Raad akkoord met krediet bestratingswerkzaamheden Gemeente Brouwershaven garant voor geldlening tenniscomplex Achtergrond Duivelandse vrouw in nevelen gehuld VVV Diefstal fiets Tanker met stookolie vastgelopen Brouwershaven bindt zich niet aan verhoging VV V-bijdrage Gemeenteraad Zierikzee moet kiezen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 januari 1987 Nr. 24073 3 Video is hulpmiddel, computers zijn een vak ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Zierikzee is zon der discussie akkoord gegaan met het voorstel van het college om een krediet te verstrekken voor de bestra tingswerkzaamheden rond het complex servicewoningen op de hoek Jannewekken- 't Vrije. Ook met het voorstel om het kunstwerk Beestenboel aan te kopen als vervan ging van het huidige kunstwerk op het H. J. Doeleman- plein ging de raad na een uitgebreide discussie zoals die ook eerder binnen de commissie was gevoerd met 10 te gen 3 stemmen akkoord. ,,Wie is deze vrouw?" ZIERIKZEE - Vastberaden en niet te flauw om weer en wind te trotseren. Zo moet zij ooit zijn geweest, de vrouw in Duivelandse dracht die door de gemeente Zierikzee is aangekocht als aanvulling op de collectie klederdracht die in de Vierschaar van de stadhuis tentoongesteld is. Binnen de verschillende gemeente raden wordt vrijwel jaarlijks ge sproken over een verhoging van de financiële bijdrage aan de plaatselij ke VVV's. Ieder jaar weer laait de discussie op met de vraag in hoeverre de gemeente moet bijdragen aan de verkoop van het toeristische pro- dukt. Het resultaat van die gesprek ken in Westerschouwen is bekend. Beide VVV's (Renesse en Burgh- Haamstede) hebben een flink bedrag in het vooruitzicht gesteld gekregen. Een goede zaak voor Westerschou wen, want geen gemeente is zo af hankelijk van de recreatie als Wes- terschouwen. Maar dat geldt ook voor Brouwershaven, waar de raad zich uiterst sceptisch heeft uitgela ten over de subsidieverhoging voor de VVV. Het inwonertal van Brou wershaven loopt terug; het winkel bestand is beperkt te noemen en jaarlijks moet gevochten worden voor een deel van de toeristen- stroom. In ogenschouw nemende, dat de gemeente jaarlijks ruim 200.000 gulden aan de toeristen verdient, komt het karig over, dat een subsi dieverhoging van 12.000 gulden op zulke bezwaren stuit. Het is een feit, dat ondernemend Brouwershaven het deels laat afweten wat de deelna me aan de VVV betreft, maar met de houding van de raad wordt die neer waartse spiraal niet doorbroken. Zo blijft de VVV financieel zwak en kan rij zich niet profileren. Dat trekt ze ker geen ondernemers aan, die overi gens lid zouden moeten zijn. Brou wershaven zou er goed aan doen om het geld beschikbaar te stellen. Ook in het voorstel van het college, dat de raadsleden voorgeschoteld kregen, werd de betaling aan de VVV deels afhankelijk gesteld van de bijdrage van de VVV-leden. Die link is er en moet er zijn. Brouwershaven moet met haar besluitvorming oppassen, dat haar VVV geen zwarte toekomst tegemoet gaat. Dan kan Brouwers haven haar 200.000 gulden ook wel vergeten. En dat allemaal voor een verhoogde bijdrage van maximaal 12.000 gulden. AvdW ■fl DEN HAAG - Nederlanders drin ken steeds meer champagne. Vorig jaar schonken we 1.423.661 flessen uit, vijf procent meer dan in 1985. Hiermee staat ons land achtste op de lijst van champagne-importeurs. ZIERIKZEE - M. V. uit Zierikzee deed aangifte van diefstal van een fiets. Het betrof een damesrijwiel van het zogenaamde opoemodel dat was voorzien van een originele oude Philips koplamp. Het rijwiel stond niet op slot en werd ontvreemd uit de binnenstad van Zierikzee. BRUINISSE - In de Keeten ter hoogte van boei 8 liep dinsdagmid dag om half zes een tanker vast die was geladen met 3500 ton stookolie. De schipper van de Dorethea van de Begische firma Fongers was op weg van Pemis en Tbtal. De oorzaak van het vastlopen van het schip was waar schijnlijk een navigatiefout waar door een boei werd gemist en de tan ker in ondiep water terecht kwam. Om ongeveer 21.00 uur kon de Dore thea zich door het stijgen van de wa terstand op eigen kracht weer vlot