Wim Tuk en Rini Hendrikse winnen via voortreffelijke finalegame derde titel boeiende den Haan Koos Dorreman naar tweede klas libre na slotpartij tegen Jaap 6 RENESSE - Wim Tuk en Rini Hendrikse werden de sterke winnaars van het Eye to Eye Publicity-pro- motietoernooi in bowling- centrum Renesse. In de fi nale met vier teams, die werd afgewerkt over een game, bleek het duo voor treffelijk tegen de span ning te zijn opgewassen. Met scores van 188 en 191 scratch toonden zij zich ij- zersterk. De gezamenlijke 60 handicappunten leverde het Le Rabot-duo een to taal van 439 punten op, het geen een meerscore van veertien punten betekende ten opzichte van het Alpro- kon-duo Wim den Boer en Fred van Herpen. Het ver schil in handicap gaf overi gens de doorslag ten faveu re van Wim Tuk en Rini Hendrikse. Zonder handi cappunten kwamen Den Boer en Van Herpen één punt hoger uit. Het falen in de eindstrijd van Wim den Boer - 158 punten - bete kende de nekslag voor het Wanneer Janni Bal zou zijn ge slaagd in de mogelijkheid om haar ei gen dameshuisrecord te verbeteren via twee strikes in de extra beurten, zou zij een tweede extra prijs op zak hebben gestoken voor het hoogste aantal strikes in%en game. Nadat in de voorronden vijf spelers tot zeven strikes waren gekomen, verbeterde Wim den Boer dat aantal in zijn twee de game tot acht. Een geslaagde na- beurt zou Janni Bal op negen hebben gebracht. Nu bleef zij eveneens ste ken op zeven en was de extra prijs voor Wim den Boer. In de voorronden moest iedere spe ler vijf games gooien, waarvan het slechtste resultaat mocht worden af getrokken. Het hoogste totaal aantal strikes over de vijf games was even eens goed voor een extra prijs. Koos Buijs werd hier de winnaar. Hij rea liseerde een totaal van 24 strikes en werd daarmee afgetekend de beste. Een fraaie serie van drie 200-games was hier voor een belangrijk deel de bet aan. Doordat partner Karin Buijs voor haar doen zwak presteer de haalde het New Wave-team de hal ve finale met de acht beste voorron deteams niet. Om een plaats te krijgen bij de acht halve finalisten diende overigens met grof geschut geschoten te worden. Uiteindelijk bleek het breekpunt te liggen bij 1586 punten inclusief handicap, voor een team, hetgeen een gamegemid- delde inclusief van 198Vi punten over acht games betekende. Ondanks de diverse ingebouwde 'nieuwe' ele menten slaagden twee teams erin om toch nog een extra verrassingsele ment toe te voegen. Nadat Koos Gud- de en Nel Oostdam tot het totaal van 1586 punten waren gekomen, deden Wim en Mary Hoekendijk dat ook, zodat er nog een barrage nodig werd om uit te maken welk team als achtste de halve finales mocht bin- 125'A punten leverde Arjan Dorre man de speciale prijs voor de opmer kelijkste prestatie op. In de halve finales moesten de acht koppels in drie games bepalen welke vier teams uiteindelijk om de hoofd prijs van het toernooi zouden gaan strijden. Van de drie games was het slechtste resultaat individueel weer aftrekbaar, wardoor iedere speler zich een misstap kon veroorloven. Via loting werd de speelvolgorde be paald en dat bleek achteraf voortref felijk uit te pakken. Van iedere serie stapten twee teams de finale binnen. Enigszins pijnlijk verliep de halve fi nale voor Wim en Mary Hoekendijk. Het duo kwam één enkel punt te kort om andermaal via een barrage ver der te kunnen spelen. De 805 punten over twee gaines waren voor Wim Tuk en Rini Hendrikse net toerei kend om als vierde team finalist te worden. Wim en Mary Hoekendijk vielen met 804 punten uit de boot.' Negen punten te kort hadden Ed en Roos de Vries en vijftien punten scheidden Hans Hilgers en Lieven Hoogerhuis van een finaleplaats. Een zwak optreden van Jan Gast be tekende het einde voor het duo Gast. Met 412 punten voldeed Jenny