'De straatfeesten die spontaan begonnen waren het gezelligste' Bezuiniging houdt gemoederen bestuur Beatrixschool bezig streeknieuws ken informatie in de bibliotheek. In de stand is materiaal te zien over on derwerpen, die het ontmoetingscen trum de afgelopen periode aan de or de heeft gesteld. Woensdagmiddag en zaterdagmorgen zijn er medewerkers van het centrum present om tekst en uitleg te geven. Tbvens worden er bi bliotheken ten toon gesteld over vrouwenemancipatie en betreffende thema's. I^JKGH-H AAMSTEDE Jaarvergadering van Pomona De vereniging van oud-leerlingen Pomona te Burgh-Haamstede houdt op dinsdag 3 februari haar jaarverga dering in hotel Bom te Haamstede. Tijdens de bijeenkomst zullen de mo gelijkheden worden besproken voor het maken van een reis. De heer J. Ra demaker zal dia's vertonen over Noorwegen en de heer N. Dambruin over Sri Lanka. Verder is er een be stuursverkiezing. J. C. de Feiter en C. van de Kasteele treden af met dien verstande dat de eerste niet en de tweede wel herkiesbaar is. Als nieu we kandidaat wordt A. Kenters opge voerd maar ook eventuele andere kandidaten kunnen tot aan het begin van de vergadering worden opgege ven. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Disc-jockey In jeugdsociëteit Big S in Burgh- Haamstede wordt zaterdag 31 januari gestreden om de disc-jockey-titel. De winnaar van deze wedstrijd komt in april uit in het kampioenschap om de titel beste disc-jockey van Schouwen- Duiveland. Een jury bestaande uit vier personen zal zaterdag uitmaken wie de eer van Big S in april mag ver dedigen. Kandidaten kunnen zich bij Big S opgeven. ZONNEMAIRE Bestuur Binnen het bestuur van Nut en Uit spanning te Zonnemaire is mevrouw H. van Nieuwenhuyze gekozen tot op volgster van L. van Nieuwenhuyze. S. Duinhouwer blijft de voorzitter van de muziekvereniging. OUWERKERK Landbouw De landbouwverenigingen Aller Belang (Ouwerkerk) en Eendracht Bindt (Nieuwerkerk) houden vrijdag 6 februari een gezamenlijke vergadë- ring in het dorpshuis te Ouwerkerk. Vanaf 20.00 uur spreekt H. C. van der Maas, voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. BRUINISSE Jaarvergadering Landbouwbelang De landbouwvereniging Land bouwbelang houdt op woensdag 4 fe bruari haar algemene ledenvergade ring in het NH-verenigingsgebouw aan de Deestraat, aanvang 19.30 uur. Op de agenda staat onder andere een inleiding door W. J. in 't Veld, be- drijfs voorlichter akkerbouw over ontwikkeling van de landbouw op Schouwen- Duiveland, waarna een film vertoond wordt over veredeling. MIDDELBURG Vrouw en techniek In het CBB-gebouw te Middelburg worden op vrijdag 6 februari getui- genschriften uitgereikt aan de cur sisten van de eerste Zeeuwse Oriënta tiecursus Vrouw en Techniek. De uitreiking wordt gedaan door de wet houder van sociale zaken en onder wijs mevrouw S. Boersma- Smitskamp vanaf 13.00 uur. De cur sus is een initiatief van het centrum voor Beroepsoriëentatie en Beroeps- beoefening, het GAB Walcheren en Vrouw en werk Zeeland. Tijdens de cursus die in september 1986 van start ging maakten de deelnemende vrouwen kennis met de praktijk van het lassen, hout- en metaalbewerken en electro- en installatietechniek. In het kader daarvan bezochten zij ver schillende bedrijven en kregen infor matie over vervolgopleidingen in de metaal. Aan de cursus namen twaalf vrouwen deel waarvan zeven willen doorgaan met een vervolgvakoplei ding. EINDHOVEN - Twee overvallers hebben de eigenaresse van een slijte rij in Eindhoven en haar 19-jarige zoon neergestoken De vrouw moest in een ziekenhuis