Westerschouwse raad eens met bestemming Karolingische Burcht Oud-gedeputeerde Van Ommeren lid van werkgroep ouderenraad Oplevering woningen Beter Wonen Gelijk? Projectielen vliegen schaatsers om de oren Aanrijding in Brouwershaven Bootbrand in haventje Viane Drukte haven Burghsluis Vergadering van ZLM Hulp voor ouderen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 januari 1987 Nr. 24069 3 Leden van de actiegroep Stop Bors- sele hebben een korte actie gehouden tegen de aanwezigheid van een kern centrale in Zeeland. Dit naar aanlei ding van de resultaten van een on derzoek naar de (on)veiligheid van de centrale, zoals gebleken is na een diepgaand onderzoek door het Atoombureau in Zwitserland. „Zie je wel dat we gelijk hebben gehad. De centrale is niet veilig, dus zijn we altijd voorgelogenluidt de reactie van de actievoerders. Iedereen acht de onderzoekers van het Atoombu reau hoog en het is danook een tries te constatering, dat de centrale in derdaad niet aan de veiligheidsvoor schriften voldoet. De PZEM heeft niets anders kunnen doen, dan de centrale vroegtijdig te sluiten. Ze had dat toch wel gedaan voor de re gelmatig terugkerende 'schoon maakbeurt'. De kerncentrale is sinds enkele dagen uit roulatie voor de vervroegde wisseling van de splijt stof en het opzetten van een uitge breid controle-beveiligings en bor- gingssysteem. De actievoerders hebben gelijk gekregen, maar daar mee heeft de PZEM-directie niet per definitie ongelijk gehad. Het is maar de vraag of de energie-top geweten heeft, dat de centrale niet veilig ge noeg ivas. Het is maar de vraag of er voldoende kennis in huis was en is. Geen partij trekken voor de directie, want die is heelwel zelf in staat haar zaken te behartigen, maar een nuan cering op het gebeuren in Borssele is op zijn plaats. De actievoerders heb ben voor een verkeerde methode ge kozen om op de publieke opinie in te spelen. Wat ze nu doen is het bagatal- liseren van het probleem door sim pelweg te stellen, dat zij gelijk heb ben en de anderen niet. Zo simpel ligt dat niet. Door de éénzijdige actie heeft de groep niet meer steun gekre gen, maar werkt ze hard aan het te genover elkaar stellen van de twee partijen - voor- en tegenstanders - zo die er al zouden zijn in deze vorm. Het doet een beetje denken aan de reacties op Tsjernobyl, toen milieu- lievend Nederland iets té enthou siast insprong op de ellende in de Sowjet-Unie. Er zijn inderdaad grote vraagtekens te plaatsen bij het ge bruik van kernenergie, maar hadden de tegenstanders na het verschijnen van het vernietigende rapport niet beter nogeens met de alternatieven op de proppen kunnen komen? Dat had de discussie wat minder fel ge maakt, waarbij partijen gevormd worden. Die partijen hebben toch één belangrijke overéénkomst. Ze bestaan uit mensen, die allen gebaat zijn bij een veilige woonomgeving; PZEM-directeur of actievoerder.... AvdW DEN HAAG - Het bestuursrecht kan worden gekarakteriseerd als een lappendeken van onoverzichtelijke en niet op elkaar aansluitende rege lingen. Het voorontwerp algemene wet bestuursrecht is bedoeld om daarin verandering te brengen door het vastleggen van algemeen gelden de en gemakkelijk toegankelijke re gels. Dat stelt het ministerie van bin nenlandse zaken in een bekendma king over het voorontwerp van de commissie-Scheltema, dat is aange boden aan minister Korthals Altes van justitie en minister Van Dijk van binnenlandse zaken. ZONNEMAIRE - Schaatsers op de Kreken van Zonnemaire werden zondag onaangenaam verrast toen zij schoten hoor den en de projectielen hen om de oren vlogen. Naar aanlei ding hiervan stelde de Rijkspo litie Schouwen-Duiveland in samenwerking met de veldpo litie een onderzoek in waaruit bleek dat de kogels afkomstig waren uit een zelf gemaakt vuurwapen. Zij constateerden dit na huiszoeking in de wonin gen van E. C. B. uit Zonnemai re en E. J. G. uit Dordrecht die eveneens een woning in Zonne maire heeft. De politie nam een zelfgemaakt vuurwapen met de daarbij behorende on derdelen in beslag, alsmede een ploertendoder. Uit het on derzoek is tot op heden geble ken dat E. C. B. met het zelfge maakte vuurwapen in de