ZLM-kringvoorzitter Van Gastel roept boeren op zich te laten horen bij democratische besluitvorming „Renesse is een heel leuk dorp om dit werk te doen" Gedeputeerde Boersma krijgt Westerschouwse mup in handen f DE ZIERIKZEESCHE COURANT Slechte verlichting- in dichte mist Auto in de sloot V/A)> W* PE BI UT ljLjp ARENSMAN Nog 6 nachten slapen AUTO LOUIS GOEDBLOED .^,.7^1 iSLlO I Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Provinciale staten Milieu-onderzoek Expositie Zwemzege De Zierikzeese Lukkie Nederhoed-Zijlstra staat De inspecteur voor de volksgezondheid in Zee- In de Bewaerschole in Burgh-Haamstede De zwemploeg van Onderdak boekte de derde bij de komende provinciale staten-verkiezingen land drs. G. J. Beijen deelde mee, dat eilande- wordt een interessante expositie gehouden zege in successie tijdens een wedstrijd voor als derde genoteerd op de CDA-lijst. (Pag. 2). lijk milieu-onderzoek geld krijgt van het minis- van merk- en stoplappen. De expositie wordt x terie van vrom. (Pag. 3). zaterdag 24 januari opengesteld. (Pag. 4). niet-startvergunninghouders in het zwembad van Kapelle. (Pag. 9). VRIJDAG 23 JANUARI 1987 143ste jaargang Nr. 24071 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1689) Wijze hesluiten worden slechts genomen met een overzicht van het geheel; om\ver te zien moet men van de hoogte uit zien. Mme Swetchine ZIERIKZEE - Het wordt voor de Nederlandse landbou wer steeds moeilijker om een normaal inkomen te ver werven. Met deze constatering besloot voorzitter L. J. van Gastel van de kring Schouwen-Duiveland van de ZLM zijn openingstoespraak van de algemene vergade ring van de kring. „Via een goed ondernemersschap ech ter zal de Nederlandse landbouwer en dus ook die van Schouwen-Duiveland zich altijd een bestaanszekerheid kunnen creëren", voegde hij er aan, waarna hij alle kringleden voor het zojuist begonnen kalenderjaar 1987 heel veel succes toewenste. Voorzitter Van Gastel werd later in de vergadering als zodanig herkozen, omdat er geen tegenkandidaten werden aangemeld. De herkozen voorzitter somde in zijn toespraak vier belangrijke za ken op, die in 1986 aan de orde waren. „Ze zijn stuk voor stuk van belang voor de landbouwer op Schouwen-Dui veland en zullen mede van invloed zijn op de bestaansze kerheid. Ik wil iedereen oproepen om zich te laten horen bij een democratische besluitvorming; daar waar het no dig is en op het juiste tijdstip. Niet nadat de 'pap gestort' lijve hebben ondervonden geeft dit ongetwijfeld een veilig gevoel". Naast het veiligheidsaspect zal de aansluiting van de weg op de kering met de eilandeüjke wegen toch weer grondverlies en vervelende kavel doorsnijdingen opleveren. ,,De ge volgen van de toekomstige ver keerstoename moeten nog afgewacht worden. Wat al vele jaren had moe ten gebeuren is de aanpassing van de weg Zierikzee-Serooskerke. Op deze weg bestaat een grote onveiligheid door de vermenging van het door gaande met het langzame landbouw- verkeer", stelde Van Gastel vast. „Als de weg over de kering wordt ge opend zal de verkeersintensiteit toe nemen en scheiding van doorgaand en langzaam verkeer is dan absoluut noodzakelijk voor de veiligheid van beide groepen". Een tweede belang rijk punt in 1986 was naar de mening van de kringvoorzitter het besluit van het waterschap om medewerking te verlenen aan de voorziening van zoetwater voor de Schouwen-Duive- vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - In de dichte mist hield de rijkspolitie donderdag een controle op de verlichting van voer tuigen langs de Rijksweg 18 en de Provinciale Weg 7. Er werden zeven processen-verbaal uitgedeeld wegens defecten aan de verlichting. DREISCHOR - Misleid door de dichte mist raakte G. H. uit Noord- gouwe met zijn auto in de sloot. Hij reed over de Weg door het Dijkwater in de richting Dreischor en zag daar bij een bocht in de weg over het hoofd. Nadat de auto in de sloot be landde sloeg hij nog een keer over de kop. Het voertuig was total loss. H. liep geen verwondingen op. Adiiertentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZLM-voorzitter L. J. van Gastel werd voor een nieuwe periode geko zen. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Doorzettende dooi Waarschijnlijk gaat de mist over in laaghangende bewolking. De wind is nog steeds zwak uit noordelijke rich tingen. Temperatuur overdag. 5 a 6 graden. Minimumtemperatuur ko mende nacht 3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 27 jan.: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag; 60%. Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: west 4 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: west 5 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: -3 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: noordwest 3 De koude oostenwind kon zich in de eerste weken van het nieuwe jaar da nig uitleven en zorgde daarmee voor extra kosten. Het vorstvrij houden van opgeslagen produkten, waterlei ding en veevoer was voor enkelen een heel karwei. De nog op het veld staande gewassen als spruiten en prei moeten waarschijnlijk als verloren beschouwd worden. „Hopelijk heb ben de fruitbomen geen schade opge lopen. De omstandigheden waren heel anders dan twee jaar geleden. Alles bijeen werd het een koude start voor 1987", memoreerde Van Gastel. De kringvoorzitter stelde vast, dat het boerenjaar 1986 overziend ge constateerd moet worden dat de kilo opbrengsten redelijk tot goed waren. Bovendien kon de oogst van de ge wassen onder'goede omstandigheden worden verricht. De ruwvoerwinning was van dien aard, dat gedurende de winter over voldoende kuilvoer van prima kwaliteit beschikt kan wor den. Verheugend is ongetwijfeld, dat de opbrengsten van de grove groente teelt erg hoog waren. De totale afzet- periode van de produkten van 1986 is nog niet verstreken, maar met een Advertentie Zaterdag 24 januari a.s. Zaterdag a.s. introduceert Arensman professional equipment het nieuwe leveringsprogramma voor 1987. U bent van harte welkom vanat 9.00 uur om de meest recente ontwikkelingen op het gebied van machines en gereedschappen te bekijken. Het nieuwe programma handgereedschappen wordt Ingeleid met een Interessante tllm en de firma AGA verzorgt een Jnstruktieve lasdemonstratle waarbij getracht zal worden èl uw lasproblemen de wereld uit te branden. We rekenen op uw professionol equipment Arensman levert alle machines en gereedschappen voor hout- en metaalbewerking, weg- en waterbouw, woningbouw en de agransche sector Kaai 5, Sommelsdijk. tel. 01870-6500 voorzichtige raming kan worden ge steld, dat het financiële eindresultaat in zijn algemeenheid beter zal zijn dan een jaar tevoren het géval was. Individueel zijn er ongetwijfeld ook nu weer grote verschillen. Belangrijk Van Gastel constateerde dat in 1986 een viertal belangrijke zaken aan de orde was. „Als eerste is er de inge bruikname van de Stormvloedke ring, acht jaar later dan gepland in de Deltawet. Tijdens de najaarsstormen van december is al gebleken, dat le ven en goederen van de inwoners van Schouwen-Duiveland nu beter be schermd zijn dan voorheen. Voor de velen, die de ramp van 1953 aan den Advertentie Henk de Roo stopt na 36 jaar postkantoorhoudersschap ZON 24 jan. EN MAANSTANDEN Zierikzee - Telefoon 01110-4951 RENESSE - „Er zijn in Renesse niet veel mensen die ik niet ken. En binnen de kortste keren ken ik die ook", aldus de 61-jarige Henk de Roo. Ongetwijfeld is het om gekeerde ook van toepassing voor de bewoners en vakantiegasten van Renesse. Dage lijks kunnen zij De Roo aantreffen achter het loket van het plaatselijke postagent schap dat hij al gedurende 36 jaar beheert. Maar aan dat vertrouwde beeld komt deze maand een einde. Henk de Roo maakt gebruik van de VUT-regeling. Vrijdag 30 januari is zijn laatste werkdag en op 7 februari neemt de PTT officieel afscheid van hem met een receptie in het Dorpshuis aan de