Bruse Margrietstraat Activiteiten van de afgelopen jaren 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 januari 1987 Nr. 249(0 5 BRUINÏSSE - De Margrietstraat in Bruinisse. Een zijstraat van de Dorpsweg in het centrum van het dorp waar de Christelijke Woningbouwvereniging Schouwen-Duive- land 35 jaar geleden haar eerste project realiseerde. Zeventien, toentertijd zeer eigen tijdse, woningen gebouwd in drie rijen van zes of vijf. In dertien huizen daarvan wo nen vandaag de dag nog steeds de mensen die er in 1956 als eerste huurders introkken. „Het zijn leuke huisjes. Ze zijn niet groot maar we zitten hier niet slecht op het oude Bru", aldus een van deze echtparen M. Houkamp en P. J. Houkamp-Hoek. Met hun leeftijd van 61 en 55 jaar horen zij bij de jongsten van de huur ders waarvan het merendeel tussen de zeventig en tachtig jaar is. „Wij zijn zeer content over het huis en over de woningbouwvereniging", zegt het echtpaar na een dertigjarige ervaring vol overtuiging. Als belangrijkste re den daarvan zien zij de kleinschalig heid van de Christelijke Woning bouwvereniging Schouwen-Duive- land. „Er bestaat een heel direct con tact met de bewoners. Klachten wor den onmiddellijk serieus genomen. Bovendien wordt het meeste werk bftitien de woningbouwvereniging projdeo gedaan. Er werkt geloof ik maar een ambtenaar bij de vereni ging en dat drukt natuurlijk de bestuurskosten", aldus Houkamp. Mair de liefde komt niet van een kant want hij vindt ook de mentali teit xan de huurders naar de woping- bouvövereniging toe een belangrijk aspec\ voor de goede verhouding. „De mensen hier zijn honkvast en on derhouten hun huizen goed. In het al- gemeei hebben ze er veel zelf aan ge daan". Bruse markt Het echtpaar Houkamp kan zich de oprichting van de woningbouwver eniging 35 jiar geleden niet zo precies meer herinneren. Maar zij weten nog wel precies hoe zij aan hun woning in de Margrietstaat 16 kwamen. „Wij woonden na ons trouwen in een klein oud huisje in cb Molenstraat dat we voor f 3,50 per veek huurden van een particulier. Het vas weliswaar klein maar wel gezell^. Beneden had je een kamer en eenloze (een soort bij keuken) en verde: was er een open zoldertje met een Hein kamertje. De wc was een houter, plee in de tuin waarvan de ton regelmatig werd op gehaald". De jaarlijlse Bruse Markt werd de directe aaneiding voor de verhuizing. Daar oitmoette Hou kamp namelijk de tienmalige wet houder Dies van de Bjrge die infor meerde of hij misschbn zin had in een nieuw huis. „Ik s^nng een gat in de lucht. Dat was voorois geen slech te markt", herinnert Houkamp zich grinnikend. De huurlaV.en voor het echtpaar stegen door q? verhuizing tot f 9,50 per week. Maardaar hadden ze dan ook een huis vcbr met drie slaapkamers, een keuktnblok, een wc met stromend water |n zelfs een douche. „Het was een hek grote ver andering. Het leek wel eèi soort pa leis", aldus het echtpaai] Houkamp dat zich levendig dö üirichtings- activiteiten herinnert,! onder meer om alles te beleggen net zeil. „En daarop kwam een mooi kleed waar van ik de franjes elke dit uitkamde". In de loop van de dertig daarop vol gende jaren steeg de huur van 9,50 per week tot 357,05 per maand op dit moment. Maar ook het huis on derging verbeteringen. Er werd cen trale verwarming aangelegd, een nieuw keukenblok geïnstalleerd, de schuur onderging een vernieuwing en er werd dubbele beglazing aange bracht. De enige wens die het echt paar momenteel ten aanzien van zijn huis noriheeft is een verbetering van de douch^. „Die werd enkele jaren ge leden half betegeld maar voor de rest is hij nog precies hetzelfde als dertig jaar geleden". De geruchten dat het zachtboard plafond en de houten vloer vernieuwd zouden worden ver vangen hebben zij met enige schrik vernomen. „We hopen niet dat dat doorgaat vanwege de troep en de toe