trekken. De rijkspolitie te water ver leende bijstand. Er is geen schade ontstaan. De raad had er blijkbaar weinig moeite mee om voor hetaankleden van het stadsgedeelte een krediet van 87.327,- beschikbaar te stellen. Dit krediet vloeit in feite voort uit een voorwaarde vermeld in de koopakte voor het terrein van de voormalige la gere technische school, waarbij de verkoper, in casu de gemeente ver plicht is om de kosten voor de open bare werken op zich te nemen. Nu de bouw van dit complex service-woningen zich in een verge vorderd stadium bevindt moet op korte termijn een begin worden ge maakt met de herbestratingswerk- zaamheden. Het ligt in de bedoeling om aan de voorkant van het complex aan het Jannewekken een aantal bloembakken te plaatsen. Tussen de bloembakken is op drie plaatsen een verhoogd trottoir aangebracht om de toegang tot het gebouw wat te verge makkelijken. Het aanvankelijke plan om een parkeerstrook met een smal trottoir aan te brengen is op ver zoek van de eigenaar van het com plex, de Stichting Woningen en Woon gebouwen voor Bejaarden op Schouwen-Duiveland opgegeven.In plaats van de parkeerstrook komt er met het oog op de privacy van de be woners een groenstrook. Voor de uit voer van deze werkzaamheden is een bedrag van 58.800,- vereist exclusief kosten voorbereiding, toezicht en wat dies meer zij. In totaal komt dit neer op een krediet van 87.327,- Video Meer spraakwater werd gebruikt bij het voorstel dat de PvdA op de agenda had laten zetten om als ge meente een financiële tegemoetko ming aan 't Kofschip toe te kennen voor de aanschaf van videoappara tuur. Dit ontlokte tijdens de raads vergadering een discussie over het wetenschappelijk bewezen nut van video in het onderwijs. Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) on derstreepte het belang van deze appa ratuur voor het onderwijs door de re sultaten van een wetenschappelijk onderzoek erbij te betrekken. ..Bewe zen is dat 80 tot 90% van de kinderen visueel ingesteld is. Om die reden is video dan ook een efficiënt middel ter ondersteuning van de les". Boven dien zo argumenteerde zij is er een potje van 20.000,-, voor de aanschaf van bijzondere leermiddelen. Ommezwaai VVD-raadslid J. T. Syswerda-Bos bleek teruggekomen te zijn van een eerder ingenomen standpunt. Had zij zich in de commissie nog een voor stander van de aanschaf van deze ap paratuur getoond, tijdens de vergade ring van de raad bleek zij inmiddels andere gedachten erop na te houden. ,,Het lijkt me niet wenselijk om de ene school boven de andere te bevoor delen", verklaarde zij haar koerswij ziging. CDA-raadslid C. Legemaate vroeg zich af of de rijksoverheid niet de eer ste verantwoordelijke hiervoor was. Dit ontlokte bij wethouder Groen van onderwijs verwondering. Hij be aamde dat het inderdaad een taak van de rijksoverheid is. Daarbij te kende hij aan dat de adviescommis sie unaniem akkoord was met de vi deo. Binnen de raad was van unanimi- teit echter bepaald geen sprake. Wet houder P. de Rijke kreeg met zijn kanttekening dat op zo'n manier de ene school boven de andere wordt be voordeeld Sprengelmeijer (RU) maar ook zijn collega Van Gastel aan zijn zijde. ,,Een aantal scholen heeft met het houden van onder andere oliebol lenacties de nodige middelen bijeen geschrapt om een video aan te kun nen schaffen, terwijl er nu een school deze apparatuur via de gemeente aan wil schaffen". Naar aanleiding van deze afwijzende geluiden vroeg de in diener van het voorstel Van der Wek ken zich af wat de filosofie is van de post voorzieningen in gebouwen bin nen het openbaar onderwijs. „Men sen als De Rijke die dit krediet (voor de aanschaf van video) niet willen yo- teren moeten tijdens de begroting ook deze begrotingspost ter discussie stellen". Dat de raad verdeeld was over dit voorstel van Van der Wekken bleek tijdens de stemming. Met slechts een stem verschil werd het voorstel aan genomen. Vervolg van pagina 1 hebben ëen verplichting naar de toe rist toe en die wordt op de voorge stelde wijze op billijke wijze inge vuld". Kortzichtige ondernemers Evenals vele raadsleden vond ook wethouder