Commissie financiën komt niet uit 'bemiddelende rol' gemeente jm ÉKÊÊ^I. II Milieuhygiëne geeft geld voor eilandelijk milieu-onderzoek Gedeputeerde Boersma en het mup Grevelingen Peren verkoop Burgh op schilderij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 januari 1987 Nr. 24971 3 Bij verkrijgen compensatiegrond Dammenweg BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse commis sie financiën is er donderdagavond niet uitgekomen of de gemeente er goed aandoet om maximaal 10.000 gulden uit te trekken ten behoeve van de boeren, die door de komst van de Dammenweg grond moeten inleveren. Dat bedrag is nodig om een bemiddelaar in te schakelen, die de boeren gaat helpen zoeken naar geschikte compensa tiegrond. De commissie komt er later op terug na een uit voeriger oriëntatie op de problematiek. De gemeente Duiveland stapt waarschijnlijk uit de gemeenschap pelijke regeling Natuur- en recreatie gebied de Grevelingen. Waarschijn lijk want momenteel ligt er alleen nog maar een voorstel van het colle ge, dat nog 'door de raad' moet. De gemeente heeft, evenals Zierikzee bijvoorbeeld, moeite met de kosten- verdeelsleutel. De deelnemende ge meenten en instanties betalen alle een deel van de kosten. Die verdeling is momenteel gebaseerd op het inwo neraantal, terwijl Duiveland liever ziet, dat het aantal hectaren buiten water gebruikt wordt om de hoogte van de bijdrage te bepalen. Evenals alle overige gemeenten hecht Duive land wel ivaarde aan de regeling. Ze trad er immers in en ook na de offi ciële instemming van de raad is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de gemeente weer terugkeert na bijstel ling van de sleutelverdeling. Het is geen verstandig voornemen van het Duivelandse college. Uit het Greve- lingenschap stappen betekent jezelf monddood maken bij beleidsbepa lingen met betrekking tot het beheer van de Grevelingen. Natuurlijk is het begrijpelijk, dat Duiveland niet langer wil wachten op de gevraagde wijziging van de sleutelverdeling. Maar is het opstappen de juiste weg Juist in de ontwikkelingsfase van de Grevelingen, waarin recreatieve en milieu/natuur-belangen elkaar 'be vechten' is het zaak, dat de gezamen lijke deelnemers tot overéénstem- ming komen. Duiveland kiest voor de weg vati de minste weerstand door de koffers te pakken. Het is maar te hopen, dat andere deelne mers, die in eerste instantie ook twij fels hebben geuit over de verdeling (Zierikzee) niet hetzelfde doen als Duiveland. Dan krijgen de deelne mers, die uit recreatief-toeristische belangen in het schap vertegenwoor digd zijn de overhand. Want die blij ven echt wel zitten; hoe de ver deelsleutel ook uitpakt. AvdW Aan de discussie ligt een groot aan tal bezwaren ten grondslag van dié agrariërs, die moeite hebben met de komst van de Dammenweg (tracé twee en drie). Die weg is volgens de gemeente nodig als goede aansluiting op de weg over de Stormvloedkering, die in oktober 1987 klaar behoort te zijn. Vandaar dat de gemeenteraad inmiddels heeft ingestemd met de bestemmingsplanwijziging, waar mee de bezwaarschriften van de boe ren automatisch opzij gelegd zijn. Steentje Wel kregen de bezwaarden van de gemeente te horen, dat de lokale over heid zou proberen een steentje bij te dragen aan het verkrijgen van die fel begeerde compensatiegronden (aan geld hebben de boeren in dit geval niet veel - red). Burgemeester en voorzitter van de commissie finan ciën J. L. Niemantsverdriet-Leenheer hield de commissieleden nogeens voor, dat die bemiddelende rol van de gemeente beperkt is. Hieraan ligt de beperkende wetgeving ten grondslag. „Wij kunnen geen grond kopen voor de boeren. We zouden meteen te ruggefloten worden", aldus de eerste burger. Vandaar dus, dat het college de commissie een voorstel presen teerde, waarin gekozen was voor een bemiddelaar „die de taal van de agrariërs spreekt". Standsorganisa ties als het Landbouwschap en de Zuidelijke Landbouw Maatschappij willen in dit stadium niet bemidde len, omdat de bezwaren er nog lig gen. Het Landbouwschap heeft in een brief aan de gemeente laten weten, deel te willen nemen aan het overleg als Westerschouwen bij de bemidde ling betrokken wordt. De voorzitter noemde die brief 'een dwingend ver zoek' en vooral commissielid W. D. Scheele (CDA) zei moeite te hebben met die houding. Hij zag voor de ge meente mogelijkheden om de inven tarisatie zelf te verrichten, zonder 'bemoeienis' van derden dus. Zo zeiden de overige leden