Interessante expositie van merk- en stoplappen I Grote kunstverkoop Bruinisse Motorbeunschip Magrieta door ijs geketend in Bruse haven Henk de Roo na 36 jaar weg als postkantoor houder 4 In de Bewaerschole te Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaerschole te Burgh- Haamstede gaat zaterdag 24 januari, morgen dus, de ex positie Merk- en stoplappen van start. Het is een initia tief van de Stichting Westerschouwen Kultureel en is te bezichtigen tot en met vrijdag 13 februari. Tevens krij gen de bezoekers van de expositie een aardige verzame ling naaigarnituren voorgeschoteld; opgebouwd uit vin gerhoedjes, naalden en schaartjes. I BRUINISSE - In het Bruse Durpshuis kunnen de liefhebbers van schilderijen zaterdag 31 januari hun hart ophalen. Tijdens een schilderijenverkoop zijn er meer dan 150 olieverfschilderijen te bewonderen van jonge kunstenaars uit diverse landen; landschappen, zeegezichten, stillevens en bloemen. De schilders, die in de verkoop participeren heb ben zich aangesloten bij een internationaal collectief om zo meer aandacht te krijgen voor hun werk; hetgeen de ver koop kan bevorderen. Soortgelijke tentoonstellingen/verkopingen trekken in de regel veel belangstellenden Het kent een vrijblijvend karakter en door factoren als lage transportkosten, het buitensluiten van de tussenhandel en de éénvoudige opzet van de verkoop, blijven de prijzen aantrekkelijk. Belangstellenden kunnen terecht tussen 10.OO IT.00 uur. De expositie beslaat de periode van ongeveer 1750 tot heden. Merklappen hebben een lange historie, die terug gaat naar de eerste eeuw voor Chris tus, toen de bevolking van het huidi ge Peru al merklappen maakte. In Europa was het juist de zestiende eeuw. In die periode kwamen er steeds meer rijkere families. Niet al leen behoorde een uitgebreide laken- set tot de statussymbolen, maar ook de tafelkleden bijvoorbeeld. Met eni ge regelmaat verlieten deze kostbaar heden het huis voor een wasbeurt in de 'wasserij'. Gemerkt Om te zorgen, dat de spullen bij de juiste eigenaar terugkwamen, wer den ze gemerkt door het personeel. Het was zaak, dat de dure kleden en lakens met de grootste precisie wer den geïnitieerd en daarvoor verstrek te de huisbazin merklappen, zo in de trant van 'probeer het eerst maar een paar keer, voordat ik je aan de dure lakens laat". Letterlijke merklappen dus, waar bij het in eerste instantie alleen initi alen waren, die erop prijkten. De lap pen hadden een echte functie; net als de stoplappen. Een gat in een laken werd gestopt. De ene keer simpelweg met een gelijk gekleurd garen, maar andere keren weer met een kunstbor duurwerk. In de loop der jaren veran Schoenen uit, dat is een gewoonte in de binnenvaart als een woning wordt betreden. Uitnodigend houdt Adrie de deur open. Hij is schipper op het 568 ton grote beunschip (zand- en grindvaart) dat volgens het naam bord Goes als thuishaven heeft maar in het weekend of met de feestdagen altijd in Bruinisse ligt. Want de 35- jarige schipper uit Sint Annaland is getrouwd met Ina Willemse uit het vissersdorp en het bloed kruipt waar het niet gaan kan, vandaar Bru en hij voelt zich er thuis. Samen 'runnen' ze het schip, waarbij bepaald geen 38- urige werkweek wordt aangehouden. Vooral de donderdag- of vrijdagnacht varen ze meestal door om weer op tijd voor het vrije weekend in Bruinisse te zijn want dan komen weer de kin deren aan boord. Waarbij gelijk op een groot en teer derde de functie van de merklap, tot dat het uiteindelijk geen enkele functie meer had. Op scholen werd meisjes voor eni ge tijd nog weieens opgedragen een merklap te maken, waarmee zij hun borduurkunsten konden proberen. In een andere tijd weer, werd het ma ken van een merklap gebruikt als 'proeve van handvaardigheid'. Maar die tijd is voorbij. Vandaag