met spoed worden geopereerd. Ze is buiten levensge vaar. De daders zijn spoorloos. Een woordvoerder van de Eindhovense politie heeft dit meegedeeld. BERGEN OP Z9OM - B en w van Bergen op Zoom zijn het met het mi nisterie van defensie eens geworden over een tweetal locaties in die ge meente waar de eerste 200 woningen voor de toekomstige op de vliegbasis Woensdrecht te stationeren Ameri kaanse militairen en hun gezinnen zullen worden gebouwd. Buurtvereniging De Hoofdpoort viert gouden jubileum Wel of geen onbetaalde krachten voor wachtdagen inzetten? ren ondermeer het vaststellen van de voorlopige rekening over 1985 en de vaststelling van de exploitatie-be groting 1987. Alleen bestuurder J. Op 't Hof vroeg zich af of het onschade lijk maken (één keer verwijderen en één keer vullen met zand) van de olietanks bij het schoolterrein niet goedkoper kan. ,,A1 heb ik het ver moeden, dat de subsidieregeling hiervoor niet meer bestaat, is het wellicht zinvol om dit nogeens na te gaan". Met de twee olietanks zijn de bedragen van 2500 en 2200 gulden ge moeid. Het bestuur stemde in met het over nemen van een stencilinbrander van jeugdsoos Brogum te Zierikzee voor 1500 gulden. Het apparaat kost nieuw 4500 gulden, waardoor het bestuur zich dus een grote uitgave kan bespa ren. Tevens werd ingestemd met een overeenkomst met de Zuidhoek om voor een jaar lang de tuin rond de Beatrixschool te laten onderhouden. Hiermee is een bedrag van 5308,80 gulden gemoeid. ZIERIKZEE Bedrijfsvoorlichting De vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland houdt op dinsdag 10 februari haar jaarver gadering in het Huis van Nassau te Zierikzee. Tijdens de bijeenkomst zal dr ir Darwinkel een lezing houden over de teelt van kwaliteitstarwe. Daarna volgt een discussie over dat onderwerp. De vergadering begint om 19.30 uur. Informatie In bibliotheek de Stolpe is van 28 januari tot 11 februari een stand van het Vrouwenontmoetingscentrum Schouwen-Duiveland. Deze organisa tie stelt zich de bewustwording van de positie van de vrouw in de samen leving ten doel. Zij organiseert hier voor thema-bijeenkomsten en korte cursussen, waar onderwerpen behan deld worden in relatie tot vrouwen emancipatie. Met name om de activi teiten van Vrouwenontmoetingscen trum weer eens onder de aandacht te brengen, maar ook ten behoeve van de uitbreiding van de organiserende werkgroep, is er gedurende twee we ZIERIKZEE - Tijdens de eerste bestuursvergadering in het nieuwe jaar van de gemeenschappelijke regeling de Beatrixschool - voor speciaal en voortgezet speciaal on derwijs - te Zierikzee hebben de rijksbezuinigingen cen traal gestaan. Hoewel voorzitter J. Groen de hoop uit sprak niet meer verrast te zullen worden met nieuwe maatregelen, had hij met zijn mede-bestuurders nog wel het nodige te bespreken over de nog 'lopende bezuinigin gen'. ZIERIKZEE - „Ter herinnering aan het heugelijke feit der verloving van onze geliefde prinses Juliana met prins Bernhard", luidt de tekst op een papieren herinne ringsplaat uit 1936 die werd gedrukt naar aanleiding van het huwelijk van het prinslijk paar. Het bestuur van de buurtvereniging Hoofdpoort heeft er nog slechts een maar die wordt zorgvuldig bewaard. Dat koninklijke hu welijk was namelijk de directe aanleiding van de oprich ting van de oud-Zierikzeese buurtvereniging die op 30 ja nuari haar 50-jarig bestaan viert. Van de 91 leden van het eerste uur zijn er nog drie over: Jo van der Zande, Cor Berrevoets en Gré Nouwen. In hun functie yan voorzitter en penningmeesteresse van De Hoofdpoort haalden deze