Noordgouwe aan de beurt in serie Oude ansichten stukken Provinciaal landbouwbeleid in samenwerking met bedrijfsleven Geen arbeidstijdverkorting in te voeren bij de bijen FLORA FAUNA in vogelvlucht Eerste bijeenkomst van Reformatorisch Contact Scaldina contra PW ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 januari 1987 Nr. 24069 5 Nog dringend behoefte aan oude schoolfoto's ZIERIKZEE/NOORDGOUWE - De stroom van boekjes met als thema oude prentbriefkaarten houdt aan. Het is de bedoeling van de uitgever in Zaltbom- mel om aan iedere plaats in Nederland zo'n historisch albumpje te wijden, waarbij voornamelijk karakteristieke dorpsbeelden van toen aan bod komen. Als het om oude ansichtkaarten gaat, worden die met vertedering bekeken: zo was het vroeger. En dat „vroeger" is eigenlijk nog niet eens zo lang geleden: zo'n zestig - zeventig jaar en het gaat dus om de periode van het begin van deze eeuw tot pakweg aan de watersnoodramp van 1953. Wat het nieuwe boekje van Noordgouwe betreft dient te worden opgemerkt, dat in het in 1972 verschenen boekje „Brouwershaven, zoals het was ook een gedeelte aan Noordgouwe gewijd was. Er was echter veel meer fotomateriaal voorhanden dan toen kon worden opgenomen en bovendien is het Brouwse boekje al verschillende jaren uitverkocht. De vraag naar een afzonderlijk boekje over Noordgouwe bleef ech ter bestaan. Er is lang geaarzeld om van Noordgouwe een afzonderlijk boekje uit te geven, want de kern van dit dorp is tegenwoordig klein geworden. Er woont maar een klein aantal inwoners, terwijl een groot deel uit 'import' bestaat. Als bijzonderheid dient verder te worden vermeld dat geen oude an sichtkaarten van oud-Schudde- beurs in het nieuwe boekje wor den opgenomen. Ofschoon Schud- debeurs vroeger bij Noordgouwe hoorde heeft de uitgever er vanaf gezien om beelden van Schudde beurs in het Noordgouwse boekje op te nemen. Van Schuddebeurs bestaan nu eenmaal veel meer ou de prentbriefkaarten dan van Noordgouwe en mogelijk zal van Schuddebeurs te zijner tijd nog eens een afzonderlijk deeltje wor den uitgegeven. Con Amore In het boekje van Noordgouwe worden behalve oude ansichtkaar ten ook foto's opgenomen van de muziekvereniging Con Amore, de vroegere voetbalclub, schoolfoto's en van het verenigingsleven in het algemeen. De mogelijkheid is ver der niet helemaal uitgesloten dat wanneer er veel materiaal wordt aangeboden, er nog een tweede Noordgouwse boekje op stapel wordt gezet. Dat zou dan kort na het eerste deel kunnen verschij nen. Samensteller van Noordgou we in oude ansichten is D. Vierge- re, die al jaren in Noordgouwe woonachtig is en het dorp kent als geen ander. Ofschoon de samensteller al heel wat fotomateriaal bij elkaar heeft gebracht, heeft hij nog drin gend behoefte aan een aantal schoolfoto's uit de jaren 1900 tot 1950. De samensteller woont in de Dokter Wortmanstraat 7 te Noordgouwe en zijn telefoonnum mer is 01112-1342. Het boekje wordt t.z.t. uitgegeven in de lan delijke serie In oude ansichten door de Europese Bibliotheek te Zaltbommel in nauwe samenwer king met De Zeeuwsche Boekhan del te Zierikzee. Het zou te ver voeren om een op somming te geven van alle foto's en oude ansichtkaarten die in het boekje Noordgouwe in oude an sichten, door Viergever worden opgenomen, maar hierboven al vast een schoolfoto uit het begin van de jaren dertig. Vogelfoto graaf J. Vijverberg was toen hoofd van de openbare lagere school in het dorp en hij staat hier rechts voor zijn school. Hij woonde des tijds in het schoolhuis en ging la ter in de villa Welgelegen te Schuddebeurs wonen. Mevrouw J. Nuijens-Bakker, die weliswaar in Noordwelle geboren werd maar later met haar ouders op Noord gouwe kwam wonen, h^eft deze schoolfoto meer dan een halve eeuw bewaard. Ze verhuisde later naar Zierikzee waar ze nu al weer vele jaren in de Steiltjesstraat woonachtig is. Natuurlijk Natuurlijk staat ze zelf ook op de foto en wel precies in het mid den van de middelste rij en vlak voor haar zit Bram Geluk. Wie staan er allemaal nog op