Plannen voor oprichting afdeling Vrouwenbond FNV Comité Kinderpostzegels geeft speei-o-theek geld Jjpu. O Kunstliefhebbers komen eens per maand samen in Zonnemaire DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oproep politie WA> PE MITSUBISHI it' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ervaringen Alternatieven Bierflesjes Watersport Hulp-inspecteur H. J. Dorreman vertelt over De gemeenteraad van Middenschouwen buigt Barkeeper Bert van Hasselt uit Zierikzee heeft De Nederlandse watersportindustrie zit be- zijn ervaringen ten gevolge van het winterse zich tijdens de vergadering van woensdag 28 een hobby, die behoorlijk aansluit bij zijn werk hoorlijk in de lift. Dat blijkt uit de enorme be weer. In dertig jaar maakte Koning Winter het januari over een drietal alternatieven aangaan- niet zo bont. (Pag. 3). de de ijsbaan van Kerkwerve. (Pag. 4). in oe Renesser bar The Country Club: hij ver zamelt bierflesjes. (Pag. 5). langstelling, die de industrie aan de dag legt op Boot '87. (Pag. 11). VRIJDAG 16 JANUARI 1987 143ste jaargang Nr. 24067 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een te machtige bondgenoot wordt vaak gevaarlij ker dan een vijand. Ségur Huisvrouw zijn is een beroep zonder opleiding ZIERIKZEE - Huisvrouwen...die werken toch niet, die zorgen alleen dat het huishouden op rolletjes verloopt. Die onderwaardering voor het vele en onbetaalde werk van de huisvrouw stond centraal tijdens een bijeen komst in de Driehoek in Zierikzee, waar afgevaardigden van het districtsbestuur van de FNV-Vrouwenbond sa men met een handjevol vrouwen discussieerden over de onderwaardering van het huisvrouw-zijn. Deze thema morgen betekende de eerste aanzet om te komen tot het oprichten van een eigen afdeling van deze organisatie op Schouwen-Duiveland. Lukkie Nederhoed (rechts) krijgt van comité-medewerkster mevrouw Van der Hark de 2500 gulden symbolisch over handigd. Vijfentwintighonderd gulden overhandigd ZIERIKZEE - Het Nederlands Comité voor de Kinder postzegels heeft 2500 gulden toegekend aan de Zierikzee- se speel-o-theek. Een afvaardiging van drie plaatselijke leden - de dames H. C. van der Hark, D. van Vessem en T. Jumelet - overhandigde het bedrag symbolisch aan speel-o-theek-vrijwilligster Lukkie Nederhoed, die zich samen met mede-bestuurster Ank van Elderen bijzonder ingenomen toonde over de hoogte van de bijdrage. De speel-o-theek vestigde zich eer tijds binnen de muren van de Corne- liastichting te Zierikzee en wist toen ook aanspraak te maken op financië le steun. Niet alleen van het Postze gelcomité, maar ook van het Natio naal Jeugdfonds Jantje Beton. Maar enige tijd geleden verhuisde de speel- o-theek naar het oude onderkomen van Binnen de Veste en ook hieraan waren uiteraard kosten verbonden. vest is. ,,Op die manier zijn we nauw bij elkaar betrokken, hetgeen drem pelverlagend werkt. Ik ben van me ning, dat we ons bestaansrecht nu wel hebben bewezen", aldus de leidster. Met het geld van het comité gaat een aantal zaken ongetwijfeld gerea liseerd worden, zoals een nieuw kof fiezetapparaat, een archiefkast voor de cassettes en „enkele andere grote re uitgaven, die anders nooit gedaan zouden kunnen worden", aldus Luk kie. In haar inleiding stipte de districts voorzitter Hennie Klein-Hesseling- van Vliegen van de Vrouwenbond kort aan hoe deze organisatie in 1948 is voortgekomen uit een zomerkamp voor echtgenotes van vakbondsleden. „Vanaf die tijd heeft Nederland een bond die opkomt voor de belangen van de huisvrouw, door te proberen de werkzaamheden binnenshuis meer zichtbaar te maken en daardoor meer erkenning voor het beroep van huisvrouw te krijgen". Die erkenning en herwaardering van huishoudelijk werk is niet zon der slag of stoot te realiseren. Zo bleek uit de woorden van de voor zitster, want ook de vakbeweging is jarenlang een voor vrouwen moeilijk toegankelijk mannenbastion ge weest. Tbt halverwege de jaren zestig kon een vrouw slechts lid van de vak bond worden wanneer haar man op de ledenlijst van de bond voorkwam. Bovendien kreeg de Vrouwenbond pas in 1982 stemrecht binnen het alge meen bestuur. Dat de rol van huisvrouw ook nu nog onderschat wordt bleek uit de