Slachtofferhulp streeknieuws 4 „Je wilt toch weten of de dader al gepakt is99 ZIERIKZEE - „Je wilt graag weten of de politie al een dader op het spoor is, maar je hoort niets. Dan ga je de politie zelf bellen en dan hoor je in gedachten op de achter grond 'O, daar heb je ze weer'. Slachtoffers van misdrijven hebben zovele jaren de schijnwerper van de hulpverlening moeten missen. Het was (en is nog) voornamelijk de dader, die met zijn rechten en plichten tot de laatste snik begeleid wordt. En het slachtoffer moest er maar uit zien te komen. Zwart-wit gesteld weliswaar, maar een probleem van de eerste orde. De rijkspolitie op Schouwen-Duiveland wil hier samen met andere instanties een einde aan maken. Tijdens een informatieve bijeen komst in het Huis van Nassau mocht de organisatie van 'Slachtofferhulp' rekenen op een goede belangstelling. Dit in tegenstelling tot de vorige week belegde 'meeting' in Scharen- dijke. Gespreksleider L. J. van Gastel raakte in zijn openingswoord de kern van de zaak. ,,Het blijkt nogaleens, dat de veroorzaker van het misdrijf meer aandacht krijgt dan het slacht offer. Ik ben erg blij, dat de politie hierin verandering wil brengen". Kan en wil De bijeenkomst was bedoeld om de aanwezigen te laten zien wat de poli tie kan en wil. Groepscommandant adjudant M. P. Lenselink deed de aanwezigen uit de doeken hoe het politie-apparaat in elkaar steekt en welke taken haar toegedicht zijn in het kader van de politiewet. Juist met een uitvoerige uitleg over dit ap paraat kan de politieman/vrouw in het hulpverleningskader geplaatst worden. De politie heeft aan de hand van de politiewet een drietal hoofdtaken. Tot voor enkele jaren waren het voor namelijk de opsporing en de handha ving van de rechtsorde, die de meeste aandacht kregen. Dat is de politie slechts deels toe te schrijven. Van zelfsprekend speelt ook de publieke opinie en de bewustwording van de positie, waarin het slachtoffer ver keert, hierin een rol. De rechten en plichten van de dader - zo die al op gespoord worden - zijn uitvoerig om schreven; celgrootte, aantal keren 'luchten', de advocaat, het eten... De machteloze en onbevredigde ge voelens van het slachtoffer zijn veelal moeilijk te veranderen. Een straf rechtelijke procedure kan het slacht offer in het meest gunstige geval 1500 gulden opleveren en daarmee is vaak slechts een fractie van de geleden schade vergoed. Van een emotionele begeleiding is veelal geen sprake ge weest volgens Lenselink. der de zedendelicten, de kapitale mis drijven, de dodelijke ongevallen en inbraak in woonhuizen. ,,We probe ren binnen veertien dagen bij deze slachtoffergroep langs te gaan. Dat moet bij voorkeur een politieman uit de buurt doen. De hulp van de politie vind ik van groot belang, maar we blijven politiemensen en niet alléén hulpverleners. Zijn slotvraag 'Slacht offerhulp onze zorg of slachtoffer hulp ons een zorg', liet zich gemakke lijk beantwoorden. Th. de Waal van de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening verte genwoordigde de beroepsmatige hulpverlening, die nauw betrokken is bij slachtofferhulp. Het verdriet van slachtoffers valt met geen pen te beschrijven. Dat bleek bij André wel mee te vallen. In korte bewoordingen deed hij zijn verhaal. Enige tijd gele den werd André als pompbediende te Zierikzee overvallen door twee per sonen. Na het geld te hebben afgege ven, werd gas in het gezicht gespo ten, waarna de daders met de Noorderzon vertrokken. Dit slachtoffer illustreerde de com plexiteit van de hulpverlening. Hulp verleners kunnen geen standaard pakket samenstellen, waarmee de slachtoffers benaderd worden. Voor André heeft de overval geen psychi sche gevolgen gehad; voor anderen des te meer. Zo toonde een video-film een man, wiens vrouw door een dron ken automobilist is aangereden. De vrouw overleed. Voor die man is het leven vernietigd, zijn alle toekomst plannen, die hij met zijn vrouw maakte, van de baan. Uit. Beeld De Waal gaf de belangstellenden een goed beeld van de situatie, waar in slachtoffers kunnen verkeren. De federatie helpt bij het verzachten van het materiële leed, maar staat de mensen ook met praktische zaken bij. Bij groot leed kan het slachtoffer of de nabestaanden in een situatie te recht komen, waarin zelfs de meest éénvoudige zaken als het invullen van formulieren niet meer