Velen hebben meer dan genoeg van aanhoudende winterperiode streeknieuws Gespreksavond MBD Driehoek Zierikzee Shinyong Lho in Stellendam Stijging werkloosheid buitenlanders 4 Geen gasafsluiting meerouderen blijven binnenvogels sterven loodgieters kunnen werk niet aan en geen verse mosselen meer de PZEM alleen dan de helpende hand bieden als de sociale dienst bij voorbeeld een financiële regeling met de cliënt treft", aldus de woordvoer der. Sociale dienst Bij de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland en Sint- Philipsland is (ook?) nog niets te mer ken van financiële problemen, die di rect voortvloeien uit de koude dagen. Ikzelf kan me ook van vorig jaar niet herinneren, dat we bemiddeld hebben opgetreden bij problemen met de gasrekening. De PZEM-klan- ten krijgen maandelijks een rekening op voorschot en met een zacht begin van de winter, verwacht ik dat de mensen per saldo wel redelijk zullen uitkomen. Natuurlijk is het nog even afwachten voordat de afrekingen in de bus vallen", aldus directeur J. A. van den Broeke. Ook kredietbank- medewerker Jumelet in Zierikzee heeft nog niets gemerkt van eventue le financiële probleemgevallen in de regio. Eerder deze week maakte deze krant al melding vaiï het dierenleed, dat door de koude veroorzaakt wordt. Dat gaat gewoon door, zoals op Nceltje Jans waar steeds meer scholeksters en ook andere vogels 'het loodje leggen'. Bevangen door de koude en sterk ondervoed zijn de vo gels niet meer in staat in de levensbe hoeften te voorzien. Ze zijn te zwak en sterven. Het zijn op Neeltje Jans voornamelijk de scholeksters, maar ook de rotgans en de meeuw hebben het zwaar. En dan de mosselen. De aanvoer van verse Zeeuwse mosselen is hele maal stil komen te liggen door de ijs- Het vele ijs op het water bemoeilijkt niet alleen de scheepvaart, maar levert ook het gevaar op, dat de mosselen kapot gedrukt worden. Mosselen Scheele: ,,We merkten eigenlijk vrijwel direct na het intreden van de vorst dat er ijsvorming ontstond. In 1963 hebben we daar ook problemen mee gehad, maar toen gebeurde dat pas na een paar weken vorst. De mos selvissers vrezen, dat het ijs ook veel mosselen kapot zal drukken. Dan is de schade helemaal niet meer te over zien. Het mag dus zo weer gaan dooi en voor de vissers, want het seizoen was al verre van optimaal en de in komsten blijven achter. J. de Leeuw van Zeeland's roem te Yerseke meldt, dat de mosselconser- ven ook plat liggen. Alle perso neelsleden zijn met vorstverlet naar huis gestuurd. De industrie beschikt echter wel over voldoende voorraden ingelegde mosselen. Van een tekort zal de consument dan ook niets mer ken volgens De Leeuw. Met betrek king tot de aanvoer van mosselen van dit jaar spreekt De Leeuw van een 'rampjaar' voor de vissers en verwer kers. ,,We kampen al drie jaar met een verminderde aanvoer van Zeeuwse mosselen, maar dit slaat alles", meent hij. Veel vogels zijn door de koude be vangen en kunnen niet meer vliegen, zoals deze. gang op de Oosterschelde. Ze zijn niet meer te krijgen. Volgens M. Scheele van de mosselsector ondervinden de schelpdieren grote nadelen van de Stormvloedkering. Doordat de ge tijbeweging achter in de Oosterschel de veel minder is geworden en gema nipuleerd wordt met de schuiven in de kering, kregen we eerst te maken met slibafzetting op de mosselen en nu hebben we veel sneller last gekre gen van ijsafzetting op de percelen". ZIERIKZEE - Alle plezierige kanten van de kou ten spijt, mag het kwik voor velen weer boven nul stijgen. Terwijl het Elfstedencomité zich