deze Noordgouwse schoolfoto? De bo venste rij van links naar rechts: Marien Bal, Marie den Boer, Nelly Akkerdaas, Jannie Kloet, Mina Oosse, Jo Oosse, Pie van der Bijl, Mina Pannekoek, Krien de Mun- nik, Neeltje Kort, Lien Kort en meester J. Vijverberg. Middelste rij, eveneens van links naar rechts gezien: Koos de Keijzer, Thnnetje Ridderhof, Sien van As, Marie Ridderhof, Kaatje van As, Janna Bakker, Leentje Pannekoek, Corrie Oosse, Corrie de Munnik, Dien van As, Marie van As en vlak onder meester Vij verberg zit Toon (A. M.) Klaasse. Onderste rij: Leen Kurvink, Jo- han Pannekoek, Koos Geluk, Leen de Keijzer, Ko Bal, Bram Geluk, Jaap Geluk, Daan Janse, Willem den Boer, Cor Kort en Pauw Kloet. Zeeuwse VVD in verkiezingsprogramma: ZIERIKZEE/MIDDELBURG - Het beleid van de pro vincie Zeeland, dat in nauwe samenwerking met het agrarisch bedrijfsleven tot stand moet komen, moet zich met name richten op versterking van de bestaande struc tuur en verdere uitbouw van de aanwezige mogelijkhe den. Hierbij valt te denken aan de zoetwatervoorziening voor land- en tuinbouw en het compenseren van oneven redige schade. Dat staat te lezen in het verkiezingspro gramma van de VVD-Zeeland, dat met het oog op de pro vinciale verkiezingen is uitgebracht. Landbouwbedrijven bijvoorbeeld, die door planologische beperkingen niet met de ontwikkeling mee kun nen, dienen hiervoor een compensa tie te krijgen. Ook hechten de libera len veel waarde aan goed landbouwonderwijs, waarbij het handhaven van de middelbare land bouwschool in Schoondijke bijzonde re aandacht verdient. Tévens dient een proeftuin voor de vollcgronds- groenteteelt gerealiseerd te worden, alsook de vestiging van een informa tiecentrum ten behoeve van de land en tuinbouw. Visserij Ook de visserij in het Zeeuwse heeft de aandacht van de VVV- afdeling. De provinciale rol in deze branche met betrekking tot de zee- en kustvisserij is beperkt, aangezien het visserijbeleid voornamelijk wordt bepaald door het rijk en de EG. Aan de provincie is het wel om er voor te waken, dat de concurrentiepositie van de Zeeuwse vissers ten opzichte van de buitenlandse markt niet ver zwakt. Concreet in deze is het standpunt van de VVD, dat inhoudt dat in over leg met het bedrijfsleven de (her)uit- giftc van mossel- en oesterpercelen in het Oosterscheldebekken zodanig ter hand wordt genomen, dat een op timaal gebruik wordt gemaakt van de daarvoor beschikbare gronden. Hcrbcvolking van de Oosterschclde met Zeeuwse zaai-oestcrs uit het Grevelingenmccr en het opkweken daarvan tot consumptie-oesters dient zosnel mogelijk plaats te vin den. ,,De VVD is bereid vernieuwing op het gebied van commerciële kweek van vis te stimuleren". De recreatie en het toerisme zijn voor Zeeland meer dan ooit belang rijke sectoren volgens de VVD. De provincie dient voorwaarden te gaan stellen aan het verlenen van subsidie aan de provinciale VVV. Van het be drijfsleven verwachten de liberalen meer inbreng, zowel financieel als be stuurlijk. Aan het recreatief-toeris- tisch beleid ligt volgens de VVD een aantal doelstellingen: werkgelegen heid, kwaliteitsversterking, hoge ge bruikswaarde van ruimten met een recreatieve bestemming, het tegen gaan van negatieve effecten op ande re belangen, het stimuleren en on dersteunen van recreatieve plannen voor Neeltje Jans en het laten van ruimte voor het particulier initiatief. ENSCHEDE - Het leesportefeuil le-bedrijf .Twentse Leesvrienden" in Enschede wordt ervan verdacht de belastingdienst op grote schaal te hebben benadeeld. Ook zou de firma zich aan zogenoemde steunfraude schuldig hebben gemaakt. In totaal is daarmee zeker een bedrag van een miljoen gulden gemoeid. Dit heeft het openbaar ministerie in het arron dissement Almelo bekend gemaakt. BEEK - In zijn 40-jarig bestaan heeft het vliegveld Beek in 1986 een recordjaar bereikt. Vooral op het ge bied van het vracht- en expressever- voer was sprake van een spectaculai re groei: van 18.700 ton in 1985 naar 36.500 ton, bijna twee keer zo veel. SIRJANSLAND- Gezag van het