Nieuw type streekbus op komst bij busbedrijven De eerste lentebodes Ademanalyse kan per een oktober aanstaande worden ingevoerd Maatregelen voor dooi agenda WATERSTANDEN Brand bedwongen Groei zeehonden Noordpool Aanzienlijk comfortabeler ZIERIKZEE - De streekbusbedrijven in ons land gaan de komende jaren hun 4800 bussen tellende wagenpark vervangen door een geheel nieuw type bus dat aanzien lijk comfortabeler moet worden dan de huidige stan daardbussen die in het midden van de jaren zestig hun intrede deden en thans langzamerhand verouderd zijn. Het worden zogeheten knielbussen die bij een halte 15 centimeter kunnen zakken zodat de reizigers makkelij ker kunnen in- en uitstappen. Voorts worden de bussen voorzien van nieuwe, comfortabele luchtvering. De bussen worden in een tempo van circa 300 stuks per jaar afgeleverd zo dat de huidige vloot over circa 15 jaar is gemoderniseerd. Een streekbus kost ongeveer een kwart miljoen gul den zodat met de hele order een be drag van ongeveer 1,2 miljard gulden is gemoeid. De order zal voor 80 tot 90 procent worden gegund aan Neder landse bedrijven. DAF zorgt voor mo toren en chassis en de carrosserie wordt geleverd door Den Oudsten in Woerden. Die bedrijven zijn al jaren min of meer hofleverancier van het streekvervoer. Het prototype van de nieuwe bus loopt dit jaar van de band .?n met de serieproduktie wordt in '88 begonnen, aldus voorzitter G. Worm van de ESO, samenwerkingsorgaan van de streekyervoerbedrijven. Niveau Zoals gemeld steeg het aantal reizi gers vorig jaar met ongeveer 2,5 pro cent tot 360 miljoen, waarmee het streekvervoer weer op het niveau DEN HAAG - De Tweede kamer wil door de regering precies op de hoogte worden gehouden van het project om de gemeentelijke bevolkingsregisters- te automatiseren. kwam van 1982. Na 1982 kelderde het vervoer ten gevolge van forse tariefs verhogingen van 10 procent flink, maar sinds 1985 is er weer een kente ring ten goede. Het streekvervoer wil proberen die vervoersgroei de ko- mende jaren zoveel mogelijk vast te houden door onder het motto „Beter op weg met de bus" aan de weg te gaan timmeren met reclamecampag nes en dergelijke. De ESO wil niet alleen meer klan ten trekken via nieuwe bussen en be ter beschutte haltes. Ook willen de busbedrijven als het even kan probe ren de jaarlijkse tariefsverhogingen van circa drie procent te voorkomen die minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) voor het streekvervoer in petto heeft. Het openbaar vervoer sleutelt momenteel aan alternatie ven om ondanks een bevriezing van de tarieven toch de 150 miljoen gul den extra in het laatje te brengen die het openbaar vervoer van Smit in de huidige kabinetsperiode moet op brengen. 0 ESO-voorzitter Worm wilde maan dag nog niet zeggen hoe dat alterna tief er uit gaat zien. Wel zei hij dat forse tariefsverhogingen en dan nog een paar jaar aühter elkaar als het eyen kan achtery/ege moeten blijven. Dergelijke tariefsverhogingen heb ben een averechts effect want die kos ten per saldo het rijk - dat de tekorten moet bijpassen - meer dan dat ze opleveren. De ESO vindt de tariefs verhoging van drie procent van dit jaar „net op het randje. Meer moet het beslist niet worden en als het even kan moeten de tarieven helemaal niet omhoog", aldus Worm. Intussen probeert het streekver voer enerzijds de kosten te drukken en anderzijds de inkomsten te verho gen door vooral in de stillere perio den via lage tarieven meer klanten de bus in te krijgen via „zomerzwerf- kaarten" en speciale lokkertjes voor kinderen die op: zon- en