als symbool van de extreme koude opmaakt voor de vijftiende schaatstocht van allure, blijven de ouderen angst vallig binnenshuis, hopend op betere tijden én voor alles in afwachting van de sneeuw, dat de nog beperkte mogelijkheden van mobiliteit afstraft met 'huisarrest'. Een licht puntje voor een regio als Schouwen-Duiveland is zeker de sociale controle onderling, die problemen voor kan zijn of ze anders nog kan opvangen. Vogels hebben het moeilijk. Op Neeltje Jans zijn deze slachtoffers aangetroffen. Coördinator van de Stichting Wel zijn voor Ouderen, Ruud van der Wei de, ziet in die controle en onderlinge behulpzaamheid van de Schouwen- Duivelanders zeker voordeel. ,,Als de gordijnen wat langer dichtblijven, dan staat er zo een buurman of fami lielid voor de deur, maar natuurlijk hebben de ouderen het hier net zo koud als in Amsterdam bijvoorbeeld. Reken maar, dat onze ouderen een taaie periode achter de rug hebben. Gelukkig heeft onze organisatie nog geen ernstige klachten te horen ge kregen. Laten we hopen, dat de sneeuw uitblijft", aldus Van der Wei de. Behoefte Ouderen hebben duidelijk meer be hoefte aan de warmte dan jongeren. Iedereen kent het verschijnsel, dat een bezoekje aan de grootouders vaak gepaard gaat met een hoge ka mertemperatuur. En ook de zwemba den zijn juist voor ouderen vaak en kele graden warmer. ,,Ja, dat is bekend en is terug te voeren op de li chamelijke conditie van de ouderen. Juist die schrijnende koude van en kele dagen geleden was voor hen niet te verdragen". Van der Weide kan het niet vaak ge noeg zeggen. Iedereen moet alert zijn in deze tijd. Ouderen hebben net als jongeren problemen met het stoken. Daar komt bij, dat deze generatie van ouderen weieens gekenmerkt wordt door een bepaalde gêne. ,,Het is zo, dat ze hun problemen niet zo gemak kelijk naar buiten brengen. Maar het mag niet zo zijn, dat ze daardoor in een huis blijven zitten, waar het maar tien graden boven nul is. Dat is gevaarlijk". De verzorgingshuizen zijn prima verwarmd; het gaat juist om de zelfstandig wonende ouderen. De Stichting Welzijn voor Ouderen heeft inmiddels contact gehad met de bejaardensozen en andere instan ties, die dicht bij de bejaarde mensen staan. Hierdoor heeft Schouwen- Duiveland een zekere vorm van hulp verleningsnetwerk opgezet, dat een goede dienstverlening moet garande ren. „Maar juist mensen, die niet snel van zich laten horen, laten ook de vrijwilligers niet gemakkelijk binnen. Het is maar goed, dat zo'n 95 van de ouderen een telefoon heeft". De loodgieter bellen bijvoorbeeld. Maar Van der Weide erkent desge vraagd meteen, dat er een behoorlij ke financiële schade geleden wordt door de ouderen. Dat dit ouderen weerhoudt van het inschakelen van de loodgieter gelooft Van der Weide niet direct, maar dat het een pro bleem is vindt hij wel. „Als de kou voorbij is, dan moet er een inventari satie komen van de voorgekomen problemen. We kunnen dan een soort 'draaiboek' opstellen om -.Volgend jaar weer snel "iir te-springen: Mis-5 schien is draaiboek een wat groot 1 woord, maar duidelijke ideeën 'overl' die hulpverlening moeten er wel ko-1 men, al gaat het nu ook goed". Kachel Het laat zich raden, wat mensen doormaken als de kachel het laat af weten of de waterleiding bevroren is. Vaak nog erger is het, wanneer ie mand de winter ingaat met een afge sloten gasleiding, omdat de betaling aan de PZEM niet voldaan is. Hoewel een woordvoerder van de PZEM geen regionale cijfers wenst („en kan") ge ven, staat het ook volgens hem vast, dat hier mensen zonder gas