Aanvaringen en botsingen met een dode door de mist Zierikzeese derde op CDA-lijst provinciale statenverkiezingen agenda WATERSTANDEN - installatiebedrijf Geen uitgebreid bodemonderzoek Hereulesfabriek Kringvoorzitter Van Gastel roept boeren op zich te laten horen PEURLÖO B.V. Federatie wil meer vlaggen 2 Lukkie Nederhoed-Zijlstra ZIERIKZEE - Tijdens de algemene ledenvergadering van de CDA-afdeling Zierikzee bleek dat een van de af delingsleden, Lukkie Nederhoed-Zijlstra uit Zierikzee, als derde is geplaatst op de definitieve CDA-verkiezings- lijst voor de provinciale staten. Een plaats, direct achter beide CDA-gedeputeerden, waarmee zij verzekerd kan zijn van een zetel in het provinciaal bestuur. Momenteel hebben daarin vijftien CDA-ers zitting waarvan geen en kele van Schouwen-Duiveland afkomstig is. Lukkie Nederhoed staat 3e op de lijst voor de provinciale staten te Zeeland. Mevrouw Nederhoed hield tijdens de ledenvergadering in de Driehoek te Zierikzee een inleiding over ge zondheidszorg, het onderwerp dat de partij landelijk als discussiepunt heeft gekozen. De vergadering werd bijgewoond door ongeveer twintig CDA-leden. Nederhoed liet weten haar toekomstige werk in het provin ciaal bestuur als een hele klus te zien. ,,Ik zal moeten werken naast de zit- MIDDELBURG - De resultaten van het oriënterend bodemonder zoek op het terrein van Hercules te Middelburg geven gedeputeerde sta ten geen aanleiding tot verdere actie in het kader van de Interimwet bo demsanering. Bij één boring ter plaatse van de DMT-fabriek is een chemische geur waargenomen; het xyleengehalte van het grondwater bleek op deze plaats - niet verontrustend - te zijn verhoogd. Het slib uit de sloten op het be drijfsterrein is vervuild met olie achtige stoffen, maar er is geen spra ke van een ernstige verontreiniging. Wel moet het slib bij verwijdering als een afvalstof worden behandeld. Gs merken nog op dat er ten opzich te van de omvang van het terrein te weinig boringen zijn verricht om te mogen concluderen dat er niets aan de hand is. Bij uitbreidingen moet dan ook rekening worden gehouden met het voorkomen van zeer plaatse lijke verontreinigingen. tende statenleden die vaak al over een jarenlange ervaring beschikken". Zij benadrukte bij haar werk de inzet, en aandacht vah de CDA-achterban nodig te hebben. Het Zierikzeëse CDA-lid, dat voor het eerst op de kan didatenlijst voor de provinciale ver kiezingen werd geplaatst, is al enkele jaren actief in het CDA Vrouwenbe- raad Zeeland. Voor zij als derde op de definitieve lijst werd gekozen stond ze op de advieslijst van kandidaten voor Zeeland op de zevende plaats. Tijdens haar inleiding ging zij in op de redenen waarom het landelijke CDA-bestuur gezondheidszorg als on derwerp tot partij discussie koos. ,,Dat was bepaald geen toeval", aldus Nederhoed. Zij motiveerde dat door in te gaan op de maatschappelijke veranderingen die plaatsvonden in de zestiger en zeventiger jaren. Steeds meer' mensen kregen een kans op scholing en ontplooiing. Er vond een individualisatie plaats en een enorme uitbouw van het zorgni- veau. Er ontstonden vele basisvoor zieningen waardoor de mensen het beter kregen. Van de wieg tot het graf werd alles keurig en goed geregeld. Maar door de financiële consequen ties en de veranderende structuur van een vergrijzende samenleving moeten we ons nu afvragen of dit zo nog langer kan". Als antwoord hierop ging Neder hoed in op het politieke standpunt van het CDA over deze zaken. Zij ver woordde een aantal kernbegrippen waaronder de gespreide verantwoor delijkheid. ,,Wij moeten zelf een an dere inhoud geven aan de gezond heidszorg". Volgens het CDA-lid kan dat via vrijwilligerswerk. Maar oók door een meer zorgvuldig afwegen bij het gebruik van de faciliteiten. Medische apparatuur kan via sa menwerking meer optimaal ge Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Bruinisse Wcmeldinge Doodtij: 25 januari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 24 januari 09.40 117 3.40 -107 22.30 120 16.15 -134 25 januari 10.55 114 4.50 -106 23.45 117 17.30 -130 26 januari 06.05 -110 12.10 118 18.45 -127 24 januari 08.40 120 2.20 -103 21.15 126 14.55 -131 25 januari 09.50 117 03.30 -102 22.35 124 16.10 -125 26 januari 11.00 125 04.45 -105 23.35 129 17.35 -123 24 januari 10.15 133 04.00 -122 23.10 137 16.30 -148 25 januari 11.25 129 05.05 -120 17.45 -143 26 januari 00.25 133 06.25 -124 12.50 134 19.05 -141 24 januari 09.55 132 03.45 -118 22.45 136 16.15 -145 25 januari 11.05 129 04.55 -118 23.55 133 17.35 -140 26 januari 06.10 -121 12.25 134 18.55 -138 bruikt worden. En het moet niet zo vanzelfsprekend zijn dat een hulpbe hoevende oudere naar een bejaarden huis gaat. We moeten meer rekening houden met de persoonlijke voor keur van de oudere zelf. Misschien wil die wel veel liever in zijn of haar huisje blijven wonen en daar ook sterven. En is dat met 'behulp van wijkzorg of andere hulpinstanties best mogelijk". Nederhoed pleitte ervoor om de preventieve zorg boven de curatieve te laten preveleren. ,,We dragen ook zelf verantwoordelijk heid voor hoe we omgaan met onze eigen gezondheid". Tenslotte stelde zij de zorgende rol van de vrouw in de gezondheidszorg ter discussie. Tijdens de CDA-vergadering bleek dat de minister van onderwijs Deet- man op 17 februari naar Zierikzee komt. Hij zal een inleiding houden in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat. Tij dens de verschillende jaarverslagen werd een positief beeld gegeven van de activiteiten van de Zierikzeese CDA-afdeling. De heer A. van der Sluis werd gekozen als nieuw be stuurslid. Hij zal de heer F. J. M. Kal- wij vervangen. De heren F. H. Cats en P. J. Kakebeke werden bij acclamatie herkozen. Voorzitster Janny Bil- Roskam die de vergadering leidde gaf een overzicht van de activiteiten op het gebied van kader en vorming. BRUSSEL - José Happart, fruit kweker, lid van het Europese parle ment, eerste schepen (wethouder) en waarnemend burgemeester van de Belgische gemeente Voeren, is de functie van eerste schepen en waarne mend burgemeester kwijt. Vervolg van pagina 1 landse landbouw. „Het zal de land bouw de mogelijkheid geven te pro duceren in omstandigheden die te vergelijken zijn met die van collega's elders in Nederland. Voor velen bete kent dit ontegenzeggelijk, dat zij hun bedrijf in stand kunnen houden, ook op langere termijn". Ook de concentratie van de water- schappen noemde Van Gastel een punt, dat van belang w^s in het voor bije jaar. „Ik ben van mening, dat de afstand tussen de ingeland en het wa terschapsbestuur sterk vergroot wordt en dat mede daardoor de be trokkenheid zal verzwakken. Boven dien zal de ambtelijke werkwijze op grote afstand zeker niet goedkoper worden. De gezochte deskundigheid binnen de bestuurders tovert in de toekomst een puur ambtelijk, duur ■werkend waterschapsapparaat te voorschijn", argumenteerde voorzit ter Van Gastel. „De kosten hiervan zullen door de ingelanden door mid del van polderlasten moeten worden opgebracht. Na de zoveelste staten commissievergadering zonder deug delijke argumenten voor concentratie lijkt het er evenwel op, dat provincia le staten niet zonder meer alles accep teren wat gs presenteren. Met name de financiële gevolgen zullen duide lijker moeten worden". Van groot be lang vond Van Gastel het feit, dat het LHNO-onderwijs voor Schouwen- Duiveland behouden bleef door de fu sie met het lager technisch onderwijs in Zierikzee. Goede zaak „Vele jaren heeft de ZLM verant woordelijkheid gedragen voor een deel van het LHNO-onderwijs op Schouwen-Duiveland en het is een goede zaak, dat door deze fusie dit onderwijs kan blijven functioneren", onderkende de voorzitter opgelucht. „Als ZLM willen we graag het be stuur succes wensen in de toekomst. We hopen dat de school een goede bij drage kan leveren aan de vorming van de jeugd op Schouwen-Duive land". Wat de toekomst betreft staat de Nederlandse landbouw voor een be langrijke keuze. Moet de produktie aangepast worden aan de behoefte of moet