Gereformeerde Studievereniging met nieuwe voorzitter begonnen Cabaret De Kuil stelt normen van vandaag de dag aan de kaak Klucht Gevaarlijk Speelgoed wekt hilariteit publiek op DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kind zet handrem los Alcoholcontrole T. van Oostenbrugge uit Bruinisse Ouderen worden aan de deur lastig gevallen Toneeluitvoering PJZ in Tonnenmagazijn Nieuwjaarsbijeenkomst PvdA WAh PÊ Extreme temperaturen Door de extreem winterse temperaturen zijn in diverse landen vele doden gevallen. In Siberië zakte het kwik tot beneden zestig graden on der nul. (Pag. 2). Specialist P. Ie Comte is een kwart eeuw in dienst bij Fre- riks in Oosterland. In die periode maakte hij een ontwikkeling door van bouwvakker tot computer-vloerenspecialist. (Pag. 3). Goede dag De herenploeg van volleybalvereniging Mevo '80 had een voortreffelijke competitiedag. De ploeg won zelf met 3-0, terwijl medekoploper Hou Stand klop kreeg. (Pag. 5). Bowlingzege Wim Tuk en Rini Hendrikse werden winnaar van een promotie-bowlingtoernooi in Renesse. Tijdens het toernooi zorgden diverse voor prima prestaties. (Pag. 6). Hier heeft de wintervorst zijn zetel opgeslagenhier is zijn erf, zijn rijk; hier zijn geen lentedagen. Tollens ix^ -3 a >4^gp E ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 12 JANUARI 1987 143ste jaargang Nr. 24064 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ZIERIKZEE - „De meerderheid bepaalt de grote nor men en o wee als je je daar niet aan houdt. Wie de onge schreven regels wil vervormen krijgt te horen dat is niet goed, nee dat is fout". Met deze gezongen tekst openden de leden van cabaretgroep De Kuil uit Goes hun optre den in de Driehoek te Zierikzee. Zij traden op tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst die de PvdA afdeling Zierikzee belegde voor alle PvdA-leden van het eiland. Ruim zes tig belangstellenden gaven gehoor aan de uitnodiging. Onder hen bevonden zich de Zierikzeese wethouder J. Groen, de burgemeester van Brouwershaven C. Slabbe- koorn en vertegenwoordigers van het gewestelijk be stuur. Politiek en cultuur waren de ingre diënten waarvan de PvdA-afdeling was uitgegaan bij het samenstellen van het programma. Dat werd door afdelingsvoorzitter Jurjen de Jong nogeens benadrukt bij zijn nieuw jaarswens. Hij trok dit gegeven door naar landelijke politiek door de vraag naar voren te brengen ,,Mag de politiek eisen stellen aan de cultuur Dit in verband met de recente dis cussie of de schrijver W. F. Hermans al dan niet moet worden geaccepteerd voor een lezing in Amsterdam we gens zijn houding ten opzichte van Zuid-Afrika. John Lilipaly Het Zeeuwse Tweede Kamerlid voor de PvdA John Lilipaly verzorg de het onderdeel politiek tijdens de bijeenkomst. Via een terugblik op 1986 uitte hij kritiek op het huidige regeringsbeleid en de wijze waarop het kabinet Lubbers de kritiek van de oppositie afdoet. .Eenvoudig door er niet op in te gaan. Er is daarom SCHARENDIJKE - De Belgische visser die zaterdag rustig zat te vis sen aan de Brouwersdam heeft waar schijnlijk de ondernemingszin van zijn zoontje onderschat. Terwijl hij dacht dat het kind lag te slapen in de camper zette deze de handrem van het voertuig los. De camper reed na bij de Spuisluis spontaan de helling van de Brouwersdam af om daarna te blijven hangen op de basaltkeien. Hij werd aan de onderzijde behoorlijk beschadigd. Jan de Jonge sleepte het voertuig weer naar de oorspronkelij ke plaats. ZIERIKZEE - Tijdens een rijdende alcoholcontrole heeft de rijkspolitie in de nacht van zondag op maandag 35 auto's op het eiland laten stoppen voor controle. Tien automobilisten bleken gedronken te hebben waar door zij moesten blazen, bij een van hen werd de bloedproef gedaan. geen echte dialoog meer mogelijk". Lilipaly pleitte voor een constructie ve wijze van met elkaar omgaan. Hij waarschuwde voor een dialoog om wille van de dialoog omdat dat tot vervreemding van de achterban zou leiden. En voor polarisatie omwille van de polarisatie omdat dat tot iso lement zou leiden. „Vroeg of laat gaat het kabinet Lubbers de vernieling in en ik vind dat wij daar best een hand je bij mogen helpen", aldus het Twee de Kamerlid die van mening was dat de PvdA als enige grote partij nog zijn best doet om constructief met an dere partijen om te gaan. „Ik ben er van overtuigd dat onze partij de juiste antwoorden zal vinden op de veranderende omstandigheden. Met Wim Kok als partijleider zijn we op de goede weg", aldus Lilipaly die de provinciale statenverkiezingen dit voorjaar