Gast wel aan de finale-eisen. De hoogste halve finalescore kwam voor rekening van Paula Vasseur en Janni Bal, maar daar speelde de top- game van 244 punten van Janni Bal een hoofdrol in. Met 859 punten bleef het damesduo een fractie beneden het gamegemiddelde van Wim den Boer en Fred van Herpen in de voorron den. Het Alprokon-duo noteerde nu 844 punten en Klaas de Feiter en Lammert van Wagtendonk comple teerden met 824 punten het finale kwartet. De finale over één game bracht de toernooizege bij het team, waarvan beide spelers sterk draai den. Wim Tuk en Rini Hendrikse startten beiden met drie strikes, het geen een prima basis vormde om ver der op door te bouwen, hetgeen het Le Rabot-duo ook uitstekend deed. Op weg naar de slotbeurt lieten Tuk en Hendrikse rechts en links wel wat punten liggen, maar de respectieve lijk 188 en 191 punten bleken toch - na toevoeging van de handicappunten - voldoende voor de zege. Wim den Boer bleef ver achter bij zijn teamge noot Fred van Herpen, die na een 'zwakke start afsloot met vijf strikes, hetgeen een totaal van 222 punten be tekende. Ook Klaas de Feiter scoorde met 194 punten zeer goed, maar Lam mert van Wagtendonk kwam niet aan de totalen, die hij met name in de hal ve finale liet aantekenen, waardoor het The Country Club-duo als derde eindigde. Janni Bal en Paula Vasseur bleven steken op respectievelijk 148 en 131 punten, maar het feit dat het Pinky-duo de finale bereikte was al fraai. Eindstand van het Eye to Eye Publicity-promotietoernooi in bow lingcentrum Renesse (achtereenvol gens het finaletotaal, het halve fina letotaal en het voorrondetotaal): 1. Wim Tuk/Rini Hendrikse (Le Ra- bot I) 439, 804, 1652; 2. Wim den Ëoer/Fred van Herpen (Alprokon) 425, 844, 1721; 3. Klaas de Feiter/Lam- mert van Wagtendonk (The Country Club) 398, 824, 1605; 4. Paula Vas- seur/Janni Bal (Pinky) 354, 859, 1588; 5. Wim en Mary Hoekendijk (Le Ra- bot II) 804, 1586; 6. Ed en Roos de Vries (Zeester) -, 796, 1659; 7. Hans Hilgers/Lieven Hoogerhuis (Ano niem) -, 790, 1682; 8. Jan en Jenny Gast (Tfeam Gast) -, 750, 1601; 9. Koos Gudde/Nel Oostdam (Team Gudde) -, -, 1586; 10. Koos en Karin Buijs (New Wave)-, -, 1551; 11. Riet Op 't Hof/Mar- jon Matthijsse (Neptunus) -, -, 1547; Er werd tijdens het bowlingtoernooi in Renesse bijzonder hoog gescoord, maar de twee hoogste toernooiscores kwamen voor rekening van dames. Zo wel Jenny Gast (links) en Janni Bal hadden tot de tiende en laatste frame de mogelijkheid een nieuw huisrecord te vestigen, maarzij bleven steken op res pectievelijk 235 en 244 punten. 12. Jacob en Jan Stoel (De Beuze I) -, -, 1544; 13. Miep van Voskuylen/Jo Le- fèvre (De Groenen) -, -, 1525; 14. Joost van de Zande/Irene Meuldijk (Bow ling) -, -, 1511; 15. Toon Stoel/Martin Koster (De Beuze II) -, -, 1503; 16. Ge rard en Janny Keuzenkamp (Horizon) -, -, 1491; 17. Cock Boerefijn/Ben van Houten (Pigalle) -, -, 1483; 18. Neeltje en Antonet Dekker (The Strikers) -, -, 1468; 19. Bep Kriens/Tiny Staal (Goudstaai) -, -, 1430; 20. Ad en Lex van Boven (B II) -, -, 1418; 21. Ger Bom/Willy Hoogerhuis (Duo 140 -, -, 1307; 22. Remco Canters/Arjan Dor reman (Romer Renesse) -, -, 1274; 23. Danny en Marcel Meuldijk (Romer Brouw) -, -, 1243; 24. Marianne van Ee- kelen/Pim Muijs ('t Keldertje) -, -, 1185. Ongeslagen Jaap den Haan en Koos Dorreman bleven beiden ongeslagen totdat zij in respectievelijk de vijfde en zesde ron de geconfronteerd werden met Cees den Boer. De Phoenix-speler bezorg de beide koplopers hun eerste neder laag, maar was voordien zelf twee keer op rij onderuit gegaan tegen spe lers. die een ondergeschikte rol zou den spelen en uiteindelijk zelfs als ze vende en achtste zouden eindigen. duo. Fred van Herpen pak te in de finale uit met een score van 222 punten. Ach ter de twee