feestdagen voor een prikje met een volwassene de bus in mogen. De busbedrijven willen met hun campagne ook het niet al te gunstige beeld oppoetsen dat .eeil groot deel van het publiek van deze vorm van vervoer heeft. Bij de vaste klanten komt de bus er wel aardig af maar bij degenen die zeldén of nooit de buS ne men is dat beeld minder fraai. Daar wordt de streekbus niet gezien als een alternatief. De bus wordt be schouwd als „niet eigentijds", te duur in verhouding tot de geboden kwali teit en niet voldoende gericht op ser vice, zo is uit marktonderzoek geble ken. Cijfers De cijfers leren overigens dat het streekvervoer er de afgelopen jaren al aardig in is geslaagd de verhou ding tussen eigen inkomsten en over heidsbijdragen te verbeteren. Vorig jaar bedroegen de kosten circa 1,2 miljard en twee derde daarvan (800 miljoen) moest de overheid bijleggen. De resterende 400 miljoen - dus onge veer 33 procent - bracht het streekver voer zelf op. In '85 was dat percentage eigen inkomsten nog 31,8 procent en in '81 nam liet streekvervoer nog slechts 27,3 procent van de kosten voor eigen rekening. De ESO mikt er op dat percentage eigen inkomsten de komende jaren nog verder op te krik ken. BURGH-HAAMSTEDE - Ondanks de extreem lage temperaturen die we de afgelopen weken kregen te verduren, is de natuur zich diep onder de grond aan het voorbereiden op de lente. De eerste tekenen daarvan zijn al her en der op het eiland te zien in de vorm van enkele sneeuwklokjes die het winterse landschap schuchter maar vol belofte opvrolijken. Dat is onder andere het geval bij het landhuis van de jhr A. van Citters te Burgh-Haamstede. Op de oude wallen die de oprijlaan van zijn woning aan het Duinweegje markeren nam onze fotograaf deze lentebodes waar. gfllJO'Igv ZIERIKZEE - Naar verwachting zal op I oktober 1987 in ons land de ademanalyse in werking kunnen treden. Na een overgangsperiode zal deze ademanalyse dan lan delijk kunnen worden ingevoerd. De bloedproef zal daarna nog slechts in een beperkt aantal gevallen als be wijsmiddel beschikbaar blijven. Dit schrijven de minis ters Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en Korthals Al- tes (justitie) in een Nota naar aanleiding van het Eindverslag (Wijziging wegenverkeerswet). Hoewel in principe een over gangstijd van twee jaar wordt ge noemd van de geleidelijke en be heerste invoering van de ademanaly se, zal de feitelijke invoering waar schijnlijk in een kortere periode kun nen worden voltooid. De Centrale Po litie Verkeerscomrqissie neemt thans praktijkproeven mef de apparatuur. De resultaten daarvan worden begin april verwacht. De eerste ademanalyse-apparaten zullen dezer dagen voor de vereiste typegoedkeuring naar de Dienst voor het IJkwezen gaan. De eerste twintig van deze apparaten zullen, als alles volgens plan verloopt, in oktober/no vember van dit jaar bij de politie korpsen kunnen worden geplaatst. Daarna is nog minstens een half jaar nodig om alle benodigde apparaten, voorzien van een certificaat, in ons land op te stellen. Pas na een jaar zal met zekerheid kunnen worden vast gesteld of alle apparatuur goed func- BREDA - De rechtbank in Breda is begonnen met het voor Nederland unieke proces tegen de 37-jarige tand arts J. K. uit Etten-Leur. De man wordt ervan verdacht bij patiënten onnodig te hebben geboord en ge vuld. Officier van justitie mr. F. Ber- serik noemde dit zware mishande ling. Hij beschuldigt de tandarts ervan dit ook te hebben gedaan bij kinderen uit het zogenoemde 13- jarigen-plan, die nog een geheel gaaf gebit hadden. tioneert