Derde Schouwen-Duivelands marathonkampioenschap op drie eilandelijke ijsbanen Cebeco wil nieuw ontvangst en afnamepunt bij Noordwelle Gemeenten vragen behoud werkgelegenheid bij een concentratie waterschappen Dief ontvreemt f 2000,- DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inbraakpoging; loodsen Cebeco WAh Wh pa Bitr 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ijsbaan Reconstructie Experimenteel Damesbiljarten De commissie van advies en bijstand voor Er wordt in Bruinisse hard gewerkt aan de Er is in Zierikzee een experimentele cursus Biljarten is een sport voor het hele gezin, voor sport van de gemeente Zierikzee ging una- voorbereiding van de reconstructie van de van start gegaan, waarin vrouwen leren met fo- jong en oud, voor heren en dames. Een voor- niem akkoord met de renovatie van de plaatse- Nieuwstraat, Oudestraat en Kerkplein die het tografie gevoelens en ideeën uit te beelden. uitblik op de Europese kampioenschappen da- lijke ijsbaan. (Pag. 3). centrum aantrekkelijk maakt. (Pag. 3). (Pag. 6). mesbiljarten. (Pag. 6). DONDERDAG 15 JANUARI 1987 143ste jaargang Nr. 24066 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wij moeten onze werken volbrengen; dan zullen onze werken ons weder vormen. Bindesb öll '.landelijke Leon van der Wielen (links) moet in staat geacht worden om de winnaar van de voorgaande t driedaagse. Piet van den Aarssen, van voldoende repliek te dienen. Maandag 19, dinsdag 20 en woensdag 21 januari ZIERIKZEE - Afvaardigingen van, de drie Schouwen-Duivelandse ijsver- enigingen Haamstede-Burgh, Renesse en Zierikzee kwamen woensdagavond in Zierikzee overeen om het derde ei- landelijk marathonkampioenschap te verrijden op maandag 19, dinsdag 20 en woensdag 21 januari. Daarom wordt afgeweken van de eerder gemel de data, maar daartoe waren diverse zeer aanvaardbare argumenten aan te dragen. De driedaagse gaat van start in Burgh-Haamstede, dinsdag wordt in Renesse gereden en de slotavond is woensdag in Zierikzee. Telkens wordt om acht uur 's avonds het startsein ge geven. Door het enigszins doorschuiven van de data van de marathondriedaagse wordt allereerst voor de meer derheid van de mogelijke deelnemers de kans gebo den om enigszins meer voeling te krijgen met het ijs. Bovendien diende ijs vereniging Zierikzee statutair eerst de clubkampioenschappen af te werken, het geen nu probleemloos kan worden ingepast. Derde en zeker niet geringste argument is ontegenzeggelijk, dat de organiserende verenigingen meer tijd resteert om een goede organisatie op de been te brengen. Overwogen werd nog om de driedaagse op een eerde re dag te laten beginnen, maar in alle gevallen zou de zondag dan als een min of meer ongewenst breekpunt fungeren, vandaar dat na enig over en weer gepraat werd gekozen voor de eerste drie avonden van de ko mende week.. De Schouwen-Duivelandse marathondriedaagse is ook dit keer weer alleen toegankelijk voor op Schouwen-Duiveland woonachtige schaatsers en schaatsters. De heren krijgen per avond 25 ronden van 400 meter te verhapstukken, terwijl de dames tien rondjes moeten doen. In tegenstelling tot de voorgaande twee edities, die beide gewonnen werden door Piet van den Aarssen, zijn er nu per avond geld prijzen voor de eerste tien aankomenden, hetgeen een verdubbeling betekent. Voor het eindklassement ontvangen de eerste vijftien aankomenden punten: 30 voor nummer een, 25 voor de tweede en 20 voor de derde aankomende. Vervolgens loopt de telling per geklasseerde met een punt af tot acht punten voor nummer vijftien. Voor het eindklassement komen overigens alleen zij in aanmerking, die voor alle ma rathons aan het vertrek komen. Drie ereprijzen