tuin op leegstaande flessen aan het schieten was. Hierbij kwamen de projectielen in de omgeving van de Kreken terecht. De poli tie maakte proces-verbaal op. BROUWERSHAVEN - Twee auto's liepen lichte schade op door een aan rijding maandagmiddag op de Tram baan te Brouwershaven. T. F. uit Brouwershaven reed met zijn voer tuig achteruit op de geparkeerd staande auto van A. H. eveneens uit Brouwershaven. VIANE - Door nog onbekende oor zaak brak maandagavond brand uit in een van de werkschepen van de fir ma v. d. M. die in het haventje van Vi ane liggen. De brandweer van Duive- land wist het vuur te blussen en de Rijkspolitie te water verleende bijstand. De technische recherche stelt een onderzoek in naar de oor zaak van de brand. Enkele leden op onderdelen tegen BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wes- terschouwen heeft ingestemd met het nieuwe bestem mingsplan de Karolingische Burcht, zij het dat drie le den op onderdelen bezwaren aantekenden. Zo bleek tijdens de raadsvergadering in Burgh-Haamstede. Het plan omvat de ontwikkeling van een agripark (land bouwmuseum annex kinderboerderij), de reconstructie van de Burcht tot een cultuur-historisch monument, de uitbreiding van de begraafplaats Burgh en de uitbrei ding van bungalowpark Burghstede met daarbij sport centrum Krayestein met een zwemaccommodatie. CDA-er J. W. Geleijnse had twee duidelijke vragen over de plannen. Enerzijds wilde hij weten of de uit breiding van Burghstede inderdaad gepaard zal gaan met de aanleg van een zwembad, waar ook de plaatselij ke bevolking gebruik van kan maken en anderzijds was hij benieuwd of de raad betrokken gaat worden bij het nog nader in te vullen agripark. In dat plan wordt namelijk gesproken van horecavestiging, dat mogelijk ook zondags open gaat. Garantie Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer gaf hem de garantie, dat het zwembad gelijktijdig aange legd gaat worden met de bungalow uitbreiding. ,,Het is ondenkbaar, dat er gefaseerd gewerkt gaat worden", aldus de eerste burger. Wat die be trokkenheid van de raadsleden bij de invulling van het agripark betreft, zei ze dat het college volgens de re gels de mogelijkheid heeft dit buiten de raad om uit te werken. ,,Maar we hechten zoveel waarde aan de plan nen, dat ik U toezeg, dat de commis sie ruimtelijke ordening gehoord zal worden". PvdA-raadslid G. J. W. van der Salm maakte nogeens hardop duide lijk, dat dit wel inhoudt, dat het col lege in principe de vrijheid heeft de adviezen van de commissie naast zich neer te leggen. Een kwestie van goed vertrouwen dus en die wilde VVD-fractievoorzitter dr. H. J. van Zuylen het college graag geven. J. van den Berge (RU) had meer moeite met de plannen, dan zijn CDA- collega. Hij zei geen enkel probleem te hebben met de begraafplaats Burgh, de cultuur-historische recon structie en het agripark. Maar hore cavestiging erbij zag hij niet zitten. Ook de uitbreiding van Burghstede ging Van den Berge te ver. Hij zag hierin een aantasting van het land schappelijk karakter. ,,Ik denk niet dat er nog een grote behoefte is aan bungalowparken. Als dit toch door gaat, dan hoop ik, dat rekening ge houden wordt met de bebouwings- grens ten behoeve van de inwoners van de gemeente", aldus Van den Ber- Weinig- moeite Van Zuylen had weinig moeite met de plannen. Het agripark liet hij bui ten discussie, omdat het nogeens besproken gaat worden, zodra de de- fintieve plannen klaar zijn. Met de begraafplaats zei hij bijzonder blij te zijn; zo ook met het cultuur-histori sche karakter, dat de Karolingische Burcht gaat krijgen. Uitbreiding van de Burcht vinden de liberalen alleen dan gewenst, wanneer het zwembad erbij komt voor de burgers. Zoals eer der vermeld; die garantie gaf de bur gemeester hen. Bij de PvdA-fractie waren de me ningen verdeeld. Juist op het punt van de uitbreiding van de Burghste de. J. C. Hendrikse zei met pijn ak koord te gaan met de uitbreiding. Hij zag hierin een unieke kans om de sportaccommodatie uitgebreid te krijgen voor de gemeente. Maar Van der Salm sprak mede namens fractie genoot C. Verton van een 'mes op de keel' beslissing. ,,We hebben het principe