Nieuwe eilandelijke band Different Style wil meer Lanting's Theater van de lach Zeeuwse Culturele Raad acht provinciaal popbeleid gewenst Agrarische' ontmoetings dag Rabobank „Situatie podia is belabberd" Hond bezorgt vrouw coma en haalt haar er weer uit 6 THOLEN - De Rabobanken op Schouwen-Duivelant, Goeree-Over- flakkee en Tholen-Sint Philipsland hebben voor dinsdag 27 januari in ge meenschapsruimte De Meulvliet te Tholen een agrarb'che ontmoetings dag op het prograjhma staan. Zo'n in formatieve dag uordt ongeveer door vijfhonderd agririërs bezoeht. Het programma is in twee gedeelten gesplitst; een middag- en avondpro gramma. De middag begint om 13.30 uur, waarna d£ opening van de bij eenkomst verricht wordt door de kringvoorzittór van de Rabobanken en de Deltakring L. A. M. Elenbaas. Tijdens het middagprogramma van deze dag wordt door M. J. Varen kamp, voorzitter van het Landbouw schap, een inleiding gehouden. Het thema van deze inleiding luidt De boer in het jaar 2000. Aansluitend zijn bezoekers in de gelegenheid hun vragen voor te leggen aan en te dis cussiëren met een forum, waarin naast de inleider vertegenwoordigers van landbouworganisaties in Zee land zitting hebben. Het panel be staat uit de personen; Elenbaas, Va renkamp, F. de Waal (ZLO) en R. van 't Westeinde (ZAJK). In de pauze is er gelegenheid tot het indienen van schriftelijke vragen. Die daarna ter beantwoording worden gebracht. Avondprogramma De onderwerpen voor het avond programma zijn in de toneelzaal van de Meulvliet. Een inleiding en show over de Zeeuwse klederdracht onder de titel Kleding door de eeuwen heen. Het onderwerp Automatiseringsont wikkeling in de landbouw wordt door J. de Regt van de Stichting Tak- organisatie Akkerbouw Zeeland on der de loep genomen. De toepassing van bio-technologie in de agrarische sector is direct de 'sluiter' van de ont moetingsdag. De introductie komt voor de rekening van drs. J. H. Reusch van afdeling Agri Business van Rabobanken Nederland en ir. A. R. Sjauw Koen Fa van afdeling Be- drijfstakonderzoek van Rabobank Nederland. Vrijdag- 23 januari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Een Nieuwe Wet Wijzer, programma over de stelselherziening sociale zekerheid. Afl. 4. 14.30 uur Sons and daughters, Australische serie. 15.35 uur Rosco leest voor, televisie prentenboek. 15.55 uur De stop en stap show, kin derprogramma. Afl. 12: Bij de wilde spinnen af. 16.20 uur Bassie en Adriaan en het geheim van de schatkaart. Afl 4. 16.45 uur TROS Pop Formule, pop muziek vanuit discotheater Escape te Amsterdam. Presentatie. Linda de Mol en Jeroen Soer. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur TROS Sport, sportmagazi- ne. 18.10 uur Wondere Wereld, weten schappelijk programma van Chriet Titulaer. 18.30 uur Cursus Biotechnologie. Les 6. 19.00 uur Alf, serie. Afl. 4. Pennsylva nia 6-5000. 19.25 uur Dierenmanieren. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Dossier Verhuist, 12-delige Nederlandse dramaserie geschreven door Hans Keuls. Afl. 12 (slot): Een nieuwe zet. 21.30 uur De TROS TV-show, talk show. Presentatie: Ivo Niehe. 22.30 uur TROS Aktua Export. Van avond staan de betrekkingen met Frankrijk centraal. 23.10 uur TROS tele-thriller: Onze Ouwe, Duitse politieserie. 00.15 uur Journaal 00.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 10.00 uur Teleboerd: Wat hinget dér? 11.00 uur School tv-weekjournaal 17. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur De Hoogste Versnelling, au tomagazine. 19.50 uur Prijs je rijk, spelprogram- ma gepresenteerd door Fred Oster. 20.40 uur In de hoofdrol, programma waarin Mies Bouwman een bekende Nederlander confronteert met perso nen en momenten uit zijn leven. 21.45 uur AVRO's Televizier in de wandelgangen, politiek café vanuit Sociëteit De Witte in Den Haag. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Alter ego: Brieven van een dokter uit Afrika, tweedelige docu mentaire over de Nederlandse psy chiater Joop de Jong en zijn ervarin gen in Guinee Bissau. 23.33 uur Een bericht voor de Wilde Ganzen. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.40 uur Outland, Amerikaanse science-fictionfilm uit 1981 van Peter Hyams. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma 18.05 uur De snorkels, kinderpro gramma over wezentjes die onder wa ter leven. 18.30 uur Bingo!, Hitparadeprogram ma met o.a. de internationale top 20. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Liberale Radio- en TV-omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.15 uur Weerbericht 20.20 uur Het einde van een imperi um, Engelse serie over de tanende Britse invloed in de overzeese gebie den. 21.15 uur Extra Time 21.45 uur So what? Jazzprogramma. 22.25 uur Nieuws. Aansl. Coda: 'An tropologisch' van Hugo-Claus. BRT 2 18.45 uur Babel, programma voor mi granten. Afl. 2. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse kinderserie 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.55 uur De ontsnapte van Alcatraz, Amerikaanse speelfilm uit 1979 van Don Siegel. 22.40 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. Eerste optreden achter de rug ZIERIKZEE - Voor de Liefhebbers van het Theater van de lach is het woensdag 28 januari feest in de Zierikzeese Con certzaal. Op het menu staat een klucht van John Lanting's Theater van de lach met als titel Een trouwring mag niet knellen. De voorstelling begint om 20.00 uur. Het stuk is gebaseerd op Blaise van Claude Magnier en is herschreven door John Lanting. Zoals bekend staan liefdevolle verhoudingen centraal en staat Lanting garant voor de nodige dol le situaties. Lanting wordt op de bühne bijgestaan door Teuntje de Klerk, Margreet Heemskerk, Guusje Westermann. Flip Heeneman, Yvonne Valkenburg, Loreto Corbalan en Joanna van Kaam. De nieuwe band in actie. Hoewel ze nog maar één keer op het podium hebben gestaan - en wel bij de RSG - willen ze zich echt in de muziek storten. De eerste keer op het podium was voor de bandleden wel een uitdaging, om dat de meeste leden zelf op die school zitten. „Eigenlijk speelden we een thuiswedstrijd", vertelt bassist Tbine. Different Style pre senteert nog geen zelf geschreven nummers. De nummers die ze mo menteel brengt zijn covers van on der anderen Tina Turner, Margriet Eshuis en de Blues Brothers. ,,We geven er wel een eigen inbreng in. We gaan niet de solo's precies naspelen", meent Eric, die de key- bord bespeelt. Zelf wil hij ook nog wel eens een nummertje zingen. Maar hoofdzakelijk heeft Rita de microfoon in handen. ,,Ze kan zich ook goed met het publiek bezig houden", vertellen de drie bandle den met de gedachten aan het op treden in de RSG. ,,Dè verschillende smaken van muziek brengen wel eens moei lijkheden met zich mee," legt Eric uit. Ik had een keer een liedje ge schreven, dat ik zelf wel goed vond. We gingen dat instuderen, maar het veranderde helemaal, doordat iedereen een verschillen de smaak heeft. Toch wil de band vanaf heden zelf muziek gaan componeren. Met het oog op Any- wave in Brogum. Daar willen ze goed voor de dag komen. Vooral met eigen geschreven nummers. Het duurde wel even voordat ie dereen op elkaar ingespeeld was. Enkele leden hebben ook al op verschillende manieren met mu ziek te maken gehad. ,,Ik heb al eerder in een bandje gespeeld, maar dat ging uit el kaar", verhaalt drummer Erwin. Eric heeft thuis al veel gespeeld en daarbij heeft hij het vak 'muziek' - op school - bij zijn exaiticn toege voegd. Ook heeft hij met de saxo fonist Floris een klassieke cursus aan de muziekschool gevolgd. Een cursus popmuziek vanuit de work shop is door Tbine en Marco (de gi ZIERIKZEE - „We willen zo luidt de uitspraak van drie van de zes bandleden Different Style. Een formatie die haar uiterste best doet om zich goed te presenteren bij een den. Eric de Reus, Erwin Bos, Floris Groenewegen, Rita Schouwenaars, Stout en Marco Rentier zijn de leden, die ook allemaal een „different" hebben. Vandaar dat ze ook een brede stijl van muziek presenteren, en rock is het repertoir, dat ze het meest op de planken ten gehore De toekomst van het Zeeuwse popgebeuren stond centraal tijdens een bijeenkomst in jongerencentrum Brogum. ZIERIKZEE - „Wat betreft de overheidsbemoeienissen met het popgebeuren heeft Zeeland ten opzichte van de andere provincies een achterstand opgelopen. Om deze achterstand weg te werken is een provinciaal popbeleid in deze provincie dan ook broodnodig". Deze mening hield Hubert Leemans van de Zeeuwse Culturele Raad zijn gehoor voor, tijdens een bijeenkomst in de Zierikzee se jeugdsoos Brogum. In zijn inleiding schetste Leemans in het kort de situatie die het Zeeuw se popgebeuren kenmerkt. „Relatief een groot aantal bands, een actief mu ziekleven, maar weinig ondersteu ning van de provinciale overheid". De weinig florissante situatie waarin het MOSKOU - Een meisje in de Sovjet-Unie geraakt in coma nadat zij haar hond was kwijtgeraakt, maar vier dagen later teruggevon den, ontwaakte zij eruit door zijn ge blaf. Het schrijnende verhaal werd verteld door de Izvestja, doorgaans de spreekbuis van het Kremlin. Mars, de