Diamanten huwelijk Welzijnscommissie akkoord 4>f met ontwerp-subsidielijst 3j Vaste verbinding hoofdcomputer voor Middenschouwse secretarie Rijksweg N59 en Groeneweg Robin Hood levert boter Bevolkings verloop van provincies Licht gewond bij aanrijding Nog" geen Jfanavond gemeenteraadsvergadering Bruinisse ijsbaan Onderzoek wegverkeerslawaai Kerkwerve ZIERIKZEESCHE NIEUWSRODE Donderdag 29 januari 1987 Nr. 24074 's-GRAVENHAGE - In Den Haag is momenteel een partij boter van 8000 pakjes te koop die volgens een bijgevoegd pamflet gestolen is uit de voor raad van de Europese Gemeen schap. De gestolen partij ter waarde ..van. 20.000,- was bestemd h .voor de verwerking tot voer voor kalveren. De boter wordt nu goedkoop aangeboden voor mensen met een minimum in komen. De opbrengst wordt doorgesluisd naar de ontwik kelingslanden. De opstellers van het pamflet noemen zich Robin Hood en de Botervlieg- jes, naar de gelijknamige En gelse figuur, die het opnam voor de armen, door de rijken te bestelen. NIJMEGEN - Met de aanhouding va twee Arnhemmers van 23 en 27 jaar heeft de rijkspolitie in Nijmegen zes inbraken in sportkledingzaken opgelost. Bij de inbraken werd in to taal voor ruim 300.000 gulden aan kleding buitgemaakt. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie in Nijmegen meegedeeld. De inbraken werden de afgelopen maanden ge pleegd in Gendt, Doesburg, Eefde, Klarenbeek en Brummen. Slechts een klein deel van de buit is terugge vonden. ZIERIKZEE - Na een stij ging van het aantal inwoners in de komende dertien jaar met 62.000 zal de provincie Zuid-Holland de eerste tien jaar na de eeuwwisseling 80.000 mensen kwijt raken. Ook de provincies Noord- •Holland, Utrecht, Groningen en Limburg zullen de bevol king zien teruglopen, zij het in geringere mate, terwijl Zee land er 36.000 mensen bij- krijgt. Dit blijkt uit berekeningen van de Rijksplanologische Dienst (RPD) en het Centraal Planbureau op grond van de bevolkingsprognose van het Centraal Bureau van de Statis tiek (CBS). Het totaal aantal inwoners van Nederland zal volgens de verwachtingen van het CBS nog groeien van 14.456.000 in 1985 tot 15.350.000 in 2005. Vijf jaar later zal het land 98.000 mensen minder tel len. Tot de eeuwwisseling zal de bevolking volgens de RPD in alle provincies, op Gronin gen na, nog toenemen. Daarna wordt de situatie geheel an ders. De algehele teruggang van de bevolking zal niet gelij kelijk over de provincies ver deeld zijn. Tbrwijl enkele pro vincies sterk verliezen, neemt de bevolking in andere streken zelfs nog toe. Klappen De gevoelige klappen in Zuid-Holland (na de eeuwwis seling in tien jaar tijd 80.000 mensen minder), Utrecht (- 25.000), Groningen (- 18.000), Limburg (- 18.000) en Noord- Holland (- 15.000). Daarnaast zal de bevolking van Flevoland en Noord-Brabant de neiging hebben af te nemen, zij het in zeer geringe mate. In de ko mende decennia zal de Neder landse bevolking zich verplaat sen naar het midden en noorden van ons land. Het aan tal inwoners van de provincie Gelderland zal tot het jaar 2010 alleen maar groeien. Gelder land krijgt er in totaal 176.000 mensen bij. Ook Overijssel zal meer mensen binnen de gren zen ontvangen, namelijk 87.000, terwijl Friesland en Drenthe er respectievelijk 69.000 en 58.000 mensen bij krijgen. De bevolking van Zee land zal in 2010 ook iets toege nomen zijn, namelijk met 36.000. Westerschouwse werkgroep in juni klaar met herziening ZIERIKZEE - Op het kruispunt Weststraat Balie/ Kerkhof Raam straat vond woensdagmiddag een aanrijding plaats waarbij mevrouw T. v. 