Zierikzee door wvc-normen zonder een noodslachtplaats nu 39,00 Maatschappelijke Dienstverlening erg tevreden over alarm-systeem deurloo mode Neeltje Jans Gewestelijke Raad zoekt rtaar goede oplossing Commandant Van Sluijters neemt afscheid brandweer Westerschouwen Overhemden Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland Behoud centrumfunctie taak gemeente en ondernemers Oudste man overleden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 januari 1987 Nr. 2406*5 3 Eigenlijk hing het al enige tijd in de lucht, dus als een klap bij heldere hemel is het niet gekomen die ont werpregeling van gedeputeerde sta ten, waarin Neeltje Jans aan Wissen- kerke wordt toebedeeld. Veere als serieuze kandidaat heeft bij het pro vinciaal bestuur afgedaan en ook Westerschouwen lijkt de boot te heb ben gemist. Het World Fish Center valt straks onder de gemeente Wis- senkerke. Een plaats, die het nieuws nog niet vaak gehaald heeft. Tbr oriëntatie: Wissenkerke telt ruim 3000 inwoners en heeft overwegend CDA-aanhangers. Vijf christen-demo craten tegenover één liberaal, drie so cialisten, één SGP-er en één persoon, die de fractie Vrije Gemeentenbelan- gen vertegenwoordigt. Slechts een constatering. De algemene verwach ting was, dat de strijd tussen Veere en Westerschouwen 'gestreden' zou gaan worden. Twee honden vechten om een been en de derde gaat ermee heen. Geografisch gezien viel Veere al snel uit de boot en zouden Wissenkerke en Westerschouwen de gegadigden zijn. Maar tijdens de officiële gelegenhe den op Neeltje Jans waren het voor namelijk de twee vrouwelijke burge meesters van Veere en Westerschou wen, die acte de présence gaven. Waarom Westerschouwen niet eigen lijk? Zoals de gemeente terecht schrijft beschikt zij over een enorme brok recreatieve kennis: is het ambte narenapparaat onlangs bijgesteld door de opclassificatie; is er een goed geoutilleerde brandweer enzovoort. Terecht dat het college haar veront rusting heeft uitgesproken over de 'bokkesprongen' van gedeputeerde staten van Zeeland. Heeft Wissenker ke haar zaakjes al op orde voor wat betreft het milieubeleid, de proble matiek van het strandbeheer, de rio lering. Westerschouwen had als eer ste in Zeeland een uiterst gemoderni seerd rioleringstelsel; een milieu-uit voeringsprogramma (een milieu- amb-te-naar) en een hinderwet- uitvoerings-programma. Voor dat ij verige werk van deze Schouwse ge meente hoeft geen cadeau in de vorm van Neeltje Jans gegeven te worden. Zo is het niet, maar juist door de hui dige structuur van Westerschouwen, die volledig is aangepast op toeristi sche activiteiten zoals die op Neeltje Jans komen, zou deze gemeente er aanspraak op moeten kunnen maken. Nee, zegt het provinciebestuur en „we nemen jullie ook nogeens 6582 hecta re buitenwater a 350.000 gulden per jaar af". Gefeliciteerd Westerschou wen met Uw actieve beleid, waaraan vele andere gemeenten niet kunnen tippen. Het is te hopen, dat wanneer de gemeente raad zich achter de ver ontruste houding van b en w schaart, gedeputeerde staten dit ter harte ne men. De ondernemersverenigingen in de gemeente doen er goed aan om de gemeentebestuurders te steunen om gezamenlijk tot een aanvaardbare oplossing te komen. AvdW ZIERIKZEE - Zierikzee moet het voorlopig (even) zon der noodslachtplaats stellen. De zwaarder geworden nor men van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur hebben alle noodslachtplaatsen in Zeeland (met uitzondering van die in Vogelwaarde) in problemen ge bracht. De slachtplaatsen voldoen niet meer aan de eisen van vandaag de dag, die begin deze maand officieel van kracht gingen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat ook de noodslachtplaats in Zierikzee weer opengaat. De noodslachtplaats in Zierikzee. J. Wierenga van de afdeling pers en voorlichting van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij laat desgevraagd weten, dat de Zeeuwse noodslacht plaatsen al vele jaren draaien ep hier door verouderd zijn. „Hoewel ik de precieze wijzigingen