lukken. De Waal onderschatte ook de steun bij het verkrijgen van financiële ver goedingen niet. ,,Pijn in de porte monnee is ook pijn". Maar wellicht de belangrijkste taak is de emotionele en psychische bijstand na de eerste hulp van de po litie. Slachtoffer zijn is ingrijpend. Zo iemand heeft begrip nodig en ie mand om mee te praten - ook op lan gere termijn. En in dat opzicht toont De Waal zich erg tevreden met de vrij willigers, die vaak uit eigen ervaring met de slachtoffers gesprekken voe ren. ,,Het gevoel, dat er begrip is en morele steun vanuit de samenleving is van enorm belang". Slachtoffers worden vaak gecon fronteerd met gevoelens van angst, schaamte en schuld. En op dat mo ment beperken de gevolgen van het misdrijf zich niet vaak tot het slacht offer zelf. De Waal noemde in dit ver band de theorie van de 'tekort schie tende beschermer'. Een slachtoffer van bijvoorbeeld een verkrachting gaat denken, dat de dader hem of haar ook had kunnen doden, maar toch niet heeft gedaan. En dat terwijl de naaste omgeving lekker voor de te levisie zat of de politie te laat ver scheen. De sympathie gaat in die ge- dachtenkronkel naar de dader, ter wijl de eigen omgeving de schuld krijgt. De gevolgen zijn in zulke si tuaties, waarin de hulpverlening te kort schiet, piet altijd te overzien. Of wat te denken van de bevroren angst. Als een konijn, dat door het licht van een naderende auto wordt bevangen en van schrik niet meer be weegt. Mensen kennen dat ook en volgens De Waal moet dat als een soort van handhavingsmechanisme gezien worden. Het slachtoffer sluit zich volledig af van de wereld, waar mee het voor hulpverleners moeilijk is om meteen hulp te verlenen. Juist in dergelijke gevallen is het van be lang, dat die helpers op hun hoede blijven. Een compleet andere vorm van slachtofferhulp wordt verleend door de medische wereld. Namens de Dis tricts Gezondheids Dienst Zeeland (DGD) was drs R. Bakker aanwezig. Hij deed een en ander uit de doeken over de medische begeleiding. Vaak wordt bij lichamelijk letsel een ge rechtelijk geneeskundige ingescha keld. Dat het niet te allen tijde de ei gen huisarts is heeft een reden. Het aantal geweldsdelicten is gelukkig gering, maar daarmee de mogelijk heid om er als arts ervaring mee op te doen klein. Bakker gaf het voorbeeld van de blauwe plekken. Een huisarts behan delt het slachtoffer en zal niet altijd denken aan de blauwe plekken of Geluiden kneuzingen, die zich in de regel van zelf herstellen. Een ervaren gerechte lijk geneeskundige daarentegen kent de kneepjes van het vak en kan met een gedegen medisch onderzoek het slachtoffer van dienst zijn. Een me disch onderzoek - mits goed uitge voerd uiteraard - kan een bevestiging van het verhaal van het slachtoffer zijn. Mede naar aanleiding van een vraag vanuit de zaal werd uit de toe lichting van Bakker duidelijk, dat het gerechtelijk medisch onderzoek niet altijd uitgevoerd wordt. „Het slachtoffer mag natuurlijk nooit slachtoffer van de hulpverlening worden. Het komt incidenteel voor, maar als het slachtoffer psychisch niet tot een medisch onderzoek in staat is, dan respecteer ik dat. Dat is een groot goed", aldus Bakker. Dat dit het politieel onderzoek kan ver tragen of zo misschien wel onmoge lijk kan maken is de consequentie, die soms gedragen moet worden. Goede slachtofferhulp is van enorm belang. Wat voor de één niet te ver werken is, stelt voor de ander betrek kelijk weinig voor. Het is een veront rustende gedachte, dat 83 van de misdrijven niet opgelost wordt. Dat betekent, dat eenzelfde percentage slachtoffers met een onbevredigd rechtsgevoel achter blijft. En al wordt de dader wel opgespoord, dan nog is het de vraag of het slachtoffer ooit volledig herstelt. De Waal maak te duidelijk, dat sommige mensen ja ren nodig hebben. „Het is onjuist om tegen iemand te zeggen van heb je er nu nog moeite mee?". Iedereen heeft zijn of haar eigen verwerkingsproces. ZIERIKZEE De Kleine Gids Om meer inzicht te geven in het stelsel van sociale zekerheid is dezer dagen de 46e editie van De Kleine Gids van de pers gekomen. Deze uit gave van de vereniging van Raden van Arbeid bevat in beknopte maar zo volledig mogelijke vorm informa tie over de sociale verzekeringswet ten en sociale voorzieningen in Ne derland zoals deze vanaf één januari 1987 gelden. Met name