en of het systeem van type goedkeuring, service en ijking vol doet. Tegen die tijd zal de invoering van de ademanalyse - technisch ge zien - voltooid zijn. Ook de politie-zal gaandeweg ver trouwd moeten raken met deze nieu- we methode van opsporing en be wijsvoering. Eensgeleidelijke invoe ring van de ademanalyse is - zeker ook om financiële redenen - nuttig en nodig. De ademanalyse kan niet die nen om een eventueel gebruik van medicijnen aan te tonen. De politie zal in zulke gevallen alsnog een arts moeten inschakelen om een bloed proef af te nemen. Overigens zal in de praktijk een bloedproef meestal afhankelijk zijn van de mededeling van de verdachte, dat hij of zij medi cijnen gebruikt. Rijverbod Voor een verdachte zal de ademana lyse eruit bestaan, dat hij of zij twee maal moet „blazen". Het verschil tus sen beide metingen mag ten hoogste tien procent bedragen. Op de uitslag wordt een correctiefactor toegepast, wat noodzakelijk is om de uitkomst van de ademanalyse geschikt te laten zijn als bewijsmiddel in een straf zaak. Tegelijk met de invoering van dc ademanalyse wordt de maximum- tijd voor een rijverbod op 24 uur ge bracht. Er komt nog een advieis van de Centrale Politie Verkeers Commis sie over de mogelijkheden om eérder over te gaan tot invoering van het rij bewijs. De ministers van verkeer en water staat en justitie laten het niet bij in voering van de ademanalyse in hun strijd tegen alcohol in het yerkeer. In het Nationaal JPlajn jyoojr dê verkeers veiligheid worden voorlichtingsac- tie^ aritigekmWi^d^YöftS h€t'jthéma Rijden ónder invloed'De jjolïtie gaat experimënteren'' melVhi£i3we controleméthoden. Ook wordt over wogen de politie transactiebevoegd heid te geven bij overtredingen Van artikel 26 van de wegenverkeerswet. Tevens wordt beziëbf of 'mert op rui mere'schaal d^n'iftAOri&i tóe/ gebrufk kan maken vancÖè mógelijkheid èen onderzoek te vorderen naar de rij vaardigheid of de geschiktheid een motorvoertuig te besturen. ,Dit ge koppeld aan eèn vaker gebruik van de wettelijke mogelijkheid iemand de rijbevoegdheid te ontzeggen. Op èen breed terrein wordt zó. gewerkt &an'maatregelen die het gebruik van alcohol in he;t verkeer móeten terug dringen! DEN HAAG - Het schip Greenpeace van de milieubeschermingsorganisa tie Greenpeace is begonnen mensen en materiaal af te zetten op het eiland Ross bij Cape Evans in de Zuidpool waar een basiskamp zal worden ge vestigd. Vier leden'van Greenpeace zullen een jaar lang in het kamp ver blijven. OVERASSELT - Vijf met bivak mutsen gemaskerde actievoerders hebben, een nertsenbedrijf in het Gel derse Overasselt overvallen en be- vtobjd' vah de administratie.' Een yverknemer van het bedrijf werd met handboeien op een stoel vastgebon den. De actie speelde zich in slechts enkele minuten af. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie in Overasselt meegedeeld. UTRECHT-,De plannen van minis ter Braks (landbouw) om het grootste deel van Staatsbosbeheer af te stoten naar het particuliere bedrijfsleven betekenen.een gevoelige klap voor de natuur en het landschap. De immate riële belangen kunnen niet worden behartigd door het bedrijfsleven en de produktietak van het landbouw- ministerié. Dit schrijft de Stichting Natuur en Milieu in een brief aan mi- i nistér Braks. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 28 januari 02.25 127 08.45 -129 15.00 146 21.25 -126 29 januari 03.25 135 09.55 -142 15.55 157 22.15 -123 28 januari 00.40 139 06.55 -131 13.00 162 19.25 -128 29 januari 01.25 148 07.50 -146 13.45 178 20.15 -125 28 januari 03.00 146 09.00 -144 15.30 165 21.45 -141 29 januari 03.55 154 10.10 -157 16.25 176 22.35 -138 28 januari 02.25 144 08.40 -140 14.55 162 21.25 -136 29 januari 03.25 152 09.50 -152 15.50 174 22.20 -133 Sf-V h":'cs. *- H v Springtij: 31 januari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 v <i fTSm SCHOUWEN-DUIVELAND - Het Waterschap Schouwen-Duiveland heeft op ongeveer 70 procent van zijn wegen borden geplaatst ter bescherming van het wegdek. Na de strenge vorstperiode i$ de dooi ingetreden en voorkomen moet worden, dat het wegdek gdat golven en vervolgens scheurt en breekt. De vorst zat diep in de grond en licht het wegdek als het ware iets omhoog. Nu \\et weer dooit moet het dek inklinken; terugzakken. Dat proces mag niet te snel gebeuren. Vandaar dat het waterschap op een groot aantal wegen - voornamelijk de wegen met een lichtere constructie - de bekende 1.2 ton bor den heeft geplaatst. Hiermee worden de zwaardere tractoren en vrachtcombi naties van de wegen geweerd en kunnen de wegen 'tot rust' komen TEXEL - Weddelrobben uit de An- tartische wateren (Noordpoolgebied) nemen in het begin van hun leven op onverklaarbare wijze enorm in ge wicht toe: van 28 kilo tijdens hun ge boorte tot 150 kilo vijf a zes weken kater. Dat hebben onderzoekers van het Nederlands Instituut voor On derzoek ter Zee (NIOZ) en van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer (RIN) op Texel de afgelopen maanden ontdekt tijdens een studie-expeditie met het Westduitse onderzoeksvaar- tuig Polarstern van het Wegener In stituut te Bremerhaven. Ze deden de ze week verslag van hun bevindin gen. De Nederlandse onderzoekers heb ben zes weken lang vanuit een zelfge bouwd kamp op het landijs van het Noordpoolgebied de leefwijze en de gedragingen van de Weddellzeehon- den onderzocht. De onderzoekers staan voor een raadsel hoe de wed- dellrob - en dat geldt eigenlijk ook voor de grote aantallen daar aanwezi ge pinguins - zo enorm kunnen gedij en terwijl er geen aanwijsbare voed selbron aanwezig is. De wetenschappers zijn er tijdens hun onderzoek dan ook niet in ge slaagd te achterhalen hoe de dieren op jaarbasis aan voldoebde voedsel komen om te overleven. Als mogelij ke voedselbron noemen de onderzoe kers de grote hoeveelheden algen die onder het pakijs groeien of het algen etend dierlijk plankton dat zich ook daar bevindt. De onderzoekers hebben tevens ontdekt dat de zeehonden zich onder ling en ook tegenover de pinguins en mensen absoluit niet agressief gedra gen. De komende maanden zullen de onderzoekers van het NIOZ en het RIN de diverse bloed- en andere monsters van de robben in hun labo ratorium onderzoeken. Men hoopt dan te ontdekken hoe de snelle ge wichtstoename van de weddellrob tot stand komt. VLISSINGEN - De brand op de Griekse tanker Olympic Dream is vanmorgen, dinsdag, om half acht volledig bedwongen. Dit meldt ber gingsinspecteur Hans Walenkamp vanaf het bergingsvaartuig Dcurloo. Dc bergers en brandweerlieden hebben ook de fakkel gedoofd die na dat met schuim de brand grotendeels was bedwongen, was blijven branden om vorming van explosieve mengsels in de tanks te voorkomen. Het trans port ligt nu vrijwel stil. terwijl brandweerlieden de tanks nakoelen en dikke schuimlagen aanbrengen. De slagzij van de Olympic Dream is weliswaar toegenomen tot meer dan zes graden, maar de bergers verwach ten daar onder de huidige omstandig heden geen last van te hebben. Met de kapitein, de rederij en de havenauto riteiten van Rotterdam wordt over legd of de tanker die haven mag wor den binnengebracht. Het transport bevindt zich momenteel tussen Great Yarmouth en IJmuiden op circa 50 ki lometer uit de Britse kust. Dinsdag 27 januari Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Hoorzitting en com missievergadering, Westerschouwen. 