Commandant Van Sluijters neemt afscheid brandweer Westerschouwen Behoud centrumfunctie is taak van gemeente en ondernemers Bekneld onder SRV-wagen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Auto in de sloot ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nieuwe schipper Normen Temperaturen Nieuwe zege De Scheepvaartdienst Oosterschelde krijgt Door de normen, die gesteld worden door het De plotselinge extreem lage temperaturen Door de tweede zege in successie distancieert een nieuwe schipper aan het roer. M. Hage is ministerie van wvc, raakt Zierikzee haar doen zich op veel plaatsen gevoelen. De Zie- het herenteam van volleybalvereniging Kwiek de opvolger van A. van de Berg als zodanig. noodslachtplaats aan de Hem definitief kwijt. rikzeesche Nieuwsbode-redactie peilde de zich van de onderste plaats in de eerste klas. (Pag. 2). (Pag. 3). stand van'zaken. (Pag. 4). (Pag. 7). DINSDAG 13 JANUARI 1987 143ste jaargang Nr. 24065 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Met een zware taak is het als met een koud bad. Doopt men er de tenen even in, dan rilt men over het hele lichaam; stort men er zich vastberaden in, dan voelt men zich weldra behaaglijk. Fliegende Blatter Samenbrengen brandweerkorpsen rode draad in loopbaan NOORDWELLE - „Een brandweerman weet instinct matig hoe een brand het beste kan worden aangepakt. Ik heb de ervaring opgedaan dat je niet moet gaan naden ken, want dan blijken er zoveel mogelijkheden te zijn dat het bijna ondoenlijk is om de goede eruit te pikken". Brandweercommandant van Westerschouwen J. van Sluijters spreekt deze mening na een ervaring van 34 jaar met stelligheid uit. Eind 1954 kwam hij als 20-jarige aspirant-brandweerman bij het korps Noordwelle. Per een februari 1987 is hem door de gemeente eervol onslag verleend als commandant van de brandweer Wester schouwen bestaande uit de korpsen Haamstede en Re- nesse. Dat gebeurde op verzoek van de 60-jarige Van Sluijters zelf. Dat laatste houdt verband met de recente reorganisatie van de hulpver leningsorganisaties waarbij de BB wordt opgeheven en de taken daar van gedeeltelijk worden overgehe veld naar de brandweerkorpsen. ,,Ik zeg voor mezelf, het is beter om mijn opvolger vanaf het begin de gelegen heid te geven om als commandant de ze nieuwe constructie naar eigen in zicht op te bouwen. Daarbij moet hij niet worden gehinderd door de stok van die ouwe achter de deur". Dat wil niet zeggen dat Sluijters zijn werk bij de brandweer niet met plezier heeft gedaan. ,,Ik zou best nog een paar jaar mee willen en kunnen draaien. Maar het is beter dat ik terug treed. Ik heb vroeger ook voor een nieuwe taak gestaan. Het samenbrengen van de korpsen Renesse en Haamstede. En dat is nu weer precies hetzelfde. Mijn neef die mij opvolgt moet dat naar eigen inzicht opbouwen". Van Sluijters die al vanaf een januari commandant buiten dienst is wordt opgevolgd door de huidige ondercom mandant van de brandweer Wester schouwen S. L. de Feiter. Slangewagentje op twee wielen Als brandweerman in hart en nie ren weet hij boeiend te vertellen over zijn ervaringen in de afgelopen 34 jaar. „Om brandweerman te kunnen zijn moet je een bepaalde instelling hebben", zegt hij vol overtuiging. ,,Je moet dienstbaar zijn, pro deo wat voor anderen over hebben. Dat zit er ingebakken of niet. Sommige mensen helpen graag, terwijl andere weer meer egoïstisch zijn ingesteld". Van Sluijters kwam eind 1954 bij het brandweerkorps Noorwelle doordat hij daarvoor werd gevraagd door de toenmalige commandant Oosting. ,,Zo ging dat en zo gaat het nog", zegt hij simpel. Dergelijke verzoeken wer den meestal gedaan aan mensen die toch al wat actief waren in verenigin gen. En dat was Van Sluijters. Gebo ren in Zutphen kwam hij in 1947 naar Zeeland om hier als landbouwersk necht te komen werken. ,,Ik hield niet van de gemengde bedrijven in Gelderland". Omdat hij wilde wor den opgenomen in de dorpsgemeen schap zat hij al in verschillende ver enigingen. ,,Ik trad gewoon toe tot nog een gezelligheidsvereniging die af en toe ook wat brandjes bluste", vertelt hij laconiek. Dat laatste wordt duidelijker wanneer Van Sluij ters vertelt over het slangewagentje op twee wielen waarmee men de branden toentertijd te lijf ging. „La ter kochten we voor 200 gulden een oude brandweerspuit die we zelf opk napten". Het is dan ook duidelijk dat de brandweerman in die 34 jaar een enorme ontwikkeling in materiaal meemaakte. „Tegenwoordig is het uit de kunst". In 1957 behaalde Van Sluijters het diploma brandwacht tweede en eer ste klas, in 