IJspret in Sirjansland Westerschouws plan Breur lijkt overlegfase voorbij Commissie akkoord met honderd zomerwoningen 4 K CDA-Brabant stelt eisen aan nieuwe commissaris Paarden door ijs gezakt Aanrijding Zierikzee Luteijn voorzitter Cebeco- Handelsraad Aanpassing verkeersregels V A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 januari 1987 Nr. 21070 3 BURGH-HAAMSTEDE - Het ziet er naar uit, dat het Westerschouwse plan Breur na lange tijd uit het gemeentelijk overleg gehaald kan worden. De commissie ruimtelijke ordening heeft zich positief uitgelaten over de bouw van maximaal 100 zomerwonin gen aan de Westerenban. Hoewel de commissieleden wel enkele 'mitsen' opvoerden al vorens de zomerwoningen worden gebouwd, is het gemeentelijk beleid hierop inge steld, zodat betrokken ondernemer aan de slag kan zosnel de gemeenteraad zich achter het plan schaart. Hoewel RU-man J. van den Berge fel tegen de grote plannen van Breur was, kan hij zich wel vinden in het nieuwe. Het plan Breur heeft al vele keren binnen de Westerschouwse commis sies de nodige gespreksstof doen op waaien. Een vakantiepark van for maat zou het gaan worden. Nog voor die plannen was er sprake van de bouw van 26 landhuizen, maar de markt hiervoor is al enige tijd gele den ingestort. Tben is de ondernemer gaan werken aan een ander plan, dat in beginsel zo'n 250 vakantiewonin gen omhelsde. Kritiek Dat stuitte meerdere keren op kri tiek van de gemeenteraad en de com missies. Het voorstel, dat Breur nu op tafel heeft gelegd - maximaal 100 zomerwoningen op 700 vierkante me ter grond elk - heeft de commissie ruimtelijke ordening meegekregen en daarmee de vier Westerschouwse fracties, waarbinnen het agendapunt besproken is. De liberaal dr H. J. van Zuylen: „Onze fractie kan met het plan ak koord gaan op de volgende voor waarden. Ten eerste moet het wegen net op die locatie herzien worden en verder moet het karakter van de ver dere weg gehandhaafd blijven, mag er geen winkel of restaurant komen en moet aan het maximum van 100 woningen voldaan worden". Diezelf de argumenten droeg de socialist J. C. Hendrikse aan. Voorzitter J. L. Niemantsverdriet- Leenheer gaf te kennen, dat de aan passing van de wegenstructuur in de begroting van 1987 staat vermeld. „Dat is pure noodzaak. Ook zonder plah Breur is dat hoog nodig", aldus de eerste burger. Wat de vestiging van een winkel of restaurant betreft ant woordde ze met „dat zou niet eens rendabel zijn voor de 100 woningen". Belang Hendrikse achtte het ook van be lang, dat de bestemming zomerwo ningen gehandhaafd blijft, daar an ders de sociale woningbouw in het gedrang kan komen. Op de reactie van de burgemeester, dat in principe een kwart van de zomerwoningen permanent bewoond kan worden, werd door geen van de leden afwij zend gereageerd. RU-lid J. van den Berge: „U weet dat onze fractie vorige keer fel tegen stander was van het.plan. Nu ligt het duidelijk anders en kunnen we in stemmen. Van belang voor ons is, dat de voorzijde van de Kloosterweg het zelfde blijft. Even instemnjend was de opmerking van CDA-er J. W. Ge- leijnse, die het verstandig van Breur vond om van de eerdere plannen af te zien. „Dat hebben we hem moeten aanpraten hoor", was het antwoord van de voorzitter. Tijdens de vergadering in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede, die druk bezocht werd, kwamen ook de plannen van manege Lisiduna ter sprake. De onderneming wil graag meer dan alleen de manege en denkt hierbij aan ondermeer een pony kamp voor jongeren. „Daar schijnt een grote behoefte aan te zijn", aldus de eerste burger. Geleijnse ging zonder problemen akkoord, want hij zag de plannen niet als horeca-uitbreiding, maar als