POST FRIS berichten uit het verleden ^erKdiensten voor zonaag" Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten kerkberichten onzeixizzel &roeie uit %ierikzeG. m' SAMAN BV Deel van knelpunten Borssele opgelost POSTZEGELRUBRIEK Nieuwe jubileumzegel abusievelijk te vroeg in het openbaar 135 Miljoen Speciale postzegels ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 januari 1987 Nr. 24863 Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. Theunisse, Krabbendijke, kindeme- vendienst. 11.00 uur ds. K. Hendrik- se, kindernevendienst; 19.00 uur ds. L. den B ree jen, Kapelle. Kerkwerve: 11.00 uur dhr. A. v. d. Ploeg, Goes; 9.30 uur zondagsschool. Serooskerlce: 10.00 uur ds. C. Bolijn. Burgh: 10.00 uur ds. R. J. ten Have; 10.00 uur zon dagsschool. Haamstede: 10.00 uur ds. M. C. Malipaard, Haamstede; 19.00 uur kand. A. v. d. Ploeg, Goes. Renes- se: 9.30 uur gez. dienst met Noordwel- le ds. C. Bregman, bev. ambtsdragers; 19.00 uur avondgebed, ds. C. Breg man. Noordwelle: 9.30 uur dienst te Renesse. Scharendijke: 9.30 uur ds. C. den Engelse, kindernevendienst tot 8 jaar. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Schneider. Zonnemaire: 11.00 uur ds. Schneider, 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Jorisma, Vlissingen. Dreischor: 11.00 uur ds. Jorisma, Vlissingen. Ouwerkerk: 10.00 uur dhr. M. J. Rouw. Nieuwer- kerk: 10.00 uur ds. Alb. van den Ban, bevestiging ambtsdragers.. Ooster- land: 10.00 uur ds. W. Vijf vinkei, bed. Heilige Doop, kindernevendienst; 18.00 uur ds. W. Vijfvinkei. Sirjans- land: 10.00 en 18.30 uur ds. H. J. Boer. Bruinisse: 10.00 uur ds. J. de Roo, voorber. viering H.A.; 17.00 uur ds. J. de Roo. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. M. Crasshoff, Barendrecht; 18.30 uur zangdienst. Haamstede: 10.00 uur dhr. G. D. de Haan, Spijkenisse; 19.00 uur ds. G. H. Schouten, Rozenburg. Scharendijke: 10.00 uur dhr. Baas; 19.00 uur ds. W. J. v. d. Hoek. Brouwershaven/Zonne- maire: Bostonpleinkerk: 10.00 en 18.30 uur ds. R. Kamermans, Scha rendijke. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. A. ten Hove, H.A.; 17.00 uur ds. A. ten Hove, dankzegging H.A. Bruinisse: 10.00 uur dhr. Hartkamp, Brielle; 17.00 uur dhr. Hartkamp, voorber. H.A. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur ds. E. Meijer. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. J. H. Velema, Nunspeet. Kerkwerve: 10.00 én 18.00 uur ds. M. v. d. Sluys. Haam stede: 10.00 en 17.00 uur ds. M. Dijk stra. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur ds. D. Rietdijk. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur leesdienst. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: Lutherse kerk: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinis se: 10.00 en 15.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 15.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur da. Berk- vens-Stemelinck. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19.00 uur, zondag 9.30 uur. Haamstede: zondag 11.30 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37 Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing, 11.00 uur Wachttorenstudie. Donderdag: 19.00 uur Theocratische school; 20.30 uur dienstvergadering. Apostolische Kerk Zierikzee: UV V-gebouw, Kerkhof Z.Z.: zaterdag 19.30 uur dienst; zon dag 9.30 uur dienst. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.00 uur dhr. C. de Knegt. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Warnsveld: D. C. de Dreu te Assen, die dit beroep heeft aangenomen en bedankte voor Mep- pel. Aangenomen naar Leeuwarden- Huizum: J. H. Hamoen te Garijp. Bedankt voor Stolwijk: D. C. Floor te Rouvèen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Steenwijk: drs. J. Holt- land, kand. te Kampen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuwendijk (toez.): L. H. Voschezang, kand. te Epe; te Rotterdam-Zuid (part-time) (g.v. Dr. den Hoed-kliniek): P. Kikstra te Utrecht? "te Zwaagwesteinde: A. M. Langhout te Putten (deelgemeente Andreaskerk); te Groningen (g.v. Dia- konessenhuis): mevr. G. Nikkels, De twee boekenbonnen als prijs van de vorige weekpuzzel gaan naar: W. Oosterling Capelweg 16 Renesse Simone Bil Kaersemakerstraat 9 Zierikzee De oplossing van de vorige week puzzel, vrijdag 2 januari, luidt als volgt: Slaapkamer en halswervel. De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestyurd naar de Redac tie Zierikzeesche Nieuwsbode, Post bus 1, 4300 AA Zierikzee. De envelop pe kan natuurlijk óok in de brieven bus van het kantoor aan het Janne- wekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk woensdag 14 januari in ons bezit zijn. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. grote schop om zand te scheppen; 5. kleur; 9. aardig; 13. nonsens; 14. wijfjesschaap; 15. kostbaar voorwerp; 16. bezieldheid; 17. veldgewas; 19. stelsel van beta ling; 20. oude vochtmaat; 22. figuur raadsel; 24. plaats in Gelderland; 25. telwoord; 27. rand aan het eind van buizen; 29. weg met bomen; 32. voor (Latijn); 34. stoot; 36. uitroep; 38. plaats; 39. Zweedse munt; 40. toege wijde vlijt; 41. fraai dier; 43. stad in Duitsland; 45. voorzetsel; 46. draag stuk; 49. interval; 52. opschrift van een krante-artikel; 53. insekt; 55. eet gerei; 57. vlaskam; 60. wisselborg tocht; 62. soort schaatsen; 64. echtge noot; 66. dichterbij; 67. bejaard; 68. stemming; 69. grondsoort: 70. niet sa mengesteld; 71. uitstapje. VERTICAAL: 1. soort paard; 2. vis; 3. metselspecie; 4. half uitgebrande steenkool; 6. deel van een revolver; 7. ringvormig handvat; 8. orgaan; 9. klein strandmeer; 10. regenboogvlies in het oog; 11. alvorens; 12. misluk king; 17. dapper; 18. naar beneden; 21. rivier in Duitsland; 23. lichaams deel; 26. laddertrede; 27. vis; 28. sier- dek op een bed; 29. rechterlijk ambte naar in vroegere jaren; 30. huidziekte op het behaarde deel van het hoofd; 31. personen die iemands aanhang vormen; 33. landmaat; 35. familielid: 37. uitgestrekte vlakte; 42. dichting van een weefsel; 4,4. op iets; 47. sier plant; 48. plaats in Nederlands Lim burg; 50. voedsel; 51. ijzeren drievoet; 54. gepantserde gevechtswagen; 55. schuifbak; 56. salaris; 57. denkver mogen; 58. les der ervaring; 59. mu ziekinstrument; 61. tuimeling; 63. windvlaag; 65. soort takel. Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes: 42, 15, 40, 39, 50, 22. 3. 60. 66, 19 en 5, 70. 26. 54. 11, 56. 59, 45. 10. 68? 87/50. Een prachtige afbeelding van de Godskamertjes te Zierikzee van bijna tachtig jaar geleden. In een landelijke omgeving van plantsoen eii de voormalige stadswalleii lagen vroeger aan de voet van het wat ho ger gelegen grasveld met bomen, dertien piepkleine volkswoninkjes, die men in de volksmond ..Godska- mertjesnoemde. In 1437 schonken Jan Janszone en zijn vrouw Maryken Oellaerdsdochter deze huisjes aan het Zierikzeese schippersgilde Sint Anna en het kleermakersgilde Onser Vrouwen en wel ten behoeve van armlastige gildebroeders en zusters. Het schippersgilde kreeg de zeven noordelijk