wachten voor de totaalwinnaars. Zoals het zich nu laat aanzien lijkt de strijd om de eerste plaats enigszins interessanter te worden dan de voorgaande jaren het geval was. Waarschijnlijk zal de toernooiwinnaar nog wel gezocht moeten wor den in het driemanschap Piet van den Aarssen, Leon van der Wielen en Fop Fonteijne, maar er zijn duide lijke aanwijzingen, dat ook een aantal andere schaat sers best eens goed mee zou kunnen draaien. Zeker nu de mogelijkheid is geschapen om een aantal da gen te wennen aan het natuurijs, lijken er perspectie ven aanwezig om een spannend kampioenschap te verwachten. De drie marathons worden begeleid door een juryteam onder leiding van voorzitter Geert van der Wielen. Geringe afname winst door afschrijvingen ZIERIKZEE - Cebeco-Zuidwest- de coöperatieve ver eniging' van landbouw- en tuinbouwcoöperaties in Zuid west-Nederland - die dit jaar precies vijftien jaar bestaat - wil in het westelijk deel van Schouwen-Duiveland een goed bereikbaar ontvangst- en afnamepunt creëren en wel bij voorkeur in de nabije omgeving van Noordwelle. Dit verklaarde de voorzitter van het bestuur, J. van Iwaarden tijdens de presentatie van het jaarverslag in restaurant Mondragon in Zierikzee. Cebeco-Zuidwest, een coöperatie die uit elf districten is opgebouwd, streeft ernaar om in elk district over een goed bereikbaar en zo centraal mogelijk ontvangst- en afnamepunt te beschikken. Met name in Zeeuws- Vlaanderen en de Hoekse Waard is de komst van dergelijke centrale plaat sen zeer dringend. Ook in Schouwen- Duiveland, zo zei Van Iwaarden is er behoefte aan een dergelijk verzamel punt in het westelijk deel van het ei land. Het probleem is echter het toe ristische karakter van het gebied: het landbouwverkeer mag de verkeers stroom niet belemmeren. Om die re den heeft de Cebeco dan ook het oog laten vallen op de omgeving van Noordwelle. Het afgelopen jaar is de winst van deze coöperatie, waarbij een kleine 1800 leden (agrariërs) zijn aangeslo ten licht gedaald van 3 miljoen tot ruim 2,8 miljoen. Reden voor die ge- ringè afname van de winst waren de aanzienlijke afschrijvingen, veroor zaakt door onder andere een brand in Dinteloord, waarbij apparatuur voor "het verwerken van meststoffen th vlammen opging. Die winst van 2,8 miljoen is voldoende, zo staat in het jaarverslag vermeld om te kunnen voldoen aan de doelstelling van deze landbouwcoöperatie om het eigen vermogen te versterken en de leden te belonen. Voorzitter J. van Iwaarden van Cebe co: Streven naar goed bereikbare* ontvangst- en afnamepunten in de districten Beloning Naast de gebruikelijke beloning van de leden via het bijschrijven van 1% van de omzet op een ledenschuld rekening, die na vijf jaar weer wordt omgezet in een participatierekening, is er het afgelopen boekjaar in totaal 1,3 miljoen teruggesluisd naar de le den. Investeringen Het afgelopen jaar is het jaar van de investeringen geweest, vatte alge meen directeur ir J. Boeve de ontwik kelingen die zich tussen 1 oktober 1985 en 30 september 1986 hebben voorgedaan samen. Een in het oog springende netto investering van 6 miljoen gulden is gedaan voor het produktieklaar maken van een Cen traal Schonhigs Bedrijf (CBS) in Mid delburg. Een bedrijf met een capaci teit die uniek is in de wereld. Op dit Districtskantoor op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - De zes Schouwen-Duivelandse colleges van burgemeester en wethouders hebben gedeputeerde staten van Zeeland gezamenlijk laten weten het te be treuren, dat zij vooralsnog vasthouden aan de concentra tie van de waterschappen tot twee instanties. Als gs hun standpunt handhaven, dan kan de werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland gegarandeerd blijven door het dis trictskantoor van de geconcentreerde schappen op het ei land te vestigen. Zoals bekend hebben gs al lange tijd de overtuiging, dat tal van facto ren reden voldoende zijn om de wa terschappen terug te brengen tot twee stuks; één boven en één beneden de Westerschelde. De schappen zelf den ken daar heel anders over. Zo heeft het Waterschap Schouwen-Duiveland te kennen gegeven helemaal niets te voelen voor welke concentratie dan ook. Indruk Dijkgraaf M. J. Steur verklaarde dit woensdagmiddag nogeens tijdens de vergadering van de hoofdingelan den. ,,Ik heb de indruk, dat er niet echt geluisterd wordt naar de instan ties, die de concentratie niet voor staan. Men blijft bij de eerdere stand puntbepaling. Dat is geen prettige constatering, maar het is gewoon zo. Wij blijven bij het streven naar hand having van onze zelfstandigheid, want die is waar te maken", aldus Steur. Hij antwoordde dit op vragen van hoofdingeland L. Goedbloed, die wilde weten of het dagelijks bestuur voldoende kansen aangrijpt om de provinciale commissies van de Schouwen-Duivelandse visie te over tuigen. Steur bevestigde dit. En nu hebben de zes eilandelijke gemeen ten ook nogeens te kennen gegeven geen concentratie te zien zitten. Gs willen voor Zeeuws-Vlaanderen een apart waterschap en de gemeen ten op Schouwen-Duiveland schrij ven in hun brief, dat de situatie van zowel Zeeuws Vlaanderen als Schou wen-Duiveland niet wezenlijk anders is. ,,De besluitvorming omtrent het waterschapsbestel in Zeeland kan Dijkgraaf M. J. Steur. zich verzekerd weten van de constan te aandacht van de gemeentebesturen op Schouwen-Duiveland. Wij hopen, dat de in deze brief aangedragen ar gumenten bió uw besluitvorming een overwegende rol zullen spelen", be sluiten de colleges. Tijdens de vergadering werd door de hoofdingelanden ook ingestemd vervolg pagina 3 moment bevindt het bedrijf zich in haar proefperiode. Naar verwacht wordt deze moderne bedrijfsruimte, waar zaaigranen, -zaden en peulvruchten worden geschoond en bewerkt, in mei officieel geopend. Deze investering is mede mogelijk ge maakt door een subsidie van 1,5 mil joen van het ministerie van land bouw en visserij en de Europese Gemeenschap. Daarnaast is er geïn vesteerd in de automatisering van het boerenbedrijf via een uitgebreid au tomatiseringsprogramma, dat vol gens J. J. Veldhuis de boer mogelijk heden biedt om via het invoeren van bepaalde gegevens de bodemvrucht baarheid van zijn areaal en daarmee samenhangend de mate van bemes ting die vereist is vast te stellen. Wil dit proces slagen dan is goede bege leiding noodzakelijk. „Iedere onder nemer in de agrarische sector wil wel automatiseren, maar over de invul ling hiervan bestaat nogal wat ondui delijkheid", aldus Veldhuis. De landbouw is een sector die vol op in beweging is. Niet alleen de be palingen in EG-verband veroorzaken schommelingen in het totaalplaatje maar ook de weersomstandigheden blijven, alle technologische ontwik kelingen ten spijt, van grote invloed op de oogstcijfers. De vele regenval voor en tijdens de oogstperiode ver- oozaakte een geringe oogst van gra nen en peulvruchten. Daarnaast heb ben de produktie-beperkende maat regelen van de EG ertoe geleid dat het areaal tarwe met 20% is afgeno men. Daarnaast was er ook voor de Nederlandse ui een marginale rol weggelegd: de opbrengst was groot maar de kwaliteit bleek niet al te best te zijn, waardoor niet alles kon worden afgezet. Ook voor de tuin bouw was het afgelopen jaar geen topper. In de eerste zes maanden was de afzet van glasgroenten, volle- grondsgroenten en champignons ruim 10% lager dan in 1985. Ook op het