Ph. J. van Ast de houding van ondernemers die geen lid zijn van de VW „kortzichtig". „Als je nu ziet dat de gemeente positief meewerkt aan de voorzieningen van toerisme waar je van van mee profiteert en niet onderkent dat die eerste lijns- informatie voor de toeristen nodig is ben je toch kortzichtig bezig". Hij was van mening dat de contributie voor de WV-leden in vergelijking met andere soortgelijke gemeenten al zo hoog is dat een verdere verhoging onbillijk zou zijn en leden zou kos ten. Hij weerlegde de bezwaren van Het portret is door toedoen van een particulier uit Amstelveen, die het tijdens een veiling op de kop wist te tikken, in het bezit van het museum gekomen. Door het inschakelen van een deskundige werd vastgesteld dat het portret van de Duivelandse boe rin in 1910 moet zijn geschilderd door Jan Harm Weijns; een schilder rond de eeuwwisseling, die met zijn aqua rellen, portretten, landschappen en stadsgezichten naam maakte. De vrouw die door Weijns met hoofdzakelijk blauwe en bruinige tinten olieverf op het witte linnen is neergezet, draagt de weinig bekende Duivelandse dracht,'die zo op het eer ste gezicht weinig verschilt van de Schouwse dracht. Alleen heeft de Duivelandse dracht opstaande plooi en, terwijl bij de Schouwse dracht de plooien op de rug hangen. Ook het traditionele halssnoer van bloedko raal ontbreekt niet op het schilderij. dé raadsleden en hield een vurig plei dooi voor het aanvaarden van het college-voorstel. Tevergeefs, want nadat alle frac ties hun mening nóg eens nader had den toegelicht bleven zij bij hun af wijzende standpunt. Van Ours stelde als alternatief voor om de verhoogde bijdrage alleen voor 1987 toe te ken nen en deze voorlopig dus niet struc tureel te maken. M. C. J. Mol (VVD) wees erop dat daardoor de arbeids voorwaarden van een nieuw aan te trekken informatrice onder zware druk zouden komen te staan. Maar de CDA- en GPV/SGP/RPF-fractie De gemeente heeft haar oog op dit schilderstuk laten vallen omdat het goed past binnen de collectie kleder dracht die in het museum tentoon gesteld is en die op dit moment verre van volledig is. Een litho van een boe renechtpaar, enkele prenten van de rondtrekkende tekenaars Bing en Braet von Ueberfeld plus enkele in klederdracht gestoken poppen. De dracht van Schouwen en Duiveland ontbreekt echter nagenoeg in de col lectie. Om die reden is de aankoop van het schilderij een aanwinst. Er is echter een maar. Wie de boe rin is en waar zij precies vandaan komt is een mysterie. Minke van Meerten die zich bezighoudt met de museale aangelegenheden zou dan ook graag in contact komen met men sen die weten wie deze vrouw in Dui velandse dracht is. Wie hierover meer weet te vertellen wordt ver zocht te bellen naar 01110-3151 lieten weten het voorstel van Van Ours te ondersteunen. De vergade ring werd geschorst en na overleg wijzigde het college zijn voorstel. „De VVV kan op de gemeenteraad re kenen maar deze kijkt tegen de kostenverhoging aan en zou ook graag wat meer leden bij de VVV zien. We verlenen voor 1987 de ge vraagde bijdrage met dien verstande dat b en w in oktober met nieuwe voorstellen komen omtrent de subsi die die vanaf een januari 1988 in gaat", aldus de formulering van het nieuwe voorstel waar de volledige raad (de VVD morrend) mee akkoord ging. Aanleg aan de Donkereweg te Schuddebeurs BROUWERSHAVEN - Het initiatief van de onlangs opgerichte tennisvereniging Den Haene om aan de Don- kerweg te Schuddebeurs een tenniscomplex te realiseren viel in goede aarde bij de gemeenteraad van Brouwers haven. Tijdens de openbare vergadering maandagavond gingen de raadsleden unaniem akkoord met het voorstel om de gemeente tot 65.000 gulden garant te laten staan voor de geldlening die de vereniging voor dat doel moet afsluiten. De totale kosten voor het maken van het tenniscomplex bedragen naar verwachting 120.000 gulden en de ver eniging had de gemeente gevraagd om een garantie voor een bedrag van 85.000 gulden. De rest zouden zij bij een brengen via de uitgifte van obli gatieleningen aan de leden waarvan de nieuwe tennisvereniging er mo menteel 76 telt. Dat