Meer dan half miljoen wagens is onverzekerd Nieuwe schipper aan het roer Scheepvaartdienst Oosterschelde Schonere landbouw kan rendabel zijn WATERSTANDEN - Centrale Borssele eerder buiten bedrijf gesteld Benzine en diesel weer duurder Rechter in Middelburg verlaagt bankgarantie Koersdaling van dollar niet tegen te houden 2 Onderzoek Rijksdiénst Wegverkeer ZIERIKZEE - Uit een vergelijking tussen het kente kenregister en de registers die de verzekeraars hebben aangeleverd constateert de Rijksdienst voor het Wegver keer, dat in ons land 565.000 voertuigen onverzekerd rondrijden. Dat is 10,2 percent van het totaal. Dit vrij nauwkeurige getal zal door de rijksdienst in de loop van deze maanden verder worden verfijnd. Dit geschiedt door circa 6500 auto-eigenaren, die te boek staan als niet- verzekerd, aan te schrijven. De resultaten van deze en quête zullen in de loop van maart bekend zijn. De vergelijking werd mogelijk na dat - conform de planning - in septem ber verleden jaar in de centrale regi stratie van dé rijksdienst in Veendam ook de gegevens van de WA-verzeke- ring waren ingevoerd. Het cijfer van 565.000 onverzekerde voertuigen is voorlopig nog een ad ministratief cijfer. Het kan bijvoor beeld zijn, dat in de registers van de verzekeraars nog voertuigen te boek staan, die inmiddels zijn gesloopt, zonder dat daarvan melding is ge maakt aan de kentekenregistratie van de RdW in Veendam. De enquête is bedoeld om dit soort onvolkomen heden recht te trekken en het admini stratieve cijfer aan te passen. Rekening Ook houdt de rijksdienst er reke ning mee, dat een aantal voertuigen rondrijdt zonder geldig deel III 1986, of 1987. Naar schatting laten zo'n 70.000 voertuigenbezitters zich wei nig gelegen liggen aan zaken als be lasting, verzekering en/of tenaam stelling. De enquête is mede bedoeld om dit soort onvolkomenheden boven water te halen. En ook hiervan zal na tuurlijk invloed uitgaan op het defi nitieve aantal onverzekerde voertui gen. Inmiddels staat vast, dat het admi nistratieve eijfer tamelijk goed over eenkomt met de ramingen van onder andere het Waarborgfonds. Gemeten aan het totaal aantal voertuigen van 5,5 miljoen op onze wegen, is het aan tal onverzekerde auto's echter te hoog. Inmiddels dienen zich nieuwe tech nische mogelijkheden aan die leiden tot een handhaving van de verzeke ringsplicht. Vergelijking van de foto's die het Centraal Bureau Motorrijtui genbelasting onderweg maakt (of soortgelijke informatie van roodlicht camera's) met de WAM-registers le vert de mogelijkheid op om langs au tomatische weg processen-verbaal te produceren". Deze werkwijze wordt reeds door verkeer en waterstaat toe gepast bij de handhaving van de pe riodieke autokeuring. Minister Smit-Kroes zal binnen kort overleg plegen met haar ambtge noten van financiën en justitie om ook ten aanzien van de WA-verzeke- ring tot een striktere handhaving te komen. M. Hage volgt A. van de Berg op BRUINISSE - De Scheepvaartdienst Oosterschelde krijgt een andere schipper aan het roer. Met ingang van 1 februari vertrekt A. van de Berg en wordt hij opge volgd door M. Hage; thans hoofd van de markerings- dienst DGSM in Vlissingen. Het huidige hoofd van de Scheepvaartdienst Oosterschelde wordt op die datum hoofd van de Scheepvaartdienst Amsterdam-Rijnka naal. Een dynamische man, gewaardeerd om z'n nauti sche kennis en geliefd om z'n warme menselijkheid, ver laat Zeeland waar hij met liefde heeft gewerkt. Met bijna 200 man personeel, de su pervisie over de Kreekraksluizen, de sluizen van Kats, Veere en Vlissin gen, de Grevelingensluis in Bruinisse en de Roompotsluis op de Neeltje Jans en de Krammersluizen in de Philipsdam in Bruinisse is de Scheepvaartdienst Oosterschelde de ZIERIKZEE - Als gevolg van het stijgen van de noteringen van olie- produkten op de vrije markt gaan met ingang van woensdag 14 januari de prijzen van een aantal oliepro- dukten verder omhoog, zo is vanmor