122223 Groeiende moeilijkheden voor scheepvaart in het Deltagebied itforiri Borsele tegen blokkade WATERSTANDEN - installatiebedrijf Vandaag- mogelijk uitspraak over Elfsteden tocht Krammer sluizen in gebruik Toename werkloosheid Zeeland Meer verkeer Zeelandbrug DEURLOO B.V. Geboorde tunnel van de baan GEZOND ZITTEN VOORKOMT KLACHTEN 2 LEEUWARDEN - De rayon hoofden van de Vereeniging De Friesche Elf Steden komen vanavond (vrijdag) bijeen in de Frieslandhal in Leeuwarden voor overleg met het bestuur. Dat is donderdag afgesproken tijdens de bestuursvergade ring van de vereniging. In de bijeenkomst met de rayon hoofden wordt volgens voor zitter ir Jan Sipkema nog geen datum vastgesteld voor de Elfstedentocht. Het overleg tussen het be stuur en de rayonhoofden is volgens Sipkema louter be doeld voor een beoordeling van het traject van de Elfsteden tocht. ,,We gaan de volledige route doornemen", vertelde Sipkema. ,,Het noordelijke deel, ongeveer een derde van het traject, is nog niet in de ver eiste staat. De sneeuw heeft zich daar met het ijs vermengd, waardoor er kwalster-ijs is ont staan". Wel zullen vrijdag vrijwilli gers het noordelijke deel op gaan om dat schoon te vegen. ,,De dikte van het ijs is nog te onregelmatig", vertelde ijs meester Kroes. ,,Op sommige plaatsen is het ijs tien centime ter, op andere plekken nauwe lijks de helft daarvan". Nog niet duidelijk is, wat het be stuur in het weekeinde zal on dernemen. Sipkema wil eerst afwachten, wat de bijeenkomst met de rayonhoofden oplevert, maar tegenover een verslagge ver van de regionale omroep Friesland liet Sipkema zich ontvallen, dat er ernstig reke ning wordt gehouden met de derde tocht in drie jaar. Televisie De NOS-televisie zal ook dit jaar een eventuele Elfsteden tocht van start tot finish ver slaan. Onzeker is echter of het beeldverslag even uitvoerig zal zijn als in de twee voorgaande jaren. In de NOS-begroting voor dit jaar is in een Elfste dentocht niet voorzien. De be nodigde middelen (het vorig jaar kostte de Elfstedentocht de NOS zeven ton) dienen uit een 'herschikking van de prio riteiten' te komen, waardoor tevens mogelijk zal moeten worden bezuinigd op het aan- taj faciliteiten. Advertentie BRUINISSE - De Krammersluizen in de Philipsdam zullen maandag 2 februari in gebruik worden gesteld. Dat is nodig, orildat de scheepvaart niet langer door het laatste sluitgat van de Philipsdam kan blijven va ren'. Deze opening zal medio april \yorden gesloten en naarmate het werk vordert wordt het voor de scheepvaart steeds moeilijker hier te passeren. Daarom zullen met ingang van fe bruari de schepen voortaan door de Krammersluizen moeten varen. Dit is een zeer groot sluizencomplex, met duwvaartsluizen die zijn uitgerust met een zout/zoet scheidingssysteem. Door een ingewikkeld stelsel van rio len onder de sluisvloeren en buffer bekkens, waarin water kan worden opgeslagen, wordt voorkomen, dat bij het schutten van schepen toe komstig zoetwater van het Zoommeer in de Oosterschelde komt en omge keerd zout water van de Oosterschel de in het Zoommeer. De Kram mersluizen vervullen een functie in het milieubeheer van het Ooster- scheldegebied en de achterliggende wateren. Het hoofd van de Directie Zeeland van Rijkswaterstaat, ir. H. Engel, zal op 2 februari de sluizen in gebruik stellen. De pont vaart niet. Pont Zijpe uit de vaart BRUINISSE - De toestand van de vaarwegen in het