Winter Groot aantal doden door extreem koude vorsttijd deurloo mode Lichte verbetering inkomen agrarische sector in 1986 agenda Kinderkleding nu halve prijs WATERSTANDEN Verduistering geld in Sas van Gent Daling bevolking Zeeland Vergadering Helpt Elkander Zierikzee 2 Foto: Johan D. C. Berrevoets. In Siberië meer dan zestig graden onder nul HAMBURG/MOSKOU - De winter heeft nagenoeg ge heel Europa in een ijskoude greep. In verscheidene lan den zijn mensen omgekomen als gevolg van de extreme koude, terwijl het openbare leven op veel plaatsen stil ligt. De koudste plek in Europa was in het weekeinde het plaatsje Drevsjo in het uiterste noorden van Noorwegen. Hier daalde het kwik tot 49,7 graden onder nul. Dit is nog niet de laagste temperatuur op de hele wereld: in Ja- koetsk in Siberië, waar het in deze tijd van het jaar con stant rond -60 graden is, daalde het kwik dezer dagen nog iets verder, tot 64 graden onder nul. In de Sovjetunie zijn in de afgelo pen week 49 mensen omgekomen als gevolg van onder meer defecte ka chels. In verscheidene delen van de zuidelijke republiek Georgie ligt de sneeuw vijf meter hoog. In Moskou is een speciale regeringscommissie ge vormd die er voor moet zorgen dat le vensmiddelen, medicijnen en brand stoffen terecht komen bij de inwoners van tijdelijk van de buitenwereld af gesloten dorpen. In Frankrijk zijn in het weekeinde twaalf personen omgekomen als ge volg van de extreme koude. Zeven mensen kwamen om toen een brand een woning vernielde in Normandië. In hetzelfde deel van het land ver dronken twee vissers nadat zij in vliegende storm overboord waren geslagen. In Dieppe, ook in Norman dië, kwamen drie mensen om het le ven toen de auto waarin zij zaten, in botsing kwam met een trein. Ook in Joegoslavië eiste de strenge winter zijn tol. Op verscheidene plaatsen daalde het kwik tot 25 gra den onder nul. Zaterdag kwamen twee mensen door de extreme koude om het leven. In Macedonië is het meer van Dorjan geheel dichtgevro ren. Dit was in 23 jaar niet gebeurd. In Zweden, waar de temperatuur in de meeste steden gedaald is tot 20 a 25 graden onder nul, was het vastvrie zen van een wissel zaterdag oorzaak van een treinongeluk, waarbij twee mensen omkwamen en vijf personen gewond raakten. In de hoofdstad Stockholm zitten talrijke huizen zon der water als gevolg van het kapot vriezen van de leidingen. Brug In West-Duitsland is het weinig kouder dan in Scandinavië. In de nacht van zaterdag op zondag daal den de temperaturen op veel plaatsen tot waarden tusen 17 en 25 graden on der nul. Onder een brug in München heeft men een doodgevroren zwerver aangetroffen. In Helsinki, de hoofd stad van Finland, registreerde men zaterdag een temperatuur van 34,3 graden onder nul. Dit is een record voor de 20e eeuw. In Griekenland daalde het kwik in Kato Nevrokoti, niet ver van de grens met Bulgarije, tot min 26 graden, vroor het 8 graden in Saloniki en 15 in verscheidene ste den op het platteland. Als gevolg van de uitzonderlijke koude zijn vijf mensen gestorven. In verband met stormachtige wind is alle scheep vaartverkeer gestaakt. De situatie in Polen bezorgt de au toriteiten handenvol werk. Bij tem peraturen die inet name in het noord oosten van het land tot 30 graden onder nul daalden, kwain in War schau het openbaar vervoer nage noeg tot stilstand. Rem- en brand- SAS VAN GENT - De rijkspolitie in Sas van Gent heeft een inwoner uit die gemeente gearresteerd op ver denking van verduistering van enke le honderdduizenden guldens van zijn werkgever. De man, J. B., verte genwoordiger van de meelfabriek Walzemolen te Sas van Gent, leverde produkten af bij afnemers die con tant betaalden. Een deel van die betaalde bedragen hield hij voor zichzelf. Dat gebeurde in de jaren 1985 en '86. Dat heeft een woordvoerder van de politie maan dag meegedeeld. Volgens de politie heeft B. een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Op geruchten dat de man zijn werkgever nog op een andere wij ze zou hebben benadeeld waardoor de schade voor het bedrijf in de buurt van een miljoen gulden zou komen wilde de politiewoordvoerder niet in gaan. Wel gaf hij toe dat een onder zoek gaande is naar wat hij noemde „andere vermoedens". Advertentie Mc. Gregor Pointer Moustache stofleidingen van bussen functione ren niet meer. Als gevolg van de kou de zijn voor zover bekend twee mensen omgekomen. In België is het bitter koud. In het hele