de dag wordt een merklap 'zomaar' ge maakt of ter gelegenheid van een blijde gebeurtenis, zoals een huwe lijk, een geboorte of een jubileum. De organisatie achter de stichting is aangenaam verrast door de hoe veelheid merklappen, die op het ei land circuleert. Uit alle hoeken zijn ze vandaan gekomen; grote en kleine. In de expositieruimte hangen merk lappen uit bijvoorbeeld Burgh, Noordwelle en Haamstede, maar ook uit Schiedam. Vaak blijven de lappen in de familie en overleven zo vele de cennia. Kasteel Twee van de meest opzienbarende merklappen zijn die uit kasteel Haamstede. De lappen dateren van 1760 en zijn werkelijk schitterend uit gevoerd. In de meeste lappen zitten vele bijbelse symbolen verborgen, probleem gestuit wordt, als de klein tjes groter worden van een varend ge zin en leerplichtig worden. Ina daar over: ,,Dat probleem komt bij elk varend gezin als de kinderen leer plichtig worden. Een zware en moei lijke beslissing moet er dan genomen worden. Je beroep opgeven, de vrouw aan de wal of de kinderen op een in ternaat. Dat is de zwarte kant van het beroep; van veel schippers hoor je dat. Gelukkig hebben wij een bijzon der goede oplossing kunnen vinden. Door de week zijn de twee kinderen bij broer Rinus en z'n vrouw en we varen er op dat we het weekend in Bruinisse liggen waar ze aan boord komen." Ook nu in de gedwongen stilligpe riode zijn de kinderen elke avond aan boord. Woensdagmiddg samen met de kinderen schaatsen op de Bruse ijs- maar sommige maaksters hebben een eigen ontwerp gekozen, zoals de kaart van Zeeland met het verhaal van de Watersnoodramp. Speciale boekjes bij de ingang van de Bewaer schole geven de bezoekers meer ach tergrondinformatie over de merklap pen. De expositie is geopend van maan dag tot en met zaterdag tussen 13.30 uur tot 16.30 uur. Vervolg van pagina 1 met de PTT gaat zelfs nog verder te rug in de familie. De Roo's grootmoe der beheerde in vroeger tijd het aller eerste telegraaf- en telefoonkantoor dat in Renesse werd gevestigd. ,,Het postkantoor was toentertijd naast de bakker. Dat werd door iemand an ders beheerd". In 1920 toen De Roo's vader postkantoorhouder was wer den beide PTT-diensten samenge voegd en ondergebracht in het huis van de familie aan de Lange Reke nummer 15 waar men nu nog woont. „Vroeger was hier een heel oud pand, een echt dorpshuis dat in vroeger tij den nog gemeentehuis is geweest", het enige dat van dat oude woon huis/postkantoor nu nog is overge bleven is de ouderwetse rode brieven bus die als herinnering aan de zijmuur van de nu nieuwe woning hangt. „De toeristen willen er nog wel eens post in gooien in de zomer". baan. Aan de wal niets bijzonders maar voor haar wel. Roef In de gezellig ingerichte roef wordt duidelijk dat hoewel het schip stil ligt, de handen ijverig doorgaan. Juist in zulke dagen worden er kar weitjes gedaan waar anders niets van terecht komt. De kamer wordt behan gen en enkele reparaties in de machi nekamer uitgevoerd. Bovendien wor den de sociale contacten aangehaald die anders op een laag pitje staan. „Lid van een vereniging kun je niet worden. Het is soms al een hele toer om op de verjaardag van je vader of moeder te zijn. En in het weekend ga je ook niet weg want dan ben je blij dat je samen als gezin bent. Maar dat kunnen we nu een beetje inhalen. Va der en moeder komen elke dag een bakkie doen." Voor Adrie en Ina zitten er eigen lijk te weinig uren in een weck. Naast het varen, laden en lossen, door de sluizen schutten en het vaste onderhoud aan boord zoals het schoonhouden en verven hebben zc allebei nog hobby's die ze intensief beoefenen. Adrie bouwt modelbouw- schepen en Ina is helemaal een dui zendpoot. In haar varende atelier maakt ze poppen, de kopjes van klei of papiermaché en de kleding tot in de kleinste