heeft men plaats ingeruimd voor twee nieuwe wetten op het gebied van de sociale zekerheid de Tbeslagenwet en de In komensvoorziening voor Oudere en gedeeltelijk Arbeidsongeschikte werkloze Werknemers (IOAW). De Werkloosheidswet is herschreven. Verder geeft de gids ook informatie over internationale zekerheid. Het boekje is tegen een zeer minimale vergoeding te verkrijgen bij de Raad van Arbeid. Samenkomst De afdeling Zierikzee van de AN- BO heeft voor donderdag 5 februari een thema-bijeenkomst gepland. De ze bijeenkomst begint om 14.00 uur in het ANBO-gebouw in de Paternoster- straat in Zierikzee. De heer L. Meerman pakt deze mid dag een ijzig onderwerp bij de kop. Aan de hand van dia's vertelt hij een en ander over de Noordpool. Ook niet leden zijn welkom. BURGH-HAAMSTEDE Geslaagd Jaap Kruithof uit Burgh-Haamste- de heeft na het behalen van de ir-titel bouwkunde aan de TH Delft nu ook zijn drs-titel in de bedrijfskunde aan de Erasmus-universiteit behaald. ANBO Het gewest Zeeland van de Algeme ne Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) komt dinsdag 3 februari bij een in de recreatiezaal van rusthuis Duinoord te Burgh-Haamstede. Het samenzijn begint om 14.30 uur. OOSTERLAND Ouderavond Peuterspeelzaal 't Kraayennest te Oosterland houdt dinsdag 3 februari een ouderavond in het plaatselijke dorpshuis, Oosterhof. Vanaf 20.00 uur krijgen de bezoekers een huis houdelijk gedeelte voorgeschoteld, waarna mevrouw De Jong uit Drei- schor over dyslectie (leesblindheid) spreekt. Een ieder is welkom. Mistig Slot Haamstede Aangepast Ook de politiescholen hebben hun opleidingsbeleid aangepast. De agen ten, die vandaag de dag van school komen, hebben hulpverlening in hun pakket gehad en beschikken hiermee over een gedegen voorkennis. „Het was vroeger nu éénmaal zo, dat de po litiemensen voornamelijk dader gericht werden opgeleid", aldus Len selink. „Een dief op heterdaad be trappen is natuurlijk best interessant voor de politie, maar er is meer". En dat meer uit zich op hulpverle ningsvlak eilandelijk op verschillen de manieren. Zo heeft de politie een verhoorruimte ingericht, krijgt het slachtóffer in verband met de verze kering een formulier 'onbekende da der', wordt een folder met handige informatie toegestuurd en komt er ook bericht, wanneer de dader is op gespoord. Volgens de adjudant heeft de intrede van de computer (door de gezamenlijke gemeenten voor-gefi nancierd) vele mogelijkheden ge schapen. Maar uit de discussie met de zaal bleek, dat de slachtoffers van mis drijven sowieso bericht willen heb ben. Of de dader nu wel of niet op gespoord is. Een oudere dame bijvoorbeeld, die haar relaas deed over een sieradendiefstal vanuit haar huis. Nu - anderhalf jaar later - heeft ze nog niets van de politie gehoord. Of een mevrouw, waar uit huis een klok werd ontvreemd. Nooit meer iets gehoord na de aangifte. Lenselink noemde deze geluiden „praktische informatie, die zeker bruikbaar is". Hij stond open voor positieve en negatieve reacties. Een briefje is zo geschreven door de poli tie. maar hoe zit het met de nazorg; het bezoek aan het slachtoffer, waar van er op Schouwen-Duiveland in 1984 al 2000 waren? Een onmogelijke zaak natuurlijk. Vandaar dat de poli tie een gedwongen selectie toepast. De commandant noemde in diC ka- Foto: Johan D. C. Berrevoets Wel is het volgens hem zo, dat de politie-functionaris de slachtoffers van misdrijven een soort eerste hulp verleent. Maar de serieuze hulp van uit de politie is in cijfers uitgedrukt schraal te noemen. Cijfers; In 1982 werd de politie in Zeeland 37.000 keer geconfronteerd met misdrijven. Slechts in 4000 gevallen werd er enige vorm van hulp verleend, waarvan twaalf situaties serieuze hulp is gebo den. Twaalf slachtoffers van de 37.000 die echte hulp kregen dus. Maar de rijkspolitie in deze regio heeft zich deze cijfers aangetrokken. In 1984 werd in 132 gevallen van de in totaal 2000 misdrijven op Schouwen-Duive land meer dan de helpende hand toe gestoken door de geüniformeerde in stantie. En al geeft Lenselink toe, dat ook in dat geval slechts sprake is van een gering aantal, de stijgende lijn is er. Een ander feit is, dat Schouwen- Duiveland na Vlissingen het hoogste aantal misdrijven kent. Dit is groten deels toe te schrijven aan het toe risme.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4