niet ken, moet voornamelijk gedacht worden aan de hoogte en breedte van de ruimte, de wand- en vloerafwerking en de moge lijkheden om heet water te gebruiken voor de schoonmaak". Daaraan ha pert het'dus blijkbaar. Normen Zosnel er nieuwe normen worden vastgesteld gaat de inspectie erop uit om de noodslachtplaatsen aan de nieuwe eisen te toetsen. De nood slachtplaatsen zijn in eerste instantie bedoeld voor boeren, die met ziek vee zitten, dat geslacht moet worden. „Stel dat een paard ziek is. Dan wordt het gekeurd door de inspectie. Als het paard de keuring doorkomt kan het geslacht worden", legt Wie renga uit. De boer krijgt dan ten minste nog de economische vlees- waarde voor het dier. Komt het beest niet door de keuring, dan wacht het destructie. „Maar het is een maatschappelijke zaak. Er zijn natuurlijk ook heel wat particulieren met dieren, die moge lijk naar de noodslachtplaats moe ten. Het is voor zowel deze particu lieren als de boeren van belang, dat er in de regio een noodslachtplaats is. Ontbreekt die, dan bestaat de kans dat het dier te Iaat geslacht gaat worden en het vlees de keuring niet meer kan doorstaan". De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap heeft de Zeeuwse ge meenten inmiddels aangeschreven over de noodslachtplaatsen. Het is immers van belang, dat de regio's een goed functionerende noodslacht plaats krijgen. Mogelijk, dat gekozen gaat worden voor een bijdrage van al le gemeenten, waarmee enkele plaat sen gebouwd cq verbeterd kunnen worden. De noodslachtplaats in Zierikzee wordt gerund door de gemeente zelf. Daar was niemand aanwezig om een eerste 2'eactie te geven, maar zoals ge zegd is het te verwachten, dat voor het probleem een oplossing gevonden gaat worden. ROTTERDAM - Binnen een week zullen stakingsacties worden gehou den in de Rotterdamse haven. Die zul len worden voorafgegaan door een massabijeenkomst en de vorming van een actiecomité dat een en ander moet voorbereiden. Dat hebben de kaderleden van de Vervoersbond FNV in de Rotterdamse haven beslo ten, aldus districtsbestuurder Paul Rosenmoller na afloop van de bijeen komst. DEN HAAG - Ongeveer dertig kra kers hebben de Haagse gemeenteraad het vergaderen onmogelijk gemaakt. Na enige tijd een alternatieve verga dering te hebben belegd werden de krakers de zaal uitgezet. Buiten kwam het tot schermutselingen, al dus een woordvoerder van de politie. Vervolg van pagina 1 daarvoor zoeken en binnen de kortst mogelijke tijd". Het is dan ook een vanzelfsprekende zaak dat hij ook na zijn afscheid zal blijven meeleven met de brandweer Westerschouwen. Ten aanzien van het korps uit hij de wens dat de nieuwe hulpverlenings wagen. die een dezer dagen in ge bruik wordt genomen, zo gauw moge lijk volledig bepakt zal zijn. Een wens die tekenend is voor de betrok kenheid bij de brandweer die Van Sluijters ondanks zijn afscheid wel nooit meer kwijt zal raken. Tekst Marijke Vael Foto Johan D. C. Berrevoets Advertentie Melka Arrow Le Dub Pierre Monnée ZIERIKZEE - De Federatie Maatschappelijke Dienst verlening Noord-Zeeland is bijzonder te spreken over het alarm-systeem voor ouderen en gehandicapten op Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland. Het aantal aangeslotenen ligt procentueel aanmerkelijk hoger dan elders. Met het predikaat 'van onschatbare waarde' is de federatie van mening, dat doorgaan op de ingeslagen weg „meer dan verantwoord is". Zo blijkt uit het verslag over J986. In 1982 werd op initiatief van de Vereniging van Burgemeester, wet houders en secretarissen een groep in het leven geroepen, die belast werd met het onderzoek naar de wensen en mogelijkheden van een alarmerings systeem in de regio. Eind 1984 werden de werkzaamheden afgerond en na dat alle gemeenteraden zich positief opstelden ten aanzien van het project kon in 1985 begonnen worden. Behoefte Het systeem sluit aan op de behoef te om ouderen zo lang mogelijk zelf standig te laten wonen. Voorwaarde is echter wel dat er thuis de nodige hulp en zorg kan worden