gelegen huisjes toebe deeld. De overige zes waren voor de kleermakers. Ze waren gebouwd' vlak bij de toen nog bestaande schorsmolen. Deze molen kreeg later de functie van korenmolen en in 1864 werd afgebroken. Daardoor ont stond het woord schors kamertjes" wat later weer werd vervormt tot „schosjes". Wellicht u>as het dijkje voor de huisjes een restant van de stadswallen, vóór dat de stad in het begin van de veertiende eeuw werd uitgelegd. De huisjes vierden verschilleiide malen vernieuwd. Toen de gilden in 1798 werden opgegeven, kwamen ze aan de stad. Het stadsbestuur van Zierikzee droeg het woningbezit op 4 augustus 1854 over aan de Hervormde diaconie. Na de watersnoodramp van 1953 verkeerden de huisjes in desolate toestand zodat besloten werd om ze af te breken. Ze moesten plaats maken voor nieuwbouwwoningen aan de Hofferstraat in het kader van de inrichting van Plan Buijse. In de buitenmuur zaten twee stenen, die aan de vroegere gil den herinneren. Beide stenen werden in het nieuwe huis met het nummer 11 ingemetseld. Op de ene steen staat een fcleermafcersschaar, terwijl u>e op de ander, onder een zeilend schip de volgende tekst lezen,,Dit schip is present gedaan door Pieter Van Een Naam, deken van het schippersgilde, anno 177d". De jongen die links vooraan op ,,den tras" .regenbak" zit is onbekend. Van de twee vrouwen die een buurpraatje maken is de linker Anna Bilius-de Ronde en de andere A. van Dongen-Bloem. De vrouw in de deuropening en wat meer op de achtergrond is AR. Westènbrugge-Leeuioe. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 2754. uit de krant van 50 jaar geleden BRUINISSE - Van den aannemer der havenwerken is Zondag een met grond beladen ijzeren zolderschuit door lekkage volgelopen en gezon ken. Doordat de schuit op een be kisting kwam is ze ondersteboven ge kanteld. Woensdag heeft men met een bok van de firma van der Graaf en Koelman te Rotterdam het vaartuig gelicht, na vooraf de lekken te heb ben gedicht. De begeleidende scheep- boot die van een pompinstallatie was voorzien, heeft de schuit leegge pompt. Het werk van zo'n drijvende bok van dichtbij te zien, trok veel nieuwsgierigen. BROUWERSHAVEN - Donderdag avond gaf de Zangvereen. „Eupho- nia" alhier in hotel Jacob Cats, haar jaarlijksche uitvoering, onder lei ding van haar directeur de heer K. W. Everwijn. De verschillende nummers van het programma werden uitste kend ten gehore gebracht en oogstten een welverdiend applaus van de vrij talrijke aanwezigen. ZIERIKZEE - Op een binnenkort te Brouwershaven te houden vergade ring van de federatie Schouwen-Dui veland van den Bond van Staatspen- sionneering, waartoe de afdelingen zullen worden opgeroepen, zal aan de orde komen de deelneming aan het groóte Congres in Den Haag. Min stens 2 leden per afdeeling, dit ter be oordeeling van de afdeelingen, die nen te worden afgevaardigd, gezien de actie in overig Nederland. KERKWERVE - De Knapenvereni- ging Psalm 100 2 hield Dinsdag avond in de Consistorie haar 3de jaar feest. Als steeds waren de belangstel lenden in flinken getale opgekomen. Het programma omvatte de gewone inleidingen, verslagen en samenspra ken, welke alle een vlot verloop had den. Ds. Post gewaagde dan ook te recht in zijn slotwoord dat de K.V. op een goed geslaagd jaarfeest mag te rugzien. ZIERIKZEE - De bouw van het mo torjacht, onderdeel van het huwe lijksgeschenk aan het Prinselijk Paar, vordert goed. Het krijgt, inge- vólge de wensch van de Prinses en den Prins, de naam van ,,Piet Hein". Talloos zijn de Schenkingen, zoowel van particuliere zijde, als van fabri kanten, die ten behoeve van het schip of inventaris worden gegeven. kand. te Groningen, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaar: ds. M. Monster, Ouch kerkseweg 16, $381' KR Giesséjbtlurg/j Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Loppersum in combi natie met Wcstercmden: drs. J. van Benthem, kand. te Kampen. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Middelburg-Zuid: H. Hofman te Kalamazoo (USA). Bedankt voor Dirksland: J. Kareis te Rijssen. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Gouda: F. Mallan te Alblasserdam. Gereformeerde Kerken Benoemd tot geestelijk verzorger van het Zonnehuis te Amstelveen: drs. J. J. A. Doolaard te Amsterdam- Zuid, die deze benoeming heeft aan genomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Barendrecht: drs. J. Holtland, kand. te Kampen. SPRANG CAPELLE - In verband met een brand in een landbouwbe drijf in Sprang Capelle zijn twintig g gezinneryuit hümvgning gevacueprd., In een s&huur van het bedrijf .lagen j landbouwvergiften opgeslaten, waar1 door mogelijk giftige rook is vrijge komen. Een woordvoerder van de rijkspolitie heeft dit meegedeeld. MAASTRICHT - In een oude grind- groeve van de voormalige steenfa briek Belvedere aan de noordkant van Maastricht zijn circa zestig kilo vuursteen en resten van verbrand hout gevonden. De vondst wijst op hot bestaan van een nederzetting van de pre-neahderthalers, die leefdea-^ tijdens het oudere stenen tijdperk', het paleoli thicumjiauJtü'.artjriR j oen jaar geleden. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 DEN HAAG - Er bestaat in de kerncentrale van Borssele nog een aantal te kortkomingen in de sfeer van organisatie en proce dures. Er zijn al een paar urgente maatregelen geno men. Andere, minder ur gente zijn in voorberei ding. Technisch is de installatie van de kerncen trale in orde. Dat staat in een versche nen rapport van het Inter nationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) naar de veiligheid in de grootste kerncentrale van Neder land. Het onderzoek is uitgevoerd naar aanleiding van de ramp in Tsjerno- byl. Minister Nijpels van milieu en staatssecretaris De Graaf van sociale zaken (kernfysische dienst) hebben het rapport plus een brief aan de Ka mer gezonden. Onderbezetting De eigenaar van Bórssele, de Pro vinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaat schappij, heeft onmiddellijk na het onderzoek van een operational safety review team van het atoombureau (van 6 tot en met 24 oktober) de bezet ting van de regelzaal uitgebreid. Uit deze regelzaal, die onderbezet zou zijn, wordt de centrale bediend. Tevens bleek uit onderzoek van de directie dat de informatie aan het personeel over de beschikbaarheid van veiligheidssystemen onvoldoen de was, zoals de onderzoekers meen den. Ontwerp en technische voorzie ningen van de centrale waren, voor zover beoordeeld, goed uitgevoerd en voldeden aan de huidige inzichten over veiligheid. Bij de kerncentrale is al enige tijd een programma in ontwikkeling dat de kwaliteit van materialen, compo nenten, systemen en diensten op een systematische manier moet garande ren. De IAEA wijst erop dat manage ment en organisatie behoefte hebben om dit zogenoemde kwnliteitsbor- 'gingsprogramma snel in te voeren. Zo dient het beheer van tekeningen te worden verbeterd om zeker te stellen dat iedereen de juiste gegevens ge bruikt. Andere punten zijn: - Opleiding moot tot oen gelijk ni vèau bij ieder bedienend perso neelslid leiden. - Méér toezicht op overdracht van informatie. - Procedures bediening ventilatie in regelzaal in geval van calamiteit moeten voor wacht personeel beschik baar zijn. Uitgebreider beproeven veilig heidssystemen. Betere afstemming van interne cn externe alarmregelingen, ook bij oefeningen. In of bij de centrale moet een rioodbeleidscentrum komen om bij zeer ernstige ongevallen maatregelen voor te bereiden. 