superieure duo's eindigden Klaas de Feiter en Lammert van Wagtendonk als derde en bezette het damesduo Pau la Vasseur en Janni Bal de vierde finalepositie. Aan het toernooi namen 24 teams van twee spelers deel, die gezamen lijk een formidabel geheel afleverden met zeer hoge scores. In totaal wer den maar liefst achttien games van boven de 200 punten scratch afgele verd. Verrassend was dat de twee hoogste games werden neergezet door dames. Nadat Klaas de Feiter de hoge scores had ingezet door 230 punten te laten aantekenen, kwam Hans Hil gers daar met een serie van 233 pun ten overheen. Amper een kwartier la ter was hij zijn toernooirecord weer kwijt, doordat Jenny Gast tot 235 punten kwam. Zij had tot en met de negende van de tien te gooien frames de mogelijkheid om het huisrecord bij de damés te verbeteren. Haar to taal van 226 punten door twee spares en zeven strikes had haar in de slot- frame drie punten boven het record van 253 punten van Janni Bal kunnen brengen, maar een onfortuinlijke eer ste worp van het tiende frame ver knalde de mogelijkheid. Twee pins bleven staan en de recordkans was verkeken. Toen ook het afmaken mislukte was 235 punten het eindre sultaat. Nadat Wim Tuk een serie van 234 punten had geproduceerd had da- mesrecordhoudster Janni Bal nog een surprise in petto in de eerste hal ve finaleserie. Zij noteerde drie spa res en zeven strikes, hetgeen haar eveneens op 235 punten bracht, maar de strike in de tiende frame leverden haar twee extra beurten op, waardoor ook voor haar de gelegenheid aanwe zig was om een nieuw huisrecord te vestigen, wanneer zij onverhoopt nog twee keer alle tien pins zou weggooi en. De 255 punten zouden er evenwel niet komen, omdat in haar eerste ex tra beurt een pin weigerde te vallen. Tben deze in de tweede beurt even eens volhardde in een staande positie bleef de score op 244 punten staan. Een extra prijs voor de hoogste toer- nooigame was het resultaat voor Jan ni Bal. nenstappen. Zoals de reglementen van de NBF voorschrijven werd de barrage afgewerkt via een extra ne gende en tiende frame. Wim en Mary Hoekendijk werden afgetekend win naar met 114 punten. Koos Gudde en Nel Oostdam kwamen niet verder dan 65 punten. Als beste team stapte het Alprokon-duo Wim den Boer en Fred van Herpen de halve finales binnen. In acht games scoorden het duo inclu sief handicap 1721 punten, een gemid delde van 215 punten per game. Wim den Boer scoorde het hoogste scratch-gemiddelde via games van 222, 198, 191 en 182, een gemiddelde van 198V< punten dat beslist gezien mag worden. Koos Buijs kwam tot een gemiddelde van 194Vi punten. In clusief handicap moest Wim den Boer twee spelers boven zich dulden. Hans Hilgers kwam uit op 874 punten en Ed de -Vries verraste met een score van 870 punten, Den Boer noteerde 869 punten. Achter het Alprokon-duo was de tweede hoogste score in de voorronden voor het duo Anoniem, bestaande uit Hans Hilgers en Lieven Hoogerhuis met 1682 punten. Nog vier teams kwamen uit boven een ga megemiddelde van 200 over acht ga mes. Ed en Roos de Vries klasseerden zich als derde in de halve finale met 1659 punten en Wim Tuk en Rini Hen drikse gooiden 1652 punten bij el kaar. Klaas de Feiter en Lammert van Wagtendonk totaliseerden 1605 pun ten en Jan en Jenny Gast kwamen uit op 1601 punten. Paula Vasseur en Jan ni Bal haalden de 1600 punten net niet, maar de 1588 punten waren toch toereikend om als zevende verder te gaan. Na barrage completeerden Wim en Mary Hoekendijk het halve finale- veld met 1586 punten. Jeugdteams Aan het toernooi namen voor het eerst twee jeugdteams deel. Sinds en kele maanden herbergt bowlingcen trum Renesse een jeugdclub op de zondagmiddagen. Vanuit deze club vormden Danny en Marcel Meuldijk een team, terwijl Remco Canters en Arjan Dorreman