geboden. Nederland vergrijst en dat geldt ui teraard ook voor het werkgebied van de federatie. Het takenpakket werd ondermeer met het alarmsysteem uit gebreid. Bij velen is het principe bekend, maar toch even dit. Het systeem be staat uit een kastje dat een plaatsje krijgt onder het telefoontoestel en een zendertje. Het zendertje kan ge makkelijk om de hals worden gedra gen. Bij behoefte aan hulp moet op de zender worden gedrukt. Binnen één minuut wordt het signaal ont vangen door een centrale meldpost. Deze is gevestigd in Ter Mantclingc; een bejaardencentrum in Domburg. Daar kan men zien wie er alarm heeft geslagen, waarna een vrijwilli ger gewaarschuwd kan worden, die meteen naar de plaats van melding toegaat. Het beheer van het alarm systeem in Zeeland berust bij de Stichting Bejaardenalarm Zeeland. Deze stichting is verantwoordelijk voor het technisch functioneren van de apparatuur en centrale meldpost. De federatie is in dit bestuur verte genwoordigd door middel van de di recteur in de persoon van J. H. Stout- jesdijk. Mensen, die aanvragen om aan het systeem te worden aangesloten krij gen bezoek van een leidster bejaar denhulp. Deze bekijkt of er medische en/of sociale redenen zijn om gehoor te geven aan het verzoek. Het spreekt voor zich, dat het alarmsysteem wa terdicht moet zijn. Achter iedere zen der zit een aantal vrijwillige hulpver leners. Mocht onverhoopt geen hulp verleenster bereikbaar zijn, dan wordt de politie ingeschakeld. De po litie heeft zich bereid getoond zich als een soort vangnet op te stellen. Aan het project zijn uiteraard kos ten verbonden. Zo hebben alle ge- ZIERIKZEE Schaatsruilbeurs De weersomstandigheden van de laatste dagen zijn voor de leiding van de basisschool Theo Thijsen aanlei ding geweest voor het organiseren van een schaatsruilbeurs. Het evene ment vindt plaats op donderdag 15 ja nuari in de school, van 15.30 tot 16.30 uur. Café Noir In Brogum vond hot optreden plaats van de groep Café Noir. Al bij het openen van de eerste van de in to taal drie sets bleek dat de muzieklief hebbers niet voor niets waren geko men. De strak gespeelde nummers werden muzikaal gezien goed ge bracht en bij de swingende nummers kwamen ook de danslustigen aan hun trekken Het geheel miste echter de spirit om de zaal plat te krijgen. Indien de groep zich wat zou toeleg- Schaaf, Zeeasterdreef 1 te Renesse, Aanmelden zo spoedig mogelijk tele fonisch 01116-2070. NOORDGOUWE Vergadering Gladiolen en tulpen vormen het centrale onderwerp van de vergade ring die het RAK dinsdag 20 januari in hotel-restaurant Van der Weide in Noordgouwe houdt. Deze bijeen komst begint om 20.00 uur. C. Deïst uit Zierikzee gaat tijdens deze bijeen komst nader in op de teelt, handel en afzet van deze bloemen. BRUINISSE Bejaardensoos De bejaardensoos van mevrouw IJzelenberg begint woensdag 14 ja nuari weer om half drie. Ook mensen die wel eens kennis willen maken met het sooswerk zijn hartelijk wel kom. Als u slecht ter been bent kunt u voor vervoer bellen naar telefoonnr. 01113-1489. NCVB-vergadering De Nederlandse Christenvrouwen bond afdeling Bruinisse houdt op donderdag 15 januari weer een bij eenkomst in het NH-verenigingsge- bouw. Aanvang 19.45 uur. Als spreek ster is uitgenodigd mevrouw N. Ribbens-Evers uit Amersfoort, die over het onderwerp Broedergemeen schap spreekt. Collecte De collecte die tijdens de kerstvie ring van de zondagsschool werd ge houden heeft 310,90 opgebracht. Het geld wordt overgemaakt naar de Stichting Helpende Handen die kin derbijbels verspreidt in de Oosteuro- pese landen, achter het IJzeren Gor dijn. GOES Fruitteelt De kring Zeeland/West Noord- Brabant van de Nederlandse Fruitte lers Organisatie organiseert op vrij dag 16 januari in Goes en Kapelle een ontwikkelingsdag voor de fruitteelt. In de hal van de veiling te Goes be gint het evenement om 9.00 uur. Er wordt een fruitmechanisatiebeurs ge houden en in een speciale stand wordt aandacht en informatie gege ven over nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de