Moermond niet als tijdelijke openbare gelegenheid gebruiken Hulpverlening slachtoffers van- misdrijven wordt in gang gezet ZOC peilt verlangens ondernemers en kopers Bevolking Duiveland toegenomen Moorkoppen Fa. Verwijs Biir cOC( DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanrijding Havenpark Nog 7 nachten slapen AUTO LOUIS G0E0BL0E0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verdeelsleutel Massale sterfte Popbeleid Marathondriedaagse Het college van de gemeente Duiveland vraagt De extreme koude en het manipuleren van de De Zeeuwse Culturele Raad acht het gewenst, Burgh-Haamstedenaar Piet van den Aarsen is de raad uit de Raad voor de Grevelingen te Stormvloedkering hebben de afgelopen dagen dat er een provinciaal popbeleid komt. In er niet in geslaagd om voor de derde keer in stappen, omdat een nieuwe verdeelsleutel te geleid tot de massale sterfte van duizenden jeugdsoos Brogum werd hierover van gedach- successie de eilandelijke marathondriedaagse lang op zich laat wachten. (Pag. 2). scholeksters. (Pag. 4.). ten gewisseld. (Pag. 5). te winnen. (Pag. 9). DONDERDAG 22 JANUARI 1987 143ste jaargang Nr. 24070 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Tussen verlangen en spijt zetelt bijna altijd een dwaasheid. Daniël Darc Westerschouivse commissie tegen verruiming exploitatie: BURGH-HAAMSTEDE - De leden van de Wester- schouwse commissie voor de ruimtelijke ordening voe len er niets voor om slot Moermond te Renesse in de toe komst voor bepaalde tijd in het jaar te laten exploiteren als openbare horeca-gelegenheid. De huidige exploitant, de Stichting Moermond, is druk op zoek naar een gedeel telijke uitbreiding van het gebruik nu Rijkswaterstaat na beëindiging van de Oosterscheldewerken minder vaak een beroep zal doen op het kasteel. Het kasteel heeft de laatste jaren dienst gedaan als residentie van de Rijkswaterstaat-crew. De stichting verwacht, dat straks driekwart van het jaar belangstelling vanuit de ver schillende ministeries zal bestaan voor Moermond. Resten er dus enkele maanden en die ziet de stichting graag opgevuld met de mogelijkheid om er congressen en recepties in te verzorgen. „Via de vrije markt", zoals voorzitter J. L. Niemantsverdriet- Leenheer het verwoordde. Verruiming Dit zou een zekere verruiming van de exploitatie inhouden, waarbij te vens gedacht wordt aan het opknap pen van de bijbehorende orangerie. De huidige exploitatievorm roept bij de commissieleden geen enkel pro test op, maar juist die verruiming stuitte op kritiek. Zo wilde de VVD-er dr H. J. van Zuylen van de voorzitter weten of h«t college van het standpunt af gestapt was in principe geen horèca- uitbreiding meer toe te staan. Hier mee doelde hij niet zozeer op het agendapunt Moermond, maar meer op de totale agenda, waarop ook het plan Breur ondermeer prijkte. Nie- mantsverdriet maakte hem duide lijk, dat b en w hetzelfde standpunt houden, maar dat het college voor ZIERIKZEE - Op het Havenpark'te Zierikzee vond woensdagmiddag een aanrijding plaats waarbij twee auto's zwaar beschadigd werden. H. M. S. uit Scharendijke wilde vanuit de Sint Jacobstraat rechtsaf het Havenpark oprijden. Hij zou daarbij geen voor rang hebben verleend aan J. C. H. uit Scharendijke die over het Havenpark in de richting van de Oude Haven kwam aanrijden. H. kwam van links maar had voorrang omdat het ter plaatse een voorrangs T-kruising is. De gehele voorzijde van de auto van S. en de rechtervoorzijde van de auto van H. werden vernield. NIEUWERKERK - Het aantal in woners binnen de gemeente Duive land is met 23 personen toegenomen tot 5448 personen. Dat blijkt uit het jaarverslag van de gemeente, dat donderdag 29 januari ter sprake komt in de openbare raadsvergade ring in het gemeentehuis te Nieuwer- kerk. Het aantal inwoners bedroeg op 1 januari 1986 5425. Dit aantal ver meerderde het afgelopen jaar met de geboorte van 92 kinderen, maar het aantal werd negatief beïnvloed door het overlijden van 30 personen. In to taal 184 mensen kwamen binnen de Duivelandse gemeentegrenzen wo nen, terwijl daarentegen 223 mensen hun biezen pakten. Advertentie Weekendreklame De bekende voor 1,25 Uw echte Zierikzeese warme bakker Meelstraat 43 - 't Hoekje Mol Zierikzee - Tel. 01110-2224 Moermond graag een uitzondering maakt. Als voornaamste argument droeg de voorzitter het behoud van het kasteel aan. „Als de onkosten voor de inkomsten gaan, dan moet de ge meente daarop inspringen. Het colle ge is blij met de exploitatie van Moer mond, zodat het kasteel niet kan verpauperen", aldus de burgemeester. „Het kasteel heeft maar beperkte ruimte en beperkte mogelijkheden, zodat het niet voor iedereen geschikt zal zijn". Penibel PvdA-lid J. C, Hendrikse sprak van een 'penibele situatie', omdat hij pro blemen met de recepties en congres sen voorzag. „Ik zie