er in eer ste instantie ook over te denken. PvdA-lid C. Verton wilde ook niets ondernemen voordat gedeputeerde staten het bestemmingsplan hebben goedgekeurd. „Dat gebeurt zeker, al kan dat tot mei duren", aldus de voor zitter. Dr H. J. van Zuylen (VVD) vond het maximale bedrag van 10.000 gulden van ondergeschikt belang en wilde weten wat de consequenties zijn als de gemeente geen bemidde laar inschakelt. CDA-er W. D. Scheele zei grote moei te te hebben met de houding van het Landbouwschap, dat de gemeente min of meer dwingt in een bemidde lende rol bij het vinden van compen satiegronden. Daarop kreeg hij geen volledig ant woord. Wat vast staat is, dat de boe ren hun bezwaren handhaven zolang de gemeente niets onderneemt. Op advies van de voorzitter werd beslo ten de zaak even te laten liggen en meer informatie over de problema tiek te verzamelen, alvorens verder te praten en het bedrag eventueel te vo teren. De commissieleden waren het hiermee eens. Tijdens de vergadering kwamen ook de exploitaties van de dorpshui zen (over 1985) aan de orde. Op Haam stede na, hebben de dorpshuizen ma gere eindafrekeningen en dat bracht Van Zuylen op zijn bekende stand punt. De exploitatie van de dorps huizen moet herzien worden, waarbij de liberaal denkt aan het verpachten aan de beheerder. Verton wees de aanwezigen op de vreemde salarië ring van de beheerders in Renesse en Haamstede. Door een ingevoerde loongarantie wordt een deel van de sociale lasten niet betaald. „Dat is niet alleen administratief onjuist, het heeft tevens nadelige con sequenties voor de beheerders. Als die bijvoorbeeld arbeidsongeschikt zouden worden, dan krijgen ze een uitkering, die gebaseerd is op een te laag loon", aldus Verton. Hij vond het tijdstip, waarop de rekeningen aan geboden zijn aan de gemeente overi gens ook veel te laat. De burgemees ter zei toe, dat met de besturen van de dorpshuizen gesproken gaat worden over een andere exploitatie-opzet. Beveiliging Bewaerschole De commissie had verder geen en kele moeite met het positief advise ren op ondermeer: de beveiliging van de Bewaerschole, de aankoop van bal- lenvangers voor het sportveld van Se- rooskerke, de aankoop van een graf- lift en de reconstructie en herbestra ting van de Hogezoom tussen de Kab- belaarsbank en de Roelandsweg. Tevens mag er van de commissie 2500 gulden uitgetrokken worden voor het vernietigen van zes ton 'smeergrond' aan de Weeldeweg 42 te Burgh (voormalige rijwielhandel). Scheele benadrukte met klem „dat Westerschouwen in tegenstelling tot sommige buurtgemeenten, vervui ling zelf opruimt". Hij doelde hier mee op Zierikzee, dat voor haar ver ontreinigde grond bij de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland heeft aangeklopt. Van Zuylen kreeg de commissiele den achter zich met zijn verzoek de opclassificatie van zowel personeel als bestuurders gelijk op te laten gaan. Voor de raads- en commissiele den is de opclassificatie (hogere ver goedingen - red) inmiddels rond, maar voor een deel van het personeel laat de wijziging nog even op zich wachten. Mededeling inspecteur volksgezondheid Zeeland BURGH-HAAMSTEDE - Nog maar nauwelijks ge wend aan het hup en het mup, of er staat weer een nieu we afkorting op het programma. Het ziet er naar uit, dat de zes Schouwen-Duivelandse gemeenten gezamenlijk gaan deelnemen aan het zogenaamde handhavings on derzoek programma (hop). Een proef van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu om te bezien hoe gestalte kan worden gegeven aan de handhaving van het milieubeleid. Het geld is beschik baar. Dat werd duidelijk uit de toe spraak van de inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland, drs. G. J. Beijen, tijdens de mup-bijeen- komst in het gemeentehuis van Wes terschouwen te Burgh-Haamstede. In het mup heeft Westerschouwen als eerste gemeente in Zeeland duidelijk omschreven, welke voorwaarden ze stelt aan een goed en leefbaar milieu. Samen met de andere gemeenten op Schouwen-Duiveland, heeft Wester schouwen een voortrekkersrol, waar het gaat om het Zeeuwse milieube leid. Voorsprong Beijen zei bijzonder blij te zijn met de voorsprong, die Schouwen-Duive land op overig Zeeland heeft. „Het zou bijzonder effectief zijn deze voor sprong te gebruiken om het milieu in Zeeland op een hoger plan te bren gen", sprak hij. Daarbij denkt hij dus aan het hop, waarvoor inmiddels de eerste verkennende gesprekken ge voerd zijn door het ministerie. „De