tegen grootschalige uitbreiding van de re creatieve voorzieningen te zijn. Ook wij vinden het zwembad van groot belang voor de bevolking, maar daarvoor willen we onze principes niet overboord zetten", aldus Van der Salm, die weinig vertrouwen had in de mogelijkheid van het college om een exploitatie van het zwembad te garanderen voor het hele jaar. „Niet dat ik geen vertrouwen in de exploi tant zou hebben, maar de financiële positie zou weieens kunnen eisen, dat het zwembad deels dicht moet". Met zijn collega Hendrikse had hij geen moeite met de begraafplaats in Burgh, de reconstructie van de Burcht tot cultuur-historisch pro- dukt, en het agripark „thans ak koord met de agrarische bestemming met wijzigingsbevoegdheid", aldus Hendrikse. Tijdens de vergadering werd alsnog een bouwvergunning afgegeven aan A. Dambruin voor het bouwen/uit breiden van een fruitopslagruimte op zijn perceel aan de Vertonweg 2. Hier bij werd wel een boeteclausule opge nomen, ondanks enige twijfels bin nen de raad. „De aanvrager heeft gezegd niet akkoord te willen gaan met het boetebeding, dat in werking treedt «als de uitbreiding niet ge bruikt wordt waarvoor het is ge bouwd. Dan kun je op de vingers van één hand natellen, wat de aanvrager van plan is", aldus wethouder A. J, Padmos. Tijdens de vergadering werd voorts ingestemd met de exploitatie rekening van de bibliotheek de Schutse, zodat weer 600 boeken aan geschaft kunnen worden. Van der Salm zei verder tevreden te zijn met het Zeeuws rapport ten behoeve van de slachtofferhulp. Wel zei hij een pa ragraaf te missen over de hulp aan de recreant. „Mogelijk, dat er in de fol der enkele landelijke nummers op te nemen zijn", reageerde de voorzitter. BURGHSLUIS - Het aantal Inge komen schepen in de haven van Burghsluis is in 1986 iets teruggelo pen ten opzichte van het voorgaande jaar. In totaal betreft het een vermin derd aantal van 303 schepen/boten. De belangrijkste terugloop is ge constateerd in de categorie vaartui gen van Rijkswaterstaat. Kwamen er in 1985 nog 814 schepen door, in 1986 waren het er nog maar 219. Ook het aantal olieboten is teruggelopen van 274 tot 161. De vissersschepen daaren tegen hebben de haven van Burgh sluis vaker bezocht. Kwamen er in 1985 nog 133, vorig jaar waren het er al 228. Hoeveelheid Totaal verscheepte hoeveelheid goe deren in 1986 met tussen haakjes de kilo's in 1985; granen 1.503.539 kg (1.263.313 kg), zand 6.957.400 kg (4.633.600 kg), visprodukten 740.820 kg (124.222 kg), erwten 501.000 kg (559.000 kg), water 3.438.000 liter (6.344.000 liter) en olie 4.859.700 liter (9.525.800 liter). ZIERIKZEE - De kring Schouwen- Duiveland van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) houdt donderdag 22 januari haar algemene ledenvergadering in de Graanbeurs te Zierikzee. De bijeenkomst begint om 16.30 uur. Eerst spreken de aanwezigen over het huishoudelijk gedeelte, waarna een avondprogramma volgt, dat om 19.30 uur begint. ZIERIKZEE - De Stichting Welzijn voor Ouderen op Schouwen-Duiveland heeft in verband met het barre winter weer een hulpdienst ingesteld voor ouderen op Schouwen- Duiveland, die hulp nodig heb ben en hiervoor geen beroep kunnen doen op familie, ken nissen of buren. Bejaarden die een beroep willen doen op deze voorzie ning van de stichting kunnen contact opnemen met me vrouw A. F. van de Zande (Stichting Welzijn voor Oude ren), telefoon: 01114-1388, me vrouw R. van der Noord (Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen), telefoon: 01110-5381 of mevrouw J. A. van Kooten (Stichting Welzijn voor Oude ren) telefoon: 01110-5346. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 10.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 en 01110-2449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3560 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41.00; per jaar 1 15650; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbo<|e ge meld fe worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdarg. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor de leden van deze onlangs inr gestelde werkgroep, breken drukke tijden aan. „Uiterlijk 1 juli dit jaar moet de visie van dit gezelschap over het al dan niet oprichten van een spe ciale adviesraad vor ouderen, haar status en haar werkveld in een rap port bij minister Brinkman op tafel liggen". Ten einde zo efficiënt moge lijk te werken is uit deze werkgroep een deelgroepje gevormd die een „discussiestuk" op gaat stellen om de besprekingen, die gemiddeld eens in de twee weken binnen de muren van het departement van wvc in Rijswijk worden gehouden wat te vergemak kelijken. Realiteit Dat dit uiteindelijk moet resulte ren in een onafhankelijke adviesraad voor ouderenbeleid is volgens Van Ommeren onvermijdelijk. „Gezien de demografische ontwikkelingen en de emancipatie van ouderen, die meer gestalte krijgt kun je niet lan ger om deze raad heen. Denk alleen maar eens aan het probleem van de dubbele vergrijzing, dat niet alleen een verhoging van het absolute aan tal bejaarden inhoudt, maar dat te vens een verhoging van het aantal 80- plussers impliceert. Dergelijke ont-. wikkelingen brengt een aantal ver schuivingen binnen het maatschap pelijk bestel met zich mee, denk alleen maar eens aan de groeiende hoeveelheid middelen die nodig zijn om het voorzieningenniveau op een aanvaardbaar peil te houden. En dat terwijl de inkomsten uit belasting heffing met het groeiende aantal in- actieven gaat dalen. Dat alles moet resulteren in een verschuiving van middelen. Een mogelijkheid is wel licht om gezien het dalend leerlingen aantal wat geld vrij te maken bij on derwijs of bij het jeugdbeleid", aldus het enige Zeeuwse lid van de landelij ke voorbereidingswerkgroep. „Dit is echter een politieke afweging die niet tot het terrein van de werkgroep be-' hoort maar die wellicht in een later stadium in de mogelijke raad voor het ouderenbeleid ter sprake komt. Einde Mocht die adviesraad er komen en een wettelijke status krijgen dan houdt dat wel het einde van de CCB in. Uit een door deze commissie gepu bliceerd voorlopig rapport blijkt dat deze commissie positief staat tegen over een adviesraad voor ouderenbe leid. De CCB heeft er dan ook geen bezwaar tegen om in deze raad te in tegreren, mits deze raad evenals de CCB een wettelijke status krijgt. „Door wie de belangen van de oude ren worden verdedigd maakt niet uit als het maar gebeurt, stelt Van Om meren pragmatisch vast. Terughoudend „Dit voorstel om tot een speciale raad met een beperkte taak te komen kreeg echter niet a la minute instem ming van de ministerraad, die bij di verse adviesinstanties, die op een of andere wijze betrokken waren bij het bejaardenbeleid, advies vroegen. Uit de weinig enthousiaste en soms zelfs uitgesproken negatieve reacties bleek dat deze adviesraden bang wa ren voor een overlapping van de werkzaamheden", aldus de voorzitter van de Centrale Commissie Bejaar denoorden (CCB). Deze overkoepe lende organisatie toonde zich vanaf het allereerste begin een voorstander van het instellen van een dergelijke voorlopige raad. Evenals de Neder landse Federatie voor Bejaardenbe leid (NFB) en het Centraal Orgaan Samenwerkende Bonden voor Oude ren (COSBO). De tijd - begin jaren tachtig - waar in deze gedachte over een speciaal ad viesorgaan voor ouderen opgeld deed werkte evenwel niet in het voordeel: de commissie Van der Ploeg kwam na een gedegen onderzoek tot de conclu sie dat sanering van het doolhof van adviesinstanties noodzakelijk was. Deze weinig perspectief biedende vi sie was ook bij de commissie Her structurering merkbaar. Geen afstel Deze terughoudendheid zorgde dan wel voor uitstel maar beslist niet voor afstel. Eind januari 1986 werd er met het oog op de herstructurering van de landelijke organisaties eén uitgebreide commissievergadering in de Tweede Kamer gehouden over de herstructurering van landelijke orga nisaties. Was de commissie Van der Ploeg op de valreep tot de conclusie gekomen dat een ouderenraad die meerdere sectoren van het ouderen beleid onderhanden zou nemen zeker op zijn plaats was, ook binnen het parlement kon men zich vinden in dit voorstel. „Eind januari vorig jaar be stond er in de Tweede Kamer een ka Zierikzeeënaar als enige Zeeuw in landelijke werkgroep ZIERIKZEE/OUWERKERK - In Zierikzee en