standen die dat zou geven. We zijn er best tevreden mee zo". Het echtpaar Houkamp vindt dat de huurbedragen voor woningen in het algemeen beter op een peil kun nen worden gehouden dat de mensen kunnen betalen in plaats van het toe passen van huursubsidie. „Veel oude- Voorzitter B. de Groot. donderd omdat de totale keuken al was uitgebroken. Toen ben ik maar in de lach geschoten. Wat moet je anders doen in zo'n situatie". De Groot omschrijft de Christelij ke Woningbouwvereniging Schou wen-Duiveland als 'klein maar fijn'. „In de afgelopen 35 jaar groeide ons woningbezit van de 17 woningen in de Margrietstraat waarmee we be gonnen naar een totaal van 158 wo ningen. Dat is natuurlijk een lacher tje. Maar de kracht van onze vereni ging zit niet in de macht van het ge tal maar in het streven naar begelei ding en zorg voor de huurders. Dat is ook een taak. Je kunt het vergelijken met het feit dat het publiek wel ap- plaudiseert voor een vuurwerk maar niet voor de zonsopgang- of onder gang. Dat is in dit geval ook zo". De Christelijke Woningbouwver eniging Schouwen-Duiveland werd opgericht op 27 juni 1952. De Groot: „Het begin werd gevormd doordat BRUINISSE - Via een keerjarenisolatieprogramma heeft de Christe lijke Woningbouwvereniging Schouwen-Duiveland in de afgelopen ja ren haar totale woningbetand voorzien van isolerende voorzieningen. In 1985 werden deze activieiten afgerond met de vervanging van kozij nen en deuren en met het enbrengen van dubbel glas bij 14 woningen in Ouwerkerk en Nieuwerfcrk. De achtergrond van deze activiteiten is dat men van het standpunthitgaat dat goed en tijdig onderhoud altijd kostenbesparend voor de tokomst is. En dat met een goed onderhouden woning het woongenot van (^huurder toeneemt. Buiten het normale on derhoud werd in de periode 980 tot 1986 bijna 700.000 gulden extra be steed aan groot onderhoud. Qdanks deze extra uitgaven stegen de geza menlijke Onderhoudsfondséj en de Algemene Bedrijfs Reserve gedurende die vijf jaar van 2.4.000 naar 409.000 gulden. In 1986 werden de 17 schuurtjes van de wonindn in de Margrietstraat te Bruinisse gere noveerd. De Christelijke Wonilgbouwvereniging Schouwen-Duiveland is lid van het Nederlands Chrisfclijk Instituut voor Volkshuisvesting in De Bilt. Van daaruit ontvangt ton alle informatie die noodzakelijk is voor een goed beleid en beheer. Cjder andere juridische adviezen, bege leiding bij statutenwijziging, grfot onderhoud en ondersteuning in de vorm van circulaires. Het leden^ntal van de woningbouwvereniging wordt gevormd door ongeveer 95 p^cent van de huurders. Uit hen is een bewonersraad samengesteld die inbraak heeft in het beleid. re mensen willen hun hand niet op houden. Dat hebben zij vroeger al vaak genoeg moeten doen". Het echt paar vindt het huidige huurbedrag voor de woningen in de Margriet- straat goed. Gezelligheid Hoewel zij alle mensen in hun straat goed kennen vinden de Hou- kampen dat er gedurende de dertig jaar dat zij in de Margrietstraat wo nen wel veel veranderd is in de sfeer van de straat. „Vroeger werd er regel matig een praatje gehouden via de tuinen. De mensen leefden met el kaar mee. Tegenwoordig heeft ieder een zijn eigen leventje. Men woont meer op een eilandje". Een trend die Houkamp overigens niet typisch acht voor zijn straat maar voor de hele maatschappij. Met zijn vrouw be waart hij de beste herinneringen aan activiteiten van de buurtvereniging onder andere in verband met de feestelijkheden rondom het 500-jarig bestaan van Bruinisse. Rotte steunbalken Houkamp was vroeger werkzaam in de bouw. De enige dissonant die hij zich in verband met de woningbouw vereniging herinnert is die keer toen hij zelf een nieuwe keuken wilde aan leggen en daarbij tot de ontdekking kwam dat de steunbalken van het huis rot waren. „Ik heb onmiddellijk opgebeld dat ze moesten