1958 het diploma voor de specialiteit pompbediende. En in 1965 werd hij na het opheffen van het plaatselijke korps Noorwelle onder- commandant van de Westerschouwse brandweer. Die werd gevormd door de voormalige korpsen Renesse en ZIERIKZEE - Vermoedelijk door een moment van onoplettendheid raakte de heer A. v. L. uit Hillegom maandagavond met zijn auto in de sloot. V. L. reed op de Weg naar de Val in de richting van de Zeelandbrug toen hij de macht over het stuur kwijtraakte en daardoor met zijn auto op de linkerweghelft en vervol gens in de sloot terecht kwam. Het voertuig werd aanzienlijk bescha digd. V. L. liep zelf geen letsel op. Jan de Jonge kwam eraan te pas om de auto weer op de weg te takelen. Haamstede waartussen onderling nogal wat rivaliteit bestond. Aan Van Sluijters was de taak om deze korp sen samen te smelten. „Dat was niet zo gemakkelijk", zegt hij zich de min der vleiende opmerkingen herinne rend die soms klonken wanneer het tweede korps kwam helpen blussen. „Ze zeiden rustig laat ze maar weer naar huis gaan". Het tot een eenheid vormen van beide korpsen werd een taak die als een rode draad door de carrière van Van Sluijters loopt. Toen hij in 1972 commandant werd was er een brandweervereniging en rukten beide korpsen uit bij elke brand. Tot zijn spijt is dat later om financiële re denen weer teruggedraaid door het gemeentebestuur. Nu hangt het af van de plaats van de brand wie er in actie komen. „Om de saamhorigheid in stand te houden had ik liever ge had dat het zo was gebleven. Nu moet het ene korps in de krant lezen wan neer het andere in actie is geweest. Maar er wordt nog wel elke week sa men geoefend". De vertrekkende commandant was tijdens zijn loopbaan ook actief als instructeur bij de opleiding tot de drie verschillende functies die brand weerlieden kunnen halen. Via het di ploma landelijk instructeur dat hij hiervoor in 1969 haalde zat hij ook in examencommissies en was jurylid bij wedstrijden. Hoewel hij de verschil lende rangen en standen binnen de korpsen zinvol vindt, vallen die voor hem weg bij de daadwerkelijke brandbestrijding. „Een commandant moet net zo hard werken als een aspi rant, anders zou het niet goed gaan", is zijn mening. Van Sluijters heeft in de loop der jaren een heel eigen kijk op de beste wijze van brandbestrij ding gekregen. „Bij brand is de eer ste klap een daalder waard. Er moet meestal frontaal en met de grootste bluskracht worden aangevallen", vindt hij. „Daarbij moet je in je ach terhoofd een gat bepalen waar de warmte en rook wegkunnen". De in tuïtie van een brandweerman vindt hij daarbij van het grootste belang. „Je kunt een heleboel leren over ver schillende technieken maar als je bij een brand komt moet het vanzelf gaan. Dan moet je niet te veel overwe gen. Een brandweerman moet wel de gelijk een bepaalde feeling hebben. Hij doet intuïtief het goede werk. Als je erbij moet gaan nadenken gaat het fout". Hij geeft toe dat het deson danks ook wel eens mis kan gaan. „Maar dat geeft niet want dat komt nooit uit, dan is de zaak al verbrand", stelt hij laconiek vast. Van Sluijters herinnert zich vele branden maar ge lukkig weinige waarbij slachtoffers vielen. „Alleen vorig jaar bij de brand in pension Kijkduin aan de Rampweg. We hebben er alles aan ge daan om die man eruit te halen en dat is ook gelukt maar hij was helaas al dood". Gedoseerd blussen Wanneer er geen mensen of dieren bij zijn betrokken is Van Sluijters voor een zogenaamde 'gedoseerde aanpak. „We zullen altijd proberen proberen mensen en dieren te redden en de nevengebouwen te sparen. Maar als er aan de brandhaard zelf toch niets meer te redden valt vind ik dat je die, na overleg met de eigenaar, beter kunt laten uitbranden. Waarbij we natuurlijk goed onder controle houden dat er geen uitbreiding kan ontstaan. Gedoseerd blussen. Laat branden wat brandt dat rot niet. Er blijft minder troep over", verduide lijkt hij. Uit alles blijkt dat Van Sluijters zijn vrijwilligerswerk al tijd graag heeft gedaan. „Er zit een soort spanning achter. Van wat kom je tegen en welke oplossing kun je vervolg pagina 3 De Westerschouwse brandweercommandant gaat ermee stoppen. Wegvloeien koopkracht kost 175 arbeidsplaatsen ZIERIKZEE - „Als bestuurder kan ik me indenken dat een financiële bijdrage van ondernemerszijde aan het onderzoek naar de effecten van de weg over de Storm vloedkering redelijk is, gezien de grote belangen die dit onderzoek voor het bedrijfsleven in de regio kan heb ben". Loco-burgemeester L. J. van Gastel van de gemeen te Zierikzee ventileert deze