zitten. De PZEM-directie is zonder bemid deling niet bereid om (tijdelijk) gas te verstrekken aan wanbetalers. Wel is besloten om in perioden, dat het kwik onder nul is gedaald, geen gasmeters meer weg te halen. „Verder kan de PZEM niet gaan. Zosnel de koude voqfbij is, gaat de procedure weer door en wordt de meter alsnog weggehaald. Voor mensen, waarbij het gas al eerder afgesloten werd, kan De mosselvissers zitten in de problemen nu de verse Zeeuwse mossel niet meer te verkrijgen is. Donderdag 29 januari ZIERIKZEE - De Schouwen-Duivelandse zelfhulp groep MBD (minimal brain dysfunction) heeft voor don derdag 29 januari een thema-avond'op het programma staan in de Driehoek te Zierikzee, die om 20.00 uur be gint. Tijdens de bijeenkomst staat de Stichting Integra tie Buitenbeentjes centraal, waarbij speciale aandacht geschonken wordt aan de 'jong-volwassenen'. Deze stichting probeert ouders en jong volwassen buitenbeentjes vanaf de pubertijd steun te bieden en maakt zich hard voor deelname aan en opname in de maatschappij. Wat zijn eigenlijk 'buitenbeentjes?' Dat laat zich moeilijk omschrijven, maar kenmerken kunnen bijvoorbeeld zijn moeilijke spraak, overbeweeglijk. weinig weerbaar, onhandig, nerveus, slechte schoolprestaties en moeilijk in staat normale contacten te leggen met leeftijdgenoten. Onderzocht 9 Dan kan er sprake zijn van een lich te hersenfunctiestoornis (minimal brain dysfunction). Zo'n kind moet goed onderzocht worden en behan deld door een team van deskundigen uit verschillende vakgebieden. Dat dient tijdig te gebeuren, daar anders de kans bestaat op tegenstrijdige ad viezen, een verkeerde aanpak, onbe- en zussen en angsten voor de toe grip voor het kind. isolement van ou- komst, ders en kind, gefrustreerde en soms wanhopige ouders, ontregelde broers Kinderen worden groot en soms verdwijnen de geconstateerde afwij kingen, maar vaak ook niet. Deze nieuwe volwassenen krijgen dan met tal van onplezierige zaken te maken. De aanpassing verloopt stroef, het isolement overheerst, slechte oplei dingskansen, waardoor weer minder kansen op de arbeidsmarkt, uitbui ting, onbegrip, ontreddering door weggevallen ouders, nauwelijks va kantiemogelijkheden en soms totaal geen hulp. Dit is slechts een greep uit de zaken, waarmee de MBD-er gecon fronteerd kan worden. Om die buitenbeentjes te begelei den zijn er in Nederland drie organi saties, waarvan de MBD-werkgrocp van de BOSK een afdeling op Schouwen-Duiveland heeft. De overi ge twee zijn de Pijler, die met name aandacht geeft aan de vraagstukken met betrekking tot onderkenning van leer- en opvoedingsmoeilijkheden bij de schoolgaande jeugd en de Stich ting Integratie Buitenbeentjes, die nu dus een bezoek brengt aan de Drie hoek. Iedereen is welkom tijdens de informatie-bijeenkomst. ZIERIKZEE Onderwijs De Zeeuwse Dag- en Avondscholen gemeenschap, school voor volwasse nen, start eind januari twee cursus sen; namelijk de opstapcursus en maatschappijleer. Eerstgenoemde cursus omvat rekenen en Nederland se taal voor een ieder met lagere school-kennis, die zijn of haar studie wil ophalen. Woensdag 28 januari is hiervoor een kennismakingsbijeen komst vanaf 09.30 uur. Opgeven kan via 01110-6368 of 01110-2809. Voor de cursus maatschappijleer kan men ook terecht in het onderkomen aan de Manhuistraat 2. Schouwen-Duiveland- route in bundel De route Schouwen-Duiveland met de klok mee die vorig jaar door de Werkgroep Industriële Archeologie werd opgesteld zal in verkorte versie worden opgenomen in het boek Op zoek naar ons industrieel