Woord en alles wat daarmee samenhangt stond centraal tijdens de eerste bijeenkomst van de Vereniging Reformato risch Contact, die in Sirjansland werd gehouden. Dit thema werd door domi nee J. van Bergen-Bravenboer aan de hand van artikel 5 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis uitgewerkt. Na het openingswoord van voorzit ter W. van den Berge, waarin deze zo wel het afgelopen als het komende jaar onder de loep nam, nam dominee Van Bergen-Bravenboer het woord. Na een korte inleiding over Guido de Bres, de samensteller van deze ge loofsbelijdenis ging hij nader in op het gezag van Gods Woord. Gezag, zo hield Van Bergen-Bravenboer zijn ge hoor voor, is tegenwoordig een om streden begrip. ,,We willen en erken nen geen gezag meer en het indivi dualisme viert hoogtij. Het gezag van de Bijbel is een ge heel andere vorm van gezag. Dit is heilig, kanoniek en ingegeven door de Heilige Geest. Hierin komt ook de leer van de verkiezing en de verwer ping naar voren. Wie zich aan Gods Woord houdt zal zich staande kunnen houden. Gods Woord staat aan vele aanval len bloot. Niet alleen van buitenaf maar ook van binnenuit wordt het ondergraven. Ook binnen de Gerefor meerde Kerken is men van de rechte weg afgeweken, getuige het rapport God met ons. De spreker noemde in de rede ook het gevaar van de visie dat de Bijbel wel een woord maar niet ten volle Gods Woord bevat. Hierbij verwees hij naar de algemeen aanvaarde evolutietheorie die de schepping van de wereld binnen zes dagen tot een fabel maakt. Deze evo lutietheorie wordt ook binnen kerke lijke kringen aanvaard. Van Bergen-Bravenboer waar schuwde tegen de geluiden die bin nen de Gereformeerde Kerk veelvul dig te horen zijn om samen te werken. „Samen op weg is een ver keerde weg omdat in de kringen waar men het hardst om eenheid roept het zuivere Woord is losgela ten", aldus de spreker. BELGRADO - Een politieagent in Joegoslavië is geschorst omdat hij een operazanger had afgeranseld en bekende dat hij houdt van het slaan van zangers. Het dagblad Politika in Belgrado berichtte dat Dragan Jevtic de zanger Goran Gligoric van de ope ra van Belgrado op 21 december uit zijn auto had gesleurd en zodanig had geslagen dat ernstig letsel was opge treden. De leden van de Vereniging Refor matorisch Contact komen woensdag 4 februari opnieuw samen. Tijdens de ze vergadering spreekt dominee Ruigrok uit Arnemuiden over het on derwerp occultisme. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid, van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bij de redactie bekend mpeten zijn. Onder het hoofd 'Sportief Welbe schouwd' was in de Zierikzeesche Nieuwsbode van vrijdag jl een heel stuk gewijd aan een aantal zaken, waarin ik de hoofdrol mocht vervul len. Aanleiding tot het stuk was het feit, dat mijn optreden tijdens de openbare vergadering van de com missie van advies en bijstand voor sport van de gemeente Zierikzee geen genade kon vinden in de ogen van de heer PW, auteur van bewust artikel. Nou dat kan natuurlijk en aangezien we in een democratisch land leven heeft de heer PW het volste recht hierover in de pen te klimmen. Ik ben daarbij dan wel van mening, dat dit dan dient te geschieden op een ma nier, die in alle opzichten 'clean' moet zijn, enerzijds tegenover diegene, die hij meent op de korrel te moeten ne men, anderzijds tegenover de lezers. Het is jammer, dat de heer PW daar niet in is geslaagd en dat valt te be treuren. Het bewuste artikel is in twee de len te verdelen, te weten a. de weerga ve door PW van wat ik allemaal heb gezegd en b. de door PW daaraan ver bonden en geuite conclusies. Voor wat a. betreft heeft hij gelijk. Een perfecte weergave. Ten aanzien van het gestelde onder b. zit hij er volko men naast, waardoor hij de lezers dingen doet geloven, die beslist niet waar zijn. Het betreffende stuk staat vol met dergelijke onjuiste conclu sies. Scaldina zou zich opwinden over zaken, die haar totaal niets aangaat. In de visie van PW is het blijkbaar niet toegestaan zaken aan te dragen, die