Ouwerkerk worden deze week „bij elkaar" dertien woningen opgele verd. Bouwbedrijf Prince uit Burgh-Haamstede levert er negen aan de Lange Sint Janstraat te Zierikzee op. Naast twee bejaardenwoningen, waarvan er één is aangepast, bestaat het complex verder uit zeven woningen voor kleine huishoudens. De huur van deze woningen bedraagt f 449 per maand. De architectuur van de woningen in Zierikzee kwam voor rekening uan Architectenburo Leo de Jonge uit Rotterdam. Met de bouw van deze woningen heeft op drachtgever Beter Wonen opnieuw een bijdrage geleverd aan de stadsvernieuwing in Zierikzee. Bouwbedrijf Boogert uit Oosterland levert de andere vier woningen op, die gebouwd zijn aan de Zuidstraat in Ouwerkerk, (zie foto). Het blok van vier is onderdeel van een project van in totaal acht woningen, die Beter Wonen in Ouwerkerk laat bouwen. Vier daarvan zijn gezinswoningen met twee slaapkamers. De andere vier, die binnenkort ook worden opgeleverd zijn in principe bedoeld voor bejaarden: deze zijn aan de Ring gebouwd. Het ontwerp is gemaakt door Architectenburo Kraamer Partners uit Schilddebeurs. De huurprijs voor deze woningen ligt op 468,-— per maand. ZIERIKZEE - „Het is een goede zaak dat de problema tiek van het ouder worden meer aandacht krijgt gezien het toenemend aantal ouderen en het groter wordende aantal 80-plussers. Daarbij speelt ook de emancipatie van de oudere een rol". Deze mening huldigt R. van Om meren, oud-gedeputeerde en lid van de voorbereidende werkgroep, die door minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur is ingesteld met het doel de mogelijkheden te onderzoeken voor het instellen van een adviesraad voor het ouderenbeleid. Van Ommeren verte genwoordigt in de werkgroep de Centrale Commissie Be jaardenoorden (CCB), waarvan hij voorzitter is. Met het installeren van een voorbe reidingswerkgroep wordt tegemoet gekomen aan de wens van een kamer brede meerderheid om een advies raad voor het ouderenbeleid te in te stellen. Deze raad zal in de toekomst de minister van welzijn, vólksge zondheid en cultuur adviseren om trent zaken die betrekking hebben op het welzijn van ouderen. „Het plan om over te gaan tot het instellen van een raad voor het ouderenbeleid, dat toen nog te boek stond als bejaarden beleid is in 1970 door kamerlid Kap- peyne van de Coppello (VVD) gelan ceerd", aldus Van Ommeren. Ook christendemocrate Cornelisse maak te zich sterk voor dit idee. Dit alles resulteerde uiteindelijk in een proef van een instellingsbeschikking, door staatssecretaris Wallis de Vries van het toenmalige ministerie van CRM in de zomer van 1980 uitgevaardigd. Een kamercommissie die zich over dit voornemen boog kwam dan ook met het idee om een voorlopige raad voor het ouderenbeleid te vormen. merbrede meerderheid voor het idee om een speciale adviesraad voor ou deren in te stellen. De minister ging mede door toedoen van de uitspraak van de commissie Ploeg door de knieën", resumeert Van Ommeren de wordingsgeschiedenis van de nog in te stellen raad voor het ouderenbe leid samen. „Het kabinet heeft zich hierbij niet zozeer afwijzend maar wel terughoudend opgesteld", luidt Van Ommerens mening. De installatie van een nieuwe ad viesraad is niet op korte termijn te verwachten. „Begin jaren negentig" schat Van Ommeren voorzichtig. Zo lang is het echter nog lang niet. Alvo rens het officiële begin van deze nieuwe adviesraad moet, zo heeft het kabinet uiteindelijk besloten, een werkgroep de nodige voorbereidende werkzaamheden verrichten. Van Ommeren: „Ouderen willen meepraten over hun eigen positie". Deze werkgroep die 27 november van het afgelopen jaar geïnstalleerd is, staat onder leiding van drs. C. Dekker, oud-burgemeester van Dron- ten. Namens de COSBO nemen de he ren J. M. Smit en Th. F. W. Wehkamp zitting in het gezelschap, terwijl de Landelijke Samenwerkende Bejaar denoorden vertegenwoordigd zijn door J. W. Rengelink en mevrouw mr J. E. Lucardie. Voor het CCB nemen oud-gedeputeerde R. van Ommeren en B. van Veen de honneurs waar ter wijl als adviseur drs E. van der Kooy van het ministerie van WVC optreedt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3