verleden. Deze bundel met beschrijvingen van routes langs monumenten van bedrijf en techniek die vorig jaar verscheen bleek zo succesvol dat werd besloten volgens dezelfde formule een tweede bundel uit te geven. Deze keer zal het boek een Zeeuwse versie bevatten in de vorm van voornoemde route. DREISCHOR Crescendo Muziekvereniging Crescendo houdt zaterdag 24 januari haar jaarlijkse donateursuitvocring in het dorpshuis te Drcischor. Na een openingswoord door voorzitter mevrouw M. L. van der Weijde-Smits opent de blokfluit- groep onder haar leiding met een viertal werkjes. De fanfare onder lei ding van mevrouw L. van Mechelen sluit het muzikale gedeelte af met acht stukken. De eigen toneelgroep met regisseur Kees van der Vreugde treedt dit jaar voor het voetlicht met een vrolijk spel in twee bedrijven. Het stuk van Hans van Wijngaarden Pa sprong in het diepe wordt ge bracht door acht spelers. Zaterdag 31 januari volgt een tweede uitvoering. Beide uitvoeringen beginnen om 19.00 uur. Huisvesting voor jongeren In het Goese jongerencentrum 't Beest is er vrijdag 30 januari een bij eenkomst voor jongeren over het the ma jongerenhuisvesting. De organi satie is in handen van het Zeeuws Servicebureau voor jeugd- en jonge renwerk en de Stichting Bouwwin- kel. Beide organisaties hebben ad vies ingewonnen bij de Zeeuwse Jeugdraad. De themabijeenkomst be gint om 17.00 uur. MIDDELBURG Keuze dokter „Wat is wijs bij de keuze van een dokter", is de naam van een VUSA- cursus die gedurende vijf avonden in Middelburg wordt georganiseerd voor iedeeen die belangstelling heeft voor de verhouding tussen reguliere en alternatieve geneeskunde. Op de bijeenkomsten zat onder andere de natuurwetenschappelijke geneeswij ze, homeopathie en de functie en plaats van de huisarts worden behan deld. De cursus vindt op 16 en 23 fe bruari en 23 maart plaats in de bovon- foyer van de Schouwburg van Mid delburg en op 9 en 16 maart in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg. Aanvang steeds 19.45 uur. Nade re informatie en opgave via telefoon nummer 020 - 5482674. TOKYO - In Sinuiji, in het westen van Noord-Korea, zijn de naar schat ting 150 miljoen jaar oude fossiele resten gevonden van een pterodacty- lus. STELLENDAM - De vanmorgen in Nederland gearriveerde premier van Zuid-Korea, Sliinyong Lho, brengt woensdag, morgen, een bezoek aan de Haringvlietsluizen. Zuid-Korea kent namelijk een soortgelijk water bouwkundig project. Lho arriveert in gezelschap van minister drs. N. Smit-Kroes omstreeks 14.00 uur. Vandaag brengt Lho een bezoek, aan de koningin, premier Lubbers en P. A. J. M. Steenkamp, voorzitter van de Eerste Kamer. De premier wordt op zijn reis ondermeer vergezeld van zijn vice-minister van buitenlandse zaken, Jay Nee Oh. en een aantal top ambtenaren van dit departement, alsmede vertegenwoordigers van Ko reaanse bedrijven. DEN HAAG - Ook in de tweede helft van vorig jaar is de werkloos heid onder buitenlanders licht geste gen, tot 71.200. Hun aandeel in de to tale werkloosheid is nu ongeveer 10 procent. Dat is veel meer dan het aandeel van buitenlanders in de af hankelijke beroepsbevolking: onge veer 4,5 procent. Dit blijkt uit het ovcrziehl van de arbeidsmarkt in de cember 1986 van hel ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Kijkend naar de jaargemiddelden blijkt de totale werkloosheid te zijn gedaald van 761.000 in 1985 tot 710.700 in 1986 Het aantal werkloze buiten landers is in dezelfde periode geste gen van 67.400 tot 69.200.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4