19.30 uur. Haamstede De Schutse. Thema-middag Neder landse Vereniging van Huisvrouwen (NVvH). 14.00 uur. Scharendijke Gereformeerde kerk. Schrijf avond Amnesty. 19.00 uur. Bruinisse Bibliotheek. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Tholen De Meulvliet. Agrarische ontmoe tingsdag. 13.30 uur. Woensdag 28 januari Zierikzee Manhuisstraat. Informatiebijeen komst Opstapcursus ZDASG. 09.30 uur. Chr. Scholengemeenschap. Open mid dag voor hoogste groepen basisscho len (m.u.v. Kerkwerve, Haamstede, Bruinisse en Zonnemaire). 13.45 uur. Lutherse kerk. Concert Zierikzees' Kamerkoor. 20.00 uur. Donderdag 29 januari Zierikzee Huis van Nassau. Jaarvergadering afdeling Schouwen NBvP. 14.00 uur. De Driehoek, Kerkhof 8. Informatie avond zelfhulpgroep MBD Schou- wen-Duiveland, thema Stichting In tegratie Buitenbeentjes (jong volwas senen). 20.00 uur. Gereformeerde Kerk. Ledenvergade ring Hout- en Bouwbond CNV. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissievergade ring openbare werken, Westerschou wen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering Duiveland. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. 19.30 uur. Raadsvergadering. Middelburg Schouwburg. Symposium Volumebe- heersing gezondheidszorg. 10.45 uur. Vrijdag 30 januari Burgh-Haamstede De Schutse. Muziekuitvoering Witte van Haemstede. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familiebijeen komst CBTB. 18.00 uur. Oosterland Oosterhof. Ibneeluitvoering VOO. 20.00 uur. Goes Jongerencentrum 't Beest. Bijeen komst voor jongeren die woonruimte zoeken. 17.00 tot 21.00 uur. Het Beest. De ideale schoonzonen. 21.30 uur. Zaterdag 31 januari Burgh-Haamstede De Burght. Film De reis naar de maan. 15.30 uur. De Burght. De gospelgroep Good News. 21.00 uur. Jeugdsoos Big S. Disc-jockeyverkie zing. Renesse 't Klokje. Bijeenkomst Crohnvereni- ging. 13.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Jaarlijkse uitvoering Crescendo. 19.00 uur. Bruinisse De Pul. Optreden The Noise. 21.30 uur. Den Haag Kantoor Sociaal-Economische Raad. Openbare bestuursvergadering Pro- duktschap voor Vis- en Visproduk- ten. 13.30 uur. Dinsdag 3 februari Zierikzee Stadhuis. Vergadering Fonds van Ka zernering. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Hotel Bom. Jaarvergadering Pomo na. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Soosmiddag ou deren. 14.30 uur. Woensdag 4 februari Zierikzee Chr. Scholengemeenschap. Open mid dag voor leerlingen hoogste groepen basisscholen Kerkwerve, Haamstede, Bruinisse en Zonnemaire. 13.45 uur. Chr. Scholengemeenschap. Open avond voor ouders/verzorgers en leer lingen groep 8 van basisschool. Brouwershaven J. Verhoefstraat 2. Discussiemorgen Leeskring. 9.30 uur. Bruinisse NH-verenigingsgebouw. Jaarverga dering Landbouwbelang. 19.30 uur. Donderdag 5 februari Zierikzee Huis van Nassau. Jaarvergadering vissersvereniging Helpt Elkander. 14.30 uur. Bruinisse NH-verenigingsgebouw. Ruilavond Postzegelvereniging. 19.00 uur. Vrijdag 6 februari Zierikzee Concertzaal. Amateur Comedie Zie rikzee met Verwarringen. 20.00 uur. Graanbeurs Huis van Nassau. Dans avond met het Delta Combo. 20.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis Ouwerkerk. Vergadering landbouwverenigingen Ouwerkerk en Nieuwerkerk. 20.00 uur. X 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2