1 De Graaf schrijft de Kamer dat na bestudering van het rapport op de punten die daartoe aanleiding geven nadere eisen aan de bedrijfsvoering zullen worden gesteld, om zo de opti male veiligheid te verzekeren. De PZEM werkt aan voorstellen hiertoe, die zullen worden beoordeeld door de kernfysische dienst. ZIERIKZEE - De nieuwe 75 cent postzegel die ter gelegenheid van het 50-jarig huwelijksfeest van prinses Juliana en prins Bernhard werd uit gegeven, heeft voor de heer J. van Luttikhuizen uit Amersfoort een bij zondere gouden glans gekregen. Het was namelijk niet het gouden bruidspaar dat de eerste zegels uit handen van minister Sinit-Kroes ontving, maar de heer Luttikhoven. Hij kreeg op een postkantoor in z'n woonplaats een vel jubileumzegels in handen, twee weken voor de offi ciële uitgiftedatum. In eerste instantie had de heer Luttikhuizen er geen erg in dat door een interne fout op het post kantoor hij een vel van 100 zegels in handen kreeg van de zegels die op 6 januari pas in omloop moch ten worden gebracht. Hij ver stuurde het grootste gedeelte van z'n Kerstwenskaarten er mee. Toen hij er achter kwam een uni cum te bezitten, trachtte hij de verstuurde post te achterhalen maar de meeste enveloppen waren achteloos weggegooid. Een 15-tal afstempelingen, het bewijs dooi de PTT zelf geleverd dat ze voor de officiële uitgiftedatum zijn ver zonden, koesterd hij als een kost baar filatelistisch bezit: Een zegel uit 1971 ter gelegen heid van de 60-ste verjaardag van de prins die een indruk geven van de veelzijdige activiteiten van de prins en een zegel uit 1973 ter gele genheid van het zilveren rege ringsjubileum van H.M. Koningin Juliana. Prins Bernhard, zelf een groot filatelist, ontving tijdens het in familiekring gevierde jubileum een bijzonder filatelistisch ge schenk van een verwoed verzame laar uit Almcre. Het betrof een pa neel met daarop alle zegels die ooit zijn uitgegeven met betrek king tot het koninklijk huis, te be ginnen met de zegel van Koning Willem III. Hier enkele zegels uit die rijke collectie. ZIERIKZEE - De PTT heeft in december 135 miljoen wenskaar ten verstuurd en dat zijn er weer vijf miljoen meer dan in 1985. De absolute topdag was voor tante Pos 23 december toen er bijna 14 miljoen kaarten en brieven wer den behandeld. Desondanks bleef de postdienst van de PTT verlies gevend, vorig jaar 17 miljoen maar wel op een totale winst van het Staatsbedrijf van 1119 mil joen. ZIERIKZEE De PTT geeft 10 februari twee bijzondere postze gels uit van 65 cn 75 cent met als onderwerp respectievelijk het door de Verenigde Naties uitge roepen jaar van de daklozen en 100 jaar Leger des Heils in Neder land. Het ontwerp van dc zegels is van de hand van Rik Comello uit Den Haag. Op de zegel van 65 cent staan een modern flatgebouw en een primitieve hut afgebeeld. De ander is opgebouwd uit foto's van een heilsoldaat, een evangelisatie- bijeenkomst en een slapende zwerver. De PTT heeft dit bekend gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5