kwaliteitsverbetering. Voor Van den Berge lagen de kaarten anders. Hij voorzag een aantasting van een open stuk land en daartegen verzet zijn fractie zich in de regel. Hendrikse, die zich ook niet gelukkig toonde met de plannen, zei liever handhaving van de kleinschalige manege te zien. „In de plannen komen er aan de Ho- geweg al drie uitgangen. Daar moet je wel aan denken. Tevens moet het bestemmingsplan ervoor aangepast worden". De opmerking van de voorzitter, dat de manege slechts een kleine ho recagelegenheid heeft voor klanten van de manege, leverde enkele twijfe lende reacties vanaf de publieke tri bune op. Ook Hendrikse reageerde met „daar kun je anders over den ken". Maar de burgemeester wilde al leen aangeven, dat de regels zo zijn. Of die ook nageleefd worden is een taak van de gemeente. Geleijnse vond alleen een gelijk gestemde in Van Zuylen, die graag een goede elk-weer-voorziening erbij heeft binnen de Westerschouwse ge- J. C. Hendrikse (PvdA) wil dat ma nege Lisiduna haar kleinschaligheid behoudt. meentegrenzen. „Maar het moet geen openbare horecagelegenheid wor den", voegde hij hieraan toe. Een agenda van ondernemings schap was het. Zoals bijvoorbeeld de vraag van een mogelijke koper van het landgoed Gadra aan de J. J. Roei- jesweg. Het grote huis, dat er op staat heeft lange tijd leeg gestaan. De mogelijke koper heeft de gemeen te verzocht om toe te laten dat de twaalf kamers verhuurd mogen wor den. „Ik heb iets over een sex-club gehoord. Laten we oppassen met waar we heen gaan", aldus Van Zuy len. Het landgoed ligt in een beschermd natuurgebied. Daarnaast is de eigen lijke vraag van de mogelijke koper om er appartementen in te bouwen. Geleijnse: „Het RBOI zegt duidelijk nee. Ik zie, dat als ze gaan verbouwen er vast wel appartementen komen. Daar voel ik niets voor". De conclusie van de discussie was, dat het een landhuis dient te blijven, waar ap partementen niet toegestaan zijn. DEN BOSCH - De nieuwe Commis saris van de Koningin in Noord-Bra bant moet lid zijn van het CDA en te vens katholiek. Dat heeft P. Wagt- mans, fractievoorzitter van het CDA in de Brabantse staten, woensdag verklaard naar aanleiding van de be noeming van Van Agt in Japan. Een claim van de PvdA om de nieuwe commissaris te mogen leveren zou niet reëel zijn, aldus Wagtmans. Hij zei het te betreuren dat Van Agt zo kort in Noord-Brabant werkzaam is geweest. „Ik gun het de man van harte, maar voor Brabant is het jam mer dat hij weggaat. We hebben te kort kunnen profiteren van de grote gaven van Van Agt". De opvolging moet snel worden geregeld, aldus de CDA-fractievoorzitter. Mevrouw J. Baartmans, fractie voorzitter van de PvdA in de Bra bantse staten, zei de voorwaarden van Wagtmans - lid van het CDA en katholiek - wel „erg benauwend" te vinden. Met dergelijke uitgangspun ten valt volgens haar niet te werken. In dit stadium wil de PvdA de post niet nadrukkelijk claimen, maar „wij gaan er zeker niet van uit dat het per sé een CDA-er moet zijn". Het mag, aldus mevrouw Baartmans, ook best iemand van de PvdA worden. „Er zal in ieder geval heel serieus met ons moeten worden gepraat". Mevrouw J. Sengers, de fractie voorzitter van de VVD, gaat ervan uit dat de nieuwe commissaris van CDA huize zal zijn. „Wij kunnen in Bra bant niets claimen en de PvdA even min". Ook mevrouw Sengers zegt het vertrek van Van Agt te betreuren. „Maar ik heb er ook begrip voor. Zo'n aanbieding in Japan doet zich niet al te vaak voor en Van Agt is geen acht tien jaar meer". BROUWERSHAVEN - Vier paar den van de heer L. J. d. J. uit Drei- schor die op de Grevelingenplaat Dwars in de Weg tegenover de haven van Brouwershaven stonden om te grazen, zijn dinsdag door het ijs