land vroor het in de nacht van zaterdag op zondag tussen 15 en 20 graden. Groot-Brittannië ligt onder een deken van sneeuw. Met het kwik ruim onder nul moesten in het week einde 23 voetbalwedstrijden en ette lijke paardenkoersen worden afge last. In Italië manifesteerde de winter zich in de vorm van sneeuw in het noorden, en van wind en over vloedige regenbuien verder naar het zuiden. Bij hoge uitzondering viel er sneeuw in Venetië. De enige uitzonde ring in het winterse weer vormt dezer dagen Portugal."Al vijf weken achter een schijnt de zon volop in het zuid- westeuropese land, waar in december en januaYi veel regen pleegt te vallen. De temperaturen variëren in Portu gal van 13 graden in Oporto tot 15 in de Algarve. BRUSSEL - Gewapende gevange nen hebben in een strafinrichting in het oosten van België bewakers gegij zeld na een uitbraakpoging van drie veroordeelden. Naar de politie be kendmaakte zijn bij de opstand in de hoofdgevangenis van Verviers meer dan 100 gedetineerden betrokken. ZIERIKZEE - Het aantal inwoners van Zeeland is in 1986 ten opzichte van het jaar daarvoor gedaald met 449 mensen. In totaal wonen nu 355.326 mensen in Zeeland waarvan 176.277 mannen en 179.049 vrouwen. Het aantal geboorten nam met 94 toe maar daar staat tegenover dat er ruim duizend mensen meer naar el ders verhuisden dan er zich in Zee land vestigden. Een betrekkelijk groot vestigings overschot had de gemeente Wester- schouwen waar 70 mensen meer ver trokken dan er zich vestigden. Het totale aantal inwoners van Schou- wen-Duiveland bedroeg per 31 de cember 1986 29.576, 20 minder dan vo rig jaar. In de verschillende gemeen ten was het inwonersaantal als volgt: Zierikzee 9722 (was 9742), Wester- schouwen 5256 (was 5209), Midden- schouwen 2480 (was 2502), Duiveland 5446 (was 5425), Bruinisse 3096 (was 3106) en Brouwershaven 3576 (was 3612). Deze cijfers werden bekend ge maakt door het bureau voorlichting van de provincie Zeeland. ZIERIKZEE - Vissersvereniging Helpt Elkander te Zierikzee komt donderdag 5 februari om 14.30 uur bijeen in het Huis van Nassau te Zie rikzee. Op de agenda staat onder meer de jaarrede van de voorzitter. Naast de verslagen van de verschil lende bestuursleden is er een be stuursverkiezing, waarbij C. L. Praet en C. M. Schot aftreden. Na de benoe ming van een bode en het overzicht van de aanvoer en verzending is er een lezing door drs R. Dijkema van het RIVO te Yerseke, die spreekt over mosselonderzoek in de Oosterschel- de. Na de sluiting is er voor de leden een koffiemaaltijd, die naar ver wachting tot ongeveer 19.30 uur duurt. Grote verschillen tussen bedrijfstakken Tijden en standen volgens gctijdetafcl Deltadienst t.o.v. NAP. ZIERIKZEE - De produktiewaarde van de Nederlandse agrarische sector is in 1986 voor het tweede achtereenvolgende jaar licht gedaald en wel niet ongeveer drie pro cent. Achter deze daling gaat een vrij sterke teruggang in de veehouderij schuil terwijl de produktiewaarde van de tuinbouw gelijk bleef en die van de akkerbouw flink toe nam. Het gemiddeld inkomen groeide naar schatting met drie procent. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 13 januari 02.50 122 09.15 -118 15.15 130 21.35 -113 Oosterscheldemond 13 januari 01.20 124 07.25 -111 13.35 133 19.40 -106 Bruinisse 13 januari 03.20 139 09.30 -131 15.40 148 21.50 -126 Wemeldinge 13 januari 02.55 136 09.10 -127 15.15 145 21.30 -121 Springtij: 17 januari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 In dc akkerbouwbedrijven stegen de inkomens in het algemeen flink ten opzichte van het slechte voor gaande jaar. In dc melkveehouderij is sprake van een lichte vooruitgang terwijl voor de intensieve veehoude rij achterblijvende inkomens worden voorzien. Voor de glastuinbouwbe drijven wordt een aanmerkelijke stij ging van de inkomens verwacht. In de champignonteelt zullen de inkomens na het slechte voorgaande jaar in 1986 in de rode cijfers terecht komen. Dat zegt het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI). De agrarische sector als geheel pro duceerde in 1986 naar schatting weer drie a vier procent meer dan in het voorafgaande jaar. De produktienam overal toe maar het meeste in de ak kerbouw waar een stijging van meer dan tien procent werd gerealiseerd. Dat laatste was (een wat kleiner area al) geheel het gevolg van betere hectare-opbrengsten waaraan de fa brieksaardappelteelt overigens geen deel had. De gemiddelde