geluiden waren positief. Ver volgens hebben we afgetast of er geld beschikbaar was. Ook dat was het geval. Het onderzoek kan gefinan cierd worden in het kader van het handhavings onderzoek program ma", aldus Beijen. Hij legde de na druk op handhaven, hetgeen voor hem meer betekent, dan het afstraf fen van overtredingen. Beijen ver staat onder handhaving vooral toe zicht en controle. Om te zorgen, dat deze twee zaken ook daadwerkelijk gestalte krijgen en niet verzanden in het niets, komt er dus een hop. Hoe en in welke vorm, die handha ving gezien moet worden, kon Beijen nog niet zeggen. Aan de hand van de huidige situatie deed hij uit de doe ken, dat het niet moet gaan, zoals vandaag de dag. Een bedrijf krijgt binnen week vele instanties aan de deur, zoals de toezichthouder van de gemeente, provinciale waterstaat, het waterschap enzovoort. „En dan spreek ik nog niet over een Rijkswa terstaat en Natuur-, Milieu- en Fauna beheer". Probleem Maar het probleem wordt nog gro ter op het moment dat een overtre ding geconstateerd wordt. Wie doet wat; wie wacht op wie en wie kan wat??? „Een ding is zeker; de overtre der houdt hiermee geen rekening. Tbn opzichte van een bonafide bedrijf is dit op zijn minst 'klant-onvriende lijk'. Dan heb ik het nog niet over de ineffeciëntie van een dergelijke aan pak". Westerschouwen heeft dat met het opstellen van het mup goed begre pen, zo zei Beijen. En om die plannen als het mup en het hup (hinderwet uitvoerings programma) handen en voeten te geven kan nu aan het hop gedacht worden. Die samenwerking tussen de gemeenten en alle betrok ken instanties straalde in het ge meentehuis van de bijeenkomst af. Politie, reinigingsdienst, milieu en zovoort; alle disciplines waren pre sent. Vervolg van pagina 1 Advertentie EN TOEN WERD ALLES ANDJERS... ZIERIKZEE Opening Na het nodige getimmer en geploe ter is het onderkomen van De Koepel in de Dr Basterstraat in Zierikzee nu eindelijk gebruiksklaar. Wethouder J. Groen verricht zaterdag 24 januari de officiële opening van het nieuwe onderkomen waarin onder andere de speel-o-theek, Onderling Sterk en de Stichting Harlekijn zijn onderge bracht. Tussen 14.30 en 17.00 uur is er gelegenheid om een kijkje te nemen in het gebouw in het centrum van Zie rikzee. In de avonduren wordt er tus sen 20.00 en 24.00 uur een feestelijk programma afgewerkt door de soos. Collecte Zonnebloem De collecte voor de Zonnebloem die de afgelopen week in Zierikzee werd gehouden heeft 2700 gulden opge bracht. De organisatoren danken alle collectanten en gevers en geefsters voor dit resultaat. Jaarvergadering plattelandsvrouwen De afdeling Schouwen van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen houdt op donderdag 29 januari haar jaarvergadering in het Huis van Nassau te Zierikzee. Behalve de di verse verslagen over 1986 omvat de agenda een bestuursverkiezing. Me vrouw G. Schell-Kerseboom is aftre dend en herkiesbaar. Mevrouw B. v. d, Sande-Tilroe is aftredend en niet herkiesbaar. Van haar zal tijdens de bijeenkomst afscheid worden geno men als bestuurslid. De vergadering begint om 14.00 uur. RENESSE Vergadering In het Dorpshuis te Serooskerke werd dc jaarvergadering gehouden van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordwelle en omstreken. Presidente N. de Hamer opende de bijeenkomst en verwelkomde dc 46 aanwezige dames. Zij stelde dat 1986 voor de vereniging een goed jaar is geweest, waarin het ledental steeg van 138 naar 152. Nadat het jaar- veslag, het financieel overzicht en het overzicht van het potje 'lief en leed' waren afgehandeld werd verslag uit gebracht over de gang van zaken bij de verschillende clubs. Uit deze ver slagen bleek duidelijk het enthou siasme en de waardering voor de Volgens hem is Nederland nu in de fase van de uitvoering van het milieu beleid gekomen. Na vele jaren van planning en voorbereiding moet de daad bij het woord gevoegd worden. „Daarbij spelen de lagere overheden, zoals de gemeenten, een belangrijke rol. Westerschouwen heeft hier nu op creatieve wijze op ingespeeld". Gedeputeerde Boersma liet de ge meente weten met haar te hopen, dat er ook op provinciaal vlak meer menskracht komt om het milieube leid gestalte te geven en de gemeen ten van adviezen te voorzien. „De rol van de provincie is zeer gering ge weest bij de totstandkoming van het Westerschouwse mup. Maar ik vind dat we de partnershipgedachte van oud-minister Winsemius moeten overnemen", aldus Boersma, die