details gemaakt. Ook schildert ze in aquarel. Het schippersleven is volgens bei den een vrij leven waarbij je wel vol ledig op elkaar bent aangewezen. Het pand aan de Lange Reke heeft tot 1971 dienst gedaan als postkan toor van Renesse. In 1951 deed Henk de Roo er zijn intrede. Niet als onbe kende want als jongen hielp hij zijn vader al bij het PTT-werk. „Ik groei de er onbetaald in, maar ik had er geen hekel aan, het was leuk werk". Aanvankelijk werkte De Roo bij de PTT als invaller in de verschillende Zeeuwse en Brabantse postagent schappen. Ook in Renesse kwam hij in die hoedanigheid zijn zieke vader vervangen. Maar na twee jaar 'los/vast' werk nam hij in 1953 defin- tief plaats achter het loket in Renes se. De postkantoorhouder herinnert zich nog exact de inrichting van dat oude postkantoor. ,,Er was een zeer ruime wachtkamer met een houten vloer en twee loketten, een in de deur en een in de muur". Een bezienswaar digheid op zich was natuurlijk de ou de telefooncentrale met al haar dra den en pluggen. „Het was heel normaal als na het aanvragen van een gesprek de verbinding na onge veer een half uur tot stand kwam". In 1956 toen de automatisering van het telefoonverkeer tot stand kwam ver dween deze voorziening uit Renesse. Informatiebureau Vanaf het eerste begin werden in het postkantoor a'lle mogelijke post diensten verleend. Maar daarnaast had De Roo een ongevraagde maar belangrijke taak als vraagbaak. „Je was ook half een informatiebureau". De toeristen kwamen de weg vragen of het adres van familie die op een camping zat. „En dat is nog steeds zo", aldus De Roo die daarbij aante kent dat het nu onmogelijk is gewor Vooral voor Ina Willemse was de overgang enorm groot. Als 20-jarige kwam ze als bejaardenverzorgster vanuit In 't Opper aan boord in een totaal andere wereld. In Lobith ver zorgt zij de douanepapieren en gaat gelijk boodschappen doen. Iets verge ten is er niet bij, want vlug even naar de winkel kan niet. Soms kan ze nog woest worden als er een boot van de douane-controledienst langszij komt en tussen hun privé-spulletjes snuf felt of ze soms niets smokkelen. Ook het huishouden vraagt aanpassingen. Als er storm over Zeeland verwacht wordt vraagt de gezellig ingerichte roef speciale aandacht. De raamkozijnen moeten leeg en al le losse onderdelen uit de kamer wor den op de vloer gezet. Eens liepen ze tijdens een storm de vluchthaven van Zijpe binnen. Knotsen van golven, het water over de den en het grind dat ging schuiven zodat er reële angst voor omslaan bestond. Een ravage in de kamer was het gevolg, plus de ka narie met kooi kwijt. Die was tijdens de ene golf van de aanrecht afgegle den en in een open glijdende la geval len waarna in een volgende golf de la de weer dicht gleed. Veiligheid Een uitgelezen standpunt heeft het schipperscchtpaar over de veiligheid op de Nederlandse wateren: „Het is toch onvoorstelbaar dat het vaarbe wijs weer van de baan gaat. Het klopt toch niet dat je in Nederland zonder het minste papiertje een groot schip mag besturen. Gevaarlijke stof fen, de duwvaart, noem maar op, de scheepvaart is zoveel intenser gewor den. In Duitsland is een Rijnpatent of kanalenpatent vereist maar hier kan en mag iedereen varen. Hier in Zee land en zeker 's nachts of bij mist, is een grote plaatselijke bekendheid maar ook theoretische kennis vereist en dat mankeert er nogal eens aan, zoals onlangs nog bleek met het vast lopen van de beroemde nafta tanker". Vakmanschap is meesterschap, en dat zit wel goed bij het echtpaar Van Splunter-Willemse. den om te weten op welke campings alle toeristen verblijven. In de vijfti gerjaren leverde dat nog geen proble men op maar vooral vanaf 1959 steeg het aantal vakantiegangers snel. Van af 1963 kreeg de postkantoorhouder er in de zomer hulp bij. „Met die