gen, dinsdag, bekend gemaakt. Superbenzine wordt 1 cent per liter duurder en komt bij de meeste zelf- tankstations op 160 cent, normale benzine (ongelood) wordt 3 cent per liter duurder en gaat 156 cent per liter kosten. Dieselolie stijgt 3,6 cent in prijs en komt bij de zelftankpomp op 96,6 cent per liter. Volgens Rotterdamse oliehandela ren zijn de sterke stijgingen van de produktnoteringen een gevolg van het vroeg invallen van een strenge winter. Daarbij komt nog een verder oplopen van de prijzen van ruwe olie. Het inzakken van de dollarnoterin gen heeft onvoldoende invloed. Behalve benzine en diesel gaan ook de prijzen van huisbrandolie, petro leum en stookolie omhoog. Huis brandolie en petroleum worden even als diesel 3,6 cent per liter duurder. Stookolie gaat 40 gulden per ton meer kosten. De prijs van LPG blijft nog onveranderd. grootste in Nederland. Want ook de antieke sluizen van Wemeldinge en Hans weert vallen ohder de dienst, evenals enkele patrouilleboten en de verantwoordelijkheid voor de vaar wegen vanaf Dinteloord tot de Neel tje Jans, het Schelde-Rijnkanaal, Veerse Meer en de kanalen door Wal- cheten en Zuid-Beveland. Bovendien is de dienst systeembeheerder van het Informatie Verwerkend Systeem, het computersysteem op de grote sluizen in het Deltagebied waar alle gegevens van de scheepvaart worden ingevoerd en van sluis naar sluis wor den begeleid. Dit vooral ook om de stroom gevaarlijke stoffen te begelei den. Flexibiliteit Vier jaar lang heeft A. van de Berg leiding gegeven aan deze dynamische scheepvaartdienst. Een dienst die de laatste jaren niet alleen druk bezig is geweest de hernieuwde scheepvaart route langs het Zijpe veiliger te ma ken en veel moeilijke transpórten voor de Deltawerken heeft begeleid, maar die ook problemen heeft ge kend door de op instorten staande sluizen van Hansweert en de recente moeilijkheden met de sterke stro ming in het Schelde-Rijnkanaal door het afsluiten van het Tholense Gat. Dit alles heeft veel inzet en flexibili teit van de dienst en zijn medewer kers gevraagd. Voordat de heer Van de Berg bij de Scheepvaartdienst kwam was hij hoofd van de Scheepvaartdienst Bo- venrivieren, daarvoor was hij nau tisch adviseur bij een havenproject in Zuid-Afrika, controleur bij het Korps Gevaarlijke Stoffen, zat bij de Rijks politie te water en voer op de kleine en grote handelsvaart. De heer M. Hage, oud-Oosterlan- dcr, wordt de opvolger van Van de Berg. Hij is thans hoofd van de Vaar wegmarkering van DGSM Schelde- mond in Vlissingen. Krammersluizen Tot hoofdsluismeester van de Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 14 januari 03.30 126 10.00 -124 15.55 135 22.15 -108 15 januari 04.05 130 10.30 -128 16.25 139 22.45. -105 14 januari 02.00 129 08.05 -119 14.10 142 20.10 -104 15 januari 02.35 135 08.30 -127 14.40 150 20.40 -105 14 januari 04.05 143 10.15 -137 16.25 153 22.30 -122 15 januari 04.35 147 10.50 -143 17.00 157 23.00 -119 14 januari 03.35 141 10.00 -132 16.00 151 22.15 -117 15 januari 04.10 146 10.30 -138 16.35 155 22.35 -115 SApringtij: 17 januari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Krammersluizen is W. Bloeme be noemd; afkomstig als sluismeester van de Kreekraksluizen. Tot sluis- meesters zijn benoemd J. Bos en N. Kuyten (van de Volkeraksluis), Hemstra en Pudden (van sluis Ter- neuzen), Van Pleuné van de Kreekrak en Zuidwegt van sluis Hansweert. Uit de regio zijn onder andere tot sluiswachter-centralist benoemd K. van der Vliet (van de Roompotsluis) en J. de Ruiter (van de Wyker Rib) uit Bruinisse. Bovendien een aantal oud- Deltadienst medewerkers dat vanwe ge de opheffing van die dienst in het kader van het herplaatsingsbeleid een plaats op de Krammersluizen be^ kwam.. Vorige week is de bemanning van dé Krammersluizen begonnen met het testen en inwerken van de bedie ning van de sluis. Zoals bekend gaat begin februari de sluis open voor de scheepvaart als de voorbereidingen voor de