laatste twee oude herinneringen op aan het vele plezier dat zij met hun buurtgenoten hadden tijdens de feeste lijkheden die tijdens die vijftig jaar werden georgani seerd. Tijdens de optocht op Koninginnedag 1986 besteedde de buurtvereniging al aandacht aan het gouden jubileum door mee te rijden met deze wagen. „Tjonge, we hebben wat gerotzooid. Alles ging en kon in die tijd. Op zijn janboerefluitjes, dat was het gezel ligste. Zoals de straatfeèsten die spontaan ontston$fip; :]flqestal na af loop van een evenement. Dan zat ie dereen op straat voor zijn huis. De fa milie Schot bracht een teil gekookte mosselen en die aten we dan geza menlijk uit de schelp op. We zetten zelf de straat af. Er was iemand die harmonika kon spelen en dan gingen we dansen op straat", herinneren Cor Berrevoets en Gré Nouwen zich leven dig. Het blijkt nog niet eens zo lang geleden dat dergelijke taferelen zich in Zierikzee afspeelden. „In 1972 nog", weet Berrevoets en Gré Nouwen herinnert zich dat ze met een geleen de marinierspet op de auto's aan de Nieuwe Haven' tegenhield. „Ik sprong er gewoon middenvoor. Op een keer bleek het een auto te zijn waarin een lid van gedeputeerde sta ten zat, de heer van Geesbergen", ver telt zij schaterend. Gezelligheid ke en eigenlijk onmogelijke zaak'. „Laten we voorop stellen, dat we het gebaar van beide personen ten zeerste waarderen, maar eigenlijk is het toch een onverteerbare zaak", al dus Groen. Volgens hem staan de leei-krachten voor de keuze: of de leerlingen tekort doen, of zichzelf. Directeur J. de Jong hield de be stuursleden voor, dat de leerkrachten voor de leerlingen kiezen. Hij legde uit, dat de huidige situatie - zonder de gratis diensten van de 'vaste ver vangers' dus - in principe geen pro blemen hoeft op te leveren. De Jong is zelf bereid een eventuele ziektedag op te vangen door zelf les te geven. „Hoewel ik er eigenlijk niet veel voor voel, om zo te reageren op de maatre gelen van de minister". Bestuurder S. C. J. B. Loschakoff- de Kanter uitte haar principiële be zwaren ten opzichte van het pro deo inzetten van de invallers. „Je onder graaft hiermee alles. Niets dan lof voor de invalkrachten, maar het is niet te verteren", sprak ze. Toch lijkt het probleem met het be schikbaar hebben van de vaste inval lers niet van de baan. Immers zij wer ken dan vrijwillig en zouden volgens de regel van de wet geen bevoegdhe den hebben tot het houden van toe zicht of het geve,nivan lessen. „Dan wil ik weieens formeel op de vingers getikt worden en onze situatie ujtleg- gen", verklaarde Groen. Hij kon de 'overige bestuurleden achter zich krijgen door Met het voorstel in te stemmen; zij het onder protest. Betoog; Voornaamste reden orh hierin mee te gaan was het betoog van De Jong, Directeur J. de Jong zei alleen in de uiterste gevallen een beroep te wil len doen op de onbetaalde inzet van de invallers. die zei de mogelijkheid slechts in noodgevallen te willen toepassen. „Deze school heeft nog nooit vrijwil ligers binnen gehad. Ik heb daar een gloeiende hekel aan, maar in het be lang van de kinderen moeten we het doen. Graag benadruk ik, dat we er in uiterst sporadische gevallen ge bruik van moeten maken", aldus De Jong. W. G. Renden zag een en ander graag goed geregeld. „De overige leerkrachten moet duidelijk gemaakt worden, dat van hen niet verwacht wordt hetzelfde te doen als de inval krachten". Dat het een echte bezuinigingsver gadering was bleek ook uit de bezin ning op aangekondigde bezuinigin gen voor het speciaal en het voortge zet speciaal onderwijs in relatie tot