't L. uit Zierikzee licht werd ge wond. Zij reed met een personenauto vanuit de Weststraat richting Kerk hof en werd daarbij aangereden door J. H. uit Zierikzee die met zijn auto vanaf de Balie richting Raamstraat reed. Hij zou daarbij geen voorrang hebben verleend. Beide voertuigen liepen aanzienlijke schade op en v. 't. L. werd naar het Rode Kruis zieken huis gebracht. Na behandeling kon zij huiswaarts keren. BURGH-H AAMSTEDE - De Westerschouwse commis sie voor het welzijnsbeleid heeft weinig moeite gehad met het uitbrengen van een positief advies voor de ontwerp-jaarlijst voor het sociaal-cultureel en emancipa tiewerk 1987. Tijdens de vergadering werd duidelijk, dat waarschijnlijk in juni van dit jaar de resultaten van de werkgroep subsidiebeleid verschijnen. Hiermee wil de gemeente haar subsidie-uitgaven op een rijtje zetten. Wethouder J. Deïst „Hoewel het eigenlijk nog wat vroeg is om hierover al te kunnen spreken, kan ik me voorstellen, dat de resultaten voor de ene organisatie bevredigend zullen zijn, maar voor een andere weer wat tegenvallen", zei wethouder en voorzitter J. Deïst. Maar alle betrokkenen hebben later in het jaar de gelegenheid om te rea geren op de resultaten van de werk groep, waarna het in het najaar bin nen de gemeenteraad behandeld wordt. Dat is nodig om de conclusies en besluiten nog in de begroting voor 1988 te kunnen opnemen. Jaarlijst Als de gemeenteraad binnenkort instemt met de jaarlijst voor 1987 dan ziet de subsidieverdeling er alsvolgt uit. Westerschouwen geeft voor het jeugd- en jongerenwerk een bedrag van 28.732 gulden. Dat is te verdelen in de Vereniging Dorpsgemeenschap Noordwelle Spelmiddagen (500 gul den), idem de jeugdsoos (400 gulden), CJV de Schakel (2.625 gulden), Stich ting Scouting Westerschouwen (750 gulden), de commisie jeugd- en tie nerwerk Serooskerke (400 gulden) en de Stichting Jeugd Schouwen-Duive- land (22.932 gulden). Big S moet vooralsnog genoegen nemen met de huidige subsidiebere kening, waarin de gemeente uitgaat van het aantal Westerschouwse leden ouder dan vijftien jaar. Big S, dat in middels een bezwaarschrift hierte gen heeft ingediend, ziet graag, dat de gemeente ook jongere leden subsi dieert en tevens bezoekers vanuit an dere gemeenten in haar berekening meeneemt. „Waarom doen we dat ei genlijk niet? vroeg commissielid H. Streng-Hagen. Deïst antwoordde haar dat het hoogst ongebruikelijk is, dat een gemeente voor inwoners van een andere gemeente gaat beta len. Big S kan van de gemeente voor 1987 1125 gulden krijgen. Een bedrag van 11.200 gulden gaat naar het gemeentelijk peuterspeel zaal werk. Haamstede krijgt 7.600 gulden, terwijl Renesse 3.600 gulden kan verwachten. J. de Wit stelde hier mee in het algemeen vast, dat de peu terspeelzalen in een financieel moei lijke tijd verkeren. Voor de muziek school wordt een bedrag van 49.801,71 gulden vrijgemaakt. Een som van ruim 20.000 gulden kan wat de commissie betreft be schikbaar komen voor de verenigin gen voor amateuristisch^ kunstbeoe fening. Hieronder vallen Luctor et Emergo (9.500 gulden), Witte van Haemstede (9.500 gulden), toneelver eniging Op Drift (1000 gulden) en het Ouderenkoor Westelijk Schouwen (500 gulden). Dan is er nog een aantal activitei ten, dat zich niet speciaal laat rubri ceren. Er gaat - mits dus de instem ming van de raad komt - 2810 gulden naar de oranjeverenigingen/dorpsge meenschappen in de kernen, 600 gul den naar de zomeravondconcerten in Renesse en 2500 gulden wordt opzij gelegd voor verdere activiteiten. Het emancipatiewerk in de ge meente kan rekenen op een totaalbe drag van 1100 gulden. Hiervan komt 300 gulden ten goede van het Vrou wenontmoetingscentrum te Zierik zee, 400 gulden voor de