er gekozen worden voor een zo groot mogelijke produktie zonder op de gevolgen te letten? „Bij de melk lijkt produktiebeperking met in standhouding van de prijs een haal bare mogelijkheid, hoewel de melk veehouder mogelijk toch in de problemen komt", legde Van Gastel uit. „Verlaging van het suikerquo tum met 23% per bedrijf is voor Schouwen-Duiveland een slechte zaak, temeer daar de produktiever- hoging zeker niet in deze contreien is veroorzaakt. Vanaf 1961 tot nu werd jaarlijks een stabiel aantal hectaren bieten verbouwd. In 1986 was dat 2441 ha. Bij inlevering van het sui kerquotum met 23% wordt de te ge bruiken oppervlakte ongeveer 15% minder. Dat betekent voor de toe komst minder dan 2100 ha bieten, hetgeen minder is dan de laatste 25 jaar op Schouwen-Duiveland is ge teeld. Voor de boer is dit een flinke aderlating, want er is geen alterna tief te vinden, noch bij graanteelt, noch bij de teelt Teunisbloemen, gro ve groenten of aardappelen, maar ook niet in de stierenmesterij. Dit al les bij elkaar geeft een somber beeld". De kringvoorzitter onderkende, dat de boer zal moeten proberen een oplossing te vinden, terwijl er ook keuzes zullen moeten worden ge maakt. „Ieder voor zich zal moeten uitmaken wat voor hem mogelijk is: beperking van de kosten, wijziging van het teeltplan, vergroting van het bedrijf, aantrekking van lonende ar beid of part-time arbeid buiten het bedrijf", somde hij op. „Voor iedereen zal dit verschillend zijn vanwege de omstandigheden en/of interesse. Het zal evenwel voor iedereen duidelijk moeten zijn, dat de ogen niet langer gesloten kunnen blijven voor de rea liteit, want dat kan het einde beteke nen van de zélfstandigheid. Stilstand is ook hier achteruitgang". Van Gas tel noemde de cursus 'Rekenen voor beslissen' een goede handleiding in - dit-verband. Positiefvond de kring voorzitter het feit, dat de mestproble matiek voor het zuidwesten is bij gesteld. „Dat was ook hard nodig, want het zuidwesten opzadelen met mestproblemen uit de overschotge- bieden is een oplossing die tot mislukking moet leiden. Daarnaast zullen de boeren op Schouwen-Duive land meer aandacht moeten geven aan de bedrijfsgezondheid dan tot nu toe is gebeurd. Voorzichtigheid blijft geboden". De noodslachtplaats in Zierikzee moet vanwege de door de EG opgestelde eisen voor ongeveer 80.000,- worden verbouwd. Dienten gevolge zal een verhoogde exploita tielast moeten worden opgebracht. „Vertegenwoordigers van de colleges van b en w van de Schouwen-Duive- Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 6255 landse gemeenten hebben toegezegd - onder voorbehoud van goedkeuring door de raden - dat zij hun verplich tingen in de vorm van exploitatiebij dragen zullen handhaven. Ook de noodslachter heeft zijn bijdrage in de exploitatie toegezegd". Volksgezondheid „Het behoud van de noodslacht plaats is een goede zaak, zowel uit het oogpunt van volksgezondheid, als voor de veehouder, bedrijfsmatig of particulier. Bovendien is gebleken dat het aangeboden vlees wordt afge nomen door bewoners uit alle ge meenten op Schouwen-Duiveland. Als de slachtplaats op deze wijze be houden kan blijven, zijn wij als land bouw de gemeerften zeer erkentelijk voor hun ondersteuning. Het is bo vendien verheugend dat door een goe de samenwerking het mogelijk lijkt dergelijke voorzieningen te handha ven", besloot Van Gastel zijn ope ningstoespraak. ZIERIKZEE - De Federatie van Oranjeverenigingen in Ne derland wil dat de plaatselijke verenigingen dit jaar bewerk stelligen dat meer Nederlan ders op Koninginnedag (30 april) de vlag uitsteken. Uit onderzoek vorig jaar bleek dat nog maar ongeveer een derde van de Nederlandse bevolking, met name de oudere generatie, een vlag in huis heeft. Onder die groep is bovendien de ani mo om de driekleur te laten wapperen niet bijzonder groot, bleek uit het onderzoek. De federatie doet in een brief die deze week aan de plaatse lijke oranjeverenigingen is ge stuurd de suggestie om met na me in nieuwbouwwijken op