de maatschappelijke regeling. Daar naast gaat er een verzoek de deur uit' naar de minister van onderwijs en wetenschappen voor het beschikbaar stellen van een extra personeelsfor matie. Volgens De Jong heeft de onderwijs-inspecteur zich achter de situatie van de Beatrixschool ge schaard en is er voorzichtige hoop op de toekenning van de plaats. Minder hoofdbrekende punten wa- Hoewel het huwelijk van het prin selijk paar indertijd de directe aan leiding was voor de oprichting van de vereniging, was volgens Berrevoets het scheppen van een mogelijkheid om gezellig onder elkaar te zijn de hoofdaanleiding. „In 1936 was het een rottijd. Economisch ging het zo slecht als pitwater. Iedereen snakte naar iets leuks, naar ontspanning. Het huwelijk van Juliana was een verademing. Toen konden we er eens even uit". In de Hoofdpoortstraat werden de mensen dan ook huis-aan- huis lid van de nieuwe vereniging, 91 in totaal. Voor de contributie van een paar cent per persoon. Berrevoets weet nog exact wie in het bestuur za ten. Willem Sies als voorzitter en ver der Jan Rotte, Ben Schot, Piet Duson, Leen van der Zande en mijn vader Mathijs Berrevoets. Een van de eerste activiteiten was het vervaardigen van duizenden crêpe-papieren rozen voor de straat versiering. „Alle vrouwen zaten er aan te werken 's avonds in het bakke- rijtje van Duson. De mannen brach ten de versieringen aan in de vorm van bogen die over de straat werden gespannen". Er werd bij die gelegen heid een optocht gehouden waarin niet het prinselijk paar maar het portret van Marien de Bie, de oudste bewoner van de Hoofdpoortstraat werd rondgedragen. „Het was een hele grappige man". Er was niet veel geld in die tijd maar van de contribu tie van enkele centen werd toch jaar lijks een feestavondje georganiseerd in hotel Smalhcer (waar nu de Chi nees op de Nieuwe Haven in zit). „Het was een heel klein zaaltje dus we zaten hutje bij mutje". De avond werd ingevuld met zelfgeschreven en (uiteraard) zelfgespcclde toneelstuk jes, liedjes en voordrachten waarvan de handel en wandel van de diverse buurtbewoners meestal het onder werp was. „Dat kon vroeger alle maal. Tegenwoordig is het ook nog gezellig maar de mensen zijn toch kritischer, sneller op hun teentjes ge trapt. Maar niet alleen hier in de Tijdens de allereerste evenementen die de buurtvereniging 50 jaar geleden organiseerde werd het portret van de oud ste straatbewoner Marien de Bie in optocht rondgedragen. straat hoor. Dat is een algemene ten dens in de maatschappij". Vol plezier haalt Berrevoets herin neringen op aan de dolle avonden. „Gerardus Wanrooy en ik hebben eens een voordracht gedaan waarbij we werden geboren uit een paar eie ren van ribkarton. We hadden alleen een stropdas aan. Voor de kou", ver duidelijkt hij. De aanleiding voor de feesten was altijd een feestelijkheid van het koninklijk huis. Maar het^be- langrijkste was het onderling con tact. de onderlinge gezelligheid. Daar ontbrak het blijkbaar ook zonder feestelijke aanleiding niet aan in de Hoofdpoortstraat. „Er was nog geen televisie. In de zomer zaten we 's avonds gezellig met elkaar op de stoep. En maar lullen met elkaar. Of ruzie maken natuurlijk". Kinderfeest Behalve het organiseren van de jaarlijkse Koninnedagactiviteiten houdt de buurtvereniging jaarlijks een kinderfeest, meestal in septem ber. Voor het op touw zetten daarvan heeft men een kindercommissie be staande uit vier jonge mensen waar van Simon Bil de leiding heeft. Die kinderfeesten werden de laatste ja ren onder meer ingevuld met een spelletjesmiddag op het