met vertrouwen tegemoet ziet. Cabaret Onder de titel De Kuil Vernormt vulden de vijf acteurs van het gelijk namige amateurcabaret uit Goes het culturele gedeelte van de bijeen komst op boeiende wijze in. Op bijna professionele wijze stelden zij ver schillende normen die in kerk, poli tiek, gezin en maatschappij als van zelfsprekend zijn ingesleten aan de kaak. „Zelf je leven bepalen, jezelf te zijn. Bekrompenheid achter je laten want jij bent jij", was de boodschap die de vijf artiesten overbrachten. Via sketches, liedjes en voordrachten hielden zij de zaal op boeiende wijze een spiegel voor, die zoals in cabaret gebruikelijk een lachspiegel was. Hierbij kwamen zaken aan de orde als bekaktheid, eenzijdigheid, een zaamheid, angst, onbespreekbare on derwerpen. angst, alcoholverslaving, werkloosheid en vooroordelen. De ca baretgroep bestaat vijf jaar en schrijft alle teksten en muziek zelf. Daarbij streeft zij er naar om elk jaar een nieuw programma te produceren. Zij treden op in heel Zeeland en West- Brabant. Op de nieuwjaarsbijeenkomst ont brak ook het bekende duo Thomas- vaer en Pieternel niet. Zij begroetten het nieuwe jaar met teksten van Jaap Groen die ook Thomasvacr tot leven bracht. Pieternel werd ge speeld door Ria Meintema. OOSTERLAND - De Staatkundig Gereformeerde Stu dievereniging Schouwen-Duiveland heeft een bijeen komst gehouden in Oosterland. Dit onder leiding van de nieuwe voorzitter, T. van Oostenbrugge uit Bruinisse. Tijdens de vergadering, waarin werd gezongen en gele zen, haalde de voorzitter de bede van Mozes aan. „Indien Uw aangezicht niet medegaan zal, doe ons van hier niet optrekken". Dat was dan meteen de wens van de nieuwe bestuurder. J. H. Kalle uit Herkingen, wethou der in Dirksland, sprak over het ver schil tussen een raadslid en een wet houder. Kalle weet dat als geen ander, want na een twaalfjarig raadslid schap, werd hij vorig jaar tot wethou der benoemd. De spreker gewaagde van het grote spanningsveld, waarin raadsleden verkeren „maar nog meer als wethouder". Samenleving Kalle legde als SGP-wethouder uit, dat enerzijds uitgegaan moet worden van het Woord van God, terwijl de be stuurder anderzijds geroepen is te be sturen in een ontkerstende samenle ving. Als raadslid beoordeel je de voorstellen van het college, waarbij eventueel advies van de ambtenaren wordt gevraagd. Is het raadslid om principiële of zakelijke redenen te gen een voorstel, dan is het zaak de overige raadsleden mee te krijgen. Dit is voor een SGP-raadslid niet, altijd even gemakkelijk volgens Kal le. In het gunstigste geval wordt het standpunt voor kennisgeving aange nomen. „Soms wordt men echter ook van discriminatie beschuldigd". Kal le heeft als raadslid weieens gedacht, dat een bepaald voorstel niet in de raad had mogen komen. Als een col legevoorstel éénmaal in de raad ter behandeling is gekomen, dan is het vaan moeilijk dit af te stemmen. Vervolgens ging Kalle dieper in op de grote veranderingen, die een raadslid ondergaat zosnel hij wethou der wordt. Een wethouder heeft meer mogelijkheden, maar tevens een gro tere verantwoordelijkheid. De be stuurder is in staat om binnen het col lege bepaalde voorstellen tegen te houden, zodat deze niet naar de raad gaan. Ook kunnen sommige zaken bijgestuurd worden in een naar de wethouder's visie minder verkeerde richting. Het minderheidsvoorstel biedt dan uitkomst. Problemen Maar raadsleden en wethouders ko men ook echte problemen t4^e.i. Kal le is één van die mensen, die hiermee in beide functies geconfronteerd is. Bestuurders worden vaak voor moei lijke beslissingen geplaatst, waarbij soms uit twee kwade gekozen moet worden. Hierbij benadrukte de spre ker, dat men over al het doen en laten verantwoording tegenover God schul dig is. Tijdens de vergadering werd A. H. Goudzwaard uit Nieuwerkerk als nieuw bestuurslid gekozen en C. W. Flikweert uit diezelfde plaats herko zen. BRUINISSE - Twee opdringerige mannen van ongeveer dertig jaar oud hebben op verschillende plaatsen in Bruinisse alleenstaande oudere men sen lastig gevallen met opdringerig gedrag aan de deuren. Volgens de po litie probeerden zij met 'kletsver- haaltjes' binnen te komen en in som mige gevallen lukte dat ook. De politie verwacht dat zij niet veel goeds in zin hebben en verzoekt de mensen in voorkomende gevallen contact op te nemen en voorzichtig te zijn met het binnenlaten van vreem den. De verdachte figuren waren ge kleed in het blauw. De ene had blond en de andere donker haar. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BIJ.T Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Matige tot strenge vorst Weinig verandering. De matige oostenwind 3 tot 4 Beaufort neemt la ter op de dag toe tot krachtig 5 tot 6 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht -10 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 16 jan.: Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -8 graden Middagtemp.: -4 graden Windkracht: oost 5 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: -7 graden Middagtemp.: -3 graden Windkracht: noordoost 5 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -5 graden Middagtemp.: -1 graad Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 jan. Zon op 08.44, onder 16.53 Maan op 14.45, onder 08.17 Volle Maan: 15 jan. (03.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen komt er nog wei nig verandering in de temperatuur. De aanvoer van koude lucht uit het oosten blijft gestaag doorgaan. Deze oostelijke stroming wordt in stand gehouden door een krachtig hoge- drukgebied boven Scandinavië en een uitgebreid lagedrukgebied in het Middellandsezeegebied. Morgen wordt de kou in de bovenlucht wel ge mengd met vochtige warmere lucht uit het zuiden. Dit betekent dat de be wolking toeneemt en dat er vooral in het noorden van het land af en toe sneeuw valt. De wind is noordoost en is matig, aan de kust vrij krachtig. Het opdringen van de warme lucht gaat de komende dagen door. Aan de grond handhaaft zich echter de aan voer van koude lucht uit het oosten. De vorst wordt echter wel getemperd. Met het opdringen van de warmere lucht moet wel op af en toe sneeuw worden gerekend. A'let een zeer origineel optreden zette cabaret De Kuil zich af tegen de normen die in de maatschappij als vanzelfspre kend zijn vastgeroest. BROUWERSHAVEN - De zeven man sterke toneeljury in de zaal heeft de inzet van de tonelisten van de PJZ waarschijnlijk nog' gestimuleerd om het blijspel Gevaar lijk Speelgoed zo goed mogelijk op de planken te zetten. Zij speelden in het Tonnenmagazijn namelijk niet alleen tot vermaak van de ruim 170 belangstellenden maar wer den tevens beoordeeld in de competitie voor het Landju weel, een toneelprijs waarnaar de afdeling Schouwen- Duiveland voor het eerst sinds enkele jaren weer mee dong. In zijn openingswoord vroeg vice- voorzitter Daan van de Hoek aan dacht voor de activiteiten van de PJZ waarbij hij met name het jaarlijkse schuurfeest aanhaalde dat zeer popu lair is geworden. Een nieuwe activi teit van de plattelandsjongeren is een zaalvoetbalteam dat via sponsoring wordt bekostigd. Het blijspel werd onder leiding van regisseuse Lutina van de Bijl op de planken gezet door zes spelers. Zij beelden de gebeurtenissen uit die zich afspeelden na een gemaskerd bal. Doordat er door sommige men sen wat te diep in het glaasje was ge keken vonden er nogal wat persoons verwisselingen plaats. Vader en grootvader namen de verkeerde vrouw mee naar huis wat uiteraard voor de nodige komische verwikke lingen zorgde. Deze werden nog gesti muleerd door de ludieke uitdossing waarin iedereen door het gemaskerde bal was gehuld en de intriges die dochter Terry moest uitdenken om haar verloofde thuis geaccepteerd te krijgen. De dag na het feest werd de situatie er niet simpeler op door een krantebericht dat melding maakte van de ontvoering van een zekere Lor na, de vrouw die vader per ongeluk mee naar huis had genomen. De oude heer bleek plotseling zeer in zijn nop jes met de aanstaande verloofde van zijn dochter toen deze de zoon van de commissaris van politie bleek te zijn. Maar hij kreeg zijn eigen vrouw hele maal tegen zich toen zij twee vliegtic kets vond, een op naam van Lorna en de andere op naam van haar man. Bij de ontknoping bleek dat de vreemde vrouw die opa per abuis mee naar huis had genomen Lorna wilde ont voeren omdat ze de dochter van een rijke dokter was. Zoals bij een blij spel gebruikelijk kwam alles op zijn pootjes terecht maar niet dan nadat de zaal regelmatig in een deuk lag om de gekke situaties. De spelers waren Piet Kuijper, Petra van Kralingen, Wim Remeeuws, Margo Verveer, Pe ter Vijverberg, Corry van Gastel, He- leen van der Linde en Tonnie van Sas. Maar ook achter de schermen werd het nodige werk verricht. Onder meer door souffleur Niek Deïst, gri- meuse Karin Verseput en Jolanda Da lebout en de kleding door Ellen van de Velde. De avond werd besloten met een bal. X>e gebeurtenissen na een gemaskerd bal zorgden voor grote hilariteit in het toneelstuk van de Plattelandsjongeren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1