ge zakt. De dieren liepen het gedeelte lijk bevroren Grevelingenmeer op en konden geen kant meer uit toen zij ter hoogte van het haventje van Den Osse in het anderhalve meter diepe, ijskoude water terecht kwamen. De brandweer van Brouwershaven haal de de dieren uit hun benarde positie. Volgens de dierenarts die ook .ter plaatse was zullen de dieren vermoe delijk geen blijvend letsel aan hun uitstapje overhouden. De paarden van de heer d. J. maken een roerige winter door. Enkele weken geleden vluchtten zes van hen de polder in toen de schuur van hun eigenaar aan de Gaanderseweg in Dreischor af brandde. ZIERIKZEE - Op de T-kruising Hoofdpoortstraat/Breedstraat te Zierikzee werden woensdag twee auto's licht beschadigd toen zij met elkaar in botsing kwamen. M. J. K. uit Dreischor kwam vanuit de Breedstraat en wilde linksaf de Hoofdpoortstraat inrijden. Hij zou daarbij geen voorrang hebben ver leend aan M. V.-M. uit Zierikzee die met haar auto vanaf rechts door de Hoofdpoortstraat reed. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. ZIERIKZEE - Ir. D. Luteijn is be noemd tot voorzitter van het bestuur van de Coöperatieve Aan- en Ver koopvereniging voor Land- en Tuin bouw Cebeco-Handelsraad. Hij volgt in die functie W. J. Lokhorst op. Cebe co-Handelsraad heeft dat meege deeld. Luteijn is voorts lid van de raad van beheer van Rabobank Ne derland, voorzitter van de Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw en lid van de Eerste Kamer voor de WD. Hij is eerder negen jaar voorzitter geweest van het Konink lijk Nederlands Landbouw Comité en vier jaar voorzitter van de Stich ting Public Relations Land- en Tuin bouw. Advertentie t Uw speciaalzaak op het gebied van: WINTERSPORTKLEDING SKISCHOENEN SKIVERKOOP OF VERHUUR REPARATIE EN ONDERHOUD ZENTRASPORT DEURLOO SCHUITHAVEN 2-4 - ZIERIKZEE ZIERIKZEE Wachtkamer De Streekomroep Schouwen-Dui- veland heeft aan de eilandelijke ge meentebesturen laten weten dat zij wat het verkrijgen van de ministerië le vergunning voor lokale etherradio betreft landelijk nog even 'in de wachtkamer' zit. „Het wachten is op het in jverking treden van de nieuwe omroepwet. Tbt Zolang zullen we in onze re^iö mét' hetin de' lucht gaan van Radio Schouwen-Duiveland nog even geduld moeten hebben. Alles is immers afhankelijk van het verkrij gen van de zendvergunning voor de ether", aldus de Streekomroep. Men zal aan de drie gemeenten die nog niet positief hebben gereageerd op de aanvrage van een representativiteits- verklaring nogmaals vragen dit ge durende de voorgenoemde wachtperi- ode te doen. Het betreft Brouwersha ven, Bruinisse en Zierikzee. Vergadering Fonds van Kazernering In de raadszaal van het Zierikzeese stadhuis wordt op dinsdag 3 februari een vergadering gehouden van het Fonds van Kazernering. De volgende punten worden daarbij aan de orde gesteld: De vaststelling van de reke ning over 1986 en de balans per 31 de cember en de verkiezing van twee le den van de commissie van beheer. De heren J. W. Roskam en H. Uil zijn pe riodiek aftredend en herkiesbaar. De vergadering begint om 16.30 uur en is toegankelijk voor elke geïnteresseer de. RENESSE Sluiting Tijdens de jubileumviering van de VVV te Renesse heeft de voorzitter van de Middenstandsvereniging Re- nesse, A. M. Verseput, gesproken over de sluitingstijden, waarbij hij graag de zondag wilde betrekken. Hiermee doelde hij op het WV-kantoor en niet op de winkels, zoals stond vermeld. SCHARENDIJKE Schaatsruilbeurs In jeugdsoos Trace wordt zaterdag 24 januari voor de tweede keer een schaatsruilbeurs gehouden. Men kan er terecht van 14.00-16.00 uur. DREISCHOR Oud papier Muziekvereniging Crescendo te Dreischor gaat zaterdag 24 januari weer