Zeeanemoonweg. Zon op 08.34, onder 17.11 Maan op 3.20, onder 11.44 25 jan. Zon op 08'.32, onder 17.1.3 Maan op 4.50, onder 12.11 26 jam Zon op 08.31, onder 17.15 Maan op 6.17, onder 12.53 Nieuwe Maan: 29 jan. (14.46) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De hogedrukzone boven de Britse eilanden en Noord-Frank rijk verandert slechts weinig van plaats. De druk boven Skandinavië wordt echter lager, waardoor de noordwestelijke stroming wat gaat toenemen. Morgen staat er dus wat meer wind. De mist zal dan overdag in vrijwel het gehele land verdwijnen. In de nacht en in de ochtend zal de mist echter nog hinderlijk zijn, terwijl door de aanwezigheid van vorst in de grond ook nog gladheid kan voorko men. De luchttemperatuur blijft ech ter boven nul, in de middag van 2 gra den in het zuidoosten tot 6 graden aan de kust. Zondag bereikt ons over zee koude poollucht. Na het weekeinde komen dan sneeuwbuien voor. De temperatuur gaat geleidelijk dalen, met na maandag weer lichte vorst in de nacht. De reden van zijn afscheid is niet dat De Roo zijn werk niet met plezier zou hebben gedaan. „Renesse is een leuk dorp om zoiets te doen. Het is hier leuk, spontaan publiek. Renesse is geen boerendorp meer, het is mee gegroeid met het toerisme. Het posi tieve daarvan is dat men een bredere kijk op het leven heeft. Het is hier nooit bekrompen geweest. Renesse is een zeer vrijzinnig dorp en met het toerisme is dat nog toegenomen". Grootmoeder In dat Renesse is Henk de Roo ge boren en getogen als zoon van de vroegere postkantoorhouder Mari- nus de Roo. Maar de verbondenheid vervolg pagina 4 Vanuit vrom straks structurele bijdrage gemeenten voor milieubeleid BURGH-HAAMSTEDE - Milieu-gedeputeerde mr J. P. Boersma heeft uit handen van de Westerschouwse burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer het gemeente lijk milieu uitvoerings programma (mup) ontvangen. Hierin heeft Westerschouwen na langdurig beraad met de meest uitéénlopende betrokkenen haar prioriteiten genoteerd met betrekking tot het milieubeleid. Wester schouwen is de eerste Zeeuwse gemeente met een mup. Volgens de eerste burger zijn er de laatste jaren drie problemen ge creëerd door de overheid zelf. Ze sprak namelijk over de zogenaamde verkokering van het milieubeleid over de diverse ministeries; een ver brokkelde wetgeving en last but not least onvoldoende financiële moge lijkheden om het milieubeleid daad werkelijk gestalte te geven. Hierbij droeg ze het voorbeeld van de lang zaam verlopende bodemsanering aan. Op 7 februari gaat RTT-er De Roo de VUT in. Armslag Dat het milieubeleid op zich juist voor meer financiële armslag kan zorgen gaf ze aan met een voorbeeld. „Want stel dat de luchtverontreini ging echt zou afnemen, dan zijn e minder CARA-patiënten, de landbou wers hebben hogere opbrengsten pe hectare, er is een langzamere aan tasting van de monumenten en goed koper drinkwater. Het is maar een voorbeeld". Maar ccn milieubeleid, zoals de ge meente Westerschouwen het wil voe ren kost geld. „Aan dc rijksoverheid is het om aan te geven op wie de kos ten moeten drukken van een strenger milieubeleid en dat kan zc doen als ze ook duidelijk de opbrengst van een strenger milieubeleid aangeeft", aldus de eerste burger. Maar de situa tie, dat de gemeenten verplicht zijn om uit dc algemene middelen 'ander mans verontreiniging' op te ruimen, moet voorbij zijn. Het moet haar als muziek in de oren geklonken hebben, dat P. van der Kolk van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu, tijdens de bijeen komst aankondigde, dat zijn departe ment wil komen tot een structurele bijdrage aan de gemeenten voor het voeren van dat zo gewenste milieube leid. „Tbt nu is het zo, dat gemeenten alleen incidenteel een bijdrage krij gen. Dat moet een structureel karak ter krijgen. In welke vorm dat gego ten kan worden, onderzoeken we momenteel", aldus Van der Kolk. vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1