opbrengst- prijs zakte in 1986 naar schating met ongeveer zes procent. Vooral in de dierlijke produktie waren de prijzen ongeveer acht procent lager. In de tuinbouw vijf procent. Daar steken de vrijwel gelijk gebleven prijzen voor akkerbouwprodukten gunstig tegen af. Gezamenlijk gaven boeren en tuin ders in Nederland het afgelopen jaar ruim een miljard gulden minder uit aan produktiemiddelen. Dat was vooral te danken aan de verder ge daalde prijs voor veevoer en aan de meer dan dertig procent lagere gas- prijs. Alleen dc prijzen voor bcstrij- dingsmidddelen stegen, maar hier van liep het verbruik terug. De betaalde factorkostcn als loon, pacht en rente bleven ongeveer op hetzelfde niveau. Dc gezamenlijke kosten daalden ongeveer even sterk als dc totale opbrengsten zodat het totale inkomen gelijk bleef. Maar door het verminderde aantal bedrijven kwam dc groei per bedrijf toch op drie pro cent. Hiermee is de inkomensont wikkeling in 1986 iets beter geweest dan in de andere sectoren van het be drijfsleven, maar de verschillen tus sen de produktietakken zijn erg groot. Maandag 12 tot en met vrijdag 16 januari Zonnebloemcollecte. Maandag 12 januari Zierikzee RSG Prof. Zeeman, Hatfieldpark. ZVU-cursus computerkunde infor matica (gevorderden). 19.00 uur. Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. ZVU-cursus Geschiedenis van de laatste wijftig jaar. 19.30 uur. Middelburg Schouwburg. Nieuwjaarsreceptie Kamer van Koophandel. 16.00 uur. Dinsdag 13 januari Zierikzee Raadzaal van het stadhuis. Vergade ring commissie sport. 19.30 uur. De Driehoek. Bijeenkomst Christe lijke Plattelandsvrouwenbond. 19.45 uur. Huis van Nassau. Oprichtingsverga dering buurtvereniging De Hoop (be woners Schuithaven, Lange Nobel- straat, Sint Anthoniesdam en Driekoningenlaan). 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Jaarvergadering afdeling Noordgouwe van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Woensdag 14 januari Zierikzee De Driehoek. Introductiebijeen komst cursus Vrouw, beeld en geluid. 9.45 uur. 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Zonnemaire Muziekcafé De Smidse. Kunstkring met lezing van beeldhouwer Ad Braat. 21.00 uur. Bruinisse Start bejaardensoos mevrouw IJze- lenberg. 14.30 uur. Goes Hotel Terminus. Interkerkelijke sa menkomst Aglow Fellowship Zee land. 9.45 uur. Donderdag 15 januari Zierikzee De Driehoek. Discussie-ochtend over het werk van huisvrouwen. 9.30 uur. De Driehoek. Discussiebijeenkomst van het district Zeeland van de FNV- Vrouwenbond. 9.45 uur. Bruinisse Nederlands Hervormd Verenigings gebouw. Bijeenkomst Bruse NCVB. 19.45 uur. Vrijdag 16 januari Zierikzee Graanbeurs Huis van Nassau. Prijs uitreiking en feestavond vogelvereni ging Zang en Kleur. 20.00 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Op voering musical kinderkoor Marim ba. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Nutsavond Nut en Genoe gen. 20.00 uur. Goes Veilinghal. Ontwikkelingsdag fruit teelt. 9.00 uur. Kapelle De Vroone. Ontwikkelingsdag fruit teelt. 13.30 uur. Zaterdag 17 januari Zierikzee Onder de Beuze. Stilte-kring voor de vrede. 14.30 tot 15.00 uur. Burgh-Haanistede De Burght. Jazz-funk-rockconcert met Carel Heinstusband. 21.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Uitvoering muziek vereniging Apollo. 19.30 uur. Middelburg Schouwburg Du Theatre. Bijeen komst AVRO-ledcn. 10.00 uur. Zondag 18 januari Zierikzee Brogum. Ruilbeurs motoronderdclcn en muziekevenement, optreden The Boothill Undertakers. Vanaf 10.00 uur. Maandag 19 januari Burgh-Haainstcde Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 20 januari Burgh-Haamstcdc Zaal van de Gereformeerde kerk. Ver gadering van afdeling Burgh-Haam- stcde van dc Nederlandse Christen- Vrouwenbond. 19.45 uur. Bruinisse N.H. Verenigingsgebouw. Voorlich tingsbijeenkomst gymnastiek voor ouderen. 13.30 uur. Woensdag 21 januari Zierikzee De Driehoek. Start cursus vrouw, beeld en geluid. 9.00 uur. Donderdag 22 januari Zierikzee Huis van Nassau Algemene leden vergadering ZLM. 16.30 uur. Burgh-Haanvstcdc Gemeentehuis. Aanbieden van het MUP aan mr. Boersma. 14.00 uur. Vrijdag 23 januari Zierikzee Stadhuis. Openbare receptie naar aanleiding installatie mr. J. J. P. M. Asselbergs. 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 24 januari Zierikzee Brogum. Optreden de Jeugdsoos Bombitas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2