gemeente zelf voor de voorlichting en 400 gulden voor de te verwachten subsidiever zoeken. Samen met de andere onder delen betekent dit een totaalbedrag van 118.211,21 gulden voor het sociaal-cultureel en emancipatiewerk in Westerschouwen. Steeds storingen in de telefoonlijn SCHARENDIJKE - Hoewel men ervan overtuigd was dat de eigenlijke oorzaak van de problemen bij de PTT gezocht moet worden, besloot de gemeenteraad van Mid- d ens-'hou wen woensdagavond tijdens de'openbare verga dering tot de aanleg van een vaste lijnverbinding tussen de geautomatiseerde bevolkingsadministratie en de hoofdcomputer in Rotterdam. Sinds 1985, toen men over ging op automatisering, verloopt de verbinding met het Gemeentelijk rekencentrum via een normale telefoon lijn. Dat blijkt in de praktijk verre van ideaal omdat de lijn door storingen steeds uitvalt waardoor voor het pu bliek soms lange wachttijden ontstaan. Het college van b en w bleek dan ook bereid tot een eenmalige uitgave van ruim 6.500 gulden voor de aanleg en installatie van de nieuwe lijn. Plus een verhoging van de jaarlijks terug kerende kosten met 2000 gulden die daardoor op 11000 gulden uitkomen. C. W. Boot (CDA) had wel begrip voor het voorstel omdat het secretarieper- soneel goed móet kunnen functione ren maar liet zich zeer kritisch uit ten aanzien van de PTT. „Zij kan blijk baar niet voldoen aan de zorg voor goede verbindingen. Op deze manier komen onze kosten voor automatise ring toch terecht in de sector onbe heersbaarheid.Burgemeester-W. den Boer vbVid'h'^f een beetje' t*é vïbeg om dat nu al te stellem „We zijn'inder tijd op de voorzichtige toer gegaan door te kiezen voor een telefoonlijn". G. A. M. Cobussen (PvdA) wilde we ten of de nieuw aan te schaffen appa ratuur straks ook weer aansluit en bruikbaar is bij verdere automatise ring maar daarover kon wethouder L. C. Hart hem geen uitsluitsel geven. „Binnen de secretarie is men bezig met onderzoek naar de mogelijkhe den van automatisering maar dat/zal nog wel een jaar duren". Tijdens de raadsvergadering werd verder het krediet voor de uitbrei ding van basisschool 't Meetje vast gesteld op 368.800 gulden. Iri plaats van ruim 26.000 gulden zoals men eerst had gepland komt hiervan ruim .•'UUOVIJJV. 5000 gulden ten laste van de algeme ne mid$£jpftf!van de gemeente. Het overige bèdrag wordt betaald door het rijk. Men besloot verder tot het vestigen van een zakelijk recht ten behoeve van A. M. van de Panne die ten behoeve van uitbreiding van zijn camping een elektriciteitskabel en waterleiding in gemeentegrond moet leggen. Bij de behandeling van de verkoop van een perceel grond langs de Elkerzeeseweg aan J. W. Kristeli jn kwam onder meer naar voren dat het overblijvende perceeltje naast de be graafplaats niet zal worden verkocht aan derden. ,-v) 4' - V 1'v 7 f" "De' gemeenteraadsvergadering werd op ludieke wijze besloten door dat wethouder Renden een zwarte das aanbood aan zijn collega wethou der Hart. Hij had het kleinood ont vangen van de heer J. C. Erbrink van de stichting Uit in Zeeland als teken van rouw, dat de gemeente Midden- schou'Wen gèeri subsidie meer ver leent' aan de stichting. „Als wethou der mag ik geen'cadeaus aannemen, dharom gééf ik hém door aan de wet- h'oudér in het college die niet positief 'tegenov.er de subsidié kon staan". 'Hart nam het naar zijn zeggen spor tief,' w^ëfMet'èrg serieus op. „Als de nieüwé^Mnouderskamer er komt zal hij da.a'f'Koteeri 'te hangen", beloofde hij. .