gebied van de meststof fen en gewasbeschermingsmiddelen deden zich veranderingen voor. Door Advertentie RENESSE - Vermoedelijk door met een valse sleutel binnen te ko men zijn dieven erin geslaagd om uit de woning van A. M. V. te Renesse 2000 gulden te ontvreemden. De diefstal werd gepleegd in de nacht van dinsdag op woensdag. Be halve geld nam(en) de dief(ven) ook een aantal roestvrijstalen schalen mee maar die werden in de tuin van |de woning verloren of weggegooid. Er werden geen beschadigingen aan- 'gericht. de goede groeiomstandigheden en de strenge winter daalde het verbruik tot het minimum. Hierbij heeft vol gens Van Iwaarden ook meegespeeld dat de boer zich bewust is dat een ver antwoord gebruik van deze middelen vereist is met het oog op de gevolgen voor het milieu. Het overgaan op or ganische mest, om zodoende bij te dragen aan het mestprobleem werd door zowel Boeve als Van Iwaarden niet toegejuicht, gezien de beperkin gen (wisselende kwaliteit en aan voer), die het gebruik van deze mest met zich meebrengt. Wellicht dat het in de verre toekomst mogelijk is om deze organische mest als basisbe mesting te gebruiken en deze aan te vullen met anorganische bemesting. Eveneens een verschuiving deed zich voor op het terrein van de tarwe. Dit jaar is een aanzet geweest voor het stimuleren van bakwaardige tar we. Op dit moment wordt in het zuid westen 10% bakwaardige tarwe ge teeld. Bovendien moet het aandeel Nederlandse tarwe dat rond de 10 tot 20% ligt met 20% verhogen, ten koste van met name de Franse tarwe. Het jaarverslag zal aan de orde ko men tijdens de algemene ledenverga dering die 19 februari in de Concert zaal wordt gehouden. Deze vergade ring begint om 14.00 uur. Tijdens de ze bijeenkomst zal drs. H. H. F. Wijf fels, voorzitter van de hoofddirectie van de Centrale Rabobank een lezing Houden. BROUWERSHAVEN - In twee lood sen van Cebeco Zuidwest aan het Spuiwekken te Brouwershaven werd in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. De haaksloten werden opengebroken maar er wordt niets vermist. Wel is mogelijk vorstschade ontstaan aan de in de loodsen op geslagen produkten door de open deur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Iets minder wind Wolkenvelden en nu en dan lichte sneeuw. Middagtemperatuur -7 gra den. Een noordoostelijke wind 6 tot 7, buitengaats 7 tot 8, morgen afne mend 5 tot 6 Beaufort. Minimumtem peratuur komende nacht -11 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in maandag 19 jan.: Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -9 graden Middagtemp.: -5 graden Windkracht: noordoost 4 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -10 graden Middagtemp.: -5 graden Windkracht: noordoost 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -10 graden Middagtemp.: -5 graden Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 16 jan. Zon op 08.42, onder 16.58 Maan op 18.12, onder 09.58 Laatste Kwartier: 22 januari (23.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft koud. Komen de nacht ligt het minimum op de Wad deneilanden bij ongeveer min 7 gra den, terwijl het in het binnenland hier en daar min 14 graden wordt. De middagemperatuur is omstreeks min 8 graden. Het voelt ook minder koud aan dan vandaag, doordat de wind wat luwt. Hij blijft uit oost tot noord oost waaien, en neemt af tot matig, aan de kust en op het IJsselmeer tot vrij krachtig of krachtig. Er zijn wol kenvelden. maar de zon komt er ook af en toe door. Plaatselijk kan er wat lichte sneeuw vallen. Het winterweer houdt ook het weekeinde aan, al lijkt de kou iets te worden getemperd. De wind neemt verder af. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1