruik maakte om de ver- keerspöblematiek van de weg door Oude Tnge te verduidelijken. Verkeersdoden Hij vees erop dat per dag ongeveer 18.000 .uto's over de bedoelde weg rij den. Iaarbij waren het afgelopen Wethouder P. de Rijke noemde het verschijnen van de nota verheugend, te meer daar deze binnen de voorge nomen termijn, de eerste maand van '87, gereed gekomen is. Een compli ment aan het adres van de ambtena ren die de nota hebben opgesteld, als zodanig verklaarde De Rijke het ver zoek van de gemeenten Vlissingen, Middelburg en Terneuzen om het Zie- rikzeese beleidsstuk in te mogen zien. De Rijke deed verder de toezegging dat alle verenigingen en organisa- jaar acht verkeersdoden te betreuren. In de afgelopen acht jaar gezamenlijk waren dat er dertig. De aanleg van de weg zou enkele tientallen miljoenen guldens kosten. ,,Op het geheel van uitgaven van Rijkswaterstaat een peuleschil", aldus de groepscomman dant van de rijkspolitie Oostflakkee R. Osinga die uit hoofde van zijn be roep ook regelmatig wordt gecon fronteerd met de gevolgen van de weg door Oude Tonge. Aanvankelijk had Rijkswaterstaat op het betreffende traject een vierbaansweg gewild. Het provinciaal bestuur echter was daar vanaf het eerste begin tegen omdat het provinciaal streekplan een vier baansweg in dat gebied niet toestaat. De voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg van de weg in de vorm van ontwerptekeningen en de aan koop van grond waren al in gang ge zet omdat men aanvankelijk werkte mst de planning dat de weg in ties, die bij het jeugd- en jongeren werk zijn betrokken een exemplaar thuis gestuurd krijgen plus daarbij de uitnodigihg voor de hoorzitting, die dinsdag 24 maart vanaf 19.00 uur in de raadzaal wordt gehouden. De commissie bleek zich, op een en kele kanttekening na, goed te kunnen vinden in het beleid zoals dat in de ontwerpnota wordt geschetst. De no ta stelt dat het gemeentebeleid voor waarden moet scheppen voor het be vorderen van de educatieve, sociale. Creatieve en recreatieve ontplooiing 1989/1990 opgeleverd zou worden. Het prioriteitenplan van het huidige kabinet haalde een streep door die re kening. In het kader van de bezuini gingen maakte minister Smit-Kroes 'keuzes' en daarbij werd het realise ren van de omleidingsweg door Oude Tonge drie jaar doorgeschoven. Kamerbrede motie In december 1986 werd in de Twee de Kamer aan de regering een motie aangeboden die werd gesteund door alle grote partijen. Daarin werd de minister van verkeer en waterstaat gevraagd het prioriteitenlijstje van het Meerjarenplan Personenvervoer in heroverweging te nemen om de weg door Oude Tonge toch maar voor 1990 te realiseren. „Wij houden de ontwikkelingen nauwlettend in de gaten", aldus De Vos die de PvdA-Ka- van jongeren. Daarbij moet het be leid zoveel mogelijk inspelen op wen sen en behoeften van jeugdigen voor zover deze financieel haalbaar zijn. Hiervoor moet zoveel mogelijk ge bruik worden gemaakt van de be staande voorzieningen en vormen van dienstverlening. Wikken Het al dan niet honoreren van sub sidie-aanvragen is, zo bleek uit de woorden van De Rijke, een zaak van wikken en wegen.' „Als wethouder ben ik hier niet met een ton gekomen, maar met 20.000,-". Op dat jeugd- fonds wordt door een groot aantal verenigingen en organisaties een be roep gedaan. Ten einde tot een zo evenwichtig mogelijke verdeling te komen was de commissie van mening dat het niet wenselijk is dat een paar verenigingen jaarlijks een bedrag uit dit jeugdfonds uitgekeerd krijgen. Beter is om de ingediende subsidie verzoeken jaarlijks te bestuderen. „Een kritische afweging is noodzake lijk in verband met de beperkte mid delen", aldus de wethouder. Het al dan niet ontvangen van een gemeen telijke subsidie is afhankelijk van de levensvatbaarheid van de organisatie en haar activiteiten. De jeugd heeft echter ook een eigen verantwoordelijkheid voor de voor zieningen en activiteiten die voor hen worden opgezet. Het enige punt waarover de menin gen wat meer uiteen liepen was de passage over de kinderopvang. In de nota komt naar voren dat met name werkende ouders gebruik van deze voorziening maken. De ontwikkeling en ontplooiing van het kind komt op een tweede plaats. De meerderheid van de commissie beschouwde de