alleen bedoeld zijn als voorbeeld om aan te geven wat enerzijds blijk baar wel kan en anderzijds niet. Als dat dan zaken zijn betreffende andere verenigingen interpreteert hij dat als over de ruggen van die verenigingen trachten financieel profijt te halen voor je eigen vereniging. Je zou dit ook kunnen vertalen als dat Scaldina andere verenigingen verkregen zaken misgunt. Niets is minder waar, waar om zouden we. Scaldina is reeds vanaf 1981 met de gemeente Zierikzee bezig om in de gymzaal van de Raamstraat situaties te scheppen waarmee alle gebruikers van de zaal gediend zouden zijn. Op basis hiervan is ook zijn conclusie niet juist, dat het niet terecht zou zijn clubbesturen ijver en inzet te verwij ten, omdat Scaldina het zelf nooit no dig achtte om bij de overheid (lees ge meente) aan te kloppen. Ik dacht, dat na zes jaren van het kastje naar de muur sturen het niet onjuist was de zaken eens van een andere kant te be naderen zonder daarbij ook maar te denken andere verenigingen te wil len benadelen. Voor genoemde vergadering stond ondermeer op de agenda een voorstel voor een krediet tot het aanbrengen van voorzieningen in de gymzaal van de Raamstraat. Voor de gebruikers van die zaal dus belangrijk en van daar ook mijn aanwezigheid. Uit de wijze van handelen door mij tijdens deze vergadering trekt PW de conclu sie, dat een dergelijke aanpak niet ge tuigt van een sportieve opstelling ten aanzien van de medegebruikers van de zaal. Ook hier mist zijn conclusie weer elke grond van waarheid, omdat die medegebruikers daar geen enkele moeite mee hebben. Het is een greep uit het artikel van PW. Ik dacht, dat het beter was ge weest wanneer hij zich vooraf eerst had laten informeren over een en an der, bijvoorbeeld door Scaldina zelf. Met meer achtergrondinformatie was hij mogelijk tot andere conclusies ge komen, zodat ook de lezers een beter en oprechter beeld van de zaak had den gekregen. Ik verwacht van een verslaggever een stukje verantwoor delijkheid ten aanzien van wat hij denkt te moeten en te kunnen publi ceren, zeker als daarbij anderen in het geding zijn. Met dank voor plaatsing. KAREL HOLM Krepelstraat 7 4301 AL Zierikzee Telefoon 01110-2720 ZIERIKZEE - De vele bijensoorten die ons bekend zijn variëren in lengte van 2 mm tot ongeveer 4 cm. De meeste soorten leven solitair, maar er zijn ook soor ten die in groepen samenleven en dan nog soorten die van twee kanten snoepen. De 4 doorzichtige vleugels van de bij zijn paargewijs aan elkaar verbonden. Reeds vele eeuwen worden de honingbijen Apis mellifera door de mensen ge houden. Om de reden dat deze bij veel honing produceert en weinig agressief is. Deze bij-soort leeft in groepen en zijn naast de mieren en wespen de meest geor ganiseerde insecten die wij kennen. Onze gedomesticeerde honing bij leeft in kasten en korven, die hem door de mens worden ver strekt. In elke kast woont één volk dat bestaat uit 50-80.000 die ren. De samenleving in de kast is zo georganiseerd dat op bepaalde signalen passend wordt gerea geerd. De kasten waarin de bijenvol ken worden gehouden zijn meestal van eenvoudige aard, die aan de bovenzijde kunnen worden ge opend om de raten te controleren en van hun honing te ontdoen, ter wijl aan de onderzijde een vlieg gat aanwezig is. De echte korven, met sierlijke namen als bisschops muts en zwanenhals, die het dan ook in een siertuin uitstekend doen. Een bijenvolk bestaat uit één koningin, met haar zonen, de dar ren, en werksters, dat zijn steriele vrouwtjes. Alle dieren hebben binnen de kolonie een specifieke taak. Zo legt de koningin de eitjes, zorgen de darren voor de bevruch ting en de werksters doen de rest. Kringloop Meestal in de maand juni zwermt de oude koningin samen met een aantal van haar werksters uit en zoekt een nieuwe behuizing. In de kast wordt haar taak dan door een nieuwe koningin overge nomen. De jonge koningin verlaat enkele malen haar korf om op bruidsvlucht te gaan. Tijdens de bruidsvlucht paart zij met onge veer 10 darren, die gewoonlijk uit een ander