komen kij ken. Dat is ook gebeurd maar er kwam niet direct respons op. Later hebben ze bij alle huizen de balken en de keukens vernieuwd hoor". De heer B. de Groot die sinds 1974 voorzitter is van de Christelijke Woningbouw vereniging herinnert zich die situatie nog levendig. „Ik was helemaal over een aantal brave lieden op eenvoudi ge wijze iets wilde doen voor de volkshuisvesting. Zij spraken dc taal der huurders en leefden mee met hun persoonlijk lief en leed. Zo ging het al die jaren door en zo is het ook nog in 1987". De voorzitter onderkent dat de ze houding voor- en nadelen heeft. „Als iemand in de zorgwoningen overlijdt gaat een afvaardiging van het bestuur condoleren. Dat is tradi tie, wij vinden dat dat moet omdat we direct bij de huurders zijn betrok ken, ook op het persoonlijke vlak". De Groot vindt dat er alle reden is om op de gebruikelijke kleinschalige wijze verder te gaan met de woning bouwvereniging. „De mensen bou wen daar op. Wij ondervinden veel waardering van onze huurders waar van ook het grootste deel lid van de vereniging is". De woningbouwver eniging wordt geleid door vijf be stuursleden die allen pro-deo wer ken. Het enige vaste personeelslid is administrateur in part-time dienst A. J. Deurloo die volgens De Groot voor een belangrijk deel het gezicht van de vereniging bepaalt. „Verder activeren we de mensen zelf zoveel mogelijk te doen aan het onderhoud van hun hui zen". De woningbouwvereniging stelt voor dat doel onder meer op regelma tige tijden behang en verf ter be schikking aan de bewoners. Klachten over mankementen aan de huizen worden volgens De Groot altijd cou lant bekeken waarbij men ook reke ning houdt met de achtergronden van de huurders. Geen leegstand De huizen van de vereniging staan alle in de gemeente Bruinisse en Dui- veland. De voorzitter is van mening dat er tegenwoordig in deze hoek geen woningnood meer is. „Voor het gewone woningbestand hebben wij geen wachtlijst. Wel voor de zorgwo ningen", zegt hij daarbij doelend op de 32 woningen voor alleenstaanden of echtparen die bij bejaardencen trum In 't Opper staan. De bewoners wonen zelfstandig maar maken ge bruik van een groot deel van de voor zieningen van het bejaardencentrum. In het algemeen vindt hij een beschei den leegstand van woningen wense lijk. „Dat geeft een grotere keuzemo gelijkheid. We kunnen dan makkelij ker inspelen op de wensen die bewo ners uiten in verband met verande rende gezinsomstandigheden". Achterhaalde zaak Het feit dat huren van de huizen van de woningbouwvereniging rela tief gezien laag liggen verklaart De Groot uit de omstandigheid dat het voor het merendeel oudere com plexen betreft waaronder zich geen echt grote woningen bevinden. De woningbouwvereniging heeft de af gelopen jaren al deze huizen voorzien van isolatie waaronder dubbele be glazing. Voor 1987 staat het realiseren van enkele woningen in de voormali ge smidse te Sirjansland op het pro gramma. En ook over de verdere toe komst wordt al nagedacht. „Want stilstand is achteruitgang", aldus De Groot. Men bekijkt in dit verband de mogelijkheden van project koopwo ningen waarmee steun wordt ver leend aan minder draagkrachtigen die zelf willen bouwen. Wat De Groot absoluut niet meer ziet zitten is de so ciale woningbouw. „Dat is een ach terhaalde zaak. We gaan niet bouwen om leegstand te kweken". De woning bouwvereniging is niet van plan bij zondere aandacht aan het 35-jarig ju bileum te schenken. „Het is geen prestatie geweest en we vinden een jubileumviering zo'n opgepept ge doe". Men is van plan om in de toe komst gewoon door te gaan met een zo goed mogelijk beheer waarbij men duidelijk gericht is op de huurders. Tbkst: Marijke Vael Foto's Johan D. C. Berrevoets Eerste project Christelijke Woningbouwvereniging t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5