oud papier ophalen. Vanaf 08.45 uur kan men het gebundeld op de stoep zetten. ZONNEMAIRE Uitslagen schaatswedstrijden De schaatswedstrijden die de IJs vereniging Zonnemairc op zaterdag 17 januari organiseerde hebben de volgende winnaars opgeleverd. Ver sierde sleeën: 1 Johan-Peter Paauwe 2 Jeanet Goudswaard 3 Jeanine Paau we. Ringsteken zes- en zevenjarigen: 1 Patricia van Ast 2 Anja den Haan 3 Thmara Constance. Ringsteken acht en negenjarigen: 1 Mariëlle van der Bijl 2 Kees de Bree 3 Bram Blaken- burg. Ringsteken tien- en elfjarigen: 1 Edwin van de Werf 2 Linda Mohr 3 Sebastiaan van Leersum. Blokjes ra pen zes- en zevenjarigen: 1 Patrica van Ast 2 Pieter den Hartog 3 Anja den Haan. Blokjes rapen tien- en elf jarigen: 1 Edwin van de Werf 2 Mar- tijn van der Bijl 3 Sebastian van Leersum. Afvalrace meisjes 12 en 13 jaar: 1 Fenny van den Hoek 2 Rene Dekker 3 Monique Duinhouwer. Af valrace jongens 12 en 13 jaar: 1 Steven Westerweel 2 Dimitri Houtman 3 Hans Goemans. Afvalrace jongens 14 en 15 jaar: 1 Marcel de Vlieger 2 Ro bin Gramberg 3 Arjan van Leersum. Elastiektrekken dames: 1 Rene Dek ker 2 Annemarie 't Hart 3 Fenny van de Hoek. Elastiektrekken heren: 1 Jan Fonteine 2 Robin Gramberg 3 Ar jan van Leersum. ^Gekostumeerde show: 1 Jan en Diana Fonteine 2 Mar- tijn van der Bijl 3 Bianca van Dijk. BRUINISSE Inbraakbeveiliging De Christelijke Woningbouwver eniging Schouwen-Duiveland heeft aan de Rijkspolitie Schouwen-Duive land gevraagd om adviezen omtrent inbraakbeveiliging van haar 137 wo ningen. Zij vindt dat een woning bouwvereniging al het mogelijke moet doen om inbraken bij haar huurders te voorkomen. Onder meer via het aanbrengen van goed hang- en sluitwerk heeft de woningbouwver eniging al initiatieven op dit gebied ondernomen. De groepscommandant van de rijkspolitie M. P. Lenselink heeft het bestuur van de Christelijke Woningbouwvereniging laten weten dat men graag enige adviezen zal ge ven op dit gebied. Fotokopieën Door het opheffen van de Culturele Stichting Bruinisse is de mogelijk heid voor inwoners van Bruinisse om fotokopieën te laten maken in het ge bouw aan de Molenstraat wat be perkter geworden. Men kan daar nu alleen terecht tijdens de openingstij den van de bibliotheek. Op woensdag van 14.00 tot 15.30 uur en van 19.00 tot 20.30 uur. En op zaterdag van 16.30 tot 18.00 uur. GOES De Ideale Schoonzonen In jongerencentrum Het Beest te Goes is op vrijdag 30 januari een op treden van De Ideale Schoonzonen. Onder deze naam brengen drie boek houders uit de Randstad liedjes uit dertig jaar Nederlandstalige popmu ziek ten gehore die zij naar eigen in zicht hebben bewerkt. De Schoonzo nen begonnen hun carrière in de straten van Amsterdam. Via allerlei gelegenheden maakten zij de stap naar Hilversum waar zij waren te ho ren in De Steen en Been Show, Voor wie niet kijken wil en De Wilde We reld. Het optreden in het Beest begint om 21.30 uur en de entree is gratis. Kindertelefoon In het kader van de actie Lucht je hartje voor een kwartje zullen mede werkers van de kinder- en jeugdtele- foon zich op woensdag 28 januari pre senteren in het centrum van Zierik zee. Voorzien van sandwich-borden delen zij daar stoppertjes en rebussen uit aan de jeugd. De kindertelefoon heeft 21 vestigingen in Nederland waarvan een in Middelburg. Per jaar wordt 80.000 keer opgebeld door kin deren die thuis of op school, met fa milie of vriendjes een groot of een klein probleem hebben waarover zij willen praten. MIDDELBURG Installatie VVV-commissie In hotel Arneville in Middelburg vindt op woensdag 11 februari de of ficiële installatie plaats van een com missie die voor de provinciale VW de structurele financiering van toe ristische en