Deltagebied verslechtert met het uur. Het ijs rukt met onvoorstelbaar grote snelheid op en op sommige stuk ken is er voor kleinere schepen geen doorkomen meer aan. Lichtboeien werden opgenomen of zijn onbetrouw baar, schepen kwamen in moeilijkheden en sluizen kam pen met grote problemen omdat de ijsschotsen klem tus sen de deuren komen te zitten. De noord-zuid gaande vaart bij de Volkeraksluizen in Willemstad moet reke ning houden met een wachttijd van ongeveer acht uren. Donderdagmidddag kwamen enke le kleinere schepen (spitsen) bij de in loop van het Schelde-Rijnkanaal in moeilijkheden. Ze dreigden door een ijsveld in de wal te worden geduwd. Ze werden ontzet door de RWS 84. De snelheid waarmee het ijs heeft toe geslagen heeft velen verbaasd en overvallen. Tot woensdagavond hield de combinatie van zout water en har de wind het water open, maar don derdagochtend lag het Haringvliet, het Hollands Diep, Grevelingenmeer en grote stukken van Volkerak, Krammer, Zijpe en Schelde- Rijnkanaal al dicht. Zwaar Eerst werd het water zwaar van het lichte drijfijs waardoor'de wind er geen vat meer op kreeg waarna het donderdagnacht vast vroor. Het Hol lands Diep zat op deze manier binnen 24 uur potdicht met op sommige plaatsen een ijslaag van 50 centime ter dik. Vanaf donderdagavond as sisteren daar twee ijsbrekers om de scheepvaart mogelijk te houden. In de Volkeraksluizen liggen conti nu twee sleepboten om te proberen met hun schroefwater het ijs vanach ter de sluisdeuren te krijgen. Com pressoren met luchtleidingen onder water helpen daarbijTbch duurt het schutten vele malen langer en de wachttijden voor de sluis kunnen va riëren van enkele uren tot acht uren. Beneden de sluis, op het Volkerak, Krammer en Zijpe komen zware ijs velden voor die vooral de kleine sche pen met weinig motorvermogen tref fen. In de vluchthaven van Zijpe lagen gisteravond tientallen schepen die er geen gat meer in zagen om hun reis te vervolgen. Een tankerduwconvooi kwam slechts met de grootste moeite binnen door de dikke ijslaag die ge vormd was door binnendrijvende ijs velden. In het Zijpe zelf dreef een groot ijsveld van oever tot oever waardoor de pont van Zijpe z'n dien sten staakte. In de ingang van het Schelde-Rijnkanaal en dwars van Tholen kwam zwaar drijfijs voor waar vooral de kleinere scheepvaart de grootste problemen mee had. Ook het Grevelingenmeer ligt onder een dikke ijsvloer. Het dienstvaar- tuig Belleart fungeert als ijsbreker om de Grevelingensluis open te hou den. Omdat de bouw ook stil ligt is voorlopig aan het grote, zand- transport vanaf het Grevelingenmeer ♦naar Breda een eind gekomen. Onder ijselijke omstandigheden zijn de ton- nenleggers Grevelingen uit Bruinisse en de Frans Narebout uit Vlissingen bezig geweest de gasboeien van Vol kerak en Oosterschelde op te nemen. De boeien die er nog liggen zijn onbe trouwbaar omdat ze door ijsvelden van hun plaats geslagen zijn en om slaan. Door de aanhoudende vorst en het nu snel afkoelende water van de Oosterschelde zal de toestand de ko mende dagen snel verslechteren. MIDDELBURG - De stijging van de werkloosheid in Zeeland was vori ge maand aanmerkelijk groter dan landelijk het geval was, namelijk 4,8 procent in Zeeland, tegen 1,9 procent in de rest van het land. Zeeland heeft volgens het districts bureau voor de arbeidsvoorziening in Middelburg sterker dan in andere provincies te maken met seizoensin vloeden. Dit komt vooral in de win termaanden sterk tot uitdrukking. Toch heeft Zeeland nog steeds een zeer gunstig werkloosheidspercenta ge, 10,2 procent, ten opzichte van het landelijk gemiddelde, dat 14,5 pro cent is. De toename van de Zeeuwse werkloosheid had vooral betrekking op bouwvakpersoneel, landbouwper- soneel, personeel algemene dienst en de metaal. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Wemeldinge Springtij: 17 januari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 17 januari 05.10 139 11.35 -139 17.35 144 23.45 -107 18 januari 05.45 140 12.15 -143 18.15 144 - 19 januari 06.20 138 00.2 5 -108 18.50 141 12.55 -145 17 januari 03.30 148 09.40 -139 15.40 161 21.45 -108 18 januari 04.00 151 10.20 -142 16.15 161 22.25 -108 19 januari 04.30 150 10.50 -143 16.50 160 22.55 -107 17 januari 05.45 157 11.55 -154 18.05 163 - 18 januari 06.20 159 00.05 -122 18.45 163 12.35 -158 19 januari 06.50 157 00.40 -123 19.20 160 13.10 -160 17 januari 05.10 156 11.40 -149 17.40 162 23.45 -117 18 januari 05.50 158 12.20 -153 18.15 161 - 19 januari 06.25 155 00.20 -118 18.50 158 12.55 -153 HEINKENSZAND - De gemeente Borsele is op geen enkele wijze bereid medewerking te verlenen aan het opzetten van ten tenkampen tijdens de blokkade van de kerncen trale Borssele op 24, 25 en 26 april. Dat heeft de bur gemeester van Borsele, drs. G. van den Heuvel, meege deeld aan het comité „Nooit meer Tsjernobyl" tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis van Bor sele te Heinkenszand. Aan de landelijke actie in april doen diverse anti-kernenergiegroe pen en politieke partijen mee. Vier vertegenwoordigers van deze organi satie hebben het gemeentebestuur van Borsele donderdag gevraagd mee te werken aan het opzetten van twee tijdelijke tentenkampen bestemd voor de actievoerders in de buurt van de kerncentrale. Van den Heuvel heeft donderdag uitdrukkelijk ge steld dat een blokkade gezien moet worden als een gewelddadige actie die niet getolereerd zal worden, om dat het personeel van de kerncentrale dan zeker 28 uur lang belemmerd zal worden in haar bewegingen. Tfegen de tegelijkertijd aangekon- HENGELO - Omdat het Twenteka naal als gevolg van de kou onbevaar baar is kan Akzo Zout Chemie (AZC) het in Twente gewonnen zout niet meer per schip vervoeren. Het bedrijf is nu vooral aangewezen op transport over de weg. Dit heeft een woordvoer der van de onderneming meegedeeld. Normaal worden dagelijks 150 vrachtwagens ingezet, die gemiddeld dertig ton zout vervoeren. Nu zijn dat er twee keer zoveel. DEN BOSCH - De provincie Noord- Brabant wil dit jaar 52 miljoen gul den besteden aan het sociaal-econo misch beleid. De provincie zelf wil 13,7 miljoen gulden op tafel leggen. De rest van het geld moet via allerlei regelingen van het rijk komen. Dat heeft gedeputeerde drs. J. van der Heijden meegedeeld. digde demonstratie bestaan volgens Van den Heuvel geen al te grote be zwaren. Nooit meer Tsjernobyl" verwacht dat voor de blokkade en de demonstratie vele duizenden mensen naar Borsele zullen komen. Nooit meer Tsjernobyl" heeft de minister van economische zaken per telegram een ultimatum gesteld. Ruil De Nederlandse regering moet de kerncentrales in Borsele en Dode- waard per 1 april stil leggen, in ruil daarvoor zullen alle acties die de ko mende tijd gepland zijn worden afge floten. Woordvoerder Vintges van „Nooit meer Tsjernobyl" zei donder