een tweede koppel werden. Het kwartet toonde aan bin nen afzienbare tijd voluit mee te kun nen doen aan bowlingtoernooien. Met respectievelijk 1243 punten en 1274 punten kwamen de teams goed voor de dag. Arjan Dorreman noteer de individueel het hoogst, al ontlie pen de vier jeugdspelers elkaar niet veel. Het scratch-gemiddelde van De acht finalisten, die in Nieuwerkerk streden om de districtstitel in de tweede klas libre. Van links naar rechts Jaap den Haan. Toon Schouwenaar, Leen Hokke, oud en nieuw kampioen Kees Dorreman. Jaap Verboom, Jan Dalebout. Cees den Boer en Adrie de Waay. nederlaag er toch voor Koos Dorre man. Cees den Boer toonde aan een zee regelmatig toernooi te kunner, spelen door de 100 caramboles dit keer in 23 beurten bij elkaar te verga ren. Koos Dorreman bleef steken op 76, hetgeen de doodsteek betekende met betrekking tot een mogelijke promotie. Met een algemeen gemid delde van 3,91 en de wetenschap in de slotronde tegen de verdediger-bij uitstek Jaap den Haan te moeten spe len hoefde Koos Dorreman zich geen illusies meer te maken aangaande de overstap naar de eerste klas. Hij kon zich beperken tot het behalen van mi nimaal een remise tegen Den Haan. Beide spelers startten met tien pun ten, omdat Den Haan in de zesde ron de van Leen Hokke won, maar Dorre mans algemeen gemiddelde was aanzienlijk beter dan dat van zijn op ponent. Geruime tijd leek dat remise resultaat er ook te komen,«Omdat de twee finalisten elkaar geen moment qua produktie loslieten. Den Haan had wel vanaf de negende beurt een lichte voorsprong (18-19), maar hij slaagde er niet in om meer dan een tiental punten weg te lopen. In de achttiende beurt was de score 55-66 in het voordeel van de Witte van Haemstede-speler, maar in de 22e beurt waren de zaken weer rechtge trokken: 80-78. Slotserie In de 23e beurt scoorde Dorreman een carambole, hetgeen Den Haan in staat stelde om via een serie van acht hernieuwd aan de leiding te komen (81-86), maar in de volgende twee beurten stelde Koos Dorreman als nog orde op zaken. Een serie van ze ven en een knappe slotserie van twaalf betekenden de doodsteek voor de biljartnestor. Een carambole in de voorlaatste beurt en twee in de na- beurt brachten zijn totaal op 89. Doordat Cees den Boer in de slotron de afrekende met Jaap Verboom van bv De Wig zakte Den Haan door een minder algemeen gemiddelde naar de derde plaats. Verboom speelde een onfortuinlijke slotpartij, nadat hij eerder in het toernooi de kortste par tij had neergelegd. In veertien1 beur ten totaliseerde hij de 100 carambo les, hetgeen een partijgemiddelde van 7,14 betekent. De grootste serie van het toernooi was voor Jan Dale bout. Hij tikte in een beurt 36 caram boles bij elkaar. Districtsbestuurslid Wim Hanse overhandigde na afloop van de finale de kampioensbeker en - medaille aan kampioen Koos Dorre man. De gewestelijke finale wordt op 30 en 31 januari en 1 februari ver speeld in café Reseda in Sas van Gent. Wedstrijdleider Wijnand Aan de Wiel maakte na afloop van de 28 partijen de navolgende eindstand van het districtskampioenschap in de tweede klas libre op (achtereenvolgens het aantal geproduceerde caramboles, het daartoe benodigde aantal beurten, de hoogste serie, het hoogste partijgemiddclde, het algemeen gemiddelde en het aantal wedstrijdpuntcn): Koos Dorreman, bv Renesse676 172 20 5,26 3,93 12 Cees den Boer, bv Phoenix679 172 30 4,54 3,94 10 Jaap den Haan, bv WvH679 197 17 4,00 3.44 10 Leen Hokke, bv DOS599 143 34 6,25 4,18 6 Adrie de Waay, bv Windenburg601 171 28 4,76 3,51 6 Jaap Verboom, bv De Wig511 157 31 7,14 3,25 4 Jan Dalebout, bv Renesse563 183 36 5,00 3,07 4 Toon Schouwenaar, bv Bommenede591 201 27 3,44 2,94 4 (Jaap den Haan (4,10) en Cees den Boer (4,15) promoveerden in de voorwed strijden en Leen