top drukte kun je je jas wel uittrekken. Dat hebben we met drie man volop werk". Deze bijkomstigheid van het werk in een dorp als Renesse was een van de overwegingen voor De Roo om er mee te kappen. „Die drukte die op je af komt is elke jaar weer een grote belasting. Als je wat ouder wordt kun je daar minder goed tegen". Beveiliging- Henk de Roo zag in de loop der ja ren het postverkeer en geldverkeer via de PTT in Renesse toenemen. Hoewel hij soms met veel geld in zijn kantoor zat en altijd in zijn eentje achter het loket is hij nooit bang ge weest voor overvallers. „Door die speciale loketten is de beveiliging te genwoordig zo goed dat ik er niet mee zit. Maar het open loket van vroeger was wel gezelliger. Dan had je direc ter contact met de klanten". Want dat laatste maakte in al die jaren een be langrijk deel van de arbeidsvreugde van de Renessenaar uit. „Het leuke van dit werk is dat je altijd met men sen hebt te maken". Van de ramp herinnert hij zich dat de handbediende telefoonpost uit viel. „De bunker waarin de verbin ding zat liep onder water en toen was het gebeurd". Een week na de ramp legde hij samen met de verbin dingstroepen van het leger een tele foonlijn aan van Renesse naar de ha ven van Scharendijke. „Alle post die voor andere kantoren was bestemd werd naar hier gebracht want Renes se is droog gebleven omdat het zo hoog lag". Ook nu nog wordt de post bestelling in Scharendijke en Elle- meet vanuit Renesse geregeld. Tij dens zijn dienstjaren bij de PTT heeft De Roo vele jaren zitting gehad in de Dienstcommissie, een soort on dernemingsraad. Ondermeer voor dit werk en voor zijn dienstbaarheid aan de gemeenschap op allerlei ge bied kreeg hij op 30 april 1986 de ere medaille in zilver toegekend. De scheidende postkantoorhouder kijkt zeer positief terug op zijn werk. Het enige nare vindt hij de beschadi gingen die de laatste jaren door van dalisme werden aangebracht aan het nieuwe postkantoor te Renesse „Om die reden hebben we sinds maart vo rig jaar de hal van het postkantoor buiten de openingstijden moeten af sluiten. Daardoor kunnen de klanten ook niet meer bij hun postbussen", zegt hij spijtig. Op zeven februari aanstaande is het dubbel feest in hui ze De Roo want behalve het officiële afscheid wordt met de receptie ook het 40-jarige huwelijksfeest van het echtpaar De Roo gevierd. De post kantoorhouder zal zich na die datum bezig houden met zijn hobby's, het maken van dia's en videofilms en mu siceren bij Luctor et Emergo. Daar naast zal hij als dat nodig is bijsprin gen in de zaak van zijn zoon. De Roo wordt opgevolgd door mevrouw M. van Munster-Benningshof die mo menteel kantoorhoudster voor de PTT in Oosterland is. Iedereen die de vertrekkende postkantoorhouder nog de hand wil drukken heeft daar toe de gelegenheid van 16.00 tot 17.30 uur in het Dorpshuis te Renesse op 7 februari. Adrie en Ina van Splunter aan boord van de Margrieta Er zijn vele merklappen te bewonderen in de Bewaerschole te Burgh-Haamstede. Mijmeringen langs de waterkant BRUINISSE - Roerloos ligt het schip in de gemeente haven van Bruinisse, gevangen in een dikke ijslaag. Bin nen in de woning echter activiteiten genoeg. Buiten een arctisch klimaat waar je vingers vast vriezen bij aanra king van ijzer, binnen in de roef een aangename tempera tuur. Adrie en Ina van Splunter, aan boord van het mo- torbeunschap Magrieta dat al vanaf begin vorige week in de Bruse gemeente haven ligt, geketend door Koning Winter zelf, weten er alles van. Over het varen, dat ze met hart en ziel doen, de mooie en moeilijke dingen die ze tegen komen, over hun kinderen en over emancipatie, waar ze zelf niet over praten maar gewoon in de praktijk brengen, samen de handen uit de mouwen steken. i t i»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4