Reuzenkabeljauw aan haak Gemeenteraad Westerschouwen op de bres voor Neeltje Jans Plannen oprichting surfcentrum bij het strand Grevelingendam K DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nog 9 nachten slapen AUTO LOUIS GOEDBLOED to Auto rijdt verkeersbord om A t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nieuw plan De recentelijk opgerichte Exploitatiemaat- Karolingische Burcht Winterperiode Beresterk De gemeenteraad van Westerschouwen is ak- Veel mensen beginnen geleidelijkaan meer Leon van der Wielen werd de beresterke win- schappij Westerschelde bv heeft een nieuw koord gegaan met de bestemming van de Ka- dan genoeg te krijgen van de aanhoudende naar van de eerste marathon uit de driedaag- plan te berde gebracht voor de vaste oeverver binding. (Pag. 2). rolingische Burcht, al hadden drie leden enige winterperiode. De redactie van de Zierikzee- bedenkingen. (Pag. 3). sche Nieuwsbode peildede meningen. (Pag. 4). die de eilandelijk marathonkampioen moet aanwijzen. (Pag. 9). DINSDAG 20 JANUARI 1987 143ste jaargang Nr. 24069 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie altijd over de toekomst tobt, zal de toekomst nooit winnen en verliest het tegenwoordige. Julius Wolff Zoals bekend leken er in eerste in stantie twee gegadigden voor Neeltje Jans, dat momenteel nog niet defini tief bij een gemeente is onderge bracht. Veere en Westerschouwen hebben zich altijd al graag als nieuwe 'eigenaar' gezien. Maar gs hebben in een voor-ontwerp te kennen gegeven de voorkeur te geven aan Wissenker- ke. Dat zit de gemeente Westerschou wen bijzonder hoog, want - zoals PvdA-raadslid G. J. W. van der Salm het tijdens de raadsvergadering ver woordde „Neeltje Jans en Wester schouwen zijn een beleidsmatige één heid, die niet los van elkaar te zien zijn". Brief Vandaar dat het college de raad maandagavond een brief ter goedkeu ring voorlegde, die naar gs gestuurd gaat worden. In die brief spreekt de gemeente haar mening uit, waarbij de voordelen van Westerschouwen staan opgesomd. Uit die voordelen blijkt (ze zijn eerder verwoord in deze krant- red), dat Westerschouwen de gemeente is voor Neeltje Jans. In diezelfde brief noemt de ge meente zich tevens voorstander van het handhaven van de gemeente grens op de wateren. Als het aan gs ligt, dat verliest de gemeente 6.582 hectare buitenwater. Een financiële aderlating van ruim 350.000 gulden Advertentie Zierikzee - Telefoon 01110-4951 Burgemeester in Van Gewest tot Gewest BURGH-HAAMSTEDE - Het zit de gemeente Wester schouwen bijzonder hoog, dat gedeputeerde staten van Zeeland voornemens zijn de minister van binnenlandse zaken te adviseren Neeltje Jans aan Wissenkerke toe te delen. Het is zaak, dat zowel het college als de raadsle den alles in werking stellen om dit te voorkomen. Voor hen staat het als een paal boven water, dat Neeltje Jans bij Westerschouwen hoort. Niet zozeer om financiële re denen, maar voor alles omdat het gebeuren rondom Neeltje Jans beleidsmatig van enorm belang is voor Wes terschouwen. meente nogeens duidelijk te verwoor den. Tot één februari bestaat de mo gelijkheid om bezwaar aan te tekenen. „We zullen als gemeente al les in het werk stellen om gs te over tuigen van onze mening". Ook J. W. Geleijnse (CDA) dacht hier zo over. „Het is begrijpelijk, dat we als bestuurders onze invloed uit oefenen. Inderdaad is het zo, dat we op bestuurlijk niveau alles in huis hebben om Neeltje Jans binnen onze grenzen te krijgen", aldus de chris ten-democraat. Met hem wenste ook RU-raadslid J. van den Berge het col lege alle succes toe. Het Natuur- en recreatieschap De Grevelingen heeft een programma van eisen opgesteld waarin de oprichting van een surfcentrum aan het Grevelingenstrand mogelijk zou kunnen worden. Volgens Van der Perk zou de ge meente Bruinisse, onder wiens grondgebied het strandje valt, een dergelijke voorziening daar wel graag willen. Maar die moet uiter aard worden gerealiseerd binnen de bestaande rechten. En de gemeente heeft het recht van pacht voor een kiosk op het betreffende strand ver leend aan