er varingen die de aanwezige dames aan de hand van een drietal stellingen uitwisselden. Uit de discuèsie, die door districtsafgevaardigde Corry Verburg werd ingeleid bleek dat een huisvrouw in feite een duizendpoot is, die niet alleen verstand van poet sen en schuren moet hebben maar die daarnaast ook als verpleegster en op voedkundige en als maatschappelijk werkster voor haar gemaal haar „vrouwtje" staat. Met de opmerking dat een huisvrouw altijd vol continu draait gaf een van de deelneemsters aan dat een huisvrouw een meer dan volledige baan heeft. Beeldvorming- Dat het beeld van een huisvrouw als zijnde een „wezen" dat in de ge lukkige omstandigheden verkeert om zelf haar werktijden te regelen niet met de werkelijkheid strookt werd duidelijk toen de dames alle voor- en nadelen tegen elkaar afwo gen. De lijst van nadelen bleek aan merkelijk langer te zijn dan de op somming van voordelen. Sleur van de steeds terugkerende huishoudelijke klusjes, onderwaardering en sociaal isolement bleken door de meeste vrouwen als een minpunt van het huisvrouwenbestaan te worden be schouwd. Daarbij werd door Hennie Klein-Hesseling beklemtoond dat vrouwen de fouten ook bij zichzelf moeten zoeken. „Zowel bij mannen als bij vrouwen is een mentaliteits verandering noodzakelijk. Een spe ciale rol is hierbij weggelegd voor het onderwijs dat meer roldoorbrekend bezig moet zijn, aldus de visie van de dames. Om ervoor te zorgen dat de lasten van het draaiende houden van een huishouding niet alleen afgewenteld worden op de vrouw des huizes pleit ten de dames voor betere overblijf- mogelijkheden voor schoolgaande kinderen en het stimuleren van deel tijdarbeid. Minstens zo belangrijk is een mentaliteitsverandering, omdat Aankoop Lukkie Nederhoed legt uit, dat het lidmaatschapsgeld van de leden zo veel mogelijk besteed wordt aan de aankoop van nieuwe spelmaterialen en praktische noodzakelijkheden als een kaartenbak. „Maar bij een ver huizing komt natuurlijk meer kijken en daarvoor was geen geld. Een aan tal dingen zou niet gerealiseerd kun nen worden zonder geldelijke steun", legt ze uit. Dus besloot de speel-o- theek een bijdrage te vragen aan het NCK. De vraag was 2500 gulden, maar of dat volledige bedrag ook 'geïnd' zou kunnen worden was tot donderdag morgen de vraag. De verrassing was dan ook groot, toen comité- vrijwilligster Van der Hark bekend maakte, dat de hele aanvraag geho noreerd was. Zij zei het werk van de speel-o-theek bijzonder te kunnen waarderen, waarbij het vooral gaat om de relatie tussen verstandelijk gehandicapte kinderen en 'gewone' kinderen te verbeteren. Dat gebeurt bijvoorbeeld door de kinderen van de Z(eer) M(oeilijk) L(erende) K(indc- rcn)-afdeling van de Beatrixschool, die een van de wanden met verf heb ben omgetoverd tot een kunstzinnige verschijning. „U heeft door het organiseren van activiteiten voor zowel gehandicapte als niet-gehandicapte kinderen de mogelijkheid benut om velen op ons eiland te bereiken en zodoende be kendheid te verwerven. Ik noem de speelgoedbeurs-Oranjemarkt. Wij menen, dat contact tussen gehandi capten en niet gehandicapten in de vorm van spelen goed is om begrip te kweken voor eikaars wereld en vaar digheden", aldus de vrijwilligster van het comité. Begrip Dat begrip is zeker groeiende. Luk- kie Nederhoed deed nogeens uit de doeken, dat in het pand ook de Ver eniging van Ouders van verstande lijk gehandicapte kinderen gehuis- ZIERIKZEE - De Rijkspoli tie Schouwen-Duiveland roept alle bakkers op om hun oud brood op het bureau aan het Kerkhof te Zierikzee af te ge ven. De politie wil zich met dit brood gaan inzetten voor die dieren, die door de koude niet of moeilijk in staat zijn voor het eigen voedsel te zorgen. Vanaf deze plaats namens de politie alsvast een dankwoord. velen nog steeds binnen de traditio nele rolpatronen denken. Levensvatbaar Deze morgen die evenals de eerste bijeenkomst eind vorig jaar een vrij blijvend karakter had was door het district Zeeland van de Vrouwenbond opgezet met het doel een afdeling van deze bond op Schouwen-Duiveland op te richten. Enige aarzeling bleek er te bestaan omtrent de levensvat baarheid van dit voornemen. Knel punt blijkt het