recreatieve promotie gaat bestuderen. Als voorzitter van de commissie is de vice-voorzitter van de provinciale VW de heer E. T. Oosterhuis benoemd. Verder zullen in de commissie zitting nemen afge vaardigden van de Kamer van Koop handel voor Zeeuws-Vlaanderen en Midden en Noord-Zeeland, de over leggroep Zeeuwse attractiepunten en musea, de KNOV Zeeland, de Recron Zeeland, de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, de Horecaf Zeeland, de Horecaf Nederland/Zeeland en de Provinciale Griffie. Het secretariaat zal worden gevoerd door de algemeen directeur van de provinciale VW de heer A. C. Bontenbal. AMSTERDAM - Officier van justi tie mr. H. Al heeft bij de rechtbank in Amsterdam twee jaar en zes maan den gevangenisstraf geëist tegen de 44-jarige J. H. uit Epe, tot vorig jaar mei- directeur van onder andere Randstad Uitzendbureaus in Die- men. H. wordt verdacht van ver duistering in dienstbetrekking. Hij zou in totaal circa twee miljoen gul den van het bedrijf hebben gestort op eigen, wat hij noemde „parkeerreke- ningen" in Londen, Luxemburg en op het kanaaleiland Jersey. ZIERIKZEE - Een projectgroep, waarvan het voorzitterschap berust bij verkeer en waterstaat, is reeds enige tijd bezig het Reglement Ver keersregels en -tekens in een nieuwe vorm te gieten. Dit komt er concreet op neer, dat een aantal verbodsbepa lingen die op grote schaal worden ge negeerd, of die thans overbodig zijn geworden nader worden bezien. Deze heroverweging van het RVV past tevens in het dereguleringsbe- leid van dit kabinet. De circa 140 be palingen die het RW kentzullen worden onderzocht op de mogelijk heid om ze te vereenvoudigen of aan te passen aan het huidige verkeers beeld. Zo zou men er bijvoorbeeld aan kunnen denken de rode voetgan gerslichten - die in de praktijk op gro te schaal worden genegeerd - even tueel te vervangen door oranje knipperlichten. Ook wordt het par keren op straathoeken onder de loep genomen. De projectgroep werkt bij het uitkammen van het RW nauw samen met onder meer de ministeries van justitie en binnenlandse zaken. Ook het Openbaar Ministerie, de Centrale Politie Verkeerscommissie, de provincies en gemeenten worden regelmatig over de gang van zaken in gelicht en geraadpleegd. Naar ver wachting zal pas tegen de zomer een voorstel voor een aangepast RVV naar minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) worden gezonden. Zij zal dit voorstel met een verzoek om com mentaar doorzenden naar de belang hebbende instanties. Een definitief voorstel volgt pas nadat alle gevraag de commentaren binnen zijn. SIRJANSLAND - Onder uitstekende weersomstandigheden - het vroor één graad - is door de leerlingen van de Basis school Sirjansland het ijsfeest gevierd op de baan aan de Sportweg. Verdeeld in bovenbouw, middenbouw en onder bouw werd onder leiding van het schoolteam en enkele enthousiaste ouders een aantal ijsspelletjes afgewerkt, zoals priksleeën, drie aan een stok, slalom-rijden, ijshockeydoel-schieten en stoelenrace. Met grote inzet werd door jong en oud geprobeerd zoveel mogelijk punten in de wacht te slepen om zo aan een prijs te komen. De prijzen werden be schikbaar gesteld door belangenvereniging Sirjansland Vooruit. De firma Poot uit deze plaats verzorgde de inwendi ge mens. De uitslagen: onderbouw 1) Marieke Heijboer en Adrianne Neele 2) Michael van Dijk 3) Kees de Vlieger: mid denbouw I) Eric Stouten, 2) Remon Syriër en 3) Lisette in 't Veldbovenbouw I) Wessel Oele, 2) Marcel Stouten en 3) Krista Fluijt. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 en 01110-2449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41.00; per jaar 1 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3