de beheerder van het res taurant aan de Grevelingen, de heer C. G. Hagendijk. Omdat het surfcen trum ook een verkoopmogclijkheid van eten en drinken zou inhouden, moet onder andere met hem worden overlegd voor een en ander doorgang kan vinden. Volgens ir Van der Perk is de kans dat de plannen kunnen worden ge realiseerd vrij groot, maar niet meer in 1987. „Als we tot zaken kunnen komen op korte termijn zou dat nog inhouden dat het surfcentrum op zijn vroegst in 1988 gereed zou zijn". Hij vertelde dat de Rijksdienst nu in eer ste instantie onderhandelingen gaat voeren met de kioskhouder. Mevrouw A. J. Hagcndijk-van Dui- vedijk die samen met haar man het restaurant aan de Grevelingendam en de kiosk op het strandje beheert sinds november 1986 had alleen via Advertentie is volop zomer bij „eisburo van oeveren Voot het ruimste assortiment in alle soorten reizen en vakanties naar ralobu» vonoevefen appelmarkt 21 zierikzee telefoon 01110-5036 UTRECHT - De 21-jarige Utrechter P. van de Coelen is in zijn woonplaats om het leven gekomen nadat hij op zijn fiets was geschept door een auto. Dat heeft de politie meegedeeld. ZON- EN MAANSTANDEN 21 jan. Zon op 08.37, onder 17.06 Maan op onder 11.00 22 jan. Zon op 08.36. onder 17.08 Maan op 00.31 onder 11.11 Laatste Kwartier: 22 jan. (23.47) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het krachtige hogedruk- gebied, dat al dagenlang ons weer be paalt trekt langzaam via onze omge ving naar het zuidwesten. Hierdoor draait de wind bij ons naar weste lijke richtingen, maar blijft zwak. Vanaf de Noordzee kan daardoor ge leidelijk wat minder koude lucht ons land gaan binnenstromen. Bij het binnendringen van deze lucht kan plaatselijk wat neerslag vallen. Op de koude ondergrond kan zich daar bij op enkele plaatsen ijzel vormen. De temperaturen variëren vannacht tussen de min 2 graden in het noord westen van het land tot min zes gra den in het zuidoosten. Morgenmid dag loopt de temperatuur in het noordwesten voor het eerst sinds vrij dagavond de 9de jl. weer tot iets bo ven nul op. Elders blijft het nog licht vriezen Op donderdag en vrijdag wordt voornamelijk in het noord westen lichte dooi verwacht. De PvaA-man G. J. W. van der Salm sprak over de verhouding tussen Neeltje Jans en Westerschouwen van een beleidsmatige eenheid, die niet los te koppelen is. per jaar. Maar tevens verliest de ge meente dan alle invloed op de activi teiten voor de kust, die een nadelige invloed kunnen hebben op het toe risme van de gemeente. VW-er dr H. J. van Zuylen maakte duidelijk zich volledig achter de in houd van de brief te kunnen scharen met zijn fractie. Wel zag hij graag, dat de Neeltje Jans-toewijzing als eerste punt werd genoemd in de brief. Het buitenwater werd als eerste genoemd namelijk. „We moeten alle nadruk leggen op Neeltje Jans. Dat is voor ons van het allergrootste belang", al dus Van Zuylen. Hij zei dit punt zelfs tot aan de Kroon te willen uitspelen, maar bur gemeester J. L. Niemantsverdri'et- Leenheer hield hem voor, dat dat de procedure niet is bij wetswijzigingen. „Gs geven advies aan de minister, die een en ander weer voorlegt aan de Raad van State. Vervolgens komt het in de Tweede Kamer. Ik vraag U bij uw partijgenoten aan te dringen op een voor Westerschouwen goede oplossing", aldus de eerste burger. Zij'maakte bekend dit tijdens de uitzending van Van Gewest tot Ge west op woensdag 28 januari voor de televisie het standpunt van de ge- Er staat de gemeente heel wat te wachten dus in het komende jaar. Dat bleek ook wel uit de nieuwjaarstoe spraak van de burgemeester, die over het afgelopen jaar alleen optimisti sche geluiden liet horen. Zo is de be volking in de gemeente toegenomen met 46 personen tot 5.256. Daarnaast vertoont het aantal afgegeven bouw vergunningen nog steeds een stijgen de lijn, hetgeen een goed teken voor de werkgelegenheid is. In 1986 wer den er 194 afgegeven in tegenstelling tot de jaren '85 (187), '84 (158), '83 (158) en '82 (120). De eerste burger zei tevens ver heugd te zijn met het gereedkomen van het gemeentehuis; deze