witte straathond van de 18-jarige Joelja Protjanova in Koej- bisjev aan de Volga, was tijdens een wandeling weggehold na een ontmoe ting met een kat. Joelja ging naar het asiel- voor zwerfhonden en daar schrok ze zo van precies eenzelfde en slecht behandel de hond als Mars, dat zij in coma ge raakte. Mars, aldus Izvestja, werd na een radio-oproep door Joelja's moeder vermagerd en vervuild teruggevon den in een dorp buiten de stad. Het vreugdevolle geblaf van de hond deed het meisje uit haar diepe slaap ont waken. Zeeuwse popgebeuren zich bevindt wordt verder gekenmerkt door een gebrek aan mogelijkheden om op te treden en geschikte oefenruimten. Daarnaast schort het aan goede ver voersmogelijkheden en management. Subsidie „Genoemde knelpunten staan het opbloeien van het regionale popge beuren in de weg, doordat het bij vele bands beperkt blijft tot het gezellig met elkaar musiceren". Ten einde in die situatie verbetering te brengen is het volgens Leemans noodzakelijk dat er in de provincie een beleid inza ke het popgebeuren wordt ontwik keld. Dit beleid moet zich dan in het bijzonder richten op het bevorderen van kwaliteitsverbetering, het ver ruimen van de mogelijkheden om door middel van een podiumcircuit en gezamenlijke boekings- en promo tiewerkzaamheden het aantal optre dens van Zeeuwse groepen zowel bin nen als buiten de provincie te vergroten. Tevens zou er een provin ciaal overleg ter ondersteuning van het beleid van de grond moeten ko men. Realisatie Ten einde het uitvoeren van dit be leid een reële kans van slagen te ge ven heeft de Zeeuwse Culturele Raad het plan opgevat om voor een drietal projecten subsidie aan te vragen. „De overheid mag dan zo'n slordige 1,5 miljoen voor culturele activiteiten re serveren, toch profiteert het popwe reldje er nauwelijks van. Het groot ste gedeelte komt ten goede aan toneelverenigingen, brassbands en andere muziekgezelschappen", aldus Leemans. De subsidieplannen van deze Zeeuwse adviesraad voor de cultuur hebben betrekking op het organise ren van cursussen popmuziek. Deze zogenaamde workshops zijn in het bijzonder bedoeld voor de beginnen de muzikant en hebben tot doel om de nodige theoretische basiskennis aan te brengen. Voor de meer gevor derde musici wordt het plan geop perd om werkweekeinden te verzor gen waarbij zaken als presentatie op de bühne, het promoten van de band ook buiten de provincie en allerlei zakelijke perikelen waarmee een for matie onherroepelijk te maken krijgt aan de orde komen. De Zeeuw se Culturele Raad gaat uit van vier of vijf werk^Veekeinden per jaar. Ge zien de beperkte plaatsingsmogelijk heden kan slechts een beperkt aantal bands aan deze activiteiten deelne men. „Aan selectie op grond van kwaliteit en inzet van de formatie zal dan ook niet te ontkomen zijn", aldus Leeman. Dat het gevaar van BKR-achtige toestanden ontstaat, die de zelfstandigheid van de popmu zikanten bedreigen, wordt door Lee man onderkend. Over de nadere invulling van het advies om het popgebeuren in de re gio via subsidies te stimuleren bui gen de leden van de Zeeuwse Culture le Raad zich volgende maand. Tévens verschijnt er waarschijnlijk nog voor de zomermaanden een nota waarin het hoe en waarom van dit voorge stelde popbeleid nader wordt toege licht. GRONINGEN - Het besluit om per 1 april de afdeling „Helem" van het psychiatrisch ziekenhuis Grootbrons wijk in het Groningse Wagenborgen te sluiten, is door 'de directie recht matig genomen. Zelfs al zou de direc tie in de periode voorafgaand aan dat besluit steken hebben laten vallen, dan is dat nu niet meer relevant, om dat het opschuiven van de beslissing „Helem" te sluiten medisch niet ver antwoord is. professioneel mogelijk bezig zijn mei de tarist) afgrond. Nu willen Rita en Eric nd zangles nemen. „Ik ben een pos schor geweest van ons optre^n: ik wil mijn stem niet elke .'eer verpesten", vertelt Eric nog <at hees. ideale plek Eén U twee keer per week oe fent Diferent Style in Nieuwer- kerk. trie's ouders hebben thuis een borderij en daar hebben we een idale plek om te oefenen", al dus d'bandleden. Het is een beet je eeigroot uitgevallen kamer, die ze bkleed hebben met vloerbe- deklfng- Zo ontstaat er een goede akoStiek, vertellen ze Vooral Eri heeft nogal veel apparatuur en lat hoeft zo niet al tc vaak ver- sjpwd te worden. De verbouwde sciuur is zo voor hen een perma- rfnte oefenruimte. Ze zijn begon- jën drie keer per week te repete- en, maar dat kwam voornamelijk Óoor het onverwachte optreden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 6