het nog niet zo maar verpauperen en ook zet ik vraagtekens bij het feit, dat de mi nisteries in de rij zouden staan voor congresruimte", aldus de socialist. Evenals Van Zuylen wilde J. van den Berge (RU) graag van het college we ten of zij een andere mening toege daan is met betrekking tot de uitbrei ding van de horeca in de gemeente. „Dit gezien alle aanvragen, die er weer liggen. Wij vragen ons af waar we heen gaan. Als alles aan de horeca moet worden opgehangen, dan zijn we als gemeente arm. U kent het standpunt van de RU; het is genoeg, het is vol", aldus Van den Berge. Nie- mantsverdriet reageerde hierop met de opmerking, dat Moermond in fei te vraagt door te mogen gaan met het exploiteren. Van den Berge: ,,U kent ons standpunt. We willen echt niet dat Moermond ermee stopt. Waarom komt U dan met dit punt als er niets verandert?". J. W. Geleijnse van het CDA zag het gevaar van de openbare gelegenheid. „En daar heb ik bezwaar tegen", sprak de christen-democraat. Het werd duidelijk, dat de commissiele den niets hebben tegen de exploitatie van Moermond in haar huidige vorm, maar het op de vrije markt brengen van congresruimte voor de stille pe riode van het jaar ging de leden dui delijk te ver. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De Westerschouivse commissie voor de ruimtelijke ordening besprak de be stemming van Slot Moermond te Renesse. Matige belangstelling eerste voorlichtingsavond SCHARENDIJKE - Het werd door de sprekers van de verschillende hulpinstanties ruiterlijk toegegeven: „In het verleden is teveel voorbijgegaan aan de materiële en psychische gevolgen die slachtoffers van misdrijven krij gen te dragen". Men heeft zich er duidelijk voor open ge steld om dat hiaat zoveel mogelijk weg te werken. Maar gezien de matige publieke belangstelling tijdens de eer ste voorlichtingsavond die de rijkspolitie over dit onder werp organiseerde moeten de mensen daar nog even aan wennen. Hoewel het een avond betrof die was gericht op de bewoners van drie gemeenten, Westerschouwen, Mid- denschouwen en Brouwershaven, was de zaal gevuld met niet meer dan twintig belangstellenden. Dat bleek ook uit de uiteenzetting van de groepscommandant van de rijkspolitie Schouwen-Duiveland M. P. Lenselink. „In 1985 en 1986 werden bij de rijkspolitie in Zeeland jaar lijks ongeveer 2000 strafbare feiten met onbekende daders aangegeven. Dat'betekent even zoveel slachtoffers. Er is bij de politie absoluut geen ruimte om aan alle 2000 aandacht te besteden". Tbch is men op Schouwen- Duiveland via het project Slachtof ferhulp heel serieus bezig om meer aandacht aan hulpverlening te beste den. „Naast de opsporing van straf- „Diefstal, beroving, bedreiging. Het zal je maar gebeuren. De bui tenstaander neemt er kennis van en gaat over tot de orde van de dag. Maar de betrokkene blijft, afgezien van de materiële schade, vaak achter met sterke emotionele reacties waar mee tot nu toe weinig rekening werd gehouden", aldus burgemeester W. den Boer die in de Putmeet als gespreksleider fungeerde. Hij toonde zich verheugd dat het begrip nazorg haar intrede heeft gedaan bij de poli tie, maar tekende daarbij aan dat die dat niet alleen kan runnen. bare feiten en de handhaving van de rechtsorde is dat een taak van de poli tie die tot nu toe onderbelicht was". Om hierin verandering te brengen heeft men in Zierikzee enkele initia tieven genomen. Er kwam een aparte ruimte in het politiebureau waar men de mensen die aangifte komen doen rustig kan ontvangen en aan dacht geven. De slachtoffers krijgen de aangifte per post thuisgestuurd met een preventiefolder die van toe passing is op het misdrijf dat hen is overkomen. Men ontvangt ook weer schriftelijk bericht wanneer de da der bij de politie bekend is geworden met daarbij de informatie dat men zich tot de officier van justitie kan wenden voor het claimen van even tuele schade. En in bepaalde gevallen wordt het slachtoffer na ongeveer twee weken nog een keer bezocht door de politie. „Dat werkt psycholo gisch heel goed. Bovendien heeft men vaak nadere gegevens die de zaak alsnog tot een oplossing kun nen leiden". Lenselink wil graag de reacties van het publiek op deze ini tiatieven. „Ook de negatieve, want ook daar kunnen we van leren". Via het vertonen van de videofilm Slachtofferhulp noodzaak kwamen duidelijk de emoties van slachtoffers naar voren en het feit dat de p'ölitie vaak als eerste hiermee wordt gecon fronteerd. 