spuitmachines. In De Vroone te Kapelle begint het eve nement om 13.30 uur. Er worden drie inleidingen gehouden over verschil lende aspecten van de toekomstige ontwikkeling van de fruitteelt. meenten 50 cent per inwoner beschik baar gesteld. Hiermee is een fonds gevormd, waarmee een reductie op het abonnementsgeld verwezenlijkt kan worden. Momenteel telt het alarmsysteem 81 aansluitingen, die per gemeente verdeeld kunnen worden. Sint-Phi lipsland 5, Zierikzee 14, Wester schouwen 17, Bruinisse 8, Duiveland 15, Middenschouwen 8 en Brouwers haven 14. De meeste aansluitingen zijn te vinden bij ouderen in de leef tijd van 80 tot 85 jaar (totaal van 24). De minste belangstelling (behoefte) is er bij de mensen jonger dan 65 jaar (5) en de groep 65 tot 70 jaar (4). De federatie concludeert in haar jaarverslag over 1986 dat ruim 85 van de aansluitingen bij vrouwen zijn gerealiseerd. Dankzij de subsidie van de provincie en de gemeenten vormen de kosten voor deelname bij de ouderen geen bezwaar volgens de federatie. Tevens is de organisatie van mening, dat de alarmering in de keten van zorg op maat een zeer be langrijke schakel is. De investerin gen in geld en menskracht leveren een hoog rendement op. gen op de act wordt het een veelbelo vende formatie mede door de muzika le kwaliteiten die onmiskenbaar aanwezig zijn. Vier van de groepsle den komen uit de omgeving van Goes en een uit Zierikzee. Op deze eerste concertavond die dc tweede helft van het seizoen inluidde waren 200 bezoe kers aanwezig. RENESSE Computercursus Leven en werken met de computer heet de cursus die wordt gegeven door mevrouw S. E. Ross-Koemans, die vanuit de NBvP een opleiding heeft gevolgd tot cursusbegeleidster. In Zeeland heeft zij reeds 27 cursus sen gegeven. Elke cursus bestaat uit acht lessen van 2 a 2Va uur. De afde ling Noordwelle c.o. hoopt op vol doende deelneemsters om een derde cursus van start te kunnen laten gaan op donderdagochtend 15 januari van 9.00-11.30 uur bij mevrouw E. van der Vervolg van pagina 1 blijkt uit de cijfers die Den Reijer laat zien. Per jaar is er sprake van een koopkrachtwegvloeiing van cir ca 35 miljoen, hetgeen een verlies van 175 arbeidsplaatsen betekent. Dat die Dammenweg niet alleen tot een exodus behoeft te leiden wordt door zowel Van Gastel als Den Reijer naar voren gebracht: „Waarom zou de verkeersstroom alleen richting Walcheren gaan en niet omgekeerd?" Antwoord Een vraag waarop het antwoord in de nabije toekomst kan worden gege ven. Veel hangt hierbij af van de inzet van zowel de gemeente als de plaatse lijke ondernemers. „Ik heb de indruk dat Zierikzee in de komende jaren be hoorlijke concurrentie zal krijgen van grotere winkelcentra die binnen reikwijdte ligen. Wil de middenstand hieraan het hoofd kunnen bieden dan zal deze in moeten spelen op de gaten in de markt, bij voorbeeld door zich te richten op branches die in de nabij gelegen centra niet of nauwelijks ver tegenwoordigd zijn", aldus de plaats vervangend burgemeester. Ook Den Reijer is van mening dat de onderne mers in moeten spelen de ruimte die de markt biedt. Daarbij moet de on dernemer met het oog op de concur rentie binnen handbereik een goede prijscalculatie maken en zich consu- mentgericht opstellen. De onderne mer, zo verklaart hij, moet beseffen dat de consument er niet voor de on dernemer is, maar juist omgekeerd". Sluiting Die tegemoetkoming aan de wen sen van de consument zou in de toe komst mogelijk kunnen leiden tot uniforme sluitingstijden. „Vaste slui tingstijden zijn bevorderlijk voor de middenstand", verklaart Van Gastel desgevraagd. „Je zit hier met een stukje ondernemersvrijheid dat op de keper beschouwd eigenlijk niet kan". Den Reijer zou het liever nog wat verder doorvoeren, al; geeft hij aan dat dit nog slechts een her senspinsel is dat nog nader bespro ken moet worden. Bij voorkeur geen sluitingstijden. Is dat echter niet te voorkomen dan op een en het zelfde tijdstip. Even tussen de mid dag naar huis om samen met