zaterdagen huis-aan-huis aan te bellen en voor een rond be drag een vlag aan te bieden, compleet met stok. De vlag- gestokhouder moet gratis ge monteerd worden, zo stelt de federatie voor. Een andere mo gelijkheid is dat een oranjever eniging samen met een plaatse lijke middenstander een recla me-aanbieding doet. De burge meester kan om ondersteuning van deze actie worden ge vraagd, zo schrijft de federatie. „U zult bemerken hoeveel feestelijker ook uw Koningin nedagviering er uitziet als er op ruime schaal gevlagd wordt", aldus de federatie in de brief. Problemen op de Westerschelde DEN HAAG - Van de dichte mist die donderdag de hele dag boven Nederland hing heeft alle verkeer, zowel op het land, als op het water en in de lucht, last gehad. Er kwamen ten minste vijf aanvaringen voor waar elf sche pen bij betrokken waren, twee schepen liepen aan de grond, in de ochtend- en avondspits botsten ten minste 130 auto's op elkaar, 34 vluchten van Schiphol werden geannuleerd en 11 vluchten weken uit. Een man, de 84- jarige H. J. Lenselink uit Almen, kwam onder een trein op een mistige spoorwegovergang waar overigens wel al le optische en geluidssignalen werkten. Naar donderdagavond pas bekend werd gemaakt door de rijkspolitie te water in Dordrecht, werd donderdag middag al de veerpont „VD 1" bijna door de duwboot „EWT 108" overva ren. Op het laatste moment kon de veerpont nog uitwijken anders was de duwboot, die vier laadbakken bij zich had, helemaal over de pont heen gevaren. Niettemin raakte een vrou welijke passagiere te water. Zeven mensen raakten gewond waarvan er vier nog in het ziekenhuis liggen. Volgens een woordvoerder van het gemeentelijk vervoerbedrijf van Dor drecht was het ongeluk te wijten aan de slechte regulering van het mari- foonverkeer. Hierdoor konden de bei de schepen, omdat ze allebei ver plicht op een ander kanaal zaten, elkaar niet horen. En doordat er zo veel schepen langs de kant lagen kon den ze cikaar op de radar ook niet zien. Vrijdag wordt er een onderzoek naar de toedracht van de aanvaring gestart. Veerboot De veerboot „Olau Brittannia" botste in de mist voor de haven van Zeebrugge op de kleine Duitse coas ter „Almisa". Beide schepen konden hun reis vervolgen, hoewel het Duitse schip forse schade aan de boeg had opgelopen. De schipper van de veer boot had in eerste instantie niet eens door dat hij een aanvaring had gehad, zo zei donderdagavond desgevraagd een woordvoerder van de Olau Line. De veerboot heeft al eens eerder een aanvaring gehad. In 1985 botste zij op de Franse „Mont Louis". Die was met radio-actieve stoffen geladen en zonk. Bergers zijn bijna een jaar lang bezig geweest het schip te bergen. In dc buurt van Dordrecht botste verder nog het binnenvaartschip „Arina" op de (lege) tanker „Vana- lia". Zc zaten zo vast op elkaar dat er een drijvende bok aan te pas moest komen om zc los te halen. Dc duw boot „Karbouw" botste op dc met benzine geladen tanker „Schie- stroom". In beide gevallen was er slechts materiële schade. Op de Waal ter hoogte van Tiel bot sten drie schepen op elkaar. Twee ge koppelde Duitse motorschepen, de „Lesum" en de „Peter H" en beiden geladen met veevoer. Alle schepen voeren op de radar. De „Jejoni" en de „Lesum" waren zo zwaar beschadigd dat zij aan de grond moesten worden gezet. De lading wordt ter plaatse overgeslagen, aldus de rijkspolitie te water van Nijmegen. Westerschelde Op de Westerschelde liepen een In donesisch en een Maltezer schip aan de grond maar die konden beide 's middags op eigen kracht weer losko men. Voor de rede van Vlissingen en voor de Zeeuwse en Belgische kust la gen tientallen schepen te wachten tot de loodsdiensten werden hervat. Het verkeer op de weg werd behal ve door de mist, ook door ijzel in de wielen gereden. In de ochtendspits ontstonden veel files en botsingen op de A2 met voornamelijk blikschade. In totaal waren er volgens de politie 24 aanrijdingen (63 voertuigen) waar bij drie mensen licht gewond werden, 's Avonds was het een stuk