volk afkomstig zijn, en slaat daarbij zoveel sperma op, dat zij de vele eitjes die zij in haar 4-5 jarige leven legt, kan bevruch ten. Haar verdere leven is dan ook gevuld met het leggen van eitjes, op gunstige dagen soms wel 2000 stuks. De koningin wordt geheel verzorgd door haar volk. Zij wordt gevoed met speciaal voeder- sap, bestaande uit honing en klier- afscheidngsvocht van de werk sters. Wat niet meer van dienst kan zijn voor de instandhouding van het. volk moet worden opgeruimd in de bijenwereld. Vór de bruidsvlucht heeft de nieuwe koningin, soms samen met haar werksters, haar zuster- koninginnen om het leven ge bracht met een angel, die zij spe ciaal voor dit doel heeft. In de herfst worden de darren uit de kast gejaagd, zij hebben hun taak vervuld en sterven buiten de kast de eenzame hongerdood. De ko ningin is nu koningin geworden van het bijenvolk. De koningin heeft in haar kop enkele klieren zitten die signaalstoffen produce ren, die het ontstaan van jonge ko ninginnen (zusters) kunnen ver hinderen. Uit bevruchte eitjes komen later de werksters en even tueel nieuwe koninginnen en uit de onbevruchte eitjes de darren. De werkbijen hebben met recht deze titel verkregen, want direct na de geboorte beginnen zij al met het poetsen van de raten, en na een week worden ze al ingezet om de aanwezige larven te voeden. Zij doen dit met speciaal larvenvocd- sel, dat zij bereiden uit afschei ding van de klieren in de kop sa men met hetgeen bij de bloomen is verzameld. Na ongeveer 5 dagen begint de klierafdcling te verminderen, ter wijl gelijktijdig de waskliercn in het achterlichaam worden geacti veerd. Met deze verandering be gint een nieuwe fase in het korte leven van de werkbijen, zij wor den nu namelijk bouw- en onder- houdsbij, waarbij ze dan ook nog de voorraad beheren. Doordat ze op dit moment tevens de moge lijkheid bezitten zelf was te pro duceren bouwen zij dan ook te vens de nieuwe meetkundig zuiver zeshoekige cellen. Ook ver richten zij met de zeer mooie stof, propolis, reparatiewerkzaamhe den. Deze propolis is een kleveri ge harsachtige substantie, van plantenknoppen afkomstig en speciaal door de bijen meege bracht van hun vluchten om zoals gezegd reparaties te verrichten en om de raten aan de ramen vast te kitten. Door de werksters worden in de ze periode de cellen afgesloten, waarin zich de larven bevinden. Deze larven hebben door de goede zorgen van de werksters inmid dels in zes dagen tijd een gewicht bereikt, dat 1500 maal hun geboor tegewicht bedraagt en gaan twee dagen na het verzegelen van de cellen verpoppen. Tevens wordt in die periode door de werksters het nest schoon gehouden. Na 21 da gen krijgen de werkstere een be vordering tot buitendienstbij" en moeten nu gaan zorgen voor de aanvoer van nectar, stuifmeel en water. De nectar wordt tijdens de vlucht opgeslagen in de honing- blaas. Stuifmeel blijft op het hari ge bijenlijf achter, als zij diep in de bloem de nectar heeft opgezo gen en wordt op gezette tijden met speciale borsteltjes aan de voorpo ten bij elkaar geveegd en tijdens de vlucht bewaard in een soort korfje, dat zich bevindt aan de achterpoten. Werksters Een andere belangrijke taak hebben do werkstere in hun laat ste fase van hun leven, namelijk het fungeren als een soort aircon ditioning. Zij moeten zorgen dat de tempe ratuur op het broednest op 35 gra den blijft gehandhaafd en zij doen dat door waterdruppeltjes in de cellen te laten verdampen. Wordt de temperatuur in de kast te laag, dan moet de koningin en het broed warm gehouden wor den. De werkbijen kunnen dan zelf de warmte produceren door spierbewegingen te maken. In de winter zitten zij in een tros om de koningin heen en verwisselen dan regelmatig van plaats, ten einde zo de temperatuur op 10-12 graden te houden De werkbij houdt dit slopende leven in de ..buiten dienst" maar hoogstens 10 dagen vol. Op een leeftijd van een maand, maar vaak nog korter, is zij letterlijk versleten en sterft. ARIE HEIJBOER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5