dag na afloop van het gesprek met burgemeester Van den Heuvel van Borsele te vrezen, dat als de kerncen trales niet worden stilgelegd men in 1988 alsnog zal besluiten twee of meer nieuwe kerncentrales in Neder land te bouwen. Dat is gezien de uit komst van de brede maatschappelij ke discussie tegen de wil van de meerderheid van de bevolking, aldus Vintges. ZIERIKZEE - Het verkeer over de Zcclandbrug is in 1986 over de gehele linie toegenomen in vergelijking met het jaar daarvoor. Dat blijkt uit het jaaroverzicht van de nv Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij. In to taal zijn vorig jaar 2. 717.304 voertui gen de brug gepasseerd tegenover 2.518.403 in 1985. Het aantal personenauto's dat de brug passeerde nam toe met 5,4 pro cent. terwijl de passage van het aan tal lichte vrachtwagens steeg met 2,4 procent. Er gingen 7,4 procent meer zware vrachtwagens over de brug en 5.7 procent meer motorfietsen (na een daling van 12,3 procent in 1985). Uit het overzicht blijkt dat de toe name van het verkeer hoofdzakelijk is toe te schrijven aan een hoger aan tal personenauto's, namelijk 122.799. Dc weektop voor personenauto's lag vorig jaar in juli toen in een week 74.290 auto's de brug passeerden. In 1985 lag de weektop eveneens in juli. De tolopbrengsten zullen in 1986 uit komen op 8,5 miljoen gulden. In 1985 bedroeg de tolopbrengst 7.9 miljoen gulden. weekend servicedienst Telefoon (01110) 6255 UTRECHT - Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) zal de mili taire bevelhebbers meedelen dat oe feningen zoveel mogelijk moeten worden beperkt. Een woordvoerder van defensie zei desgevraagd dat dit niet betekent, dat er helemaal niet meer mag worden geoefend: „Er wer ken wel meer mensen buiten". Bij oe feningen die wel doorgaan, zullen de militairen behoorlijk van bescher mende kleding moeten worden voor zien. MIDDELBURG - De stuurgroep Westerschelde Oeververbinding on derzoekt de mogelijkheden van een Vaste Oeververbinding Westerschel de (VOW) met twee maal twee rijstro ken. Uit een mededeling van de pro vincie Zeeland blijkt dat door deze plannen een geboorde tunnel onder de Westerschelde niet meer voor de hand ligt. Dit plan werd eerder vorig jaar aan het provinciaal bestuur ge presenteerd. De plannen voor een ge combineerde brug-tunnel verbinding of een volledig afgezonken tunnel zijn nog wel bij het onderzoek be trokken. De Zeeuwse burgemeesters langs de Westerschelde en de Zeeuwse Mi lieufederatie staan niet afwijzend te genover de aanleg van een Vaste Oe ververbinding Westerschelde, mits aan bepaalde milieu- en verkeers- voorwaarden wordt voldaan. De stuurgroep zal haar eindrappor tage over de VOW eind januari aan de minister van verkeer en waterstaat en het college van gedeputeerde sta ten van Zeeland aanbieden, zo is don derdag van provinciezijde meege deeld. Advertentie Omdat het zitmeubel vrijwel nooit is afgestemd op de persoonlijke •lichaamsvorm, zitten we bijna allemaal slecht. Daarmee plegen we een aanslag op onze gezondheid. Op basis van jarenlang wetenschappelijk onderzoek heeft Fitform het verantwoorde zitmeubel ontwikkeld. Op maat en passend in elk wooninterieur. Dit zijn de Fitform kenmerken: e luiste ondersteuning wervelkolom O Juiste ondersteuning van de armen O luiste stand van het zitvlak O luiste zithoogte. DE GEZONDE MANIER VAN ZITTEN Gezond zitten. Daar wil ik meer over weten. Stuur mij vrijblijvend dokumentatie Naam: HARINGVLIETPLEIN 4 ZIERIKZEE Tel. 01110-2946 Maandag 12 tot en met vrijdag 16 januari Zonnebloemcollecte. Vrijdag 16 januari Zierikzee Graanbeurs Huis van Nassau. Prijs uitreiking en feestavond vogelvereni ging Zang en Kleur. 