afsluiting van de Krammer beginnen. Het zout-zoet scheidings systeem zal pas in een later stadium gaan functioneren, als de verzoeting van het Zoommeer een begin heeft genomen. ROTTERDAM - De Federatie van Schippersbonden is er danig ver stoord over dat het onderzoeksrap port van Rijkswaterstaat over de zes- baksduw vaart voortijdig in de publiciteit is gekomen. Afgesproken was dat er eers.t een evaluatie van het rapport zou plaatsvinden door de verschillende betrokkenen, voordat het in de publiciteit gebracht zou worden, aldus adjunct-secretaris Dragt van de federatie. LEEUWARDEN - Provinciale wa terstaat van Friesland heeft, met in gang van vandaag, dinsdag 20.00 uur, een vaarverbod afgekondigd voor de provinciale waterwegen. Van het vaarverbod is een aantal kanalen uit gezonderd, zoals het Prinses Mar grietkanaal, het Van Harinxmaka- naal en de Houkesloot. Het vaarver bod staat niet in rechtstreeks ver band tot een eventuele Elfsteden tocht, feitelijk is het niet meer dan een onderstreping van het gegeven dat het echt wintert. MIDDELBURG - De president van de rechtbank in Middelburg heeft vanmorgen, dinsdag, bepaald dat de bankgarantie van 2,4 miljoen, die de Duitse rederij Seetouristiek in sep tember vorig jaar heeft moeten afge ven na het abrupt stoppen van de toe ristische veerdienst Vlissingen-Zce- bruggc, verlaagd mag worden tot 950.000 gulden. Om deze vermindering hadden do advocaten van Seetouristiek eind de cember vorig jaar tijdens een kort ge ding gevraagd. Tijdens dit geding werden bewijsstukken overlegd waaruit bleek dat de Duitse rederij al diverse schuldeisers had betaald of met hen tot overeenstemming was ge komen. Een claim van het Nederland se personeel, groot 50.000 gulden, bleef overeind, evenals enkele andere posten tot een bedrag van 950.000 gul den. De toeristische koopjes-veerdienst tussen Vlissingen en Zeebrugge met het Duitse passagiersschip ..Posei don" was tijdens de drie maanden van haar bestaan een groot succes. De dienst was opgezet door Triton Ship ping Company, een maatschappij met oen Nederlandse en Duitse directeur. Deze laatste leverde ook het passa giersschip. Dit schip werd eind augustus vorig jaar zonder vooraf gaande mededeling terug naar Duits land gehaald, waarna de succesvolle dienst moest worden opgeheven. Schonere lapdbouw kan rendabel gepleegd worden. Lagere opbrengstmaar minder onkosten ZIERIKZEE/WAGENINGEN - Geïntegreerde landbouw, een vorm van landbouw waarbij in nau we samenhang met elkaar zo weinig mogelijk be strijdingsmiddelen, kunstmest, energie en andere grondstoffen worden gebruikt teneinde het milieu zuiver te houden en waarvan arbeid een belangrijk onderdeel uitmaakt, is in beginsel niet minder ren dabel dan de gangbare landbouw. De opbrengsten per hectare van bijvoorbeeld aardappelen en tarwe liggen op een normaal bedrijf hoger, maar na aftrek van de kosten blijken de opbrengsten in geld per hectare met de geïntegreerde aanpak hoger. Dit blijkt uit onderzoek van het proefstation voor akkerbouw en groenteteelt in de vollegrond. Dr. P. Vereijken, coördinator van het project ontwikkeling be drijfssystemen, verwacht dat met de geïntegreerde landbouw nog betere resultaten mogelijk zijn. Over vijf jaar is naar zijn mening een aantal geïntegreerde teelten volwassen genoeg voor massale toepassing in de praktijk. Bij deze vorm van landbouw, waarbij „al les op alles invloed heeft" hangt veel af van de kennis en de vakbe kwaamheid van de boei'. Een systeem om de teelt te bege leiden is, zo vinden de onderzoe kers, van wezenlijk belang voor de praktijk van de geïntegreerde landbouw. Dat is mogelijk via een centrale computer die de boer in formatie over de teelt kan ver schaffen. Het PAGV wil volgend jaar met behulp van viewdata een praktijkproef nemen met de graanteelt. Ook hoopt het een tweede proef met geïntegreerde landbouw te kunnen doen spe ciaal gericht op de veenkoloniën. Noodzaak De noodzaak van