Hokke (4,18) deed dat in de districtsfinale). Rini Hendrikse (links) en Wim Tuk kwamen slechts met de hakken over de sloot in de finale, ondanks een prima score van 805 punten in twee games. Wim en Mary Hoekendijk moesten met een punt minder afhaken. In de finale bleken Hendrikse en Tuk nog voldoende reserves te hebben om winnend af te ronden. f 4 1 In de eerste ronde klopte Den Boer zijn bv Windenburg-opponent Adrie de Waay en in de tweede ronde moest Leen Hokke er aan geloven. Toen kwamen evenwel twee missers. Toon Schouwenaar van bv Bommenede klopte Cees den Boer na 29 beurten 1 NIEUWERKERK - Koos Dorreman van biljartvereni ging Renesse pakte in café De Meebaal in Nieuwerkerk voor de derde keer in vier optredens het districtskampi oenschap in de tweede klas libre. Opnieuw echter ook slaagde hij er net niet in om promotie naar de eerste klas af te dwingen. Na vier van de zeven ronden zag het er overigens ruimschoots naar uit, dat de qua techniek pri ma speler nu wel zou slagen. Een algemeen gemiddelde van 4,59 na vier overwinningen had de basis kunnen zijn, maar de ontstane druk om dubbel succes te boeken - het behalen van de titel én promotie - bleek te groot. Tijdens de gewestelijke finale over drie weken in Sas van Gent kan Dorreman een nieuwe poging wagen. Dorreman meende na het behalen van zijn derde tweede klastitel overi gens, dat hij nog niet rijp zou zijn voor promotie naar de eerste klas. ,,Als je maar net zou promoveren, zou je waarschijnlijk in de eerste klas slechts een figurantenrol spelen", on derkende hij laconiek. In de praktijk is die stelling evenwel bijna nooit te recht. „Promotie komt bijna altijd slechts heel nipt tot stand", consta teerde DOS-speler Henk Wielaard, die als toeschouwer aanwezig was en die zelf jarenlang tegen een promotie aanhikte. Toen hij evenwel eenmaal gepromoveerd was, steeg hij qua ge middelde in korte tijd zoveel, dat hij inmiddels een zeer redelijke hoofd klasser is met een algemeen gemid delde van 7,28 achter zijn naam. „Als je die overgang eenmaal gemaakt hebt, krijg je met heel andere tegen standers te maken, die veel minder verdedigend spelen. Je eigen gemid delde krijgt daar dan ook een kick van", legde hij terecht uit. In vrije partijen speelt Dorreman partijge middelden, die in eerste klasverband een bijzonder fraai figuur zouden slaan. De toernooidruk - zeker wan neer op twee paarden wordt gewed - doet flink afbreuk aan zijn scores. Ongetwijfeld zou hij na promotie ook in de eerste klas weer flink zijn par tijtje meeblazen. Drie van de acht fi nalisten van Nieuwerkerk keren het volgende seizoen wel in de eerste klas terug. Leen Hokke van de organise rende vereniging bv DOS dwong na een magere toernooistart promotie af en in de voorwedstrijden promoveer den Cees den Boer van bv Phoenix en Dorremans medefinalist Jaap den Haan van bv Witte van Haemstede. met 100-94 en Jan Dalebout van bv Renesse bleef Den Boer vijftien pun ten voor na 25 beurten (100-85). Jaap den Haan werd het eerste slachtoffer van de op revanche beluste Cees den Boer. In 24 beurten klopte de Ouwer- kerker zijn Burgh-Haamsteedse op ponent met 100-90. Doordat Koos Dorreman in die vijfde ronde moei zaam won van zijn clubgenoot Jan Dalebout kwam hij alleen zonder puntenverlies aan de leiding. Dale bout leidde na 35 beurten nog met 78- 94, maar ging alsnog onderuit toen Dorreman in de 36e beurt een serie van twintig caramboles neerlegde. In de volgende beurt maakte de rege rend titelhouder de partij uit. Dale bout bleef op 94 staan. Door de leng te van de partij kalfde het algemeen gemiddelde van Dorreman wel af tot 4,03, een fractie boven de promotie- grens van 3,999. In de zesde ronde kwam de een ron de eerder boven zijn hoofd hangende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 6