aantal leden te zijn. Om een eigen afdeling van de grond te krijgen moeten er minstens vijf tien leden zijn. Op dit moment zijn er in de regio 7 leden die lid zijn van een andere afdeling, puur en alleen om dat Schouwen-Duiveland op dit vlak vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BILT* Kunstenaars en kunstliefhebbers ontmoeten elkaar in Zonnemaire. Kunstkring Schouwen-Duiveland ZONNEMAIRE - Elkaar leren kennen en eikaars werk leren kennen is de achter grond waaruit sinds kort de Kunstkring Schouwen-Duiveland is ontstaan. Elke twee de woensdagavond van de maand komt in café de Smidse te Zonnemaire een groepje kunstenaars en kunstliefhebbers bij elkaar. Een van hen vertelt over zijn of haar werk en hoe dat in de loop der jaren is ontwikkeld. Deze week stond het werk van de Zierik- zeese kunstenaar Ad Braat centraal. Het idee voor het oprichten van de kunstkring ontstond bij de Zierikzee- se leraar van de RSG Jon van de Riet. Ruim twee jaar liep hij met het idee rond en in september 1986 kwam een uit vijf personen bestaande werk groep van de grond die het idee gestalte gaf. „Wij vinden het leuk om elkaar te leren kennen, eikaars werk te zien en met elkaar over kunst te praten". De initiatiefnemers hebben in die paar maanden ontdekt dat er veel kunstenaars wonen op Schou wen-Duiveland want via mond op mond reclame kregen zij steeds weer nieuwe adressen. Behalve de maan delijkse bijeenkomsten in Zonnemai re organiseren zij ook gezamenlijke uitstapjes naar musea en galeries. Zo staat op 25 januari een bezoek aan het museum voor Schone Kunsten in Antwerpen op het programma. Kantelen en keren Gezellig met elkaar rond de tafel gezeten luisterden zij in Zonnemaire naar de uiteenzetting die Ad Braat over zijn werk gaf. „Iedereen noemt mij een figuratieve kunstenaar, maar ik ben opgegroeid met het klassieke schoonheidsideaal", aldus de beken de Zierikzeeënaar. Hij vertelde hoe zijn werk via het maken van kunst- nijverheidsprodukten na de oorlog om wat bij te verdienen zich ontwik kelde tot abstracte vormen. Een be langrijk element was daarbij dat zijn keramische produkten vanaf alle kanten bekeken en neergezet konden worden. Daarmee werd zijn filosofi sche denken op een platische manier tot uitdrukking gebracht. De abso- vervolg pagina 3 Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Minder wind Aanhoudende vorst. Wolkenvelden maar geen sneeuw van betekenis. Middagtemperatuur -5 graden. Wind uit noord-oostelijke richting 4 tot 5 Beaufort, afnemend naar 2 tot 4 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht -9 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 20 jan.: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: -9 graden Middagtemp.: -4 graden Windkracht: oost 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -9 graden Middagtemp.: -3 graden Windkracht: oost 3 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -7 graden Middagtemp.: -1 graden Windkracht: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 17 jan. Zon op 08.41, onder 16.59 Maan op 19.27, onder 10.15 18 jan. Zon op 08.40, onder 17.01 Maan op 20.43, onder 10.28 19 jan. Zon op 08.39, onder 17.02 Maan op 21.57, onder 10.39 Laatste Kwartier: 22 jan. (23.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie, die don derdagmiddag ook in het zuiden van ons land sneeuw bracht, handhaaft zich boven Noord-Italië maar neemt in betekenis af. Ons land ligt het ko mende weekeinde binnen de invloeds sfeer van een hogedrukgebied boven Skandinavië. De aanvoer van vries lucht uit Oost-Europa houdt daardoor aan. De naar ons land stromende lucht wordt de komende dagen echter wat minder extreem koud dan halverwe ge de afgelopen week het geval was. Tijdens het komende weekeinde worden minima van rond -9 graden verwacht. In de middaguren vriest het zo'n graad of 4. Sneeuw wordt niet meer verwacht. Dankzij flinke zonnige perioden en een geringere windsnelheid lijken de weersom standigheden gedurende het komen de weekeinde voor de schaatssport zeer gunstig. Ook in het begin van de volgende week houdt de vorst nog aan. Advertentie Autobedrijf A.L.G. Zierikzee - 4457

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1