kinderopvang meer als een emanci patorische aangelegenheid. Met na me de opmerking dat de landelijke centra hun openingstijden meer af willen stemmen op de werktijden. Commissielid M. R. de Jong-van Loo (PvdA) achtte deze voorziening ook voor andere doeleinden geschikt. Be sloten werd om eerst de hoorzitting af te wachten. Salariëring Tijdens de bespreking van het be gebied als gegeven te beschouwen. Dat is voor ons onaanvaardbaar". Politiesterkte Namens de rijkspolitie gaf groeps commandant Osinga een uiteenzet ting over de organisatie en het werk van de politie op het eiland. Daarbij kwam naar voren dat door de grote afstanden die moeten worden afge legd en het beperkte aantal man schappen de politie tekort schiet in haar taak. Kamerlid Stoffels zei de problemen bij de politie te onderken nen en ook de mogelijke demotivatie die daarvan het gevolg kan zijn. Hij zegde toe al het mogelijke te doen om binnen de alternatieve begroting meer financiële ruimte voor de poli tie te creëren. „Onze steun had u, heeft u en zult u hebben".Bij de dis cussie over politiezaken die met de kamerleden en de statenleden werd gevoerd kwamen ook allerlei andere aspecten aan de orde zoals het on langs opgerichte landelijke netwerk van samenwerkingsgroepen waarbij de rijkspolitiekorpsen in Nederland in 23 regio's zijn onderverdeeld. De politie van Goeree-Overflakkee valt hierbij binnen de regio Rijnmond. „Wij vrezen dat hierdoor vanuit Rot terdam zal worden bepaald wat er moet gebeuren. Maar ook de kleine gemeenten willen betrokken worden bij de planning", aldus burgemeester De Vos. Uit de gedachtenwisseling bleek verder dat men goede verwach leidsplan gaf De Rijke te kennen dat het college van b en w ervoor voelt om de leidsters van de twee peuter speelzalen van het Leger des Heils een aanvulling op hun salaris te ge ven. Op dit moment staan de leid sters voor de keuze om ofwel minder uren dan wel enige uren onbetaald te werken. Hoe een en ander uit zal pak ken wordt op dit moment onderzocht, maar volgens De Rijke is het niet de bedoeling dat de aanvulling van de salarissen van de leidsters uit het jeugdfonds wordt gefinancierd. DEN HAAG - De werkgroep SURF (Samenwerkende Universitaire Re kenfaciliteiten) krijgt van het compu terbedrijf Digital Equipment 30.000 pakketten programmatuur ter waar de van 40 miljoen gulden. De pro gramma's zijn bedoeld als bijdrage aan het zogenoemde SURF-plan dat voorziet in de opbouw van een lande lijk computernetwerk ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek en onderwijs. DEN HAAG - Ongeveer de helft van de 150 F-16 jachtbommenwerpers van de Koninklijke Luchtmacht zal de ko mende dagen een controle ondergaan aan een reserve-veiligheidssysteem. De betreffende toestellen zullen in af wachting van de controle niet vlie gen. Dit heeft de luchtmacht meege deeld. tingen heeft van de automatisering van de politieadministratie. „Mo menteel steekt een politieagent daar ongeveer dertig a veertig procent van zijn tijcj in". Behalve het bezoek aan Oude Ton ge kwam de Tweede Kamer- en pro vinciale staten-delegatie tijdens het werkbezoek ook nog op vele andere plaatsen, 's Morgens was men te vin den in de Hoekse Waard waar men Heinenoord bezocht in verband met een mogelijke afsnijding van een bocht in de Waterweg. Dat is nodig in verband met de zesbaks duwvaart. De plannen liggen al op de tekenta fel. Langs de parallelweg naar de Heinenoordtunnel bekeek men een gebied met zwavel verontreinigde grond waarover de bestuurders zich bezorgd maken. „Voor daar een bus tracé wordt aangelegd moet die grond eerst worden gereinigd. Maar we hebben daar geen juridische grip op omdat het gebied eigendom is van Rijkswaterstaat". Verder werd aan dacht besteed aan de mogelijke aan leg van een wisselbaan bij de Heine noordtunnel om de filevorming daar op te lossen. In Numansdorp bekeek men de plannen voor de ontwikke ling van een rioolzuiveringsinstalla tie met een berging voor het slib dat daaruit komt. Na het bezoek aan Ou de Tonge werd 's middags het nieuwe gemeentekantoor in Middelharnis bekeken. Het was ruim twee jaar ge leden, van juli 1984, dat een Tweede- Kamer PvdA-delegatie een werkbe zoek bracht aan Goeree-Overflakkee. BRUSSEL - De Europese Gemeen schap en de Verenigde