bolwerk. Een zwempartij in Onderdak met een etentje toe en midget golf. In vroeger jaren deed men als extraatje nog wel eens een Sinterklaasmiddag voor de kinderen, maar dat is voorbij. „De kinderen worden tegenwoordig over goten met dat soort gelegenheden". Een andere taak van de buurtvereni ging is het verzorgen van een attentie bij persoonlijke familie-omstandig heden van de buurtbewoners zoals huwelijken en geboortes. Dat alles wordt bekostigd uit de contributie die anno 1987 twee gulden per per soon per maand bedraagt. „25 Jaar geleden was dat nog 35 cent", herin nert Gré Nouwen zich. die al ruim 25 jaar penningmeesteresse is. „Als je nu kijkt wat we doen met dat beetje geld is dat toch heel wat", vindt ze. Want na 50 jaar floreert de buurtvereniging nog steeds. Niet meer op de dolle, uitbundige wijze van vroeger. „Daar is de tijd niet meer naar". Maar de 71 leden van vandaag hebben nog steeds een goed contact. En dat betreft niet alleen de ouderen. „De meeste van hen zijn gestorven. Er komen hier in de buurt steeds meer jongeren wonen en die worden allemaal lid. We hebben het nog gezellig met elkaar en politiek of geloof speelt daarbij gelukkig geen enkele rol". Berrevoets is wel van mening dat het bestuur dat uit vier ouderen en een jongere bestaat ook eens moet worden verjongd. „Vol gend jaar ga ik er een keer uit". Een uitspraak die heftige tegenspraak oproept van Gré Nouwen. „Dat doe je niet hoor. We blijven zitten tot we tachtig zijn"! Het gouden jubileum dat in okto ber 1986 passeerde, werd al onder de aandacht gebracht op Koninginnedag van dat jaar. Men reed toen mee in de optocht met een zelfgemaakte Hoofd poort. In vroeger tijden stond er een poort aan het begin van de straat. „Nee we zijn bij het maken niet uitge gaan van het model van de autentieke poort. Het was eigen ontwerp en hij was in een vloek en een zucht ge maakt. Wij houden niet van dat be nauwde. Het moet op zijn janboer fluitjes kunnen, dat is het gezelligste. Het gevaarte werd bekroond doordat Cor en Gré er als Abraham en Sara opzaten. Janboerfluitjes Het jubileum wordt verder niet ge vierd met een deftige receptie zoals dat bij het 40-jarig bestaan het geval was. „Tben zaten we daar als bestuur zo opgeprikt. Er kwamen maar drie mensen van andere buurtverenigin gen feliciteren". Het gouden jubileum wordt gevierd met een ouderwetse feestavond. „Gezellig onder ons met' een koud buffet en een videofilm die is opgenomen van de activiteiten van de afgelopen tijd", in het Huis van Nassau. Op zijn 'janboerefluitjes'; Het recept waarmee De Hoofdpoort als oudste van de vier vijf buurtver enigingen in Zierikzee al vijftig jaar lang voor veel plezier zorgde. Mevrouw Loschakoff-De Kanter voelde zich verre van gelukkig met het inzetten van gratis krachten om zo de wachtdagen op te vangen. Voornaamste discussiepunt was de wachtdagen-problematiek. Uit bezui nigingsoogpunt heeft de minister be sloten tijdens de ziekte van een leer kracht niet te betalen voor de eerste ziektedag. Dat betekent bijvoorbeeld voor de Beatrixschool, dat de eerste dag onbetaald opgevangen dient te worden door een vrijwilliger. Maar die heeft geen lesbevoegdheid, ter wijl ook toezicht niet tot de taak van de vrijwilliger mag behoren. Gewoonlijk De twee 'vaste vervangers' van de Beatrixschool, die gewoonlijk inval len bij ziekte, hebben inmiddels te kennen gegeven om die eerste wacht- dag gratis op te komen dagen. Zowel de medezeggenschapsraad als voor zitter Groen noemde dit een 'moeilij- 4 4 b

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4