het ge zin een hapje te nuttigen komt het gezinsleven dan wel ten goede, maar zakelijk beschouwd kan het eigenljk niet. Gezamenlijk Niet alleen de ondernemers, maar ook de gemeente heeft een taak bij het behoud van Zierikzee als cen trumfunctie. Wanneer wordt gesteld dat '87 het jaar van de waarheid wordt voor de middenstand dan wordt de bal op de speelhelft van de middenstand gelegd. Op die speel helft bevinden zich echter ook de ge meenten en het overige bedrijfsle ven". Die gezamenlijke taak van zowel gemeente als bedrijfsleven wordt door Van Gastel sterk bena drukt. „Wanneer we als gemeente de middelen vrijmaken om de inrich ting van het centrum te verbeteren (onder andere Mol/Schuithaven), dan kunnen de ondernemers niet achter blijven. Dan zulen zij ook zelf voor verbeteringen moeten zorgen, want een leuke winkelstraat krijg je niet alleen met een leuke aankleding van het buitengebeuren". Daar speelt de aankleding van de winkel ook een niet te onderschatten rol bij. Op dat punt bepleit Van Gastel dan ook een nauwe samenwerking van de ZOC met de gemeente. „Eendracht maakt sterk oreert de bestuurder die hier mee de voorzitter van deze ondemc- merscentrale aan zijn zijde vindt. Of Zierikzee erin slaagt om in de komen de jaren het hoofd te bieden aan de concurrentie die door de Dammen weg gevaarlijk dicht nabij komt hangt overigens in belangrijke mate af van de inventiviteit van de onder nemer om vroegtijdig in te spelen op nieuwe ontwikkelingen en het verder uitbuiten van de goede bereikbaar heid van het centrum. „Wat die be reikbaarheid betreft scoort Zierikzee in landelijk opzicht zelfs hoog aldus Den Reijer. Wat dat betreft breekt voor de on dernemers en gemeentebestuur in derdaad uur U aan. De tijd dat de geï soleerde ligging het bedrijfsleven tegen concurrentie beschermde is de finitief voorbij. Het adequaat inspe len op nieuwe ontwikkelingen van buitenaf is de uitdaging waarvoor de ondernemer en de bestuurder samen zich gesteld zien. Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Kamer van Koophandel heeft de vice-voorzitter de hoop uitgespro ken dat alle gemeenten meedoen aan het onderzoek. Tevens is het provin ciaal bestuur verzocht een bijdrage te leveren. Momenteel is de situatie - volgens een woordvoerder van de ka mer - zo, dat de vertegenwoordigers van de zes colleges bereid zijn deel name aan het onderzoek in herover weging te willen nemen. Hoe de ra den besluiten blijft vooralsnog de vraag. TILBURG - Directeur ir. P. de Bruin van het Tilburgse bedrijf Van Doorne's Transmissie (VDT) is ver trokken naar Japan voor een veer tiendaagse onderhandelingsmissie. Hij is in dat land om er met verschil lende bedrijven besprekingen te voe ren over de mogelijkheid daar de continu-variabele transmissie voor een gedeelte in licentie te laten pro duceren. LEIDEN - De oudste man van Ne derland, A. Geerlings, is in de nacht van maandag op dinsdag op 109- jarige leeftijd in Leiden overleden. Een woordvoerder van de gemeente heeft dat vanmorgen, dinsdag, mee gedeeld. De voormalige hovenier Geerlings bereikte afgelopen vrijdag die hoge leeftijd. Hij overleed in het bejaar dencentrum Lorentzhof in Leiden waar hij al enige tijd verbleef. Geer lings was geruime tijd de oudste man van Nederland. Het is niet bekend wie de oudste man van ons land nu is. De Nederlan der die momenteel de hoogste leeftijd heeft is mevrouw Christina van Druten-Hoogakker uit het Betuwse plaatsje Randwijk. Zij werd 20 no vember 110 jaar. Het Nederlandse „record" staat op 110 jaar, vijf maan den en 20 dagen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D, L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat, Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 en 01110-2449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41,00; per jaar 1 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen #een maand, voor hel einde van *de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. It

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3