maand; de ingebruikname van de Storm vloedkering en het functioneren van de nieuwe gemeentesecretaris jhr. mr. J. O. R. Alberda van Ekenstein. Over het nieuwe jaar zei ze: „De college voorstellen, die Uw raad zullen berei ken zullen niet altijd een ieders in stemming hebben. Het is een goed democratisch-recht oyer de. voorstel len in "de raads- en commissievergade ringen een andere mening erop na te houden en daarover van gedachten te wisselen. Dat dient te geschieden met respectering van andermans menin gen". ZIERIKZEE - Een stukje historie maar dan in een geheel andere context voltrok zich voor de ogen van Zierikzeeënaar I. C. Hilleman uit de Moggestraat, die samen met zijn jongere neef Joop de ijzige kou trot seerde om met het vissersschip Mijntje uit Stellendam uit te varen met het doel op de Noordzee een hen geltje uit te werpen. Met alle gevolgen vandien want Hilleman en zijn neef maakten gedenkwaardige mo menten door. Het betrof hier nief de herhaling van de heftige strijd van de Hoeken met de Kabeljauwen in de vijftiende eeuw, maar meer ,,het gevechtdat de beide verwoede vissers moesten leveren om'hun buit boven water te krijgen. Die buit bestond uit een reuzenkabeljauw van maar liefst 102 cm lang en met een gewicht h)an 21 pond. Een feit dat gezien de uitzonderlijkheid de moeite van het vermelden waard is, ook al is de Nieuwsbode geen regionaal Guinness Book of Records. Rijksdienst voor IJsselmeerpolders onderzoekt mogelijkheden Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Afnemende vorst Afnemende vorst. Veel bewolking maar droog. Middagtemperatuur -3 graden. Weinig wind. Minimumtem peratuur komende nacht -5 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 24 jan.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -3 graden Middagtemp.: 0 graden Windkracht: variabel 2 Vrijdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: noordwest 3 Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 2 graden Windkracht: noordwest 4 BRUINISSE - Als alles volgens plan verloopt zal aan het Grevelingenstrand nabij Bruinisse een surfcentrum worden gerealiseerd waar permanent alle faciliteiten ten behoeve van surfers zullen worden verleend. Volgens ir. J. C. van der Perk van de Rijksdienst voor IJsselmeer polders zal dat op zijn vroegst in 1988 het geval zijn. De dienst onderzoekt momenteel de mogelijkheden om te komen tot de oprichting van een surfcentrum aan de hand van het programma van eisen dat is opgesteld door het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen. ters die regelmatig van het Grevelin- genstrandje en de speciale surfplas daar gebruik maakt. Volgens Van der Perk zou het centrum onder meer ma teriaalberging, onderdelen-verkoop, reparatiefaciliteiten en lesmogelijk- heden kunnen inhouden naar het voorbeeld van de beide surfcentra die aan het Veerse Meer zijn gevestigd. Op Schouwen-Duiveland bestaat een dergelijke voorziening nog niet. Wel zijn er bij het betrefende strandje da gactiviteiten op voornoemd gebied. Recht van pacht Een surfcentrum zoals men dat voor ogen heeft zou een aantal per manente faciliteiten scheppen ten be hoeve van de grote groep waterspor- de gemeente Bruinisse wat vernomen van de plannen. „Wij weten er nog niet zoveel van af, we zijn pas begon nen. Maar alle nieuwe initiatieven die met de recreatie te maken hebben zijn natuurlijk fantastisch", was haar uitgangspunt. In eerste instantie staat het echtpaar dan ook niet afwij zend tegenover het plan. Zij wachten de onderhandelingen af die de Rijks dienst voor IJsselmeerpolders met hen zal voeren. OOSTERLAND - De heer J. A. P. v. D. uit Prinsenbeek liep schade op aan zijn auto toen hij maandagmiddag door onbekende oorzaak van de weg afgeraakte. V. D. reed op de Rijksweg 18 in de richting Bruinisse. Ter hoogte van Oosterland kwam hij in de berm terecht en nam daarbij een verkeers bord en diverse bermpaaltjes mee. Zijn auto werd aan de voorzijde ge deukt en de voorruit was vernield. V. D. liep zelf geen letsel op. ij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1