Staten hebben zo goed als zeker een akkoord geslo ten over de invoer van Amerikaanse voedergranen naar de gemeenschap. Daarmee is een handelsoorlog tussen de twee blokkeh' van de baan. For meel is het akkoord echter nog niet rond, aldus diplomatieke bronnen in Brussel. JAKARTA - Een nieuw Indonesisch dagblad, Prioritas, dat sinds negen maanden in een oplaag van 115.000 exemplaren verschijnt in Jakarta, is door de overheid met een verbod be dreigd omdat het teveel „sensatiebe- richten" opneemt en zich niet houdt aan de publikatie-afspraken met de regering. HEERLEN - Na jarenlang wachten heeft de hoofdirectie van het ABO toestemming gekregen voor de bouw van een nieuw kantoor in Heerlen. De brief draagt nog de handtekening van de inmiddels ziek geworden mi nister Van Dijk van binnenlandse za ken. Dit is op een persconferentie in Heerlen bekendgemaakt door hoofd directeur mr. drs. M. Snijders. EINDHOVEN - Leon Schoenma kers (48) wordt de nieuwe directeur van de Eindhovense stadsschouw burg. Zijn benoeming gaat op 1 augustus in. Een woordvoerder van de gemeente Eindhoven heeft dit meegedeeld. Een tweede kandidaat voor de functie, KRO-medewerker Theo Stokkink, is afgevallen. ZIERIKZEE - In de onlangs gepubliceerde ontwerpno ta jeugdbeleid behoeft nauwelijks iets te worden gewij zigd. Dit bleek tijdens de vergadering van de Zierikzeese commissie jeugd- en jongerenwerk, waarin deze nota uit gebreid ter sprake kwam. aan nieuw meubilair toe giebesparende maatregelen hard no dig zijn. De rijksoverheid, die eige naar van het monumentale pand is. is niet bereid om deze aanpassingen ge heel te financieren, omdat het ernaar uitziet dat het gebouw binnen enkele jaren eigendom van de gemeente wordt. Wel wil het ministerie van on derwijs en wetenschappen een jaar lijkse bijdrage van 4790,— voor de ze investering beschikbaar stellen. B en w stellen voor om voor het optima liseren van de cv-regeling en het iso leren van gevels en plafonds een kre diet van 63.460,- beschikbaar te stellen. Meubilair Het interieur van de bovenbouw van de Jan Wouter van den Doel is hard aan vernieuwing toe. Om die re den heeft het bestuur van do Vereni ging tot Bevordering van het Christe lijk Schoolonderwijs bij de gemeente een verzoek ingediend voor het ver krijgen van een krediet. Dit verzoek komt tijdens de commissievergade ring ter tafel. Met de vervanging van de twintig jaar oude meubeltjes is een bedrag van 55.000,- gemoeid. De bovenbouw vin de Jan Wouter van den Doelschool is hard ZIERIKZEE - De vorderingen van de werkgroep vandalisme-nee komen uitgebreid ter sprake in de open bare vergadering van de commissie onderwijs, die maan dag 2 februari in het stadhuis van Zierikzee wordt ge houden. Deze vergadering begint om 20.00 uur. De bestrijding van vandalisme kwam tijdens de algemene beschou wingen naar voren als een zaak die grote prioriteit heeft. Om die reden is een aantal openbare basisscholen ge vraagd om medewerking te verlenen aan het uitvoeren van een gezamen lijk antivandalisme-project. vraag of de basiseducatie nu in de portefeuille welzijn dan wel bij on derwijs thuishoort. De raadsleden vroegen zich dit af. Voor het ambte lijk apparaat maakt de keuze voor onderwijs dan wel welzijn weinig uit, omdat beide zaken op een en dezelfde afdeling worden behandeld. Op dit moment is een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van alle basisscholen en een van de scholen voor voortgezet onderwijs bezig met de voorbereiding van een project. Bij deze voorbereiding wordt teruggegrepen naar ervaringen van andere gemeenten met dergelijke projecten. Over de opzet en vorderin gen van het voorbereidend werk krij gen de commissieleden tijdens de vergadering informatie. Een ander punt waarmee de com missieleden zich bezighouden is de Energie De commissieleden geven eveneens hun mening over het voorstel om een krediet van 63463,20 beschikbaar te stellen voor het treffen van energie besparende maatregelen in het schoolgebouw in de Manhuisstraat. Het energiegebruik van het gebouw, waaarin de Zeeuwse Dag- en Avond scholengemeenschap (ZDAG), het baanlozenproject en een dependance van de Rijksscholengemeenschap zijn gehuisvest is dusdanig dat ener- t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5