hier mee bedoelde dat het milieubeleid een zaak van alle overheden en in stanties moet zijn. Vanuit die gedach te sprak hij: „Als provinciaal be stuurder sta ik nog enigszins langs de lijn, maar zeker niet buitenspel". Namens het projectteam van het mup sprak de heer Faber dc aanwezi gen toe. Hij ging vooral in op de sa menhang van het mup, de realisering en de uitvoering „waarvan het succes pas na evaluatie zal blijken". Tevens noemde, hij enige besluiten, die dc gemeente Westerschouwen inmid dels heeft genomen aan dc hand van het mup, zoals het stellen van priori teiten, de aanpak, de interne organi satie (er wordt nog een ambtenaar aangetrokken), dc uitvoering van dc milieutaken en de jaarlijkse bijstel ling hiervan. Gedeputeerde mr. J. P. Boersma krijgt uit handen van de Westerschouwse burgemeester het mup overhandigd. Met pensioen gaan. Da's een nieuw begin. Met nieuwe omstandigheden. Ook fiscaal. Komt u daar niet uitBel dan even de BelastingTelefoon. Daar staan ze het hele jaardoorvoor iedereen klaar. Elke werkdagvan 8tot5 uur. En nog gratis ook! BEL GEWOON DE BELASTINGTELEFOON 06-0543. BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse commissie fi nanciën is akkoord gegaan met het nog door de raad te voteren bedrag voor de aankoop van een schilderij over de peren verkoop in Burgh. Het doek gaat de gemeente 2000 gulden kosten en is van de hand van de Burghse schilder Ko de Voogd. Voorzitter J. L. Niemantsver driet-Leenheer noemde het een uniek doek voor de gemeente, dat een plaats in de hal kan krijgen. Op het schilderij prijkt onder andere Herman Slager, die al jaren de peren verkoop leidt. Tevens staan er vele bekenden uit deze kern op, waaronder de vrouw van De Voogd, Nora. Geschenk Een ander opmerkelijk agen dapunt van de commissie in het Burgh-Haamsteedse ge meentehuis, was de bijdrage aan de viering van het 50-jarig huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard. De commis sie adviseert het college 500 gulden te schenken aan het Na tionaal Geschenk. Dat komt vervolgens ten goede aan de ge handicapten en het Wereld Na tuur Fonds. leidsters van deze clubs. De bowling club telt 24 dames, de handwerk groep 11, de seniorengymnastiek 16 en de juniorengym 20, het koortje be staat uit 10 dames en de leeskringen tenslotte uit 20. Uit de verslagen bleek tevens dat er heel wat komt kij ken om al deze activiteiten op de ge wenste manier te laten verlopen. De reiscommissie maakte bekend dat het jaarlijkse uitstapje op 28 april zal worden gehouden. Het reisdoel is pa leis Het Loo. Bestuurslid, mevrouw A. van Bo ven, was aftredend en herkiesbaar, mevrouw B. A. Meyer was aftredend en niet herkiesbaar. Als kandidaat voor de openvallende bestuursfunctie werd door het bestuur mevrouw T. Staal voorgedragen, welke na schrif telijke stemming werd gekozen. Me vrouw Van Boven werd herkozen. Me vrouw Meyer kreeg als blijk van waardering voor haar taak als be stuurslid een boeket bloemen en een plantenbon aangeboden. Bij de rondvraag werd naar voren gebracht dat een muziekinstrument voor het koortje een goede ondersteu ning zou kunnen bieden. De moge lijkheid werd geopperd dat iemand misschien thuis een instrument heeft staan dat kan worden overgenomen. Een van de aanwezigen bedankte spontaan het bestuur voor al hetgeen de vereniging een heel jaar door heeft te bieden, waarop de aanwezigen door middel van een applaus hun in stemming betuigden. Na de pauze werd het bingospel ge speeld. Er waren vele leuke prijsjes te winnen en de bingokaartjes gingen danook vlot van de hand, hetgeen de kas ten goede kwam. De volgende bijeenkomst is don derdag 12 februari. Op het program ma staat een bezoek aan de meubel toonzaal van Paauwe te Zonnemaire. Daarvoor kunnen overigens belang stellenden ingaan op de uitnodiging van Zwemparadijs De Roompot in Kamperland, waar ledéh van de afde ling op 3 februari tegen sterk geredu ceerd tarief terecht kunnen. Men kan zich hiervoor opgeven bij mevr. A. Padmos, 01116-1304. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee Directie: D. L van 't Leven. Chef-redactie: M Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 en 01110-2449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41.00; per jaar 1 15650; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W, Opzeggingen dienen een maand, voor hel einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusie! 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3