1K7- PE Namens de Federatie voor Maat schappelijke Dienstverlening Noord- Zeeland deed Th. de Waal uit de doe ken wat die stichting aan slachtoffer hulp wil doen. „Wanneer er langduri ger hulp nodig is kunnen wij' de- bijstand die bij de politie begon voortzetten". De Federatie doet dit op drie manieren. Door het bijstaan van slachtoffers in hun materiële nood via het verhalen van de schade bij de dader, verzekeringen of schadefond sen. „Dat is ook belangrijk voor de geestelijke pijn omdat het een gevoel van recht gedaan worden geeft". Door te helpen bij het regelen van prakti sche zaken zoals formulieren, brie ven, verzoekschriften en eventuele bemiddeling. En tenslotte via het mee helpen dragen van het emotione le leed van de slachtoffers. „Het al lerbelangrijkste", aldus De Waal die voorbeelden noemde waarbij het fun damentele gevoel van veiligheid en geborgenheid van slachtoffers was verstoord. Hij achtte de continuïteit is in de hulpverlening van groot be lang en ook de opvang van de huisge noten van slachtoffers. Verwijsfunctie Uit de woorden van huisarts R. Bakker van de Districts Gezond heidsdienst Zeeland bleek dat de art sen een specifieke rol hebben bij de eerste opvang van slachtoffers. „Het eerste onderzoek moet uiterst zorg vuldig gebeuren". Verder achtte hij de verwijsfunctie van de huisartsen heel belangrijk zodat de slachtoffers bij de juiste instantie terecht komen voor verdere hulp. De avond werd verder ingevuld met een discussie en een enquête waarmee 4e politie via het publiek gegevens tracht te verza melen over de wijze waarop zij de slachtofferhulp het beste kan invul len. De tweede en laatste voorlich tingsbijeenkomst is op woensdag 28 januari in het Huis van Nassau te Zie rikzee voor de bewoners van de ge meenten Zierikzee, Duiveland en Bruinisse. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Lichte dooi Aanhoudend lichte dooi met veel bewolking en af en toe motregen. Het zicht wordt later op de dag iets beter. De zwakke westelijke wind 1 tot 3 Beaufort neemt later tot matig 3 tot 4 Beaufort toe. Minimumtemperatuur komende nacht 2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 26 jan.: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noordwest 3 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 4 graden Windkracht: west 5 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: noordwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 23 jan. Zon op 08.35, onder 17.10 Maan op 1.53, onder 11.25 Nieuwe Maan: 29 januari (14.46) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vannacht en morgen komt het kwik waarschijnlijk niet meer beneden het vriespunt. De lucht die thans over Nederland stroomt is afkomstig van de oceaan, en wordt boven de Noordzee nog een beetje ex tra opgewarmd. Vannacht kan er nog af en toe motregen vallen. Morgen neemt de kans op neerslag af, maar de nog steeds aanwezige mist zal maar moeilijk verdwijnen. Als de mist al optrekt, door een wat aan trekkende wind, dan gaat hij over in laaghangende bewolking. De' tempe ratuur ligt het gehele etmaal tussen plus 1 graad in het zuidoosten en plus 6 langs de kust. Vannacht is er weinig wind, morgen neemt de wind toe tot matig, kracht 3 a 4, uit west tot noordwest. Advertentie Zierikzee - Telefoon 01110-4951 ZIERIKZEE - Dc Zierikzeese Ondernemers Centrale houdt momenteel een enquête onder een aantal ondernemers met het doel dc wensen cn verlangens die binnen het Zierikzeese bedrijfsleven bestaan op het vlak van de wekelijk se koopavond en de sluitings- cq. openingstijden te inventariseren. In totaal zijn 175 formulieren onder zowel leden als nict-lcdcn van dc ZOC uitgezet. De belangstelling was niet groot voor de bijeenkomst over de slachtofferhulp voor Schouwen-Duiveland. Ten einde een zo goed mogelijk in zicht te verkrijgen in dc wensen en grieven, die er op het gebied van de' sluitings- en openingstijden en de koopavond bestaan krijgt dit onder zoek eind januari een vervolg in de vórm van een steekproef onder de consumenten. Circa vijfduizend for mulieren met een viertal vragen zul len hiervoor worden uitgezet. De con sument kan zo'n vrij snel in te vullen formulier in de winkel invullen en achterlaten. Breed platform Met de resultaten van beide enquê tes hoopt de ZOC een beeld te krijgen van de wensen die er op het gebied van het winkelgebeuren leven. De re sultaten vormen de inzet van een zo genaamde Ondernemersavond die maandag 23 maart in de Concertzaal in Zierikzee wordt gehouden. Om zo veel mogelijk verschillende geluiden te horen is de ZOC voornemens om vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur, de Kamer van Koophandel en Fabrieken, dc VVV's en het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers Verbond uit te nodigen. Met het oog op de voltooiing van de Dammenweg zal ook een voorlichter van Rijkswa terstaat worden uitgenodigd. Hoe de avond er precies uit komt tc zien is op dit moment nog niet duidelijk. Ge dacht wordt aan workshops, waarbij enkele controversiële stellingen ge poneerd worden ten einde een discus sie los te krijgen over de toekomst van Zierikzee als centrumgemeente.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1