laatste initiatief zal echter wat meer moeten opbren gen want de raadsleden wilden con form het collegevoorstel niet verder gaan dan een garantie tot 65.000 gul den. Beregeningsinstallatie Een belangrijke reden hiervoor was dat zij de aanschaf van een bere geningsinstallatie ten behoeve van de gravelbaan niet zo zagen zitten. En ook de aanleg van de toegangsweg met parkeerkeerplaatsen (kosten 20.900 gulden) was volgens het colle ge niet nodig in de luxe vorm waarin het was gepland. De raadsleden kon den zich daarin vinden hoewel me vrouw M. P. Ketting-Kooman (PvdA) en R. J. van der Wekken (CDA) ervoor pleitten om alsnog over te gaan tot een hogere garantie wanneer blijkt dat het complex goed loopt. Als de tennisvereniging onverhoopt niet aan haar financiële verplichtingen zou kunnen voldoen krijgt de gemeente het complex in eigendom. Ontwikkelings samenwerking Het activiteitenprogramma Ont- wikkelingssamenwerking van het Centrum Voor Ontwikkelings Sa menwerking Zeeland te Middelburg leverde nog stof tot discussie op. De gemeente Brouwershaven heeft on langs besloten om een gulden per in woner aan de ontwikkelingslanden uit te geven. De PvdA-er J. van Ours greep het ingekomen stuk aan om een voorlichtingsavond voor te stellen waarop gemeentebestuurders en geïnteresseerde bewoners informatie zouden krijgen over een mogelijke besteding van die bijdrage. Een beet je voorbarig, aldus wethouder Ph. J. van Ast. ,,De bedoeling is om met de bijdrage te kunnen inspelen op moge oef enkooi lijke calamiteiten die zich in de loop van het jaar voordoen. Als dat niet nodig is kunnen we kijken aan welke instantie we het geld geven". Van der Meide (GPV/SGP/RPF) kon instem men met de mogelijke projecten die Van Ours naar voren bracht en wees er op dat er al initiatieven op stapel staan van burgers die een project naar voren zullen brengen waarbij dorpsgenoten betrokken zijn. In vlot tempo werd tijdens de raadsvergadering beslist over de gel delijke vergoeding die raadsleden voor hun werk krijgen (blijft ge handhaafd op 2.941 gulden per jaar). Over de voorwaarden die het rijk verbindt aan een subsidie voor het opknappen van zes woningen aan de Zuidwal en acht aan de Jacob Cats- straat te Brouwershaven. Over het verlenen van een bijdrage van 250 gulden ten behoeve van een natio naal monument Kamp Vught. Over het aangaan van een pachtovereen komst voor 30 jaar (a 10.000 gulden per jaar) met de Dienst der Domei nen betreffende de haven Den Osse. Over het intrekken van een verkoop voorwaarde betreffende bouwgrond te Zonnemaire ten opzichte van de woningbouwvereniging Beter Wo nen. Het intrekken van de subsidie van 500 gulden voor aankoop van het torenuurwerk Noordgouwe omdat de bewoners zelf dat geld bijeen hebben gebracht. Het vaststellen van de ge meenterekening 1985, de vorm en in houd van de aangiftebiljetten toeris ten- en watertoeristenbelasting en het beschikbaar stellen van 3500 gul den voor de aanschaf van handenar- beidmeubilair voor beide basisscho len in Brouwershaven. tennisbanen kinderspeelpL clubgebouvtJe -- toegangedam- - parkeerplaats- - Een plattegrond van het tenniscomplex dat door de tennisvereniging Den Haene zal worden aangelegd aan de Donkerweg te Schuddebeurs. Vervolg van pagina 1 gen 5 stemmen verworpen. Weinig succesvol was ook het amendement van Geleijnse dat door het ontbreken van de gewenste ondersteuning niet eens in stemming gebracht kon wor den. Resteerde slechts het voorstel van b en w om de meevaller van een half miljoen te reserveren voor onder andere de restauratie van de kademu ren. Dit voorstel werd met een grote meerderheid uiteindelijk aangeno men. Hoewel ook het beschikbaarstellcn van een krediet voor de bodemsane ring van het terrein van de voormali ge gasfabriek op de agenda stond kwam dit niet tijdens de vergadering ter sprake. Dit omdat het voorstel nog niet in de commissie publieke werken ter sprake is geweest. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur); 01110-5071 en 01110-2449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41.00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3