^r(° 7-; ■>-/. hmjj ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee. postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 en 01110-2449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41.00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. RENESSE - Een diamanten huwelijk ih Renesse. Het echtpaar L. J. de Feiter (84) en J. C. de Feiter-Verseput (81) is zestig jaar getrouwd en dat wordt gevierd. De hoge leeftijd weerhoudt het echtpaar niet van deelname aan het vereni gingsleven. Zo heeft de ouderensoos een vaste plaats in het leven van het Renesser paar, terwijl mevrouw De Feiter ook nog verbonden is aan de plaatselijke vrouwenorganisatie. Haarman is uniek te noemen, daar hij nog steeds ,,bij de muziek" is. In 1914 werd hij lid van Luctor et Emergo, dat hij. in 1936 door verhuizing moest verlaten. Van die tijd tot 1954 versterkte hij de gelederen van het Brouwse Apollo. Maar geboren en getogen in Renesse keerde het paar weer terug naar Renesse, zodat De Feiter sinds '54 nog steeds bij Luctor et Emergo zit. Dat leverde hem eertijds een penning van de gemeente Westerschouwen op. Het echtpaar is 'nog goed gezond; mevrouw De Feiter heeft nog geen enkel medicijn in huis. En dat bewijst, dat werjcen niet ongezond is want haar man heeft vanaf zijn twaalfde tot zijn vijfenzestige gewerkt in de landbouw. Zaterdag 31 januari wordt het feest met de familie gevierd; een familie met vijf kinderen, 11 kleinkinderen en acht achterkleinkinderen. Vervolg van pagina 1 Overige agendapunten Het ziet er niet naar uit dat de ijsbaan te Kerkwerve op korte termijn zfll morden uitgebreid. Dé overige agendapunten omvatten -• een aanpassing van de voorwaarden t waaróp gemeentegarantie wordt ver eend omhel eigen woningbezit te sti muleren. Hierbij worden onder meer aanvankelijk verschillende besluiten ten aanzien van bestaande en nieuwe woningen samengevoegd tot een nieuwe regeling. Tijdens de vergade ring komt verder een aantal wijzigin gen iiV de bouwverordening Bruinisse aan de orde. Deze houden onder meer een ingrijpende herregulering in. Verder zal men besluiten over de ver koop van een perceel bedrijfsterrein aan graanhandel D. van Tuijl en een perceel grond aan de Havenkade aan C. van den Berge. De raadsvergade ring begint om 19.30 uur. slotte kan er toch maar een paar we ken per jaar worden geschaatst", ver woordde Renden de mening van het college. De raad legde zich erbij neer maar wilde wel de verzekering dat het college op de plannen zal terug komen zo gauw er compensatiegrond beschikbaar komt. Van Langeraad: „Het zou wel gek zijn als de plannen dan niet haalbaar zouden zijn met het aanbod van de aannemer en de bereidheid van de ijsvereniging tot zelfwerkzaamheid BRUINISSE - In het kader van de Wet geluidshinder die op één maart 1986 in wer king is getreden en dan speciaal met het oog op het onderdeel dat betrekking heeft op bestaande situaties wegverkeerslawaai, is door provinciale waterstaat een kostenra ming gemaakt voor het verrichten van oriënterend akoestisch onderzoek. De gemeen te Bruinisse wil uitsluitsel over mogelijke geluidsoverlast van de Rijksweg N59 of de Groeneweg bij Bruinisse omdat het rijk in dat geval finaneiële middelen ter beschik king stelt voor de Uitvoering van saneringsmaatregelen. Het rijk stelt geen gelden'beschik- ,baaj\ yoor het onderzoek waaruit moet blijken of er lawaaioverlast is. Provinciale waterstaat heeft beré- kend;dat de kosten .voor het verrich ten van een oriënterend akoestisch onderzoek 5000 'gulden plus btw be dragen. Tijdens de gemeenteraads vergadering die vanavond (donder dag) in het gemeentehuis te Bruinisse wordt gehouden zullen de raadsleden beslissen over het voorstel van het college om dit bedrag beschikbaar te stellen. k i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3