geïntegreerde landbouw is, aldus Vereijken, in ons land groter dan in omringende landen gezien onder andere de mi lieuvervuiling, toenemende druk van grondgebonden ziekten en plagen en aantasting van de struc tuur van de bodem. Het PAGV is in 1979 op de proef- boerderij in Nagele (NOP) met de ontwikkeling van de geïntegreer de landbouw begonnen. Uitgangs punt was het vinden van een even wicht tussen vruchtwisseling, ras- senkeuze, teeltbehandeling en be drijfsvoering, waarbij als voor waarde gold dat de bedrijfsresul taten niet achter mogen blijven bij die van de gangbare landbouw. Bij het op deze wijze telen van aardappelen werd een ras, Santé, gebruikt dat resistent is tegen aaltjes. De opbrengst was verge lijkbaar met die van het bekende Bintje. Ondanks preventie en me chanische onkruidbestrijding moest tijdens de teelt een chemi sche onkruidverdelger worden ge bruikt. Dat gebeurde echter veel selectiever waardoor per hectare niet zestig kilo zoals in de gangba re teelt maar slechts drie kilo no dig was. Uiteindelijk bleken de wat lagere kilo-opbrengsten per hectare en de ongeveer tien pro cent hogere arbeidsbehoefte op te wegen tegen de lagere kosten aan bestrijdingsmiddelen en meststof fen. MIDDELBURG - De kerncentrale Borssele zal deze week, veertien dagen eerder dan oorspronkelijk was gepland, voor de jaarlijkse splijtstofwisseling buiten bedrijf worden gesteld. Dat heeft de directie van de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij, de PZEM, tijdens een persconferentie in Mid delburg bekendgemaakt. Dit besluit tot vervroegd buitendienststellen is me de genomen in verband met de uitkomsten van het rapport dat een team van internationale atoomdeskundigen van het Internationale Atoom Energie Agentschap, het IAEA, heeft opgesteld na een intensieve inspectie van de kerncentrale Borssele in oktober vorig jaar. Tijdens de persconferentie in Mid delburg zei voorzitter W. Don van de raad van bestuur van de PZEM dat tijdens' het onderzoek gebreken aan het controlesysteem naar voren zijn gekomen, die snel aangepast moeten worden. Er wordt nu een programma opgesteld van punten die direct ver anderd moeten worden, zoals de aan vullende training van het personeel op het gebied van de controle van di verse systemen. Er zal een soort kruiscontrole worden ingevoerd, waarbij de technici eikaars werk moeten gaan controleren om fouten uit te sluiten (de zogenoemde kwali teitsborging). De veiligheidsmaatregelen worden verscherpt. Het personeel van de kerncentrale - nu 250 man - zal, om deze zaken te kunnen uitvoeren, met 25 a 30 man worden uitgebreid. Ook zal de PZEM bekijken welke aanvullende crisismaatregelen, die de atoomdeskundigen noodzakelijk achten, op korte termijn getroffen kunnen worden. Het alarmsysteem wordt aangepast en het meetpro gramma met betrekking tot radio actieve straling uitgebreid. Naast deze directe maatregelen zal er een uitvoerig scenario worden op gesteld van punten die op de iets lan gere termijn moeten worden aange pakt, zoals een nieuw ontwerp voor HEERLEN - Het onderzoek naar de brand in de Makro-vestiging in Nuth wordt verricht door het 25 man sterke regionale recherchebijstandsteam. Daartoe is besloten door de Maas trichtse justitie, zo deelde een woord voerder van de rijkspolitie maandag avond mee. De werkzaamheden van het team worden verricht vanuit het hoofdbureau van politie in Heerlen. ongevalssituaties en de opzet van een op afstand bedienbaar beleidscen trum. Deze aanvullingen gaan vol gens Don vele miljoenen guldens kos ten. Maar, zei hij tijdens de persconferentie, wij zullen alle aan bevelingen uit het rapport zo spoedig mogelijk uitvoeren. Don zei ook te verwachten dat de Nederlandse regering binnenkort zal overgaan tot invoering van een inter nationaal stelsel van regelingen voor kerncentrales, die wereldwijd voor kerncentrales is opgesteld. AMSTERDAM/TOKIO - De koers daling van de dollar op de internatio nale