rustiger maar er waren toch nog 16 aanrijdin gen (68 voertuigen) met een gewonde. De mist en de afwezigheid van wind zorgden ook nog voor milieu problemen. Hoewel dc luchtveront reiniging door zwaveldioxide donder dag af nam, vormde stikstofdioxide een nieuw probleem. Dit wordt be halve door auto's door installaties die op afval stoken afgescheiden. Noord- Brabant. Limburg en Gelderland waarschuwden donderdag voor lucht vervuiling. Brabant en Limburg drongen er bij de bevolking op aan de auto zo veel mogelijk thuis te laten. Verder kondigde Limburg de alarm fase af en adviseerde lijders aan aan doeningen van de luchtwegen en aan hart- en vaatziekten zoveel mogelijk thuis te blijven. Vrijdag 23 januari Zierikzee Stadhuis. Openbare receptie naar aanleiding installatie mr. J. J. P. M. Asselbergs. 19.00 tot 21.00 uur. Concertzaal. Piano-concert Martijn van den Hoek. 20.00 uur. Zaterdag 24 januari Zierikzee Basterstraat 2. Opening De Koepel. 14.00 uur. Jeugdsoos j Brogum. Optreden de Bombitas. 21.30 uur. Schuddebeurs Roterijdijk. Werkdag actief terrein beheer. 9.00-12.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Officiële overhandi ging hulpverleningswagen brand weer. 10.30 uur. Dreischor Ophalen oud papier door Crescendo. Vanaf 08.45 uur. Dorpshuis. Jaarlijkse uitvoering Crescendo voor donateurs. 19.00 uur. Maandag 26 januari Zierikzee Beatrixschool. Openbare bestuurs vergadering. 16.00 uur. Prinses Julianaschool. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Stadhuis. Raadsvergadering Zierik zee. 19.30 uur. Haamstede Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Stadhuis. Raadsvergadering Brou wershaven. 19.30 uur. Dinsdag 27 januari Haamstede De Schutse. Thema-middag Neder landse Vereniging van Huisvrouwen (NVvH). 14.00 uur. Scharendijke Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Bruinisse Bibliotheek. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Tholen De Meulvliet. Agrarische ontmoe tingsdag. 13.30 uur. Woensdag 28 januari Zierikzee Manhuisstraat. Informatiebijeen komst Opstapcursus ZDASG. 09.30 uur. Chr. Scholengemeenschap. Open mid dag voor hoogste groepen basisscho len (m.u.v. Kerkwerve, Haamstede, Bruinisse en Zonnemaire). 13.45 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Film De tien geboden. 19.30 uur. Donderdag 29 januari Zierikzee Huis van Nassau. Jaarvergadering afdeling Schouwen NBvP. 14.00 uur. De Driehoek, Kerkhof 8. Informatie avond zelfhulpgroep MBD Schou wen-Duiveland, thema Stichting In tegratie Buitenbeentjes (jong volwas senen). 20.00 uur. Gereformeerde Kerk. Ledenvergade ring Hout- en Bouwbond CNV. 20.00 uur. Middelburg Schouwburg. Symposium Volumebe- heersing gezondheidszorg. 10.45 uur. Vrijdag 30 januari Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familiebijeen komst CBTB. 18.00 uur. Oosterland Oosterhof. Toneeluitvoering VOO. 20.00 uur. Goes Jongerencentrum 't Beest. Bijeen komst voor jongeren die woonruimte zoeken. 17.00 tot 21.00 uur. Het Beest. De ideale schoonzonen. 21.30 uur. Zaterdag 31 januari Burgh-Haamstede De Burght. Film De reis naar de maan. 15.30 uur. De Burght. De gospelgroep Good News. 21.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Jaarlijkse uitvoering Crescendo. 19.00 uur. Dinsdag 3 februari Zierikzee Stadhuis. Vergadering Fonds van Ka zernering. 16.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Soosmiddag ou deren. 14.30 uur. Woensdag 4 februari Zierikzee Chr. Scholengemeenschap. Open mid dag voor leerlingen hoogste groepen basisscholen Kerkwerve. Haamstede, Bruinisse en Zonnemaire. 13.45 uur. Chr. Scholengemeenschap. Open avond voor ouders/verzorgers en leer lingen groep 8 van basisschool. Donderdag 5 februari Zierikzee Huis van Nassau. Jaarvergadering vissersvereniging Helpt Elkander. 14.30 uur. Vrijdag 6 februari Zierikzee Concertzaal. Amateur Comedie Zie rikzee met Verwarringen. 20.00 uur. Graanbeurs Huis van Nassau. Dans avond met het Delta Combo. 20.30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2