mening met de nodige voor zichtigheid, omdat het op dit moment nog lang niet zeker is of deze rapportage van de effecten van deze nieu we ontsluitingsweg doorgang zal vinden en zo ja op wel ke wijze deze rapportage verricht gaat worden. „De raden nemen pas in februari een besluit" licht hij deze terughou dend toe. Feit is dat de gemeenten op Schouwen-Duiveland verschillend denken over het nut van dit onder zoek dat op initiatief van de Kamer van Koophandel uitgevoerd gaat wor den en waarin voorgesteld is de ge volgen van de nieuwe ontsluitings weg voor de detailhandel, verblijfsrecreatie en horeca in te kun nen schatten. Ook de voorgestelde verdeelsleutel voor de kosten heeft in de afgelopen maanden her en der wat gemor veroorzaakt. Zoals de situatie er op dit moment uitziet staan de ge meenten Zierikzee en Westerschou- in dezelfde branche de consument meer keuze bieden en daardoor een grotere aantrekkingskracht op die zelfde consument uitoefenen. Dat het wegvloeien van koopkracht behoor lijke vormen heeft aangenomen vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> IK* PE Bll.r L. J. van Gastel: Ondernemers zul len in moeten spelen op gaten in de markt". wen positief tegenover dit onderzoek, waarvan de kosten tussen de 58.200,— en 72.000,— schommelen. Bruinisse, Brouwershaven en Mid- denschouwen lijken het initiatief van de Kamer van Koophandel met enige scepsis te bezien. „De samenwerking tussen de gemeenten laat te wensen over met name wanneer er essentiële zaken ter sprake komen of wanneer er geld mee gemoeid is. Dan trekt ie der zich terug binnen zijn gemeente lijke bolwerk", concludeert voorzit ter A. P. den Reijer van de Zierik- zeese Ondernemers Centrale. Hoe het definitieve besluit volgen de maand ook uit mag pakken, feit is dat het uur U aanbreekt wanneer de Dammenweg eind '87 of begin '88 voor het verkeer opengesteld wordt. Zowel Van Gastel als Den Reijer on derkennen het gevaar voor het weg vloeien van koopkracht naar winkel centra op Walcheren, die door de aanwezigheid van meerdere winkels ZIERIKZEE - De eigenaar van een SRV-wagen, P. v. d. S. uit Zierikzee. kwam maandagmiddag in een zeer netelige positie toen hij bekneld raakte onderzijn voertuig. V. d. S. was in een loods aan de Oudeweg te Zierikzee bezig met reparatiewerkzaamheden aan zijn wagen en had het voertuig daarvoor op blokken geplaatst. Terwijl hijeronder lag schoof een van de blokken weg waardoor de SRV-man werd bekneld. Zijn hulpgeroep werd gehoord door een buur man die de hulpverleningsinstanties waarschuwde. De brandweer van Zierikzee haalde u. d. S. uit zijn benarde posi tie en huisarts W. Bontkes verleende eerste hulp. De ambulance van het Rode Kruis Ziekenhuis was op dat moment in Goes zodat men een kwartier moest wachten voor P. v. d. S. naar het ziekenhuis kon worden overgebracht. Hij werd opgenomen met verschillende kneuzingen. A. F. (ten Reijer: ..Ondernemer is er voor de consument en niet omge keerd". Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Aanhoudend koud Zeer koud. Wisselend bewolkt en overwegend droog. De noordoosten wind neemt vannacht tot hard toe. Minimumtemperatuur komende nacht -8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 17 jan.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: -8 graden Middagtemp.: -5 graden Windkracht: noordoost 6 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -7 graden Middagtemp.: -4 graden Windkracht: oost 4 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40%- Min.temp.: -7 graden Middagtemp.: -3 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 14 jan. Zon op 08.43, onder 16.55 Maan op 15.47 onder 09.02 15 jan. Zon op 08.43, onder 16.56 Maan op 16.57 onder 09.35 Volle Maan: 15 jan. (03.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De koude oostelijke stro ming tussen een hogedrukgebied in Scandinavië en een depressie boven Zuid-Europa houdt aan. In de boven lucht wordt door drukdalingen in Frankrijk wel iets warmere lucht aangevoerd, maar in de onderste 100 meter van de atmosfeer warmt de lucht nauwelijks aan. In de komende nacht vriest het ongeveer 10 graden en morgenmiddag loopt de tempera tuur maar enkele graden op. Daarbij staat er een vrij. krachtige, aan de kust harde, oostenwind, hetgeen het weer een onaangenaam karakter geeft. Aan de kust kan morgen nog een enkele sneeuwbui vallen, elders kan de vers gevallen sneeuw wat gaan stuiven. Tbt en met het weekeinde blijft de vorst aanhouden, in de nacht met bij na overal matige vofst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1