20.00 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Op voering musical kinderkoor Marim ba. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Nutsavond Nut en Genoe gen. 20.00 uur. Goes Veilinghal. Ontwikkelingsdag fruit teelt. 9.00 uur. Kapelle De Vroone. Ontwikkelingsdag fruit teelt. 13.30 uur. Zaterdag 17 januari Zierikzee Onder de Beuze. Stilte-kring voor de vrede. 14.30 tot 15.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Jazz-funk-rockconcert met Carel Heinstusband. 21.00 uur. De Burght. Concert jazz-pianist Carel Heinsius. 21.00 uur Scharendijke Jeugdsoos Trace. Schaatsenruilbeurs. 14.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Uitvoering muziek vereniging Apollo. 19.30 uur. Middelburg Schouwburg Du Theatre. Bijeen komst AVRO-leden. 10.00 uur. Zondag 18 januari Zierikzee Brogum. Ruilbeurs motoronderdelen en muziekevenement, optreden The Boothill Undertakers. Vanaf 10.00 uur. De Lichtboei. Film: The Hidingplace. 14.30 uur. Maandag 19 januari Zierikzee RSG Prof. Zeeman, Hatfieldpark. Vergadering ouderraad. 19.45 uur. Huis van Nassau. Bijeenkomst Fila- telica. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 20 januari Zierikzee Raadzaal van het Stadhuis. Commis sievergadering verkeer. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Zaal van de Gereformeerde kerk. Ver gadering van afdeling Burgh-Haam stede van de Nederlandse Christen- Vrouwenbond. 19.45 uur. Noordgouwe Hotel Van der Weijde. Themabijeen komst gladiolen en tulpen. 20.00 uur. Bruinisse N.H. Verenigingsgebouw. Voorlich tingsbijeenkomst gymnastiek voor ouderen. 13.30 uur. f Woensdag 21 januari Zierikzee De Driehoek. Start cursus vrouw, beeld en geluid. 9.00 uur. Zaal Chr. Geref. Kerk, Zevenge- tijstraat. Bejaardenmiddag NCVB. 14.30 uur. Kerkwerve Vergadering NCVB in Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw. 19.45 Donderdag 22 januari Zierikzee Huis van Nassau. Algemene leden vergadering ZLM. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Aanbieden van het MUP aan mr. Boersma. 14.00 uur. Vrijdag 23 januari Zierikzee Stadhuis. Openbare receptie naar aanleiding installatie mr. J. J. P. M. Asselbergs. 19.00 tot 21.00 uur. Concertzaal. Piano-concert Martijn van den Hoek. 20.00 uur. Zaterdag 24 januari Zierikzee Jeugdsoos Brogum. Optreden de Bombitas. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Officiële overhandi ging hulpverleningswagen brand weer. 10.30 uur. Woensdag 28 januari Zierikzee Chr. Scholengemeenschap. Open mid dag voor hoogste groepen basisscho len (m.u.v. Kerkwerve, Haamstede, Bruinisse en Zonnemaire). 13.45 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Film De tien geboden 19.30 uur. Donderdag 29 januari Zierikzee De Driehoek. Kerkhof 8. Informatie avond zelfhulpgroep MBD Schou- wen-Duiveland, thema Stichting In tegratie Buitenbeentjes (jong volwas senen). 20.00 uur.' Gereformeerde Kerk. Ledenvergade ring Hout- en Bouwbond CNV. 20 00 uur. Middelburg Schouwburg. Symposium Volumebe- heersing gezondheidszorg. 10.45 uur. Vrijdag 30 januari Oosterland Oosterhof. Tbneeluitvoerine VOO 20.00 uur. B w

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2