wisselmarkt is niet te stuiten Dinsdag kort na het begin van de handel op de wisselmarkt van Am sterdam werd een koers genoteerd van 2.1315 gulden na een slotkoers van 2,1425 gulden op maandag In New York werd do handel afgesloten met een koers van 2,1390 gulden en in de aansluitende handel in Tbkio zak te de dollar verder weg. Aankopen van ruim een miljard dollar door de Japanse centrale bank konden daar niets tegen doen. De Ja panse minister van financiën, Kiitsji Mijazawa, heeft verklaard te zullen blijven strijden tegen speculatie in zowel binnen- als buitenland. Maar ook die poging om de koers van de dollar ten opzichte van de yen om hoog te halen haalde niets uit Maandag 12 tot en met vrijdag 16 januari Zonnebloemeollecte. Dinsdag 13 januari Zierikzee Raadzaal van het stadhuis. Vergade ring commissie sport. 19.30 uur. De Driehoek. Bijeenkomst Christe lijke Plattelandsvrouwenbond. 19.45 uur. Huis van Nassau. Oprichtingsverga dering buurtvereniging De Hoop (be woners Schuithaven, Lange Nobel- straat, Sint Anthoniesdam en Driekoningenlaan). 20.00 uur. Zonneniaire Dorpshuis. Jaarvergadering afdeling Noordgouwe van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Woensdag 14 januari Zierikzee De Driehoek. Introductiebijeen komst cursus Vrouw, beeld en geluid. 9.45 uur. 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Zonneniaire Muziekcafé De Smidse. Kunstkring met lezing van beeldhouwer Ad Braat. 21.00 uur. Bruinisse Start bejaardensoos mevrouw IJze- lenberg. 14.30 uur. Goes Hotel Terminus. Interkerkelijke sa menkomst Aglow Fellowship Zee land. 9.45 uur. Donderdag 15 januari Zierikzee De Driehoek. Discussie-ochtend over het werk van huisvrouwen. 9.30 uur. De Driehoek. Discussiebijeenkomst van het district Zeeland van de FNV- Vrouwenbond. 9.45 uur. Theo Thijsenschool. Schaatsruil- beurs. 15.30 tot 16.30 uur. Bruinisse Nederlands Hervormd Verenigings gebouw. Bijeenkomst Bruse NVVB. 19.45 uur. Vrijdag 16 januari Zierikzee Graanbeurs Huis van Nassau. Prijs uitreiking en feestavond vogelvereni ging Zang en Kleur. 20.00 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Op voering musical kinderkoor Marim ba. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Nutsavond Nut en Genoe gen. 20.00 uur. Goes Veilinghal. Ontwikkelingsdkg fruit teelt. 9.00 uur. Kapelle De Vroone. Ontwikkelingsdag fruit teelt. 13.30 uur. Zaterdag 17 januari Zierikzee Onder de Beuze. Stilte-kring voor de vréde. 14.30 tot 15.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Jazz-funk-rockconcert met Carel Heinstusband. 21.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Uitvoering muziek vereniging Apollo. 19.30 uur. Middelburg Schouwburg Du Theatre. Bijeen komst AVRO-leden. 10.00 uur. Zondag 18 januari Zierikzee Brogum. Ruilbeurs motoronderdelen en muziekevenement, optreden The Boothill Undertakers. Vanaf 10.00 uur. De Lichtboei. Film: The Hidingplace. 14.30 uur. Maandag 19 januari Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 20 januari Burgh-Haamstede Zaal van de Gereformeerde kerk. Ver gadering van afdeling Burgh-Haam stede van de Nederlandse Christen- Vrouwenbond. 19.45 uur. Noordgouwe Hotel Van der Weijdc. Themabijeen komst gladiolen en tulpen. 20.00 uur. Bruinisse N.H. Verenigingsgebouw. Voorlich tingsbijeenkomst gymnastiek voor ouderen. 13.30 uur. Woensdag 21 januari Zierikzee De Driehoek. Start cursus vrouw, beeld en geluid. 9.00 uur. Donderdag 22 januari Zierikzee Huis van Nassau. Algemene leden vergadering ZLM. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Aanbieden van het MUP aan mr. Boersma. 14.00 uur. Vrijdag 23 januari Zierikzee Stadhuis. Openbare receptie naar aanleiding installatie mr. J. J. P. M. Assclbergs. 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 24 januari Zierikzee Jeugdsoos Brogum. Optreden de Bombitas. Woensdag 28 januari Kurgh-Haamstede De Burght. Film De tien geboden. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2